De Landlooper abonnement; Maandag 28 Dec. 1931. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën HINDERWET. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. feuilleton. BINNENLAND. Uit Stad on Provinole. FRISOBAAI RUWE HUID Prijs p. 8 maanden /li>0, franco p. post J 1.80. Voor het buitenl. per jaar 10.—Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 117677. Zierikzeesche Nieuwsbode 88ste JAARGANG - No. 12252 Dir. A. J. DE LOOZE. Ultg,-Redacteur M, J. KOSTEN van 1—8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. UitarlIJk 10 aar op dco dag uitgaaf Daartoe in staat gesteld door de welwillende mede werking van de Redactie dezer courant, voor welke medewerking het Nat. Crisis comité zeer erkentelijk is, wordt hier onder, met hartelijke dankzegging aan de milde gevers, verantwoordig ge daan van de bij het Comité ingekomen giften gedurende het tijdvak van 22 tot en met 27 December j.l.: Inzameling Kegelclub f52; Margarine fabriek „Sanella" f53,46; Bewaarschool Mej. Papeveld f5; inhoud bus, geplaatst in den winkel van den heer J. E. van- den Broek f 17,26; collecte op 24 Ded. j.l. f 218,791/2 J f 346,511/2- De Penningmeester, J. NOLET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Z i e r i k z e e brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de firma VOGELAAR BIENEFELT, Banket- en Speculaasfabrikante om VER GUNNING tot het vervangen van een benzine-motor door een eleotro-motor van 5 P.K. in hare fabriek in het perceel, Korte Groendal, wijk D no. 465, kadas traal bekend in sectie B, no. 2259. Op Donderdag 7 Januari a.s., des middags 12 uur, zal in het Stadhuis ge legenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijK toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaan de jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig Art. 7 der Hinderwet OP DEN BOVEN- BEPAALDEN DAG VOOR HET GEM.- BESTUUR ZIJN VERSCHENEN, TEN EINDE HUN BEZWAREN MONDE LING TOE TE LICHTEN. Zierikzee, 24 December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. December is de maand van het schei dende jaar. De maand van 'de levens warmte en van den levensmoed; |de maand van het innige, sterkende gezins leven; de maand van de vergankelijkheid, van het afscheid. December neigt ten einde; wij staan weer aan de grens. Het oude jaar is weer geworden: herinnering. Blijde of droeve. Blijde en droeve. En het nieuwe is: verwachting. Een gunstig jaar was 1931 zeker niet. Want er is nood op de wereld. Nood in allerlei vorm en van allerlei aard. 1931 zal blijven het jaar van een der grootste economische crises, die de wereld ooit hebben geteisterd. Inderdaad, somber is deze tijd, zeer somber. Onze nijverheid, die zoo gaarne zou willen, onze handel, die steeds zoo veel vermocht, onze energieke land- en tuinbouwers, onze pittige Indische cul- tuurinenschen zij allen worstelen tegen den loodzwaren druk van de benauwende wereldcrisis. Reeds heeft de werkloos heid schrikkende afmetingen aangeno men; de werkers met hoofd en hand staan voor onafwendbare loonsverlagin- I gen; de koopkracht van de massa ver mindert zienderoogen, zeer ten nadeele van onzen wakkeren middenstand. En de politici hebben de toekomst zelden zoo donker ingezien ais tegenwoordig. En toch zijn de Kerstlichtjes weer ont stoken, toch waren wij weer in de Kerst stemming. Het Kerstfeest is nu eenmaal het feest van de „groote blijdschap, die al den Volke wezen zal", waarop alle verschillen wegvallen, een ieder afziet van zichzelf en zijn eigenbelang en staart op het ideaal. Kerstavond was de avond van herinnering eii verbeelding; het sprookje van schoonheid en dichterlijk heid. In aller hart heerschjte de blijd*- scffip der innige genegenheid, in aller gemoed de verteedering en de blijdschap van het familieleven. Het was de avond van vrede in eigen huis, die menigmaal zoo gansch verschilt van de atmosfeer in den dagelijkschen werkkring. Is er dus geen reden om het afgeloo- pen jaar „armen vol blijde bloemen" na te dragen, toch is er reden voor opti misme. Zij, die gelooven, haasten niet. Achter al dat woelen en worstelen van de wereld, zit toch ,de wil, om te ko men tot opgang, tot rust en vrede. De menschheid is bezig, zich langs afgron den en hooge rotswanden td'en weg te banen' (haar den top van den berg. In den nood leeren wij beseffen, dat de vooruitgang slechts gediend woridt door wat ons bindt, en niet door wat -ons scheidt; dat in den waren vrede met name geen plaats is voor den klassen strijd. In deze dagen naderen wij den geest van onderling vertrouwen, die allen doet doordringen van de waar heid, dat het belang van den een niet altijd de bedreiging van (den ander vormt dat zoovele belangen ten slotte parallel loopen. Ziedaar het „Vrede op Aarde", dat reeds eertijds ruischte door de ceders van den Libanon!. Wanneer de klokken het oude jaar uitluiden, dan zijn wij ook vervuld van gedachten over ons eigen leven. Wat bracht het ons? Licht? Schaduw? Bloe men langs den weg? Rouw? Wie ouder wordt, leert het leven kennen in zijn af wisselende verschijnselen. Zwaar en moei lijk vaak; een kruis met rozen. Maar: rozen dan toch, en troost van den ar beid. Want arbeid is het grootste geluk, dat de Schepper aan Zijd schepselen gaf. In het leven blijft staande degene, idie aan de kim de stijgende lichtlijnen ziet. Alleen hij, die de stemming van vrede en berusting blijvend in het hart houdt, ziet aan de kim den lichtglans van een betere toekomst gloren. Voor hem zal dan het nieuwe jaar tot een zegen zijn! Op de grens staan we. Het oude jaar is weer: herinnering. Het nieuwe nog enkel: verwachting. Moge het ieder veel goeds brengen, en moge het bovenal onze worstelende wereld iets naderbij voeren tot den bergtop, waar de witte, zuivere sneeuw ligt, in het witte, zuivere licht: de vrede! 18 door IVANS Bij het uitstappen kwam Fred in bot sing met een heer, die juist met snellen stap passeerde in de richting van den Dam. Een oogenblik keken die twee elkander aan en Fred herkende denzelf den man, dien hij den vorigen avond in de gang van het kleine hotel gezien had en die zooveel op den verdachten landlooper geleek. En tevens drong het tot het bewustzijn van den jongen door, dat deze ook hem herkende! Het plot seling optrekken van de wenkbrauwen, de korte schok als van schrik door hoofd en schouders, het verschie ten van gelaatskleur en daarop het zich plotseling omwenden en snel verder stap pen, dit alles waren even zoovele bewijzen daarvoor! Die man was de landlooper en idan... was hij op de vlucht! Het was, of het Noodlot er behagen in schepte. Fred telkens vpor een moei lijke keuze te stellen. Aan den eenen kant gevoelde hij, dat hij verplicht was de politie te waarschuwen (werd deze man niet verdacht van een misdaad en zocht de politie hem niet?); aan den anderen kant was hij tot de slotsom gekomen, dat Bruno en zijn moeder er belang bij hadden, dat de politie den vluchteling niet te pakken kreeg. Instinctmatig voelde hij, dat Tante Van Setten niet de aangewezen persoon was om hem in deze zaak raad te geven. Zij' 'was een lieve, goede vrouw, maar KERSTREDE ALBARDA. In een vergadering van de federatie Amsterdam van de S.D.A.P., Vrijdag ge- Fred was oud en verstandig genoeg om te weten, dat zij zooals men het ge meenzaam uitdrukt het kruit niet had uitgevonden. Hij herinnerde zich de woorden van Oom Van Settten, dat zijn plicht tegen over de gemeenschap boven zijn be lofte aan Bruno ging. Maar ditmaal gold het een beslissing, waarbij de vrijheid en het geluk van een mensch betrokken kon zijn! Hij zou, door in te grijpen, een groote verantwoordelijkheid op zich laden. Daarbij kwam, dat, als hij handelde, hij snel handelen moest, want hij was ervan overtuigd, dat de man, wetende dat hij herkend was, zijn spoor wel zou weten te verbergen. Wat moest hij doen...? Zou hij Oom Karei om raad vragen? Waarom eigenlijk niet? Oom Karei was een man van onder vinding, die zelf zeker dikwijls voor moeilijke beslissingen gestaan had. Wie zou hem beter raad kunnen geven? Oom was al in de voorhal van liet hotel, toen Fred hem achterop trad. „Ik moet U om raad vragen, Oom!" zei onze vriend. De aangesprokene draaide zich met een ruk om en keek zijn neef strak in het gezicht. „Daarvoor zou ik 'n meer geschikte ge legenheid afwachten, jongen!" klonk het op eenigszins scherpen toon. „Maar er is haast bij, Oom!" „Tut, tut!" zei Oom Karei. „Als je mijn raad noodig hebt, dan mag ik toch zeker wel verlangen, dat je dien komt vragen op een oogenblik, waarop het mij past. Ik begrijp niet, hoe je erbij komt, dat te doen in de hal van een Wat de borstel is voor Uw tanden - det 25, 45 en 65 cis. Uw keel. houden in de groote zaal van het Con certgebouw, welke geheel vol geloopen was, heeft de leider der soc.-dem. Ka merfractie, Ir. J. W. Albarda, een Kerst rede uitgesproken. Hij zeide, dat de wereldcrisis vooral de arbeidersklasse treft, omdat zij haar eenig bestaansmiddel, de gelegenheid om te arbeiden, erdoor verliest. Er is over vloed van productiemiddelen, grondstof fen, vervoermiddelen, doch ze liggen on gebruikt. Dit is de grootste aanklacht, ooit tegen het kapitalisme laangeheven; een aanklacht, waaruit de noodzakelijk heid volgt van organisatie van het eco nomisch leven. Deze is echter volgens kapitalistisch recept onmogelijk gebleken; de internationale politiek heeft jammer lijk gefaald. Thans is loonsverlaging aan gegrepen als middel om het bedrijfsleven uit de crisis te redden. In het vervolg van zijn rede zeide spr., dat de crisis ook hooge eischen stelt aan de S.D.A.P., en haar ,op een zware proef stelt.. Bij velen, vooral onder de jongeren, komt de verleiding om in ongeduld an dere wegen in te slaan, dan de leiding heeft afgebakend. Dezen zijn nog niet verrijkt met de ervaring, welke het in zicht brengt, op welke wijze het best de macht is te 'bereiken. Zij bereiden zich in hun stormachtig ongeduld te vroeg op den eindstrijd voor. In het tweede gedeelte van zijn rede zeide spr. jdat de crisis de socialijstiSche beweging niet mag afleiden Van aan vallen, tegen de arbeidersklasse gericht'. De crisis mag geen verslappping bren gen in den strijd voor goed volksonder wijs, voor de ontwapening, iwaartoe de regeeringen nog altijd niet (die eerste stappen hebben gedaan, ondanks Vol kenbond, internationaal gerechtshof in Den Haag. Volledige ontwapening is in de tegenwoordige omstandigheden niet te bereiken, echter wel vermindering van bewapening, die van periode tot [periode de mogelijkheid op het uitbarsten van nieuwe oorlogen zal verminderen. ZIERIKZEE. In het programma van het tournée, dat de Ned. Blinden Bond op ons eiland zal houden, is wijziging ge komen en thans vastgesteld als volgt: Dinsdag 5 Januari te Bruinisse, in het ge meentelijk vergaderlokaal; Woensdag 6 Jan te Zierikzee, in de zaal van hotel „Juliana", met welwillende medewerking van de Ver. van Kamermuziek, dir. dhr. Joh. Theewis; Donderdag1 7 Jan. te Nieur werkerk, in de Ned. Herv. Kerk; Vrijdag 8 Jan. te Burgh-H aamstede, in de zaal van den heer Bom; Zaterdag 9 Jan. te Oosterland, in de Conferentiekamer; Dins dag 12 Jan. te Brouwershaven, in het hotel de Masier. in al deze plaatsen is door 'de burgemeesters een comité van voorbereiding gevormd en wordt de voor verkoop der programma's door meisjes en andere welwillende personen ter hand genomen. De medewerkers voor deze avonden zijn de blinde k unstenaars, H. J. Bresser, ba riton, W. Streekstra, pianist-organist, H. v. d. Heuvel, declamator, terwijl als spre ker 'zal optreden, dhr. J. v. d. Berg, pro pagandist van den Ned. Blinden-Bond. Het Decembernummer van „De Kern" bevat ook nu, weer een keur van de be langrijkste artikelen, gepubliceerd door hotel en op het oogenblik van onze aankomst „Dat schijnt ook wel vreemd, Oom, maar,..." .„Alles op z'n tijd, hoor! Nu gaan we ons boven wat opfrisschen. Misschien vind ik later op den middag wel ge legenheid je even aan te hooren". Fred wilde nog iets zeggen, maar. |de dames, die al 'n eindje de trap opf waren, gaven teekenen van ongeduld. „Dames gaan vóór, jongen!" zei Oom Karei en ging nu ook naar boven, gevolgd door Jaap en Henk, die met ongeveinsde belangstelling naar de woor denwisseling tusschen hun vader en hun neef geluisterd hadden. Zelfs had Jaap genoeglijk gegrijnsd, toen hij hoorde hoe Fred werd afgepoeierd. Onze vriend was over de manier, waarop dit geschied was, allesbehalve ge sticht. Hoewel hijzelf wel inzag, dat Oom in gewone omstandigheden groot gelijk gehad zou hebben, vond hij toch, dat deze had moeten begrijpen, Idat hij (Fréd) niet op 'n zoo ongelegen oogenblik tot zijn verzoek gekomen zou zijn, wanneer daarvoor niet werkelijk 'n dringende reden bestaan had. En waartoe diende die onaangename, scherpe toon, dien Oom tegen hem had aangeslagen? De klok in de hal wees nog geen twaalf uur. Nu Oom hem in den steek had gelaten, besloot Fred tot zelfstan dig) -oiptreden. Hij vond het nu toch maar 't beste, de woorden van Oom Van Setten ter harte te nemen en zijn plicht tegenover de gemeenschap te ver vullen! „Als Mevrouw Van Setten naar mij vraagt" zeide hij tot den portier, „wiltt U haar dan zeggen, dat ik even tijdschriften van alle beschaafde landen ter wereld. Speciaal de aandacht trekken ditmaal „Het Mantsjoerijsche slagveld", „Brüning", „Het onbekende Cyprus", „De bios in dienst der wetenschap", benevens vele andere. In dit nummer is een bestel- kaart ingelegd voor het verkrijgen van een band voor de jaargang 1931. Voor ons ligt een kleine handige brochure, die tot titel draagt „Ontwape ning" (feiten en cijfers), een vrije Holl. vertaling bevattend van „Disarmament", dat een keur van gegevens bevat voor ieder, die belang stelt in het ontwape- ningsvraagstuk, dat nu voor goed aan de orde van den dag is. De toeloop naar de uitvoering op 'en Kerstdag, in de Concertzaal, waar het Nieuw Z'zeesch Dilettanten-Tooneel net „Zijn Revanchevoor het voelicht verscheen, was zeer bevredigend. Had deze vereeniging de laatste uit voeringen v.n.l. blijspelen op haar pro gramma, ditmaal had men een stuk van een ernstiger strekking gekozen, een af wisseling die wij zeer konden waardeeren. Al schreef onlangs een tponeelrecen- sent, dat de heer van Randwijk geen schrijver is voor het tooneel met een T, als schrijver van stukken voor dilettanten heeft hij dan toch zeker zijn verdienste. En wanneer de schrijver in de zaal ge weest was, had hij ziCh kunnen verheugen in de uitstekende vertolking van zijn geestesproduct door dilettanten, waarvan enkele op 't Tooneel geen kwaad figuur zouden slaan. Wianneer 'n club uit de plaats zelf „open doekjes krijgt, dat kan dat toegeschre ven worden aan meer dan gewoon me deleven, maar dit aparte applaus in het eerste bedrijf was volkomen verdiend. Trouwens den geheelen avond kreeg het N.Z.D.T. verdienden bijval. Zooals gezegd: de vertolking van het .tooneelspel was uitstekend. De club heeft haar reputatie volkomen gehandhaafd, terwijl wij haar gelukwenschen met de kracht, die we eenigen tijd op de planken misten, maar thans met onverflauwde energie zijn krachten gaf. De dames kregen na „doek" bloemen, onder veel applaus, waarin ook de pia niste en de violist Ideelden. Vooral deze laatste verdient een apart woord van waardeering voor z'n prach tig vioolspel. Woensdagavond had de uitreiking plaats der prijzen voor de bekroonde dieren op de tentoonstelling van „Ex celsior". De burgemeester reikte de prij zen uit, die bestonden uit gebruiks - en luxe voorwerpen. Een en ander viel zeer in den smaak der leden. Nog kan mede gedeeld worden dat het .volgende jaar weer een tentoonstelling zal gehouden worden. Nieuwjaarsdag is na twee uur alleen Apotheek Gasille geopend. Ons verslag van het Kweekschool avondje eischt een kleine aanvulling. Ooi" de heer Dick, die wegens opgesteldheid afwezig was, komt hulde toe voor zijn arbeid en tijd aan (de revue gegeven, v.n.l, voor de aankleeding 'daarvan. Ook nu weer ziet de weekkalender van de N.V. Stoomdrukkerij v/h. Laken- mian Ochtman alhier er keurig ver zorgd uit. De kalender is op deze zaak zelf vervaardigd. De ontwerper en ver vaardiger van schild en voorblad komt daarvoor hulde toe, terwijl de drukker voor goede uitvoering zorg droeg. Op den Zeedijk bij Pikgat is de vrachtauto van den heer P. W. Noord- hoek uit Haamstede geslipt, waardoor het voertuig met groote vaart van den 'n boodschap ben gaan doen, maar dat ik heel gauw terug zal zijn?" „Zal gebeuren, meneer!" antwoord de de portier, en Fred stond weer op het Damrak. Juist was er een politie-agent voorbij geslenterd met z'n handen op z'n rug. Fred maakte beenen om hem in te halen. „Agent!" vroeg hij. „Waar is het naaste politie-bureau?" „Vlak hierbij, meneer!" zei de Agent beleefd. „U gaat links, den achter kant van de Beurs voorbij en, door de Oude-Brugsteeg, naar de Warmoesstraat; 't is No. 48, 'n paar minuten hier van daan!" „Dank je wel, Agent!" Binnen de vijf minuten (want Fred had beenen gemaakt) stond hij in ide gang van het politie-bureau. „Kan ik den Commissaris even spre ken?" vroeg hij aan den agent, die juist de straat op wilde gaan. De man hielp hem zeer beleefd terecht en enkele oogenblikken later stond Fred in 'n kamer, waar achter een schrijftafel een meneer zat met 'n glad geschoren gezicht en 'n paar doordringende oogen. „Gaat U zitten!" zei deze meneer. „Wat is er van Uw dienst?" Zoo kort mogelijk deed Fred zijn ver haal. Hij kon zien, dat de Commissaris met belangstelling luisterde, maar toch in twijfel verkeerde, of er geen vergis sing in het spel was. „Is U zeker van Uw zaak?" vroeg hij. „Natuurlijk is het mijn plicht, er onmiddellijk werk van te maken, maar het zou hoogst onaangenaam zijn, zoo er 'n persoonsverwisseling in het spel mocht zijn". „Dat kan toch nietl" zei Fred. B39 PER Vi POND GEEL 30 d. GROEN 35 ROOD .40 n. PERHPft Qfv&ü, £ft (foed&oope ïTaiak Sc/7 ra/e Lippen Gesprongen Handen hoogen dijk gleed. De auto sloeg enkele malen overzij, waarbij de bestuurder en zijn knecht uit den wagen werden ge slingerd. De bestuurder P. W. N. kreeg vrij ernstige verwondingen aan het hoofd, zijn knecht J. Evertse kreeg een diepe beenwond. Beiden zijn naar het zieken huis te Noordgouwe vervoerd, van waar zij, na verbonden te zijn, naar him wo ningen konden worden overgebracht. Het Comité, dat gelden inzamelde voor nazorg aan t.b.c.-patiënten, bericht onder dankzegging aan geefsters en ge vers, dat de collecte, op 26 dezer alhier f71,08 opbracht. In den ouderdom van 86 jaar is overleden de heer J. Ph. Wesselink, oud luitenant-ter zee en oud-burgemeester van Brouwershaven, Maassluis, Harlin- gen en Goes. HAAMSTEDE. Vanwege de bekende Fa. de Erven de Wed. J. van Nelle te Rot terdam werd Maandagavond j.l. in de volle zaal van hotel Bom een alleen voor dames toegankelijke filmvoorstel ling gehouden. Na vertooning van ver schillende schitterende landschapsbeelden uit het Zuiden van Frankrijk (Pyreneën) kwam „De koffiefilm" aan de beurt. Op zeer duidelijke wijze werd de geheele bewerking van de koffie in de productie landen vertoond en in aansluiting daar op de behandeling (zuiveren, branden, verpakken en verzenden), in de nieuwe naar alle eischen des tijds ingerichte fabrieken. De voorstelling, die met on verdeelde belangstelling gevolgd en door dhr. Juch toegelicht werd, gaf een uit stekend beeld van de moeite en zorg door de firma aan haar product besteed. Bij het einde werden nog een paar hu moristische films vertoond. Een en ander werd afgewisseld door het zingen der Van Nelle's liederen met pianobegelei ding, terwijl in de pauze koffie met een versnapering werd gepresenteerd. De Fa. v. Nelle heeft onze dames een leerzamen en prettigen avond bezorgd. SCHARENDIJKE. Voor een goed be zette zaal in hotel Kooman hield Woens dagavond 23 December de heer Bax, pro pagandist van den modernen landarbei- dersbond een vlotte rede, waarin hij krachtig bepleitte het groote nut van organisatie voor den landarbeider en in zonderheid de noodzakelijkheid zich aan te sluiten bij een werkloozenkas. Wan- „Waarom zou de man anders zoo ge schrokken zijn, toen hij mij zag". „Dat is zoo!" De Commissaris noteerde naam en adres van Fred. b,Als U 't bij het rechte eind hebt, hebt U de lp olitie een grooten dienst be wezen" zeide hij. En zeker zou Fred zich door die woorden gevleid gevoeld hebben, wanneer hij niet telkens het on bestemde gevoel gehad had, dat hij han delde tegen de bedoelingen van Bruno en diens moeder. Ook de Commissaris scheen in te zien, dat er snel gehandeld moest worden. Er waren nog geen twintig minuten verloo- pen, sinds Fred „Victoria" veriaten had, toen hij, ingezelschap van een Inspecteur en een politie-agent, voor het kleine hotel stond, waar hij den vorigen avond den man, dien hij voor den landlooper hield, had zien binnengaan. En nu bleek het, hoe verstandig het geweest was, dat men zich gehaast had, want, juist toen men het hotel in het gezicht kreeg, verscheen de gezochte op den drempel met een klein handkoffertje in de hand. „Dat is hij!" zeide Fred. De jongen voelde zich, m den grond, ongelukkig, omdat hij de rol van aan brenger speelde. Toen hij zich bij de politie had aangemeld, had hij er zich nauwelijks rekenschap van gegeven, dat men zijn tegenwoordigheid bij de arres tatie verlangen zou. Maar hij zag nu in, dat deze onmisbaar was, want hij alleen kende het uiterlijk van den man. Gelukkig ging alles zoo kalm in zijn werk, dat de aandacht van de voorbij gangers niet getrokken werd en het in dergelijke gevallen gebruikelijke op loopje uitbleef. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1