eerzien Wat weet u er nog van? Tijdelijke exposities in de Zeeuwse musea Blieje as 'n katte mee 'n dèrm 10 www.fruitteeltmuseum.nl juni t/m september 2022 www.museumhulst.nl www.museumscheldewerf.nl Rinus Willemsen uit Biervliet is een van de streektaalspecialisten in Zeeland. Speciaal voor Zeeuws Weerzien klimt hij in de pen. Ut was stille in de klasse. Alle kinders waoren an 't reke nen. De mêêster 'ao net de sommen dudelijk uutgeleid. 'n Paor joengers waoren voo de klasse ge wist en 'aon 'n sommetje op 't bord voogedaon. Toen kwam de mêêster tussen de rijen deu en dêêlende de schriftjes uut. De rekenboekjes 'aon me al uut onze kastjes gelangd. D'anderen 'elt van de klasse was an een taollesje bezig. De mêêster kwam nog 's langs en gaf 'ier en daor nog wat uutleg. Daonao goeng tie nao z'n taofel en zocht wat op in 'n boekje. Die morgen was 'k vroeg nao schoole gegaon. 'k Was mêêstal nie an de laote kant. Naost het plein lag een soort parkje. Wudder noemende dat 't bosje. Dao was een schoon plekje om te knik keren. Mee z'n vuuven deejen me die mor gen 'n potje. Twêê knikkers most ielk inleggen. Ik was dèrdes om te gooien. En alle twêê m'n knikkers rolden in 't putje. Ik voelende me al winnen, mao toen mosten d'r no twêê gooien. Da was best spannend. Nog êên knikker rollende zwabberend in 't kuultje. Toen mosten de andere joengers udder knikkers nog in 't putje zien te krie- gen. ,,Nie vegen ee", want dan kan je wel in pakken. Je most je knikker wel douwen, mao nie schuven. Dat noe mende wudder vegen. Vuuf paor oogen 'ieuwen de zaok goed in de gaoten. Mao 'oe ze het ook kêêrende of draoiende, het potje was toch voor mii. 'k Kon 't glad niet begruupen, anêês was 'k tien knikkers rieker. Ik bergende ze in m'n knikkerzak en knoppende die goed dichte. 'n Groote joengen die dat alles ook gezien 'ao, kwaom nao me toe. ,,Rinus, ik geven joe voor die tien knikkers 'n tienteller." En die liet me de tienteller zien. Die lag al op z'n 'and. Een glaozen knikker, mee rooie, gele, blauwe en oranje vlammen d'r in. Jao, dao most ik nie lange over nadienken en me staoken gliek over. Toen blies de bovenmêêster op z'n fluitje en me goengen nao binnen. Bie de kapstok, m'n nummer was 117, dee 'k m'n jasje uut. De knikkerzak 'ieng ik d'r onder. Knikkers mochten niet in de klasse, was de regel bie ons op schoole. Mao die tienteller? Zou ik die ook 'n m'n knikkerzak steken? Nêê toch? 'n Bitje bedremmeld en schuldbewust stappende 'k de klasse binnen en goeng in de banke zitten. Onder 't rekenen voelende 'k over mijn broekspupe. Jao, de tienteller zat 'r nog. Allicht. Nao iedere somme goeng m'n lienker 'and over m'n bille. Naor 'n paor kêêr, pakkende 'k de knikker verzichtig uut m'n broekzak en bekeek 'm. Prachtig toch? Mee al die kleuren en verzichtig stak ik 'm terug. Mao bie de derde of vierde kêêr goeng 't mis. De tienteller rollende op uut m'n 'and en viel mee felle tik op de voetenplanke en rollende over de naod tussen twêê planken weg. M'n bêên was te kort om 'n te pakken. Die rollende rustig verder. Nao voren. Langs de taofel van de mêêster tot an de plinte onder 't bord. En dao bleef tie liggen. De mêêster las veder. Zou tie miks ge morken 'en? Even laoter stoeng tie op en lei m'n tienteller in 't krietbakje. Toen 't speelkwartier begon, bleef ik achter in de klasse en vroeg om m'n tienteller. Blieje as 'n katte mee 'n derm, vloog 'k even laoter nao buuten. Om wee te gaon knikkeren. En m'n sommen? Die waoren allemao goed, zei tie nog Wilt u reageren op een artikel uit deze krant? Stuur uw reactie naar redactie@ zeeuwsweerzien.nl. Een greep uit de reacties op het vorige nummer De foto links onderaan pagina 6 (Zeeuws Weerzien nr 12) betreft de drie mansformatie Stupefaction. Werner Marteijn, Bryan de Bruijne en Paul Ver- schoore traden die dag op bij de Soos van Sluis, in de voormalige basisschool Johan Hendrik van Dale. Rens Klaasse, Aardenburg Zanger/gitarist Brian de Bruijne voegt daaraan toe: Mijn jeugdvriend Werner had thuis een oud drumstel waar hij wel wat mee wilde doen. Ondertussen kreeg ik van mijn vader een tweedehands elektrische gitaar: een Egmond die ik nog steeds heb. Buurjongen Paul had een rode elektrische gitaar. Zo ontstond het idee van een bandje. Op de zwarte gitaarhoes van Paul stond met grote witte letters: Stupefaction, dus we hoefden niet lang naar een naam te zoeken. Het repertoire bestond uit covers uit die tijd, waaronder nummers van Creedence Clearwater Revival, Ani mals, Equals, Black Sabbath. Ons eerste optreden was in de jeugdclub aan de Hoogstraat te Sluis, onvergetelijk. Het bandje heeft ongeveer 1,5 jaar bestaan, daarna werd ik gevraagd als zanger/gi tarist bij een nieuwe band met jongens uit Cadzand, Schoondijke en Retran- chement. Dat was meteen het einde van Stupefaction. Eer mijn oma het soldatenlied zong, zong ze een christelijk lied over de maan. Dit was op de wijs van Margrietje van Louis Neefs. Omdat zij dit al zong voordat Margrietje een hit was, ver moed ik dat de melodie nog veel ouder is. Ik denk, dat ze dit op school heeft geleerd. Wie kent nog de tekst? En waar komt de melodie vandaan? Hans van der Stel U vraagt in de laatste Zeeuws Weerzien naar kinderspelen. Een poosje geleden schreef Wim Hofman in zijn column in de PZC over potte-lillen. Hij vertelde dat het spel oorspronkelijk uit Neder- lands-Indië komt: Patok Lélé. Toen herinnerde ik mij dat ik dat ook heel veel op straat heb gespeeld. Eén van de leukere spelletjes! Een ander spelletje was elastieken twist, maar een paar jaar geleden was dat toch ook weer in de Vorige keer lazen we in Zeeuws Weer zien over de Middelburgse orgelman. Maar er was ook een orgelvrouwtje. mode. In de jaren 60 kon je nog op straat spelen omdat er nog niet zoveel verkeer was. De meeste spelen van vroeger kunnen nu niet meer zo makkelijk, je moet er echt voor naar een (school) plein of zo. De spel letjes van vroeger vragen om ruimte. (Naam inzender bekend bij de redactie) Ik heb Zeeuws Weerzien nr 12 digitaal helemaal gelezen. Interessante mu- ziekaflevering. Op de lagere school zat ik naast Rudy de Queljoe (pag. 9) en speelden we na school in wat toen het Ambonezenkamp werd genoemd, aan de Nadorst in Middelburg. In de jaren zestig heb ik zelf ook in een band ge speeld, dus jullie krant bracht weer heel wat herinneringen naar boven! Peter van der Vlies, Sydney (Australië) Wanneer Theo Flohil met z'n orgel 'De Sater' in de Middelburgse binnenstad verscheen was er meestal een klein aantal assistenten bij betrokken dat hand- en spandiensten verrichtte. Eén van hen was een klein vrouwtje dat met haar gympies danspasjes rond het orgel ten beste gaf terwijl ze met het centen bakje de aandacht trok door er flink mee te rammelen. Oude Middelburgers wisten wel dat ze Mientje heette, maar de meeste toehoorders niet: ze noem den haar dan ook meestal het orgel vrouwtje. W ZEEUWS Fruitteeltmuseum Annie M.G. Schmidtsingel 1, Kapelle. 'Verzilverd Fruit' - Highlights uit 25 jaar Fruitteeltmu seum Het Polderhuis Musea meer Locatie museum, Zuidstraat 154-156, Westka- pelle. 'Henk Chabot en Charley Toorop op Wal cheren - Een nieuwe lente in 1933' Locatie vuurtoren 't Hoge Licht, Zuidvlietstraat 1, Westkapelle. t/m 4 november 2022: 'Olieverfschilderijen Jan van Schalkwijk Ziet het Anders' www.polderhuiswestkapelle.nl Historisch Museum De Bevelanden Singelstraat 13, Goes. 'Op 'n Zeeuwse Zondag' - Bezigheden op de rustdag t/m 31 oktober 2022: 'Nieuwe Oude lappen' - Merklappen uit de achttiende en eerste helft negentiende eeuw www.hmdb.nl Industrieel Museum Zeeland |Westkade 114, Sas van Gent. 'Krachtpatsers' - Van spierkracht tot kernenergie www.industrieelmuseumzeeland.nl Marie Tak van Poortvliet Museum Ooststraat 10a, Domburg 3 juli 2022 t/m 12 februari 2023: 'Stug en Stoer' - De weg van Jo Koster en Dora Koch-Stetter www.marietakmuseum.nl Museumboerderij Goemanszorg Molenweg 3, Dreischor. 'Land in beweging' www.goemanszorg.nl ►Museum De Meestoof Bierensstraat 6, Sint-Annaland. 'Vergeet mij niet' - Gebruiken rond de rouw www.demeestoof.nl Museum de Burghse Schoole Kerkstraat 3, Burgh-Haamstede 'Ter land, Ter zee, En door de lucht' - Trans port tussen 1900 en nu www.burghseschoole.nl Museum Het Bolwerk Markt 28, IJzen- dijke 'Simon Stevin'. 'Alexander Farnese' www.museumhetbolwerk.nl Museum Het Warenhuis Markt 2, Axel t/m 24 september 2022: 'Goed gemutst, streekdracht inspireert' - Een expositie van Susan Bakx-Plasmans. 'Vak-werk, Lino-snedes van Folkert de Jong'- Verrassend leuk, made in Axel. Museum Hulst |Steenstraat 37, Hulst t/m 31 december 2022: 'De Keure van 1242' - Rechten en Plichten in De Vier Ambachten Museum Scheldewerf De Willem Ruysstraat I00,Vlissingen 'Scheldekunst' - Kunst gerelateerd aan scheepswerf De Schelde Museum Schooltijd Nieuwstraat 2-4, Terneuzen. 'Een groot avontuur in minia tuur' - Poppenhuizen en miniaturen www.schoolmuseumterneuzen.nl Museum Veere Kaai 25-27 en Markt 5, Veere. t/m 30 juli 2022: Grafiek van Frits Lensvelt t/m 6 november 2022: Een fenomeen in Vee re, Hendrik Willem van Loon (1882-1944) t/m 7 november 2022: Veers Licht 2.0, Ne derlandse Kring van Tekenaars t/m 2023: Baleana,Vis Vis Wallevis www.museumveere.nl ►Stadhuismuseum Zierikzee Meelstraat 6-8, Zierikzee. t/m 4 september 2022: 'Bert Frijns in Stadhuismuseum Zierikzee' - glas kunst t/m 31 oktober 2022: 'In rep en roer - Zie rikzee en omgeving in Rampjaar 1672' t/m 13 november 2022: 'Arnoldus van Anthonissen - Een Zeeuwse meester uit de Gouden Eeuw' www.stadhuismuseum.nl ►Terra Maris, Museum voor natuur en land schap Duinvlietweg 6, Oostkapelle 'Van Mammoet tot Spijkerbroek' - over klimaat en de Kracht van de Natuur www.terramaris.nl ►Watersnoodmuseum Weg van de Buitenlandse Pers 5, Ouwerkerk 'Op Drift' - 600 jaar Elisabethsvloed 'Over Vloed' - Zwijndrecht en het water 'Kunst in tijden van ramp en opbouw' www.watersnoodmuseum.nl ►Zeeuws maritiem muZEEum Nieu- wendijk II,Vlissingen. 'l572:Vlissingen in verzet' Rampjaar 1672: Michiel de Ruyter 'redder des vaderlands'. 'Walcheren: het verdronken eiland' - De inundatie in foto's en verhalen www.muzeeum.nl ►Zeeuws Museum Abdij, Middelburg t/m 11 september 2022: 're_USED re_SA- TIN' t/m 8 januari 2023: 'Vanuit de diepte - Erva ringen delen in een pandemie' www.zeeuwsmuseum.nl Dit overzicht wordt samengesteld door de redactie van Zeeuwse Ankers www.zeeuwseankers.nl Nie vegen Weggerold Beatband herkend Melodie Louis Neefs Potte-lillen Mientje van 't urgel Niet alle reacties kunnen in de krant worden opgenomen. Lees daarom verder op www.zeeuwsweerzien.nl Het Middelburgse draaiorgel De Sater in 1958 met Theo Flohil en Mina Pluijmers oftewel Mina van 't urgel. Foto: Pinterest G'day Kees Stevense

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 10