Avondvierdaagse Schotland tegen Nieuw-Zeeland op tijd weer wakker geschud Dwerg Algerije troeft falend West-Duitsland verdiend af: 2-1 mare Hongarije overdondert pover El Salvador: 10-1 Spanje verslikt zich in „dwerg" Honduras Mixed-team „De Bru-Tèn" klopt Eegedima met 5-1 AANTAL DEELNEMERS MET TIEN PROCENT VERHOOGD Bert Oosterbosch suksesvol in Zwitserse proloog Engeland gaat sterk van start tegen Fransen Jos Schipper wint Belgische semie-klassieker Eerste seizoenzege voor Joop Zoetemelk Jos Lammertink pakt profronde van Leiden Alain Bondue wint proloog Midi Libre Peru en Kameroen krijgen ieder een punt teveel Zwem vierdaagse Nieuwerkerk 6 SE VILLA, 15-6. Schotland heeft in het verleden erg vaak problemen gehad met „kleine" ploegjes tijdens de wereldtitelstrijden. Vier jaar geleden werd wel gewonnen van Nederland, maar Iran kon de Schotten op een puntende- ling verrassen, terwijl tegen Peru zelfs verloren werd. Even leek het er dinsdagavond in Sevilla op, alsof deze vervelende traditie zich tegen Nieuw- Zeeland zou voortzetten. Nadat de Schotten in het eerste half uur een ruime 3-0 voorsprong hadden genomen door treffers van Kenny Dalglisch en twee van Ipswich Town-spits John Wark, slaagden de Kiwi er in de tweede helft in terug te komen tot 3-2. Omdat de konsentratie in het laatste kwartier weer te rugkeerde bij de mannen van Jock Stein kon alsnog een afgetekende 5-2 zege worden binnengehaald. Het venijn zat voor de Schotten in het midden van de wedstrijd. Aan vankelijk zag het er naar uit, dat Schotland tegen Nieuw-Zeeland, zo als Hongarije tegen El Salvador een ruime overwinning zou gaan boeken. Na de 3-0 marge uit de eerste perio de leek het er evenwel op, alsof Schotland in de rust whisky in plaats van thee had gedronken, want de Nieuw-Zeelandse ploeg kon terugko men. Het eerste doelpunt van Sum ner in de 54e minuut kon nog als grapje worden beschouwd, omdat McGrain te zacht terugspeelde op doelman Rough. Bij het tweede doelpunt, dat op naam kwam van Wooddin, kwam de favoriete ploeg met een enorme kater te zitten. De geharde profs konden echter net op tijd de zaak rechtzetten. Na het terugkeren van de konsentra tie zorgde Robertson eerst voor opluchting, waarna invaller Steve Archibald nog 5-2 inknikte. Daarmee waren de juiste verhoudingen weer rechtgetrokken. Jock Stein meendat dat Schotland nu een goede uitgangspositie heeft om door te stoten naar de tweede ron de, maar de neutrale toeschouwer moet daar toch zijn twijfels bijzet ten. Verdedigend maakte de Schotse ploeg een erg zwakke indruk en dat kan hen tegen de Sovjets en de favo riete Brazilianen lelijk opbreken. BILBAO, 16-6. Engeland heeft in zyn openingswedstrijd een byzonder lastige klip omzeild door met 3-1 te winnen van Frankryk. De basis voor de uiteindelijke winst werd al in de eerste minuut gelegd, doordat Rob- son attent reageerde op een voorzet van Butcher. Robson werd met deze treffer na 27 sekonden de nieuwe rekordhouder waar het skoren van snelle doelpunten betreft Later zorgde hij met een twee de doelpunt voor de definitieve neder laag voor de Fransen, mariner werkte later de klus met een derde doelpunt af. Voor de Fransen had Soler uit een snelle counter tegen geskoord. Buiten de doelpunten kende de wedstrijd weinig hoogtepunten. VOLKETSWILL, 16-6. Met het rij den van een proloog over 4 km is woensdag de Ronde van Zwitser land, welke geldt als een van de laatste voorbereidingen voor de Tour de France van start gegaan. Bert Oosterbosch, van de DAF-ploeg, toonde hierin weer eens zijn speciali teit door de 4 km af te leggen in 5 mi nuten en 16.02 seconden, een gemid delde uursnelheid van 45.56 km. Hij bleef hiermee de Zwitser Gilbert Ma rie Grezet 1.30 sec. voor. Gerrie Knetemann, de tijdrit-spe cialist uit de ploeg Post eindigde op de 4e plaats met 1.34 sec. achter stand. Tijdens het verkennen van het parcours had Knetemann de pech te gen een rondkuierende man met een korf met worsten aan de arm op te rijden waarbij de worsten hem om de oren vlogen. Van de overige Nederlanders ein digde Theo de Rooy als lie in 5.26.91; 13. Steven Rooks 5.27.85; 25. Henk Lubberding 5.33.05; 26. Hennie Kui per 5.33.29; 31. Frits Pirard 5.35.24; 36. Johan van de Velde 5.37.09; 41. Pe ter Winnen 5.38.51; 52. Peter Zijer- veld 5.40.85; 59. Arie v. d. Poel 5.43.18; Jaques Hanegraaf 5.44.04; 65. Bert Pronk 5.45.89; 73. Jan Raas 5.48.82; 76. Aad van den Hoek 5.49.32; 77. Leo van Vliet 5.50.05. ELCHE, 15-6. Hongarije heeft dinsdagavond historie geschreven in haar eerste wedstrijd voor de wereldtitelstrijd in Spanje. Het nietige El Savador werd na een nog redelijk klinkende 3-0 achterstand bij de rust met 10-1 van de groene grasmat geveegd in het stadion van Elche. Hierdoor heeft de Oost- Europese ploeg België en Argentinië gedwongen om ook de doelpuntenmachi- ne in werking te stellen tegen de El Salvadoreanen, voor het geval het doelsal do aan het einde van de eerste ronde eens de doorslag zal moeten geven. Van de grote skore profiteren een paar Hongaren ekstra, omdat zij hierdoor in een uitgelezen positie ge- manoevreerd werden om een greep te doen naar het topskorerschap tijdens de Mundial 1982. Met name Laszlo Kiss, een paar jaar geleden uitgeroe pen tot de beste speler, die Hongarije ooit voortbracht, maar die daarna kreeg af te rekenen met een erg lange vormkrisis, manifesteerde zich. Na dat hij in de 60e minuut was ingeval len voor Torocsik deponeerde hij bin nen een kwartier drie keer het leer achter doelman Guevara Mora. Vete raan Laszlo Fazekas (34) en Veres Ny- ilasi skoorden ieder twee keer en de tien werd volgemaakt door Poloskei, Toth en Szentes. In dit duel fungeer de Charles Corver als grensrechter. UTRECHT. De voormalige WD- minister van volksgezondheid en mil ieuhygiëne, Dr. L. Ginjaar wordt waar schijnlijk voorzitter van het nieuwe college van bestuur van de Utrechtse universiteit De kommissie Trip, die in januari de opdracht kreeg een nieuw bestuur samen te stellen, heeft haar werk afgerond met de voordracht van een aantal kandidaten aan minister Deetman van onderwijs. RENNES, 15-6. Joop Zoetemelk heeft dinsdag in Normandië zijn eerste seizoenoverwinning geboekt. De bij het Franse Mercier rijdende Nederlander won de Grote Prijs Cote Normandië, een wedstrijd over 220 km. Vijftig kilometer voor de finish ondernam Zoetemelk een geslaagde solo welke hij met een voorsprong van drie minuten en achtendertig se conden op de Fransman Bris, die op de tweede plaats eindigde, afsloot. LEIDEN, 14-6. De deze week ver reden ronde van Leiden heeft een overwinning opgeleverd voor Jos Lammertink. In de eindsprint toonde Lammertink zich de snelste over zijn medevluchters Martin Havik en Re- nè Koppert. Met een achterstand van 20 secon den won Jan Raas de sprint van een viertal achtervolgers. De uitslag: 1. Jos Lammertink de 80 km. in 1.59.33; 2. Martin Havik z.t; 3. Renè Koppert z.t; 4. op 20 sec. Jan Raas; 5. Theo Smit; 6. Heddy Nieuw- dorp; 7. Gerrie van Gerwen; 8. Joop Zoetemelk op 35 sec.; 9. Cees Priem; 10. Sylverster Aarts. CARCASSONE. De wereldkam pioen achtervolging de Fransman Alain Bondue heeft woensdag de pro loog van de Midi Libre gewonnen. Het 1,9 km. lange parcours legde hy af in 2.26.82 min. wat neerkomt op een uurgemiddelde van 46.588 km, ,Hij klopte hiermee Jean René Ber- naudeau die 82/100ste tekort kwam. De Italiaan Francesco Mozer, die op de derde plaats eindigde moest 1.40 sec. prijs geven. Evenals de Ronde van Zwitserland geldt deze etappe wed strijd als voorbereiding op de Tour de France voor de renners. VALENCIA, 16-6. Gastland Spanje heeft zich in zijn openingswedstrijd te gen „dwerg" Honduras lelijk verslikt. Een paar nadat West-Duitsland tegen Algerije onderuit was gegaan leek het er voor de ploeg van coach Santamaria al niet veel beter uit te gaan komen. Erg lang kon Honduras teren op een al in de zevende minuut gescoord doelpunt van Zelaya, maar omdat de Midden- Amerikaanse ploeg duidelijk te weinig klasse had om deze voorsprong des kundig te verdedigen was het duidelijk, dat de Spaanjaarden op een gegeven moment terug moesten komen. Dit gebeurde uiteindelijk in de 65e minuut en het was typerend voor de -wanhopige manier waarop de Span jaarden de zaken aanpakten, dat de Argentijnse scheidsrechter Itthural- de een handje moest helpen. Sastrustegui kreeg een gooi in het strafschopgebied, waarop Saura di- rekt erna gevloerd werd binnen de lijnen. De korrekt leidende arbiter legde de bal terecht op de stip en even later had Lopez Ufarte zijn werk gedaan: 1-1. De gelijkmaker had het breekpunt in de wedstrijd moeten zijn. Spanje had nog tijd te over om de volle winst te pakken maar de Spanjaarden vol harden in hun machteloze aanvals- wijze. Zij speelden daarmee de Zuid- Amerikanen, die nauwelijks tot voetballen kwamen en zich louter be perkten tot het tegenhouden van de opponenten, in de kaart. Honduras behield zijn speldiscipline, kwam nauwelijks konditie te kort en hield verdiend het gelijkspel vast. Fietsen slecht voor libido" AMSTERDAM, 26-6. Fietsen is niet altijd even gezond als men zou denken. Als we de uroloog dr. J. C. van Gooswil- ligen moeten geloven kan dit onschuldig tijdverdrijf proble men aan de urinewegen en zeis akute impotentie veroorzaken. Het risiko dat zich vooral voor indien het zadel niet waterpas staat en de punt enigszins naar boven wijst", aldus de medikus in een cirkulaire van de Stichting Fiets. Akute impotentie wordt vol gens de uroloog in de hand ge werkt door lange fietstochten en het gebruik van een smal race-zadel. Daar staat weer te genover dat goed getrainde sportlieden doorgaans een groot libido hebben dankzij hun hoge testosterongehalte, voegt hij eraan toe. INGOOIGEM, 15-6. Jos Schipper uit Kwadendamme, in het begin van het seizoen buitenspel gezet wegens een blindedarm operatie, heeft woensdag de 35e uitgave van Brus- sel-Ingooigem gewonnen. Schipper opgenomen in de Belgische ploeg van Bert de Kimpe, vertoonde de laatste weken in o.m. de Dauphiné Libéré een stijgende vorm waarmee hij zijn selektie voor de Tour de France heeft afgedwongen. In de gisteren verreden wedstrijd werd met nog 30 km te gaan door Frank Hoste de beslissing gefor ceerd. Hij kreeg daarbij gezelschap van Alain Desaever, Willem Peeters en Johny Broers, terwijl Jos Schip per nog net op het laatste moment aansluiting wist te vinden. Met nog 4 km te gaan demarreerde Schipper waarbij Desaever erin slaagde aan te pikken. Van ver zette Desaever de eindsprint in maar op 50 meter voor de finish werd hij voorbij gestoken door Schipper die zegevierend over de eindstreep ging. De uitslag; 1. Jos Schipper, de 200 km in 5.16; 2. Alain Desaever (Bel.); 3. op 10 sec. Willem Peeters (Bel.); 4. Frank Hoste (Bel.); 5. Johny Broers (Ncd.); 6. op 15 sec. Dirk Baert (Bel.); 16. Cees Priem (Ned.) z.t. LEEUWARDEN. De 55-jarige Siet- ze J. (Jonker) uit het Friese Jubbega is woensdag door de rechtbank in Leeu warden veroordeeld tot vier maanden onvoorwaardelijk gevangenisstraf. De rechtbank achtte de man schuldig aan het verwaarlozen van een bouvier, het onthouden van verzorging aan een an dere hond, en het in april vorig jaar levend begraven van een naar schat ting acht h tien dagen oude bouvier. GIJON, 16-6. Al diverse keren heeft de Duitse nationale voetbalploeg flink wat moeite gehad met Noord-Afrikaanse formatie's tijdens WK-toernooien. In 1970 zette Marokko de Westduitsers de voet dwars en nadat „der Mann- schaft" in 1974 op eigen bodem de wereldtitel binnen haalde was het in 1978 Tunesië, dat via een gelijkspel de aaiizet plaatste voor de uiteindelije uitscha keling in de eerste ronde. Oostenrijk maakte daarna het karwei af. Dit kan ook tijdens de Mundial 1982 het geval worden. Nadat woensdagmiddag Alge rije voor mogelijk de grootste sensatië uit de WK-geschiedenis zorgde, door de mannen van Jupp Derwall niet eens echt onverdiend met 2-1 aan de verkeerde kant van de skore te houden, is andermaal aan Oostenrijk om een volgende eliminatie een feit te maken. Na een matige eerste helft, waarin West-Duitsland wel een optisch over wicht had, maar waarin Algerije ook de mooiste kans kreeg, ontwikkelde MALAGA, 15-6. Afgaand op de prestatie, die Peru en Kameroen neerzetten, zou de konstatering, dat beide ploegen door de 0-0 eigenlijk een punt te veel kregen best eens ge rechtvaardigd kunnen zijn. Kameroen mocht overigens nog het meest tevreden zijn met de puntendo- ling, want waarschijnlijk was er nie mand geweest, die de Afrikaanse ploeg ook maar een enkele kans had gegeven om tijdens dit toernooi een wedstrijdpunt te veroveren. Deson danks was de ploeg zeker niet echt minder dan de Zuid-Amerikanen, voor wie de 0-0 beslist een zeer grote- teleurstelling moet zijn. Het lijkt hierdoor vrijwel zeker, dat zowel Ita lië als Polen nagenoeg zeker zijn van plaatsing in de tweede ronde. zich in de tweede 45 minuten een on gekend spektakel. Al in de negende minuut zorgde Madjer voor de ope ningstreffer. Hierna ontketenden de Westduitsers een wanhoops offensief, waarin evenwel nagenoeg alle lijn ontbrak, omdat Hrubesch en Rummenigge veelal zichzelf voorbij liepen. Hrubesch met name werd naar gelang de wedstrijd vorderde steeds irritanter en mocht aan het eind zeker niet van pech spreken, dat hij van de Peruaanse arbiter „slechts" een gele kaart kreeg voor praten. Vrij kort voor deze notitie vergaf de Westduitse spits zich twee keer vrij kort achter elkaar aan gro ve overtredingen, die ieder afzonder lijk geel hadden verdiend. In dc 68c minuut lukte het de Duit sers eindelijk op gelijke hoogte te ko men door een vlotlopende aanval van Rummenigge als afwerker. Het be langrijke voorbereidende werk kwam van Littbarski. De vreugde was voor de oosterburen van zeer korte duur, want vanaf de aftrap trokken de Algerijnen fanatiek in de aanval en tot ontzetting van al wat Duits was deponeerde Belloumi het leer achter de niet helemaal attent reagerende Schumacher. Deze treffer had in feite een ironisch bijsmaakje, ZIERIKZEE. Vijf van de 1683 deelne mers aan de Avondvierdaagse van Zie- rikzee. Een vrolijke groep dames, plus een wandelaar die kennelijk al heel wat kilometers bij allerlei manifestaties heeft afgelegd. Vanavond is het weer bloe- menavond, een gebeurtenis die ongetwij feld weer veel publiek zal trekken. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) VICTORIA. In Victoria is woens dag het proces begonnen tegen zeven van de vijftig huurlingen die verle den jaar hebben geprobeerd het be wind op de Seychellen ten val te brengen. De verdediger van zes van hen stelde aan het begin van het pro ces dat zijn cliënten niet veroordeeld kunnen worden wegens verraad, waarop de doodstraf staat. Het andere team, bestaande uit Loes Vleugel, Joke Groeneveld, Gert Hengel en John Deering, sleepte een zeer verdienstelijk gelijkspel weg uit Goes. Tegen 't Halve Maantje werd na een 3-1 achterstand, de stand knap recht getrokken: 3-3. BRUINISSE, 15-6. Het eerste mixed-team van tennisvereniging „De Bru-Tèn" heeft de thuis wedstrijd op de eigen banen in Brui- nisse tegen „Eegedima" overtuigend met 5-1 gewonnen. Het op volle sterkte aanwezige team kreeg hier mee een sportieve revanche voor de 1-5 nederlaag die in Tholen werd ge leden, enkele weken terug. Uitslagen: Wies v. d. Doe/Wim Vonk-Ria Rietkerk/Nico Egelman 6- 3, 2-6, 7-6, een partij die pas na een spannende derde set in de tie-break werd beslist. Joyce en Tom v. Gelder-Corrie v. Kempen/Gavin Stewart 6-2, 6-3. Wies v. d. Doe/Tom v. Gelder-Ina en Willem Heybroek 7-6, 6-2; Joyce v. Gelder/Rinus Geense-Ria Riet kerk/Gavin Stewart 4-6, 6-2, 6-0. Het damesdubbel werd een (zwaar bevochten) Thoolse overwinning: 4-6 en 5-7 waren de setstanden waarmee Joyce en Wies het aflegden tegen Ina en Corrie. Rinus Geense en Tom v. Gelder wonnen vrij gemakkelijk het herendubbel met 6-2, 6-2. ENSCHEDE. De gewestraad Twen te betreurt het dat er voor de Neder landse overheid „door een hiaat in de Internationale wetgeving" geen moge lijkheden zijn officiéél bezwaar aan te tekenen tegen het afgeven van een vergunning voor de bouw van een kerncentrale in het Duitse Lingen. AMSTERDAM. De werknemers van de firma Intermeridiem in Amster dam, waarvan twee van de drie direc teuren door de politie zijn gearre steerd op verdenking van zwendel op goederentermijnmarkt, hebben woensdag meegedeeld het bedrijf be zet te houden „totdat de fraude bewe- omdat Belloumi eerder nogal furore maakte in de Duitse pers. Een paar maanden geleden verscheen van hem een overlijdensadvertentie, maar dat dit wel degelijk op een pijnlijke ver gissing was gebaseerd ondervonden de Duitsers nu pijnlijk aan den lijve. In de laatste twintig minuten pro beerde de formatie van Jupp Derwall nog wanhopig het tij te keren. In die fase ontstonden er voor het doel van Cerbah, die zich overigens herhaal delijk manifesteerde, de meest vreemde situaties, maar tot echte skoringskansen kwamen de Duitsers tot niet. Wel dwarrelde een hoek schop van Paul Breitner nog in het doel, maar evenals bij het doelpunt van Madjar aan de andere kant, bleek scheidsrechter Lavo Revoredo een ongerechtigheid te hebben ge- konstateerd, waardoor het bleef zo als het was: 2-1 in Algerijns voordeel. In de allerlaatste minuut tenslotte ontmoette een kopstoot van Karl- Heinz Rummenigge nog de lat, maar even daarna kon het Algerijnse feest losbarsten. Twee keer ontmoette West-Duitsland nu Algerije in een of ficiële interland en twee keer werd verloren, over een „angstgegner" gesproken. ALKMAAR/DINANT. In het Bel gische Dinant zijn woensdagmorgen twee inwoners van Alkmaar aange houden die hebben bekend gestolen auto's te hebben geleverd aan de groep van negen overvallers, die maandag op verschillende plaatsen in ons land zijn gearresteerd. Bovendien werd bij huiszoeking in de woning van de 33- jarige vrouw en haar 34-jarige vriend in Alkmaar een aantal vuurwapens ge vonden. NIEUWERKERK, 17-6. Maar liefst 319 deelnemers hadden zich voor de natji- onale zwem vierdaagse vorige week in Nieuwerkerk opgegeven. Dat is tién procents meer dan verleden jaar. De organisatie had alles in het werk gesteld om het zo gezellig mogelijk te maken. Elke dag was er in de hal van Dol-Fijn een andere demonstratie van oude ambachten of hobby's. Op maandag was daar de heer V. d. Graaf uit Sirjansland met een kleine tingieterij, waar elk uur vier deelne mers aan de zwemvierdaagse hun ei gen model mochten gieten. Stoommachines De zelf gemaakte stoommachinese van de gebr. Deurloo uit Bruinisse, die dinsdags waren opgesteld trok ken zeer veel bekijks. Verbazing alom toen verteld werd dat men on geveer vier jaar nodig heeft om één machine te bouwen. Woensdag was een rustdag voor de zwemmers. Niet voor de organisatie, die voor die middag een grote dub beldeks bus had laten komen van Ne derland Oké, waarin men voorlich tingsmateriaal kon vinden over hoe men gezond zou moeten/kunnen le ven. Herinnerings steen voor zeezeiler Pleun Op initiatief van de wa tersportvereniging Zierikzee zal aanstaande zaterdag 17.00 uur een herinneringssteen in de kademuur aan de Nieuwe Haven worden gemetseld die zeilers voor eeuwig" zal her inneren aan de bijna driehon derd dagen durende solo-non- stop-tocht rond de wereld door zeiler Pleun van der Lugt. Deze zeiler, die de onderne ming van de haven van Zierik zee uit begon, zal zelf het offi ciële metselwerk verrichten, dicht bij de plaats waar hij za terdag 24 mei zijn rond-de- wereld-reis beëindigde. Voor de jeugd waren er natuurlij de vele gratis stickers zeer belang rijk. Op donderdag gaf mevr. V. d. Zwét uit Nieuwerkerk een demonstratile van wat men allemaal met deeg koh maken. Ook stelde zij een aantal poe pen ten toon, die gehuld waren in verschillende Zeeuwse klederdrach ten. Op de laatste dag zat mevr. Rook uit Pernis in de hal met een keur vah voorwerpen die zij zelf beschilderd had volgens het oud Hindeloopen motief. Tevens kon men zien hoe dit in zijn werk ging. Voor de jongste en de oudste deelj nemer was er een leuke attentie be-J schikbaar gesteld door de organisa-j tie. Tevens was er een aardigheidje voor de gezinnen, die met alle leden! meezwommen. Renovatie De organisatie kan terugkijken op| een zeer geslaagd evenement. Het personeel van het zwembad kan zich nu gaan voorbereiden op de komende zomer en op de op handen zijnde renovatie die in het najaar zal plaatsvinden. Het zwembad is in de zomervakantie geopend. AMSTERDAM. De Amsterdamse gemeenteraad heeft woensdagmiddag besloten een bedrag van 75.000 gulden uit te trekken voor een onderzoek naar de technische en bouwkundige toe stand van het concertgebouw in de Hoofdstad. UTRECHT. De werkgevers en werknemers die door minister de Graaf (sociale zaken) zyn uitgenodigd voor een centraal overleg over de ar- beidsvoorwaarden voor de zogenaam de trendvolgers, voelen niets voor dat plan. Dat lieten ze woensdag weten in een gezamelijke verklaring, bij monde van een ABVAKABO-woordvoerder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 6