WARNER Produktie-capaciteit mag niet verminderd worden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i5 JbU u» st 292: Flitsen uit liet buitenland CASABLANCA. Een gesprek over voetbal iiis in een café te Casablanca geëindigd 'in' een steekpartij, waar van hét slachtoffer as geword'en de 23-jarige Marokkaanse international Ahmed Reddam. CLUJ. Het Roemeense Staats hoofd, preside rut Ceaucescu, heeft za terdag .in Oluj dn TranssyLvanië ge zegd met veel genoegen 'het komen de bezoek van president Nixon aan Roemenië tegemoet te zien. BELFAST. Na afloop van de on geregeldheden dn de Noord-Ierse stad Londonderry, waar het op oranjedag /tot botsingen tussen katholieken, protestanten en de politie kwam, moesten 38 personen in ziekenhuizen worden opgenomen, zo is in Belfast vernomen. PALERMO. De rechtbank te Pa lermo heeft, na 57 verhoren, de ex- president van de Bank van Sicilië veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf wegens verduistering van over heidsgelden (anderhalf miljard Hire) en misbruik van bevoegdheden. NEURENBERG. In Neurenberg is de pcilitiie slaags geraakt met hon derden demonstranten, die eieren, voetzoekers en stenen gooiden om een verkiezingsbijeenkomst te ver storen. LAGOS. De Nigeriaanse woord voerder Enahoro heeft gezegd dat Biafra „via bepaalde kanalen" /na palmbommen koopt. „Wanneer er slechts een van deze bommen, op Nigeriaans gebied wordt 'afgeworpen zal de regering van Lagos verplicht zijn op grote schaal op dezelfde ma nier te antwoorden", zei hij. Omarming na ruzie TURIJN, 13-7. Twee auto mobilisten, die na een aanrij ding in Turijn in een heftige ruzie verwikkeld raakten, zijn elkaar tenslotte tot tranen be wogen in de armen gevallen. Toen omstanders namelijk de twee kemphanen er toe had den bewogen eikaars namen en adressen te noteren en de zaak aan de verzekeringsmaat schappijen over ie laten, ont dekten zij dat zij halfbroers waren die elkaar sinds 1941 niet meer hadden ontmoet. De marrmen besloten meteen de schade in te halen en geza menlijk de vakantie door te brengen. Een van de broers woont en werkt in Londen, de ander in zijn geboorteplaats Cagliari. op Sardinië. ROME. Een priester in Rome is veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf omdat hij geprobeerd had een kilogram va<n het verdovende middel codeïne te verkopen. PRAAG. Tsjeehoslowakije zal to taal 800.000 ton aan kolen impor teren uit d'e omringende socialisti sche landen, aldus het partij-orgaan Rude Fravo. ANKARA. Het hoofd van appel in Turkije heeft een vonnis beves tigd waarin een Deense student we gens het smokkelen van hasjies ver oordeeld werd tot 30 jaar gevange nisstraf. BANGALORE (India). De voorzit ter van hot Indiase lagerhuis, Nüam Sanpj'iva Reddy is gekozen als kan- didaait voor het presidentschap van India namens de leidende congres partij. Dit deelden zegslieden van de paiitij zaterdag mee. MADRID. De Spaanse minister van buitenlandse zaken, Castiella, is naar Washington vertrokken. Hij zal daar vandaag(dïn(sdag) met zijn Amerikaanse ambtgenoot Rogers be sprekingen over de toekomstige sa menwerking tussen hun landen be- ginnën. PARIJS. De Franse socialisten hebben op een congres in de Patrijse voorstad Issy-des-Moutimeaux een nieuwe socialistische partij gesticht. LONDEN. De Engelse zangeres Marianne Faithfulil, die sedert begin voriige week 'in een ziekenhuis in Sydney tn een coma lag, is zondag tot bewustzijn gekomen. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 16 JULI. NED. I. In de middaguren de laat ste fase van het aftellen en de start van de Apollo elf. Voor de jeugd brengt de KRO een aflevering van de Flintstones. Fred is zo dom een verkeerde pil te nemen en verandert daardoor in een aap. Ook tussen tijds krijgen we nog beelden te zien van de Apollo, alvorens Barend Ba- rendse onverstoorbaar zijn Tourver- halen vertelt. „Scala" vult het gehe le uur tussen zeven en acht. Aan-. sluitend aan het journaal een Socu- terafilmpje over voedingsgewoonten en dan de eerste aflevering van een nieuwe Amerikaanse serie documen taires „De eenentwintigste eeuw", waarin aandacht wordt gevraagd voor de gevolgen van de ontwikke ling der techniek als uitwerking op de menselijke samenleving. Uit de heel oude doos komt „Die drei von der Tankstelle", een in de dertiger jaren zeer populaire filmmet sterren als Willy Fritsch, Heinz Rühmann, Lilian Harvey en Olga Tschechowa. original speciaalzaak: In de rubriek „Eigentijds" brengt de VARA het moderne ballet „Limbo" van Alwin Nicolas. Hierin speelt de techniek een grote rol: Limbo is eigenlijk elektronische televisie. Na het laatste nieuws nog een samen- vattend geheel van de beelden die we vandaag zagen van de Apollo elf. NED. II. De natuurfilm „Momi- ment in de Mangroven" gaat over een eilandje voor de Amerikaanse kust waar men allerlei vreemdsoor tige dieren aantreft die men elders zelden of niet ziet. In „Duet aan de Murzingen Christine Görner en Peter Minich bekende liederen van Robert Stolz. Na hel nieuws een af levering van „De Reporter", met als ondertitel „De Zangeres". Danny Taylor gaat opnieuw een misstand te lijf en nu in de artiestenwereld. Het KRO Zomertheater brengt hierna Concert met Nicolai Chieurov". De ze Bulgaarse beroemde zanger is te beluisteren in een aantal operafrag menten. Tot slot van de avond „Brandpunt". DONDERDAG 17 JULI. NED. I. In de ochtenduren al nieuws van de Apollo elf, waarmee Henk Terlingen in deze dagen bij zonder druk is. Na het vakantiepro gramma van de NOS - met de na tuurfilm, Doris Day-show en een film over de sluis bij Lith - komt de Apollo opnieuw in beeld. De KRO vult de tijd tussen zeven en acht met een extra lange aflevering van „Life with Cooper". Behalve de mal le schetsjes van Cooper in deze afle vering veel zang en muziek en als gasten Cliff Richard en Frankie Vaughn. Na het journaal en de ac tualiteiten van „Brandpunt" de serie „Advocaat Judd" met het verhaal Everybody loves Harlan but his wi fe". Daarna een documentaire die André Tuynman maakte als inlei ding op het bezoek van de paus aan Afrika. Onder de titel „Uhuru na Manni" (vrijheid en vrede) wordt de rol van de christelijke gemeenschap in Afrika doorgelicht. Na het laatste journaal opnieuw beelden van de Apollo-vlucht. NED. II. Na „Scala" de NCRV en voor de tweede maal deze week „Yao". Na het journaal een half uur met „De Flirtations". Deze Ameri kaanse groep heeft tijdens „Singing Europe" een show gebracht, waarvan we vanavond een deel te zien krij gen. Hoofdschotel van de avond is de Rtissische televisiefilm „Kort avon tuur van Nyura". Het is een roman tisch verhaal van een boerinnetje, dat een lift krijgt van een taxichauf feur. Nyura'wordt door deze ontmoe ting een andere vrouw en beseft dat ze tot nu toe altijd maar half heeft geleefd. De avond wordt besloten met een aflevering van „Dagboek van Rembrandt". WOENSDAG 16 JULI. NED. 1: 13.15 Apollo-U (in kleur); 15.30 Einde; 16.35 De Flintstones (in kleur); 17.00 Apollo-11 (kleur); 1S.15 Tour de France; 18.50 Pluimpje (in kleur); 1S.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Scala; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Socutera; 20.25 De 21ste eeuw (kleur); 22.45 Apollo-11 (kleur); 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Pluimpje (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Monu ment in de Mangroven (kleur); 19.28 Duet aan de Mur; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De Repor ter; 21.10 Concert met Nicolai Ghiau- rov; 21.53 Brandpunt; 22.15 Journaal. DONDERDAG 17 JULI NED. I: 8.45 Apollo 11 (kleur); 9.30 Einde; 16.00 Uit de oude draaidoos; 16.15 N atuurgetrouw (kleur); 16.40 Doris Day-show (kleur); 17.05 Ver kenningen door Nederland (kleur); 17.10 Einde; 17.30 Apollo 11 (kleur); 18.15 Tour de France; 18.50 Pluimpje (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Cooper King Size; 19.56 Sier; 20.00 Jotirnaal; 20.16 Ster; 20.20 Brandpunt; 21.00 Advocaat Judd (klein); 21.50 Uhuru na amani (kleur); 22.40 Journaal; 22.45 Einde; 22.45 Apollo 11 (kleur); 23.00 Einde. NED. II: 18.50 Pluimpje (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala: 19.30 Yao (kleur); 19.56 Ster20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Festival met the Flirtations (kleur); 20.50 Kort avontuur van Njoera; 22.00 Dagboek van Rembrandt; 22.10 Journaal. HOF (D.B.R.). Boven de autobaan München-Berlijn is een restaurant geopend, dat als brug over deze autoweg is gebouwd. Het restaurant biedt plaats aan 350 gasten. Ernstig ongeluk niet bus AMSTERDAM, 14-7. Op de Am- steldijk-Noord onder Uithoorn is een personenauto met vier inzittenden onder een autobus terecht gekomen. Het ongeluk gebeurde dn een bocht die door ide personenauto met te grote snelheid werd genomen, waar door de wagen op de .tinker weghelft terecht kwam en daar onder de autobus sdhoof. In de personenauto zaten twee jongens en twee meisjes, van wie er drie zeer ernstig werden gewond. De vierde kwam er wat be ter 'af. Alile vier zijn maar het zie kenhuis van de Virije Universiteit vervoerd. De drie zwaar gewonden verkeren mog steeds in levensgevaar Zij zijn alle vier afkomstig uit Uit hoorn. Regering bezorgd over West-Irian DEN HAAG, 13-7. De .verontrus ting die onder het Nederlandse pu bliek wordt gewékt -door persberich ten over recente gebeurtenissen in West-Irian zijn voor de regering aanleiding geweest de desbetreffende Nederlandse vertegenwoordigers te New York en Djakarta opdracht te geven deze, ook door Ihaar gevoelde bezorgdheid, ter kennis te brengen van de secretaris-generaal van de V.N., resp. d'e regering van Indone sië. Dit hedenavond medegedeeld door het ministerie van buitenlandse zaken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Hare Majesteit de Koningin heeft op paleis Huis ten Bosch ontvangen de ambassadeur van de Verenigde Staten van Ame rika, de heer John William Middën- dorf ter /aanbieding van zijn ge loofsbrieven. DEN HAAG. Bij de Tweede Ka mer /is ingediend de Memorie van Antwoord op bet voors/M-Aar.den om /te /komen tot een parlementair onderzoek naar d'e concentratie van economische macht door fusies. VRIES. In Winde, gemeente Vries .(Dr), /is de kapitale boerderij van de heer R. K. Hoenderken dbor brand verwoest. De schade wordt geraamd op meer idan 150.000 gulden, terwijl ook een groot deel van de voorraad hooi verloren ging. De oorzaak is nog niet bekend. AMSTERDAM. De 84-jarige B. Hanau d's op de N.Z. Voorburgwal onder een motorwagen van lijn één geraakt. D'e man stak plotseling de rijweg over, waardoor de trambe stuurder een botsing niet meer kon voorkomen. De oude man werd met ernstig /hoofdletsel naar het Wilhel mlima Gasthuis vervoerd, waar hij korte itüd later overleed. AMSTERDAM. Tot nu toe onbe kende daders hebben kans gezien gedurende 'het afgelopen weekeinde -het /tijdstip van de diefstal moet vallen /tussen vrijdagavond' en zon dagavond - een vitrine van een ju- welierswinlkel dn de Heisteeg in Am sterdam leeggeroofd. EINDHOVEN. Inbrekers hebben, na de /toegangsdeur geforceerd te hebben, een bezoek gebracht aan de nieuwe garage Keizer aan de L'een- derweg tin Eindhoven. Ze sleepten een 'kidiine brandkast uit /het. kantoor naar de werkplaats. Daar openden ze de kast met een breekijzer. De buit bedroeg f 10.000,-. ROTTERDDAM. De Rotterdamse •rederij Van Nievelt Goudriaan en Co. - onderdeel van het concern Steenkolen Handelsvereniging heeft vier van haar lijnschepen ver kocht aan de Noorse reder- Wilhelm - sen in Oslo. VEENEN'DAAL. De gemeentepo litie van Veenemdaal 'heeft itwee jon gens van negen jaar gearresteerd. De knapen pleegden de afgelopen week een negental 'inbraken en een serie winkeldiefstallen in (hun woon plaats. Jaarverslag Landbouw-Economisch Instituut Achter de villa Duinoord te Haam stede bevond zich eertijds een fraaie vijver, die het in deze lommerrijke omgeving zeer goed deed. (I) Koud uit gezegd: in het beeld dat de nlet-agrariër zich van de agra riër vormt, is de laatste jaren nog niet veel verbetering merkbaar. Vroeger was de boer (in de ogen van de stadsbewoner) vooral dom en ver der conservatief en niet al te zinde lijk. lljj is nu de man die niet dom is, maar wèl duur en hjj werkt met vergiften. Zjjn produktie is veel te groot en daar mag gerust een stuk van af. Bovenal neemt h(j met zjjn vele ha grond een veel te grote, plaats in. Deze geluiden worden nog ver sterkt door de discussie rond het plan-Mansholt, ook al staat nu wel vast dat het nooit zó zal worden uit gevoerd als het is opgediend. In de praktijk echter holt Nederland reeds vooraan ais het om afbraak van de produktie-capaciteit gaat. De vraag is of dat wel juist is. Het kan niet op Terecht heeft t prof. dr. A. Maris gezegd, dat er in Nederland geen submarginale (lees: slechte) land bouwgrond bestaat; er zijn wèl sub- marginale boeren Zelfs de lichtste zandgronden kunnen d.m.v. be sproeiing uitstekend grasland zijn. Storende lagen opbreken of diep weg werken is gewoon een kwestie van cultuurtechniek. Niettemin doet men alsof rond Slochteren 500 ha. grond tamelijk waardeloos is en dus uit de cultuur genomen moet worden. Zeg ge en schrijve één boer aldaar is nu zeker dat hij een bedrijf in Flevo land terugkrijgt. Bij Klundert aan het Hollandsch Diep gaat de Shell in 10 jaar 2500 ha. van de beste landbouwgrond (klei en zavel!) onder het zand spuiten. Men is trouwens al begonnen. Hier rui men 60 boeren het veld, waarvan één kans heeft gezien 'n bedrijf inde Wieringermeer te verwerven en zes andere komen in Flevoland. De rest zal afvloeien, zoals dat heet. Het kanaal door de Hoeksche Waard gaat op papier niet door, maar de Shell is niet gek. Zij weet dat dit kanaal er tóch wel komt (dwars door een bloeiende ukker- bouivstreek) en gaat er alvast recht vóór zitten. Aanstekelijk In dit (Shell) geval mag men op heel goede gronden betwijfelen of nergens elders een goede vestigings plaats gevonden kon worden. De voorbeelden werken aanstekelijk. Nog even en men gaat bij voorkeur industrie vestigen op de beste land bouwgronden. De gedachte leeft nu al, dat onder het zand spuiten van landbouwgrond op zichzelf reeds een voordeel oplevert. Deze gedachte zou ons later wel eens zuur kunnen opbreken. Dat in dustrievestiging bijna overal nodig is zal geen mens ontkennen. Met land- ROESINGA. Tom Mboya, Kenia's vermoorde minister voor economi sche ontwikkeling, is vrijdag op de boerderij van zijn vader op het eiladn Roesinga in het Victoria-meer begraven. CURITBA. Parana, de Braziliaan se staat waar de meeste koffie ge produceerd wordt, heeft door vorst- schade de helft van de oogst van het komende jaar verloren. Dit deelde de gouverneur van Parana vrijdag in een rapport aan president Da Cos ta e Silva mee. Het verlies wordt ge schat op zes tot zeven miljoen balen. -s. CAIRO. Volgens het Egyptische blad „Al Goemhoeria" zullen binnen kort alle Palestijnse verzetsorganisa ties hun troepen tot één leger sa menvoegen. Besloten is de kleinere bewegingen die tot dusver zelfstan dig optraden te „likwideren", aldus het blad. Advertentie bouwgrond moeten we echter hele maal niet royaal omspringen. Het L.E.I. heeft specialisten, die niet in hun taak belemmerd worden door organisatorische verwikkelin gen tradities of zere tenen. Prof. Maris zegt in zijn jaarverslag, dat de thans bestaande overschotten be paald niet het gevolg zijn van de zo sterk gestegen landbouwproduktie, maar wèl van het scheefgroeien daarvan .Dat blijkt uit de E.E.G.-ge- tallen .Bij tarwe is de zelfvoorzie ningsgraad 104, maar bij voedergra- nen slechts 73. Bij aardappelen is zij 102, wat niet zo ernstig is, en bij sui kerbieten 100 .Bij vlees (totaal van alle soortenis zij 92, bij rundvlees echter maar 86 en zelfs bij eieren wordt maar de 97 pet. gehaald. Nu zijn deze cijfers intussen wat gewij zigd. maar niet veel! SPORT DUIVENSPORT „De Reisduif" - Brouwershaven Wedvlucht vanaf Ruffec, op 4 juli 1969. Afstand 690 km. J. M. Kloet 1. 2. 3, 4, 5; Joh. Flik- weert 6, 7; A .J. Flikweert 8. Dinsdag a.s., 15 juli, inkorven voor Bordeaux. P.V. „Gevleugelde Vrienden", Zierikzee Wedvlucht jonge duiven vanuit Clermont. Afstand 274 km. Gelost om 7 uur; aankomst 1ste duif 11.12. Feleus-Westenbrugge 1, 10, 13, 22; H. v. d. Linde 2, 3; W. Blom 4, 9, 11, 17; J. Krijger 5; J. Dekker 6, 12, 15. 16, 18; Gebr. Wesdorp 7, 14, 23, 25; M. de Zeeuw 8; C. Stoutjesdijk 19, 24; A. C. Stoutjesdijk 20; A. C. Ver west 21, 26. Hoofdprijs en extra prijs gewon nen door Feleus-Westenbrugge. Vrijdagavond vanaf 18.15 inman- den voor Angeville. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen ite Oudega c.a. (toez.): P. Vrcegindewey, 'kan'd. te Delft; te Nieuw Buiineni (toez.)A. K. van dei- Schoot ite Appdlsga; be Ouddbrp (toez.): T. de Jong, kamd. ite Gen.de- ren; 'te Parrega (toez.): D. Nijen/huis kand. te Putten. Aangenomen naar Nieuwpoort: drs. J. Stelwagen, kand. «te Utrecht, die bedankte voor Woudrichem. Bedankt voor Baambru'gge: J. de Vios te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken. Aangenomen naar Apeldoorn: G. A. Westerveld te Alphen aan den Rijn. Examens. - Aan de R.U. te Am sterdam slaagden voor het kamd. examen 'theologie mevr. A. A. Hol trop-van Berge te Amsterdam en de heren H. W. Duker te Bloemen- daal, C. van der Linden te Amster dam en C. C. Smitskamp te Hazers- woude; voor het doctoraal examen theologie slaagden d'e heren P. P. Kruger /te Amsterdam, J. A. Wo>l- faardit ite Amsterdam en M. P. van der Marei te Rotterdam. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Hardinxveld- Giessendam: J. Mol, kamd. aldaar, die bedankte voor 16 andere beroe pen; naar Leiden: R. Boogaard, kand. te Nisse, die bedankte voor 37 an dere beroepen. Oud Geref. Gemeenten. Aangenomen naar 's-Gravenhage (Gasiaan): H. Visser Mz„ te Klun dert. OOSTVOORNE. Kapelaan A. H. A. Kester (37) te Brielle, heeft de bisschop van Rotterdam ontslag ge vraagd uit zijn priesterlijke functie om te kunnen trouwen. i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7