eerzien Tijdelijke exposities in de Zeeuwse musea 11 Een bezoekje waard! Graag wil ik mijn waardering uitspreken voor uw krant. Als 84- jarige valt er voor mij veel interessants te lezen over vroeger, zoals de werkzaamheden op de akkers in oude stijl. Tijdens de lange schoolvakanties hielpen wij aardappels rapen achter een door 2 paarden getrokken rooier. De beloning bedroeg 5 gulden per dag, best een leuk bedrag in die sobere oude tijd. Het werd elke zater dag stipt uitbetaald in contanten in een oude boerenschuur. Be lastingvrij Mijn welgemeende dank voor het ophalen van deze oude herinneringen! Cor Boeije Op de lagere school heb ik ooit het Zeeuwse gedicht "Joane wou een bromfiets koapen" gelezen. Is dit gedicht bij iemand bekend? Maria Manuputty Beste mensen, ik trof in ons restaurant jullie krantje. Mijn buren vroegen zich af "hoe kom je daar nou weer aan?" Geef hier vooral bekendheid aan, prop de brievenbussen vol met nummer 3 Susan Stanma Rinus Willemsen schreef in zijn voorjaarscolumn over kruu- naogels sniejen. O.a. mevr Swinkels wilde graag weten welke heerlijk ruikende struik hiermee werd bedoeld. Het verlossende antwoord: het zijn de bloeiende bloemen van de sering Het Belfort Groote Markt 1, Sluis t/m 17 augustus 2019: Ria de Lijser, schilderijen en aquarellen 21 augustus t/m 26 oktober 2019: Jong talent, Bart Kok en Klaar Jonkman www.belfortsluis.nl t/m 12 januari 2020: 'De reizende kunstenaar - Albert Depré - voyage en Hollande 1907. www.polderhuiswestkapelle.nl Industrieel Museum Zeeland Westkade 1 14, Sas van Gent t/m december 2019: 'Kanalen verbinden' - de belangrijkste kanalen in Zeeland www.industrieelmuseumzeeland.nl Marie Tak van Poortvliet Museum Ooststraat 10a, Domburg t/m 3 november 2019: 'Beelden van Ollo Feenstra' - in de museumtuin. 23 juni t/m 3 november 2019: 'Reprise: Zeeuwse portretten II' www.marietakmuseum.nl t/m 26 oktober 2019: 'Betonnen bezetting - de Atlantikwall beSchouwd' www.burghseschoole.nl t/m 19 oktober 2019: 'Expo Grondstoffen' - Jennifer de Jonge. t/m 19 oktober 2019: 'Kijk naar beneden, dan zie je meer' - fossielen en bodemvondsten in Zeeuws-Vlaanderen en de Westerschelde (250- jarig jubileum van het Zeeuws Genootschap) www.hetwarenhuis.nl t/m 29 juni 2019: 'Kornelis Jacobus Huineman, een sociaal bewogen en bevlogen kunstschilder in het voorland van Vlaanderen' www.museumhulst.nl t/m 31 juli 2019: 'Suske en Wiske'. Collectie van Peter Koole. www.schoolmuseumterneuzen.nl 2 juni t/m 24 november 2019: 'Veere daar moest je geweest zijn' - Veere als 'inter'nationale kunstenaarskolonie www.museumveere.nl t/m 18 augustus 2019: 'Aanwinsten 2018' - aanwinsten historische collectie gemeente Schouwen-Duiveland. t/m 29 maart 2020: 'Frangois Ryckhals - een Zeeuwse meester uit de Gouden Eeuw' www.stadhuismuseum.nl 'Veranderd eiland voor en na de Ramp' www.goemanszorg.nl 'De Sluiting in Kleur - Foto-expositie Rykel ten Kate'. '65 schenkingen - elke schenking heeft een eigen verhaal'. 'Geschilderd vanuit Ouwerkerk' - tekeningen en schilderijen van Jan Meine Jansen www.watersnoodmuseum.nl t/m 5 oktober 2019: 'De 9 levens van Cornelis Goliath (1617-1660) wereldberoemd kaartmaker in Zeeland en Zuid-Amerika'. www.zeeuwsarchief.nl t/m 3 mei 2020: 'Nooit meer werken' - kunstwerken over werk: toen, nu en straks (vanaf 25 mei ook op twee tijdelijke buitenlocaties in Vlissingen en Breskens) www.zeeuwsmuseum.nl Weer even thuis is een wekelijkse rubriek in de PZC, waarin mensen terugblikken op hun jeugd. Ze staan altijd voor de deur van het huis waar ze opgroeiden. Daar hing de touwter Jan de Jonge is zelf geen boer geworden. Maar hij koestert warme herinneringen aan zijn jeugd op de boerderij aan de Zuidlangeweg bij Kats. Jan kreeg te horen: als het kan moet je géén boer worden. Die raad heeft hij ter harte genomen. Hij werd fysiotherapeut en acupuncturist en kwam op Schouwen-Duiveland terecht. Wat niet wegneemt dat hij de herinneringen aan zijn boerenjeugd koestert. „Kijk", wijst hij naar de bomen naast het huis, „daar hadden we een schommel hangen. In de schuur hingen er nog twee. Er kwamen vaak kinderen mee uit het dorp. Om te touw- teren, zeiden we dan. Ik had als kind alle vrijheid. Hutten bou wen, vogelnesten zoeken en uithalen, er lagen soms hele mooie gekleurde eitjes in. We verzamelden kikkers in een glazen bak, die de volgende ochtend weer leeg was.'' Toen hij wat groter was mocht hij meerijden op de vlastrekker om de bossen vlas op te vangen en op het land te gooien. In vol ornaat, met een leren schort aan en een shirt met lange mouwen: ,,Na een paar uur op de vlastrekker had je zware armen, maar het voelde tof dat je het had gedaan.'' i Het was een dolle beestenboel Ze woont al ruim 30 jaar in de Randstad, maar is nog altijd een trots 'Zeeuws meisje'. Het ouderlijk huis van Rita de Bruijckere (53) stond op een afgelegen plek aan de Oostburgseweg tussen Oost burg en Draaibrug. ,,Als mensen over ons huis spraken hadden ze het over 'de woning aan de Liter', zoals het gebied rondom ons heette. Ik ging naar school in Aardenburg, een dagelijkse fietstocht van zes kilometer heen en zes kilometer terug. Ver fietsen was een nadeel, maar er zaten ook voordelen aan wonen op het platte land. Als wij een geit wilden, kregen we een geit. Als we cavia's wilden, kregen we cavia's, we hadden ruimte genoeg. Sowieso was het een dolle beestenboel bij ons thuis, want mijn vader was in de jaren '70 en '80 de grootste varkensfokker van Zeeuws-Vlaanderen." De Bruijckere speelde vooral met haar twee jongere zus jes. „Schoolvriendinnetjes kwamen zelden langs, daar voor was het te ver fietsen. Het leuke van een boerenbedrijf: iedereen kwam langs de achterdeur naar binnen. Op vaste tijden werd koffie gedronken door onze familie, samen met de chauffeurs die varkens kwamen laden." Shirley Temple en een zakje friet Zei je Cor Hart dan wist een jaar of wat geleden bijna iedereen op Schouwen-Duiveland te vertellen over wie je het had. Die fietsenmaker van de Kerkweg in Kerkwerve. Cathie Hart (51) uit Scharendijke groeide op in het huis naast de winkel en werkplaats van haar ouders. ,,Als ik benzine ruik, denk ik weleens...o ja. Dan weet je opeens weer hoe het in de werkplaats rook.'' Ze heeft goede herinneringen aan haar ouderlijk huis, waar ze - met twee jongere broertjes - opgroeide. Op zaterdagmiddag in de woonkamer oude zwart-wit- films op de Belg kijken. ,,Met Shirley Temple en weet ik veel wie. Dan kreeg ik een gulden en ging ik eerst naar ome Jan Verton, die had een frietzaak. Zo'n sta caravan aan de Ring. Daar haalde ik een zakje friet met mayonaise en dat at ik thuis voor de tv op.'' Een weekje ponypark Slagharen zat er niet in. Een dag vrij was een dag geen inkomsten. „Mijn vader heeft weleens gevraagd: heb je dat nooit gemist? Maar ik wist niet beter. En wie ging er in die tijd wel op vakantie naar Spanje of een week op wintersport? Er waren altijd wel vriendinnetjes om mee te spelen.'' W teelpws Het Polderhuis Musea meer Zuidstraat 154-156, Westkapelle Museum de Burghse Schoole Kerkstraat 3, Burgh-Haamstede Museum De Meestoof Bierensstraat 6, Sint-Annaland t/m 31 oktober 2019: '75 jaar bevrijding' www.demeestoof.nl Museum Het Warenhuis Markt 2, Axel Museum Hulst Steenstraat 28, Hulst Museum Schooltijd Nieuwstraat 2-4, Terneuzen Museum Veere Kaai 25-27 en Markt 5, Veere Stadhuismuseum Zierikzee Meelstraat 6, Zierikzee Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg Molenweg 3, Dreischor Watersnoodmuseum Weg van de Buitenlandse Pers 5, Ouwerkerk Zeeuws Archief Hofplein 16, Middelburg Zeeuws Museum Abdij, Middelburg Check voor uw bezoek de openingstijden van het betreffende museum Weer even thuis Jan de Jonge op de boerderij aan de Zuidlangeweg bij Kats foto Marcelle Davidse Rita de Bruijckere in Aardenburg foto Peter Nicolai Cathie Hart in Kerkwerve Dirk Jan Gjeltema

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 11