eerzien Wat weet u er nog van? Tijdelijke exposities in de Zeeuwse musea 11 Een bezoekje waard! vJ tot eind 2020: Quiltexpositie www.fruitteeltmuseum.nl Het Polderhuis Musea meer Zuidstraat 154-156, Westkapelle t/m 14 maart 2021: 'Charley Toorop en Eva Besnyö in Westkapelle' www.polderhuiswestkapelle.nl Historisch Museum De Bevelanden Singelstraat 13, Goes t/m 20 maart 2021: 'Goed Gemutst' - Mode geïnspireerd op Zeeuwse streekdracht door Susan Bakx-Plasmans www.hmdb.nl Industrieel Museum Zeeland Westkade 1 14, Sas van Gent 'De ontwikkeling van de arbeidstijdmeting' - Prikklokken 'Gereedschap anders gezien' - Werken van Ton Koops www.industrieelmuseumzeeland.nl Museum De Meestoof Bierensstraat 6, Sint-Annaland 75 jaar Eendrachtbode www.demeestoof.nl Museum Het Warenhuis Markt 2, Axel t/m 28 februari 2021: 'Biezonder hoed - textiel met een verhaal' - textielschatten uit het depot van het museum www.hetwarenhuis.nl Museum Veere Kaai 25-27, Veere t/m 31 december 2020: 'Walviskaak aan de muur' - walvisvaart en Noordse Compagnie (locatie: Stadhuis) t/m voorjaar 2021: 'Op reis met Willen V' - een vorstelijke reis door achttiende-eeuws Zeeland (locatie: Stadhuis) t/m 31 mei 2021: 'Ode aan Alma' - herontdekking collectie Museum Veere (locatie: De Schotse Huizen) www.museumveere.nl Stadhuismuseum Zierikzee Meelstraat 6, Zierikzee t/m 26 september 2021: 'Oost West, Thuis Best' t/m 24 mei 2021: 'Kees de Kort Christelijke feestdagen in Beeld' www.stadhuismuseum.nl Terra Maris, Museum voor natuur en landschap Duinvlietweg 6, Oostkapelle t/m 18 april 2021: 'Vikingen op Walcheren?' - objecten van het middeleeuwse Walichrum uit de collectie van het Zeeuws Genootschap www.terramaris.nl t/m 9 februari 2021: 'Foto-expositie Dominique Berretty' www.watersnoodmuseum.nl 'Walcheren: het verdronken eiland' - de inundatie in foto's en verhalen 'Wind in de zeilen' - Zeeschilders uit de Gouden Eeuw, aanwinsten uit de Inder Rieden-collectie www.muzeeum.nl Zeeuws Museum t/m 20 juni 2021: 'H.E.L. - Jan de Prentenknipper' - leven en werk van de volkskunstenaar t/m 19 september 2021: 'Mannenpak' - mannenkleding in de Zeeuwse streekdrachten t/m 19 september 2021: 'Mesheften - Frans Dingemanse' www.zeeuwsmuseum.nl tot maart 2021 Wilt u reageren op een artikel uit deze krant? Stuur uw reactie naar redactie@zeeuwsweerzien.nl. Wilt u niet dat uw naam in de krant wordt geplaatst, zet dit er dan duidelijk bij. Een greep uit de reacties op het vorige nummer: 'Het was rond 1954. Het viel mijn moeder op dat mijn zusje van drie wat moeilijk begon te lopen. Met drie kinderen in huis vroeg je dan of de dokter langs kon komen, dat was normaal. Wij hadden dokter Bruijnzeel als huisarts. Hij kwam langs met een mooie dokterskoffer. Mijn zusje zat op de bank in de kamer. Hij voelde dat er iets in de holte van haar voet zat. De dokter vroeg mijn moeder om een schone theedoek en een nieuw scheermesje, nog in het folie. Daarmee maakte hij een sneetje in de voetholte en haalde er een stokje uit, opgelopen op het strand. Schoon dankzij het zout uit de zee, het was dus niet ontstoken, het deed alleen pijn. Het werd ontsmet met alcohol, verbandje erom. Het was een dokter van niet zeuren maar doen. Ik stond er met mijn neus op en vond het erg interessant. Het is goed afgelopen.' Cobi de Lange 'Mijn moeder is bedgebonden in haar aanleunwoning in Terneuzen. Mede dankzij de voortreffelijke zorg van de zusters van de thuiszorg, weet zij zich goed verzorgd. 's Maandags bezoek ik moeder en kijken we bijv. foto's van heden en vroeger (op de tablet) en soms wordt er gepuzzeld. Iets wat moeder leuk vind om te doen. Zo hebben we dankzij Zeeuws Weerzien nr 7 een rondje Zeeland gemaakt. Prijs of niet, het was gewoon heel leuk puzzelen. Als echtgenote van een kruidenier (vader is al meer dan 20 jaar geleden overleden) sprak haar het thema van de krant wel aan.' Loek Deleij Red.: mevrouw is onlangs 98 jaar geworden, onze hartelijke felicitaties! Kan iemand de heer Deleij helpen met het volgende: 'Ik heb een vraag over een foto van de Stoomtram Walcheren uit 1946. Na veel rond- speuren heb ik nog geen éénduidig uitsluitsel over de kleuren van deze noodbussen die tijdelijk tussen Middelburg en Vlissingen hebben gereden net na de 2de wereldoorlog. Het waren omgebouwde Dodge Fargo trucks. Ik wil de foto zo natuur getrouw mogelijk inkleuren.' 'Een extra mooi weerzien in nr 7, omdat op blz. 3 een foto staat van de man van de SRV, de overleden echtgenoot van mijn vriendin.' G. Hoogesteger-Westveer 'Op de Ring in Kerkwerve staat een beeld voor wijkzuster Cornelia van Zijp - Bijlo, geboren in 1895 in Dreischor en overleden in 1967 in Zierikzee. Zij bezocht haar patiënten op een motor, vaak met haar hondje Robbie achterop. In 1955 ontving zij een koninklijke onderscheiding voor haar werk als wijkverpleegkundige, dat zij bijna 30 jaar volhield. Het beeld voor de wijkzuster van Kerkwerve geldt ook als eerbetoon aan alle wijkverpleegsters die vroeger hun werk deden op Schouwen-Duiveland.' Rinus Willemsen (NB: heeft iemand zuster Cornelia nog persoonlijk gekend?) 'Ik vond een klein dun boekje over de kloosterorde der Benedictijnen die medicijnen verkopen, ik denk rond 1925. Abdijlikeur, galpillen, klooster balsem. Er zaten nog wat reclame papiertjes in plus ingezonden brieven van mensen die er van genazen. Vooral die verhalen zijn leuk. Tussen de lijst met namen van vertegenwoordigers staat A. Franse uit Kwadendamme. Ik kan niet anders bedenken dan dat het mijn overgrootvader is. Ik kom uit een katholieke familie, dat zal er mee te maken hebben.' Corrie Franse 'Ik had vroeger in Tholen een vriend, die een klas hoger zat. Soms bezochten we een snoepwinkeltje waar we zoethout, spekken, drop veters, zwartwit of Belga's kochten. De Belga's kostten twee cent. Wellicht verkochten ze nog andere artikelen in het winkeltje, maar daar heb ik niet op gelet. De vriend verklaarde, dat hij dominee wilde worden. Dat is hij ook geworden. Ondertussen gingen we naar verschillende scholen en ben ik hem uit het oog verloren. Ik ging naderhand in Bergen op Zoom naar school. Daar was ook een snoep winkeltje, maar daar ben ik niet vaak geweest. Mijn medeleerlingen gingen er wel vaak naar toe.' Hans van der Stel, Bunde Ineke Heijn-de Vroe uit Bergen maakte het borduurpatroon uit Zeeuws Weerzien nr 5. 'Ik ga nog bedenken wat ik er mee gaan doen. Het was in ieder geval leuk om mee bezig te zijn in die saaie Corona tijd.' Ideetje van de redactie: maak er een Zeeuws beursje van! Huismiddeltjes van oma: 'Wanneer je vroeger je been had verstuikt of verrekt was een probaat middel: een doek nat maken met pitwater en azijn (pitwater is wellewater, dus uit de wel, niet uit de regenbak). Daar had ik zelf baat bij, toen ik mijn been ernstig had verrekt. Dan had je ook nog Haarlemse olie (voor rugklachten) en Pielstaert- olie. Waar dat voor was weet ik niet meer.' C. de Keuning Verder lezen? Helaas kunnen we niet alle reacties op deze plek vermelden. Kijk op: www.zeeuwsweerzien.nl/van-lezers voor veel meer verhalen. Bijvoorbeeld de jeugdherinneringen van Piet Apers aan zijn geboorteplaats Zuiddorpe. Of het maritieme verslag van Wim Deijnen, jarenlang rivierloods op de Schelde. Bart van der Meide stuurde foto's die zijn tante Jo maakte tijdens de watersnoodramp in Terneuzen, beelden die nooit eerder zijn gepubliceerd. En mevrouw Jobse laat zien hoe zij op haar 94e nog zeer bedreven is in het kraaltjes breien. W ZEEUWS Dit overzicht wordt samengesteld door de redactie van Zeeuwse Ankers info@zeeuwseankers.nl Fruitteeltmuseum Annie M.G. Schmidtsingel 1, Kapelle Watersnoodmuseum Weg van de Buitenlandse Pers 5, Ouwerkerk Zeeuws maritiem muZEEum Nieuwendijk 1 1, Vlissingen Abdij, Middelburg Check voor uw bezoek de openingstijden van het betreffende museum december 2020

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2020 | | pagina 11