Scrk School cir bending. li a ii d I)u w. GEMENGDE BERICHTEN. Hoek, lid der firma Schaay en Ledeboer, en Burger, dispacheur te Rotterdam. Uit de verklaringen door die heeren afgelegd, die hoofdzakelijk over de feitelijke toedracht der zaak handelden, kwamen gcene nadere bijzonderheden aan het licht. Alleen bij de aanmerking van den bekl. ten aanzien van de gebeurtenissen, kwamen eenige nieuwe punten ter sprake. De beklaagde trachtte alle verklaringen te wederleg gen. Zoo zouden de mededeelingen van den kapitein Nicaise bezijden de waarheid zijn. Hij deed het voor komen, alsof de stranding van het schip Oceanus aan de schuld van den kapitein was te wijten en hij nooit aan den kapitein eenige schadeloosstelling voor het niet bekomen van vracht,penningen heeft toegezegd, hetgeen evenwel door bekl. in de instructie was be kend. Ziju bediende, die hem gedurende 17 jaren had gediend, was op enkele punten niet vrij van slordig heid, maar deze genoot toch zooveel vertrouwen, dat bekl. verschillende papieren in blanco teekende ten gevolge van de drukte, die zijne zaken veroorzaakten. Hij trachte te doen gelooven, dat hij van het tele gram, de stranding vermeldende, geen inzage had genomen, en hij geen kennis heeft gehad van den inhoud der brieven op de assurantie betrekkelijk en door den bedieude echter op last van beklaagde ge schreven. Ten bewijze dat beklaagde wel degelijk op 17 Oc tober 1874- kennis droeg van de stranding en de latere reparatie van het schip, werd gedurende het verhoor van den getuige Nahuys door den Advocaat- generaal overgelegd een telegram van de firma Van Leeuwen te Batavia, gisterenochteud ontvangen op een schrijven door hem gericht aan genoemde firma naar aanleiding van eene ontdekking door hem gedaan, namelijk, dat uit het brievenboek twee bladzijden wa ren uitgescheurd, die naar het hem voorkwam op de stranding betrekking hadden. Het bedoelde telegram, dat, na voorgelezen te zijn, bij de processtukkeu werd gevoegd, bevestigde het vermoeden van den Adv.-gen., en beklaagde kon zijne bevreemding daaromtrent niet onderdrukken. Omtrent de vermindering van de assurantiesom van f 60,000 op f 40,000 binnen een tijdsverloop van drie dagen, werd door den bekl. medegedeeld, naar aanleiding van vragen zoowel door den president als door raadsheeren tot hem gericht, dat het steeds de gewoonte bij zijne firma was eerst de bruto- opbrengst der vrachtpenningen en later, wanneer bekend was hoeveel vracht een schip maakte, de netto-opbrengst te doen verzekeren. Door het Openb. Min. werden nog overgelegd twee brieven van de firma Van Leeuwen en Co. te Batavia, de bevrachting van den Oceanus betreffende, waaruit kan worden afgeleid, dat de bekl., toen hij de assurantie aanvroeg, op een klein bedrag na op de hoogte was van de hoegrootheid der vracht. De verklaring van den laatsgehoordeu getuige, den heer Burger, bevatte slechts omtrent het punt van het telegram, volgens den bekl., eene onjuistheid. Overigens was zij volkomen waar. Volgeus dien ge tuige had eene vermindering van vrachtpenningen wel meermalen plaats cn was dit niet in strijd met de usantiën. Hij wist slechts van hooren zeggen dat tusschen den bekl. en kapitein Nicaise eene minder goede verstandhouding bestaat. Herhaaldelijk werd nog op de getuigenissen zoo van den heer Van Leeuwen als voornamelijk van den lieer Nahuys teruggekomen en hadden die heeren, naar aanleiding van de ontkentenis van den bekl., op vele vragen te antwoorden. Ten 4 ure was het getuigenverhoor voor gisteren geëindigd en werd de verdere behandeling dezer zaak lot heden morgen te 10 ure verdaagd. Alsdan zullen ingevolge een requisitoir van rar. Vau der Hoeven, bij den aanvang van bet getuigen verhoor genomen, nog gehoord worden de scheeps kapitein Alberts en diens huisvrouw, die tegen dien tijd zullen worden gedagvaard, teneinde de al of niet juistheid van het getuigeuis van den eerstgehoorden getuige nader aan te toonen. Ook de heeren Nicaise en Nahuys moeten ter terechtzitting van heden tegenwoordig zijn. Ber. tot pred. Molkwerum Burum Hooge Zwaluwe Schoonhoven Hippolitushoef Bed. voor het St. Anthóniepold. Veenendaal Aruemuiden llardenberg Ber. tot pred. "Woldendorp Stellendam Zeist bij de N. H. G. te G. J. Anliiik Zegveld. G. Dielil A. II. de Boer G. van Goor S. G. Beckcnnjr Gramsbergen. Jaarsveld. Oud-Beierland. Kleverskerke. ber. tot pred. bij de N. H. G. te J. Scliullcvaer Oudelande. E. J. Schoonhoven Raamsdonk. 4. F. li. Laills Eemnes. J. G. G. Morees Dalfsen. bij de C. G. G. te: A. v. (I. Veen Oandidaat. F. Weslrik Hijken. Kleinendopsl Vlaardingen. Bed. voor het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Donkerbroek i Colijnsplaat W, Wolsink Candidaat. Geesteren Ds J. H. Donner, predikant bij de Chr. Gere formeerde gemeente te Leiden, heeft de betrekking van Directeiy- der Zendingschool van de Christelijke Gereformeerden Kerk te Leiden aangenomen en zijn ambt. als herder en leeraar nedergelegd met het hou den eener afesheidsrede, tot grondslag daarvan leggen de Spreuken Salomons 5 vers 6; "Ken den Heer in al uwe wegen en Hij zal uwe paden-recht maken." Maandag middag zijn te Wageningen de feesten aangevangen, die bij de plechtige opening der Rijks landbouwschool gehoudeu worden, met het uitreiken van een vaandel aan de leerlingen dier school, 's avonds zijn sei en ad es gebracht, begeleid door fakkel dragers en het Arnhems muziekkoor, bij de heeren Jongkindt Coninck, prof. Adolf Mayer, I). Andrae en den heer S. Knel, burgera. dezer gemeente. Ver scheidene burgers brachten voor hunne ramen attri buten aan, betrekking hebbende op landbouw. Dinsdag is de school in tegenwoordigheid van den Minister van binnenlandsche zaken en van den Com missaris des Konings in Gelderland plechtig geopend. Men schrijft uit Zwolle Een nauwkeurig onderzoek naar den aard der zoo zeer gevreesde aardappelen-ziekte in ons vaderland heeft de overtuiging bevestigd, dat de ziekte haren oorspiong vindt, of althans zeer bevorderd wordt, door veel regen. Men heeft opgemerkt, dat in lichte zandgronden, waar de regen onmiddelijk weg zinkt, geen ziekte wordt aangetroffen. In lichte klei streken komt de ziekte sporadisch voor, terwijl in de zware kleisteeken en veenstreken, waar men killen on dergrond heeft, de ziekte zich het eerst voordoet. Ook na het rooien heeft men bij proefneming bevonden, dat aardappelen u:t laatstgenoemde gronden het meest- aan bedert onderhevig zijn. Is dit alles zoo. dan zou het aan te raden zijn, zich voor dezen winter zooveel mogelijk van zandaardappelen of aardappelen uit de lichte kleistreken te proviandeeren. Het driemastschip „Gebr. van der Beek" ter reparatie in het droogdok te Middelburg is heden vervangen door de „Suzanna Johanna." De officier van gezondheid 2e klasse Teeling, thans te Middelburg, zal naar Ter Neuzen worden overgeplaatst, ten einde daar den dienst van eerst aanwezend officier van gezondheid waar te nemen. Te Ylissingen is de tentoonstelling van bloemen gesloten haar viel een druk bezoek en algemeene waardeering ten deel. Te Middelburg werd heden middag dergelijke ten toonstelling geopend. Slechts 21 personen die bloe men ter kweeking hebben ontvangen leverden ze niet in. Heden avond zullen prijzen en premiën worden uitgereikt. Het Stoomschip Suaefell, gehuurd door de maatschappij Zeeland, vervult thans de dienst van het in reparatie zijnde stoomschip Stad Middelburg. Maandag j. 1. had te Veere een droevig onge val plaats. Eene heistelling, op de kade aldaar op gericht, ging uit elkander, waarbij één der palen op een werkman terecht, kwam, die Jaardoor aan ééne der borstribben en het sleutelbeen zwaar gekneusd werd. Hoewel zeer veel pijn lijdende, is zijn toestand tot heden niet hopeloos. Naar wij vernemen, zijn in den nacht van gister op heden, uit de weide van P. Bonte land bouwer in 't Eiland gemeente Sint-Kruis gehaald 5 hem toebehoorende koebeesten, benevens 2 van andere landbouwers. Laastgenoemde zijn echter terecht. Men is de dader of daders nog niet op 't spoor. Ter Neuzen's naam is aldus officieel vastgesteld de Minister van Binnenlandsihe Zaken heeft nl. aan de afd. "Letterkunde" der Kon. Academie van We tenschappen kennes gegeven van een Kon. besluit, dat den naam "Neuzen" voor altijd afschaft. Te Philippine wordt des Zondags avcuds de sluitiug der herbergen te elf ure door klokgelui, daar er geen gemeente uurwerk bestaat, aangekondigd. Het Haagsche dagblad deelt het besluit van de lijkverbrauders in deze bewoordingen mede Het eerste „lid-lijk", dat zich voor de algemeene zaak wil laten verbranden, zal op kosten der Vereeni- ging zijn laatste reisje naar Gotha, maken voor zijn reis- en verblijfkosten is f 110 beschikbaar gesteld. De Raad van s' Hage zal zieh, vereenigt zij zich met het praeadvies van B. en W., tot den Min ister van Einantiën wenden met verzoek om maatre gelen te nemen ter verbetering van den onvoldoen den toestand van het Haagsche Bosch. Aanleiding tot i dit praeadvies gaf een adres van den heer J. J. van Kerkwijk, wiens klachten over de. toestand van genoemd Bosch door de commissie va; bijstand vour de plaatselijke werken in hoofdzaak al niet onrechtmagtig worden erkend. Maandag is te Amsterdam een knaapje vai ongeveer driejarigen leeftijd uit eene derde ver dieping gevallen het kind was onmiddelijk dood. Gedachtig aan de heerlijke dagen van welee: toen de doos van Pandora over Amsterdam, in den vorm van eene jaarlijksche kermis werd uitgestort is het Arasterdamsche janhagel Maandag en Dinsdag avond weder eens aan het lawaai maken gegaan. Enkele glasruiten moesten het weder ontgelden. De politie heeft echter spoedig een stekje voor der euveldaden gestoken. Met eenige zekerheid kan men voorspelleu u. binnen weinige jaren de treurige herinnering aan de dagen toen het in Amsterdam nog kermis was, zal verdwenen zijn. Een makelaar in effecten te Amsterdam is sedert' een paar dagen voortvluchtig met twee partijen effec ten ter waarde van f 10,000, waarvoor hij kas-aan- wijzigingen heeft afgegeven op handelsbanken en vereeuigingen, waar hij onbekend was. Dezer dagen werd de trein van Venlo bij zij ne aankomst te Gladbach door de politie omsingeld. D°, koopman M., uit Hagen, was wegens frauduleus bankroet op de vlucht gegaan hij moest aangehonden worden dit gelukte hij had nog 3000 mark aan papieren van waarde bij zich. Hij was van Neerlands grondgebied naar Gladbach gelokt door een telegram van een handelsvriend om ten drie ure daar te ko-1 men, er zou een „buitenkansje" te verdienen zijn. Uit Sprang meldt men. Verleden Vrijdag had er in het naburige dorp Drunen een ijselijk ongeluk plaats. De vrouw van K. van Drunen aldaar stond buiten aan de waschtobbe, toen ze in haar woning eensklaps een hartverscheurenden gil hoorde van haar jongste zoontje, 3 jaar oud, dat waarschijnlijk te dicht bij den brandende haard ge komen was en in volle vlam stond. De moeder ont stelde dermate dat ze wezenloos, als aan den grond vastgenageld, geen voet verzetten kon, cd, alvorens andere hulp kon toeschieten, was de kleine jongen een lijk. In de afgeloopen week zijn door de maréchaus sées in het arrondissement Maasst richt zeven personei gearresteerd, allen beschuldigd van diefstal met in braak. Dagelijks worden voorwerpen, zooals gereed schappen, messen, scharen enz. verkocht als zijnde van staal gemaakt, terwijl men bij het gebrüik spoe dig bespeurt dat zij van ijzer zijn vervaardigd. On zich van de deugdelijkheid der levering te over tuigen, behoeft men slechts een mengsel var één deel salpeterzuur en vier deelen 'water op he metaal uit te spreiden. Als het voorwerp van staa is, zal er, nadat het vocht is opgedroogd, eene zwart vlek overblijven, welke men gemakkelijk kan weg- wrijven; vertoont er zich geen vlek, dan is het voor werp van ijzer. De uitgevers van Hacklander's werken bereke nen, dat deze schrijver in de laatste 17 jaren ongevee f 270,000 honorarium heeft genoten. Voor het eerst is een schip onder Japansche vlat te Londen binnengekomen. Hoewel als stoomschi gebouwd, heeft het zijn langen tocht rond de Kaa, zeilende in 141 dagen afgelegd. Het schip heet Nu gata Maru en wordt gevoerd door kapitein Walke De bemanning bestaat uit 34 kappen, allen, rae uitzondering van 3 of 4, Japanners. Volgeus getui genis van hun gezagvoerder hebben deze Japansch zeelieden zich uitmuntend gedragen en zich in ied. opzicht als voor hun taak berekend doen kennen. D Nugata heeft eene lading van 1600 ton aangevoert voornamelijk rijst, en schijnt het eerste te zijn va een getal handelsschepen die op geregelde tijden zu len varen. Herhaaldelijk leest men van "de groote raag j zijnen du Printemps" (boulevard Haussmann, I Parijs), maar menigeen kan zich waarschijnlijk van d j uitgebreide inrichtingsu geen juist denkbeeld vormt 1 De volgende mededeelingen zijn dan ook, duukt oi interressant genoeg om er hier een plaats aan te ruimen. Deze magazijnen dan beslaan op di boulevard niet minder dan 5 gebouwen, voorzi i van opstijgmachines, waardoor men de 29 v schillende afdeelingen gemakkelijk en zon« de minste moeite kan bezoeken het r soneel bestaat uit meer dan 600 pers^ De verzendingen naar de provinciën en het buii land geschieden op een even eenvoudige als praLSV wijze 200 bedienden zijn belast met die expel«M waarin de Printemps in den laaisten tijd nog van verbeteringen heeft aangebracht. De gehe richting is hoogst opmerkelijk en verdient de belangstelling; zij bestaat uit een reeks bus evenals aan een ministerie, voor élk land wad. de Printemps in handelsbetrekking staat i in elk daarvan is een heirleger bedienden

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2