ABONNEMENT; rJT.t».rrpXr,J,S Woensdag 30 Dec. 1931. zierikzeesche courant. ÏÏB ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën 6EMEEMIEWE8KEN ZIEST Kennisgeving. BINNENLAND. Uit Stad on Provincie Siiilen de hoest Maken los Bij Ruwe Gesprongen Handen PMtM Zierikzeesche Nieuwsbode Prijs p. 3 maanden ƒ1.60, franco p. post 1.80. Voor het buitenl. per Jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 oent. Verschijnt des van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regeJL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. UitarlIJkIO aar op daa dag uitgaaf Postkantoor to Zferikzoe. NIEUWJAARSDAG. Openstelling (als op Zondag) 8—9, 1—2, telegraaf, telefoon, zegelverkoop. Niet open voor: postwissels (uitgez. telegrafische), postbewijzen, quitantiën, postpakketten (aanneming ter verzending) postcheque- en girodienst; spaarbank- dienst; belastingen; rijksverzekeringsbank, pasmunt. Er wordt één brief- en pakketpost bestelling uitgevoerd. ■A.iüifiet UÜKE.AU' VAN GEMEENTE- WERKEN worden tot en met 9 Januari 1932 aanbiedingen ingewacht voor de levering van 25000 stuks ongeschild eiken Staken, lang ten minste 1,20 meter en 25000 stuks idem, lang 1 meter. Dikte op van het stameind gemeten ten minste 5 c.M., franco voor wal te Zierikzee. Inlichtingen verstrekt de Gemeente- Bouwmeester. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 5en Januari des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, een openbare Vergadering van den Ge meenteraad zal gehouden worden. Agenda: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 8. Vaststelling wedde en pensioensgrond slag van den gemeente-ontvanger. 4. Vaststelling suppletoir kohier hon denbelasting 1931. 5. Vaststelling begrooting burgerwees huis over 1932. 6. Voorstel tot verpachting van een per ceel mosselverwaterplaats. 7: Voorstel tot het geven in erfpacht van een perceel gemeentegrond. 8. Voorstel tot het onbewoonbaarver- kisren- van een woning. 9. Voorstel tot verpachting van een per ceel vischwater. 10. Adres betreffende terugbetaling van erfpachten. 11. Voorstel tot verkoop van een stukje grond. 12. Voorstel tot wijziging van de veror dening tot geslotenverklaring van wegen. 13. Verzoek tot wijziging keurloon. 14. Verzoek Hoofdbestuur Ned. Bond v. personeel in overheidsdienst te Am sterdam tot het vast iaansitellen in gemeentedienst van C. Douw. 15. Verzoek tot verlaging belasting van voetbalwedstrijden. 16. Verzoek K. L. M. om deel te nemen in garantiefonds. 17. Adres aangaande maatregelen tegen z.g. „vliegende verkoopingen". 18. Verzoeken om pachtvermindering. 19. Adres afd. Zierikzee Ned, Chr. Land- arbeidersbond inzake steun. 20. Alsvoren inzake steun aan 60-jarigen. 21. Benoeming regent Burgerlijk Armbe stuur (per. aftreding). 22. Benoeming regent Burgerweeshuis (per. aftreding), 23. Benoeming lid commissie van toezicht Lager Onderwijs. 24. Benoeming twee afgevaardigden voor de N.V. Waterl. Mpij. „Sehouwen- Duiveland" voor 1932 en 1933. 25. Benoeming leden vaste raadscom- missiën. 26. Comptabiliteitsbesluit. Zierikzee, den 30 December 1931. De Burgemeester voornoemd. J. C. A. BANNINK. ACHT MILLIOEN INWONERS IN NED. Bedroeg het aantal inwoners van Ne derland in Sept. j.l. nog 7.992.991, in Oct. was het, blijkens de jongste aflevering van het Maandschrift voor de Statistiek, gestegen tot 8.006.600. Bij de volkstelling van verleden jaar was, zooals bekend, een cijfer van ongeveer 7.9 millioen be reikt. Hiermee wordt weer bevestigd, dat de Nederlandsche bevolking met onge veer 100.000 inwoners per jaar toeneemt BENZINE-BELASTING. Volgens de met 1 Januari ia.s. in wer king tredende wet tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op ben zine, wordt dit bijzonder invoerrecht ad f 6.— per 100 kilogram, nagevorderd van alle benzine, welke met ingang van 1 Januari 1932 in het vrije verkeer in een opslagplaats voorhanden is, alsmede van de benzine, die metingang van dien dag in vervoer is naar een opslagplaats in het vrije verkeer. Van de navordering zijn uitgezonderd de voorraden benzine, die per opslag plaats volgens de wet, met inbegrip van de hoeveelheden benzine, die met in gang van 1 Januari 1932 naar die op slagplaats in vervoer zijn, niet grooter zijn dan 200 kilogram. Voorraden, grooter dan 200 kilogram, zijn voor de volle hoeveelheid aan na vordering onderworpen. De gebruiker of hoofdgebruiker van een opslagplaats, waarin met ingang van 1 Januari 1932 meer dan 200 kilogram ben zine is opgeslagen, moet hiervan den 2den Januari, op straffe bij de wet be paald, schriftelijk aangifte doen bij den ontvanger. Elke beheerder van een ben zinepomp, onverschillig of de in de in stallatie aanwezige benzine zijn eigendom niet, is verplicht, op straffe bij de wet bepaald bij den hierboven genoem den ontvanger op 2 Januauri 1932 schrif telijk aangifte te doen van den stand van het aan de onder zijn beheer staande pomp bevestigde telwerk bij den aan vang van den eersten Januari 1932. Ter uitvoering van de wetsbepalingen nopens de navordering, zijn door den Min. van Financiën voorschriften gege ven, die, zooals gemeld, in de Staatscou rant van 23 Dec-èmber 1931zijn gepubli ceerd. Belanghebbenden worden naar den inhoud -dier voorschriften verwezen. Te vens kunnen zijinlichtingen bekomen bij de inspecteurs en de ontvangers der in voerrechten of der accijnzen. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten. 75«' Laxeer-Tabletten60c' Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apofch en Drogisten. ZIERIKZEE. De gemeentepolitie alhier heeft bij 3 verschillende hier woonachtige verloihouders, die verdacht waren zonder de vereischte vergunning sterken drank te schenken, een hoeveelheid van dien drank -Le zij onbevoegd in voorraad had den, if beslag genomen. Tegen hen is proctyerbaal opgemaakt. RElJ^SSE. Voor een. overvolle zaal in het café van den heer Telle, werd' op 19 dezer door de Rederijkerskamer „De Watergeus" opgevoerd „De Doodenrit", een drama in 1- bedrijf en „Eén dag Dame", een blijspel in 3 bedrijven. Mocht enkele jaren achtereen de belangstelling danig zijn getaand, thans was het ver heugend te zien, hoevelen .door hunne aanwezigheid blijk gaven van hunne her nieuwde belangstelling in de Rederijkers kamer, welke inderdaad over prima krachten beschikt. Er werd bijzonder vlot gespeeld en de uitbeelding der figuren liet niets te wenschen over. Het zou ons te ver voeren de spelkwaliteiten van ieder der spelers afzonderlijk te bespreken. Genoeg zij het daarom te vermelden dat het daverend applaus be wees, dat het publiek het gebodene naar verdienste wist te waardeeren. De bur gemeester wist zich aan het slot wel de tolk van alle aanwezigen, toen hij de Rederijkerskamer in een hartelijk speec'hje hulde en dank bracht voor haar schitterend spel. (Door bijzondere om standigheden eerst heden geplaatst), BROUWERSHAVEN. Openb. raadsver gadering van 23 Dec. Aanwezig de voor zitter, die tevens de functie van secre taris waarneemt, en alle leden. De voor zitter opent de spoedvergadering, welke hij belegd heeft in verband met een schrijven van het Ministerie, betreffende de werkloosheid. Goedkeuring is van Ged. Staten ontvangen betreffende: le wijzi ging begrooting '32 (gew. en kapitaal- dienst); 2e. aangaan rek.-courant met de Bank van Ned. Gemeenten; 3e. aangaan leening f2700. De voorzitter leest vervol gens een schrijven voor van 't gemeente bestuur van Wehl, waarin adhaesie ge vraagd wordt om de functie van Min. van Landbouw in te voeren. Wordt met algemeene stemmen tot adhaesie beslo ten. Aan de orde is Idaarna de benoeming van een lid van het burgerl. armbestuur, door vertrek van dhr. J. de Bruijne. Als candidaten worden door Bi. en W. voor gedragen de heeren C. W. /den B(oer en. H. J. Gast. Bij stemming krijgt dhr. C. W. den Boer 4, H. J. Gast 1 st. (blanco 1). Dhr. C. W. den Boer neemt de benoe ming aan. De voorz. leest een schrijven van de regeering voor betreffende werk loosheidssteun. Voorwaarden voor steun zijn een nauw contact tusschen departe ment en gemeente. De regeering is bereid voor weispitten 25 pCt. te steunen, onder voorwaarde: le. alleen hoofden van ge zinnen komen in aanmerking; 2e. tegen een loon van 22 cent per uur. Regenuren 17 cent. De arbeiders betalen 1/2 in ziek tewet en de gemeente de andere helft. De voorzitter deelt mede over de uit baggering der haven geen bericht te heb ben gekregen. Heeft dhr. Stevense daar naar gevraagd en deze geadviseerd een telegram te zenden aan 't Departement; zulks is geschied. De voorz. vraagt wat de leden denken betreffende de voor waarden der regeering. De heer Lijbaart Het Oude Jaar gaat van ons scheiden, 't Is haast gedaan. Zoo zijn er in den loop der tijidenj Zooveel gegaan. Doch zeker waren ze niet alle Zoo zwaar belast, Met armoe, crisis en malaise Hoog opgetast. r r*m fit» Het Nieuwe Jaar komt hoopvol binnen, Gelijk een kind. Vol goede hoop, omdat het 't leven Nog pas begint. Het kijkt niet om naar '31, Dat is voorbij. En '32 vangt weer aan met Een schoone lei. Misschien is 't einde van 'de crisis Welhaast in 't zicht En volgt er op het nacht'lijk duister Weer hoopvol licht. De eeuw'ge wisseling der tijden Gaat steeds haar gang, Al duurt de nacht, idie wij doorworst'len, Soms eindloos lang. Zoo moge 't Nieuwe Jaar er uitzien Als op. deez' plaat, Een lokkend beeld, dat straks U allen Te wachten staat. Moog' er een tijd van voorspoed volgen Op leed en druk. W ij wenschen U vanuit dit hoekje Thans veel geluk! meent, dat we niet anders kunnen dan aannemen. Zonder stemming wordt aldus besloten. Dhr. Ringelberg wenscht, dat de leden van (den Land- en Tuinb.-Arbei dersbond iden voorrang zullen genieten en vraagt wat er met werkloozen, andere werklieden, dient te gebeuren? Dhr. den Boer zegt, dat dit het werk der commis sie uitmaakt. Er 1 besloten dat niemand achtergesteld zal worden. Komt aan de orde huurbaggerb-.oti De voorz. deelt ;nuee, dat een iirma öns in den steelt liet, en hij daarna firma Visser om prijs opgave verzocht had. Deze had beschik baar 2 booten ad f 5,25 per week van 10 ton en een boot a flO, groot 20 ton. Besloten wordt 2 booten a f5,25 te hu ren. Bij de rondvraag vraagt dhr. Ringel berg naar de werkzaamheden benoeming secretaris. Bu en W. zijn nog niet ge reed. Niemand meer het woord verlan gende, sluit de voorz. onder de beste wenschen en in de hoop op een goed 1932, de vergadering. ZONNEMAIRE. Alhier is een crisisco mité tot stand gekomen, waarin zitting hebben Burgemeester en Wethouders ien de secretaris voor het gemeentebestuur, de heer P. van Dijke voor het Burgerlijk Armbestuur, de heer J. Rijstenbil voor de Herv. Kerk, de heer N. A. Deïst als vertegenwoordiger van den landbouw en de heeren Jac. van Splunder en A. van der Meer voor de arbeiders. Het ligt in de bedoeling een buscollecte langs de huizen door werkloozen te doen houden. Getracht zal worden werkloosheid te bestrijden door productieven arbeid te doen verrichten. Men stelt zich voor ook hen te helpen, die op andere wijze dan door werkloosheid! door de crisis ge troffen worden. NIEUWERKERK. Door de Chr. Meisjes- vereeniging „Dorcas" alhier, werd op Wioensdag 28 Dec. j.l. een Kerstgave uitgereikt van 76 kleedingstukken aan 49 behoeftigen van alle gezindten. POORTVLIET. Vergadering van den ge meenteraad, op Woensdag 23 Dec. Af wezig wegens ziekte de heer H. van Westen. Een aanvraag van het bestuur der bijzondere school om f42 voor het aanschaffen van nieuwe gordijnen, wera ingewilligd. Aan eenige bewoners van Strijenham, die verzochten nog een lan taarn te plaatsen, zal bericht worden, dat zij zich te wenden hebben tot het Waterschap, aangezien de grond, waarop hij zou moeten geplaatst worden, aan dat lichaam behoort. Op verzoek van het hoofd der school werd besloten, het eindigen van den cursus voor vervolg onderwijs vast te stellen op 1 Maart. Het aantal lesuren vermeerdert daardoor niet. Na een redactiewijziging, voorgesteld door den heer Carels, werd besloten in «de politieverordening op te nemen de vol gende bepaling: Het is verboden te loo- pen of zich te bevinden, zonder ver gunning van eigenaar of pachter op hooi en weiland en op tijdelijk braak liggen- gende gronden, gedurende de maanden November tot en met April. Een verorde ning, regelende een afwijking van de bepalingen van de winkelsluitingswet wordt vastgesteld. De sluitingsuren, ver meld in de wet, worden daardoor met I uur verlaat gedurende het tijdvak, be paald voor de vervroeging met 1 uur van den wettelijken tijd, bedoeld in art. 1 der wet van 3 Juli 1908. Tegen een overschrijving op den post onderhoud van straten en pleinen in de begrooting 1931 verzetten zich de heeren Boogaart en Carels, op grond, dat B«. en W. keien ver vreemd hebben zonder toestemming van den Raad, wat in strijd is met de' art. 171 en 175 der Gemeentewet. Een verzoek van het Bestuur der Zangvereeniging om op 28 December een schoollokaal te mogen gebruiken voor het geven van een zangavond, wordt toegestaan. Tot lid der commissie van toezicht op bró L. O. wordt met al,gemeene stemmen her benoemd de heer J. Looyenga. Met het houden van toezicht op werkloozen werd mét 3 stemmen belast de heer C. P. Voge laar; 2 briefjes waren blanco en 1 stem was uitgebracht op den heer Carels. Be sloten wordt, dat het jaarverslag om de Vijf jaar zal uitgebracht worden. Bij de rondvraag ideed de heer Boogaart het voorstel om gedurende den wettelijken zomertijd de klok te idoen luiden om 9.13 en 20 uur. Het werd verworpen. Vóór de heeren Boogaart en Carels. Ver der merkte hij op, dat !de tijd, gedurende welken de stukken ter lezing liggen, te kort is. De voorzitter deed de toezegging, dat hij met de opmerking in 't vervolg rekening zou houden. De heer Carels vestigde de aandacht van B. en W. op het feit, dat te Strijenham een varkens hok op ongeveer 2 M. afstand van een woning staat, waardoor de bewoner ge noodzaakt is, steeds ramen en deuren gesloten te houden. In de bouwveror dening is een afstand van 5 M. voorge schreven. Na uitgebreide discussie, waar bij de voorzitter in het midden bracht, dat B. en W. bestaande toestanden liefst bestendigen en de heer Boogaart zei, dat hok er nog geen vijf jaar staat en er bovendien nog een kippenhok bijgeplaatst is, werd besloten, dat B. en W. den be trokken eigenaar te dier zake zullen aan schrijven. THOLEN. Daartoe uitgenoodigd door het Comité voor de behartiging der be langen van Tholen bij de kanaalplannen, trad Maandagavond j.l. in de zaal van den heer Hoek alhier op Dr. A, v. d. Poel te Breda, met als onderwerp: „De kanaalplannen Wester-Schelde—üititelsas. Spr. werd ingeleid jdoor den loco-bur gemeester, de heer van den Berge, daar de burgemeester door ongesteldheid was verhinderd. Spr. begon met te zeggen, dat 'het momenteel gaat, tusschen de plannen van de ambtenaren der Water staat en het plan-„Konijnenburg", Na eerst de voorgeschiedenis ider kanaal kwestie te hebben behandeld, stond hij stil bij het verworpen plan-Moerdijk kanaal. Spr. toonde aan, dat Idit een reuze strop zou zijn geworden voor Rotter dam, daar het stelselmatig de Rijnvaart zou hebben verplaatst naar Antwerpen. Duidelijk deed spr. uitkomen, dat wij niet de minste wettelijke verplichtingen hebben aan België, doch dat een te Pa rijs gedane toezegging ons alleen de mo- reele verplichting oplegt, aan eenige eco nomische wenschen van België tegemoet te komen. Spr. zou het een prachtig gebaar van Nederland noemen, indien men uit eigen beweging begon, met het leg gen van een kanaal DintelsasBath. Dit plan zou niet alleen de afwatering van West-Brabant verbeteren, doch ook tege moet komen aan de scheepvaartbelangen. België zou dan nooit meer kunnen zeg gen, dat Holland niet wil en men staat MIJNHARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten FKKD1JLBEÜJKTKN. Donderdag 31 Dec. en Vrijdag 1 Jan (Oudejaar en Nieuwjaar) en Zondag 3 Januari te Zierikzee. ried. Heit. Kerk Nieuwe Kerk. Oudejaar, 6.30 ure, ds. Voors. Z. 10 ure, ds. Barnouw (Collecte emer -pred., pred -wed. en weezen). Kleine Kerk. Oudejaar, 6.30 ure, ds. Bat- nouw (Collecte emer.-predpred -wed. en weezen). Nieuwj,, 10 ure, ds Pynacker Hordjjk. Zondag 10 ure. ds. Voors en 6 30 ure, ds. Gerritsen van Nieuwerkerk. Luth. Kerk. Geen dienst. Geief. Kerk, Oudejaar, 6 ure, dr. v. Lonkhayzen, Nieuw jaar, 10 ure, idem. Z. 10 en 6 ure, idem Uiat. Gerei. £.ent. Oudejaar, 6 ure, ds. Hoogendoorn. Nieuw jaar, 9 d0 are, idem. Z. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Svangeliratie Jotuei. Oudejaar, 7.30 ure, Samenkomst. Z, 7 ure, idem Qad-Geref. Ge* Z. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandag avond 6 30 ure, ds Boone van St.-ïilipsland. Geref, Gem. Oudejaar, 6 ure, Preeklezen. Nieuwjaar, 9.30 ure, idem. Z. 9.30 en 5 ure, idem. Geref. richting. DE NIEUWE GULDEN. We vestigen er voor de laatste maal de aandacht op, dat na 1 Januari aj.s. op de postkantoren geen oude guldens meer worden aangenomen. vrij tegenover de andere staten. Voor Tholen zou het ook een belang zijn, daar dan waarschijnlijk nabij de Eendracht, bij fort Maurits een schutsluis zou ko men, welke de weg naar het noorden aanmerkelijk zou bekorten. Het nieuwe plan-Konijnenburg gaat langs Bergen-op- Zoom, welke zeehaven zal worden, door het Langewater naar fort Maurits en verder naar Bath. Tholen, West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen moeten schouder aan schouder staan en dit plan steunen, welke een belang zijn voor deze streek. Het oorspronkelijke plan Eendrachtska- naal is van de baan, daar |dan de oester- en mosselcultuur in 't gedrang zou zijn gekomen. Al is het misschien mogelijk, dat Rotterdam eenigszins nadeel zal heb ben van het kanaalplan, nochtans zijn wij als natie verplicht, onze buren eenigs zins tegemoet te komen. Al kost het ons dan waarschijnlijk een millioen per K.M., dan blijven wij baas in eigen huis en heeft België geen zeggenschap. De heer v. d. Berge dankte spr. voor zijn interessante lezing. De zaal was geheel gevuld. j PROV. STATEN VAN ZEELAND. S In de Provinciale Staten van Zeeland is een vacature ontstaan door het over lijden van den heer D. Joziasse, die se- i dert 1923 zitting had voor de Staatkun- j dig Gereformeerde partij. De heer Jo- ziasse was in zijn woonplaats, 's-Graven- polder, wethouder, en had ook zitting j in verschillende besturen, zoowel op ker- i kelijk als op burgerlijk terrein, j De plaats in de Staten zal worden in- 1 genomen door den heer Iz. de Feijter te Axel, den opvolgende op de candidaat- lijst. raJtËNlMJWS. Ned. Hérv. Kerk. KERKWERVE. Bij de op Zondag 27 December j.l. alhier gehouden verkiezing voor twee notabelen bij de Ned. Herv. Gem. zijn met algem. st. als zoodanig i herkozen de heeren A. B. Jonker en 8. Fondse. 1 SEROOSKERKE. Herbenoemd tot kerk voogd, dhr. W'. L. van de Linde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1