Daniël Willems poetst Belgisch peloton weer moreel wat op Export groenten en fruit steeg met 20 procent Bij snelle hulp geen helikopters nodig ERIC DE NOORMAN Phil Anderson attente leider De Tour in cijfers STREEKNIEUWS Gerrie van Gerwen winnaar tweede rit Rijn en Gouwe A.N.W.B.: Middenschool moet leerling serieus nemen De onwillige held ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 juli 1982 Nr. 23142 7 LONGWY, 5-7. Phil Anderson heeft in de derde etappe van Nancy naar het aan de Belgisch-Luxemburgse grens gelegen Longwy zijn gele trui kunnen be houden. Winnaar van deze weer levendige etappe werd de Belg Daniël Wil lems die na een weer wat tegen gevallen voorseizoen zijn blazoen weer wat kon oppoetsen. Met Fons de Wolf, die eveneens als een grote belofte werd aan gekondigd, gaat hij gebukt onder de hooggespannen verwachtingen van de Belgische supporters, verwend door de jaren dat een Eddy Merckx, Rik van L^ooy en Rik van Steenbergen de wielerpelotons regeerden. Met het uitblijven van de nodige suksessen van het tweetal, en het ontbreken van een andere ve dette is het Belgische wielerlegioen in de laatste jaren aanmerkelijk geslon ken, een gegeven dat nog eens duidelijk werd geillustreerd bij de jongste strijd om de nationale titelf. Daniël Willems: belangrijke zege. Hoewel Willems niet over de klasse beschikt van zijn illustere voorgan gers, is het toch een renner welke ze ker niet van klasse is gespeend, een gegeven wat door hem duidelijk in de sprankelende finale op weg naar Longwy nog eens werd onderstreept. De uitslag van de derde etappe, Nancy-Longwy (131 kilometer), is: 1. Willems (Bel-Driessens) 3 uur, 18 minuten, 17 sekonden (met bonifika- tie: 3.17,47, gemiddelde snelheid: 40,548 km/u); 2. Demierre (Zwi- Girard) z.t. (met bon. 3.17,57); 3. Kel ly (Ier-De Gribaldy) op 5 sek. (met bon. 3.18.12); 4. Van der Velde (Ned- Post) op 20 sek.; 5. Vallet (Fra- Crepel); 6. Villemiane (Fra- Boishardy); 7. Thaler (Wdl-Amold); 8. Breu (Zwi-Girard); 9. Bemaudeau (Fra-De Muer); 10. Van Vliet (Ned- Post); 11. Lubberding (Ned-Post); 15. Kuiper (Ned-De Bruyne); 17. Winnen (Ned-Godefroot); 18. Zoetemelk (Ned- Danguillaume); 33. Knetemann (Ned- Post) z.t.; 71. De Rooy (Ned- Godefoot) op 29 sek.; 96. Jan van Houwelingen (Ned-Swerts) op 38 sek.; 101. Veldscholten (Ned-Post) z.t.; 106. Adri van Houwelingen (Ned.- Swerts) z.t.; 108. Raas (Ned-Post) op 52 sek.; 111. Wijnands (Ned-Post) z.t.; 141. Schipper (Ned-De Kimpe) op 1,28; 156. Zijerveld (Ned-De Bruyne) op 5,11; 157. Van der Poel (Ned-De Bruyne) z.t.; Jos de Schoenmaecker (Belg-Swerts) is afgestapt. De stand in het algemeen klasse ment is: 1. Anderson (Aus-De Muer) 15.19,26; 2. Hinault (Fra-Guimard)op 50 sek.; 3. Kelly (Ier-De Gribaldy) op 1,00; 4. Vallet (Fra-Crepel) op 1,10; 5. Willems (Bel-Driessens) op 1,15; 6. Peeters (Bei-Post) op 1,16; 7. Lubber ding (Ned-Post) op 1,29; 8. Michaud (Fra-Danguillaume) z.t.; 9. Demierre (Zwi-Girard) op 1,36; 10. Knetemann (Ned-Post) op 1,37; 15. Zoetemelk (Ned-Danguillaume) op 1,50; 16. Win nen (Ned-Godefroot) op 1,55; 34. Kui per (Ned-De Bruyne) op 2,11; 35. Van der Velde (Ned-Post) op 2,12; 42. De Rooy (Ned-Godefroot) op 2,21; 54. Van Vliet (Ned-Post) op 2,33; 69. Veldscholten (Ned-Post) op 2,51; 85. J. van Houwelingen (Ned-Swerts) op 3,26; 90. Wijnands (Ned-Post) op 3,36; 93. A. van Houwelingen (Ned- Swerts) op 3,45; 99. Raas (Ned-Post) op 3,59; 140. V .n der Poel (Ned-De Bruyne) op 8,50; 144. Zijerveld (Ned- De Bruyne) op 10,17; 154. Schipper (Ned-De Kimpe, op 14,44. Het dagploegenklassement is: 1. ploeg-Guimard (Eonnet, Hinault, Di- dier, Berard) 13.15,28; 2. ploeg-Crepel z.t.; 3. ploeg-Post (Van der Velde, Van Vliet, Lubberding, Peeters) z.t.; 4. ploeg-Godefroot 13.14,37; 5. ploeg- De Muer 13.14,38. Algemeen ploegenklassement: 1. ploeg-Post 61.24,39; 2. ploeg-De Muer 61.24,40; 3. ploeg-Guimard 61.24,50. Puntenklassement: I. Kelly 108 punten; 2. Andersow 67; 3. Demierre 49; 4. Vallet 48; 5. Willems 45. Bergklassement: 1. Vallet 53 pun ten; 2. Bemaudeau 30; 3, Nilsson 18; 4. "Peeters, Boureau, Bittinger en Breu 16. Direkt hierna ging Willems tot de aanval over waarbij hij de Zwitser Demierre mee in zijn wiel kreeg. Wil lems bewees hierbij zijn kapaciteiten als temporijder. Stug doorgaand met Demierre aan zijn wiel gekleefd slaagde hij erin op het toch fel reage rende peloton een voorsprong te ne men van 20 sekonden. Eindsprint De laatste bonifikatiesprint, 4 km voor de finish werd gewonnen door Demierre en Henk Lubberding, die het achtervolgende peloton aanvoer de. In de laatste, bijzonder lastige klim naar de finish maakte Bittinger nog een geslaagde sprong naar de twee koplopers waarbij hij echter zo veel van zijn krachten had gevergd, dat hij toch weer in het peloton terug viel. Hoewel het peloton in de laatste kilometer zienderogen op de vluch ters inloopt slagen Willems en Der- mierre er toch in enkele tientallen meters voorsprong te behouden waarbij Willems, ondanks het feit dat hij het leeuwenaandeel van het werk had verricht, zich in de eindsprint duidelijk de sterkste toonde. De sprint van de achtervolgers werd weer eens gewonnen door de groenetruidrager, de Ier Sean Kelly voor Johan van der Velde, die in deze etappe weer een sterke indruk maak te waarbij hij weer uitstekend werd gesteund door zijn ploegmaten. Vandaag gaat de Tour over Bel gisch grondgebied van Beauraing naar Moeskroen over een afstand van 207 kilometer. Lastige hindemissen in het parcours zijn na 25 km de Cote de Merlement (4e cat.), na 134 km de Muur van Geraardsbergen en na 169 km de Kruisberg. Woensdag, de 5e etappe, is er een ploegentijdrit over een afstand van 73 km van Orchies naar Fontaine au Piré. Het bonificatieschema hiervoor ziet er als volgt uit: de nr. 1 krijgt 3 min. 45 sec.; nr. 2 krijgt 3 min.; nr. 3 tweeëneenhalve minuut; nr. 4 rond twee min.; nr. 5 één min. veertig; nr. 6 één min. twintig; nr. 7 één min. rond; nr. 8 vijftig seconden; nr. 9 veertig seconden en nr. 10 dertig se conden. De grote vraag hierbij-is^f-de- ploeg van Peter Post nog een vervolg kan vast knopen aan de dominerende rol welke het in deze ritten de laatste jaren heeft vertolkt. Is dit inderdaad nog het geval, dan zou dit beslist een goede uitwerking kunnen hebben op de renners welke momenteel nog voorin in het klassement staan. BOZEN/ROME. In de Stubaier Al pen in Italiaans Tirol zijn maandag twee helikopters neergestort waarbij een dode en acht gewonden vielen. De ongelukken deden zich enkele uren na elkaar voor. De eerste was er een van het leger, waarvan een inzit tende omkwam. De tweede was van de politie die te hulp geroepen was. Beide helikopters sloegen te pletter tegen een berghelling. ZIERIKZEE Foto-expositie in de Nobelpoort Op dinsdag 13, 20 en 27 juli, 3 en 10 augustus zal in de Zierikzeese Nobel poort een expositie van werk gehou den worden van de Zierikzeese foto grafen Johan D. C. Berrevoets en Leen Koper. De 14e eeuwse stadspoort kan dan tevens bezichtigd worden. Voor tijden: zie agenda. ZONNEMAIRE Reis naar Bernkastel was een van de mooiste van „Nooit Gedacht" Reisvereniging .Nooit Gedacht" uit Zonnemaire hield afgelopen week weer haar jaarlijkse driedaagse reis. Donderdagochtend vertrokken 43 personen uit Zonnemaire, Noordgou- we en omliggende plaatsen richting Duitsland, met bestemming Bern kastel, waar men na een aantal stops voor de lunch en een konsumptie om ongeveer vijf uur aankwam bij hotel „Burg Landschut". Na het diner werd het stadje gron dig bekeken, waarna de vele jeugdi ge leden de Disco" indoken en de wat oudere leden een dansje konden maken op de klanken van een gezel lig muziekje of op een van de vele ter rasjes plaats namen. Cochem Vrijdagochtend was men vrij om te doen wat men wilde, waarna na de lunch een bezoek werd gebracht aan het mooie stadje Cochem aan de Moe zel. Zaterdagochtend werd om half ne gen weer vertrokken uit Bernkastel. Via Blankenheim en een voorstadje van Monchau reed het gezelschap naar Breda voor het diner. Pluimpje Tijdens het laatste stukje thuisreis woord, waarin hij vooral de jeugd prees voor hun goede gedrag en stipt heid tijdens deze drie dagen. Om half tien kwam het gezelschap weer in Zonnemaire aan, na een van de mooiste reizen gemaakt door de Reis vereniging. Een woord van dank betrof de (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De overwinning betekende eve neens een grote opluchting voor zijn ploegleider Lomme Driessens die na het wegvallen van wereldkampioen Freddie Maertens in zijn ploeg nodig aan het boeken van een suksesje toe was. Door de bonifikatie tussensprints, waarin weer de nodige sekonden vie len te verdienen, nl. 12, 8 en 4 sekon den, was er volop leven in de brouwe rij. Dit was nog temeer, omdat Ber nard Hinault zich in deze strijd ging mengen waardoor ook geletruidra ger Phil Anderson zich niet onbe tuigd kon laten. Eerste aanval De eerste aanval werd gelanceerd na 25 km door Le Bigault die echter spoedig weer door het fel reagerende peloton tot de orde werd geroepen. De eerste bonfikatiesprint leverde hierna winst op voor Anderson voor Hinault voor Thurau en Kelly. Na 41 km wedstrijd werd er een kopgroep gevormd door Gregor Braun, Duclos- Lasalle, Le Guilloux en Guyot die echter ook niet de nodige ruimte kre gen en spoedig weer werden ingelo pen. Na 53 km koers kwam Vallet als eerste door op de Cote de Gorze, een bergje van de 4e kategorie, op de voet gevolgd door Johan van der Velde en Maier. De hierna weer volgende bonifika tiesprint werd weer gewonnen door Hinault voor Anderson en Rault. Met nog een kleine 40 km te gaan slaagden Mentheour, Tackaert, Van der Poel, Adrie van Houwelingen, Theo de Rooy, Versluys en Seznec er in uit het peloton te vluchten. Na een maximale voorsprong van 30 sekon den te hebben gehad werden zij met nog 20 km voor de boeg weer ingere kend. De vierde bonifikatiesprint die hierna volgde werd gewonnen door Anderson voor Hinault en Bonnet. BOSKOOP, 5-7. Gerrie van Ger- wen heeft maandagavond in Bos koop de tweede rit voor de Zes van Rijn en Gouwe gewonnen. Hij legde de 100 kilometer af in 2 uur, 32 minu ten en 47 sekonden. Tweede werd Theo Smit, die de leiding heeft in het algemeen klassement. De uitslag van de tweede rit is: 1. Gerrie van Gerwen, de 100 km in 2,32,47; 2. Theo Smit z.t.; 3. Bas van Lamoen z.t.; 4. Martin Havik op 10 sekonden; 5. Fons van Katwijk z.t.; 6. Jacques van Meer z.t.; 7. Ad Tak z.t.; 8. Jan Jonkers z.t.; 9. Nico van Hest z.t.; 10. Henk Mutsaers z.t. Algemeen klassement: 1. Smit, 48 punten; 2. Jos Lammertink 37; 3. Van Gerwen 30; 4. Havik en Hans Vonk 23; 6. Jonkers 22; 7. Van Meer 21; 8. Mutsaers 19; 9. Jan Aling en Van La moen 15. Dit zijn de uitkomsten van een on derzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de ANWB en dat gericht was op twee veronderstellingen: 1) helikop ters en noordartsauto's zijn nodig en 2) medici moeten vaker naar de plaats van het ongeval. Het onder zoek is geen algemene doorlichting geweest van de hulpverlening in al haar facetten en vertakkingen, zoals die nu in ons land geschiedt. Het uit het onderzoek voortge vloeide rapport, Spoedeisende medi sche hulpverlening" is dinsdag door de voorzitter van de ANWB, Ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, aangeboden aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne Uniform meidnummer Veertien jaar geleden besloot de re gering in principe tot invoering van een landelijk uniform meidnummer DEN HAAG, 6-7. De waarde van de totale uitvoer van groenten en fruit is in 1981 met twintig procent gestegen tot vier miljard gulden. Dit staat in het maandag verschenen jaarverslag van het Produktschap voor Groenten en Fruit in Den Haag. DEN HAAG, 6-7. Het is in Nederland niet nodig bij het verlenen van medi sche hulp aan verkeersslachtoffers en lijders aan acuut optredende, levensbe dreigende ziekten, medici eventueel met helikopters of noodartsenauto's naar de plaats van het ongeval te brengen. Het is nuttiger de bestaande hulpverle ning verder te ontwikkelen op grond van de wet op het ambulancevervoer. (0011). Het is sindsdien in gebruik ge nomen in vijf gebieden in ons land. Het is volgens het rapport een sukses gebleken. Bij realisering van dit nummer zijn niet alleen de ver keersslachtoffers en de acuut in le vensgevaar verkerende zieken ge baat, maar ook degenen, die politie- assistentie nodig hebben of een brand willen melden. Invoering van het alarmnummer in geheel Nederland zou ongeveer 30 tot 35 miljoen gulden vergen aan in vesteringskosten en aan jaarlijkse investeringskosten 14 tot 20 miljoen. Tegen de achtergrond van de jaar lijkse kosten van ambulancevervoer (200 miljoen gulden) en geraamde verpleegkosten van verkeersslacht offers (165 miljoen per jaar) niet ex treem hoog, aldus het rapport. Gemeten naar hoeveelheden is de export vorig jaar met 6,5 procent gestegen. Hogere prijzen voor de pro- dukten zijn de belangrijkste oorzaak van de fors gegroeide exportwaarde, aldus het verslag. Nederland produceerde in 1981 2,3 miljoen ton groenten. Daarvan ging 1,4 miljoen ton naar het buitenland. Voor binnenlandse konsumptie werd 750.000 ton verkocht. De rest ging naar de industrie of werd niet ver kocht. Fruit Aan fruit produceerden de Neder landse telers 600.000 ton. Daarvan werd 233.000 ton uitgevoerd. Voor binnenlandse konsumptie is een half miljoen ton verkocht. Daarbij is in begrepen een deel van het (300.000 ton) ingevoerd fruit. Per hoofd van de bevolking is er vorig jaar 53 kilo groenten en 35 kilo- chauffeur de heer Tuinman en ook de firma Van Oeveren voor de goede verzorging. BRUINISSE Jeugdspelen op Grevelingenstrand Woensdagmiddag 7 juli zijn op het Grevelingenstrand weer de jeugdspe len voor de leeftijdsgroepen van vier tot zes jaar en van zeven tot elf jaar. De spelen, waarvoor de deelname gratis is, gaan uit van de Olympische gedachten, dat het meedoen belang rijker is, dan het winnen. Er zijn leu ke prijzen te winne. De aanvangstijd is 14.30 uur. Opening Visserijmuseum De officiële opening van het Visse rijmuseum aan de Molenstraat zal plaatsvinden op vrijdag 16 juli, door de heer S. A. Jumelet, bestuurslid van het museum. Het museum is zo ver klaar, dat het per 1 juli werd opengesteld. In de loop van de tijd, wanneer de financiën dit toelaten, zal aan een verdere afbouw kunnen worden gedacht. Voor tijd: zie agen da. Yoghurt-eten-kampioenschap Jeugdsoos De Pul te Bruinisse or ganiseert voor woensdagavond 7 juli een zeer gëzonde wedstrijd: wie wordt kampioen yqghurt-eten. Kin deren tot en mét'twaalf jaar kunnen deelnemen en strijden om de wissel beker. Verder wordt er deze avond een jeugd-disco gehouden. Het pro gramma begint om half zeven. DEN HAAG, 5-7. In de midden school, het nieuwe voortgezet basis onderwijs, zal de leerling serieus moeten worden genomen. Nu wordt hij nog vaak gekleineerd. ,,Er wordt te weinig naar hem geluisterd". Dit stelt de Raad voor het Jeugdbeleid in een kommentaar op de nota „Verder na de basisschool". Wordt voldoende rekening gehou den met de positie van de leerling, de plaats vande school en de samenstel ling van de onderwijsgroepen, danm kan de raad instemmen met de opzet van het nieuwe onderwijs. Hij dringt er wel op aan de mogelijkheid na te gaan van één schooi voor funderend onderwijs in plaats van een afzonder lijke driejarige middenschool. In de nota wordt volgens de raad te weinig aandacht besteed aan didacti sche werkvormen en met name voor een goed ondersteunde leerlingbege leiding op school. fruit gegeten, blijkt voorts uit het jaarverslag. Niet meegeteld zijn ba nanen en zuidvruchten zoals citroe nen en sinaasappels. Iedere Neder lander konsumeerde vorig jaar ge middeld 7,5 kilo bananen en 25 kilo zuidvruchten. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Cuyk (part-time): J. W. Lemereis, kand., Aalten. Bedankt voor Ommen: B. van 't Veld, Nunspeet. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaargesteld: J. de Heer, Opperduit 96, 2741 AL Lekker- kerk 01805-2665; A. A. van Houwelin gen, J. de Catslaan 44, 2332 AW Lei den, 071-769757; W. Kok, Bovenkerk- seweg 118, 2821 XZ Stolwijk, 01824- 2365; M. J. Paul, Shawzijde 86, 2725 PZ Zoetermeer, 079-416090. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Ulrum: K. Har- manny, kand., Kampen, die bedank te voor Beverwijk, Den Haag-Loos- duinen, Siegerswoude-Frieschepalen in kombinatie met Wijnjewoude en Vlissingen. Bedankt voor Dokkum en voor Spakenburg-Noord: J. v. d. Wetering, Harkstede-Overschild. Nederlands Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Heerenveen: K. Muller, Alkmaar-Zaanstreek-C. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Borssele: A. Moerker ken, Nieuw-Beijerland. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND. Donderdag 8 juli: 14.30 uur ds. W. C. Lamain, Grand Rapids (Noord-Amerika). Oud Gereformeerde Kerk OOSTERLAND. Donderdag 8 juli, 19.30 uur ds. E. du Marchie van Voorthui j sen, Leersum. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 5-7. Aanvoer totaal 1235, slachtrunderen 861, schapen en lam meren 374. Prijzen per kg: Stieren le 8,40 - 9,00, 2e 7,75 - 8,30; vaarzen le 8,00 - 9,10, 2e 7,60 - 7,90, 3e 7,05 - 7,55; worstkoeien 6,20 -ƒ 7,55; dikbillen extra kwaliteit 9,50 - 13,60. Prijzen per stuk: Schapen 190 - 225; lammeren 190 - 215. Overzicht: slachtrunderen: handel matig, en prijzen lager, stieren sta biel; schapen en lammeren: handel matig; en prijzen stabiel. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 5-7. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 303 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 3000 - 4100; werk paarden 2250 - 3500; oude paarden 1900 - 2600; 3-jarige paarden 1600 - 2650; 2-jarige paarden 1375 - 2475; veulens 500 - 1300; hitten 750 - 1500; pony's 725 - 1000. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 6,00 - 7,50; jonge slachtpaarden 6,20 - 7,75. De handel in slachtpaarden was lui en prijshoudend; de handel in pony's redelijk en goed prijshoudend. SCHEEPVAART Acila, 3-7 te Singapore Acmaea, 5-7 te Antofagasta Amstelburcht, 3-7 te Hong Kong Nedlloyd Amersfoort, 4-7 te Antwer pen Nedlloyd Dejima, 4-7 van Hong Kong naar Busan Nedlloyd Rockanje, 3-7 1000 west Flores naar Tripoli Vitrea, 5-7 te Eleusis 33. Het is een miserabele troep, die nog geen uur na hun ontmoeting met Eric, voor vorst Agar staat, en ze rillen niet alleen omdat ze zo wat tot hun middel toe drijfnat zijn geworden van de tocht door het water. De schrik zit hen nog in de benen en het is een verward verhaal, dat Agar te horen krijgt. De koning van Wales woelt rusteloos in zijn snor en loert vanachter zijn dikke wenkbrauwen van de een naar de ander. „Een hele troepenmacht, zeg je?" gromt hij, „tot de tanden gewapend?" Hij slikt en staart naar buiten. „Wat is er dan van mijn krijgstroep geworden, die ik achter dat stelle tje oproerlingen aangezonden heb? Zijn ze al- Jen gevangen genomen „Daarover sprak die grote kerel niet", mom pelt een derltrijgers, „mmm maar het zou best kunnen ook zoveel krijgers als we daar ge zien hebben, dat him gebieder hen gelooft „Was het soms die verdoemde Artor zelf, die jullie die brutale boodschap meegaf?" roept Agar, achter wiens woede zich een toenemende angst verbergt, uit. Immers wat kan hij begin nen? Het merendeel van zijn kleine legertje be vindt zich ergens in de heuvels en zo het al niet gevangen genomen is, kan dat - afgaande op wat de mannen vertellen - toch ieder ogenblik gebeuren. „Ik moet even goed nadenken", mompelt hij. „Was het Artor schelm, geef dan toch ant woord", brult hij de drijfnatte kerels toe. „Het zou best kunnen, hij zei er niets van. maar 't kan best", stamelt er een, ,,'t was een grote duivel van een kerel". „Wat moet ik nu beginnen", fluistert Agar zenuwachtig heen en weer benende, dan hoort hij snelle stappen op de gang en een slijknatte krijger komt vanachter het gordijn tevoor schijn. „Ik meld de terugkeer van de troep, heer ko ning," zegt hij vermoeid, ,,'t Was een vreselij ke tocht door het ijskoude water Onze ver liezen zijn gering geweest en we hebben éen drietal vreemdelingen bij ons Ze beweren onschuldige reizigers te zijn, maar vermoede lijk behoren ze tot de bende oproerlingen een van hen ziet eruit als een reus van een ke rel, die we met tien man haast niet de baas konden een echte rover

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 7