Peter Stuyvesant ...méér in de breedte ...méér in de lengte Zvveefvliegclub V.Z.A.C. kreeg beschikking over clubgebouw Wat biedt de BEELDBUIS? Europa's meest bekende Filtersigaret U weet hoe het gegaan is. Wij wilden Peter Stuyvesant in prijs verlagen. Maar het mocht nïet.Nü mag het wel! Vanaf dinsdag 1 april: dus vandaag Peter Stuyvesant nü 25 King Size dus 5 méérvoor f 1.75 of... de nieuwe "gouden" Peter Stuyvesant Luxury Length (véél langer dan King Size) 20 voor f 1.75 U kunt nu kiezen: Peter Stuyvesant 25 King Size öf Peter Stuyvesant 20 Luxury Length. Dinsdag 1 april dan is het zover. Dan is hij overal te koop - Europa's meest bekende Filtersigaret. De originele Peter Stuyvesant, die op de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel béter ia U geniet zoveel méér! Feest oji vliegveld Het nieuwe clubgebouw. HAAMSTEDE, 29-2. Van de ho ge vlaggemast naast de gebouwen van de Vereniging Zeeuwse Aero Club op het vliegveld wapperden zaterdagmiddag de vlaggen. Het was een hoogtijdag voor de zweefvliegers uit de Westhoek want met de offi ciële opening van het nieuwe club huis werd tevens het vliegseizoen 1969 begonnen. In het clubhuis was een aantal ge nodigden bijeengekomen, waaronder burgemeester H. P. Everwijn, verge zeld van wethouder Van Waveren en secretaris De Jonge, het ere-lid kapt.-vlieger L. Walraven, de heer M. J. Manting directeur van het zweefvliegcentrum Teriet en nog vele anderen. De heer W. A. Middendorp, voor zitter van de V.Z.A.C. sprak een wel komstwoord. Hij noemde deze dag een mijlpaal in de geschiedenis van de V.Z.A.C. en zo waren er al velen in het nog maar korte bestaan der club. Momenteel een aardige vloot van 4 toestellen een grote han gar en nu dit nieuwe clubhuis. Nog maar een goede tiental jaren begon nen wat enthousiasten op de ruïnes van het door oorlogsgeweld verwoes te vliegveld met de opbouw van een zweefclub. Van een oud ketelhuis met een afdak van oud kippengaas een oude lier (met een bewijs van deugdelijkheid) waarin een Packard motor uit 1926 en wat stukjes kabel uitgereden door een oude Harley- Davidson motorfiets, groeide de club naar de huidige situatie. Een langere lierbaan werd verkregen door de medewerking van omwonende grondeigenaars. Naast al dit veel werk vragende opbouwwerk, bleef echter de beoefening van de sport primair. Voorloper van dit clubhuis was een keet, door een bevriende relatie destijds afgestaan. Meer toestellen Het vliegen, heel sober opgezet, nam grotere vormen aan en er kwa men meerdere toestellen. 1962 was een rampjaar met 3 zware „kraken"' waarbij écn toestel totaal verloren ging. Na dat jaar werd zeer geluk kig gevlogen en de ontsluiting van Schouwen-Duiveland deed het le dental, afkomstig van buiten het ei land, snel omhoog gaan. De heer Middendorp had gehoopt een nieuw door de V.Z.A.C. aangeschaft toestel te mogen voorstellen, doch* de fa briek in West-Duitsland kan het af leveringstempo niet bijhouden. Spreker dankte de gemeente Wes- terschouwen voor de totstandkoming van de vergunningen en tipte daar bij de bijzonder prettige samenwer king aan met het gemeentebestuur. Die samenwerking was al prettig vanaf de eerste dag van het bestaan der club. toen nog met wijlen bur gemeester Röell die destijds het be schermheerschap op zich nam. Het verheugde tenslotte de heer Midden dorp te kunnen mededelen dat bur gemeester Everwijn als bescherm heer werd benoemd. In het nog maar korte bestaan der V.Z.A.C. zag burgemeester Everwijn meer „wel's" dan wee's" en on danks een paar tegenslagen felici teerde hij de zweefclub met de pres taties. Hij noemde deze club een voorbeeld voor de gemeente Wester - schouwen. „Wij beiden hebben veel geld nodig, bij jullie komt het er, doch wij zijn van alles afhankelijk en blijft het bij bedelen". Combinatie zwcef-motorvliegcn Over het vliegveld zelf zeide de burgemeester in de toekomst toch nog eens een combinatie zweef-mo- torvliegen te mogen begroeten. Voor al in het recreatieve zou dit een grote stap vooruit zijn. Als gemeentegeschenk bood bur gemeester Everwijn hierop een ge- meentevlag aan. Tevens werd de sleutel van het gebouw door hem aan de voorzitter van de clubhuis- commissie Mr. J. J. F. Altepost over handigd. De heer Altepost, dankbaar ove rigens, stak even de draak met de zweefsport en noemde het een sport die per minuut perperduur is. Toch zag hij de zweefvliegerij veel liever dan de witte fietsen en noemde het een groot plezier om vanuit de stille hoogte op de Westhoek neer te zien. ZIERIKZEE, 28-3. Op dc jubile umviering van de Vrouwenbond van de PvdA werd het woord gevoerd door mcj. dr. M. P. de Bruyn-Oubo- ter. oud-secretaresse van de Vrou wenbond van dc PvdA, die het on derwerp „Internationale solidariteit" behandelde. De tijd en de ontwikkelingen heeft onze horizon verwijdt en het is zaak om „gezamenlijk op te komen voor een betere wereld met betere kan sen om mens te zijn. Tweederde van dc wereld leeft in lichamelijke en geestelijke armoede en het is voor ons socialisten een beschamend idee dat wij tot de rijken behoren". Om de levensstandaard te verhogen zij» volgens spreekster twee dingen no dig: mensen die er aan werken en het kapitaal. Als voorbeeld nam zij Oeganda waarheen zij een oriënta tiereis maakte. Daar willen de men sen zelf graag vooruitkomen, maar voor een goede opleiding zijn er te weinig scholen. Vooral wat betreft het financiële gedeelte ligt de kwestie ingewikkeld. Het geïnvesteerde kapitaal levert winst op wat weer bij dc rykc lan den terugkomt. Dit heeft de volken afkerig van on ze hulp gemaakt en zij stellen dan ook. geef ons, handel. Het kost echter moeite om him produkten aan de markt te krijgen. De rijke landen (al weer) bepalen namelijk de prijs. „Bij ons worden bepaalde concurrerende industrieën kunstmatig in stand ge- Felicitaties Directeur M. J. Manting, directeur van Nederlands grootste zweef cen trum „Teriet" feliciteerde de V.Z. A.C., mede namens de K.N.V.v.L. De banden met Teriet zijn bijzonder goed en hij hoopte dat een Haam- steeds lid eens door de lucht Teriet zou kunnen bereiken. Spreker deelde mede dat de V.Z.A.C. in 1968 de 3e plaats innam wat het totaal aantal starts betrof. De heer Manting bood 2 flessen geestrijk vocht aan met het veelzeggende merk: Cru Cloches de Termiek - Teriet. Namens V.V.V. Haamstede-Burgh bracht de voorzitter, de heer C. B. Blom gelukwensen. „We zijn zeer gesteld op uw vereniging, omdat ze zo weinig leven maakt", zeide de heer Blom. Hij bood twee oude etsen aan. Van kapt. Walraven was een fraai geschenk in de vorm van een klok, gemonteerd op het compressor schoepenrad van een straaljagermo tor. Het clubhuis is een efficiënt pre-fab gebouw met een grote re creatieruimte, een moderne bar, een hal en een keuken die van alle mo derne gemakken is voorzien. Burge meester Everwijn maakte de eerste vlucht 1969. houden, bijvoorbeeld suikerbieten en textiel. Er moet van onze kant een bereidheid zijn om dit te veranderen en te verwerken. Deze structuurver anderingen zijn het verlengstuk van dit wereldprobleem*'. Over de gees telijke ontwikkeling zei mej. De Bruyn verder: „Wanneer we bij de technische en industriële stroomver snelling de menselijke ontwikkeling vergeten, helpen we de zaak niet veel vooruit. De taak die de socia listen daarbij hebben te vervullen is bijzonder belangrijk. Immers de so cialistische beweging is er voor een menswaardig bestaan". Afscheid presidente De Vrouwenbond nam node af scheid van haar voorzitster, mevr. J. J. v. d. Berge-In den Bosch. Haar tien jaren als voorzitster maakte zij vol in twee periodes, t.w. van 1954 tot 1955 en van 1964 tot 1969. De secretaresse, mevr. Oole, noemde ve le kwaliteiten en dankte voor haar bijzonder goede leiding. Namens het bestuur liet zij de dank vergezeld gaan van een zilveren vaasje. Ook de voorzitter van de PvdA, afd. Zie- rikzee, nam met „een bedroefd hart" afscheid van de voorzitster die daar naast ook als bestuurslid van de Pv dA-afdeling onschatbare diensten bewees. Een weegschaal was het ge schenk van de PvdA-afdeling. Mevrouw Van den Berge bekende in haar dankwoord zelf ook niet graag te 'willen vertrekken, doch een medisch voorschrift stelde haar voor geen andere keus. Daarna bleef men nog bijeen voor het ontspanningsprogramma „Van alles wat", gebracht door het trio Rien de Jonge uit Kloetinge. WOENSDAG 2 APRIL. NED. I. In het middagprogramma van de AVRO de tweede internatio nale ontmoeting in de reeks Geen woorden maar daden". Het avond programma van de NTS begint zon der verrassingen met „Scala'> en Van gewest tot gewest". Het Gere formeerd Politiek Verbond vult de politieke zendtijd en na Socutera brengt Wet-strijdeen afvaardiging van hel ministerie van justitie in ak- tie tegen één van het ministerie van buitenlandse zaken. De hoofdfilmis Die Brücke", een (anti)oorlogsfilm van Bernhard Wicki. Het is een op zienbarende film over een groepje scholieren ergens in Duitsland, dat. in 1945 nog wordt opgeroepen om de Amerikaanse oorlogsmachine, die tot ver in Duitsland was doorgerold, tot slaan ie brengen. Het was natuur lijk een hopeloze zaak. Toch krijgen ze zware wapenen in de hand ge drukt met de opdrachtverdedig die brug. De misdadigheid van de oorlog en vooral van het nazisysteem wordt in deze film scherp aan de kaak ge steld. Li het programma „Eigentijds" een vreemd stuk eigentijdse kunst van Jan Venema en Izzi Abrahami, op muziek gezet door Bruno Madcr- na. Er wordt gesproken en gedanst o.m. door Rob van Reyn, de panto- mimegrocp Carousscl en Roni Segal. NED. II. De AVRO begint de jeugd te vermaken met De Monkees. Daar na „Een nieuwe kijk op de berg Fu ji". Gerhard Dam.bmann maakt ge- bruikl van de korte zomertijd, waar in deze Japanse vulkaan le beklim men is en laat daarvan fraaie beel den zien. In de serie „Literaire Ont moetingen'' ontmoet Andreas Bnr- 1 nier ditmaal de dichter Gerrit Kou- wenaar, niet meer een van de jang sten, maar toch alt(jd nog een bij zonder geïnspireerd man, die boven dien als verdienste aangerekend kan worden, dat hg zo'n vijftien jaar ge leden allerlei nieuwe impulsen gaf aan de Nederlandse poëtenwereld. Hoofdschotel van de woensdagavond tweede net ,is natuurlijk „Peyton Place". We zijn aan de afleveringen 98 en 99 toe. Actualiteiten komen aan de orde in Avro's Televizier. Daarna het laatste nieuws en van Teleac in dg cursus universiteit en hogeschool een programma over de biochemie. DONDERDAG 3 APRIL. NED. I. De tweede uitzending van de VARA-serie „De Jonge Onderzoe kers". Het is de finale van de groeps- inzendingen. Na het journaal en de actualiteitenrubriek „Achter het Nieuws?' twee eenakters van de Poolse schrijver Slawomir Mrozek. Bewerker en regisseur Theun Lam mert se, heeft tussen de beide een akters een gesprek met de schrijver. De eerste is getiteld „Martelaar schap van Pjotr O'Hey". De schrij ver stelt hierin het probleem van de bureaucratie. De gewone man wordt vermalen door het staatsapparaat, waa rtegen hij niets heeft in te bren gen en dat hem de gekste eisen kan stellen. In de tweede eenakter „In volle zee" zien we een drietal schip breukelingen op een houtvlot, die discussiëren over de Vraag wie van hen drieën de andere twee tot voed sel moet dienen. De symboliek van Mrozek is tiet ver te zoeken; dat maakt zijn stukken duidelijk aan spreekbaar, hoe absurd ze vaak ook zijn. NED. II. Na „Scala" om het KRO- programma te beginnen „De Flint- stones". Fred en Barney gaan naar de televisiestudio om een amateur- wedstrijd bij te wonen. Als Fred dan zijn voet bezeert en men hem ook nog op zijn pijnlijke teen gaat staan, denkt men dat hier een nieuwe dans wordt gedemonstreerd. De Test van de avond staat in het teken van het naderende Paasfeest. Eerst een uit voering van Psalm 150 door de Phil- harmonie van Antwerpen, enkele koren en de organist Jan Koenraad. Vervolgens „Het Evangelie volgens Mattheus", een speelfilm van Pier Paolo Pasolini, die ook in 1967 al werd uitgezonden. De verschillende malen bekroonde film volgt het evangelie van Mattheus op de voet. Pasolini gebruikte daarvoor geen be roepsacteurs maar amateurs. Daar na nog de derde en laatste afleve ring van de serie „Het versleten kleed" over de pastor en de crisis in zijn ambt. In deze aflevering komen verschillende pogingen tot vernieu wing aan de orde. WOENSDAG 2 APRIL. NED. I: 17.00 Geen ivoorden maar daden; 17.30 Einde; 16.50 Fabeltjes krant f kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07. Scala; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 GPV; 20.30 Socutera; 20.35 Wet-strüd 21.00 Die Brücke; 2240 Eigentijds; 23.25 Journaal; 23.30 Openbaar kunstbezit; 23.45 Einde. NED. II: 16.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 De Monkees (kleur); 19.27 Een nieu we kijk op de berg Fuji (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Een literaire ontmoeting21.00 Pey ton Place; 21.45 Televizier; 22.20 Journaal; 22.25 Universiteit en hoge school; 23.10 Einde. DONDERDAG 3 APRIL. NED. I: 16.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster19.07 De jonge onderzoekers; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Twee eenakters van Slawo-mir Mrozek; 22.40 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 De Flintstones (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal20.16 Ster; 20.20 Psalm 150; 20.27 Het evangelie volgens Mattheus; 22.40 Het versle ten kleed; 23.20 Journaal. Een twintigjarige Causerie over „Internationale solidariteit" op jubileumviering Vrouwenbond P.v.d.A. PETER STUYÏEM Burgemeester H P Everwijn bood een exemplaar van de gemeentevlag aan. t (Foto's; Zicrikzccschc Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4