bezorg(st)er Oostenrijk bijna in tweede ronde na 2-0 overwinning Monique van de Werve wint in L2-dressuur Platini leidt Frankrijk naar ruime overwinning Kees-Jan van de Graaf wil poging ondernemen om niveau op te krikken RENESSE (gedeeltelijk) Na behalen instrukteurs-diploma i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 juni 1982 Nr. 23134 7 OVIEDO, 21-6, De eerste overwinning van Algerije in het toernooi om het Wereldkampioenschap is volgens trainer Khalef gevierd als een „bevrijding van de koloniale overheersing". Na de eerste nederlaag kan niet worden ge zegd, dat de geest weer in de fles is. Een helft leek het er op, dat het voetbal- imperialistische juk opnieuw moest worden afgeworpen. Pas in de tweede helft zette Oostenrijk de Afrikanen op hun nummer. Treffers van Schachner en Krankl en veel voorbereidend werk van Kurt Welzl bepaalden de eindsko- re voor 22.000 toeschouwers in Oviedo op 2-0. Wij vragen op korte termijn een voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" te Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 6551. KLUNDERT, 19-6. Monique van de Werve van de Schouwse Ruiters heeft tijdens de uitermate sterk bezette pony-dressuurwedstrijden op de hippische week in Klundert andermaal de overwinning weggekaapt in de L2-klasse. Met 125 punten eiste zij het oranje rozet op, een prestatie, die zij ook een jaar eerder al leverde. Veertien dagen geleden promoveerde Monique van de Wer ve met haar pony Natascha naar de M-klasse. Hierin werd zij in Klundert ge volgd door Ellen van Dijke, die met haar pony Donald het nog ontbrekende ene winstpunt binnenhaalde. Honduras pakt opnieuw halve buit: 1-1 ZARAGOZA, 21-6. Honduras blijft voor aardige surprises zorgen. Zoals het er nu uitziet kan Joegoslavië daar wel eens de positieve vruchten van gaan plukken, maar dan zal de ploeg van Miljan Miljanic de zaken tegen de Midden-Amerikaanse ploeg heel anders aan moeten pakken als- dat Noord-lerland en Spanje dat tot nu toe hebben gedaan. Voor Noord- lerland en Spanje zelf is hierdoor de laatste wedstrijd, die bij winst voor de Noordieren tegen Honduras een formaliteit zou zijn geweest ook nog van kruciaal belang. Spanje kan zich nog wel een puntendeling veroorlo ven, maar de opponent zal diep in de beugel moeten om de volledige buit binnen te halen tegen Santamaria en de zijnen. Joegoslavië is bij winst vrijwel zeker van een plaats bij de laatste twaalf, maar of dat tegen de stugge Hondurianen ook lukt valt na het tweede 1-1 gelijke spel ernstig te betwijfelen. Honduras is inmiddels voor zijn poulegenoten wel een „angstgegner" geworden. De Joegoslaven zullen het moeilijk krijgen tegen de ploeg, die als minste gewaardeerde tegenstan der aan het toernooi begon. De 15.000 toeschouwers zagen in Zaragoza een wedstrijd, die snel begon en voor bei de ploegen legio kansen opleverde. Honduras zette tegenover het harde werken van Noord-lerland een grote portie techniek en vlotte kombina- ties. Noord-lerland opende via Gerry Armstrong de score. Nadat Hamilton en O'Neill tegen de lat hadden ge schoten hoefde Hamilton het leer slechts achter de lijn te schuiven, om dat doelman Arzu niet helemaal weer wist waar de bal na de diverse karambollages was gebleven. De op vallend sterk spelende Figueroa stel de Pat Jennings, die voor de 29e keer het Noordierse doel verdedigde enke le keren voor grote problemen, maar ervaren als hij is greep de Noordierse goalie steeds beheerst en goed in. In de tweede helft had Honduras een afdoend antwoord op het breedte- en dieptespelletje van de Britten. De Noordieren werden op het middenveld goed afgetroefd. Na een kwartier kregen de Midden- Amerikanen loon naar werken. In valler Laing was pas twee minuten binnen de lijnen, toen hij van tien meter de bal uit een warrige situatie achter doelman Jennings schoof: 1-1. Mede door de hitte verflauwden de aanvallende daden van de Noordie ren, die niet meer de kracht konden opbrengen om de tegenstanders het ene winstpunt te ontfutselen. Hengelwedstrijd voor de jeugd Zaterdagmiddag 26 juli organiseert de h.s.v. „Oosterschelde" een hengel wedstrijd voor de jeugd van basis en kleuterscholen. Er worst gevist in de Zoete gracht aanvang 14.00 uur. Op gave en inschrijving vanaf 13.30 uur bij de boerderij van v. d. Wekken. Er wordt gevist om de wisselprijs voor de scholen en individuele prijzen. Deze overwinning brengt Oosten rijk aan de leiding in groep 2. In de laatste wedstrijd tegen aartsrivaal West-Duitsland hebben de Oostenrij kers aan een gelijkspel voldoende om zich te plaatsen voor de tweede ron de. De ploeg van Jupp Derwall heeft echter winst nodig om er van verze kerd te zijn een voortijdige thuisreis te voorkomen. Chili is door twee ne derlagen uitgeschakeld, maar kan de twee Europese ploegen wel een hel pend handje toesteken door Algerije minimaal een punt te ontfutselen. ANKARA. De militaire regering van Turkije heeft de auditeur-mili tair van Istanbul, kolonel Suleyman Takkeci en vierenveertig andere mi litaire magistraten, van hun funktie ontheven en op andere posten be noemd. Tegelijkertijd werd het ont slag van kolonel Nurettin Soyer als auditeur-militair van Ankara be kendgemaakt. Hij is als jurist toege voegd aan het bureau van de staf chef. Gerrie Knetemann pakt net naast de overwinning LOCARNO, 21-6. De zesde etappe van de Ronde van Zwitserland, een rit over 141 kilometer van Laax naar Locarno is gewonnen door de Belg Guido van Calster, die hiermee zijn tweede etappezege boekte. Hij ver sloeg in de eindsprint Gerrie Knete mann, die zich voorbeeldig over de 2000 meter hoge Lucmanier werkte. Knetemann werd op de meet geklopt door Van Calster door het simpele feit, dat de Belg meer pure snelheid heeft. De Post-brigade haalde door de sprint-nederlaag andermaal niet de zo begeerde grote triomf binnen in de aanloop naar de Ronde van Frank rijk. Desondanks is er voor de Amstelveense ploegleider reden tot een gematigde tevredenheid, omdat Johan van de Velde, Stefan Rooks, Gerrie Knetemann en de Belg Ludo Peeters steeds beter in vorm lijken te komen. In deze zesde rit naar Locarno heeft de ploeg geprobeerd het wedstrijd beeld te bepalen, hetgeen tot in de slotfase aardig lukte. Nadat de Luc: manier als scherprechter had gefun geerd, demarreerden d^Raleighs om beurten in de afdalingrËen kilome ter voor het einde demarreerde Kne temann als laatste, maar Van Calster sprong attent in zijn wiel om later op de meet het snelst te zijn. Urs Freuler won de sprint van de eerste groep op twee seconden van Van Calster. Henk Lubberding pakte de achtste plaats. Theo de Rooy, Ste ven Rooks, Bert Pronk, Peter Win nen en Johan van de Velde volgden hem in de zelfde tijd. Hennie Kuiper verspeelde ruim vier minuten, het geen niet al te veel belooft voor de Franse Ronde. De overige Nederlan ders verspeelden vijf minuten en meer. Beat Breu behield de eerste plaats met Roberto Visentini op de tweede plaats met vier seconden achter stand. Van de Nederlanders hand haafden Peter Winnen, Johan van de Velde, Theo de Rooy, Steven Rooks en Bert Pronk binnen redelijke af stand de leidersplaats. De Algerijnen, die in de eerste helft weer zeer aanvallend akteerden en gedurende geruime tijd op weg leken naar een herhaling van de stunt te gen de Westduitsers, raakten in de 25e minuut via Merzekane de lat en brachten daarnaast ook nog enkele keren Koncilia in het nauw. De Oostenrijkse goalie liet evenwel zien een van de betere doelverdedigers van het toernooi te zijn. In de tweede helft hadden de Oostenrijkders de Afrikaanse aanvalsgolf beter onder de duim. In de tiende minuut zorgde Schach ner voor 1-0, nadat een schot van de in de tweede helft ingebracht Kurt Welzl in eerste instantie was ge keerd. De vroegere spelers van AZ'67 die tegenwoordig bij Valencia werk zaam is, stond eveneens aan de basis van het tweede doelpunt. De voormalige „Tiroolse Alkmaar der" bediende de vrijgelaten Krankl, die beheerst de rechterhoek naast Cerbah vond. Hoe belangrijk Schach- ners treffer was, toonde het spelver- loop nadien aan. Ondanks defensieve fouten, die de Oostenrijkers zich per mitteerden, kon Algerije geen gevaar meer stichten. Zelfvertrouwen had de „underdog" nog wel, maar de snee was er uit. P.V. „De Reisduif" Zonnemaire Uitslag van de wedvlucht van de P.V. „De Reisduif" te Zonnemaire. De duiven werden gelost om 7.50 uur met een zuidwesten wind en buien. De aankomsten waren snel, maar zeer onregelmatig. Om 11.25 uur was de eerste duif geklokt en om 11.42 Het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal heeft bij Frankrijk-Koeweit overigens ook zijn eerste schandaal gekregen. Tien minuten voor het verstrijken van de wedstrijd dreigde in Valladolid een algemene staking, toen de spelers van Kóëweit aanstalten maakten het veld te verlaten na het toekennen van een Frans doelpunt. Nadat de Russische scheidsrechter de treffer van Giresse in eerste instantie had goedgekeurd, maar na een diskussie van tien minuten weer annuleerde, wilden de Fransen voortijdig de kleedkamer gaan opzoeken. Onder groot tumult kon de ontmoe ting tenslotte toch worden uit gespeeld. Vijf minuten voor het slot signaal skoorde Koeweit, maar ook nu kenden de Russische fluitist het doelpunt niet toe. Drie minuten later kwam de vierde Franse treffer er toch, toen Bossis de defensie van Koeweit open rukte en doelman Al Tarabulsi door de benen verraste: 4- 1. Michel Hidalgo had op dat moment reeds zijn bank in de dug-out verla ten. In grote woede verliet hij het sta dion en werkte daarbij een fotograaf, die de tumulteuze scenes op de gevoe lige plaats wilde vastleggen, tegen de grond. De Fransman verscheen later niet op de verplichte perskonferentie en dat zal hem zeker niet ongestraft in dank worden afgenomen. uur was de laatste prijsduif binnen. De uitslag: A. J. Flikweert 1, 11; J. Boerman 2, 13; L. J. v. d. Wielen 3, 5, 6, 7, 10, 14; C. Wesdorp 4; G. J. Kunis 8; J. J. M. Steketee 9; J. Pleune 12, 15, 16. P.V. „Duiveland" Uitslag wedvlucht vanuit Rouen d.d. 19 juni. Afstand 323 km. In concours 227 duiven. Gelost om 7.50 uur. Aankomst eerste duif 11.18 uur (15,44 m); laatste prijsduif 11.48 uur. Komb. Van Noorden-Dalebout 1, 33, 34, 48; komb. IJzelmeeuw 2, 8, 20, 28, 57; A. Hagesteijn 3, 17, 40, 43, 50; A. de Jonge 4, 11, 23; M. A. Matthijsse 5, 16, 45; P. Otte 6, 44, 55; W. Dalebout 7, 12; komb. Dane-Dooge 9, 18, 19, 31, 35, 54, 56; K. v, d. Werf 10, 24; Joh. Stouten jr. 13; komb. Knop-Stouten 14, 15, 38; A. S. de Koning 21, 46; L. J. de Bruine 22, 26, 41, 42; P. de Bruine 25, 30; J. v. d. Werf 27; J. Folmer 29, 32, 49; A. J. IJzelenberg 36; L. J. Krij ger 37, 53; W. M. Luiting 39, 51, 52; L. Smalheer 47. Hengelwedstrijd Oosterschelde De derde hengelwedstrijd in het binnenwater vond plaats in de Kre ken van Ouwerkerk. Ditmaal waren er 57 deelnemers aanwezig waarvan er weer maar 16 slaagden om vis te vangen. De uitslag van deze wedstrijd luidt als volgt: 1. Frank Seghers, 285 pnt.; 2. C. de Graaf, 210 pnt.; 3. P. L. Lobbezoo, 190 pnt.; 4. W. Dekker, 166 pnt.; 5. J. Bolier jr., 140 pnt.; 6. J. Kort, 90pnt.; 7. J. Bolier, 85 pnt.; 8. A. Bouman, 80 pnt.; 9. J. C. Berrevoets jr., 70 pnt.; 10. M. P. Ra- via, 55 pnt.; 11. C. Rossen, 50 pnt.; 12. R. v. Noorden, 50 pnt.; 13. J. Gink, 40 pnt.; 14. L. Bolier, 40 pnt.; 15. T. Kristalijn, 40 pnt.; 16. M. P. J. Ravia, 1 pnt. Voor aanstaande vrijdagavond staat de volgende wedstrijd op het programma. Het vertrek naar de visplaats is 18.30 uur vanaf de Balie. Michel Platini, die zijn 27e verjaar dag vierde, speelde in Valladolid een meesterlijke partij voetbal. Letter lijk alles lukte hem op deze dag. Na Maradona, Rummenigge en Blochin meldde hij zich als vierde speler in de rijen van de supersterren. Aanvanke lijk hadden de Fransen wel ruim een half uur nodig gehad om het juiste ritme te vinden tegen de fel op de man spelen Koeweiti. Platini was bij de eerste drie doelpunten volledig aanwezig. Genghini prikte een vrije trap meesterlijk achter de Koeweiti- aanse doelman, nadat Platini in zijn solo-ren naar het doel was gepakt en de tweede treffer nam de aanvoerder zelf voor zijn rekening op een ijselijk koelbloedige manier. Direkt na de hervatting leverde Platini een puike voorzet opmaat af, die Didier Six beheerst inknalde (3-0). In de 74e minuut kregen de Azi aten alsnog hun verdiende tegentref fer van de voet van Al Buloushi, maar na de hartverscheurende tafe relen voor een scheidsrechter en een sjeik was het laatste woord toch weer voor de Fransen, die met de 4-1 zege en de wedstrijd tegen de Tsje chen nog te gaan plotseling weer perspektieven hebben om verder te komen. In Klundert kwam ook Simone Stahlie van Bru weer uitstekend voor de dag. Met Diamond is de Bru- se amazone de laatste weken bijzon der goed in vorm. Ondanks haar 127 punten in de L2-klasse mocht zij slechts een vijfde prijs inkasseren, doordat zij in een ijzersterke ring was ingedeeld. Haar klubgenootjes Marjolein Geelhoed met Alarda en Marjan Jumelet met Romeo kregen respektievelijk 118 en 110 punten. Voor Westelijk Schouwen behaalde Joanne Hanse met Taco 120 punten in de Ll-klasse, hetgeen haar nog net een winstpunt opleverde. Frans de Vrieze met Jeroen en Eljo Hanse met Eros kregen respektievelijk 114 en 103 punten. Van de Schouwse Ruiters behaalde Stef Nelisse met Pascal 114 punten, Jacco Fierens met Wendy 116 punten, Marrie van de Velde met Rocco 117 punten, terwijl Evelien de Kok met Isabelle en René Rent meester met 118 punten net niet aan winstpunten kwamen. In de afdelingsdressuur vielen het viertal van Westelijk Schouwen en het achttal van de Schouwse Ruiters buiten de prijzen, maar dat is zeker geen schande in zo'n sterk veld. De eerste prijswinnaars veroverden in beide gevallen meer dan 140 punten. Aanstaande zaterdag gaan de drie Schouwen-Duivelandse vereni gingen ook met paarden naar het af- Hernesseroord met moeite langs Zeelandia: 2-1 MIDDELHARNIS, 21-6. Hernesser oord heeft bijzonder veel moeite ge had met Zeelandia in de zomeravond kompetitie. Met veel pijn en moeite bleef de Middelharnisser formatie met 2-1 aan de positieve kant van de score. Door deze zege kwam de ploeg wel alleen aan de leiding, omdat de wedstrijd tussen Toren Boys - mede koploper tot gisteravond - haar wedstrijd zag afgelast. De opgeroe pen arbiter voor de wedstrijd tussen Toren Boys en Stella Boys liet ver stek gaan. De wedstrijd zal op een la tere datum opnieuw worden vast gesteld. Vanavond (dinsdag) wordt in Noordgouwe de wedstrijd tussen de ploegen van de PZEM en DSV afge werkt en morgenavond (woensdag) staat de ontmoeting tussen Velocitas en Hernesseroord op het programma op het terrein in Serooskerke. Beide wedstrijden beginnen weer om 19.30 uur. sluitende konkoers van deze hippi sche week, waarvoor klubs uit alle windstreken naar Klundert komen. De organisatie trof het afgelopen zaterdag overigens niet, omdat door de voortdurend neergutsende regen diverse onderdelen na de parade moesten worden afgelast. De parade stond onder leiding van komman dante Annelies Breure en werd afge nomen door burgemeester B. van Wouwe, federatievertegenwoordiger J. Dane en erelid B. Korteweg Maris, een monument in de hippische sport wereld. Eerste mixed-team „de Bru-Tèn" poule-winnaar BRUINISSE, 20-6. Zowel het eerste als het tweede mixedteam behaalde zaterdag het zelfde resultaat: 0-6. Het grote verschil zat echter in de 0-6 overwinning die het eerste vrij ge makkelijk behaalde in de uit wedstrijd tegen Noord-Beveland in Kortgene, terwijl het tweede thuis met dezelfde cijfers klop kreeg van de T.C. Souburg. De Walcherse ten nissers behaalden deze geflatteerde uitslag in drie drie-setters en drie tie- breacks. De krachtsverschillen lagen dicht bij elkaar maar steeds op beslissende momenten wist Souburg door te zet ten en af te maken. L. Vleugel, J. Groeneveld, E. Korstanje en J. Hui- zer kwamen er daarom, qua punten, zeer bekaaid af. Mede door deze overwinning kan het eerste team, wat zaterdag bestond uit M. Geense, A. de Looff en J. en T. van Gelder, zaterdag poule winnaar worden. Jeugdtennis In de Zeeuwse kampioenschappen jeugd t/m 17 jaar werd zaterdag op de Bruse banen in de halve finale een driekamp gespeeld tussen Jacoba van Beieren uit St. Maartensdijk, De Bongerd uit Kloetinge en De Bru-Tèn uit Bruinisse. Voor Bru speelden Di ana en Peter Coppoolse, Charlotte Groeneveld en Leon van den Bos. Na enkele spannende partijen was de uitslag: Jacoba van Beieren-Bru 4-4; Bru-Bongerd 6-2; Jacoba van Beieren-Bongerd 2-6. Door deze re sultaten kwan Bru als winnaaar met 10 punten tevoorschijn, Bongerd met 8 en Jac. van Beieren met 6 punten. De vier jeugdleden van de „Bru-Tèn" spelen dus volgende week in de fina le voor het Zeeuwse jeugdkampioen schap. VALLADOLID, 21-6. Michel Platini was de grote man in de tweede wedstrijd tijdens de wereldtitelstrijd. Zelf skoorde de felle aanvoerder een keer en hij bereidde nog vier doelpunten voor. Dat het desondanks slechts 4-1 werd voor de „Haantjes" tegen het alleszins aantrekkelijk voetballende Koe weit, zat hem in de voortdurende negatieve glansrol, die arbiter Stupar uit Rusland speelde. De Rus keurde drie glaszuivere Franse treffers om lachwek kende redenen af en stapelde verder ook nog blunder op blunder, waardoor het wel zeker is, dat voor hem in dit opzicht de WK'82 verleden tijd is. Door de Franse triomf staat voor de ploeg van trainer Hidalgo de poort naar de twee de ronde nog ruimschoots open. BRUINISSE, 20-6. Over een drietal maanden zal Kees-Jaan van de Graaf als alles goed gaat gediplomeerd instrukteur zijn en als hij zijn beloften waar maakt, zal dat de aanzet gaan betekenen om de hippische sport op Schouwen- Duiveland vooral in de breedte naar een hoger peil te tillen, een peil waarmee men ook buiten het schiereiland mee gaat tellen. Op het ogenblik is het vaak nog zo, dat ruiters en amazones zich spiegelen aan prestaties behaald op onderlinge wedstrijden, terwijl men wanneer men de Schouwen-Duivelandse grond verruilt voor dressuur- of springwedstrijden elders in Zeeland of in nog hogere mate elders in Nederland nauwelijks een rol van betekenis kan spelen. Dan wordt men met te sterke oppositie gekonfronteerd en valt men door de mand. Belangrijk aspekt hierin is ook het gemis van de „eigen" jury, die vaak bewust of onbewust te gul is met het toekennen van punten. Mede hierdoor komen veel kombinaties vaak te snel in een klas terecht, waardoor paard/pony en ruiter veelal nog niet klaar zijn. Kees-Jan van de Graaf, met zijn 21 jaar waarschijnlijk de jongste manege-eigenaar van Nederland, wil hieraan op korte termijn iets gaan doen, maar dan zal er wel over en weer wat aan de heersende vooroordelen moeten worden gedaan. Vroeger wilde Kees-jan van de Graaf eigenlijk boer worden. Daarvoor zat hy op de landbouwschool, maar toen kwam het natte jaar. „We hadden toen al een manege in Nieuwerkerk en ik had zo'n hekel gekregen aan die natte grond", vertelt Kees-Jan van de Graaf. „De manege werd toen te druk ten opzichte van het landbouwbedrijf en mijn aandacht werd meer die kant opgetrokken. Bovendien begon toen de manegevestiging hier op Aquadeita te spelen. Als wij de exploitatie niet hadden genomen, dan was er toch een ander ingekomen en dat had weer tot gevolg gehad dat wij met onze kleine manege in Nieuwerkerk danig in de problemen zouden zijn gekomen". Interesse Van de Graaf verkocht zijn land bouwbedrijf, mede doordat geen van de vijf zonen interesse had in over name en verlegde het werkterrein naar Bruinisse. Kees-Jan van de Graaf ging vanaf dat moment de opleiding op het NHB in Deurne volgen, maar moest toen ook de verplichte stage gaan lopen. De heer Pruikenmaker in Wassenaar werd de eerste leermeester, maar lang duurde dit niet, omdat hem de tijd ontbrak om zijn leerling de be nodigde aandacht te geven. Vandaar trok Kees-Jan van de Graaf naar Henk van Bergen, maar deze had vooralsnog geen plaats. Via enkele omwegen belandde hij echter later nog bij deze Nijmegenaar met natio nale reputatie. Inmiddels lest Van de Graaf evenwel bij de heer Oothout in Soest, trainer van de nationale Olym pische ploeg. Een stagair werkt in een manege en voor het werk dat hij verricht krijgt hij in plaats van geldelijke beloning in struktie. „Deze instruktie omvat alles wat met paarden in de breedste zin te maken heeft", legt Van der Graaf uit „Het is instruktie in hei paardrijden en het omgaan met paarden. Dus in we zen in het vak. Het is niet zo, dat een stagair bezig is om een goede dres suur- of springruiter te worden, ten minste niet als je in opleiding zit voor Deurne. De Nederlandse Hippische Beroepsopleiding in Deurne moet je zien als een basis. Daar heb je vier jaar lang onderricht gehad, ben je bezig geweest met het vak. Per jaar ben je drie maanden in Deurne voor theorie en praktijk op alle gebied, manage ment instruktie, s talverzorging, sprin gen- en dressuurles, „enfin, alles wat met paarden re maken heeft". Iemand, die in Deurne „klaar" is, kan zich daarna meer gaan toeleggen op het springen of op de dressuur. Het NHB leidt mensen op tot instrukteur. Het diploma hiervan in de zak doet veronderstellen, datje op een aksepta- bele manier kunt les geven en dat is vaak erg moeilijk. Toch vindt Kees-Jan van de Graaf, dat hy wat dat betreft goed geslaagd is. Vanuit die visie wil hy in de toekomst de opgedane kennis overgaan dragen aan de ruitersport op Schouwen-Duiveland, maar daarvoor moeten er wel een paar dingen veran deren op het voormalige eiland. Konkurrentie „Uitermate belangrijk is op Schou wen-Duiveland, dat de verenigingen wat dichter bij elkaar komen, want die staan gewoon lijnrecht tegenover el kaar. Er is zo'n harde konkurrentie onder elkaar, dat is in wezen erg jam mer, want het komt de ruitersport kwalitatief niet ten goede,,' legt Van de Graaf uit „Er zou op het eiland eigenlijk een grote vereniging moeten komen met verschillende lokaties. Dat zou ideaal zijn en dan kwamen de ruiters ook beter aan hun trekken. De enige ver eniging, die echt klinkt als een klok zijn de Schouwse Ruiters. Die heb ben een eensluidend beleid, waarvan nooit wordt afgeweken. Je hoort of ziet er ook nooit wat van, maar er wordt wel voortreffelijke ruitersport bedreven". Op Schouwen-Duiveland zitten ook een aantal mensen, die vroeger een op leiding hebben gehad in de ruitersport en die de opleiding ook nog steeds doorvoeren. „Natuurlijk, ik heb alle respekt voor die mensen en voor wat die mensen doen, maar wij moeten er als nieuwkomers wel tegenop boksen. Dat is niet zo gemakkelijk. Maar in de loop van de jaren is er wl heel wat veranderd", voegt Kees-Jan van de Graaf eraan toe. Het grootste pro bleem zit hem evenwel in een duide lijke andere hoek. „Het absoluut groot ste probleem op dit eiland is gewoon, dat we elkaar het licht in de ogen niet gunnen. Als je ziet hoe vaak er van paard of van pony wordt gewisseld om toch maar de beste te blijven. Dat is foute boel". „Het ligt niet aan het paard of aan de pony, echt niet Het ligt eraan hoe de handen aan de teugels zitten, aan de ruiter die op het paard zit en aan de mentaliteit waarmee hij rijdt Deze facetten zorgen samen voor een suk- sesvolle kombinatie". Zelf is Kees-Jan van de Graaf ook aktief in de wedstrijd sport maar momenteel komt hij voor namelijk uit bij het springea Met Pe pijn Kennedy zit hij al geruime tijd in het Z-springen, terwijl hij met Prestige M inmiddels ook startgerechtigd is in de Z-klasse. Voor het evenwel zo ver is wil Kees-Jan van de Graaf nog twee keer M starten, maar daarna moet hij ook met Prestige M, die in tegenstel ling tot Peijn Kennedy eigendom is, in de zware klasse aantreden. Jonge paarden Buiten de twee genoemde paarden heeft Van der Graaf ook nog twee jonge paarden achter de hand, waar mee hij in de wat verdere toekomst aan de bak kan. Met name Galoubin, een Frans importpaard, heeft het vertrou wen van Van de Graaf. In de dressuurwedstrijden treedt Kees-Jan van de Graaf aan metLies- beth, maar omdat hy dit jaar nog nauweiyks dressuurprocven reed zit hy daarmee nog pas in de M-klasse. Duidciyk is, dat Kees-Jan van de Graaf werkt aan de toekomst Mo menteel dus mctPeyn Kennedy in de Z-klasse springen, „maar", zo stekt hy „misschien haalt de eigenaar hem de volgende week wel terug. Maar dan heb ik altijd nog Prestige M, een voortreffelijk paard, dat bovendien goud-eeriyk is. Mocht dit om de een of andere reden wegvallen, dan kan ik met Tosti of met Galoubin aan de slag. Maar dan ztyn wc weer een paar jaar verder". Kees-Jan van de Graaf met Pepijn Kennedy, het paard waarmee hij uitkomt in net Z- springen. Daarnaast heeft Van de Graaf evenwel ook grote plannen mei hel oog op de verbreding van de ruitersport op Schouwen-Duiveland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 7