Joego-Slavië in voetbaloorlog onfortuinlijk onderuit (2-1) Het plankzeilen heeft het aantal watersporters bijna verdubbeld Spanje door arbiter „gematst" TOTO X X X X X X V /s Trimmers gezocht voor Ronde van Zierikzee klimtijdrit Nederlander Peter Winnen na best geklasseerde Vooral Mistralplank in trek VALENCIA, 20-6. Sinds de wedstrijd uit de eerste ronde in groep 5 tussen Spanje en Joego-Slavië mag het voor iedereen duidelijk zijn, dat deze twee landen geen voetbalwedstrijd tegen elkaar kunnen spelen: zij vechten in de ware zin van het woord hun duels uit. Mededogen met de tegenstander bestaat niet sinds de beslissingswedstijd van het wereldkampioenschap in West- Duitsland in februari 1974. Genade voor de tegenstander was er zondagavond ook niet in Valencia, waar de Spanjaarden met 2-1 wonnen en daardoor de weg naar de tweede ronde van het toernooi betrekkelijk vrij is gemaakt. On danks de vaak veel te harde duels, die door de Deense arbiter Sörensen niet altijd even akkuraat werden beoordeeld, kreeg de 47.000 koppige massa een fascinerend voetbalduel voorgeschoteld, dat uitgroeide tot een van de hoogte punten van het toernooi tot nu toe. Het was een gevecht op kracht, waar Joego-Slavië meer van in huis had, tempo en individuele vaardig heid, waar de socialistisch ingestelde Spanjaarden wat meer gebruik van maakten. De Joegoslaven bedachten aanvankelijk door Surjak, Gudelj en S„ ivo leukere patronen op het mid- Bernaudeau wint Midi Libre voor derde keer PERPÏGNAN, 20-6. De Fransman Jean René Bernaudeau, momenteel in uitskende vorm en in Frankrijk gezien als de grootste konkurrent van Bernard Hinault in de komende „Tour", is er voor de derde achter eenvolgende keer in geslaagd de Midi Libre op zijn naam te brengen. Onder tropische temperaturen verdedigde Bernaudeau gedurende drie dagen een voorsprong van slechts één lut tele seconde op de Itliaan Francesco Moser. Jean-René Bernaudeau (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In deze in bergachtig terrein ver reden etappe wedstrijd kwam de 35- jarige Joop Zoetemelk goed voor de dag met een 7e plaats in het eindklas sement op slechts 8 seconden van de winnaar. Minder best gaat het nog altijd met de Belgische wereldkampioen Freddy Maertens die dit seizoen nog totaal niets heeft gepresteerd. Als voorberei ding voor de „Tour" nam de Belg ook aan de Midi Libre deel maar reeds in de eerste etappe werd hij op de eerste de beste heuvel, na 50 km, gelost en gaf hij de strijd op. Het is nu zeer de vraag geworden of Maertens, die vorig jaar in de Tour de France nog een verrassende rentree maakte, door ploegleider Lomme J) i cssens in de ploeg zal worden op- ge nomen. In de deze week nog te rijden Ronde van Aude krijgt Maer tens nog de kans om te tonen wat hij op dit moment nog kan presteren. De eindstand van de Midi Libri: 1. Bernaudeau (Fra); 2. Moser (Ita) op 1 sec.; 3. Andersen (Den) op 5 sec.; 4. Laurent (Fra) op 5 sec.; 5. Alban (FYa) op 6 sec.; 6. Masciarelli(Ita) op 8 sec.; 7. Zoetemelk op 8 sec.; 8. Gomez (Fra) op 12 sec.; 9. Linard (Fra) op 13 sec.; 10. Bittinger (Zwi) op 13 sec. Argentinië-België Italië-Polen Brazilië-Sovjet-Unie Hongarije-El Salvador Schotland-Nw. Zeeland Engeland-Frankrijk Spanjc-Honduras Chili-Oostenrijk Joegoslavië-N.-Ierland iilic-Peru \rgentinic-Hongarije Brazilië-Schotland De winnende kolom van de toto ziet er als volgt uit: 2-3-1-1-1-1-3-2-3 -3-1-1. Voor de extra prijs komen de volgen de formulieren in aanmerking: 8187828, 7572097, 7942121, 7799337, 8070739, 7840504, 7698356, 8012195, 8131425, 8031570. MID-LOTTO De cijfers van Mid-lotto 23a van vrijdagavond zijn: 5 - 21 - 23 - 34 - 36 - 40, reservegetal: 10. Voor het cijferspel geldt: 859758. Extra prijs: 25 10.-), 777 25.-), 5868 250,-), 61231 1.000,-), 793764 25.000,-). develd, maar zij konden de lijn niet geregeld voortzetten naar de punt van de aanval, omdat Vujkovic en Susic toch niet bestand waren tegen de gewelddadigheden van de Spaan se verdedigers met Camacho en Gor- dillo aan het hoofd. De gevaarlijke momenten kwamen dan ook niet alleen door, maar ook van de middenvelders, waarvan Gu delj al na negen minuten skoorde uit een snel genomen vrije trap van Pe- trovic. Enkele Spanjaarden waren nog met arbiter Sörensen in debat, toen het leer al achter doelman Arco- nada lag. Even later zette Sörensen de zaken alsnog recht. De alleen oprukkende Alonso werd door Zajec voor iedereen duidelijk zichtbaar buiten de zestien meter neergelegd, maar de Deense arbiter konstateerde dat het vergrijp binnen de fatale zone was gepleegd en legde de bal tegen de wil van de protesterende Joegosla ven op de witte stip op elf meter van doelman Pantelic. Tweede kans Tot verbazing van al wat Spanje was miste Lopez Ufarte de kado ge kregen strafschop, maar Sörensen was nog niet klaar met het uitreiken van presentjes, al moet gezegd, dat doelman Pantelic wel wat te opmer kelijk door zijn strafschopgebied wandelde. Juanito benutte de tweede kans daarna feilloos (1-1). De Joegoslaven aanvaardden de tweevoudige tegen slag in het besef, dat er niet met de manen gespeeld mag worden in het hol van de leeuw. Het thuisland werd evenwel in geen enkel opzicht ont zien. Susic testte Arconada, Petrovic teisterde de lat en Jovanovic pro beerde met een verschrikkelijke schop een einde te maken aan de voetballoopbaan van Sanchez. Spanje, dat zeker zoveel grove on beschaamdheden in zijn spel deed als de Joegoslaven, hield wat minder tijd over voor de zaken, die met de sport te maken hebben. De ploeg le verde weinig werk af, dat Pantelic in -de zorgen bracht. Na rust werd de wat grotere lichamelijkè kracht van de Joegoslaven merkbaar in over wicht, dat kansen opleverde voor Vujkovic (tegen de paal) en Susic. De Spaanse coach Santamaria deed na een kwartier, datgene wat de ploeg over een dood punt moest brengen: het inbrengen van twee verse spit sen, Quini en Saura. Jos Lammertink wint proloog Ronde van Zweden UDDEVAJLLA, 20-6. De Nederlan- der Jos Lammertink heeft zaterdag de proloog van de profronde van Zwe den gewonnen. In Göteborg liet de Nederlander over het 1.9 km lange parkoers een tijd van 2.19.01 minuut noteren. De eerste etappe van Göteborg naar Uddevalla overeen afstand van 135 km leverde een overwinning op voor de Italiaan Giuseppe Petito die zich in de eindsprint de sterkste toonde over de Zweed Tommy Prim (2e) en de Belg Lucien van Impe (3 e). De Ronde van Zweden, waaraan profs en amateurs deelnemen, gaat over een totaal afstand van 1150 km en eindigt vrijdag in Stockholm. Omloop van Essen voor De Meyer ESSEN, 19-6. De in België verreden 13de „Omloop van Essen" over een afstand van 175 km., waarvoor meer dan honderd beroepsrenners aan de start kwamen, heeft een overwin ning opgeleverd voor de Belg Ronan De Meyer, die de afstand aflegde in 4.02.00. Met een achterstand van 100 m. ein digde zijn landgenoot Guido van Sweevelt op de 2e plaats. Van de Nederlanders klasseerde Jack van Meer zich als 5e; Heddy Nieuwdorp als 13e; Ad Wijnands als 15e en Peter Heeren als 26e. Stella Boys uit de race na 3-0 verlies ZIERIKZEE. 19-6. Stella Boys, een van de vier koplopers in het zomera vondvoetbal, lijkt na de 3-0 neder laag tegen Zeelandia uit de race voor de titel. Toren Boys, Hernesseroord en Zierikzec veteranen lijken nu het meest in aanmerking te komen. Vanavond worden er twee wedstrijden gespeeld. In Seroosker- ke ontmoeten Toren Boys en Stella Boys elkaar en in Middelharnis komt Hernesseroord in aktie tegen Zee land. Beide wedstrijden beginnen om 19.30 uur. Morgen (dinsdag) bekam pen de PZEM en DSV elkaar in Noordgouwe, eveneens om 19.30 uur. Deze wijziging had onmiddellijk sukses, mede door de overmoed van een paar Joegoslaven, aanvoerder Surjak voorop. De begenadigde mid denvelder, die evenwel te vaak zijn taken verzuimt, verklungelde de bal bij de middenlijn, waarna Gudelj als toegift een hoekschop kado gaf door het opdringen van Lopez Ufarte, die blijkbaar niet voor niets de bijnaam „de duivel" heeft meegekregen. Ufarte stichtte in z'n eentje meer ge vaar dan alle Joegoslavische voor- waartsen bij elkaar. De door Ufarte zelf genomen hoekschop werd ver volgens in volgorde van opkomst ge mist door Stojkovic, Zajec en Jeva- novic, waardoor Saura de missie wel moest afronden (2-1). Slordigheidje Dit was de prikkel die de Spaanse ploeg nodig had. Bovendien kreeg Santamaria en daarmee ook de ploeg het volledige vertrouwen van de Spaanse menigte terug. De Spanjaarden gingen na de beslissende treffer nog meer dan voorheen tegen alles wat maar Joe- goslavisch was aan schoppen. De laf fe scheidsrechter Sörensen vond alles goed wat Tendillo, Camacho „het su perscheermes" en Alesando deden, maar trok wel geel voor Sjlivo na eerder in de wedstrijd Stojkovic al van zo'n presentje te hebben voor zien. Het laatste kwartier was kompleet oorlog met nog kaarten voor Zamora en Gordillo en vervangingen aan Joe goslavische zijde. Ook deze konden echter niets meer aanrichten. Door een slordigheidje was de wagen hal verwege de tweede helft ontspoord en zelfs met vereende krachten kon den de Joegoslaven hem niet meer op de rails krijgen. Miljanic en de zijnen kunnen waarschijnlijk al wel hun koffers gaan pakken om na de wedstrijd van woensdagavond tegen Honduras naar huis te gaan. LELYSTAD. Prinses Juliana en prins Berhard waren twee van de naar schatting tienduizend bezoekers op de nationale luehtvaartdag, die zaterdag in Lelystad is gehouden. OOSTBURG. De 21-jarige Guy De- grae uit Sas van Gent kwam zater dagavond door een verkeersongeval op de provinciale weg in Oostburg om het leven. Ook dit slachtoffer ver loor volgens de rijkspolitie de macht over het stuur van zijn auto en botste tegen een boom. STADSKANAAL. De provinciale keuringsdienst van waren en de in- spekteur van de volksgezondheid in Groningen hebben de tachtig eigena ren van de tuinen die grenzen aan een afwateringssloot van de Philips-ves- tiging in Stadskanaal dringend aan geraden voorlopig geen groenten meer te eten uit eigen tuin. Een on derzoek heeft aangetoond dat het Cadmium-gehalte in deze gewassen „onaanvaardbaar hoog" is. P.V. „Gevleugde Vrienden" Uitslag van de wedvlucht Argen- ton op 12 juni. Aan deze 590 km verre vlucht namens 162 duiven van onze vereniging deel. Lossing om 6.30 uur; aankomst eerste duif 13.19 uur; 1443 m.p.m.; laatste prijs te 14.38 uur; 1215 m.p.m. Comb. Mulock Zz 1, 18, 22; J. v. IJs- seldijk Kwv 2; Feleus-Westenbrugge ZZ 3, 8, 12; W. Blom en Zn. Ngw 4, 17, 23, 24, 25, 26, 29, 35, 41; C. Gieskes Zz 5, 9, 28; C. M. GroenleerZz 6, 27, 39; J. v. Popering Bru 7, 10, 15, 34; Jac. Dekker en Zn. Zz 11; Gebr. de Jonge Bru 13, 32, 36; J. M. Jumelet Bru 14, 16, 21, 30, 37; Kaaisteker-den Boer Zz 19; Berrevoets-Wesdorp Zz 20; L. J. Fonteine Dsr 31; A. Schults Bru 33; L. v. d. Hoek en Zn. Zz 38, 40. Inmanden voor Chateauroux prov. en ver. op donderdag 24 juni van 17.45 tot 19.00 uur. Inmanden voor Dourdon oude en jonge op vrijdag 25 juni van 17.45 tot 19.30 uur en te 20.00 uur klok aans laan. ZIERIKZEE, 21-6. Aanstaande za terdag 26 juni wordt op het parkoers aan de Zuidhoek bij de sporthal in Zierikzee de wielerronde van Zierik zee in ere hersteld met een gebeuren voor trimmers. Om 15.00 uur is het de beurt aan de C-kategorie, de katego- rie waarin iedereen die dat wil van start kan gaan. Op dit moment kwamen er bij de organisatie 47 aanmeldingen binnen, waarbij evenwel slechts een zeer ge ring aantal trimmers van Schouwen- Duiveland zelf. Dit nu vindt de orga nisatie bijzonder jammer, om het simpele feit, dat er een speciale prijs beschikbaar is gesteld voor de beste trimmer van Schouwen-Duiveland in deze kategorie. De organisatie roept daarom alle eilandelijke trimmers op om zich als nog in te schrijven voor deze wedstrijd over 35 kilometer, zodat het Schouwen-Duivelandse aspekt wat meer tot uitdrukking komt. Ronde van Zwitserland LAAX, 20-6. Beat Breu, vorig jaar winnaar van de Ronde van Zwitserland, heeft zondag in de verreden klimtijdrit weer de leiding van deze ronde in han den genomen en zijn jonge landgenoot Grezet van de leiderplaats verdrongen. Breu, twee jaar geleden nog deel uitmakende van de ploeg van Peter Post, kon in deze tijdrit zijn klimkapaciteiten botvieren. Op het 7 km lange par koers bleek hij 4 sekonden sneller dan de Spanjaard Gorospe, die op de 2e plaats eindigde en 7 sekonden sneller dan dè Italiaan Visentini die'de derde beste tijd liet noteren. Met een achterstand van 38 sekonden eindigde Gerrie Knetemann als best geplaatste Nederlander op de 10e plaats. De zaterdag verreden etappe werd gewonnen door de Italiaans Argentin j.-:*# - 'v die in de rint over 192 km zijn landge noot Saroni in de eindsprint wist te kloppen. Met een achterstand van 14 sekon den op de winnaar eindigde Theo de Rooy als best geplaatste Nederlander op de le plaats. De vrijdag verreden etappe van Emmen naar Suhr over een afstand van 189 km leverde een springover- winning op voor de Zwitser Urs Freuler, vorig jaar als gastrenner nog deel uitmakende van de Tour- ploeg van Peter Post. De Italiaan Giuseppe Saroni, die zich reeds zeker waande van de over winning, zag zich nog op de eindstreep door de Zwitser geklopt. In dezelfde tijd als de winnaar klasseerde Jan Raas zich als derde, Adrie van der Poel zesde en Jóhan van de Velde zich als tiende. Voor Aad van den Hoek behoort de Ronde van Zwitserland tot het verle den. In de zondag verreden tijdrit verspeelde hij 5.15 min. op de win naar waarmee hij op de laatste plaats eindigde en uit de strijd werd geno men. Van den Hoek, die buiten adem aan de finish kwam heeft inmiddels in onderling overleg met Peter Post besloten niet in de Tour de France van start te gaan. Morgen, dinsdag, zal in de Ronde van Zwitserland de „Koninginnerit" worden gereden waarbij o.m. de Lukmanier (1916 m.), de Oberalp (2044 m.) en de Furka (2341 m.), drie cols van de eerste kategorie, zullen moeten worden beklommen. Het algemeen klassement ziet er momenteel als volgt uit; 1. Breu (Zwi.); 2. Visentini (Ita.) op 4 sek.; 3. Grezet (Zwi.) op 9 sec; 4. Saronni (Ita.) op 41 sec.; 5. Gorospe (Ita.) op 31 sec.; 13. Peter Winnen op 1.14 min.; 15. Van de Velde op 1.20 min.; 20. De Rooy op 1.42 min; 21. Rooks op 1.43 min.; d26. Pronk op 2.55 min.; 27. Kuiper op 3.01 min. Peter Winnen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Met de Tour de France in het voor uitzicht beginnen Peter Winnen en Johan van de Velde ook langzaam maar zeker naar een goede vorm te groeien. Winnen eindigde met een achter stand van 53 sekonden op de 13e plaats, terwijl Van de Velde, duide lijk beter op dreef dan in de Dauphi- ne Libéré, op de 19e plaats eindigde met een achterstand van 1.07 min. Theo de Rooy werd 20e op 1.11 min; Steven Rooks 25e op 1.20 min.; Bert Pronk 26e op 1.21 min; Hennie Kui per 35e op 1.39 min; Henk Lubber- dink 36e op 1.43 min; Jacques Hane- graaf 61e op 2.22 min; Adrie van de Poel 74e op 2.43 min; Leo van Vliet 75e op 2.47 min en Jan Raas 81e op 2.52 min. De voor de tijdrit verreden vierde etappe over een afstand van 114 km eindigde in een overwinning voor de Belg Guido van Calster met Johan van de Velde als best geplaatste Ne derlander op de 5e plaats. ZIERIKZEE, 20-6. De watersurfsport heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen. De nu precies tien jaar geleden geïntroduceerde „plank met het zeiltje" voelde zich direkt thuis in ons waterrijk landje. Het plankzeilen heeft het aantal watersport beoefenaars byna verdubbeld en het einde is nog lang niet in zicht Dit jaar zullen er nog heel wat plankzeilenthousiastelingen bijkomen. Bij de gevorderden heeft men inmiddels een nieuwe rage ontdekt: het jumpen. De zeilplank gaat zeker een zonnige toekomst tegemoet De jaren tachtig naar de verwachting van alle experts een uitbreiding te zien geven van hetrekreatleve gebeuren. Meer vrije tijd, vakanties dichter by huis, een lichte daling in het besteedbare inkomen. Dit alles speelt het plankzeilen inde kaart Het watersportgebeuren was vroeger nog een ietwat elitair gebeuren; lig plaatsen waren prijzig en onvoldoende in aantal, de kostbare schepen kon men slecht vervoeren zodat men toch minstens in de buurt van het vaarwater moest wonen en de veelal houten schepen vergden ontstellend veel onderhoud. Bij de kleinere, van kunststof ver vaardigde schepen en zeilplanken spe len deze problemen geen roL Hierdoor is de watersport ineens voor iedereen toegankelijk geworden. Zelfs in gebie den waar tot voot kort weinig zeillief- hebbers te vinden waren, vliegen de zeilplanken als warme broodjes over' de toonbank. Er is een ruime keus in zeilplanken. Zowel de beginners als de prof kan volledig aan zijn trekken ko men. Men kan het beste de eerste schreden zetten op een allroundplank van een bekend merk. Inruilwaarde Wanneer men na een tijdje wil over stappen naar een snellere plank dan heeft een bekend merk altijd nog een hoge inruilwaarde. De Mistral Compe tition Club is zo'n allroundplank voor beginners. De plank is 3.60 meter lang en on geveer 70 centimeter breed. Het ge wicht bedraagt ongeveer 22 kilogram. De planken bestaan uit polyethyleen en de romp wordt volgeschuimd, zo dat de plank nooit kan zinken. Door een spleet in het midden van de plank kan een „steekzwaard" worden ge stoken. Dit zwaard steekt onder de romp uit en voorkomt dat de plank tijdens het zeilen afdrijft Het zwaard kan naar eigen behoefte geheel naar beneden of naar achter steken. Aan het einde van de plank zit aan de onderkant een staartvin. Deze vaste vin bevordert de koersvastheid van de plank. Het is belangrijk dat de voeten voldoende houvast hebben op de plank, daarom wordt er veel aandacht be steed aan het (ruwe) oppervlak. Bij de snelle planken zijn vaak voetbanden aangebracht, die voor een goede grip Ook windsurfvereniging Sunnemare organiseert regelmatig Mistralwedstrijden. Hier een beeld van het klaarmaken voor een uedstrijd (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) zorgen. Het is belangrijk de plank niet nodeloos bloot te stellen aan de zon. Het zal de plank niet direkt vervoi> men, maar goed is het zeker niet Ook is van importantie, dat het gedeelte waarop men staat gereinigd wordt Bij het opbergen moet de plank onderste boven liggen, waarbij de ondersteu ning plaats vindt naast de zwaardkast en naast de mastvoet, zodat doorzak ken van de plank wordt voorkomen. De mast is van polyesther (buig zaam). De dwars op de mast geplaat ste ovale boog - de giek - spant het zeil en dient tevens als houvast De giek is in de meeste gevallen van alluminium. De ronde delen moeten blijven drij ven. Vooral voor beginners is het drijf- vermogen van mast zeil en giek heel belangrijk. Bij de Mistral Competition Club is dat drijfvermogen ruim vol doende. Het zeil is ongeveer 5,5 m2 groot en bestaat uit synthetische stof die goed bestand is tegen rotten en andere verweringsoorzaken. Als beginnend surfer moet men overigens niet verwachten dat men zo maar eventjes wegzeilt Na de eerste valpartijen komt nogal eens de gedach te opzetten, dan men het nooit zal leren. Na wat oefenen, waarbij men bij uitstek goed weer moet uitkiezen, op een surfschool of van een geoefend plankzeiler in kombinatie met het doorlezen van wat lektuur over het windsurfen, zal men gauw enthou siast worden zoals de vele duizenden die vooraf gingen. Voor degenen die het plankzeilen onder de knie heb ben, staan alle rekreatiewateren tot hun beschikking. De surfers, die de allroundplankjes te langzaam vin den kunnen terecht bij de lichtere modellen als de Mistral Competition Light Met deze plank kan men tevens deel nemen aan wedstrijden in de Mistral klasse. Dat dit vaak bijzonder sukses- vol kan zijn bewees de Zierikzeese Liesbeth Kort al de voorbije paar jaar en dit seizoen is ook Marion van Don gen uit Haamstede op de Mistral fiks in de picture gekomen. Beide leden van windsurfvereniging Sunnemare draai en meer dan voortreffelijk mee in het nationaal kampioenschap en later in het jaar trekken zij naar Noorwegen om in het Europees kampioenschap mee te strijden. Het georganiseerde windsurfen groeit sterk. Jaarlijks worden tiental len wedstrijden gevaren op lokaal, re gionaal, landelijk en internationaal ni veau in verschillende klassen. De wind- surfsport is thans ook toegevoegd aan de rij Olympische sportea Ons land kan daar best eens hoge ogen gaan ggoien, gelet op de vele wereldkam pioenschappen die wij als klein landje al hebben behaald. Met name Stephan van de Beng manifesteerde zich in het voorjaar door in een vloek en een zucht viervoudig wereldkampioen te wor den in het Caraibisch gebied. Momenteel telt Nederland 75 ver enigingen op surfgebied met in totaal ruim 7000 leden, maar het lijkt aanne melijk, dat de grens van 10.000 op vrij korte termijn zal worden overschre den. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 6