z z z cc z LU LU CC LU LU Q CC Hinault staat zege ijzersterke Van Houwelingen bruut in de weg Nog 10 sekonden voor Zoetemelk Ui O O UI O O X O O O h O O lO O ERIC DE NOORMAN Breton gaat in fauteuil naar vierde Tourzege Populaire Nederlander treedt in voetsporen Poulidor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 juli 1982 Nr. 23149 7 MART1GUES, 18-7. Het zou aardig zijn geweest, Jan van Houwelingen uit Ophemert bij Tiel winnaar van de veertiende etappe van de Ronde van Frank rijk. In een tijdrit nog wel. Bernard Hinault dacht daar heel anders over. De gele trui-drager reageerde uiterst getergd op de mededeling van zijn ploeglei der Cyrille Guimard, toen deze meldde dat de kampioen na elf kilometer zestien sekonden achterstand telde op Jan van Houwelingen. Deze prikkel was genoeg voor Bernard Hinault om zijn rug nog wat extra te krommen en meer druk op de pedalen te leggen. De Breton haalde in het tweede stuk van de 32,5 kilometer lange tijdrit vernietigend uit. Zijn achterstand van zestien tellen zette hij om in een voorsprong van 49 sekonden. Dat was een prestatie van een groot kampioen, Hinault was dit al en zal dat wellicht nog een paar jaar blijven. Bernard Hinault lijkt zonder meer regelrecht op weg om Tour nummer vier op zijn naam te schrijven en zich dan bovendien in het gezelschap te weten van Coppi, Anquetil en Merckx, die ook de Giro en de Tour in een seizoen wonnen. De tour in cijfers De uitslag van de 13e etappe van Pau naar Saint Lary: 1. Beat Breu (Zwi-Girard) 122 km in 3.40,27 (gem. snelheid 33.205 km/u); 2. Robert Alban (Fra-Crepel) op 35 sec.; 3. Alberto Fernandez (Spa- Perurena) op 40; 4. Bernard Vallet (Fra-Crepel) op 51; 5. Raymond Mar tin (Fra-Danguillaume) op 52; 6. Ber nard Hinault (Fra-Guimard) op 54; 7. Joop Zoetemelk (Ned-Danguillaume) op 59; 8. Mare Maciot (Fra-Guimard) op 1.45; 9. Johan van der Velde (Ned- Post) op 1.46; 10. Peter Winnen (Ned- Godefroot) op 1.46; 16. Hennie Kui per (Ned-De Bruyne) op 2.23; 27. Vel- scholten (Ned-Post) op 3.29; 32. Lub- berding (Ned-Post) op 4.08; 44. De Rooy (Ned-God) op 5.10; 61. Van Vliet (Ned-Post) op 6.42; 68. Van der Poel (Ned-Bru) op 6.53; 72. A. van Houwe lingen (Ned-Swe) op 8.01; 83. Wij- nands (Ned-Post) op 9.37; 88. Knete- mann (Ned-Post) op 9.52; 113. J. van Houwelingen (Ned-Swe) op 13.05; 130. Raas (Ned-Post) op 14.35; 147. Schipper (Ned-Kim) op 17.40. Opgegeven: Guy Gallopin (Fra-De Gribaldy). Dagploegenklassement: 1. Crepel 14.48,29; 2. Danguillaume 14.50,43; 3. Perurena 14.52,32; 4. De Muer 14.52,43; 5. Guimard 14.53,12; 6. Bois- hardy 14.55,45; 7. Post 14.56, 21. De uitslag van de veertiende etap pe (individuele tijdrit) is: 1. Hinault (Fra-Gui) 32,5 km in 45 min. 12 sec. (gemiddelde snelheid 43,136 km per uur); 2. Jan van Hou welingen (Ned-Swe) op 48 sec.; 3. Gi- siger (Zwi-Zan) op 53 sec.; 4. Zoete melk (Ned-Dan) op 54 sec.; 5. Vallet (Fra-Cre) op 58 sec.; 6. Knetemann (Ned-Post) op 1.09; 7. De Muynck (Bel-Cre) op 1.10; 8. Fernandez (Spa- Per) op 1.13; 9. Verlinden (Bel-Dri) op 1.14; 10. De Wolf (Bel/Swe) op 1.21; 15. Kuiper (Ned-Bru) op 1.41; 17. Win nen (Ned-God) op 1.46; 22. Van de Vel de (Ned-Post) op 2.09; 27. Veldschol- ten (Ned-Post) op 2.23; 30. Van Vliet (Ned-Post) op 2.34; 37. Lubberding (Ned-Post) op 2.57; 38. Adri van Hou welingen (Ned-Swe) op 2.59; 42. De Rooy (Ned-God) op 3.06; 61. Schipper (Ned-Kim) op 3.34; 72. Raas (Ned- Post) op 3.51; 81. Wijnands (Ned-Post) op 4.03; 127. Van der Poel (Ned-Bru) op 5.13. Het algemeen klassement luidt na de veertiende etappe als volgt: 1. Hi nault (Fra-Gui) 57 uur 15 min. 52 sec.; 2. Anderson (Aus-Muer) op 5.17; 3. Zoetemelk (Ned-Dan) op 5.26; 4. Val let (Fra-Cre) op 6.39; 5. Van de Velde (Ned-Post) op 9.36; 6. Kuiper (Ned- Bru) op 10.36; 7. Wilmann (Noo-God) Het was jammer voor Jan van Hou welingen. Profiterend van betere on- standigheden zette hij voor het mid daguur een tijd neer van 46 minuten en een sekonde. Als laaggeklasseerde was hij als een van de eersten aan de beurt in de tijdrit. Op het tijdstip dat hij reed was het al zeer warm in Mar- tigues. In de namiddag werd het gloeiend heet in het stadje achter Marseille op de grens van de Camar- que. De Mistral, de „eeuwige" storm wind van de Midi blies nog maar op halve kracht. Hij bracht in ieder ge val geen enkele verkoeling. Zelfvertrouwen Van Houwelingen trok zich ner gens iets van aan. De 1.92 meter lan ge kommercieel medewerker in de houthandel van de familie had door zijn vierde plaats in de tijdrit van Valence d'Agen zoveel zelfvertrou wen gekregen, dat hij bereid was zich dit keer volledig leeg te rijden. ,,In de Pyreneeën was ik maar een gewoon koereur, in de Alpen zal ik dat weer zijn, maar in tijdritten kan ik iets meer dan veel anderen. Ik heb gereden voor wat ik waard was, meer kon ik niet doen", stelde Van Houwelingen, nadat Hinault hem nog net de etappezege ontfutselde. Van Houwelingen kreeg tijdens zijn rit twee keer af te rekenen met een forse inzinking. Juist op het mo ment, toen hij de twee minuten voor hem gestarte Jan Raas inhaalde, viel hij volledig stil en op de helling naar de finish toe kon Van Houwelingen zich ternauwernood staande houden, hetgeen hem nog eens een halve mi nuut scheelde. Die dertig sekonden zouden hem niet geholpen hebben. Hinault bouwde nog een marge op van 49 sekonden. „Och, helemaal niet erg dat ik niet heb gewonnen", meende de geklopte Nederlander. „Het is geen schande te zijn versla gen door de beste renner in de Ronde". Vierde keer Bernard Hinault had voor zichzelf ook wel de overtuiging, dat hij dit jaar voor de vierde keer de Ronde van Frankrijk zou gaan winnen. Dat hij het zo gemakkelijk zou hebben, verwachtte hij echter niet in zijn stoutste dromen. Vooralsnog is hij alleen nog maar op 10.49; 8. Winnen (Ned-God) op 11.00; 9. Willems (Bel-Dri) op 11.27; 10. Breu (Zwi-Gid) op 12.01; 11. Mar tin (Fra-Dan) op 13.04; 20. De Rooy (Ned-God) op 17.50; 36. Knetemann (Ned-Post) op 22.27; 44. Van Vliet (Ned-Post) op 25.24; 45. Lubberding (Ned-Post) op 25.34; 47. Veldscholten (Ned-Post) op 25.48; 56. Adrie van Houwelingen (Ned-Swe) op 32.34; 68. Wijnands (Ned-Post) op 37.19; 93. Van der Poel (Ned-Bru) op 47.33; 101. Schipper (Ned-Bru) op 50.44; 104. Jan van Houwelingen (Ned-Swe) op 51.55; 120. Raas (Ned-Post) op 56.51. Dagploegenklassement: 1. Gui mard 3.07,06; 2. Danguillaume 3.07,33; 3. Crepel 3.08,27; 4. Swerts 3.08,58; 5. Post 3.09,06; 6. Godefroot 3.10,29. Algemeent ploegenklassement: 1. Post 237.34,27; 2. Guimard 237.36,15; 3. Danguillaume 237.39,34; 4. De Muer 237.47,19; 5. Crepel 237.53,38; 6. Godefroot 238.03,18. Jongerenklassement: 1. Anderson (Aus) 57.21,09; 2. Madiot (Fra) op 10.15; 3. Andersen (Den) op 12.48; 4. Veldscholten (Ned) op 20.31; 5. Pois- son (Fra) op 27.22; 6. Mentheour (Fra) op 28.31; 7. Wijnands (Ned) op 32.02. Puntenklassement: 1. Kelly (Ier) 292 punten; 2. Anderson (Aus) 143 punten; 3. Villemiane (Fra) 120 pun ten; 4. Raas (Ned) 101 punten; 5. Mut ter (Zwi) 97 punten; 6. Eddie Planc- kaert (Bel) 93 punten. aangevallen door kanslozen uit het klassement. Daar behoorde ook de Zwitser Beat Breu bij, die vrijdag ze gevierde in het hooggelegen Pla d'Adet in de tweede Pyreneeën- etappe met een half minuutje voor sprong op een selekt groepje rond ge le truidrager Bernard Hinault. Na de tijdrit in Martigues bestaat de helft van de top acht in het alge meen klassement uit Nederlanders. Zoetemelk derde, Van der Velde vijf de, Kuiper zesde en Winnen achtste. Wat een weelde, al is de gele trui dan ook ver weg, verder dan verwacht werd. Belangrijk zijn nu de drie Alpen-etappes, die vanaf vandaag voor de deur staan. Vandaag gaan de renners over 259 kilometer naar Orcières-Merlette. Drie grote jongens wachten de koereurs; de Espreaux, de Festre en de Noyer. Dinsdag staat er slechts 128 kilo meter te doen, maar de finish ligt op de top van de Alpe d'Huez, waar het vorig jaar Peter Winnen flink uitpak te. Ook tijdens de derde Alpenetappe van woensdag zijn er slechts winst kansen voor een handvol „beteren". De finish ligt dit keer na 242 kilome ter op het platform van Morzines. Aan de finish van deze etappe zal het klassement defenitief gemaakt zijn. Tijdens de tijdrit van vrijdag kan er misschien hier en daar nog stuivertje gewisseld worden tussen twee dicht bij elkaar staande koe reurs. Het lijkt omomstotelijk vast te staan, dat Bernard Hinault vanaf aanstaande zondag in de voetsporen is getreden van Fauso Coppi, Jacques Anquetil en Eddy Merckx als hij in een seizoen de Giro en de Tour zal hebben gewonnen. CAÏRO. Ex-keizerin Farah van Iran wil en mag zich permanent vestigen in Frankijk, schreef zater dag het tijdschrift October in Caïro. President Mitterrand heeft een vroe ger besluit van zijn voorganger Gis- card d'Estaing, die Farah „om poli tieke redenen" niet in Frankrijk wil de hebben, herroepen, aldus het blad. ZWOLLE. De politie gaat na of er verband bestaat tussen de overval op een carqvan in Zwolle - het afgelopen weekeinde - en de overval op een woonwagen lokatie in Deventer, en kele weken geleden. Toen overvielen eveneens drie gewapende mannen een sta-caravan. Na de bewoners vast te hebben gebonden gingen zij er van door met 60.000 gulden. Hierbij werd niet geschoten. Bij de overval op een echtpaar in een caravan in Zwolle (in de nacht van vrijdag op zaterdag) maakte men niets buit. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Vlagtwedde: P. Post, Nieuw Stadskanaal. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Veenendaal (Bethel- kerk): J. H. Carlier, Amsterdam- Nieu w-West. Evangelisch Lutherse Kerk Aangenomen naar Rotterdam: B. Wertz, Clarien (Pen. V.S.), die be dankte voor Den Haag. vorm komt terug", zei hij, „elke dag voel ik verbetering. Als dat zo blijft, ga ik in een Alpenetappe een gooi doen naar een etappezege". Zoetemelk had het niet over een aanval op Hinault. ,,Ik sta op bijna zes minuten van de gele trui. Dat is niet goed te maken, zeker niet als Hi nault blijft rijden als hij in deze tijd rit deed. Hij zit op z'n gemak. Met zo'n voorsprong hoeft hij maar mee te fietsen in het spoor van de klim mers". Na de tijdrit in het aangebrande Martigues hebben de klimmers nog maar drie etappes om er iets van te maken. Zij liepen op Zoetemelk na, allen meer dan een minuut achter stand op. In het algemeen klasse ment lijken nog slechts sporadische verschuivingen mogelijk. Eerst komt Hinault, dan een hele tijd niets en vervolgens de rest. Anderson heeft nog negen tellen voorsprong op een veel frissere Zoetemelk en vervol gens de klimmers. Er zullen nog best verschuivingen plaatsvinden, maar een groot offensief van de klimmers lijkt na het echec van de Pyreneeën on waarschij nlij k. Joop Zoetemelk hoort nog lang niet bij de duiven", zoals de meefietsers ver in de achtergrond van een grote meerdaagse wielerkoers worden genoemd. Johan Pors uit Rijpwetering toont de koereur, die aan zijn twaalfde Tour be zig is en op weg lijkt naar zijn zesde tweede plaats, naamgenoot Joop.Zoete- melk. Beide zijn uitblinkers in hun sport. MARTIGUES, 18-7. Nog tien sekonden en Joop Zoete melk staat weer op de tweede plaats in het algemeen klassement van de Ronde van Frankrijk. De vraag of Joop Zoetemelk dit lukt is interessanter dan die of Ber nard Hinault er in zal slagen in het geel Parijs binnen te rijden. Na de tijdrit van Martigues lijkt dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, zo vast te staan als het huis aan zee, dat hij met zijn vierde Tourzege verdient. Het zit er na zijn uitstekende vierde plaats in de tijdrit over 32,5 kilometer in Martigues dik in dat Zoetemelk voor de zesde keer in zijn loopbaan tweede wordt. Zoetemelk vindt dat een persoon lijk sukses, ook al was hij eens win naar. In Martigues mocht Zoetemelk zich verheugen over net zo veel ap plaus van het Nederlandse en Franse publiek als Hinault. Tweede worden in de Tour, als bijna 36-jarige, dat vindt men schitterend. Door zijn loopbaan lang zuinig omspringend met zijn lichaam en zijn krachten, kon hij dat respekt afdwingen. Pou lidor was populairder dan ooit toen hij als 40-jarige nog derde werd en meteen beste Fransman. Zoetemelk is hard op weg zijn vroe gere ploeggenoot in de schaduw te stellen. In Martigues zei de in Frank rijk wonende Nederlander het nog niet met zo veel woorden, maar dui delijk viel op te maken, dat Zoete melk ook in de 70ste Tour de France van 1983 van de partij zal zijn. Beste dagen Zoetemelk fietste in Martigues weer als in zijn beste dagen. „De top- De onwillige held 40. Terwijl Artor - volgens zijn vreemde af spraak met Agar - in het geheim de burcht ver laat, nadert in dezelfde nacht van de andere zijde - oh, wonderlijke speling van het lot - de „valse Artor" met een aahtal krijgers om die bedreigde veste binnen te komen. Het is een verre van plezierige tocht voor Eric, Tristan en de mannen, die hen vergezel len, want om niet gezien te worden, moeten zij in kleine groepjes tot hun kin door het water gaan. Zoveel mogelijk maken zij daarbij ge bruik van het schaarse struikgewas, dat hier en daar nog met de toppen boven water komt. Zij maken zo weinig mogelijk gerucht, maar toch staat een der wachters, die op bevel van de bange Agar de palissaden bezetten, eens klaps stil. „Ik hoor daar wat", fluistert hij zijn makker toe. Deze luistert scherp, maar haalt dan de schouders op. „Een waterrat", gromt hij. „Luister dan", houdt de ander koppig vol en met zijn ogen poogt hij de duisternis te door dringen. „Is daar iemand? Sta of ik schiet!" roept hij op goed geluk. Onder het struikgewas houden Eric en zijn groepje de adem in; dan brengt Eric een keuri ge imitatie van een kwakende kikker voort en boven hem begint iemand hard te lachen. „Daar is je onraad, kikkers!" „Goed gehoord, makker!" fluistert Eric, „maar hele grote kikkers deze keer. En ze kun nen meer dan kwaken alleen. Dat zul je mer ken Teun van Vliet sterk in Ronde van Rijnland-Palts LAHNSTEIN, 18-7. Teun van Vliet en in mindere mate Herman Winkel blijven bijzonder goed presteren in de amateurronde van Rijnland Palts, waarin ook Toon van der Steen uit Bruinisse meerijdt. Nadat Van Vliet zich in de derde etappe via een twee de plaats opwerkte naar de vijfde plaats in het algemeen klassement, heeft hij zondag uitmuntend geprofi teerd van de terugval van de num mers een en twee in deze klassering en staat hij nu op een derde plaats met nog slechts 1.22 min. achterstand op de nieuwe aanvoerder, de Oosten rijker Helmut Wechselberger. De Westduitser Joachim Schlaphof werd winnaar van de vijfde etappe door sneller te sprinten dan zijn drie medevluchters. Op 40 sekonden werd Henry Manders zevende en de overi ge Nederlanders Van Vliet, Winkel, Van Weers en Van der Steen telden een achterstand van 1.36 min. in het grote peloton. In het algemeen klassement staat Van Vliet nu derde en Herman Win kel bezet de achtste plaats met een achterstand van 4.39 min. Van der Steen staat op een 69ste plaats op bij na anderhalf uur van koploper Wech selberger, hetgeen impliceert dat het de Bruënaar aanmerkelijk slechter afgaat dan in de eerder verreden ron de van Nedersaksen, die hij won. Kriterium-zeges voor Theo Smit en Jos Lammertink EDE/OISTERW1JK, 18-7. Theo Smit en Jos Lammertink hebben elk weer een zege toegevoegd aan hun reeks van overwinningen in 1982. Smit klopte in Ede Jac. Hanegraaf in de sprint en Lammertink sprintte het snelst van een driemanschap in Oisterwijk. Theo Smit ontvluchtte in Ede tien kilometer voor de finish met Hane graaf uit het aktief koersende pelo ton. In de eindsprint had Smit, die eerder ook al de Zes van Rijn en Gou we op zijn naam schreef, geen kind aan de voormalige Nederlandse kam pioen. Heddy Nieuwdorp uit Wemel- dinge klasseerde zich op de derde plaats door de pelotonsprint te win nen. In Oisterwijk ontsnapte Jos Lam mertink al na dertig kilometer met Johnny Broers en Bert Oosterbosch, twee Nederlanders die voortijdig een einde maakten aan de Ronde van Frankrijk. De voorsdprong steeg tot ruim een minuut, vooraleer er enige beweging kwam in de hoofdmacht. Toen er tenslotte toch aktie kwam, bleken de drie leiders niet meer te achterhalen. Lammertink klopte Broers en Oosterbosch in deze vol gorde en Frits Pirard werd vierde als sprintwinnaar van het peloton. N1JKERK. De 20-jarige Edwin Rijnhout uit Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen door een verkeerson geval op Rijksweg 28 ter hoogte van Nijkerk. 4 z

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 7