ütur»*» Martien Moermond voltooide alle verlopen Deltacrossen Piet Vonck kan de nederlaag tegen John Vermeule moeilijk verkroppen KNAPPE PRESTATIE JAN KONIJNENBURG 5 Tiende Deltacross Simon Blom na bekeken race naar vierde plaats ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 januari 1982 Nr. 23049 Het kolossale deelnemersveld bij de heren vlak na de start. Reeds toen had de latere winnaar John Vermeule zich ver zekerd van een goede uitgangspositie, terwijl zijn naaste könkurrent Piet Vonck ergens midden in de groep loopt. Naast Vermeule (134) Delta Sporter Kees Verkerk, die zijn ploeggenoot Simon Blom nagenoeg afdekt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WESTENSCHOUWEN, 16-1. De strijd om de Zeeuwse cross suprematie lijkt na de tiende editie van de Delta cross definitief in het voordeel van de 21-jarige John Ver meule van de Middelburgse atletiekvereniging Dynamo'70 beslecht. In een man-tegen-man-gevecht met zijn grote rivaal Piet Vonck bleef Vermeule tot de finish overeind, ondanks het feit, dat hij in de laatste meters de hete adem van zijn Hulsterse opponent in zijn nek voel de. Vermeule veroverde direkt uit het startschot enkele meters voorsprong en stond die gedurende de hele race niet meer af. Vonck beschikte (nog) niet over de macht om een van de grootste atletiektalenten van Zeeland in de vijf grote ronden van elk 1800 meter nog echt te be dreigen. Nadat hij met een achterstand van ruim twee sekonden over de meet was geflitst toonde Vonck zich evenwel een bijzonder slecht verliezer door de prijs voor de tweede plaats te weigeren. Verbolgen stevende hij li- nea recta naar zijn trainingspak om daar zijn nederlaag te verwerken. dat het dé methode bij uitstek is om Vonck op de knieën te krijgen. Hij moet van de eerste tot de laatste me ter worden uitgeput. Alléén dan kan hij afdoende worden bestreden. Ver geet niet, dat het niet zo maar de eerste de beste is. Iedereen zegt dan wel, John Vermeule doet dat even, maar dat kun je gerust vergeten. Hij moet wel tot op de bodem van zijn kunnen gaan". Zonder twijfel was er van te voren een voortreffelijk plan de kampagne gemaakt om gezamenlijk Vonck tot kapitulatie te brengen. Na een van de vijf ronden had Vermeule een voor sprong van twaalf sekonden opge bouwd op Piet Vonck en Kim Reij- nierse die de RKHAV-atleet op dat moment nog redelijk kon volgen en Simon Blom: ,,Ik ben tevreden over m'n vierde plaats". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) eventueel een handje zou kunnen tosteken als Vermeule in de proble men zou komen. Een paar sekonden achter de tandem Vonck/Reijnierse vocht Simon Blom een eenzame strijd uit, terwijl Johan Breel daar weer een vijftal sekonden achter op de vijfde plaats liep. Verrassend Na de tweede ronde was er weinig veranderd. Piet Vonck had zich al leen enkele meters losgewerkt van zijn bewaker Reijnierse, maar de marge op koploper Vermeule was nauwelijks verminderd. Simon Blom hield gemakkelijk stand op de vierde plaats, maar kreeg wel een trio dicht achter zich. Johan Breel, Frank Kooman en de verrassend sterk lopende winnaar van de negende Deltacross Jan de Bart naderden zienderogen. ,,Op dat moment heb ik lopen dubben wat ik zou doen", vertelde Blom na afloop. „Of alleen blijven gaan of me terug laten vallen op de drie achtervolgers. Uiteindelijk heb ik gekozen voor het eerste en achteraf ben ik daar best blij mee". In de derde ronde knabbelde Vonck nog wel wat af van de achterstand op Vermeule, maar echt dichtbij kon de Hulstenaar niet komen. ,,In die ron den ging het even wat minder met me", zei Vonck na afloop. „Eigenlijk heb ik toen de wedstrijd verloren. Juist op het moment dat ik dacht te kunnen aansluiten wilden mijn be nen even niet. Ik was kort achter el kaar twee keer omgezwikt op een denneappel, waardoor het ritme er wat uit was. Voor de wedstrijd was ik daar al huiverig voor en achteraf heb ik daarin gelijk gekregen". Ook de vierde ronde bracht weinig verandering. Kim Reijnierse viel wel verder terug, evenals Simon Blom, maar toch leek het er even op, alsof Blom de Dynamo'70-atleet in de laatste ronde nog zou kunnen bedrei gen. „Ik kan aan de gezichten van John Vermeule en Piet Vonck wel zien dat de strijd is gestreden", glun derde Jan Vermeule, nadat de lopers de laatste 1800 meter waren inge gaan. „Voor mij is de slag geslagen. John geeft dit niet meer weg". Vermeule zou het meer dan voor treffelijk hebben gezien. Bij het in komen van het laatste rechte stuk naar de finish had zijn zoon nog een voorsprong van een vijftien meter, maar Piet Vonck zette nog een de marrage in, die hem echter niet meer naast de Middelburger zou brengen, laat staan er voorbij. „Dit is de mooiste overwinning uit mijn carriè re", was het eerste wat John Vermeu le kon zeggen, nadat hij was overla den met gelukwensen, als had hij een fanklub van honderden aanhangers. Rotte start Voor Vonck werd de tweede plaats een ontluistering, wat hij zonder blikken of blozen demonstreerde. Als een geslagen hond negeerde hij de prijsuitreiking; en rende in een ruk zb ver mogelijk van bet gedrang van- daan. „Het is nu definitief voorbij", mopperde hij. „Daar stond iedereen op te wachten. Wel ze hebben het ge kregen, maar het had beslist geen ronde langer moeten duren, want dan had ik hem gepakt. Na mijn in zinking in de derde ronde liep het weer vreselijk goed, maar ik moet zeggen: John Vermeule liep groots. Er was weinig tegen te beginnen, ze ker na die rotte start van mij." John Vermeule realiseerde een schitterende tijd over de negen kilo meter. In 28.03,5 min. voltooide de Dynamo'70-atleet de race, waarmee hij de opvolger werd van een aantal illustere voorgangers. De eerste keer werd Cas Mulder triomfator, maar toen heette de cross nog „Appelcross". In 1972 werd de naam loze opvolger van deze cross gewon nen door Piet Vonck, de nummer twee van de tiende Deltacross van af gelopen zaterdag. De eerste officiële Deltacross leverde een zege op voor Thor-atleet Peter Havermans, in 1974 gevolgd door Guust Bours van RKHAV uit Hulst. WESTERSCHOUWEN, 16-1. Voordat de heren zaterdag van start gingen in de tiende Deltacross waren er al een aantal andere kategorieën aan bod ge weest. Meest opvallende prestatie hierin werd geleverd door Jan Konijnen burg bij de B-jongens. Nadat hij lang in het voorste gelid had kunnen meestrijden moest de Delta Sport-atleet in de laatste ronde zijn meerdere er kennen in de Ontketende Dynamo'70-atleet Ivar Schute, terwijl ook Frits Bolle hem nipt voorbleef, Goed was ook de vijfde plaats van Robert Begemann van Delta Sport. Voor de Zeeuwse kompetitie telt zijn klassering zelfs als een vierde plaats, omdat Energie-atleet Edo Gulde- mond niet in deze kompetitie deel- In 1975 werd de Thoolse atleet Ma rien van Prooijen winnaar en een jaar later kwam Guust Bours weer de overwinning wegkapen in de Westenschouwse domeinen. De eerste lustrumloop was andermaal voor een Thools atleet, die ook van daag de dag nog wel aktief is. Ko van de Griek bleef Jan Jansma en Niek Flipse, die hand-in-hand over de meet kwamen. De zesde en zevende editie leverden beide zeges op voor Johan Antheunisse, een atleet die een grote atletiektoekomst de laatste paar jaar weggooide. In 1980 kende de Delta Sportvreugde geen grenzen, toen Simon Blom na eerder de Mos selloop te hebben gewonnen, ook de zege in de Deltacross pakte. Zinloos Het vorig jaar won Jan de Bart en John Vermeule werd dus de tiende Deltacross winnaar. Na de zege in Westenschouwen ligt de weg voor hem open om de Zeeuwse crosstitel te gaan pakken. Piet Vonck deelde na afloop van zijn nederlaag mee, dat het voor hem verder geen zin meer heeft om nog langer mee te doen. „De zaken zijn beslist", meende hij. „Ik kan dan misschien wel de Braakmancross winnen, omdat John Vermeule er dan niet is, maar doordat ik niet ge noeg punten op hem zal kunnen inlo pen tijdens de Galgencross in Wilhel- minadorp is het voor mij verder zin loos". Achter het superieure duo eiste Kim Reijnierse de derde plaats op, doordat hij op tijd het naderende ge vaar van de kant van Simon Blom onderkende. Blom werd een uitste kende vierde in een veld van 83 atle ten en Jan de Bart ging in de laatste ronde nog voorbij Johan Breel. Frank Kooman, Johan de Vlieger, Sam Polderman en Huib Dalebout eisten de overige plaatsten in de top tien op. Kees Verkerk werd ver dienstelijk veertiende, nadat hij goed en wel terug was van de winstersportvakantie en Adrie Hol laar kwam zeer goed voor de dag met een zeventiende plaats. Herman Pad mos (25))>%lQi?fcienJidoermond (34) en Adrie Gerards (40) eindigden in de eerste helft van de klassering. Uitslag herenloop tiende Delta- cross in Westenschouwen: 1. John Vermeule, Dynoma'70 28.03,5 over de 9000 meter; 2, Piet Vonck, RKHAV 28.06,1; 3. Kim Reijnierse, Dynamo'70 29.07,4; 4. Simon Blom, Delta Sport 29.28,1; 5. Jan de Bart, AV'56 29.39,2; 6. Johan Breel, Mara thon 29.52,7; 7. Frank Kooman, Dy namo'70 30.02,6; 8. Johan de Vlieger, Marathon 30.05,9; 9. Sam Polderman, Marathon 30.15,3; 11. André Stroo, Marathon 30.39; 12. Ad Courtin, AV'56 30.47; 13. Rian van de Broecke, Marathon 30.52; 14. Kees Verkerk, Delta Sport 31.03; 15. Cor Peute, Dy namo'70 31.05; 16. Albert Korstanje, Dynamo'70 31.06; 17. Adrie Hollaar, Delta Sport 31.13; 18. Jaap Pauwe, Marathon 31.18; 19. Henk Nieuw- dorp, AV'56 31.26; 20. Piet Westerwe- le, RKHAV 31.32; de resultaten van de overige Delta Sporters: 25. Her man Padmos 31.59; 34. Martien Moer- mond 32.35; 40. Adrie Gerards 33.08; 57. Han van Elzelingen 34.44; 58. Kees, Reinhoud 35.02; 63. Jos Geluk 35.30; 66. John de Rek 35.40; 73. Kees Kooman 36.44. neemt. Achter Jos Schippers, even eens van het Rotterdamse Energie, bezette John Teuthof de negende plaats. Wicher Harmsen klasseerde zich als zestiende en Dixon van de Sande, Erik Jansen en Peter Bil ein digden in de staart van de groep. Bij de A-jongens ging de zege naar Jan Vermeule van Dynamo'70 voor Henk-Peter de Jonge van Schelde Sport en Karei Turnhout van Ener gie. Op de vierde, vijfde en zesde plaats vertegenwoordigden Ad Cool- bergen, Kees Jonker en Johan van der Maas de organiserende vereni ging. Bij de A-meisjes was er een zeer voortreffelijke vierde plaats voor Marjolein Hartog. Zij hoefde enkel een drietal Dynamo'70-atleten te la ten voorgaan. Lenny Natte was van hen de snelste. Ook bij de dames ging de zege naar een lid van de Middelburgse vereni ging. Jacqueline Vermeule was hier in oppermachtig, terwijl de tweede plaats voor Marathon-dames Irene Pos was weggelegd. Inge den Boer en Joke van de Kasteele eindigden op respektievelijk de zevende en achtste plaats. Bij de B-meisjes kwam Jos van Langeraad goed voor de dag met haar zesde plaats. Renate Bakker van Schelde Sport werd hier winna res. Margreet den Boer en Frederike van Veeren klasseerden zich respek tievelijk als zevende en tiende. Ook bij de jongste leeftijdsgroepen was Delta Sport bewust aanwezig. Bij de jongens B-pupillen zorgde Ralph Koper zelfs voor de enige zege voor de organiserende vereniging. Rogier Izeboud werd hier vierde. Bij de meisjes A-pupillen ging de zege naar Karin Meeuwsen van Schelde Sport, maar met hun derde en vierde plaats mochten Lidewey Vleugel en Wendy Hartog er zeker ook zijn. Bij de veteranen was er weer geen kruid gewassen tegen Frans Krijns- sen van AV'56. In 29.38.4 voltooide hij de negen kilometer. Wanneer hij bij de heren had meegelopen zou deze tijd goed geweest zijn voor de vijfde plaats direkt achter Simon Blom. Delta Sporter Jan Kloet werd zeer verdienstelijk tiende. Ook de 60- jarige Eddy Zandee was in Wester- schouwen weer van de partij. De klasse drie-atleet bij de veteranen verbruikte ruim 43 minuten voor de negen kilometer, maar ontving te recht de nodige komplimenten voor zijn prestatie. Dynamo' 70-v eter aan Eddy Zandee dwong als deelnemer van zestig jaar weer de bewondering af. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Piet Vonck vond in Westenschouwen definitief zijn Waterloo in de Zeeuw se crossen. De kleine Hulstenaar zat dat na afloop allerminst lekker. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zoals bijna gebruikelijk voor John Vermeule ging hij direkt vanuit de start als een bezetene aan de haal, daarbij gevolgd door Simon Blom en Kees Verkerk, de beide Delta Sport- corifeeën. Duidelijkwas op dat mo ment reeds, dat er een zichtbare kom- bine was ingestudeerd door de beide Dynamo'70-toppers Vermeule en Kim Reijnierse. Vonck, bekend om zijn matige start zat op het moment van het startschot reeds zeker twin tig meter achter Vermeule, terwijl Reijnierse zich belastte met de per soonlijke bewaking van de kleine Hulstenaar. Bloedvorm „Toen reeds wist ik, dat Vonck wel in een bloedvorm mocht verkeren, wilde hij John Vermeule nog terug pakken", stelde Reijnierse na afloop. „Vermeule was tot in de puntjes van zijn tenen geladen om af te reke nen met het tijdperk-Vonck en dan is het bijzonder moeilijk om van hem te winnen, daar ken ik hem veel te goed voor". De koplopers gingen er direkt van door alsof het een wedstrijd over slechts 800 meter ging in plaats van over vijf uitermate zware ronden door het heuvelgebied van de Westenschouwse domeinen. „Het lijkt wel of ze de trein moeten halen", meende vader Jan Vermeule. „Zo'n tempo kunnen ze onder geen beding volhouden, maar ik denk wel, WESTENSCHOUWEN, 16-1. Na afloop van de tiende Deltacross had de or ganisatie van atletiekvereniging Delta Sport nog een aardigheidje in petto voor haar eigen lid Martien Moermond. Dit gebeurde evenwel niet, omdat Moermond zich hoog in het klassement had genesteld, de sportiviteitsprijs had gewonnen of recht had op de pechprijs. De reden was in principe veel sim peler, maar in de praktijk zo moeilijk uitvoerbaar. Martien Moermond vol tooide als enige atleet alle tien verlopen Deltacrossen en dat vond het Delta Sport-bestuur terecht een presentje waard. Martien Moermond gekonsentreerd in aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Ik ben door Harry Dost lid gewor den van Delta Sport", vertelt Mar tien Moermond, nadat hij zijn „tien de" heeft voltooid. „We voetbalden allebei bij Renesse en Harry Dost timmerde toen ook al aardig aan de weg bij Delta Sport, als atleet, maar ook als trainer. Nadat ik een jaar met mijn enkel had getobt, kreeg ik in 1968 af te rekenene met een onwillige knie, waardoor ik het voetballen er beter aan kon geven. In november 1968 ben ik toen lid geworden van Delta Sport, omdat ik toch wat aan sport wilde blijven doen. Bovendien heb ik nog zolang als korfbalvereni ging Dosko in Noordwelle in de mi- kro gespeeld. Een jaar of vier nog, ge loof ik". Moermond vertelt, dat hij het bij zonder jammer vindt, dat hij niet eer der dan op 21-jarige leeftijd is begon- ne met de atletieksport. „Ik geloof, dat je het van jongsafaan gedaan moet hebben, als je het echt ver wilt schoppen", meent hij. „Bovendien moet je er erg intensief voor trainen en dat komt er voor mij ook niet van. Als kleine zelfstandige heb je je vrije tijd niet voor het opscheppen". Toch is Moermond in hart en ziel bezeten van sporten. In de voorbije ijsperiode manifesteerde hij zich op niet geringe wijze. Alle schaats wedstrijden op Schouwen-Duiveland pikte hij mee, maar afgelopen woens dag verscheen hij met klubgenoot Jos Geluk ook aan de start van de 70 kilometer lange Alblassermeren- tocht. „Dat is een kwestie van graag doen", steld hij simpel. „Het buiten zijn speelt een grote rol, maar ook het feit, dat je je lichaam tot een in spanning verplicht cijfer ik niet weg. Het is evenwel niet zo, dat ik te ver zou gaan, het moet leuk blijven". De eerste wedstrijd die Moermond voor Delta Sport liep was een 3000 meter op de Diomedonbaan in Steen bergen. „Dat vergeet je niet gauw", zegt hij. „Ik finishte in 10.09 min. en ik liep op gymschoenen, omdat ik eerst wel eens wilde bekijken of het me wel beviel. Later zijn de spikes er gekomen, maar ik ben wel tot op de dag van vandaag rond die tijd van toen blijven lopen op de drie kilome ter". Twee keer in zijn atletiekloopbaan voltooide Martien Moermond de mid wintermarathon. In 1978 had hij drie uur en 25 minuten nodig en een jaar later verbruikte hij acht minuten meer, „maar toen waren de omstan digheden zeer slecht", zegt hij er snel achteraan. Afgelopen zaterdag kwam Moermond in het 83-koppige peloton als 34ste over de meet. „Ik ben niet tevreden", steld hij terwijl hij de uitslagenlijst bekijkt om te zien wie er allemaal voor hem zijn geëindigd. „Bij de eerste 25 zal ik nooit komen, maar dat zegt met ook niks, maar het laatste jaar heb ik wel steeds Herman Padmos en Bert Hen- drikse achter me gehouden, terwijl ze nu voor me zijn. Dat is foute boel, maar ja de volgende keer beter. Waarschijnlijk heeft het vele schaat sen ook een negatieve invloed gehad". Het is een bijzonder prijzenswaar dige geste van het Delta-Sport bestuur om eens een van de „duiven" uit het peloton in de bloemetjes te zetten. Ook de mannen van het twee de plan leveren op hun niveau een puike prestatie. Op hun manier zijn ze trots op wat ze presteren en dat mag hen zeker niet kwalijk genomen worden. „Alle medailles, die ik ooit gewonnen heb, zitten in een sigaren doos", stelt Moermond ter bevesti ging, „maar de mooiste hangen op. Wat dacht je dan?" UTRECHT. Drie artsen van de af deling longziekten van hel Acade misch ziekenhuis in Leiden (C. Fran ken, E. E. J. Ligtvoet en J. H. Dijk man) breken deze week in het Neder lands tijdschrift voor geneeskunde een lans voor periodiek röntgenon derzoek. Zij beargumenteren hun pleidooi met de aanzijnlijk gunstiger overlevingskansen van patiënten bij wie de ziekte al was ontdekt voordat zij klachten hadden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5