DE ZIERIKZEESCHE COURANT Als politiek faalt moet strijd in Indo-China worden voortgezet Frankrijk worstelt met de E.D.G. Kind streelde een leeuw over zijn lange manen Boom plan t-Comité hard op weg naar de anderhalve ton VRIJDAG II JUNI 1954 No. 17553 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent Losie nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) f per jluk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstreat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Fransen dragen Vietminh-gewonden over liet Franse leger zal 11 Juni 267 gewonde of zieke Vietminh-krygs- gevangenen overdragen, op grond van een te Genève bereikte over eenkomst, aldus heeft het Franse opperbevel te lianoi Woensdag be kend gemaakt. De Fransen hebben beloofd in het geheel meer dan 575 gewonden, bij wijze van tegenprestatie voor het vrijlaten van gewonden uit Dien Bien Phoe, terug te zenden. De overige 308 gevangenen zullen 14 Juni uitgeleverd worden. De overdracht zal op een plaats, on geveer 50 km van Hanoi verwij derd, geschieden. Generaal Navarre, die kortgele den van zijn functie van opperbe velhebber in Indo-China werd ont heven, heeft te Saigon in een af scheidswoord gezegd, dat de moei lijkheden voor de troepen van de Franse Unie in de naaste toekomst waarschijnlijk talrijker zullen wor den. „Indien een duurzame poli tieke oplossing niet mogelijk blijkt, zal de strijd voortgezet moeten worden", aldus generaal Navarre, die echter zeide niet te twijfelen aan de uitslag van de strijd. Dien Bien Phoe-militairen naar Nederland? Reeds enige dagen na de val van Dien Bien Phoe in Indo-China is het plan gerijpt, Franse oud-strij ders uit Indo-China een verblijf in Nederland aan te bieden, evenwel met de bedoeling dat geen gewon den of zieken, doch alleen herstel lenden hiervoor in aanmerking zul len komen. Aan families, voorlopig alleen in Den Haag en omstreken, zal verzocht worden gedurende on geveer een maand een Franse mili tair, dus soldaat of officier, gastvrij in hun gezin op te nemen. Natuurlijk eist zulk een organi satie, men denkt om te beginnen aan plm. 100 militairen, een dege lijke en goede voorbereiding. Een comité van aanbeveling is in wor ding, waarin o.m. generaal Jhr W. Roëll zal zitting nemen. Franse regering zal vertrouwenskwestie stellen De Franse regering heeft beslo ten de vertrouwenskwestie te stel len. De Franse Nationale Vergade ring heeft besloten Zaterdagoch tend over de vertrouwenskwestie te stemmen. De vertrouwenskwes tie werd om twee uur in de nacht van Woensdag op Donderdag ge steld. Verwacht wordt, dat de pasbe noemde Franse opperbevelhebber, generaal Ely, binnen ongeveer tien dagen naar Parijs zal gaan om zijn operatieplannen aan de regering voor te leggen. Franse militaire kringen sluiten de mogelijkheid van een grote Vietminh-aanval te gen de Tonkinese delta binnen en kele weken, niet uit. Dr. Schweitzer zal Nederland bezoeken De 79-jarige zendeling-arts dr. Albert Schweitzer heeft Woensdag bij zijn aankomst té Bordeaux uit Frans Equatoriaal Afrika tot ver slaggevers gezegd, dat hij het geld van zijn Nobelprijs had besteed voor de bouw van een lepra-kolonie voor 250 lijders. Ook had hij voor de prijs een radiografische installa tie voor zijn ziekenhuis te Lam- barene in de provincie Gabon ge kocht. De installatie is, zo zeide de zendeling-arts, van veel nut voor de behandeling van t.b.c.-patiënten Het grootste deel van het metsel werk had hij persoonlijk gedaan. Dr Schweitzer zeide, dat hij na een rusttijd in zijn woning te Guns- bach in de Elzas, een concerttour nee zal maken door Groot-Brittan- nië, Nederland, Denemarken, Noor wegen en Zweden. Hij was van plan later naar Lambarene terug te ke ren om zijn werkzaamheden daar voort te zetten. ONVERGETELIJK VADERLAND Reeds 31 jaar woont het echtpaar A. Dalebout-Ponsen in Californië, maar de banden met het vaderland zijn toch nog zo sterk, dat het zijn gou den bruiloft op de Nederlandse bodem en wel in Dordrecht wilde vieren temidden van de vele familieleden, die de heer en mevrouw Dalebout niet op hun zwerftochten door de wereld hebben gevolgd. Want inderdaad is er sprake van „zwerftochten". In 1912 vertrok het gezin Dalebout namelijk naar het toenmalige Nederlands-Indië, in 1915 naar het Oostzeegebied, in 1920 weer naar Indië en in 1923 naar Los Angelos. De heer Dalebout is jarenlang werkzaam geweest in het baggerbedrijf. Paspoorten gaan f 2,50 kosten Geldigheidsduur verlengd tot vijf jaar Bij Koninklijk Besluit van 8 Juni 1954 is bepaald, dat de rijksleges voor paspoorten zijn verlaagd van f 10 tot f 2,50, terwijl tevens de gel digheidsduur van een paspoort van twee op vijf jaar is gebracht. Dit besluit zal in werking treden per 1 Juli a.s. Deze regeling geldt uit sluitend voor paspoorten afgegeven of verlengd ten behoeve van hier te lande domicilie hebbende Neder landers, aldus deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken mede. De uitvoering van deze nieuwe maatregel valt midden in het reis- seizoen en dientengevolge is te ver wachten dat bij het afgeven van paspoorten enige vertraging kan ontstaan. Het is derhalve aan te be velen tijdig paspoorten aan te vra gen. (Zij die begin Juli naar het buitenland willen reizen kunnen daarom reeds van 15 Juni af hun aanvraag indienen, waarna na 1 Juli het nieuwe, c.q. verlengde pas poort zal worden uitgereikt, uiter aard tegen de verlaagde prijs). Nederlandse tulpen in Dixieland Het Centraal Bloembollencomité heeft verleden najaar aan 10 bur gemeesters van belangrijke steden in het Zuiden van de Ver. Staten (Atlanta, Charleston, Birmingham, Charlotte, Houston, Memphis, Mi ami Beach, Nashville, Richmond en St.-Louis) 1000 tulpen aangeboden. Deze bollen werden in de plantsoe nen geplant. Dit voorjaar werden de bloemen op kwaliteit beoordeeld. De stad Charlotte (N. Caroline), had de mooiste bloemen en burgemees ter Philip van Avery zal nu de eer ste prijs in ontvangst nemen, n.l. een gratis overtocht voor hem en zijn echtgenote naar Holland. Bijzondere match voor Rampenfonds Dit voorjaar heeft Hr. Ms. krui ser „De Ruijter" een bezoek ge bracht aan Funchal op Madeira, waar 't scheepselftal een voetbal wedstrijd speelde tegen de „Club Sport Mai'itimo de Funchal". De gastheren, die deze wedstrijd met klinkende cijfers wonnen, hadden de bijzondere attentie, de helft van de geheven entree-gelden te be stemmen voor het Nederlandse Na tionale Rampenfonds. Als resultaat hiervan kon dezer dagen via het Nederlandse gezantschap te Lissa bon en het ministerie van Marine een bedrag van 821.40 escudo's, overeenkomende met f 109,33 aan het rampenfonds worden overge maakt. MET MEELBOMMEN EN LOSSE FLODDERSYankees en opstan delingen nemen het weer tegen elkaar op in schermutselingen van man tegen man in de buurt Bricc's Kruispunt by Bladwyn in Missouri by de „heropvoering" op 6 Juni, van de hier gestreden beroemde slag uit de Burgeroorlog. Negentig jaar geleden trokken de strijdkrachten van de Unie onder generaal Samuël Sturgiss, terug op Memphis in Tenessee, na hun nederlaag by Brice's Kruispunt Honderden bezoekers sloegen ook dit jaar weer de ,slag" gade, die nu gevochten werd met rook- en meelbommen en losse flodders. Daarna ging iedereen aan tafel om er een pic-nic te gebruiken. Commissie Buitenlandse Zaken stemde tegen De vluchtelingen West-Duitsland in 350.000 personen verblijven nog in vluchtelingenkampen in West- Duitsland, zo heeft de West-Duitse minister voor Vluchtelingenzaken, prof. Oberlander, Dinsdag meege deeld. De grootste groep wordt ge vormd door hen, die uit Oost-Duits- land naar het Westen zijn gekomen. Er zijn in het geheel in de Bonds republiek 2.530 kampen. Volgens de minister zullen dit jaar ongeveer 30.000 uitgewekenen een eigen woning kunnen krijgen. Sluiting termijn aangifte Huisraadschade Het Nationaal Rampenfonds te 's-Gravenhage heeft bij brief van 2 Juni j.l. aan de burgemeesters der getroffen gemeenten medegedeeld, dat de aangifte van huisraadschade mogelijk is tot 1 Augustus a.s. Aangiften, die na 1 Augustus a.s. binnenkomen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Georges Bidault, heeft Woensdag in de commissie van buitenlandse zaken van de Na tionale Vergadering verklaard: „Hoewel er (ten aanzien van de Saarkwestie) nog bepaalde punten van onenigheid bestaan, is overeen stemming nader dan ooit". Bidault zal spoedig nader overleg met bondskanselier Adenauer plegen over de nog hangende kwesties. HACHELIJK AVONTUUR VAN VIERJARIGE Op het nippertje gered Het personeel van het thans te Oosterbeek optredende Grand Cir que International, heeft Dinsdag middag een moeilijk kwartiertje beleefd. Tijdens het opbouwen van de tenten voor de eerste voorstelling op Dinsdagavond waren er veel kinderen op het terrein. In een on bewaakt ogenblik heeft het vier jarige meisje A. van M. dat in de omgeving woont, kans gezien in de grote kooi met leeuwen van de heer Althoff te kruipen. Het kind stond rustig in de kooi en streelde één der leeuwen over zijn lange manen. Toen de oppasser, die door een der kinderen op de gedragingen van het meisje was geattendeerd, de kooi echter wilde openen om het kind te bevrijden ,begon de leeuw zo kwaadaardig te grommen dat men voor het leven van het kind vreesde. De dompteur Althoff, die inmiddels was gewaarschuwd, riep het kind toe dat zij voorzichtig de kooi moest verlaten, omdat de leeuw gevaarlijk was. Het kind scheen dit echter niet te begrijpen. Bovendien was de leeuw voor de kooideur gaan staan, zodat men het kind niet meer kon bereiken. De andere leeuwen waren inmid dels door de opgewonden stemming rond hun kooi nerveus geworden en gingen heen en weer lopen, waardoor de situatie voor het kind steeds hachelijker werd. Eindelijk gelukte het de heer Alt hoff de leeuw, die de toegang tot de kooi versperde naar de achter wand van de kooi te drijven. Daar na kon hij, gewapend met een ge laden revolver en een tweetand, de kooi binnengaan om de leeuw in bedwang te houden. Het meisje, dat was gaan schreien kon toen door de oppasser uit de kooi worden ge trokken. Het had slechts 'n schram op haar been opgelopen, veroor zaakt door een der nagels van de leeuw die ze had gestreeld. Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn am bassade te Moskou opgedragen bij de Sowjetrussische regering te pro testeren tegen de beschieting op 3 Juni jl tussen Graz en Zagreb van een Sabena-vliegtuig dat varkens vervoerde. De Belgen eisen een bestraffing van de schuldige en een schadeloosstelling voor de slacht offers. Het onderzoek heeft uitge wezen, aldus het communiqué, dat de aanval werd uitgevoerd door een straaljager Mig 15, dat de Rus sische identiteitstekens droeg. Zes leidende Franse socialisten heb ben zich niet aan de partijdiscipline gestoord en een ernstige klap toe gebracht aan de pogingen van de regering om de goedkeuring van het parlement te krijgen voor het E V.G.-verdrag. In de invloedrijke commissie voor buitenlandse zaken hebben zij met andere politici de Nationale Verga dering aanbevolen de E.V.G. niet te bekrachtigen. Met 24 tegen 18 stemmen nam de commissie een rapport van haar voorzitter Jules Moch aan tegen bekrachtiging. Er waren twee ont houdingen. Moch is socialist en De houding van Molofof verscherp! De Russische afgevaardigde op de Geneefse conferentie, minister Molotof, heeft sedert 1 Juni, de dag van de terugkeer in Genève van zijn onverwacht driedaags bezoek aan Moskou, zijn houding op de conferentie verscherpt, aldus werd Woensdag van een Amerikaan te Genève vernomen. Voor zijn bezoek aan Moskou had Molotof neiging vertoond op te tre- nen als tussenpersoon tussen de standpunten van de Verenigde Sta ten en communistisch China. Na zijn terugkeer zijn er veel meer symptomen van starheid en agres siviteit, aldus de Amerikaan. Ter dood veroordeelde schreef boek De Amerikaan Carl Chessman, die wegens verkrachting, roof en ontvoering op grond van in het geheel 17 misdaden ter dood ver oordeeld is en 30 Juli door middel van de gaskamer ter dood gebracht zal worden, heeft voor 10.000 dol lar de filmrechten van zijn boek (cel 2455, dodengang), (cel 2455, death row) aan „Columbia Pictu res" verkocht Het boek is een auto biografie en is een „bestseller" in Amerika geworden, aldus weet het blad „Variety" te melden De film zal een feitelijk verslag worden, waarin Chessman niet ver dedigd wordt, zo vervolgt het blad. De manager van Chessman heeft medegedeeld, dat het boek ook spoedig in het buitenland gepubli ceerd zal worden Volgens zijn zeg gen zal het geen goede indruk van het wetsstelsel van Amerika maken als Chessman inderdaad gevonnist wordt. Het blad zegt niet te weten, hoe Chessman zijn geld zal besteden. Volgens het West-Berlijnse anti-communistische inlichtingen bureau-West zullen Sowjetrussi sche militairen in Duitsland spoedig verlof, krijgen om met Duitse vrou wen te trouwen. oud-minister van defensie. Het be sluit van de commissie is niet bin dend voor de algemene vergadering maar heeft niet nagelaten grote in druk te maken op de 105 socialis tische parlementsleden. Een socia listisch partijcongres heeft zich tien dagen geleden ten gunste van ra tificatie uitgesproken. DJAKARTA. Naar P.l.„ Aneta" verneemt, zal de Indonesische dele gatie voor de besprekingen over de Unie op 20 Juni uit Djakarta naar Nederland vertrekken. Naar voorts wordt vernomen zal ook de Indo nesische ambassadeur in Bonn, mr. Maramis, in de delegatie worden opgenomen. O O Nadenken is in zekere zin: o het koren dorsen, om er de O korrels uit te krijgen. o O O Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Zuidwestelijke wind Wisselende bewolking met en kele verspreide buien; vrij krach tige tot matige Zuidwestelijke wind en weinig verandering in tempe ratuur. 12 Juni. Zon op 4.20, onder 20.59. Maan op 17.21, onder 1.38. Volle maan: 16 Juni te 13.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 Juni 12.35 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 12 Juni 12.07 v.m. n.m. Springtij: 18 Juni. Doodtij: 25 Juni. Woningbouw slokt de grond op Met verkeer en defensie per jaar 3500 ha In de periode 1950-1965 zullen naar schatting ongeveer 810.000 woningen moeten worden gebouwd waarvan ongeveer 750.000 door de provincie worden verdeeld en on geveer 60.000 woningen als speciaal contingent bijzondere ontwikkeling, niet door de provincies worden toe gewezen. Van deze 750.000 wonin gen zal ongeveer 45 °/o van de te bouwen woningen in de min of meer stedelijke gemeenten (met meer dan 20.000 inwoners) worden gesticht, waarvan circa 18 °/o in de steden boven de 200.000 inwoners. Voor de uitbreiding van de be bouwing met alles wat daarbij be hoort, alsmede voor aanleg van verkeerswegen, defensie enz., zal uiteraard een beroep op de aan wezige cultuurgrond en woeste gronden moeten worden gedaan. Naar schatting zal hiervoor in de genoemde periode jaarlijks maxi maal 3500 ha en minimaal 2800 h3 nodig zijn. PLANT EEN BOOM OP SCHOUWEN-DUIVELAND Propaganda richt zich op touristen Voor de Boomplantactie is tot dusverre een bedrag van f 120.000 ingekomen. Dit bedrag geeft ech ter nog op geen stokken na een beeld van de uiteindeiyke af loop van de actie, want talrgke loop der actie, want talrijke cer tificaten staan nog uit en uit di verse steden moet nog een afreke ning komen. Zo b.v. uit Gouda, waar een comité een zeer grote ac tiviteit heeft ontwikkeld. In deze stad woont een dame, die alleen reeds meer dan duizend certificaten aan de man heeft gebracht. Naar wij vernemen heeft de Pro- pagandacommissie van het Boom- plantcomité besloten de actie een nieuwe impuls te geven door zich speciaal te richten tot de talrijke touristen, die tijdens het seizoen het eiland zullen bezoeken. Op beschei den en beschaafde wijze zullen be zoekers worden geattendeerd op de mogelijkheid te offeren voor 't grote doel: de herbeplanting van het eiland. De bekende affiche met de lachende en plantende boer krijgt een opdruk in drie talen, Frans, Engels en Duits. Voor de aanbrenging van deze affiche zal de medewerking worden verzocht van de winkeliers op het eiland, die tevens zullen worden gevraagd wat certificaten in voorraad te ne men. In verband met het feit, dat alle gemeenten op het eiland de toezegging deden de aangeboden hulp vart de Stichting voor de her beplanting te willen accepteren, zal op de gemeenten een beroep worden gedaan zich met de pro paganda „op eigen grondgebied" te willen belasten. Van Zype tot de Westhoek Het moet zo worden, dat van Zijpe tot de Westhoek de bezoe kers worden gedrukt op het klem mend probleem van de dode bomen en de mogelijkheid tot herstel hier van, middels het kopen van een certificaat. Overwogen is ook op de drukbezochte punten bij de slui tingen te Ouwerkerk en Schelphoek stevig verankerde bussen te plaat sen met het verzoek gaven voor de herbeplanting hierin te willen de poneren. Dit laatste moet evenwel nog nader onder ogen worden ge zien. Medegedeeld wordt nog dat een collecte voor de plantactie tijdens de vergadering van de Vereniging van Handelaren in Granen, Zaden en Peulvruchten te Zierikzee een bedrag opbracht van f 106,35. Een soortgelijke collecte op de vergade ring van bouwkundeleraren bij het Nijverheidsonderwijs, Woensdag middag in de Concertzaal, bracht f 96,93 op. Uit een en ander blijkt dat de offervaardigheid van het publiek nog altijd groot is en Schouwen-Duiveland straks over het kostbare geld zal beschikken om de beplanting op grote schaal te realiseren. Het planten van de eerste Stichtingsboom op het eiland heeft verder onderwerp van ge sprek uitgemaakt. Besloten werd hiervoor zo spoedig mogelijk een datum vast te stellen. Het planten zal met verschillende officialiteiten gepaard gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1