EEUWS Pak 'm mee! Nr 7, tweede jaargang - september 2020 De gratis krant vol herinneringen Stichting Zeeuws Weerzien In dit nummer van Zeeuws Weerzien gaat het over de winkeltjes van toen. De superfharkt bestond alleen nog in Amerika en we hadden een fiets, hooguit. De postbode bracht veel brieven en weinig pakketjes. Dus was er in de dorpen en stadjes klandizie voo'rledereen die in zijn voorkamer een toonbank neerzette. Met horloges, naai- en verstelgerei, scheerschuim, speelgoed, het maakte niet uit WEERZIEN IN CORONATIJD De bel. Kinkel. Of rinkel dekinkel. De deur klemt, dat staat op het achter het raam geplakte briefje. Binnen is het op deze nazomerse dag bijna donker. Alleen tussen de luxaflex voor raam en deur in de voorgevel valt er licht naar binnen. Die kant ligt momenteel in de schaduw. Ik snuif de weeïg zoete geur op. In de kamer achter het winkeltje hoor ik een stoel verschuiven. Mevrouw Van de G. is in aan tocht. We noemen haar altijd Vrouw van de G.waarom weet ik niet. Ze trekt het zware gordijn opzij dat haar woonkamer van de winkelruimte scheidt. Het kwartje brandt in mijn handpalm. Vijf snoepen van 5 cent kan ik er voor kopen. Een ongekende luxe vandaag. Dankzij de autoverkoper die bij ons thuis kwam. Zo eentje die weet dat je prettiger zaken doet als je de kinderen van de klant voor je wint. Ik weet niet hoe snel ik vanuit ons aan het Prinses Marijkeplein grenzende huis naar Vrouw Van de G. in de Bleke- straat moet rennen. Voor ik binnenstap, kijk ik in de etalage. Wagenwielen noemen we ze, van die opgedraaide droplinten met een kleurig hard snoepbolletje in het midden. Kaneelstokken, toverballen, trek drop. Zakjes salmiakpoeder lig gen er ook, onwijs zout, een lekkere afwisseling voor het zoet. Een pot smoelentrekkers, van die harde gele bollen die zo zuur zijn dat je gezicht ervan vertrekt. Mevrouw Van de G. staat statig achter haar toonbank. Vier wagenwielen en een trekdrop. Nee, een zakje is niet nodig, dat heeft ze wel in de gaten. Zo ging dat, pakweg zestig jaar geleden in Groede. En in alle Zeeuwse dorpen en stadjes. Hoe klein het gehucht ook, er was altijd wel iemand die er een winkeltje begon. Meest vrouwen, want die zaten toch al thuis. Voor de meesten van hen was buitens huis werken nog een toekomst. In een dorp als de Groe, met misschien vijftienhonderd inwo ners, waren in mijn herinnering bijna net zoveel winkels als woonhuizen. Alleen in mijn Noordstraatje waren er al twee bakkers. Eén van hen verkocht ook tijdschriften en goedkope romannetjes. Op de hoek van de straat had je de kapper. Hij had een aparte winkelruimte voor de verkoop van shampoos, haar- verstevigers en scheercrèmes. Een paar huizen de andere kant op, op het marktplein, was een mini-vestiging van de Spar. Voor mij waren de uitbaters Vrouw de Spar en Piet de Spar. Naast hen was een huis waar horlogerie op de ramen stond. Een etalage vol horloges en wekkers. Ik herinner me de mijne nog die we kochten: oranje met lichtgevende wijzers en een dito knopje bovenop om het alarm uit te zetten. Reiswekkers zag je er ook volop, klokjes die je in een hard kunst stoffen doosje kon wegklappen. Daarnaast had je een dranken winkel en daarnaast de enige katholieke bakker van het dorp. En daarnaast, als je de Molen straat was overgestoken, kwam mijn all-time favoriet: de huishoudartikelenwinkel van de familie B. Op een gegeven mo ment hebben ze 'De kleine bazar' op hun etalageruit geschilderd. Ze verkochten ook speelgoed, meer speciaal speelgoedpistolen en -geweren. Mijn met nepzilver ingelegde dubbelloops was een geduchte berendoder. Je kocht er een rolletje klappers bij, een papierlint waarop bolletjes kruit waren gelijmd. Als je met een steen een klap gaf op zo'n rolletje knalde dat behoorlijk. Maar was je wel in één keer al je munitie kwijt. En moest je pang-pang roepen, net als tot voor kort onze soldaten. eerzien Pagina 5 Schijf aan een touwtje Pagina 7 Zoethouders Pagina 6 en 7 In de etalage Pagina 10 In de 'sperzie' bonen Door de coronamaatregelen heeft u de juni editie van Zeeuws Weer zien helaas moeten missen. Toch zijn zowel de redactie als lezers met regelmaat in de pen geklom men. Op onze website wordt wekelijks een foto 'uit de oude doos' geplaatst met daarbij een ontroerend en soms zelfs hilarisch verhaal. Iedere vrijdagochtend wordt de auteur hierover geïnterviewd op Omroep Zeeland radio. Zo hebben we het contact met u toch een beetje kunnen onderhouden. In goed overleg met betrokken partijen, is besloten de gedrukte krant vanaf eind september weer te verspreiden. Dit gebeurt in aangepaste vorm. Omdat op diverse, met name medische locaties geen leesmateriaal mag worden neergelegd, is het aantal distributiepunten beperkt. Toch proberen wij de krant in alle regio's van Zeeland beschikbaar te stellen. Daarbij respecteren wij de regels die door de overheid en/of de distributiepunten zijn gesteld. Zeeuws Weerzien is juist en vooral bedoeld om samen met anderen herinneringen aan vroeger op te halen. Wij doen een beroep op uw eigen verantwoordelijkheid om dit op goede wijze te doen. De slagerij van J. Traas in Baarland Foto:Wim Helm, 7 april 1988, ZB, Beeldbank Zeeland, recordnr. 17319. door: Jan van Damme Vooral winkelvrouwen Pang pang Zeeuws Weerzien kan gratis worden aangeboden dankzij de inzet van een groot aantal vrij willigers en financiële steun van sponsors en adverteerders. Helaas hebben wij voor deze editie niet het beoogd aantal advertenties behaald. Daarom is het aantal pagina's teruggebracht van 16 naar 12. Om het voortbestaan van de krant te garanderen, kunt u ons steunen met een vrijwillige gift via IBAN NL37 RABO 0336 2762 73 of via de doneeractie op www. zeeuwsweerzien.nl. Bij voorbaat dank daarvoor! Wij hopen van harte dat wij de volgende editie in december kunnen uitbrengen. Het thema is dan 'beter worden in Zeeland'. Heeft u mooie herinneringen aan de wijkverpleegster op haar Solex, zelfgebreide zwachtels, huismiddel tjes van oma? Stuur ze op aan redactie@zeeuwsweerzien.nl of schrijf een kaartje aan Zeeuws Weerzien, Postbus 33, 4350 AA VEERE. Wij horen uw verhalen graag! De redactie

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2020 | | pagina 1