Toch misschien geen nieuwe tariefsverlaging specialisten Gemeentebestuur Rotterdam en vuilophalers op voet van oorlog dieeei- Mariniers terug uit Cambodja Nationale Waterschapsdag Roteb drie dagen plat Zeiler vermist wi/ Hte>eee> ook mier nee eijsr ee&ereVyA stores Zeeuwen bezorgd om toekomst provincie Miljoenenschade door een grote brand bij Nimag bv Staatssecretaris Simons in brief naar LSV ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ROTTERDAM - Schuimbekkende vuilnismannen, een paars aangelopen wet houder en scheldende AbvaKabo-bestuurders lieten dit weekeinde het cao conflict bij de Rotterdamse stadsreinigingsdienst Roteb het kookpunt bereiken. Uit woede over de actie van wethouder Piet Hoogendoorn (bedrijven) particulie re bedrijven de stad te laten opruimen, kondigde de ambtenarenbond aan dat de Roteb maandag vrijwel zeker drie.dagen plat gaat. De gemeente beraadt zich op een nieuwe tegenzet. Vervolg van pag. 1 Van den Oudenaerden: ,,We hebben ook een keer een tele foontje gehad van een man die per ongeluk zijn portemonnee - compleet met geld en een sleu telbos - door de wc had gespoeld. Of wij dieportemon- ne soms gevonden hadden". Museum In 's Landskamer aan het Ha venpark in Zierikzee was het drukker. Ruim 200 mensen kwamen een kijkje nemen in het monumentale gebouw. „Maar ik heb het idee dat de meeste bezoekers meer voor het gebouw zelf dan voor het waterschap kwamen", aldus een van de medewerkers die za terdag zijn vrije tijd had opge offerd ten gunste van de water schapsdag. Veel belangstelling was er in 's Landskamer wel voor de (permanente) expositie van gereedschappen die in vroeger tijden door medewer- De landbouw, en met name de akkerbouw, is de voor naamste economische acti viteit op het Zeeuwse plat teland. De zorgelijke situa tie in deze.bedrijfstak heeft gevolgen voor de leefbaar heid van het platteland en de Zeeuwse bevolking in het algemeen, aldus Blauw. Geen vertrouwen Volgens de hoogleraar voe len de boeren zich niet lan ger gerespecteerd, maar ,,met de nek aangekeken en beschuldigd vanmilieuve- rontreinigende bedrijfsvoe ring". Het vertrouwen in de politiek is tot een absoluut dieptepunt gedaald, schrijft Blauw in zijn rapport. De diverse ,,wurgmaatregelen" op het terrein van markt en milieu leiden tot een forse inkomensdaling, zodat voor een koude sanering wordt gevreesd. „Wil de laatste boer het licht uitdoen", zo merkte een deelnemer tij dens één van de bijeenkom sten bitter op. Door politie ke en economische ontwik kelingen wordt het steeds moeilijker de kleine kernen op het Zeeuwse platteland in stand te houden. Dat geldt voor winkels als voor HEINENOORD - Een grote uitslaande brand bij het be drijf Nimag bv in Heinenoord, de Nederlandse importeur van het Japanse merk Suzuki, heeft zaterdagavond voor tien tallen miljoenen guldens scha de aangericht. Vijf gebouwen van in totaal 6.200 vierkante meter werden nagenoeg in de as gelegd, aldus een woord voerder van de politie. De brand ontstond rond kwart voor zes en was rond acht uur onder controle. In de uitge brande gebouwen bevonden zich tientallen auto's, honder den motoren, buitenboordmo toren, jet-ski's en een grote hoeveelheid onderdelen. Een kers van het waterschap wer den gebruikt. „Ik heb ook mensen binnen ge had die nog met bepaalde ge reedschappen gewerkt hadden. Die stiefelden er rechtstreeks naartoe". Te zien waren onder meer de hoosbakken waarmee gedeel ten van een sloot werden leeg- gehoosd waarna dat slootge- deelte 'gebaggerd' kon worden. „Kun je nagaan hoe omslachtig dat toen ging", 's Landskamer werd vooral door toeristen be zocht. In vergelijking met voorgaande jaren was tijdens de Waterschapsdag een duide lijke daling van het aantal be zoekers te zien. In 1990 trok de Waterschapsdag op Schouwen- Duiveland in totaal 473 bezoe kers. Zaterdag kwam men niet verder dan krap de helft van dat aantal: 222 belangstellen den. Ook bij de andere water schappen in Zeeland liet de be langstelling van het publiek veel te wensen over. scholen, gezondheidscentra en bejaardenhuizen. Veel Zeeuwen vrezen dat er een vicieuze cirkel op gang komt, aldus Blauw. „De voorzieningen worden minder, met als gevolg ver grijzing en ontvolking, wel ke op hun beurt het draag vlak voor de voorzieningen nog verder verzwakken." Toekomst Ondanks alle pessimisti sche geluiden heeft het Zeeuwse platteland toch goede toekomstmogelijkhe den, constateert Blauw. Een deel van de akkerbouw moet overschakelen van de traditionele gewassen op andere, hoogwaardige teel ten. Overtollige landbouw grond kan tot natuurgebied worden omgevormd, het geen de mogelijkheden voor recreatie en toerisme ver groot. Tegelijkertijd moeten er voorzieningen worden ge schapen voor paardrijden, kanovaren, wandelen en fietsen. Op kleine schaal is verder de huisvesting van ouderen in dekleine kernen- te overwegen, zodat het aan tal voorzieningen op peil blijft. deel van de auto's kon worden gered door ze snel naar buiten te rijden. De vuurzee ontstond volgens de politie in de show room en breidde zich snel uit. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. Zondag wordt een start gemaakt met het tech nisch onderzoek. Niemand raakte gewond. De brand werd bestreden door 80 brandweer lieden uit zeven omliggende ge meenten die waren uitgerukt met groot materieel. Het na blussen duurt waarschijnlijk tot zondagmiddag twaalf uur. De leveranties van onder meer bestelde auto's en motoren van het merk Suzuki kan de ko mende dagen vertraging oplo pen. Zaterdagochtend vroeg reden huisvuilwagens en vrachtwa gentjes van particuliere bedrij ven de Rotterdamse wijken in om de opgestapelde troep weg te halen. Al vijf weken hadden de Roteb-vuilnismannen alles laten staan wat niet volgens de regels in Komo-zakken was verpakt. Ondanks tegenwer king haalden de ingeschakelde bedrijven 200 ton los afval en grof vuil op. Daarmee werd in één klap het effect van de stipt heidsactie tenietgedaan. Over de rooie Nadat furieuze Roteb- medewerkers aan het begin van de middag twee stortplaat sen hadden geblokkeerd, blies de wethouder de schoonmaak af uit angst voor vechtpartijen. In april is al een tariefsverla ging van 12 procent doorge voerd ter compensatie van een overschrijding van het budget voor specialistische hulp in 1992 met 560 miljoen gulden. Deze maatregel levert 369 mil joen op. In april heeft Simons aangekondigd dat deze tariefs verlaging volgend jaar wordt gehandhaafd, terwijl de tarie ven dan bovendien nog eens met 191 miljoen extra omlaag moeten. Advies Nieuwe ramingen van de Zie kenfondsraad over de kosten van specialistische hulp in 1992 blijken nu echter zo'n 110 mil joen lager uit te vallen, zodat in 1994 nog maar 81 miljoen ex tra hoeft te worden gecompen seerd. Op welke manier dat ge- ENKHUIZEN - Voor de Noord hollandse kust van het IJssel- meer is zaterdag een omvang rijke zoekactie gehouden naar een zeiler. De actie had geen re sultaat, zo heeft het Kust wachtcentrum in IJmuiden meegedeeld. De actie kwam op gang nadat een jacht voor de kust van An- dijk een omgeslagen zeilboot zag drijven en alarm sloeg. Het Kustwachtcentrum zette onder meer een aantal reddingboten, een marine-helikopter en een politievaartuig in. Het zoeken werd om 17.00 uur beëindigd nadat het kustvak tussen An- dijk en Enkhuizen grondig was doorzocht en er niemand was gevonden. De actie wordt mo gelijk zondag voortgezet. Vol gens het Kustwachtcentrum had de omgeslagen zeilboot vermoedelijk één man aan boord. Hij is het laatst gezien in de haven van Andijk. De actievoerders waren toch al over de rooie door de loonkor- ting van 10 procent die wethou der René Smit (personeel) za terdag invoerde. Smit be schouwt de stiptheidsactie als gedeeltelijke werkstaking. Een bijeenkomst waar Hoo gendoorn het verloop van de operatie toelichtte, ontaardde in een fikse scheldpartij tussen de wethouder en bestuurs- en kaderleden van de AbvaKabo. Hoogendoorn beschuldigde de Roteb-mannen van intimidatie, en werd meteen voor „rat" en „volksverlakker" uitgemaakt. Zelf noemde hij bondsbestuur- der Nico van Haastert een „opruier". Landelijk AbvaKabo- onderhandelaar Guus van Huygevoort spoedde zich zater dagmiddag voor de tweede beurt, hangt volgens Simons voor een groot deel van de spe cialisten zelf af. Hij wacht op een advies van de commissie- Biesheuvel over een honore- ringssystfeenï waarin het ver band tussenbet inkomen van de specialist 'én het aantal ver richtingen wordt losgelaten. De specialisten zijn nauw bij dit advies betrokken. Simons wijst er in zijn brief aan de LSV ook op dat verzekeraars, ziekenhuizen èn specialisten in diverse plaatsen al overleggen over beheersing van de omvang van de hulp en een soort inko mensgarantie. Als dergelijke initiatieven óp ruime schaal worden verwezenlijkt, kan in 1994 wellicht worden volstaan met verlenging van de tariefsmaatregel-1993, schrijft hij. „De cirkel overschrijding- Na half jaar dienst De commandant van de een heid, luitenant-kolonel P. C. Cammaert, noemde de uitvoe ring van de taak van de Neder landse mariniers zeer succes vol. In het noordwestelijk deel van Cambodja waar de mari niers op 19 lokaties gelegerd waren heeft 90 procent van de kiesgerechtigden meegedaan aan de verkiezingen. Tijdens een aanslag door de Rode keer in 24 uur naar RotterdarA, om als tegenreactie de algehele staking aan te kondigen. „Een passend antwoord op een onbe grijpelijke daad van agressie", zo bitste hij. Tijdens spoedo verleg in het stadhuis had hij Hoogendoorn vrijdagavond nog gewaarschuwd voor escala tie. Het argument van de wet houder dat in sommige oude wijken door de rommel op straat wrijvingen tussen bevol kingsgroepen groeiden, noem de Van Huygevoort overtrok ken. „Als wij ook maar iets van racistische spanningen hadden gemerkt, zouden we niet zijn doorgegaan". Schuld De Roteb zegt dat dagelijks bo ze mensen bqllen die buiten tariefsverlaging" kan dan wor den doorbroken. Veel specia listen zijn er kwaad over dat Simons in april de indruk heeft gewekt dat het hen meer om geld dan om kwaliteit te doen is. Simons noemt dit een misverstand. Hij zegt dat hij geen kritiek wilde leveren op individuele specialisten. Zijn stelling dat het kwaliteitsbe leid een impuls nodig heeft is volgens hem gebaseerd op ge sprekken met de wetenschap pelijke verenigingen van de di verse specialismen. Er is bin nenkort een afsluitend gesprek en Simons verklaart zich be reid tot overleg over de voor stellen die dan ter tafel komen. Doel bereikt De LSV zei in een eerste reactie op Simons' brief dat het doel Khmer en bij een ongeluk met een mijn zijn zes gewonden ge vallen. Risico's Luitenant-commandant Cam maert noemde het aantal ge wonden acceptabel. „Bij ope raties zoals deze zijn risico's en daarbij moet je ook verliezen landers de schuld geven van de bende. „Maar als onze mensen dan doorvragen, blijkt dat bij voorbeeld zo'n scheldend om aatje zelf haar afval in een lege aardappelzak op straat heeft gezet." Of de staking doorgaat, bepalen de AbvaKabo-leden maandagochtend. CFO en No- von volgen de grootste ambte narenbond. De actieleiding heeft met de Roteb-directie af gesproken dat een deel van de 1200 medewerkers voor een vei ligheidsbezetting zorgt. De Ro teb onderhoudt bij voorbeeld brandweer- en ziekenwagens, en grijpt in bij oliemorsingen. Wethouder Smit aarzelde dit weekeinde nog of hij de rechter zal vragen de staking te verbie den. De bonden op hun beurt bezinnen zich op juridische stappen tegen de salariskor ting. In ieder geval zullen zij het loon aanvullen. Ook tijdens de drie stakings dagen krijgen de leden het vol le pond van de bond, en niet de gebruikelijke 85 gulden uit de stakingskas. „Een unieke uit kering in een unieke situatie", aldus de AbvaKabo. van de demonstratieve verga dering hiermee al gedeeltelijk is bereikt. Het uitschrijven van de vergadering en de vele spe cialisten die er worden ver wacht, zijn kennelijk voor Si mons aanleiding om zelfs op een zondag met deze brief te komen, aldus een woord voerster. Met de brief zijn ove rigens niet alle problemen van de baan. Zo is de LSV nog steeds tegen verlenging van de tariefsverlaging van 12 procent in 1994. Voor 1993 heeft ze die wel geaccepteerd als uitvloei sel van een akkoord waarin LSV, verzekeraars en zieken huizen eind 1990 hebben afge sproken dat de uitgaven voor specialistische hulp tot en met 1992 niet boven het niveau van 1989 zouden stijgen. Overschrijdingen v Eventuele overschrijdingen worden via tariefsverlagingen gecompenseerd. Maandag moet op de demonstratieve ver gadering blijken in hoeverre Simons' „handreiking" van in vloed is op de voorgenomen ac ties. incalculeren. De risico's zullen de komende maanden niet ver minderen", zo zei hij. Cam maert toonde zich optimistisch over de v redeskansen in Cam bodja. Hij wijst daarbij op de verkiezingsresultaten. Bijna vijf miljoen Cambodjanen lie ten zich registreren voor de verkiezingen en 91 procent daarvan stemde daadwerke lijk. Alle ongeveer 700 Neder landse VN-mariniers zijn of worden in de loop van deze maand afgelost. De VN- aanwezigheid in Cambodja, waarvoor het mandaat op 18 augustus officieel afloopt, zal naar alle waarschijnlijkheid in ieder geval tot het eind van dit jaar worden verlengd. Inmid dels gaan er steeds meer stem men op de VN-aanwezigheid ook na 1 januari 1994 voort te zetten. ZWOLLE - De politie gaat op de dag dat de TT-motorraces in Assen worden gehouden (25 ju ni), motorrijders van de weg halen die op weg naar het eve nement teveel herrie maken. Maandag 14 juni Zierikzee Avondvierdaagse, Havenplein. 18.45 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie be drijfsleven Bruinisse in het ge meentehuis. 19.00 uur. Dinsdag 15 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein. 18.45 uur. Kerkwerve Klaverjassen. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 20.00 uur. Woensdag 16 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein. 18.45 uur. Nieuwerkerk Verkoping Stichting Adullam. Kerk der Gereformeerde Ge meente in Nederland, Stations straat. Van 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 17 juni Zierikzee Feestelijk inhalen deelnemers ochtendvierdaagse. School plein obs 't Kofschip. 10.00 uur. Avondvierdaagse. Havenplein. 18.45 uur. Anywave festival. Brogum. 20.00 uur. Scharendijke Raadsvergadering gemeente Middenschouwen. Gemeente huis. 20.00 uur. Brouwershaven Natuurexcursie op de Grevelin- gen o.l.v. Staatsbosbeheer. 09.30 en 13.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 18 juni Zierikzee Buurtfeest. Schoolplein obs Theo Thijssen. Van 16.00 tot 21.00 uur. Anywave festival. Brogum. 20.00 uur. Oosterland Uitvoering jeugdverkeersspel. In sporthal aan de Dr. Schut terstraat. Van 13.30 tot 16.00 uur. Zaterdag 19 juni Zierikzee Anywave festival. Brogum. 14.00 uur. Bruinisse Gewestelijke brandweerwed- strijden. Geheime l^katie. Van 08.40 uur. Haamstede Concert Russische accordeo nist Anatoly Senin. AZC. 19.30 uur. Maandag 21 juni Burgh-Haamstede Raadsvergadering in gemeen tehuis. 19.30 uur. Woensdag 23 juni Zierikzee Bestuursvergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 's Landskamer. 9.00 uur. Donderdag 24 juni Zierikzee Bijeenkomst veiling GBA. Trouwzaal stadhuis. 14.00 uur. Brouwershaven Natuurexcursie op de Grevelin- gen o.l.v. Staatsbosbeheer. 09.30 en 13.00 uur. Vrijdag 25 juni Burgh-Haamstede Rijdende expositie De Groene Keuken. Tbrrein brandweerga rage. Van 10.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 26 juni Oosterland Braderie/rommelmarkt Oos- terlands Fanfare. Op de Markt. Vanaf 10.00 uur. Donderdag 1 juli Zierikzee Officiële start van 1 juli-mani- festatie BNA Kring Zeeland in Vierschaar stadhuis. 11.00 uur. Burgh-Haamstede Opening tentoonstelling afval preventie. De Schutse. 12.00 uur. Vrijdag 2 juli Kerkwerve Haringfeest, Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Dreischor Concert Zeeuws Mannenkoor. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 3 juli Burghsluis Beachpop-festival. Havenpla teau. Vanaf 12.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 15 juni 00.00 106 06.15 -140 12.40 124 18.55 -120 ROOMPOT BUITEN 15 juni 11.45 115 05.35 -132 17.55 -113 BRUINISSE 15 juni 00.05 112 06.25 -148 12.55 132 18.50 -129 WEMELDINGE 15 juni 00.00 111 06.20 -145 12.45 129 18.55 -125 Doodtij: 14 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 door Mare Legendre iüAT eet) TceoAt öVif Wil de laatste boer het licht uitdoen MIDDELBURG - De bevolking van Zeeland be schouwt de afnemende werkgelegenheid in de landbouw en de ontvolking van het platteland als de belangrijkste problemen van de provin cie. Dat concludeert de Rotterdamse hoogleraar P. Blauw naar aanleiding van een discussie on der de Zeeuwse bevolking over de toekomst van het Zeeuwse platteland. Bijna tweehonderd Zeeuwen uit alle delen van de provincie namen deel aan de discussie. Het rapport dat naar aan leiding hiervan is opgesteld, is vrijdag in Mid delburg gepresenteerd. UTRECHT - Staatssecretaris Simons van volksgezondheid is onder voorwaar den bereid af te zien van een nieuwe tariefsverlaging voor de medisch specia listen in 1994. Hij heeft dit zondag geschreven aan het bestuur van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV). De LSV houdt vandaag, maandag, in Utrecht een (besloten) demonstratieve vergadering om te protesteren tegen het beleid van Simons en om acties voor te bereiden. LEUSDEN - Zaterdagmorgen zijn op Schiphol 270 mariniers teruggekeerd die het afgelopen half jaar dienst hebben gedaan in Cambodja. De militairen vertrokken direct naar de van Braam Houckgeerst- kazerne in Doorn waar generaal-majoor R. Spieker man van Wezelenburg en honderden familieleden hen verwelkomden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2