eerzien 6 Kapper Kotoun kwam en leeft voort door: Jan van Damme Het was de tijd dat er in de dorpen bijna meer winkels waren dan woonhuizen. Een winkel was ook gezelligheid. Je kon het er over het weer hebben, of over het buurmeisje dat ging trouwen. In de Zeeuwse steden was het meer een kwestie van zien en gezien worden. En van een pintje in de pauze. door: Ali Pankow In 1936 openden Jean Kotoun en zijn vrouw Magda Weeland hun 'Kapsalon Pandora' in de Lange Nobelstraat 22 in Zierikzee. Zij legden daarmee de kiem voor een succesvol bedrijf dat nog steeds voort leeft. Hun zoon Ron Kotoun (74) trad 57 jaar geleden al toe tot de salon en oefent zijn beroep van dames-en herenkapper hier nog steeds uit tot op de dag vandaag. ,,De Kotouns vormen een echt kappersgeslacht. Mijn opa Antoine was kapper in Vlissingen, zijn broer en diens zoon waren ook kapper. Van oorsprong komt de familie uit Bratislava. Twee broers gingen destijds naar Mechelen en vluchtten tijdens de Eerste Wereldoorlog naar Vlissingen en zijn daar een kappers zaak begonnen'', vertelt Ron. Hij heeft van jongs af aan levendige herinneringen aan de kapsalon in Zierikzee, maar foto's kan hij nergens vinden. ,,Ach alle beelden zitten gewoon in mijn hoofd.'' Ron herinnert zich een verhaal van zijn vader uit de oorlog toen een Duitse officier eiste direct te worden geknipt. Het was lunchtijd en vader Kotoun verwees de Duitser naar een collega-kapper verderop in de straat. De officier was zo beledigd dat het er voor kapper Kotoun even slecht uitzag. ,,De burgemeester wist de zaak nog net te sussen'', weet Ron uit de verhalen van destijds. Eigen herinneringen heeft hij nog aan de periode na de Watersnood- ramp. ,,In dit deel van de straat bleef het droog bij vloed en in ons pand hier werden drie gezinnen onder gebracht. In het achterste deel dat lager ligt, moest toch de inboedel een keer worden opgestapeld toen het later dat jaar weer even stormde en het water hoger kwam dan normaal.'' Kapsalon Pandora (later 'Pandora Haarmode') kende een bloeiperiode met 16 medewerkers, filialen in Renesse en Bruinisse. Vader en moeder Kotoun - beiden inmiddels overleden - betoonden nog lang hun betrokkenheid bij het bedrijf. Ron heeft zijn hectisch bestaan inmiddels afgebouwd tot een eenmanszaak waar hij nog drie a vier dagen per week werkt. „Zolang ik er zin in heb, blijf ik het doen.'' WZb tuAï Altijd gezellig Boekhandel Van de Walle Oostburg foto: Peter Verdurmen. Buurtwinkeltje Driewegen Biervliet foto: Peter Verdurmen

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2020 | | pagina 6