eerzien Wat weet u er nog van? Tijdelijke exposities in de Zeeuwse musea 10 Een bezoekje waard! Vrijwilliger bijonze leesteams december 2021 tot maart 2022 'Van der Have, zijn boomkwekerij en wat het bedrijf heeft betekend voor Kapelle!' www.fruitteeltmuseum.nl 'Charley Toorop en Eva Besnyö in Westkapelle' www.polderhuiswestkapelle.nl t/m 15 januari 2022: 'Europa is hier' - Zo zagen zij Zeeuws Meisje t/m 29 januari 2022: 'Nieuwe Oude lappen' - Merklappen uit de achttiende en eerste helft negentiende eeuw www.hmdb.nl 'Krachtpatsers' - Van spierkracht tot kernenergie www.industrieelmuseumzeeland.nl Marie Tak van Poortvliet Museum |Ooststraat 10a, Domburg t/m 31 december 2021: 'Beelden van Lian Moens' t/m 24 april 2022: 'Uit de Doeken. De Onthulling' - Een kennismaking met het ICEAC www.marietakmuseum.nl Diverse tijdelijke exposities: 'speelgoed en poppenhuizen' - 'keramisten Chris Lanooy, Leen Quist en Hans Westerweel' - 'glaskunstenaar Ton Bruyns' www.demeestoof.nl 'Bastions zonder grenzen' 'Simon Stevin' 'Alexander Farnese' www.museumhetbolwerk.nl t/m 27 februari 2022: 'Getekend door de zee - Johnny Beerens' www.hetwarenhuis.nl t/m 6 november 2022: 'Een fenomeen in Veere, H.W. van Loon (1882-1944)' www.museumveere.nl t/m maart 2022: 'Vikingen op Walcheren?'- Vondsten, verhalen, feiten en fabels www.terramaris.nl 'Kunst in tijden van ramp en opbouw' - etsen van schilder en graficus Harry van Kruiningen (1906-1996) www.watersnoodmuseum.nl 'Walcheren: het verdronken eiland' - De inundatie in foto's en verhalen www.muzeeum.nl t/m 6 juni 2022: 'Dichterbij Jan Heyse' t/m 8 januari 2023: 'Vanuit de diepte - Ervaringen delen na een pandemie' www.zeeuwsmuseum.nl Wilt u reageren op een artikel uit deze krant? Stuur uw reactie naar redactie@zeeuwsweerzien.nl. Wilt u niet dat uw naam in de krant wordt geplaatst, zet dit er dan duidelijk bij. Een greep uit de reacties op het vorige nummer: Catechisatie In de jaren 50 van de vorige eeuw kerkten wij aan de Lanoystraat in Vlissingen. We kregen daar iedere week catechisatie. Rond de kerst dagen was dat extra gezellig. Na de opening door de ouderling, met gebed en Bijbellezing, kregen we een kop heerlijk warme chocolade melk en een kano. Dat was een koek, gevuld met spijs. De chocolademelk werd geleverd in een melkbus door de plaatselijke melkboer die het ophaalde bij de melkfabriek in Middelburg. Het werd opgewarmd op een peteroliestel door de vrouw van de koster die naast de kerk aan de Spiegelstraat woonde. Daarna vertelde juffrouw Adriaanse een spannend verhaal. Tot slot kregen we een boek en een sinaasappel mee. Aart en Nel Willemse, Oost-Souburg Zondagsschool Wij woonden in de Nieuwstraat in Terneuzen en gingen met vijf kinderen uit ons gezin wekelijks naar de zondagsschool in een zaaltje bij café La Belle Vue. De kerstuitvoering was een hoogtepunt en werd gehouden in een bovenzaal. We hadden er lange tijd voor geoefend en het werd drukbezocht door familie. Grappig: dit speelde zo'n 65 jaar geleden en sinds kort woon ik terug op de plek van La Belle Vue, hier bekend als de kop van de Noordstraat! (Fotohieronderuitprivéarchief). Joke de Bokx-Verhage, Terneuzen geweldig. Een andere vriendin was katholiek. Maar een dienst in haar kerk mocht ik niet bijwonen. Mijn ouders kochten zelfs niets bij Vroom Dreesman. Die zaak was katholiek. Toen ik mijn hervormde man leerde kennen was dat een nieuw probleem. Omdat hij nog geen belijdenis had gedaan, mocht onze verloving doorgaan mits hij bij onze kerk op catechisatie ging en overstapte naar de gereformeerde kerk. In die tijd was je gehoor zaam aan je ouders. Het kwam niet in je op om een andere mening te hebben. Wij hebben onze vijf kinderen hierin vrij gelaten. Jannie Reinhoudt-Ringelberg, Middelburg Wat is dit? Twee geloven op een kussen Mijn ouders waren gereformeerd (protestant). Toen ik tien jaar was (1958) had ik een vrien dinnetje dat van de Lutherse kerk was. Zij zat op de zondagschool. Daar wilde ik ook graag naar toe, maar dat mocht niet van mijn ouders. Op den duur kreeg ik alsnog toestem ming. Ik vond de verhalen en de kerstviering Bij de inboedel van mijn schoonouders trof ik een spel waarvan ik zo graag de naam en de spelregels wil weten. Mijn schoonvader is geboren en opgegroeid in Oud-Beijerland, mijn schoonmoeder komt uit Lewedorp en is opgegroeid in Vlissingen. Tijdens hun huwe lijk zijn ze nogal eens verhuisd en hebben ook buiten Zeeland gewoond. Ik weet niet of het spel van mijn schoonmoeder of van mijn schoonvader is geweest en of het typisch Zeeuws is. Wie helpt me verder? Nelleke van Iersel Vergeten streekdranken In de voormalige kerk van Sint Jansteen produceert 'The Holy Spiritus' lokale dranken waaronder Zeeuwse Calva, Zeeuws Straf Pérke. Heeft u nog weet van oude en vergeten streekdranken, bezit u een recept hiervan of wellicht een afbeelding? Laat het weten, wij blazen deze traditie graag nieuw leven in. Tom Genbrugge Goderic Van denBrande Soldatenlied De redactie ontving veel reacties op het lied 'Wie wil onder de soldaten', waarvan Hans van der Stel uit Bunde zich zo goed kon her inneren dat zijn oma dat vroeger altijd zong. Zelfs Beate Dortah uit Eitorf reageerde: ,,Er is een Duitse versie van dit lied. Ik ben 59 jaar oud en heb het als kind gehoord. Ik denk dat mijn oma dat gezongen heeft. Ik kom sinds 1963 elk jaar met vakantie naar Westkapelle en soms zijn de herinneringen die in uw krant gedeeld worden ook mijn herinneringen. Heel hartelijk bedankt ervoor!'' Lees verder op onze website en Facebookpaginaff Niets leuker dan samen herinneringen op halen aan vroeger. Daarom zijn wij in heel Zeeland leesteams gestart: vrijwilligers lezen Zeeuws Weerzien voor aan een groepje ouderen. Dat kan op allerlei locaties: thuis, in een zorginstelling, in een café, in een zaaltje om de hoek, op een bankje in een park. Gezamenlijk wordt doorgepraat over de verhalen die los-komen. We bieden de ou deren zo een gezellig uurtje en tegelijkertijd komen we meer te weten over oude Zeeuwse gebruiken en gewoonten. Lijkt het u leuk om hierbij te helpen? Wij zoeken vrijwilligers die minimaal vier- maal per jaar met een leesteam op pad willen in eigen omgeving. We doen dit uiteraard met strikte inachtneming van de geldende coronamaatregelen. Voor meer informatie en aanmelden kunt u contact opnemen met Rina Cevaal via redactie@zeeuwsweerzien.nl W ZEEUWS Dit overzicht wordt samengesteld door de redactie van Zeeuwse Ankers info@zeeuwseankers.nl Fruitteeltmuseum Annie M.G. Schmidtsingel 1, Kapelle Het Polderhuis Musea meer Zuidstraat 154-156, Westkapelle 'Tanks op Westkapelle' Historisch Museum De Bevelanden Singelstraat 13, Goes Industrieel Museum Zeeland Westkade 114, Sas van Gent Museum De Meestoof Bierensstraat 6, Sint-Annaland Museum Het Bolwerk Markt 28, IJzendijke Museum Het Warenhuis Markt 2, Axel Museum Veere Kaai 25-27, Veere Terra Maris, Museum voor natuur en landschap Duinvlietweg 6, Oostkapelle Watersnoodmuseum Weg van de Buitenlandse Pers 5, Ouwerkerk Bitumenmolen - stichting Harry van Kruiningen Zeeuws maritiem muZEEum Nieuwendijk 11, Vlissingen Zeeuws Museum Abdij, Middelburg Check voor uw bezoek de openingstijden van het betreffende museum

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2021 | | pagina 10