DE GROENE TAS Achter-lndië werd kommunistisch maar van welk soort? oernederlands kledingstuk Botsing op Grevelingendam blik door het wereld venster y De regenjas, Onregelmatigheden in Gorinchem CMnw* "am 9 Wal biedt de BEELDBUIS? Peugeot 604 t Grauw uw hemel cn stor- mig uw l ra nd E. J. Potgieter Na het roemloos einde van de re gimes iti Cambodja en Zuid-Viet- nam is het hele vroegere Franse ko loniale rijk in Achter-lndië kommu nistisch geworden. Zo eenvoudig kan men het stellen, zij het dat het moei lijker wordt een antwoord te geven op de vraag hoe kommunistisch. In teressant is in dit opzicht de reis die de minister-president van Thailand Kukrit Pramoj naar Peking maakte. Na 26 jaar heeft Thailand weer di plomatieke betrekkingen met China, een duidelijke heroriëntatie van dit land, dat tot dusver zeer nauw ver bonden was met de VS, maar sinds het in de buurlanden de rode bevrij dingsorganisaties zag winnen en de Amerikanen verdwijnen de nood-, zaak voelt zich wat betere relaties te verschaffen met meer in de buurt gelegen machtige vrienden. Het bezoek was een sukses. Cu rieus is nu, dat de radio van de Rode Khmer in Phnom Penh - die in Cambodja maar wat last heeft on dervonden van Thaise strijders en Amerikanen die vanuit Thailand opereerden en ook door gebiedsaan- spraken niet erg vriendelijk zijn ge stemd jegens deze buur - vriende lijke dingen zei over Kukrits diplo matieke reizen. Vanuit Noord-Viet- nam en Zuid-Vietnam echter kwam geen kik hierover. Wel werd in de kranten van de twee Vietnams ge prezen dat mevrouw Gandhi in In dia de oppositie had aangepakt om voortaan door deze niet meer gehin derd, samen met de Moskougezinde kommunistische partij herstel van het land na te streven. Nu in de Pe- kingse kranten leest men dit anders: daar acht men mevrouw Gandhi een kwalijke figuur die de rechten van het volk vertrapt door een diktatuur in te stellen. Waaruit men kan opmaken dat de Vietnams kennelijk meer Moskouge- zind zijn en dat Cambodja de Chi nese lijn volgt. Dit zou precies pas sen in het - vooral door de Chinezen voortdurend gesignaleerde - streven der USSR om zich meer invloed in het zuiden van Azië te verschaffen. Onzekerheid In India hebben ze zich op alle mogelijke manieren bemind ge maakt bij premier Gandhi, wat be gon na de korte schermutselingen aan de Chinees-Indiase grens. Pe king heeft zich ook niet geroepen gevoeld iets te zegen over Ameri kaanse bases in Thailand - die wor den wellicht niet toegejuicht maar men vreest wel dat bij opheffing een vacuum ontstaat waar de Russen in zullen willen stappen. Dit verklaart ook waarom Kukrit een warmer onthaal kreeg in Peking dan ooit een andere regeringsleider er kreeg: Thailand is de pionier van een orga nisatie van Aziatische staten ASEAN, die voorts bestaat uit Indo nesië, Maleisië,, Singapore en de Philippijnen, een instelling waar voor overigens ook de VS sympathie GORINCHEM, 14-7. Bij het huis vestingsbureau van de gemeente Gorkum zijn onregelmatigheden ge constateerd bij de toewijzing van woningen aan buitenlandse werkne mers. De zaak is in onderzoek bij de rijksrecherche. Waai'schijnlijk gaat het om een aantal gevallen tot een bedrag van in totaal enkele duizen den guldens, zo heeft de gemeente Gorinchem meegedeeld. Tegen de ambtenaar van het Huis vestingsbureau is voorlopig in af wachting van het resultaat van het onderzoek een disciplinaire maatre gel getroffen. Hem is, hangende het onderzoek, de toegang tot zijn kan toor in het stadhuis ontzegd. BUENOS AIRES. Zo zag hel reus achtige Retiro-station in Buenos Aires er uit, tijdens de algemene door de vakbonden geproklameerde staking. Het was voor het eerst dat de bonden tegen een Peronistisch bewind akties ondernamen. Hqt station: geen trein en geen mens. hebben betuigd. De landengroep be oogt de neutraliteit en de zelfstan digheid van deelnemers te garande- rsn en de Chinezen zien dit kenne lijk liever dan dat zwakke landen één voor één onder Russische pressie kunnen komen. Moskou heeft dan ook laten we ten, dat het de Asean niet zo'n ge slaagde groepering vindt - beter zou het zijn volgens de Russen als deze landengroep zich ging opwerken tot een militair verbond met andere landen behalve China. Juist tot dit anti-Chinese en ook tegen het ak- septeren van Noord-Korea en de Vietnams als leden heeft Thailand met zijn huidige partners bezwaar. De befaamde dominotheorie hield vol, dat er geen kommunistische overwinning in Vietnam, Laos en Cambodja mocht komen, omdat dan de volgende landen achter elkaar zouden vallen. Die theorie lijkt niet zo juist geweest. Na het vertrek der Amerikanen wordt het achter-Indi sche gebied wel het toneel van een machtsstrijd tussen Chinezen en Russen. Advertentie Diplomaten zuinig- doen LONDEN, 14-7. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft de ambassades opdracht gegeven drastisch te bezuinigen op de uitgaven voor officiële ontvangsten. Wijn- en kaasavondjes zullen cocktailparties moeten ver vangen en de lijsten van geno digden zullen ingekort moeten worden. In antwoord op de oproep van Denis Healy, de minister van financiën tot besnoeiin gen op overheidsbestedingen wil het ministerie van bui tenlandse zaken enige hon derdduizenden ponden schrap pen van de diplomatieke on- kostennota. Advertentie VOORNAAM EN STIJLVOL Cfippertassen j|[Jj Attachékoffers lh*il LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Een oernederlands kledingstuk is de regenjas. Dit kledingstuk is niet alleen bestemd om ons te bescher men tegen de elementen maar is ook geschikt om het hele jaar door te dragen. Op de een of andere manier ben je in Nederland met een regen jas altijd netjes gekleed. Daarom loont het bij ons altijd wel de moeite om een mooie mo dieuze regenjas te kopen. In allerlei variaties is hg terug, de sportieve trenchcoat. Heerlijke ruimvallende modellen, lekker stoer met forse kraag, het aksent op de rug, epau letten en van achteren een diepe plooi. De ceintuur kan worden ge knoopt, zodat een gerimpelde taille ontstaat. Over de knie, zowel voor dames als heren. Er zijn ook wijde kimonojassen en klassieke nauw aangesloten mantels met bloemblad kragen. Krijgshaftige details Tegenwoordig worden veel jassen van chintz vervaardigd, dit is een verstevigde met glans afgewerkte katoen en natuurlijk de niet meer weg te denken jeanstoffen. De mo dekleuren voor regenkleding zijn: jadegroen, beige, roest, khaki, ecru, camel, tabaksbruin, grijs, zwart en jagersgroen. Ook is er een soort zachtblauw, dat het weer helemaal doet. Favoriet voor mannen blijft het soort regenjas, dat zijn oorsprong vond in het'leger. Zo'n door en door manlijke jas met een dubbele rij knopen, een jukstuk, lummels, een dubbele rug, veelal epauletten en afsluitgespèn om de mouwen. Al de ze krijgshaftige details hadden toen een bepaalde funktie, gewoon prak tisch maar ook psychologisch. Veel vrouwen voelen zich in een militaire jas ook volkomen thuis, vooral met een paar mooie lange laarzen eron der. Regenkleding kan veelal een be paalde allure hebben, zoals die zwierige, sjieke damesjassen met joyeus klokkende rokken een bind- ceintuurtje die de wijdte aksentueert en vooral bij de duurdere modellen worden geaksentueerd door opval lend mooie mouwinzet, doorlopende pas en stiksels. Veel regenjassen hebben weer mouwomslagen. In de zakken zijn veel variaties; er zijn opgestikte zakken, steekzakken, klepzakkenzakken met ritsjes. Sportiviteit voorop Naast de stijlvolle modellen is er ook de slobber jas, soms met platte rugplooien, meestal leverbaar met bindceintuur. Voor een echte Hollandse zomer is een halflange regenjas van. heel dun materiaal. Zo zit je te puffen en dan is het ineens kil, doordat de zon ach ter de wolken verdwijnt. Juist voor zulke onberekenbare weersomstan digheden is het jackachtige model uitermate geschikt. Voor mannen zijn voor dergelijk weer jacks in de handel, die geluk kig zo geperfectioneerd zijn dat ze niet meer saai en afgezaagd behoe ven te zijn. Meestal zijn ze nu strak om de taille, zodat een man gekleed in een jack er niet meer hoeft uit te zien als een overjarige kangeroe. Hoe gekleed de huidige regenjas ook mag zijn met veel in het oog springende details, soms bijzonder sjieke voeringen, bijvoorbeeld pied de poule en ook soms zo gemaakt dat ze aan twee kanten draagbaar zijn; de klemtoon ligt toch op hel sportieve element. Een fijne dracht voor mannen is BRUINISSE, 14-7. Maandagmor gen omstreeks tien uur ontstond een aanrijding op de Grevelingendam tussen twee personenauto's bestuurd door de heren L. VV. B. uit Hcerjans- dam en M. J. A. M. M. De richting Zierikzee rijdende heer B. met V.W. haalde een file in, en kwam daarbij in moeilijkheden met de hem tegemoet komende heer M. de schip pers jekker met veel zalcken, kompleet met schipperspet, zoals Scandinavische toeristen hem al jaren dragen! Tegenwoordig wor den deze „bonkers" hoofdzakelijk gemaakt van blue denim in plaats van duffel. Een eeuwenoud kleding stuk, karakteristiek voor zeevarende volkeren. Voorbij saaiheid Wind, water, grijze luchten, hoe veel dichters, schilders, schrijvers maar ook andere kunstenaars zijn geïnspireerd door ons weerbeeld, het heeft zelfs ons volkskarakter ge vormd, maar ook onze belangstel ling voor aangepaste kleding waarin wij er toch zo voordelig mogelijk uitzien. Eindelijk zijn de Nederlandse fa brikanten en inkopers gaan inzien, dat juist aan deze kleren extra zorg moet worden besteed. Voorbij schijnt de tijd te zijn, dat er maar één soort regenmantel op de markt was, zoals ongeveer tien a vijftien jaar geleden. Toen was er alleen een soort wijde tent, gewoonlijk in saaie kleuren, wijd, dus het zogenaamde swaggermodel, veelal met aange knipte mouwen, met een naad er bovenop en een doorgeslikte kraag. Een soort positiejas voor heel Ne- derlahd. Voor mannen was maar een recht model en altijd in vervelend grijs. Jong en oud zag na een korte tijd er triest en verschoten mee uit! „Ze willen niet anders" was toen het kommentaar. In Engeland waren altijd al mooie regenjassen verkrijg baar. De flegmatieke Engelsen wil den blijkbaar al eerder „anders". Naast de regenjas Naast de regenjas zijn nog andere soorten kleding voor slecht weer, zo als de cape, soms met een romanti sche pellerine zoals onze overgroot ouders droegen. De modieuze windjacks hebben grote steekzakken, afknoopbare ca puchons, een grove rits, maar ook met grote stevige drukknopen. Dit niet meer weg te denken windjack, leuk voor kleine kinderen, maar ook een jeugdige opa ziet er aantrekke lijk in uit. Kortom geschikt voor alle leeftijden. Overigens zijn er regen pakken, bijvoorbeeld van trevira po- peline; een mooie sjaal of een bloese met s chillerskraag over de kraag heen kan hierbij voor een bijzonder effekt zorgen. Als u nu toch een nieuwe regen jas koopt, koop dan gelijk een bij passend hoofddeksel, zodat u bij slecht weer er goed gemutst bij loopt. Bijvoorbeeld met een sportie ve pet met bijpassende sjaal of een leuke wollen muts, een zwierige zuidwester in plaats van è'n verre gende om het hoofd geknoopte natte lap. Als sluitstuk is er de paraplu. Met een doorzichtige plastic paraplu kan je duidelijk zien waar je loopt. Fel gekleurde plu's met een houten handvat en waarvan zelfs de balei nen van hout zijn en enorme ouder wetse boerenparaplu's van katoen die lekker goedkoop zijn; zo een waar O en Sien onder kropen! Als u een flinke plensbui op uw regen scherm hebt gekregen, zet hem dan open weg en wacht dan met dicht doen totdat hij echt helemaal kurk droog is. Een door en door natte regenjas nooit zomaar aan de kapstok han gen. Goed uitschudden en hem dan zorgvuldig op een hanger hangen. Op die manier kan u uw bescher mers tegen vroegtijdig lelijk worden beschermen! JOKE VOS MADRID. Het achtjarig zoontje van afgevaardigde van de Spaanse Sahara naar de Cortes (het parle ment in Madrid) is om het leven ge komen bij een aanslag in Al Aiun, de hoofdstad van de Spaanse kolo nie. Zijn negenjarig broertje werd ernstig gewond. Zondag 20 juli, 19.55 uur, Nederland 1: De wereld van Hedwig Courths-Mahler. Moeder en zoon, Barones Oldenau en Horst Baron Oldenau uit het TV-spel van vanavond De Schijngemaal. DONDERDAG 17 JULI NED. I: Voor diegenen die de va kantiedagen thuis doorbrengen biedt de televisie vanmiddag een aantrekkelijk programma. De jeugd kan genieten van De Flintstones en voor de ouderen is er de vrolijke film De keizerswals met in de hoofd rollen Bing Crosby en Joan Fontai ne. Het avondprogramma begint om vijf voor half zeven met een verslag van de Tour de France. In de voor avond beleeft Wickie de Viking een nieuw avontuur als hij moet helpen bij de wolvenjacht en wordt de do- kumentaire De zebra met de rode kraag getoond. Jan Staal en Paul Pouwels schreven het tv-spel Ik dacht dat ik op tijd zou zijn, dat na het journaal volgt. De hoofdrollen in dit stuk worden gespeeld door Jan Retèl, Elisabeth Andersen, Marlies Alcmaer en Lou Steenbergen. Jan Retèl vertolkt de rol van een zekere Thomas Vermeulen die uit Parijs naar het dorpje reist waar zijn moe der stervende is. Bij aankomst ech ter blijkt zij al gestorven te zijn. Tussen de man en zijn zuster ont wikkelen zich gesprekken waarin jeugdherinneringen worden opge haald. Aansluitend op dit boeiende tv-stuk brengt de KRO de dokumen- taire Laat de heide leven. In deze film wordt het dier- en plantenleven op de Nederlandse heide onder de loep genomen. De KRO denkt van avond ook aan de liefhebbers van de klassieke muziek. Om tien uur na melijk kan een uitvoering verwacht worden van de zesde symfonie van Ludwig van Beethoven door de Ber liner Philhar moniker. NED. II: Het tweede nel komt vanmiddag om vijf uur al in de lucht wegens de koppeling van de Amerikaanse Apóllo-raket en de Russische Sojoez. Ook vanaf kwart voor zeven tot negen uur staal deze zender in het teken van dit Russisch -Amerikaanse projekt. In de doku- mentaire Ruimte voor de mens wor den herinneringen opgehaald van de hoogtepunten uit de geschiedenis van de ruimtevaart. Aansluitend hierop volgt om acht uur een recht streekse uitzending van zestig minu ten, waarin men getuige kan zijn van de historische ontmoeting in de ruimte tussen Amerikaanse en Rus sische astronauten. De VARA moet met B.M.W. Om elkaar te ontwijken reageerde beide chauffeurs hetzelfde en week uit naar de oostelijke berm, waarna een botsing volgde. De in zittende van de V.W., echtpaar en dochtertje raakte licht gewond, en de bestuurder van de tegenligger bleef ongedeerd. De V.W. was total loss, de B.M.W. werd zwaar bescha digd. Dr. Hammen, waarnemend arts te Bruinisse verleende eerste hulp aan de gewonden. 52 Ellechien begon weer te lachen .,Ik hoor het Niek nog zeggen: laten we een extraatje meenemen voor moeder en mevrouw Jaarsma, want zo breed zullen die twee oudjes het ook niet hebben. Zodoende kwamen we nooit met lege handen: jullie niet, wij niet." Geer kwam overeind. ..Nog iemand koffie? Of wat pittigers? Wie rijdt er vanavond, jij, Elle chien?" De aangesprokene kwam ook overeind. ..Ik wel. Zal ik even hel pen?" Harmen zei: „Ate jullie straks naar huis rijden, neem dan de om weg via Drouwencrhoek en kijk even, of daar alles nog in orde is." Niek knikte. .,Dat kunnen we wel doen, ja." Er werd nog een uurtje gesproken en kwam het besluit tot stand de woning te laten taxeren en daarna verkopen aan die timmerman in Drouwenerhoek. Tegen taxatiebe drag. En verder kon men eigenlijk nog weinig verrichten, zolang me vrouw Jaarsma onvindbaar bleef. Tenslotte werd men het er over eens. dat Harmen ook nog een keer naar Bocholt zou rijden om het huis daar te bekijken. Het was nog geen half elf. toen Niek en Ellechien de terugreis naar Sneek aanvingen. Er was weinig verkeer op de provinciale weg, zo dat Ellechien. die achter het stuur zat. snel reed. In de buurt van Drou wenerhoek gingen ze van de grote weg of en via een paar binnenwegen bereikten zo het dorp. Ellechien cloor J. D. POSTHUMUS minderde vaart en toen ze de dorps straat inreed, waar het huisje stond van haar overleden schoonmoeder, remde ze snel af. Opeens greep Niek haar bij de arm. „Stop es," beval hij. Geschrokken door zijn plotselinge reaktie. trapte de vrouw op de rem en stond een paar meters verder stil. De man wees enkel naar voren. El lechien keek en zag in een flauwe bocht van de overigens verlaten straat een grote auto staan. Een' witte Mercedes. De wagen stond op nauwelijks een paar meter van hel huis af. Hoofdstuk 14 Automatisch draaide de vrouw het kontaktsleutcltje om, zodat de stilte in de wagen kwam. Ze zaten even voor zich uit te staren naar de auto. „Het is ongetwijfeld de wagen van die Rcinder," zei de man. Ellechien knikte. Ze herinnerde zich nog de begrafenisdag. Met een' handdruk had ze van de neef af scheid genomen en zelf gezien, dat hij in een grote, witte Mercedes wegreed. En gedacht: tamelijk dure wagen. Hij zal dus wel goed verdie nen. Niek zei: „Er moet hier ergens een telefooncel zijn." Zijn vrouw wist hem te vinden. „Wat ben je van plan?" „Harmen en Geer waarschuwen. Ze moeten ook maar komen, want dit loopt de spuigaten uit. Hij is in huis. dat staat wel vast. Wie weet samen met die Irene." Ellechien keek haar man van tei hel maar voor lief nemen dal zij als gevolg van deze ruimtevaartuitzen dingen pas om half tien aan de beurt komt. Twee programma's van de VARA: Zo was het en Achter het nieuws. Vooral op tv-presentator Koos Postema richt zich de schijn werper in Zo was het. Achter het nieuws brengt de kijkers van het verleden weer terug bij de realiteit van vandaag. DONDERDAG 17 JULI NED. 1: 14.00 The Flintstones; 14.25 De keizerswals; 18.25 Tour de France; 18.45 Minimolen; 18.55 Jour naal; 19.05 Wickie de Viking; 19.25 De zebra met de rode kraag; 20.00 Journaal; 20.20 Ik dacht dat ik op tijd zou zijn 21.20 Laat de heide leven; 22.05 Zesde symphonie van Ludwig van Beethoven; 22.40 Jour naal; 22.45 Tour de France. NED. 11: 17.00 Koppeling in de ruimte: 18.25 Minimolen; 18.35 Jour naal; IS.45 Ruimte voor de mens; 20.00 Koppeling in de ruimte; 21.05 Journaal; 21.25 Zo was het; 22.15 Achter het nieuws; 22.45 Journaal. MULHOUSE. 14-7. „Onze fabriek heeft de 604 gelanceerd om Frank rijk een nieuwe prestige-auto te kunnen bieden. De Fransman, die een dergelijke auto wil rijden, is nu niet langer aangewezen op de bui tenlandse merken Mercedes-Benz en BMW". Dit heeft de perschef van de Franse autofabrikant Peugeot ver klaard bij de introduktie van het nieuwe type 604 in Mulhouse. Het is de eerste 6-cilinder personenauto van deze fabriek, die de V-6 kracht bron gemeenschappelijk met Re nault en Volvo heeft ontwikkeld. Duidelijk wordt ook gesteld, dat Peugeot met de 604 in de aanval is willen gaan tegen Citroen. Peugeot wil eindelijk eens een eind maken aan de traditie, dat de Franse over heid zich in Cilroënprodukten laat vervoeren bij alle plechtigheden. „In de 604 voelt de president zich even behaaglijk", zo verzekerde de pers chef van Peugeot. zijde aan. „Wat ter wereld denken ze daar in huis nog te kunnen vin den?" „Dat is 't 'm juist, El, dat weten we niet. Het moet toch wel van ver bazend veel belang zijn. dat ze er ie dere keer opnieuw weer voor gaan inbreken. Want het is nu de vierde of vijfde keer al. dat men daar ille gaal in huis is. Een mens zou de tel kwijtraken." Ze zette de motor weer aan. „Eerst dan maar telefoneren?" „Ja. Rij' een eindje achtei'uit: we zijn net een zijstraat gepasseerd." „Ik weet het. In die straat is het postkantoortje cn daarnaast staat een telefooncel." Ze reed terug en draaide hel straatje in. „De man zei: „ik hoop. dat ik genoeg kwartjes bij me heb." „Twee heb je zeker genoeg aan en die heb ik wel in mijn portemon nee." Harmen cn Geer lagen waar schijnlijk al in bed. want het duurde enige tijd voor Harmen de telefoon opnam en zich meldde. In een paar woorden vertelde Niek van zijn ont dekking en besloot„Wat doen wc? Dit kunnen we toch niet op z'n be loop laten?" „Nee, dat kan niet. We waren net in de slaapkamer,'maar kleden ons wel weer aan. Een goed half uurtje, dan /.ijn wij er ook. Intussen zal ik proberen iets te bedenken. In aan- merk ng nemende, dat ik daar in huis al eerder ccn tik op m'n kop heb gehad." „Heb jij soms een zaklamp?" in formeerde Nick. „Ja. Goed. dat je het zegt. Die neem ik mee. Misschien ook nog een breekijzer?" Niek grinnikte voor de mikrofoon. ,.Zou misschien niet eens zo gek zijn. Doe maar. Al zou jc het enkel als wapen hanteren." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4