Enhet onderwijs hier? Onze nieuwe burgemeesters De kans voor NederÜandsche jongens die verder wfflen* „De Langernarck-opleiding" Kameraad Lenshoek tot burgemeester van Goes benoemd. Kameraad Smallegange burgemeester van Axel. Het lijdt geen twijfel, dat er in ons land groote behoefte bestaat aan een inrichting voor middelbaar onderwijs, welke speciaal zal openstaan voor hen, die niet in de gelegenheid zijn geweest een normale H.B.S. of Gymnasium te bezoeken, ofsehpon ze wat hun be gaafdheid en hun andere kwaliteiten betreft, daarvoor in aanmerking zouden zijn gekomen. Dit zijn er meer, dan men zou ge neigd zijn te denken, en de schade, die aan 't prestatievermogen van ons volk is toegebracht, omdat waardevolle krachten aldus geheel of gedeeltelijk onbenut zijn gebleven, is niet te be naderen. De leemte. Hier staan wij dus voor een leemte in ons onderwijsstelsel, een leemte, waarin noch het Instituut der Rijksstu diebeurzen, noch het lofwaardige par ticuliere initiatief, noch de instelling van bijv. het Extraneus-examen der 5- jarige H.B.S. hebben kunnen voorzien.. Dit bewijzen de honderden brieven om inlichtingenen met aanmeldingen, die bij het Langemarck-Studium binnen kwamen, na de eerste aankondiging, dat het zijn werkzaamheden had aan gevangen. Uit deze brieven spreekt in vele ge vallen de blijdschap van candidaten en van hun ouders, dat er eindelijk aan de groote categorie van flinke be gaafde werkers uitzicht wordt geboden, zich door studie op een hoogere positie voor te bereiden. Terzelfder tijd echter klinkt uit deze brieven een ondertoon van angst, of dit Langemarck-Studium niet zulke hooge eischen zal stellen, ook financieel, dat uiteindelijk toch nog slechts weinigen deze aangeboden kans zullon kunnen benutten. Ook te genover de schifting, die op de candi daten zal worden toegepast, blijken sommige "candidaten als tegenover een onoverkomelijke hindernis te staan. Voor deze examen-angst nu, bestaat niet de minste reden. Ieder die kennis neemt van de eischen, die het Lange marck-Studium stelt eri de methodes, die het bij zijn schifting toepast, zal dit moeten toegeven. Nu kunnen zij hun vleu gels uitslaan. Zooals thans bekend mag worden geacht, richt het Langemarck-Studium zich voornamelijk tot hen, die na hun lagere school-jaten, gedwongen zijn ge weest een beroep te kiezen, hoewel neiging en aanleg hen eigenlijk tot verdere studie voorbestemden. Op het oogenblik werken ütj op het land en in de fabrieken, zitten op 't kantoor, varen uit ter vischvangst, werken in de mijpen of hebben zich wellicht voor den Nederlandschdh Arbeidsdienst ge meld. In elk geval, ze trachten het beste er van te maken en grijpen elke gele- gènheid aan, hun vakbekwaamheid te verbeteren. Toch zal op den achter grond van hun gedachten en van die van hun ouders, dikwijls'nog de teleur stelling staan, dat de maatschappelijke verhoudingen het hun onmogelijk heb ben gemaakt, hun vleugels wijder uit te slaan. Voor hen nu is het Langemarck- Studium ingesteld. Het vraagt niet nc. hun afkomst of hun stand. Het vraagt niet naar den inhoud van hun beurs, het vraagt slechts, of ze ondanks vroe- geren tegenslag voldoende wilskracht hebben, zich een nieuweren weg ie kiezen en zich voor een nieuw doel in te zetten. Kunnen zij dat aannemelijk maken en kunnen zij, wat hun verstand be treft, waarborg bieden, dat ze tot ver dere studie in staat zijn, dan slaat voor hen een middélbare opleiding open. Aan het eind van deze opleiding ont vangen ze een diploma, dat hun even als het einddiploma van een H.B.S. of van een Gymnasiumhet recht geeft, aan een "universiteit of hoogeschool te studeeren. Nu zal het ieder duidelijk zijn, dat een dergelijke middelbare opleiding, op lateren leeftijd gegeven, eên zware opgave voor den candidaat beteekent. Te- meer, daar de meeste candidaten reeds den mannelijken leeftijd naderen' en aan het schoolleven reeds lang zijn ontwend. Het vroegere beroep telt mee. Daarom beslaat er allereerst de be paling, dat iedere candidaat zoo mo gelijk moet verder studeeren een hoogere positie in het beroep, A hij zich vroeger heeft gekozen. Dat heeft het groote voordeel, dat alle beroeps kennis en alle vakmanschap, die hij zich heeft eigen gemaakt, niet als te- vergeefsch behoeven te w-orden be schouwd, doch hem jn zijn verdere studie tot steun zullen wezen, doordat hij steeds op bekend -terrein blijft Een jonge landarbeider b.v-., die voor be drijfsleider of ingenieur in den land bouw gaat studeeren, zal mindèr moei lijkheden ontmoeten, dan een kantoor man, die zich voor dit beroep wenscht te bekwamen. Natuurlijk zijn er uitzonderingen mo gelijk. Velen hebben vroeger een be roep moeten kiezen, dat hun innerlijk tegenstaat. Voor hen bestaat de gele genheid, alsnog een anderen weg in te slaan. Weliswaar kunnen zij dan geen staat van dienst in dat beroep overleggen, doch als het hun ernst is met hun streven, verleent het Lange marck-Studium zijn bemiddeling, dezen candidaat alsnog in staat te stellen, de practische zijde van het nieuwe beroep te leeren kennen. Als he't hem werkelijk ernst is met zijn streven, zal hij dat toejuichen. Andere beroepen. Dtm zijn er beroepen, zoodis dat van leeraar, waarvoor men tevoren niet practisch kan hebben gewerkt. In dat geval is het voldoende, als de Candi daat aannemelijk weet te maken, dat zijn geheele hart naar dit beroep uit gaat en als hij toont, werkelijk aanleg er voor te bezitten. Al deze jonge men- schen ontvangen een middelbare op leiding van 2V» jaar. - Gezien den korten tijd, vindt deze op leiding in een internaat plaats, zoodat elk uur volledig kan worden benut. De band met thuis vfordt niet verbroken, daar na ieder half jaar een behoorlijke vacantie wordt gegeven. Karakter doorslaggevend. Hoe groot zijn nu de toelatings kansen? Zooals men weet, past het Langemarck-Studium op de aangemel de candidaten een schifting toe. Bij die schifting speelt de vooropleiding van den candidaat geen rol, want er wordt uitgegaan van het standpunt, dat iedere candidaat de gelegenheid moet heb ben, om te "toonen, wat hij eigenlijk voor eén persoonlijkheid is. Ieder wordt dus op zijn persoonlijke kwaliteiten onderzocht. Niet de hoe veelheid kennis, die hij zich op de la gere school of daarna heeft weten te verwerven, maakt daarbij indruk, doch alleen het feit, of hij zich behoorlijk weet uit te drukken, of hij zijn gedach ten duidelijk kan .formuleeren, of hij een f linken, betrouwbaren indruk maakt, en of hij ook lichamelijk in staat lijkt te zijn, de Langemarck-Studie te kunnen volgen. M.et deze eischen stelt het Lange marck-Studium zich op een geheel an der standpunt van de gewone middel bare scholen. Als een sociaal instituut heeft het de plicht, alleen diegenen naar voren te brengen, die, wat hun verstandelijke vermogens, maar ook wat hun karakjtsr en hun lichamelijke toestand betreft, waarborg* kunnen bie den, dat ze deze opleiding waard zijn. Het gacft' er niet om, iemand met een razend knappen kop tot een hooge po sitie te brengen. Het Langemarck- Studium verlangt, dat zijn leerlingen, later, wanneer ze hun plaats in de samenleving vervullen, zich bewust zijn, dat ze dan niet voor zich zelf, doch i voor de geheele volksgemeenschap staan. Dat ze hun eigen belang aan dat van deze volksgemeenschap onder geschikt moeten kunnen maken. Deze waarborg biedt een goed ver stand niet. Die biedt alleen eeh be trouwbaar karakter. De karakterbeoor- deeling geeft bij de schifting van. het Langemarck-Studium uiteindelijk dan ook c'en doorslag. Kostsloose opleiding. Ook bij de latere opleiding, in dit verband is het' beter van opvoeding te spreken, staat deze karaktervorming altijd weer op den voorgrond. Slechts op deze wijze verkrijgt het Langemarck- Studium de zekerheid, dat hun oud-leer lingen later in de samenleving als ke rels uit een stuk op hun post zullen staan, die, wars van alle vriendjes politiek, zich hun verantwoordelijkheid tegenover de samenleving bewust zul len zijnv en zich als 'dienaars van het algemeen belang zullen voelen. Deze zekerheid is ook de eenige be looning, die het Langemarck-Studium vraagt. Dé geheele. opleiding is geheel kosteloos, in den meest uitgebreiden zin van het ivoord. Evenmin kunnen uit deze opleiding andere verplichtin-' gen voor den candidaat voortvloeien. Wie omtrent deze sociale instelling nadere inlichtingen wenscht, kan zich schriftelijk tot het bureau van 't Lange marck-Studium, Waalsdorpsrweg 12 te Den Haag, wenden. Indien er soms iemand onder onze lezers is, die mocht meenen, dat dit niet een uitnemende verbetering is bij vcrige tijden, toen men er alleen kwam met geld en kruiwagens, hij melde zich eens. Wij meênen dat hier een schoone kans gegeven is aan de geheele'Ne- derlcmdsche jeugd, tot welke godsdien stige richting, tot welken stand zij ook mag behooren. Ouders I is dit niet eens een over denking waard? Arme ouders I die knappe en flinke kinderen hebt, ook uw kinderen zullen in de toekomst een goede positie in de maatschappij kunnen veroveren en wel gratis I Dit nu noemen wij o.m. één der vele goede Nationaal Socialistische maatregelen I HET ZEEHOSPITIUM „ZONNEVELD", OOSTKAPELLE Wij ontvingen het volgende schrijven en publiceeren dit gaarne. Oostkapelle, Nov. 1941. L.S., Ongetwijfeld kent U de mooie straat weg van Oostkapelle naar Domburg. Even voorbij het kasteel Westhove ligt verscholen in het groen hét Zee hospitium „Zonneveld". In dit kinder sanatorium worden ongeveer 85 Zeeuw- sche kinderen, die lijdende zijn aan een beginnende longtuberculose, aan tuber culose van de beenderen, klieren of an dere organen, verpleegd. De inrichting geniet geenerlei subsi die en bedruipt zichzelf, niettegenstaan de de lage verpleegprijs van f 1.50 per dag. Toch wendt het bestuur van het Zeehospitium „Zonneveld" zich tot U met. een verzoek. Het Zeehospitium heeft slechts één vrijbed, d.w.z. een pa tiëntje kan gratis in de inrichting ven blijven. Het bestuur zou dit aantal wil len brengen op drie, omdat er gerégeld gevallen voorkomen, dat het verpleeg- geld vóór een ziek kind niet kan wor den bijeengebracht. De prijs van één vrijbed bedraagt 365 x f 1.50 f 547.50 per jaar, dus van twee vrijbedden f 1095.per jaar (plm. .f 1100. Als er nu 220 jaarlijksche contribu anten gevonden worden van f5.of 440 van f 2.50, dan is dit bedrag bijeen, builen beschouwing gelaten, dat thans reeds meerderen een grootere gift toe zegden. Wij gelooven dat het mogelijk is, het bovenstaande bedrag bij elkaar te brengen. Geeft U op als contribuant van het vrijbedfonds „Zonneveld", dan helpt gij mede aan de genezing van enkele zieke kinderen, die zonder Uw hulp thuis mpeten blijven, onder omstandig heden, die hen veel minder genezings kansen bieden dan een kuur in „Zonne veld". Bij voorbaat hartelijk dank Het Bestuur van het Zeehospitium „Zonneveld" J. C. E. Massee, Kloetinge, Voorz. A. G. van der Have-Lucieer, Kapelle, Secr.-Penningm: Jhr. W. Z. van Teijlingen, Oostkapelle. C. C. van Woelderen-Sprenger, Vlissingen. F. de Stoppelaar, Distr. T.B.C.-Arts, Middleburg. K. Fabius, Burgem. v. Oostkapelle, te Oostkapelle. Men kan zich opgeven als contribu ant per jaar, bij het volgende adres Mevrouw A. G. van der Have-Lucieer, Zeehospitium „Zonneveld", te Kapelle- Biezelinge. Enkele leden zijn begonnen met te storten. Wie doet er mee 1> Het is een eere-zaak. Het gaat om het zieke Zeeuwsche kindl B. De dagen worden guur, de Noord- Ooster begint scherp over Zeeland te blazen. Als ge 's nachts lekker onder uw dekens ligt, denkt gij er dan wel eens over na, gij die het goed hebt, dat er honderden in Zeeland zijn, vlak bij U, die het koud hebben? Stopt ge dan uw hoofd onder de dekens, als de struisvogel, die zijn kop in het zand steekt Behoort gij' ook tot degenen, die uit akeligheid en sabotage de Winterhulp negeert Dan geve God, dat gij eens tot hen zult gaan behooren, die hulp van an deren noodig hebben, opdat gij dan. zult gaan voelen wat het beteekent, hulpeloos te staan. Ziet gij niet, dat uw gemeente "meer ontvangt dan er gestort wordt? Wilt gij nu nog beweren, dat het geld niet goed besteed wordt? Hebtigij'de collectanten laten voorbij gaan? Welnu, dan maakt gij uw fout goed l Daarvoor is alle gelegenheid. Wij re kenen op allen. De sabotage geëindigd. Na maanden wachten is dan einde lijk kameraad Lenshoek tot Burgemees ter van Goes definitief benoemd. Eerlijk gezegd, wij leden der N.S.B. en sympathisanten hebben met klim mende ergernis en wrevel ons geduld zeer lang op, de proef moeten stellen. Waar de Burgemeester van Veere in een handomdraai was benoemd, en de kranten door middel van portretten en artikelen een overvloedige reclame maakten, daar werd een alleszins be kwaam man, die niet eens gevraagd of begeerd had deze functie te ver vullen voorloopig, zeker bij wijze van proef, en bagatel behandeld door zekere instanties en daar wordt nu zijn benoèming, zonder portret en zon der eenig verder woord, door de pers voor kennisgeving aangenomen. Het verschil is duidelijk. Het geldt hier een lid onzer Beweging, terwijl de andere wérd beschouwd als geen. voor stander. Wij hebben dit alles dóór ge had, en' kam. Lenshoek heeft tenslotte de eisch gesteld, ja of néén. Hij ambi eerde niei om als proefkonijn te die-- nen. V/ij weten ook waar de schul dige troont en wij zullen hem t.z.t. ont tronen, laat hij dat goed begrijpen. Iemand die ons, zooals in dit geval, en ook in he.t benoemen van Kam. Smallegange te Axel, heimelijk voor de voeten loopt, zullen wij ondersteboven marcheeren. Inmiddels op Vrijdag e.k. zal de of- ficieele installatie plaats vinden. De installatie. De installatie zal geschieden met luisterbijzetting van W.A. en Jeugd storm. Ongeveer 13 uur wordt de bur gemeesters-afgehaald van den Patijn- weg. A.an het hoofd der troep zal hij zich daarna naar het stadhuis begeven op de markt. De Kringleider zal daarna Kam. Lens hoek in het stadhuis leiden. De w.n. wethouder De Roo zal aldaar de plech tigheid verrichten en den ambtsketen aanbieden. Hierna zal Kam. Lenshoek het woord voeren en voorts de W.A. en Jeugd storm inspecteeren. Vanaf 14.30 uur bestaat er gelegen heid voor de groep Goes om den nieuwen burgemeester, geluk te wen- schen. Deze receptie vindt plaats in De Korenbeurs. Waarschijnlijk zal de W.A. en Jeugd storm tijdens de installatie een marsch door Goes houden. n Na de installatie-plechtigheden zal het nieuwe Ban-kwartier der W.A. of ficieel worden geopend. Wij behoeven Kam. Lenshoek, even als Kam. Smallegange niet nogmaals te verzekeren, dat'de beweging en wij als distriGtsleden pal achter hen zullen staan en door ons voorbeeld zullen toonen, dat wij goede en plichtsge trouwe vaderlanders zullen zijn. Wij wenschen beide functnonarissen een vruchtdragend en dus Nat.-Soc. bewind toé, .tot heil van ons volk en ons vaderland, tot eefe v.an onzen Leider. Hou zee Tot burgemeester van Axel is dezer dagen benoemd, kam. P. Smallegange, burgemeester te Ellewoatsdijk. Dat wij ons over deze benoeming hartelijk verheugen, behoeven wij niet te zeg gen. - Kameraad Smallegange stamt uit een zuiver Zeeuwsch geslacht, hetwelk volgens Smallegcftige's „Cronijk van Zeeland" uit het jaar 1695, zelfs tot de 11e eeuw terug loopt. Hij werd, als derde zoon van een landbouwer, op 15 Februari 1900 te Elle- woutsdijk geboren. Vanaf zijn 16e le vensjaar is hij in de gemeente-admi nistratie werkzaam. Eerst als volonicjir en later als Ambtenaar ter Secretarie. Reeds op 23-jarigen leeftijd werd hij be noemd tot Secretaris der gemeente Elle- woutsdijk. Bij de in 1925 aldaar ont stane burgemeesters - vacature werd hem van verschillende zijden gevraagd zich voor dit ambt beschikbaar ie wil len stellen, doch met het oog op zijn toen nog jeugdigen leeftijd, wenschte hij voor dit zorgvolle leven niet in aan merking te komen. Bij de volgend® vacatuie in 1931 werd hij tot burge meester gekozen. Door de groote schul denlast die toen op de gemeente druk te, kon hij niet verhinderen, dgt de gemeente noodlijdend werd, Niettemin wist hij het klaar te spelen, de geheele dorpskom van klinkerstraten met tegel trottoirs te voorzien en den hoofdweg naar Driewegen van een asfalt-bedek- king. De werkloosheid had zijn voort durende aandacht en dientengevolge stond hij met de arbeidende klasse op -zeer goeden voet. Tijdens de oorlogsdagen in Mei 1940 was hij getuige van de interneering van eenige honderden N.S.B.-ers in de ongezonde onderaardsche gangen van het afgekeurde fort Ellewoutsdijk en verleende zijn tusschenkomst, opdat de bewakingstroepen bij de nadering der Duitschers geen gekke dingen zouden doen. Vanzelfsprekend was het Voor hem dan- ook een groote voldoening en een onvergetelijk moment, toen in den morgen van 17 Mei de invrijheidstel ling dezer politieke gevangenen, waar onder verschillenden zijner kennissen, door een Duitsche stootiroep, rtiaats had. Kort na de opheffing van hei ambte narenverbod werd kameraad Smalle gange lid van de Nationaal Socialisti sche Beweging. Hij bezorgde met zijn wegwerker, kameraad Goetheer, ge trouw de Zeeuwsche Stroom bij zijn in gezetenen en maakte onlangs de door de W.A.-uitgeschreven 30 K.M. lange afstandsmarsch mee. In Mei j.l. maakte hij op uitnoodiging van den Heer Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Zeeland, ook de studiereis naar het Westfaalsche gebied mede. Komische note Kameraad Smallegange was de be heerder van het fort Ellewoutsdijk tij dens onze interneeringl Het heeft ook lang geduuro, ij te Axel benoemd werd, Kame.aad Smallegange. En dat nog wel waar gij reeds burgemeester waart en reeds lang getoond had een bekwaam func tionaris te zijn. Maar na dit uitstel is tenslotte toch uw benoeming gevallen. Wij allen verheugen ons daar 1en zeerste over. Axel zal.onder zijn leiding in onzen geest; in den geest van de nieuwe or^e, worden geregeerd. Voor al de arbeiders zullen dit gaan onder vinden. Eens zal de tijd komen, dat men zal begrijpen, datjdeze benoemin gen een gelulcwensch waard zijn, ook aan de bevolking der plaatsen, die nu nog ten deele aflceerig staat. Dc installatie. De installatie van Kam. Smallegange zal in het kader plaats vinden als die te Goes op 20 dezer. De burgemeester zal worden afgehaald aan den rand der gemeente, richting Neuzen. Waar schijnlijk zal de plechtigheid daar plm 11.30 uur plaats vinden. Goes. Kerstgave Oostfront. De vorige weelc werd hier door de kameraden van het Vendel Goes der W.A. een bedrag van f71.55* bijeen ge bracht voor Kerstgaven, aan de kame raden die aan het Oostfrontstaan. Dit bedrag is door vele kleine offers bij elkaar gekomen. HOU ZEE1 De organisator der inzameling P. C. de Leeuw van Weenen, Konstabel der W.A. te Goes, Heernisseweg 91.

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 2