Bisschoppen nemen stelling tegen militair bewind Nieuwe medicijn vondst en in de Westerschelde AGENDA Beperkte versoepeling- in Polen Nkomo's partij blijft in de regering Acht doden bij ontploffing in Beiroet Oegandees leger maakt slachtoffers Den Uyl publiceert werkgelegen heidsplan De wijziging van het ziektegeld Geen uitspraak over stroomleverantie Dode door steekpartij Drie doden door frontale botsing ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 WARSCHAU, 28-2. Vlak voor generaal Jaruzelski maandag (vandaag) naar Moskou zou gaan heeft de Pool se kerk in het weekeinde onmiddellijke opheffing van de staat van beleg geëist. Maar het militaire bewind kon digde zondag alleen een beperkte versoepeling vanaf maandag aan. De Polen kunnen vanaf die dag weer vrij door hun land reizen, maar het nachtelijk uitgangsver bod blijft. De Poolse bisschopen namen zaterdag in een communiqué en zondag via een in alle kerken voorgelezen schrijven duidelijker stelling dan ooit tegenover het militaire bewind na de afkondiging van de staat van beleg op 13 decem ber. Zij eisen opheffing van de staat van beleg, vrijlating van alle geïnterneer den en amnestie en hertoelating van de nu verboden vrije vakbond Solidari teit. BULAWAYO, 28-2. In Zimbabwe heeft de Zapu-partij besloten deel te blijven nemen aan de regering van premier Robert Mugabe ondanks het feit dat onlangs haar leider Joshua Nkomo, samen met twee andere Zapu-ministers, uit het kabinet werd gezet. Een woordvoerder van Nko mo's partij maakte dit zondag be kend. Het besluit om zich niet terug te trekken uit de regering werd geno men door het 150 tellende centrale komite van de Zapu. Het komite ver gaderde zaterdag zeven uur in Zim babwe's tweede stad, Bulawayo. De woordvoerder deelde mee dat Zapu in de regering blijft om de nationale eenheid niet op het spel te zetten. BEIROET, 28-2. Zeker acht perso nen zijn omgekomen en twaalf ge wond geraakt, toen zaterdag in Oua- zi, bij de zuidelijke uitvalsweg van de Libanese hoofdstad Beiroet een bom ontplofter. Uit goede bron in Beiroet is vernomen dat het projek- tiel verborgen was in een auto. De ontploffing had plaats vlak bij een kontrolepost van de (uit Syriërs bestaande) Arabische vredesmacht. In de wijk Ouazi wonen vrijwel uit sluitend Sji'itische moslems. Er blijkt 50 kilo TNT te zijn ont ploft. Geen van de wezen die in een nabijgelegen tehuis woonden, is ge wond geraakt, zo zei de radio verder. Tot in het begin van de avond had niemand zich voor de aanslag verant woordelijk gesteld. Omdat dinsdag twee auto-bommen in West-Beiroet het leven kostten aan 13 mensen en 60 personen verwond den, heeft de angst voor in auto's ver stopte projektielen de inwoners van de Libanese hoofdstad (opnieuw) in de ban. NAIROBI, 25-2. Bij militaire ope raties na de beschieting van de cen trale kazerne in de Oegandese hoofd stad Kampala zijn ongeveer 90 men sen gedood, zo is telefonisch verno men van medische kringen in Kam pala. Volgens de zegslieden zijn veel slachtoffers met een nekschot gevon den in het Namanve Bos, dat tijdens het schrikbewind van Idi Amin al een gruwelijke reputatie had gekre gen als stortplaats van lijken. Ook andere inwoners van Kampa la klaagden over excessen, door rege ringsmilitairen begaan bij de achter volging van guerrillastrijders die dinsdag de kazerne beschoten. Een van hen zei dat het leger zich schul dig had gemaakt aan moorden, ver krachtingen en plunderingen. Opvallend was, dat in de weergave van de bisschoppelijke boodschap door de officiële media zondag, zowel door het persbureau PAP als Radio Warschau, juist de eis van direkte op heffing van de staat van beleg was weggelaten. De priester, dié de bood schap in de direkt door de radio uit gezonden mis in Warschau voorlos, las de betreffende passage, waarin niet alleen opheffing werd geëist, maar ook vrijlating van alle geïnter neerden en Amnestie niet voor, maar niet duidelijk was of dit gebeurde op initiatief van de bisschoppen zelf of van de autoriteiten. Sociaal akkoord De media gaven daarentegen wel een andere belangrijke eis van de bis schoppen weer, namelijk dat Solida riteit betrokken moet worden bij het zoeken naar een „sociaal akkoord", dat er zou moeten komen voor het „welzijn van het hele land". Tot de Polen zeiden de bisschoppen, dat al deze doeleinden met vreedzame mid delen moeten worden nagestreefd en dat „massale reakties zonder naden ken" - namelijk verzet tegen de staat van beleg - dienen te worden verme den. Kort voor de bisschoppenkonferen- tie had het centrale komité van de Communistische Partij op zijn eerste vergadering midden vorige week na de afkondiging van de staat van be leg deze en het militaire bewind juist goedgekeurd, terwijl generaal Jaru zelski in een inleiding had gesteld dat een snelle heffing van de staat van beleg niet is te verwachten. Evenals de bisschopen in hun jongste verklaring lieten doorklin ken uitte Jaruzelski bij die gelegen heid bereidheid tot onderhandelen, maar beide paiüjen gaven ook te kennen op het punt van de staat van belag diametraal tegenover elkaar te staan. Verschilpunt Zo een duidelijk verschilpunt tus sen enerzijds bewind gesteund door partij en anderzijds de kerk over de positie die vakbeweging in het land moet krijgen. Het central komité be paalde, dat er een „sterk, zelfstandige en autonome" vakbewe ging in Polen moest zijn, maar dat deze wel ondergschikt dient te blij ven aan het beginsel van de socia listische maatschappij en de leidende rol van de partij dient te erkennen. Dit komt erop neer, dat de partij Solidariteit als zodanig wil uitslui ten terwijl de kerk in haar jongste boodschap blijft eisen, dat Solidari teit betrokken wordt bij het streven van de staat om samen met „geloof waardige vertegenwoordigers van georganiseerde groepen uit de sa menleving" te komen tot een „soci aal akkoord", dat stoelt op „waar heid, gerechtigheid, vrijheid en lief de". VLISSINGEN, 28-2. Zaterdagmorgen hebben strandwandelaars en de rijkspolitie in Zeeland vaten medicijnen en zakken kunstmest langs de Westerschelde gevonden. De eerste vondst werd zaterdagmorgen uit Rilland- Bath gemeld. Daar leverden strandwandelaars twee zakken, vermoedelijk kunstmest, af aan het politiebureau. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar twee andere medlingen van aangespoelde witte tonnen.bij Nieuw-Namen in Zeeuws- Vlaanderen en 's-Graveppolder aan de Zuidbevelandse kant van de Westerschelde. De politie vermoedt dat het om tonnen met Metro Nidazo- le gaat, een sterk gekoncentreerd darminfectiebestrij dingsmiddel, dat bij inname zeer gevaarlijk kan zijn voor de gezondheid. Politie waarschuwen De politie en de inspektie voor de volksgezondheid in Zeeland advise ren vinders dan ook met klem de ton nen te laten waar ze zijn en de politie te waarschuwen. Flitsen uit het buitenland ANKARA. Bij het begin van het proces tegen 199 militanten van de kommunistische partij en de Turkse revolutionaire volkspartij „THKP- C" in Erzincan in het oosten van Tur kije is zaterdag de doodstraf geëist tegen 57 aangeklaagden, zo is zondag in de Turkse hoofdstad Ankara ver- CHOOZ. Ongeveer 450 de monstranten tegen kernenergie zijn zaterdag bij Chooz slaags geraakt met de Franse politie. Verscheidene mensen liepen verwondingen op en ongeveer 50 personen werden gear resteerd. Dit heeft de politie zondag meegedeeld. TEHERAN. In de provincie Ham, in het westen van Iran, zijn zondag vijf mensen terechtgesteld die schul dig waren bevonden aan spionage voor Irak, handel in buitenlandse de viezen, wapenhandel, samenzwering tegen de Islamitische republiek, overspel en diefstal, zo meldde het Iraanse persbureau Irna. ZIERIKZEE. Woensdag 3 maart vindt in de Concertzaal te Zxerikzee een voor stelling plaats van ..Dag Pap, ik ben je dochteronder auspiciën van de S.C.Z./Uit in Zeeland. ..Dag Pap", is een blijspel van Neil Simon met in de hoofdrollen Luc Lutz en Simone Rooskens. De tonnen Metro Nidazole en de an dere stoffen zijn deze week in de Westerschelde terecht gekomen na een aanvaring tusSën twee zeesche pen bij Antwerpen. Vrijdag viste de Belgische politie een groot aantal va ten en zakken uit de Westerschelde. WARSCHAU. De partij in Polen heeft voor de harde lijn gekozen en zich blijkens de tweedaagse vergade ring van het centrale komité achter het militaire bewind van generaal Jaruzelski geschaard. Jaruzelski kreeg zo alles wat hij nodig heeft om deze week naar Moskou te kunnen gaan, de eerste maal na de afkondi ging van de staat van beleg op 13 de cember. DEN HAAG, 26-2. Minister Den Uyl zal morgen (dinsdag) het werkge legenheidsplan openbaar maken. Het kabinet heeft overeenstemming bereikt over de tekst van dit plan. Dat heeft premier Van Agt na af loop van het wekelijks kabinetsbe raad meegedeeld. Hij wilde over de inhoud van het plan maar heel wei nig zeggen, dat moet zijn kollega van sociale zaken en werkgelegenheid dinsdag doen, zo heeft het kabinet af gesproken. Van Agt zei wel dat de financiering van het werkgelegenheidsplan nog niet rond is. „Aan het plan zoals het er lag is één element toegevoegd. De rest is doorgeschoven naar de voor jaarsnota", zie hij cryptisch. De premier noemde vorige week zelf het bedrag van bijna één miljard gulden dat nog op tafel moest komen voor het plan. Hij wilde tegenover verslaggevers hier verder niet over zeggen. DEN HAAG, 26-2. De ministerraad heeft de afdoening van het voorstel ten aanzien van de uitkeringen tij dens ziekte opgedragen aan de vijf meest betrokken ministers. Dat zijn de minister-president, en de mi nisters van sociale zaken, ekonomi- sche zaken, financiën en binnenland se zaken. Premier Van Agt zei tijdens zijn wekelijkse perskonferentie de in druk te hebben dat Den Uyl in hoofd lijnen het voorstel van de kroonleden uit de Sociaal Ekonomische Raad heeft gevolgd. Desgevraagd verklaarde hij het eens te zijn met de meningen van de CDA-tweede kamerfraktie en de par tij dat het ontoelaatbaar zou zijn als deze operatie aanzienlijke lastenver zwaring voor de werkgevers zou opleveren. De „vijfhoek" uit het kabinet zal vanavond bijeenkomen. ATLANTA. De freelance-fotograaf Wayne Williams is zondag veroor deeld tot levenslange gevange nisstraf wegens de moord op twee van de 28 jonge zwarten die in Ameri kaanse stad Atlanta in een tijdbestek van 22 maanden werden vermoord. WASHINGTON. James Brady, de perschef van president Reagan die zwaar gewond werd bij de aanslag die in maart van het vorig jaar op de president werd gepleegd, heeft bij de rechtbank een eis tot schadevergoe ding en smartegeld van 46 miljoen dollar gedeponeerd tegen de pleger van de aanslag, Johan Hinckley. MIDDELBURG, 25-2. De president van de rechtbank in Middelburg, mr. G. André de La Porte, heeft geen uit spraak gedaan in het kort geding tus sen de N.V. PZEM en het failliete vis- fileerbedrijf „Diepvries Breskens". Beide partijen zijn vóór de uitspraak met elkaar een overeenkomst aange gaan. Het kort geding ging over de vraag of een openbaar nutsbedrijf ver plicht is stroom te blijven leveren aan een failliet bedrijf, ondanks het feit dat er nog een elektriciteitsreke ning open staat van 128.000 gulden. In de minnelijke schikking is nu overeengekomen dat de N.V. PZEM de helft krijgt van het openstaande bedrag. Bovendien is overeengeko men dat de PZEM stroom zal blijven leveren, zolang de voorraad diepge vroren vis nog in de koelcellen ligt opgeslagen. Voor deze periode zal de curator dan wel de schriftelijke ga rantie moeten geven dat het volle be drag over die periode wordt uitbe taald. BIDDINGHUIZEN, 28-2. Bij een steekpartij na een rusie in een dan cing tussen Vietnamese jongeren en een onbekend aantal Nederlanders is de 19-jarige G. P. L. Boumans uit Biddinghuizen zaterdagavond om het leven gekomen en werd zijn 18- jarige broer T. D. J. Boumans ernstig gewond. Na een spoedoperatie in een Zwols ziekenhuis is de laatste buiten levensgevaar. Dat heeft een politie woordvoerder zondag bekendge maakt. NIJEVEEN, 28-2. Een frontale bot sing tussen twee personenauto's zon dagavond in Nijeveeh (Drenthe) heeft het leven gekost aan drie men sen. Door het ongeluk raakten verder nog zeven mensen gewond, van wie twee zwaar. De slachtoffers zijn: R. Bezembin der (leeftijd onbekend) uit Meppel, J. de Jong (51) uit Heerenveen en me vrouw A. de Jonge-de Jong (56) uit Heerenveen. Bezembinder en De Jong waren de bestuurders van de auto's die rond half elf op de Rijks weg Meppel-Steenwijk door volgens de politie nog onbekende oorzaak frontaal met elkaar in botsing kwa men. Mevrouw De Jong en de twee zwaar gewonden zaten als passagier in de auto van De Jong. De lichtge wonden zaten in twee auto's die na de botsing op de wrakstukken inre den. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15- 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nicuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere vrijdag Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Elke tweede en vierde woensdag van de maand Zierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Van maandag t/m vrijdag 15 april Bruinisse Gemeentehuis. Tentoonstelling kant klossen, openingstijden van dinsdag t/m vrijdags 8.30 - 12.00 uur en 's maandags van 8.30 - 12.00 en van 13.30 - 16.30 uur. Maandag 1 maart Zierikzee Technische school. Kursus bloem schikken. 19.30 - 21.30 uur. Brouwershaven Hotel Ringelberg. Oranjevereniging. 19.30 uur. Dinsdag 2 maart Zierikzee Chr. LHNO-school. Kursus „Anders eten" (Huishoudelijke Voorlichting). 19.30 uur. „Huis van Nassau". Snijmaiskern Schouwen-Duiveland. 19.45 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Hotel Bom. Jaarvergadering Ring- promotion. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. ANBO-jaarver- gadering. 14.30 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Ledenvergade ring landbouwvereniging. 19.30 uur. Woensdag 3 maart Zierikzee Prinses Julianaschool. Kursus „we reldwinkelier". 20.00 uur. Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. „Het vreemde ei". 14.30 uur. Concertzaal. Blijspel „Dag pap, ik ben je dochter". 20.00 uur. Kerk St. Domusstraat. Vergadering Geref. vrouwen kontaktgroep. 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering School raad Middenschouwen. 20.00 uur. - Ledenvergade ring Philatelica. Aanvang: 19.30 uur. Donderdag 4 maart Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Bestuursver gadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Ledenvergade ring Diabetes Vereniging Nederland, afd. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Bond van Gepensioneerden, afdeling Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Herv. Vrouwengroep „Wees een zegen". 20.00 uur. Foyer Mondragon. Verkiezingsbij eenkomst WD, ondercentrale Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Scharendijke Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring PvdA, afdeling Middenschou wen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Geref. kerk. Ledenvergadering C.D.A. Aanvang: 19.30 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Ref. Contact Orgaan. 19.45 uur. Vrijdag 5 maart Zierikzee Stadhuis. Uitreiking sportbekers 1981. 16.30 uur. Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Brouwershaven „Tonnenmagazijn". Ruiteravond „de Schouwse Ruiters". 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Ie uitvoering muziekver eniging „Nieuw-Leven". 19.15 uur. Zaterdag 6 maart Zierikzee Lutherse Kerk. Koncert Gerefor meerd Kerkkoor. 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. VOO toneeluitvoering. 19.30 uur. Ellemeet Strao. Verzamelen 12.30 uur dorpsplein. Dreischor Dorpshuis. Jaarlijkse uitvoering mu ziekvereniging „Crescendo". 19.30 uur. Zondag 7 maart Renesse VW-kantoor. Bos/strandwandeling NIVION. 13.45 uur. Maandag 8 maart Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Dinsdag 9 maart Zierikzee Chr. LHNO-school. Kursus „Anders eten" (Huishoudelijke Voorlichting). 19.30 uur. Marktzicht. Fraktievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. Zeeuwsche Herberghe. Z.V.U.-kur sus „Ken uw recht", m.m.v. J. A. v. d. Broeke. 20.00 - 22.00 uur. Burgh-Haamstede Camping Duinrand. VOO toneelvere niging. 19.30 uur. Haamstede Hotel Bom. Ned, Ver. van Huisvrou wen, afdeling Westerschouwen, kof fieochtend. 10.00 uur. Woensdag 10 maart Zierikzee Mondragon. Bestuurs- en fraktiever gadering WD, afdeling Zierikzee, 19.00 uur. Burgh-Haamstede Camping Duinrand. VOO toneelvere niging. 19.30 uur. Donderdag 11 maart Bruinisse Dorpshuis. Ledenvergadering Rode Kruis. Aanvang: 19.30 uur. Vrijdag 12 maart Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. 2e uitvoering muziekver eniging „Nieuw-Leven". 19.15 uur. Zaterdag 13 maart Serooskerke Dorpshuis. VOO toneeluitvoering. 19.30 uur. Maandag 15 maart Zierikzee Garage Braai, Grevelingenstraat. Z.V.U.-kursus ,,Pech onderweg". 19.30 - 22.30 uur. Dinsdag 16 maart Zierikzee Chr. LHNO-school. Kursus „Anders eten" (Huishoudelijke Voorlichting). 19.30 uur. Zeeuwsche Herberghe. Z.V.U.-kur sus „Ken uw recht", m.m.v. mr. G. Nijland. 20.00 - 22.00 uur. Renesse Motel „De Zeeuwse Stromen". Voor jaarsvergadering VW Renesse. 20.00 uur. Woensdag 17 maart Zierikzee Prinses Julianaschool. Kursus „we reldwinkelier". 20.00 uur. Donderdag 18 maart Zierikzee Concertzaal. One man show Jan Blaaser. 20.00 uur. Vrijdag 19 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Voorlichtings-en dia-avond, vogelvereniging „Zang en Kleuer". 20.00 uur. Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. VOO tonoeeluitvoering. 19.30 uur. Dinsdag 23 maart Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Z.V.U.-kur sus „Ken uw recht", m.m.v. kand. not. W. H. Klaassen. 20.00 -22.00 uur. Vrijdag 26 maart Zierikzee Stadhuis. Koncert Quadro Hotteter- re. 20.00 uur. Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Dinsdag 30 maart Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Z.V.U.-kur sus „Ken uw recht". 20.00 - 22.00 uur. Vrijdag 2 april Bruinisse N.H. Verenigingsgebouw. Groene Kruis, voorlichting brandwonden. Aanvang: 19.30 uur. Woensdag 21 april Zierikzee Prinses Julianaschool. Kursus „we reldwinkelier". 20.00 uur. Woensdag 5 mei Zierikzee Prinses Julianaschool. Kursus „we reldwinkelier". 20.00 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396. (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2