Foster Dulles ziet twee winstpunten van Berlijnse Conferentie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nog sierke verdeeldheid over E.V.G.-verdrag in het Westen Wederopbouw Schouwen-Duiveland in het brandpunt der belangstelling ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Frys per 3 maanden by vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag. Advertentleprys 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 No. 17494 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zterikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikxee. Russisch standpunt weer duidelijker De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft in een radiorede verklaard, dat de Beriynse conferentie twee resultaten heeft opgeleverd, welke de toekomst aanzieniyk zullen beïnvloeden. In de eerste plaats was Molotof, voorzover Europa betreft, er toe ge bracht te tonen, dat de Sowjet-Unie vast houdt aan alles wat zij bezit, ook aan Oost-Duitsland en Oost-Oosten rijk, en dat zij nog meer wil hebben. In de tweede plaats, wat betreft Korea en Indo-China, was Molotof er toe gebracht het Amerikaanse standpunt te aanvaarden, dat het be trekken van communistisch-China in besprekingen over deze twee aange legenheden, geen erkenning van de communistisch-Chinese regering in houdt, zo zei hij. Dulles geloofde, dat het bereiken van deze twee resultaten alle inspan ningen op de Berlijnse conferentie rechtvaardigen. Berlijn heeft de weg geëffend voor andere gebeurtenissen. De vereniging en versterking van West-Europa kan nu voortgaan en in Azië zou vereniging van Korea en beëindiging van agressie in Indo- China bereikt kunnen worden, als communistisch-China dat wenst. „Ik voorspel niet, dat deze dingen zullen gebeuren", doch als het zover komt, is dat slechts dank zij Berlijn", aldus de Amerikaanse minister, Amerika blijft op zijn hoede, Drie-jarig knaapje ging autorijden Het 3-jarig knaapje van een Am sterdamse arts heeft een angstig avontuur beleefd, dat hem nog lang zal heugen. Zijn vader, die op be zoek ging bij een patiënt, had zijn zoontje op de voorbank van zijn langs de Kloveniersburgwal geparkeerde wagen achtergelaten. De arts had de handrem aangetrokken en de ver snelling in achteruit gezet. Wat er precies gebeurd is toen het knaapje alleen in pappies wagen zat, is onbekend, maar op een gegeven ogenblik zagen voorbijgangers de auto het water in rijden en hoorden zij het kereltje om hulp schreeuwen. De wagen dook met de neus naar voren het nog met ijs bedekte gracht water in. Een wagen van de radio- autodienst was fluks ter plaatse en vier mannen (een hoofdagent van po litie, een glasblazer, een koopman en een directeur) beijverden zich het knaapje, dat op de achterbank gekro pen was, uit zijn hachelijke positie te bevrijden. De kleine achterruit van de Chevrolet werd vernield. Het ventje kon hier precies doorheen. Juist verscheen zijn pappie ten to- ferentietafel. „Wij behoeven niet, uit nele. Hij kon terstond zoonlief, die vrees, de werktuigen der diplomatie snijwonden aan rechterknietje en en de mogelijkheden die zij verschaf- linkerhandje had opgelopen, eerste fen, neer te leggen". hulp verlenen. NA DE BERLIJNSE MISLUKKING Herbewapening van W.-Duitsland het struikelblok Algemene Vergadering Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" Twee sprekers gaven hun visie op toekomstige ontwikkeliug vrees voor verschalking aan de con- In drie Westeuropese landen is de steun aan de plannen tot herbewa- zei hij, doch het mag niet weigeren verdeeldheid over de Europese Ver- pening. dedigingsgemeenschap dezer dagen Twaalf uur eerder keurde de La- duidelijk aan de dag getreden. bourfractie het voorstel goed met een Een bespreking tussen Bondskan- meerderheid van negen stemmen, sclier Adeauer en de socialistische Dit gaf de linkse socialistenleider oppositieleider in West-Duitsland om Bevan aanleiding tot de verklaring, nog voor het grote debat over de po- dat de partijleiders zich niet meer in litieke toestand overeenstemming te naam van de partij over de herbe- bereiken over de vraag of West- wapening kunnen uitlaten. Duitsland zich moet bewapenen vóór Oost- en West-Duitsland zjjn her enigd, heeft geen resultaat opgele verd. Van sociaal-democratische zijde werd later verklaard, dat de kloof nog even wyd is als tevoren. Bovendien zijn er tekenen, die er op wijzen dat ook vele Conservatieve parlementsleden tegen deelnéming van West-Duitsland aan de verde- diiging van West-Europa zijn. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, zeide Woensdag op vreedzame wijze te proberen tot gewenste resultaten te komen uit TWEEDE KAMER Invoering van nieuwe rijksdaalders en guldens Woensdagmiddag is in de vergade ring der Tweede Kamer aan de orde gekomen "het wetsontwerp tot invoe ring van nieuwe rijksdaalders en gul dens. Het gewicht van de nieuwe rijksdaalders en guldens zal bedra- jn Frankrijk werd in de Na- gen resp. 15 en QVz gram (thans 25 tionale vergadering veel verzet ge- in het Lagerhuis, dat Groot-Brittan en 10 gram); het gehalte blijft het- boden tegen Westduitse herbewape- nië spoedig weer besprekingen te Pa- zelfde. De middellijn zal bedragen njng en hoewel de minister van Bui- rijs zal voeren over samenwerking resp. 33 en 25 mm (thans 38 en 28 tenlandse Zaken, Bidault, het E.V.G.- met de E.V.G. Ook zou er opnieuw mm). verdrag gaarne spoedig bekrachtigd worden gesproken over Brits-Ameri- In het verslag der commisie van w]j zjen, werd Woensdag geloofd, dat kaanse steun voor de E.V.G. rapporteurs wordt het volgende ge- de Nationale vergadering de behan- zegd: deling van deze kwestie zal uitstellen Nadat de commissie de Memorie na de conferentie te Genève. van Antwoord had bestudeerd, achtte Qok in Groot-B rittannië zij het wenselijk met de regering na- trad verschil van inzicht aan de dag der mondeling in overleg te treden, over de herbewapening van West- Bij dit overleg, dat plaats vond op 3 Duitsland. Het bestuur van de La- en 23 Februari 954, heeft de minister bourpartij gaf met een kleine meer- van Financiën aan de commisie me- derheid (14 tegen 10 stemmen) zijn degedeeld, dat hij, in tegenstelling tot goedkeuring aan het voorstel tot Thailandse prins op bezoek bij Prins Bernhard het gestelde in de Memorie van Ant woord, genegen is de muntbiljetten niet geheel te doen verdwijnen. Het ligt in zijn bedoeling om de munt biljetten van een gulden in de loop van de jaren 1954 en 1955 geleidelijk aan te doen vervangen door zilveren munten. -Met betrekking tot de muntbil jetten ter waarde van een rijksdaal der-ligt het in het voornemen van de minister om deze gedurende boven genoemde jaren nog te doen ver vangen door zilveren munten. Daar na, nadat de gevolgen van de ver vanging van muntbiljetten van een gulden door zilveren munten kun nen word beoordeeld, zal een beslis sing omtrent het invoeren van zilve ren munten ter waarde van een rijks daalder worden genomen. Het wetsontwerp werd zonder be raadslaging of stemming goedge keurd. Gifmoorden in Worms Avontuurlijke emigratietocht Uit Cairns (Queensland - Austra lië) is gemeld, dat bij Cape Tribu lation, een Letlandse emigrant aan land gekomen is, die 450 mijl in een open boot afgelegd heeft, hul peloos dobberend op de golven. De reis van de Letlander, de 26- jarige Vitors Zvejnieks, begon op Thursday Island, in de Straat Torres (tussen Nieuw-Guinea en Australië). Hij verliet dit eiland 6 Januari in een open boot, doch verloor in een storm zijn riemen. Hij dobberde 46 dagen rond en landde eindelijk in Australië. Ge durende deze tijd ving hij regen water in een oud kopje op. De emigrant bevindt zich thans in hel ziekenhuis. Hij is ondervoed en uitgeput. Hij kon slechts een vage schildering van zijn tocht geven. Federatieve Raad van Prins Bernhard heeft Woensdag middag in paleis Soestdijk een van zijn oude vrienden ontvangen, de 45-jarige Thailandse prins Chula Chakrabongse, neef van de tegen woordige koning van Thailand. Prins Chula arriveerde met het K.L.M.-vliegtuig uit Bangkok met zijn Engelse vrouw op Schiphol. Het echtpaar begaf zich onmiddellijk per auto naar Soestdijk, waar het enkele uren in het koninklijk paleis door bracht. In de avonduren hebben prins Chula en. zijn echtgenote de reis naar Engeland per vliegtuig voortgezet. Hongaarse pleegkinderen terug naar hun kampen Woensdag 3 Maart zullen de 79 Hongaarse kinderen, afkomstig uit de kampen in Duitsland en Oostenrijk, die gedurende drie maanden bij Ne derlandse pleegouders zijn geweest, naar de kampen terugkeren. De Stich ting Hulpactie voor Hongarije heeft De „gifmengster van Worms" heeft Christ^ïehmann^hee^tekeml^dat verzet verzoekt kerkdiensten di' transport georganiseerd en gefi- i^nrisia i_.ewiiu.ui. nancierd. Dames van deze Stichting zij in September aar Op 5 Mei zullen de kinderen op hun reis be giftigd heeft. Maandag gaf zij toe, ceieiden dat zij in pralines een plantenbe- Het hoofdbestuur van dc Nationale schermingsmiddel gespoten had. Haar Federatieve Raad van het voormalig Het is bijna zeker, dat een nieuw vriendin, Anna Hamann, die van deze verzet deelt mede, dat het een schrü- transport van vijftig kinderen van pralines gegeten had, overleed korte ven heeft gezonden naar alle kerk- alle gezindten op 6 Maart mee tijd daarna. Mevrouw Lehmann heeft genootschappen in Nederland, met terug zullen komen. Het ligt voorts voorts bekend in October van het het verzoek op dc 5c Mei in alle in de bedoeling a.s. zomer opnieuw vorige jaar haar 75-jarige schoon- kerken openbare dankdiensten te en dan een groter transport kinderen vader vermoord te hebben door het houden ter herdenking van de be- bij pleegouders in Nederland onder zelfde gif bij zijn yogurt te voegen. vrtfdJng. tebrengen. „De toekomst van Schouwen-Dui veland", zo luidde het thema van de algemene vergadering der Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland", die 'Woensdag in een volle „Nieuwe Graanbeurs" te Zierikzee werd ge houden. Talrijke bewoners van stad en eiland waren naar deze belang rijke vergadering gekomen, om het een en ander te vernemen over de plannen die de wederopbouw van het eiland raken. De vergadering had een prettig verloop en stond onder leiding van de voorzitter van de Stichting, de heer P. Heering. Sprekend over de faits et gestes van de Stichting, wees de voorzitter op het vele tot nu toe reeds verrichte werk. Hieraan zaten duidelijk posi tieve kanten, hoewel ook fouten ge maakt werden. Bij het begaan hier van ging het er zeker niet om per sonen, wie dan ook, persoonlijk te kwetsen, maar steeds om de zaak als zodanig, nl. de bevordering van de belangen van het eiland. Spreker wijdde een woord van dank aan de landsregering, die het herstel moge lijk maakte en verder aan allen die bij dit werk waren betrokken. Ver der kwalificeerde de voorzitter het s.s. „Krammer" als een belangrijke verbetering in de verkeersverbindin gen van en naar het eiland. Hij "bracht dank aan 'de R.T.M. voor het in de vaart brengen van dit schip, dat een behoorlijke vervoerscapaciteit heeft. Als leitmotief voor de toekomst wilde spreker het woord van Willem van Oranje overnemen: „Het is niet nodig te hopen om te ondernemen, noch te slagen om door te zetten". Er bestaan talrijke problemen en het is moeilijk te zeggen „toch wordt al les hier weer goed". „Wij staan", al dus spreker., „met de rug tegen de muur en moeten vooruit". Sprekend over het Reconstructie rapport noemde de voorzitter het rap port een degelijk stuk werk, hoe men er verder ook tegenover staat. Het rapport heeft de waarde van een ad vies, waardoor G.S. nog niet gebon den zijn. In verband met enkele voor beelden uit de praktijk, riep spreker zijn gehoor op vooruit te zien en eigen moeilijkheden te zien in groter verband, al begreep hij de verzuch ting dat de overheid nog verder gaat zich te bemoeien met de particuliere belangen. Hierna stipte hij enkele concrete problemen aan, als herindeling en bevriezing. Belangrijk in dit opzicht is een .goede voorlichting. De Stich ting wil hiervoor, in samenwerking met de Herstelcommissie uit de Ver eniging van Burgemeesters en Secre tarissen en de Noodcommisie van de Ned. Hervormde Kerk, bij de voort- duur zorgen. Prijzenswaardig is het initiatief, naar inzicht van spreker, dat de le den van Prov. Staten zich hier eerst persoonlijk op de hoogte komen stel len van de toestand, voordat het Re constructierapport in discussie komt. Staande tegenover de opeengesta pelde problemen, is het eendrachtig samenwerken voor alles nodig, waar bij geen levenskwesties dienen te worden gemaakt van punten van on dergeschikt belang. De Stichting telt thans 1.300 leden, maar moet nog sterker worden, om de stem van het eiland zo goed mogelijk te kunnen vertolken. Dc wederopbouw Het hoofd van het Bureau Weder opbouw Schouwen-Duiveland, dhr. D. Stam, verkreeg hierna het woord, die in grove lijnen enkele feiten en problemen schetste, die op de weder opbouw van het eiland betrekking hebben. De wederopbouw betreft 5.000 schadegevallen, waaronder 650 geheel verwoeste woningen en 245 verwoeste boerderijen. De schade alleen hiervan bedraagt f 25.000.000. Door de Wet op de Wederopbouw Watersnoodgebieden, kreeg de her bouw een wettelijke basis, waarbij het herstel van de herstelbare pan den werd opgedragen aan de Ramp- schadebureaux en de wederopbouw van verwoeste huizen, boerderijen en bedrijfspanden aan het Bureau We deropbouw. Spreker stond stil bij de problemen waarvoor de gemeentebesturen zich zien gesteld, daar een herbouw van de oude toestand uiteraard niet plaats mag vinden. De opbouw der gemeen ten zal in andere vorm geschieden, in overeenstemming met de eisen die door economie en verkeer worden ge steld. Het gaat er hierbij om, de par ticuliere wederopbouw toch zo onge stoord mogelijk te doen verlopen. Het iS' begrijpelijk dat polderbesturen, Waterstaat en het ministerie in de zelfde geest denken. Een mogelijkheid tot woningsanering is geschapen door gemeentelijke aankoop van krotwo ningen. Lang niet altijd zal inmiddels herbouw ter plaatse mogelijk zijn. De gemeenten kunnen een herbouwplan opstellen, waarbij tevens rekening wordt gehouden met de eisen die de herverkaveling stelt. Reeds 90 pet. van de gemeentebesturen hebben op een dergelijk her bouwplan een principiële goedkeuring gekregen. Deze van tevoren gegeven principiële goedkeuring komt tegemoet aan de problemen, waarmede èn particulie ren èn de gemeentebesturen wor stelen. Belangrijk ook is de mogelijkheid dat van regeringswege woningwet woningen worden gebouwd, die later door particulieren kunnen worden overgenomen. Hierdoor ontstaat een besparing in de bouwkosten en an dere voordelen. Het systeem voldoet in de praktijk. Staan de huizen er eenmaal, dan worden zij vlot door particulieren overgenomen. Een zeer waardevolle geste is het aanbod van 200 volwaardige houten geschenkwo ningen, die voor- f 1.000 aan parti culieren kunnen worden toegewezen. Deze prijs is laag gesteld. Sprekend over de herbouw in het algemeen, wilde spreker, zonder te kort te doen aan de merites van de plaatselijke en eilandelijke aanne mers, loch uitdrukking geven aan zijn bezorgdheid t.a.v. de mogelijkheid op korte termijn de wederopbouw te vol tooien. Er zijn elders voldoende aan nemers. Zelfs een. periode van twee jaar achtte spreker lang. Het gaat er om dat de gemeentebesturen be trouwbare aannemers aantrekken. Over het vaak vernomen „het is zo duur" met betrekking tot de weder opbouw, merkte de heer Stam op, dat men toch niet moet schromen zo snel mogelijk plannen te maken. Over de prijzen staat in concreto nog niets vast en voorbeelden uit andere delen van het rampgebied hebben hier geen waarde. Als er plannen komen krijgt de re gering inzicht in de hoeveelheid nood zakelijk aan te trekken aannemers. In het algemeen zijn nog maar wei nig wederopbouwplannen in voorbe reiding en spreker deed een beroep op volle medewerking van het pu bliek om tot hei-bouw te komen. De herverkaveling Het hoofd van de Herverkaveling Ir L. Eelkema, schetste als doel dier verkaveling het geraken tot een zo gezond mogelijke agrarische opbouw. Spv. wees op de analogie met Wal cheren. Evenals daar lag ook hier herverkaveling voor de hand. Het ambtelijk element in de Herverka velingscommissie is sterk. Een Agra rische Commissie werd daarom aan gewezen voor elk herverkavelings- blok. Ook de stem van iedere plaats moet doorklinken, vandaar de instel ling der Plaatselijke Commissies. De uitvoering is in handen van het Bu reau Uitvoering, gevormd door Land meetkundige Dienst en Cultuurtech nische Dienst. Het Bureau Uitvoering adviseert de Agrarische Commissie. Nauw contact met betrokkenen is no dig om tot realisering van de herver kaveling te geraken. Spreker vergeleek de stand van zaken met een grote onverdeelde boedel, warbij 20.000 mensen betrok ken zijn. De verdeling kan niét zon der spelregels, vandaar de Herver- kavelingswet, die het geheel een wet telijke grondslag geeft. Belangrijk is de lijst van rechthebbenden, waarop voorkomen grondeigenaren, hypo theekhouders, pachters enz. Deze.lijst vormt het entreebewijs in het Her- verkavelingsblok. De waardebepaling van de grond wordt verkregen door schatting. Zo wordt de waarde van ieders recht bepaald. De lijst van rechthebbenden wordt ter visie ge legd en t.o.v. de schattingen bestaat beroep op de rechter (Rechtercom missaris, Rechter). De toedeling kan eerst geschieden als het herverkavelingswerk is vol tooid. Hieronder valt de aanleg van wegen en waterlopen en het inrich ten van de kavels. Over die toedeling is in het huidig stadium nog niets be kend. In sommige gevallen wordt echter vooruitgelopen op deze toe deling. Irtgeval nl. de zaak in agra rische zin fout loopt, zulks met be trekking tot de herbouw b.v. De her bouw zal gericht dienen te worden naar de kavels in sommige gevallen en natuurlijk wil de herverkaveling de wederopbouw niet remmen. In de N.O.-polder is 700 ha vrijgekomen, waardoor een aantal landbouwers van het eiland naar dit nieuw ge wonnen gebied kan vertrekken. De op het eiland vrijkomende grond komt in het herverkavelingsblok, waardoor een mogelijkheid tot sa nering ontstaat. Sanering is nodig om te voorkomen, dat bedrijven ontstaan die eventuele conjunctuur-schomme lingen niet kunnen doorstaan. Boven dien is grond blijvend verloren ge gaan en vernield, waarvoor compen satie nodig is. Intussen kan niemand die grond ifllevert, geld hiervoor ont vangen. Hij krijgt de waarde terug in grond. T.a.v. de uitbreidingsplannen van verschillende gemeenten moet de herverkaveling wel eens vooruitlopen op toekomstige beslissingen. Spreker kwalificeerde de wenszitting met rechthebbenden als een generale re petitie voor de uiteindelijke toedeling, die echter nog wel vier jaar op zich zal laten wachten. In laatste instan tie kan nog door belanghebbenden een bezwaarschrift worden inge diend. In sommige gevallen is thans al wel van een toewijzing sprake die echter niets met de toekomstige definitieve toedeling heeft te maken. Deze toewijzing is nodig om in som mige gevallen, gedurende de jaren waarin het herverkavelingswerk uit gevoerd wordt, de grond te bebouwen. Uitgebreide discussie Na de causerie van Ir Eelkema deelde de voorzitter nog mede, dat de boomplantactie zich goed begint te ontwikkelen. Het geheel is nog slechts in een beginstadium, maar reeds is een bedrag van f 60.000 binnen. Uitvoerig werd daarna met de beide sprekers van gedachten gewis seld. Talrijke detailkwesties kwamen hierbij aan de orde. De sprekers von den daarin vaak aanleiding nog wat dieper op de kwesties in te gaan. (Vervolg op pagina 2). O o Ieder mens doet wel eens een domheid, maar de verstandige past op dezelfde domheid niet O te herhalen. o O Het K. N. M. I. verwacht tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt Wisselende bewolking met enkele verspreide buien; matige tot krach tige Zuidwestelijke wind; dezelfde of iets lagere temperaturen. 27 Febr. Zon op 7.32, onder 18.15. Maan op 4.10, onder 11.17. Laatste kwartier: 26 Febr. te 0.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 Febr. 9.14 v.m. 22.04 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 Febr. 8.56 v.m. 21.45 n.m. Doodtij: 27 Februari.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1