Nippon Kokan in straf-expeditie naar afgetekende overwinning: 3-0 Dreischor nog niet klaar voor seizoenstart (3-4) Sportief Japans bezoek aan Neeltje Jans i Drie treffers van Wim van der Linde „Mensport zal in de toekomst floreren Tjeerd Velstra verrassende wereldkampioen vierspannen Nationale jvollejbalploeg d00r Japanners yan het veld geveegd Rob Hachmang: Oranje kon de konsentratie niet vasthouden Maandag 16 augustus 1982 Nr. 23165 Dreischor-speler Wim van de Linde skoorde alle drie de treffers voor zijn ploeg in de ontmoeting met de reserves van Zeelandia. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DREISCHOR - Op het tweede veld van het sportpark speelde Dreischor zon dagmiddag een oefenwedstrijd tegen de reserves van het Middelburgse Zee landia, welke door de gasten met 4-3 werd gewonnen. Trainer Kees Kommer had in deze ontmoeting nog niet de beschikking over zijn volledige formatie. Chris Tettero, Ad Romeijn.en Bas Terpstra, zaterdag net teruggekeerd van va kantie en nog niet getraind, bleven deze middag nog lang aan de kant. Dreischor verscheen in de volgende opstelling binnen de lijnen: doel Hans Hoek; achter: Jan Terpstra, Rens Compeer en Jan van den Bos en als voorstopper Kees Westdorp; mid den: Mare de Jong, Johnny van der Linde en Jacco de Jong; voor: Adrie Geelhoed; Wim van der Linde en Rini Snijders. Wisselspelers waren: Joh. Pankow en Hans Verwest. Duidelijk was het in deze wedstrijd te zien, dat er de komende weken voor trainer Kommer nog Werk'aairde winkel is, daar een aantalk spelers nog een dui delijk gebrek aan voldoende kondi- tie vertoonden. Samenhang Mede hierdoor liep het in de ver schillende linies nog allerminst naar wens, omdat het nog aan een behoor lijke samenhang ontbrak. Verdedigend liet men nogal eens steekje vallen, de middenvelders, die een' duidelijk gebrek aan konditie vertoonden, lieten zich in aanvallend opzicht zelden of ooit zien mede waardoor van de aanvalslinie veelal weini gevaar uitging. Gezien het spelbeeld mag de kleine overwinning van de hoofdstedelingen verdiend worden genoemd. Nadat Eddy v. d. Ketterij al eerder alleen voor doelman Hoek een fraaie kans had laten liggen en Rens Com peer op de doellijn redding had we ten te brengen, wist hij te profiteren van een te zachte terugspeelbal (0-1). Bij een gevaarlijke situatie voor het Dreischor-doel wist hierna Jan van den Bos op de doellijn redding te brengen. De thuisklub slaagde er hierna in de stand in evenwicht te brengen toen Wim van der Linde het leder van de rand van het strafschop gebied onhoudbaar inknalde (1-1)'. Toch bleven de gasten in aanvallend opzicht gevaarlijker opereren. Voorsprong Kort voor het vestrijken van de eerste speelhelft slaagde Roy Bizoen er met een kopbal in Zeelandia weer voorsprong te geven (1-2). Na de hervatting leek de wedstrijd beslist toen Eddy v. d. Ketterij al vrij snel de voorsprong voor de bezoekers tot 3-1 wist op te voeren. Dreischor, dat wel met de nodige inzet speelde maar vaak op knullige wijze balver lies leed, slaagde er toch nog in de ba kens te verzetten. In de 22e minuut veerde de ploeg plotseling weer op toen Wim van der Linde de achterstand tot 2-3 wist te reduceren. De thuisklub putte uit de ze treffer moed en het was weer de gevarlijkste man uit de Dreischor- aanval Wim van der Linde die de Zee landia doelman voor de derde keer het nakijken wist te geven (3-3). Tien minuten voor tijd moest het moe gestreden Dreischor toch nog de puntenverdeling uit handen geven toen Van de Ketterij kans zag zijn derde doelpunt deze middag te laten aantekenen (3-4). In de resterende tijd probeerde de thuisklub nog wel iets terug te doen maar het slaagde er niet in de stand nog in evenwicht te brengen. Zaterdagmiddag speelden de reser ves van Dreischor in eigen omgeving tegen Duiveland II welke ontmoe ting in een 6-1 overwinning voor de uitstekend spelende Oosterlanders eindigde. APELDOORN - De wereldtitelstrijd in de jongste tak van de paardensport, voor vierspannen, is voor Nederland in alle opzichten een grandioos sukses geworden. Tjeerd Velstra - 43 jaar oud - werd op de voor deze gelegenheid speciaal opgestelde kroondomeinen bij paleis Het Loo in Apeldoorn met grote voorsprong wereldkampioen, de nationale equipe, met verder IJsbrand Char- don en Sem Groenewoud veroverder eveneens goud en de organisatoren wre ven in hun handen met het rekordaantal van ongeveer 75.000 toeschouwers over vijf dagen. „Het leek alsof Tjeerd Velstra zijn paarden met spekvet had in gesmeerd, zo gleed hij door de hin dernissen", zei chef d'equipe Daan Modderman op zijn inmiddels van een televisieuitzending bekende sap pige wijze, nadat Tjeerd Velstra met zijn vier WPN-paarden Mambo, Bole ro, Calypso en Pablo de marathon had voltooid, die door maar liefst 35.000 dol-enthousiaste toeschouwers werd bewonderd. Veel van de 38 deelnemers kwamen op hindernis twee, de puzzle, in de problemen, Veldstra stuurde op de centimeter tussen de nauwe doorgangen van witte planken. Strafpunten Oók de houtzagerij, de vijver, de hoogzit, de bomen, de linde, de ver laadplaats en de melkstal „rondde" de direkteur van het hippische cen trum in Deurne met speels gemak in vloeiende lijnen. Na de marathon had Velstra maar liefst 38 strafpunten minder dan de tweevoudige Hongaarse wereldkam pioen Gyoergy Bardos, waardoor hij in het kegcltjesrijden zelfs drie fou ten mocht maken om toch dc nieuwe titelhouder te worden. Het bleef bij een gevallen kegel, waardoor Tjeerd Velstra uit handen van Prinses Mar griet de gouden medaille mocht ont vangen. Voor Velstra, twee jaar geleden in Windsor derde, kwam daarmee de bekroning op een gedegen voorberei ding. „De laatste drie weken heb ik steeds tegen paardenkonten aange keken", lachte hij, „maar het is de moeite meer dan waard geweest. Ik lijk misschien uiterlijk koel, maar ik kan wel drie meter de lucht insprin gen van blijdschap". Volgens Velstra zal deze zege een extra stimulans zijn voor velen om het mennen in samen gestelde vorm te gaan beoefenen. „De belangstelling was de laatste tijd al groeiend", aldus Velstra „Ik verwacht nu echter een enorme toe loop, vooral in de wedstrijden met minder kostbare een- en tweespan- respijt leek dit aanvankelijk ook niet te gaan opleveren. De Japanners denderden naar 4-1, waarna de service-opslag acht keer op en neer ging vooraleer Nederland zijn tweede punt skoorde. Teun Buys tekende daarna ook voor nummer drie en vier, maar klappen en techni sche hoogstandjes van Harihiko en Hanawa en aanvoerder Takshi Ma- ruyama zorgden er daarna voor, dat Nippon Kokan weer wegliep naar 11- 4. „Hierna kregen wij enkele minu ten een periode, die uit de wedstrijd van 24 uur eerder genomen leek", meende Rob Hachmang. „Er werd gekoncentreerd en attent gespeeld en toen bleek ook, dat die Japanners te pakken zijn, als je ze maar met de juiste wapens bestrijdt. Als je het tempo uit hun spel kunt halen, dan ben je een eind op weg, maar toen we eenmaal op 11-11 waren en er alsnog een vierde set aan zat te komen, toen lieten we het vooral in het achterveld weer afweten. Vooral daar werden de fouten gemaakt". Stom gespeeld Na de gelijkmaker van Bert Goed koop meende dë Nederlandse ploeg op rozen te zitten. Immers zeven pun ten achter elkaar produceren tegen een ploeg, die zonder blikken of blo zen de nationale ploeg zijn wil oplegt, is niet niks. De vinnige Japanse trainer/coach Kenji Shimaoka was meer dan ont stemd geweest over de afstraffing, die zijn ploeg vrijdagavond kreeg. Prompt kreeg zijn ploeg zaterdag morgen daarom dan ook strafwerk op te kanppert. Gedurende drie uur moest de ploeg kompleet een extra training afwerken van het kaliber of er een wereldtitel op het spel stond in de eerstvolgende ontmoeting. Spe lers, die niet helemaal in de door Shi- maoko uitgestippelde pas liepen moesten een privéstraf ondergaan. De grootste Japanse belofte Seiichiro Ishi mocht als beloning voor een niet al te serieuze benadering in Zierikzee niet opdraven. De hele wedstrijd mocht de 19-jarige speler vanaf de re servebank toekijken, hoe zijn me despelers oen snelle en pijnlijke re vanche bewerkstelligden. Een van de geweldige klappen van Shohei Iwatsuki in beeld. Duidelijk wordt ook de geweldige sprongkracht van de Japanners gedemonstreerd. Het Nederlandse blok Clardey/Snippe heeft geen verweer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE - Ruim 900 toeschouwers zijn er zaterdagavond in sporthal Onderdak in Zierikzee getuige van geweest, hoe een uiterst gemotiveerd Nippon Kokan volleybal team op niet mis te verstane wijze revanche heeft genomen voor de een dag eerder ge leden 3-1 nederlaag tegen de nationale Nederlandse formatie van trainer/coach Rob Hachmang. ,,We hebben vandaag op diverse fronten verlorten", meende de teleur gestelde Vughtse oefenmeester, nadat zijn ploeg in amper een uur ruimschoots was af gemaakt. „We hebben een enorme trainingsachterstand, de herstelperiode na de vori ge wedstrijd is voor ewen ploeg als de Nederlandse veel te kort geweest. Het vele resi- werk tussen de wedstrijden telt een behoorlijk deel mee en de inspanningen van de meer dan voortreffelijke wedstrijd van gisteren in Leusden zitten nog onmiskenbaar in de benen. De instelling van onze ploeg voor de wedstrijd van vandaag was ronduit slecht, de konsentratie kon niet worden vastgehouden en bovendien waren de Japan ners vandaag uiterst gekonsentreerd. Van zo'n ploeg winnen kun je natuurlijk niet on gestraft doen". „We hebben toen vreselijk stom gespeeld" meende Jan Clardey. „In plaats van door te drukken, zijn we gaan vertragen. Je weet dan dat je voor schut gaat, maar het wilde van daag gewoon niet. Het was verdraaid zonde voor het publiek, dat zo mas saal was opgekomen, maar de vierde set heèft er eigenlijk geen moment in gezeten. We waren eerlijk gesegd nauwelijks bekwaam om vandaag te spelen. In dat licht bezien hebben we het nog niet eens zo slecht gedaan. eerste ontmoeting gekomen, terwijl Buys total-loss was geraakt van de vele inspanningen, die hij had gele verd. „Hij liep nog te zuchten, toen hij hier in Zierikzee uit de auto stapte", grapte zijn ploeggenoot en sfeerma ker Marco Brouwer. „Het was echt onverantwoord, dat Teun vanavond de hele wedstrijd zou spelen". Fred Wellink en Jan Snippe mochten nu als basisspelers opdraven. „Ze heb ben het echt niet slecht gedaan", was Hachmang van mening, „maar het vergt natuurlijk even, vooraleer je vooledig mee kunt draaien tussen mannen als Jan Clardey, Marco Brouwer, Bert Goedkoop en Pim Ra- terink. Ze troffen hét tegen dit gela den Nippon Kokan natuurlijk nog extra slecht. Voor ze het goed en wel wisten was de eerste set voorbij". Nedreland kon de Japanners in de eerste set aardig volgen tot aan de 5-5 stand, maar toen schakelden de Ja panners over op een aanmerkelijk hogere versnelling. Ondanks het goe de aanvalswerk van Marco Brouwer en het betrouwbare stopwerk van Bert Goedkoop aan het net, sloegen vooral Iwatsuki en Kato heel wat bressen in de oranje muur. Spelmaker De Nederlandse ploeg ging zaterda gavond van start zonder de beide spelmakers Wim Koch en Teun Buys. Koch was licht geblesseerd uit de NEELTJE JANS - L)e volleybalploeg van Nippon Kokan bracht zaterdagmiddag tussen de verplichtingendoor een beleefdheidsbezoek aan het werkeiland Neeltje Jans. Lydia Mol voorzag de Japanse gasten zo goed en zo kwaad als het ging van kommentaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voor Hachmang betekende de 3-0 nederlaag tegen Nippon Kokan aller minst een verrassing. „Ik verwacht drie een 3-0 nederlaag", vertelde de nationale oefenmeester een paar da gen voor de triologie. „Als we maar goed spelen en bovendien wat opste ken uit deze wedstrijden, dan ben ik al lang tevreden. We hebben een team in opbouw voor de aanstaande grote tournooien, waarvan er een paar bovendien in Nederland gespeeld worden". De uiterst sensationele zege in Leusden op de vrijdagavond had vanzelfsprekend ook de bondscoach verrast. „Ik was al vreselijk blij ge weest met een enkele setwinst in een van de drie wedstrijden, maar de ploeg met in de hoofdrol Jan Clardey speelde ronduit groots. Daar kun je als trainer aleen maar van dromen in deze fase van de voorbereiding". Afstraffing- In principe kreeg het publiek in de Zierikzeese sporthal in dubbel op zicht de revenuen van deze sportieve opsteker voorgeschoteld. Rechtstreeks gevolg van de zeer zware krachtsinspanning was, datr de Nederlandse ploeg in sporthal On derdak een uitgebluste indruk maak te, terwijl de Japanners vanaf de eerste opslag op jacht gingenn naar een zo groot mogelijke afstraffing voor de ploeg, die hen 24 uur eerder van de vloer had geveegd, met daar bij vooral de vierde set (15-3) als ab soluut onvergefelijke „vergissing", „Deze ploeg is ronduit van wereld klasse en dus kunnen zij zo'n neder laag niet onbestraft laten", vervolg de Rob Hachmang zijn verweer. „Daar komt nog bij, dat een Neder landse ploeg niet de kracht kan op brengen om op zo'n korte termijn drie zware krachtsinspanningen te leveren. Dat ligt ons gewoon niet". Tussen het vuurwerk door kwa men er nog wel een paar Nederlandse puntjes, maar de zege ging toch afge tekend met 15-9 naar Nippon Kokan. „Voor de wedstrijd had ik mijn spe lers op het hart gedrukt om de kleine kansjes die er kwamen he benutten", 'stelde Rob Hachmang. „Dat hebben ze in de eerste set volledig verzuimd, want dan hadden we hen nog kunnen verrassen. Zo sterk speelde Nippon Kokan toen namelijk nog niet. Zij probeerden in die fase van alles uit, zodat de mogelijkheden zich wel de gelijk voordeden om wat te onderne men. Het zat er konditioneel gewoon niet in". Basisteam Attenter speelde de Nederlandse ploeg in de tweede en derde set, maar inmiddels waren de Japanners toen ook volledig op toeren en kon de oranje ploeg aleen maar toekijken, hoe de ballen rechts en links om de oren vlogen. De tweede set werd een formali- leitje van zestien minuten met de al leszeggende 15-7 uitslag. Vlak voor het produceren van het vijftiende Ja panse punt mocht Wim Koch in de ploeg, maar op dat moment kon hij de nederlaag toch ook niet meer voorkomen. De derde set begon Ne derland met het volledige basisteam Clardey, Brouwers, Koch, Buys, Goedkoop en Raterink, maar veel Uitblinker aan Nederlandse zijde was de 24-jarige Marco Brouwer. Evenals de Japanse ploeg was ook Brouwer op zoek naar een duidelijke revanche. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Maar laten we wel zijn, de mensen hebben toch wat gezien, want die Ja panners speelden toch fenomenaal". Het laatste woord was daarna een Yutaka Kato, die met vier punten op rij het Japanse blazoen flink op poetste. Nippon Kokan won met 3-0, geoon omdat de ploeg voor 200 pro cent geladen was en de Nederlanders fysiek kapot zaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 7