Pak 'm EEUWS Het was groots en mooi, de start van de herdenking van de bevrijding in Terneuzen, de laatste dag van augustus. Met koninklijke en nationale aandacht stond Zeeland opeens toch maar mooi in het centrum van de belangstelling. September 2019 - eerste jaargang nr 4 De gratis krant vol herinneringen Sticiiting Zeeuws Weerzien door: Jan van Damme Het mocht ook wel eens. Te lang was er buiten de provincie nauwelijks aandacht voor de Slag om de Schelde. Wij Zeeuwen wisten wel hoe cruciaal de gevechten op de boorden van de Westerschelde in de herfst van 1944 waren geweest. In de rest van Nederland werd pas oh en ah geroepen als het over die brug te ver ging bij Arnhem. Wie tegenwoordig nog eigen herinneringen aan de bezettings jaren heeft moet inmiddels 80-plus zijn. In dit september nummer van Zeeuws Weerzien komt een aantal van die ooggetuigen aan het woord. Ies Jacobse kon in een Buffalo meerijden naar Hoofdplaat. In Nieuwdorp zag Adri van Oosten de veldwachter twee vuurpijlen afvuren, een rode en een groene. Wim van Sluijs vond cornedbeef uit gezonken geallieerde landings voertuigen op het strand van Zoutelande. Tannie Stoutjesdijk- Wilbrink uit Zierikzee was anderhalf jaar op een evacuatie adres buiten Zeeland maar herkende bij terugkeer meteen de zilte geur. Herinneren en herdenken, daar over zijn toch zeker de lezers van deze krant het met elkaar eens, is waardevol en noodzakelijk. Wie het verleden vergeet, maakt kans steeds dezelfde fouten te maken. Het is een volkswijsheid die we hier graag even in herinnering roepen. De bevrijding in het grootste deel van Zeeland - Schouwen- Duiveland bleef bezet - bracht in het najaar van 1944 opluchting. Van uitbundige feestvreugde was in grote delen van de provincie echter geen sprake. In West- Zeeuws-Vlaanderen waren de meeste dorpen en stadjes en ook vele boerderijen op het platte land zwaar beschadigd of vernield. Walcheren was onder water gezet, de dijken waren op vier plaatsen kapot gebombar deerd. In Breskens kwamen bijna tweehonderd inwoners om bij een desastreus geallieerd bombardement op 11 september 1944. 'Nine eleven', in het Zeeuws- Vlaamse vissersdorp werd die datum al van een rouwkrans voorzien, lang voordat er aan de andere kant van de oceaan vliegtuigen in de Twin Towers vlogen. Nog geen maand na Breskens werd Westkapelle in rouw gedompeld toen de eerste aanvalsgolven met bommen werpers meer het dorp raakten dan de dijk. De bevrijding van Zeeland was op die manier niet meteen aanleiding voor een uitbundig volksfeest. Daarvoor was het leed en de verwoesting te groot. Wie er oog voor heeft kan zien dat de strijd van toen tot op de dag van vandaag sporen nalaat. Kijk maar eens rond in kernen als Breskens, Schoondijke, Oostburg, en Vlissingen en Westkapelle aan de andere kant van de Schelde. Een groot deel van de huizen is na-oorlogs. Dat een groot deel van het Walcherse platteland na het dichten van de dijkgaten onder een dikke laag slik was verdwenen, kunnen we ons nu niet meer voorstellen. Er groeide geen boom meer, vogels waren verdwenen, perceelgrenzen moesten opnieuw worden uit gezet. Wat de Tuin van Walcheren werd genoemd, kwam niet meer terug. Met het resultaat dat er veel geschiedenis verdween uit het landschap rond Middelburg, Vlissingen en Veere. Nu is er alle reden om blij te vlaggen: 75 jaar in vrede leven, dat was lange tijd een droom, die nu dan toch is uitgekomen. Dat er dit jaar eindelijk aandacht en erkenning komt voor de Slag om de Schelde, daar mogen we tevreden over zijn. We herdenken en gedenken. Ook in dit nummer van Zeeuws Weerzien. Beste lezers, i Pagina 7 En gij zult spinazie eten! Pagina! 1 Een pruttelend duifje BffisKe nlHs, e n Pagina 13 Keuzestress en klompensok W eerzien In rouw gedompeld Walcheren 945 Fot Een droom komt uit collectie Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. Wij ontvangen veel verzoeken om Zeeuws Weerzien per post op te sturen. Helaas is dit niet mogelijk. Wel kunt u, zo lang de voorraad strekt, van alle eerder verschenen edities een gratis exemplaar ophalen bij 'Het Zeeuws Kado', Kreukelmarkt 12 in Goes. De winkel is geopend op dinsdag en op donderdag t/m zaterdag van 1 1.00-17.00 uur. (Voor extra informatie kijk op www.zeeuwse-producten.nl). Wij halen veel inspiratie uit uw reacties. Blijf ons dus schrijven! Dit kan via weerzien@feest- vanherkenning.info of stuur een kaartje naar Stichting Zeeuws Weerzien, Postbus 33, 4350 AA VEERE. De redactie

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 1