Kwaliteit van de boerenmelk laat nog wel een en ander te wensen over DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bedreiging van Hanoi neemt van uur tot uur toe Beroeps-sterrenkundigen in Zweden hadden heldere lucht Om de melkvoorziening van Schouwen-Duiveland Slagschaduw van de maan in drie uur van Nebraska naar India VRIJDAG 2 JULI 1954 No. 17565 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEWN1EBWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlËN Priji par 3 maanden bij vooruitbetaling 1 3.50, per week 27 cent Lone nummert 10 ct Vertchijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en 2aterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) i 1, - per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 Gevechten in het Zuiden van delta Woensdag is een hevige stryd uit gebroken aan de rand van de be dreigde delta van de Rode rivier. Volgens berichten neemt de bedrei ging van Hanoi eik uur toe. Twee Vietminh-divisies opereerden b(J de Westelijke toegangen tot de delta, waar de Fransen de hele lucht macht van Noordelijk Indo-China Inzetten. Er wordt hevig gevochten in de Zuidelijke punt van de delta. In het Noordwesten werden elf op standelingen door een aanval uit een hinderlaag gedood, aldus een Frans communiqué. De nieuwe premier van Vietnam kwam Woensdag te Hanoi aan, waar hij werd toegejuicht door vierduizend personen. Waarnemers zeiden echter, dat het grootste deel U-boot bemanning leef de op eenzaam eiland Na tien jaren van „vrijwillige ge vangenschap" zijn de oud-comman dant van een Duitse onderzeeboot, Ernst Benders en twee van zijn be manningsleden op een Australisch schip in Hamburg aangekomen. Het Duitse opperbevel gaf in 1944 de gehele bemanning als vermist op. De commandant, die overtuigd was van de nederlaag van de Hit- leriaanse regering in de nabije toe komst ,had echter met toestemming van de bemanning koers gezet naar het eiland Koesaie van de Caroli- nen in de Stille Oceaan, waar hij in October 1944 het anker uitwierp. De onderzeeboot werd later op het strand gezet. Vier bemanningsleden trouwden met inheemse vrouwen, de Duitse zeelieden leefden van jacht en vis serij. Zij werden, dank zij hun goe de verstandhouding met de in heemse bevolking ,niet ontdekt. Commandant Benders zal nu on derzoeken of er werkgelegenheid in Duitsland bestaat voor hemzelf en de bemanningsleden van de duikboot. van de bevolking wegbleef, daar men niet bereid was zijn „neutra liteit" tussen de Frans-Vietnamese en Vietminh-strijdkrachten in ge vaar te brengen. Huizen worden tegen spotprijzen te koop aangeboden; er komen ech ter geen kopers opdagen. Himalaya eist weer slachtoffer De 26-jarige leider van een mis lukte Argentijnse expeditie naar de Himalaya, Francisco Ibanez, is Woensdag in het ziekenhuis te Kat mandu overleden, nadat Maandag jl. zijn beide voeten waren afgezet. Reeds eerder was bekend gewor den, dat Ibanez drie dagen geheim had gehouden, dat zijn voeten be vroren waren, om zijn makkers niet af te houden van hun poging de acht duizend meter hoge top van de Dhaulagiri te beklimmen. Vreemd escorte voor Brits vliegtuig Een piloot van de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC, Howard, die reeds 265 maal over de Atlan tische Oceaan is gevlogen, heeft Woensdag bij aankomst in New York verklaard, dat zijn „Strato- cruiser" op 270 kilometer van Goo se Bay op New Foundland gedu rende 18 minuten geëscorteerd is door vreemde vliegende machines, die op een afstand van verschei dene kilometers met eenzelfde snel heid als zijn toestel vlogen. Alle elf bemanningsleden van het Britse toestel en de 51 passagiers, die aan boord waren, hebben het vreemde escorte waargenomen, dat bestond uit een groot toestel, dat gedurig van vorm scheen te veran deren, en zes kleinere. Er wordt een onderzoek naar het vreemde verschijnsel ingesteld. DE ZONSVERDUISTERING De amateurs zagen de zon niet HENRY FORD II, president van de Ford Motor Company, die momenteel een bezoek aan ons land brengt. In de radio-reportage van de Ned. Radio Unie van Zweden uit, deelde dc leider van de Nederlandse ex peditie ten Zuiden van Stockholm o.a. mede dat het diep teleurstel lend was, dat zij de waarnemingen niet hebben kunnen verrichten, maar dat neemt niet weg, dat de waarnemers toch getuige zijn ge weest van een zeer indrukwekkend natuurverschijnsel, misschien een van de meest indrukwekkende die er bestaan. Onder applaus werd de medede ling ontvangen, dat blijkens de bij de amateur-sterrenkundigen ten Zuiden van Stockholm binnengeko men berichten de Nederlandse be roeps-sterrenkundigen die zich in Gottland in Zweden bevinden, geen last hebben gehad van interfereren de weersomstandigheden. Gemiddelde Nederlander schrijft 138 brieven per jaar Er zijn volken die nog meer schrijven De gemiddelde Nederlander schrijft 138 brieven per jaar, zo blijkt uit de laatste uitgave van het statistisch jaarboek van de Ver enigde Naties. De Nederlanders worden in hun schrijflust slechts door zes andere naties overtroffen. Aan de top staan de Belgen met 210 brieven per jaar, gevolgd door de Zwitsers, die elk gemiddeld 200 brieven per jaar versturen. Op verre afstand volgen dan de Engel sen en Nieuw-Zeelanders, die er 165 per jaar schrijven en de Aus traliërs, die elk jaar 154 brieven aan de post toevertrouwen. Daarna ko men dan de Nederlanders met 138, de Zweden met 122 en de Oosten rijkers met 119 brieven per jaar. Onderaan de ranglijst staat Angola (Portugees West-Afrika), waar el ke inwoner slechts tot een gemid delde van één brief per jaar komt. Ook in de Belgische Congo is de schrijflust niet erg groot: slechts twee brieven per inwoner per jaar tegenover vier in Frans Marokko en 7 in Turkije en Egypte. Italiaanse landarbeiders winnen staking De grootste en bitterste staking van Noord-Italiaanse landarbeiders sedert de oorlog is Woensdagavond geëindigd met een overwinning voor de 120.000 stakers. Bij onder handelingen in Rome is bepaald, dat zij een aanzienlijke loonsver hoging zullen krijgen. De landarbeiders hebben deze loonsverhoging afgedwongen met een staking van een maand, waar aan kleinere stakingen vooraf gin gen en waarbij duizenden stuks vee verwaarloosd zijn en een groot deel van de hooi-oogst verloren is ge gaan. De overwinning van de stakers wordt gezien als een overwinning van de organisatie der communis tische partij in Noord-Italië. Overstromingen in Zuid- en West-iJapan, die veroorzaakt zijn door zware regenval, hebben reeds aan vijftien personen het leven ge kost en tienduizenden huizen ver woest. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. De overstromingen aan de Amerikaans-Mexi caanse grens Voor zover bekend, zijn er tenge volge van de overstromingen in het Amerikaans-Mexicaanse grensge bied in de Mexicaanse stad Pieras Negras twintig personen verdron ken. De waterstand in de Rio Gran de was Woensdag hoger dan ooit tevoren, werd gemeten. De stad Laredo werd geïsoleerd en door twee kreken verdeeld. In totaal hebben ongeveer 1.500 perso nen in deze stad hun woningen ont ruimd. Gedeputeerden van Zee land bezochten Delft Leden van Ged. Staten van Zee land, die op het ogenblik een stu diereis maken door Zud-Holland om daar kennis te nemen van de waterstaatkundige problemen, heb ben gisteren een bezoek gebracht aan Delft. Zij hebben daar het hoogheemraadschap „Delfland" en het Waterloopkundig Laboratorium bezocht. Bij het gezelschap bevond zich de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. O 6 Een vreugde is eerst dan een O echte vreugde, wanneer men C later inndt dat ze echt deugde, o O o <H>0<,00Q0WQ044 400 cooooo Het K.N.M.I. verwachl tot Vrijdagavond: Zelfde temperatuur Veranderlijke bewolking met enige regen of motregen; zwakke lot ma tige wind uit Westelijke richtingen; ongeveer zelfde temperaturen als Donderdag. 3 Juli. Zon op 4.25, onder 21.02. Maan op 7.58, onder 22.29. Eerste kwartier: 8 Juli te 2.33. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 Juli 5.23 v.m. 17.35 n.m. BROUWERSHAVEN 3 Juli 4.41 v.m. 17.06 n.m. Springtij: 2 en 18 Juli. Doodtij: 10 en 25 Juli. Arrestatie van Valkenswaardse notaris Over de arrestatie van notaris J. J. S. uit Valkenswaard heeft het A.N.P. van bevoegde zijde in 's Her togenbosch vernomen, dat tot de arrestatie hebben geleid een groot aantal deviezenovertredingen, fis cale overtredingen en enige andere onregelmatigheden, die zijn geble ken tijdens een onderzoek dat reeds enige tijd door de fiscale opspo- ringsdienst werd ingesteld. De aangehouden notaris is in Valkenswaard opgesloten. Hij zal Vrijdag voor de officier van Justi tie worden voorgeleid. Dan zal te vens de beslissing worden genomen, of de gearresteerde in hechtenis blijft. Twee Tunesische verzetslieden hebben Dinsdagavond met stenguns geschoten op zes Fransen, die in de buitenwijk Teboera van Tunis voor een winkel stonden. De Fran sen werden gewond, de verzetslie den wisten in het donker te ont komen. Doodstraf geëist tegen kampbeulen Eisenhower laat zich niet uit ders van het Duitse concentratie - over verdeling van Indo-China kamp Struthof in Oost-Frankrijk is Woensdag te Metz de doodstraf \r j n i j i w- i geëist. Vreedzaam naast eJkaar Jeven doeJ van politiek In de afgelopen twee weken heb ben deze oud-SS-ers tezamen met „De hoop van de wereld is ge- voor een niet-aanvalsverdrag voor tien anderen, zich voor een militair vestigd op een vreedzaam naast el- Zuid-Oost-Azië. Hem werd tevens gerechtshof moeten verantwoorden kander leven van Oost en West. gevraagd of de Verenigde Staten voor de massamoorden en wreed- Doch de Verenigde Staten hebben bereid zouden zijn ten strijde te heden, waaraan zij zich in de laat- bq de Sowjet-Unie een agressieve trekken om een vrij volk of volke- ste jaren van de tweede wereld- houding geconstateerd, die het niet ren, die onder communistisch be- oorlog hebben schuldig gemaakt, gemakkelijk maakt een dergelijke stuur dreigden te zullen komen, Volgens verklaringen van getuigen toestand te bereiken", aldus ver- hiervoor te vrijwaren, uit verscheidene landen zijn in klaarde president Eisenhower te begrijp deze vraag niet vol- In de toekomst grote verbetering te wachten Struthof ongeveer 10.000 personen Washington op zijn persconferentie. om het leven gebracht. Amerikaanse en Canadese studenten in Nederland De president zeide dit wekelijkse komen", antwoordde de president, „doch ik kan u wel zeggen dat de Verenigde Staten aan geen enkel verdrag zullen deelnemen, waar- ant woord op een vraag over de moge- lijkheid van een vreedzaam naast d°or enige staat aan een andere zou „IVsnrW leven ven He SnvHet-TTnie WOrden Onderworpen. en niet-communistische staten ter andere zijde. Eisenhower zeide voorts dat de Mening van Churchill Betere vredeskansen in de wereld Sir Winston Churchill, de Britse elkander leven van de Sowjet-Unie Terwijl het muziekcorps van de en communistisch China ter ener- Rotterdamse politie marsmuziek liet horen, kwam langzaam het Ne derlandse regeringsschip „Water- man" voor de Wilhelminakade te Verenigde Staten nimmer een ver- Rotterdam. Aan boord bevonden drag zouden onderschrijven, waar- zich ongeveer 775 Amerikaanse en door enig land in een toestand van 50 Canadese studenten, die onder slavernij zou worden gebracht, auspiciën van het Nederlands Bu- Doch hij weigerde te zeggen wat reau voor Buitenlandse Studenten- het Amerikaanse standpunt zou betrekkingen, hun zomervacantie zijn m.b.t. een eventuelï: verdeling premier, heeft Woensdag op een in Europa komen doorbrengen. Ve- van Indo-China, waarbij een gc- persconferentie te Ottawa ver- len van de studenten schreven in deelte van dit gebied onder com- klaard, dat de vooruitzichten op voor tochten, die hen door geheel munistisch bewind zou komen. vrede in de wereld naar zijn me- Europa voeren en zestig tochten Eisenhower werd om commentaar ning beter zijn geworden als gevolg doen ook ons land aan. verzocht op het Britse voorstel van zijn besprekingen met presi dent Eisenhower te Washington. Hij zeide dat de fundamentele bonden tussen Engeland en de V.S. dikwijls over het hoofd worden ge zien tengevolge van de menings verschillen. Meningsverschillen zijn nieuws, aldus Churchill. Niets zou een agressieve mogend heid meer afschrikken dan de soli dariteit van het gehele Britse Ge menebest en de V.S. Bij het begin ideale weersomstandigheden De totale zonsverduistering is het In Nebraska werden televisie-op- eerste te Onelll, in Nebraska (V.S.) namen van de verduistering ge- waargenomen om 12.08 uur. Daar- maakt, die zeer duidelijk in New na gleed de enorme schaduw over York overkwamen. Radio-Moskou heeft medege- het Bovenmeer, over delen van Ca- In Engeland was de verduiste- deeld dat een op atoomenergie wer- nada. Groenland, IJsland, Noorwe- ring alleen totaal op het eiland «end electrisch krachtstation 27 de gen, Zweden, Rusland, het Midden- Unst van de Shetland-eilanden. In ?er in y® Sowjet-Unie in werking Oosten, Pakistan en India. Zuid-Engeland was de zon slechts 's gesteld. Het station, dat een ver- De afstand van Nebraska naar voor 75 procent door de maan be- mogen heeft van vijf duizend kilo- Indla (12.800 km) zou worden af- dekt. watt, zal stroom leveren aan indus- gelegd In ongeveer drie uren. Korte tijd, voor de reuzenscha- trie- en landbouwbedrijven. Er is duw over Oost-Europa viel, meldde niet medegedeeld, waar het nieuwe In de landen, waar de totale zons- Radio-Moskou, dat de weersom- krachtstation is gelegen. Radio verduistering het eerst optrad, wa- standigheden slecht waren in Ma- Moskou noemde als bron voor dit ren de weersomstandigheden ideaal riampol, in Lithauen, waar de Sow- bericht een mededeling van de voor observatie, behalve in Zuid- jet-astronomen hun instrumenten Sowjet-Russische raad van minis- Zweden, waar het regende. hadden opgesteld. ters. Tydens de discussie, na een be toog van de heer C. Zee, adviseur van de C.M.M.C. en secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie, op een Woensdagmiddag in het „Huis van Nasau" gehouden vergadering, is de kwaliteit van de boerenmelk op Schouwen-Duiveland, ter sprake gekomen. Gesteld werd dat de kwaliteit nog veel te wensen overlaat. Na de bevrijding verbeterde de kwaliteit langzaam, maar na de ramp is het weer helemaal mis. Medegedeeld werd dat pogingen in het werk ge steld worden een vaste adviseur voor Schouwen-Duiveland in dienst te krjjgen, die de boeren van voor lichting zal dienen. Van de zjjde der melkveehouders werd evenwel opgemerkt, dat de dieren grazen op weiland van zeer slechte kwaliteit en ook veel onkruid eten, hetgeen smaakbedervend werkt op de melk. Een belangrijke verbetering zal ook zijn de inwerkingstelling van de nieuwe zuivelfabriek te Zierik zee. Deze fabriek zal het eiland zelfstandig maken wat betreft de melkvoorziening en natuurlijk zal dan ook alle aandacht aan de kwa liteit worden besteed. Langzamer hand wordt dan weer begonnen met de melkcontröle, al moeten In het begin nog wel andere maat staven worden aangelegd dan kort na de Februari-ramp. De heer Zee ging dieper in op het rapport van de Federatie over de melkproductie en melkvoorzie ning en stond stil bij de welkome hulp, die werd ondervonden van de overheid en de N.V. Verenigde Zuivelbereiders te Rotterdam, bij de pogingen om te geraken tot een redelijke melkvoorziening op het eiland na de ramp, hetgeen dank zij de verleende hulp, niet gepaard behoefde te gaan met prijsverho ging van het product. De extra- kosten worden met een bijzondere regeling ondervangen. De heer Zee zag begrijpelijke oorzaken voor de mindere kwali teit van de boerenmelk, maar was van mening toch enkele practische wenken te kunnen geven, die kwa liteitsverbeterend kunnen werken, b.v. het gebruik van gaaf melkge- reedschap en het gescheiden hou den van avond- en morgenmelk. Spreker sprak zijn vreugde uit over de totstandkoming van de nieuwe zuivelfabriek te Zierikzee, die waarschijnnlijk reeds in Sep tember melk zal kunnen ontvan gen en verwerken. De heer Zee verwachtte niet dat Schouwen-Duiveland in de toe komst eenzelfde aantal koeien als vóór de ramp zal terugkrijgen (3.000 melkkoeien), maar wel dat de verhouding van het melkvee tot het totaal van het rundvee zich in het voordeel van het melkvee zal wij zigen. Hiertoe zal tevens bijdragen de gunstiger perceelsligging als ge volg van herverkaveling en de te verwachten weide-aanleg in ver zandde gebieden. Alle aandacht zal besteed worden aan het probleem van de drinkwatervoorziening voor het vee. De nieuwe zuivelfabriek De directeur van de N.V. Ver enigde Zuivelbereiders, de heer J. Noordam te Rotterdam, sprak met voldoening over de pogingen na de ramp ondernomen, om te komen tot een ongestoorde melkvoorzie ning. In vrij korte tijd zijn op dit gebied redelijke resultaten bereikt. Het was, aldus spr., geen punt van overweging de verwoeste fabriek „De Duif" op dezelfde plaats te herbouwen. Gezocht werd naar een meer centraal gelegen punt en een stuk grond hoog genoeg gelegen om droog te blijven bij eventuele ca lamiteiten. Deze plaats werd onder Zierikzee gevonden. De capaciteit van de nieuwe fabriek, die in Sep tember of October in bedrijf komt, is ongeveer iVz maal zo groot als van „De Duif" te Nieuwerkerk. In de nieuwe fabriek zullen voortaan ook de meeste melkproducten, be stemd voor het eiland zelf, kunnen worden vervaardigd. Er zal naar gestreefd worden flessenmelk te kunnen leveren. Hieraan bestaat in stad en eiland behoefte. In de later op de middag uit te reiken praedicaten voor goede melk en premies, zag de heer Noordam een bewijs dat de kwaliteit van de melk ons allen zeer ter harte gaat. In dit verband herinnerde spr. aan een spoedig te verwachten inwer kingtreding van de Melkwinnings- wet, waarin de betaling afhanke lijk zal worden gesteld van de kwaliteit .Met de wens dat Schou wen-Duiveland over enkele jaren zal kunnen beschikken over de modernste melkvoorzieningsmetho- des, besloot spr. zijn betoog. Uitreiking praedicaten De voorzitter van de C.M.M.C., de heer D. Eveleens, ging hierna over tot uitreiking van de praedi caten en premies. Voor de beoor deling is de kwaliteit van de melk in de periode 1952 als basis geno men. Het praedicaat hygiënisch melkwinningsbedrijf werd aan 52 melkveehouders uitgereikt. Pre mies op de melkkwaliteit en het t.b.c.-vrij zijn werden uitgereikt aan 68 veehouders, die per 1 Mei 1953 niet meer dan een halve af wijking hadden per melkmonster en t.b.c.-vrij waren en aan 22 vee houders die niet meer dan een halve afwijking hadden per melk monster, maar nog niet t.b.c.-vrij waren. Het praedicaat hygiënisch melkwinningsbedrijf werd uitge reikt aan houders van bedrijven, waarvan het vee reeds tenminste twee jaar t.b.c.-vrij was. Aan pre mies werd voor een bedrag van f 4873,uitgereikt. Bij de afwikkeling van de huis houdelijke agenda werden de af tredende bestuursleden, de heren D. Eveleens, A. J. Hage en G. A. Kloet herkozen bij acclamatie. Ook de aftredende leden van de raad van commissarissen, de heren C. A. Hanse en Chr, Groenewege, wer den herkozen. De overhandiging van de praedicaten deed de voor zitter vergezeld gaan van een har telijke gelukwens aan betrokkenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1