GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Weinig animo voor de editie 1993 van Waterschapsdag op Schouwen-Duiveland 1 Nieuw blus voertuig Westersehouws brandweerkorps in gebruik genomen Gewonden bij vecht-/ steekpartij Renesse l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H Q 0 Motorrijder wijkt uit voor ree dé krant van schouwen - duiveland! Nauwelijks belangstelling voor open huis bij rioolwaterzuiveringsinstallatie De Verseput Wethouder Veerhoek: Rek zo langzamerhand uit begroting:' GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-"f6551 HET WEER Vannacht enkele mistbanken en minimumtemp. ±9 graden. Over dag af en toe zon en droog. Mid- dagtemp. ±17 graden. Matige wind, kracht 3, aan de kust af en toe vrij krachtig, 5. Eerst noordwest later draaiend naar zuidwest. MAANDAG 14 JUNI 1993 149e JAARGANG NR 25373 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIÏRIKZEESCHE NIEUWSBODE RENESSE - Tijdens een vecht- en steekpartij in het centrum van Renesse werden twee Duitse toeristen zodanig mishandeld dat zij moesten worden opgeno men in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zie rikzee. Een van hen werd met een mes gestoken en liep daarbij een diepe steekwond op Onder het linkerschouderblad. De Politie Schouwen-Duiveland zoekt contact met mensen die de vecht- en steekpartij hebben zien gebeuren. Een en ander vond plaats in de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer 02.20 uur. Voor discotheek Trinity op de Hoge- zoom in Renesse ontstond toen een vechtpartij tussen een groepje Duitse toeristen en on geveer drie Nederlandse jon gens. Daarbij werden twee Duitsers zodanig mishandeld dat zij, na tussenkomst van een huisarts, moesten worden op genomen in het ziekenhuis. Daarbij bleek dat een van hen een diepe steekwond onder het linkerschouderblad had. De Politie Schouwen-Duiveland hield de 17-jarige S. uit de ge meente Westerschouwen aan, die volgens getuigen bij de vechtpartij was betrokken. De politie verzoekt getuigen die de vecht- en steekpartij hebben zien gebeuren zich met hen in verbinding te stellen. Telefoon 01110-14055. RENESSE - De heer D. uit Duitsland werd met diverse fracturen opgenomen in het Zweedse Rode Kruis Zieken huis te Zierikzee en zijn motor fiets werd geheel vernield. Dat alles was het gevolg van een uitwijkmanoeuvre voor een overstekende ree. Het ongeluk gebeurde vrijdag om ongeveer 23.20 uur op de Vroonweg te Renesse. De heer D. reed daar op zijn motorfiets in de richting Haamstede toen volgens zijn verklaring plotse ling een ree de weg overstak. Bij een uitwijkmanoeuvre kwam hij met zijn motor in de berm langs de weg terecht en vervolgens ten val. Dat allés kwam zo hard aan dat hij di verse ledematen brak en zijn voertuig geheel vernield werd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres I postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: aS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN_| kenen op hoge investeringen van de kant van de gemeente Westerschouwen. „Wellicht wordt het tijd dat men van de kant van de brandweer met een beleidsnotitie komt aan de hand waarvan de gemeente be leid kan ontwikkelen", aldus de loco-burgemeester. Plaatsvervangend brandweer commandant J. A. Blom zei bij zonder ingenomen te zijn met de komst van het nieuwe voer tuig. „Zeker gelet op de bijzon dere structuur van de gemeente en de waardevolle natuur". Brandweercommandant S. L. de Feiter sloot zich daar bij aan. Hij stak vervolgens uitge breid de loftrompet over het vrijwilligerskorps, de jeugd brandweer en de echtgenotes van de brandweerlieden. De laatste deden onlangs mee aan een wedstrijd in Kloosterzande en daar sleepten ze meteen de hoogste eer in de wacht. De Fei ter sprak ook zijn waardering uit voor de houding van de ge meente. „Ondanks de hoge kos ten heeft men unaniem voor gestemd. Dat getuigt van moed en waardering voor het brand weerkorps". Bezorgd De Feiter maakte zijn gehoor ook deelgenoot van zijn be zorgdheid. Er zijn plannen ge lanceerd om de brandweer te regionaliseren. De gemeente lijke vrijwillige brandweer zou dan verdwijnen en plaats moeten maken voor wat om schreven wordt als 'basis eenheden'. Volgens De Feiter komen de vrijwilligers in de knel als genoemde plannen doorgevoerd zouden worden. „De gevolgen van doorvoering van een dergelijk plan zullen aanzienlijk zijn. Het zal ten koste gaan van de vrijwilligers en het zal voor de gemeenten steeds moeilijker worden om een eigen beleid te voeren met betrekking tot de brandweer", aldus de brandweercomman dant. Alles valt lichter uit dan men verwacht. Seneca 3 MUZIEKDAG O 4 EXPOSITIE De dertiende Eilandelijke Muziekdag trok veel publiek naar Zonnemaire. Kees Wijker toont in expositie de schoonheid en een voud van techniek. 6 BEACHVOLLEY Deelnemers aan Beachvolleybaltoernooi streden ook tegen weer en wind. 7 ATLETIEK Rini van Dijke behaalde zilver tijdens de Nederlandse kampioenschappen voor veteranen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's pompgebouw en daar worden door middel van een harkroos- ter de grove vuildeeltjes uit het water gehaald. Hierna loopt het afvalwater eerst door een zandvanger en vervolgens in een zandwasser waar zware be- zinkbare deeltjes worden afge scheiden. In de overstortbak van de zandvanger wordt het afvalwater gemengd met bacte riën ofwel actiefslib. Het mengsel stroomt daarna af naar een beluchtingstank. Daar wordt het in het ene deel eerst biologisch afgebroken zonder zuurstof (anaëroob) en vervolgens in een ander com partiment met zuurstof (aë roob) langs biologische weg af gebroken. Daarna komt het water in een nabezinktank te recht waar schoon water en slib van elkaar gescheiden worden. Het gezuiverde water wordt te ruggepompt naar de waterlo pen. De rioolwaterzuivering sinstallatie De Verseput bij Kerkwerve heeft een totale ca paciteit van 17.000 ve's per dag. „Maar in de regel komen we daar niet aan. Ik denk dat we gemiddeld op bijna 14.000 ve's per dag zitten", aldus klaar- meester Feytel. In De Verseput wordt ook gewerkt aan defos- fatering. Nu al is men met een reductie van de fosfaten van 81 procent verder dan de norm van 75 procent reductie die daarvoor gesteld is. Feytel deed eerder dienst als klaar- meester op de rioolwaterzuive ringsinstallatie aan de Boeren- weg in Zierikzee. „Maar deze is gewoon veel mo derner", aldus Feytel. Klaarmeesters komen van al les tegen in het afvalwater. Be rucht zijn maandverband en tampons. Collega-klaarmees- ter M. C. van Oudenaerden van de rioolwaterzuiveringsinstal latie Westerschouwen weet er van mee te praten. „Het lijkt soms wel of de vrouwen de tampons eerst aan elkaar bin den en dan door de wc spoelen. Die dingen zitten altijd aan el kaar vastgeklit". In Wester schouwen komt het ook voor dat er complete kledingstuk ken in het water drijven en men heeft zelfs een keer delen van een kunstgebit gevonden. vervolg pagina 2 ZIERIKZEE/KERKWERVE - „Het is wel sneu hoor, als je hier de hele dag zit en^r.komen zo weinig men sen. We hebben toch weieens eerder open huis gehouden en dan kwamen er toch behoorlijk wat belangstel lenden". Klaarmeester A. Feytel van rioolwaterzuiveringsinstallatie De Verseput aan de Verseputseweg toont zich teleurgesteld over het aantal bezoekers aan de zuiveringsinstallatie. „Over de hele dag genomen zijn er een stuk of tien geweest", aldus Feytel. In Zierikzee was het aanmerkelijk drukker. Ruim tweehon derd mensen kwamen een kijkje nemen in 's Landskamer, het onderkomen van het Waterschap Schouwen- Duiveland aan het Havenpark in Zierikzee. Het Waterschap Schouwen- Duiveland beschikt over vijf rioolwaterzuiveringsinstalla ties. De grootste is de zuive- ringsinstalltatie Westerschou wen. Deze heeft een capaciteit van 66.000 vervuilingseenhe den (ve's). Aan de Verseputse weg bij Kerkwerve staat riool waterzuiveringsinstallatie De V§rseput, bij Bruinisse staat zuiveringsinstallatie Mastgat, bij Brouwershaven is een riool waterzuiveringsinstallatie. Met een capaciteit van 1000 ve's is rioolwaterzuiveringsinstal latie Dreischor de kleinste. Za terdag was rioolwaterzuive ringsinstallatie De Verseput open voor bezoekers. Slechts een handjevol belangstellen den maakte van de gelegenheid gebruik om een kijkje te ko men nemen. Klaarmeester A. Feytel had het dan ook niet druk zatèrdag. „Er zijn vooral mensen van het eiland geweest en die heb ik op het gemakje uit kunnen leggen hoe een rioolwaterzuiverings installatie werkt", aldus Fey tel. In De Verseput wordt het afvalwater van de kernen Zie rikzee en Kerkwerve verwerkt. Het water komt binnen in het BURGH-HAAMSTEDE - Zaterdag was een feestelij ke dag voor de vrijwillige brandweer Westerschou wen. Die dag werd een nieuw, speciaal, blusvoertuig in gebruik genomen. Het nieuwe blusvoertuig is spe ciaal ontworpen voor inzet op ongebaand terrein. Het meest bijzondere van het nieuwe voertuig is dat er al rijdend mee geblust kan worden. Een kritische kanttekening bij de nieuwe aanwinst werd geplaatst door loco-burgemeester ir. C. W. Veerhoek. Hij stelde dat de rek uit de begroting is en dat men voorlopig niet hoeft te rekenen op nieuwe investeringen. „Handhaving van het kwaliteitsniveau is voorlopig het hoogst haalbare", aldus Veerhoek. Een ploeg oud-brandweerlie den werd zaterdag ingezet om te laten zien wat er zoal met het nieuwe blusvoertuig mogelijk is. De nieuwe DAF 2300 Turbo kan 3000 liter water met zich meevoeren en dat maakt het voertuig ideaal om snel in te kunnen grijpen bij bijvoor beeld een brand in de boswach- terij. Bluswater ligt daar niet voor het opscheppen en terwijl met het nieuwe voertuig al rij dend geblust wordt kan een tweede voertuig in de tussen tijd een bluswaterbron opzoe ken en de nodige aansluitingen maken. Om te voorkomen dat de banden vlam zouden vatten staan sproeiers gericht op de (brede) voorbanden van het nieuwe voertuig. Het nieuwe blusvoertuig is volgens de Wes- terschouwse brandweer enig in zijn soort in Zeeland. Voorwerk Loco-burgemeester ir. C. W. Veerhoek stond in zijn toe spraak allereerst stil bij de af wezigheid van burgemeester H. Tfees wiens echtgenote in het ziekenhuis is beland. Namens college en brandweer is inmid dels een telegram naar de bur gemeester gestuurd waarin hem en zijn gezin sterkte ge wenst wordt. Vervolgens schetste Veerhoek in het kort hetgeen er aan de aanschaf van het nieuwe blusvoertuig vooraf is gegaan. „Er is heel wat aan vooraf ge gaan", aldus Veerhoek. „Er is degelijk voorwerk geleverd. Men is op bezoek geweest bij diverse andere korpsen en aan de hand van wat men daar ge zien heeft werd een technisch programma van eisen opge steld". In oktober 1991 werd het voorstel om het benodigde krediet, een bedrag van bijna vier ton, beschikbaar te stellen besproken in commissiever band. „Daar is een uitgebreide en kritische discussie over ge weest", aldus Veerhoek. In december 1991 werd het be sluit tot beschikbaarstelling van het krediet genomen. „En ik denk dat dat een wijs be sluit is geweest", aldus de loco burgemeester. „Westerschou- Slechts een handjevol mensen kwam een kijkje nemen bij rioolwaterzuiveringsinstallatie De Verseput. Hier wordt het afvalwater van de kernen Zierikzee en Kerkwerve gezuiverd. (Foto: Joop van Houdt). wen dankt zijn welvaart aan zijn natuur en daar moeten we dan ook trots en zuinig op zijn. Daarom is het terecht dat hoge eisen worden gesteld aan de uitrusting van de brandweer". Veerhoek tekende daar wel, zo als al aangestipt, bij aan dat de Westerschouwse brandweer de eerste jaren niet meer moet re- De genodigden bekijken de nieuwe aanwinst. Op de voorgrond de brandweerwagen uit 1969 die moet wijken voor het nieuwe blusvoertuig. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1