Zierikzeesche Nieuwsbode „Zijn Revanche i KEENER IUBBEIU ABONNEMENT; ADVERTENTIEN Maandag 21 Dec. 1931. zierikzeesche courant, «fff EERSTE BLAD Hieuw ZzBBsch Pil. Tonnegl. BERICHT, H.H. Correspondenten Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. BINNENLAND. Uit Stad en Provlnoie. FHISO BAAI vi Geel 30ct. Groen 35ct. R.ood 40ct. ct. per ji pond m 12 ct. per ons. M Let wel25 Geit per chalf pond kost bet g slechts. -Nu, ia St.-Hicolaas is het de tijd weer voor zoo'h fijn goed koop koekje. 1.1, v. d ZIHDE, PURÓL Prijs p. S maanden ƒ1.50, franco p. post ƒ150. Voor het buitenl. per Jaar 10Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 12. Postgiro 117677. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. par regel. Reclames 80 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Dit nummar biataat uit 2 bladen. Denkt U aan de voorstelling van op Zaterdag a.s. in DB CONCERTZAAL, dea avonds 8 nar. Wagans hat Kerstfeest verschijnt er aa Woensdag deze week geen courant meer. H.H. Adverteerders gslisven Itier- mtde wel rekening te houden. DE DIRECTEUR die ons opgaaf vsrstrskkea dar Pridikbsurtsn, galisven ar voor te zorgen dia voor de beide Kerst dagen uiterlijk Woensdag morgen in ons bezit zijn. 0E REDACTIE Uiterlijk 10 nnr ap dee dag v. uitgaaf ZIJ, dia zich van ef heden op ons blad abonnaeren, ontvangen de tot 1 Januari verschijnende nummers gratis. In het met 1 Jan. a.a. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen. De prijs hiervan is van 1—5 re: 75 conti elke regel meer 15 cont, De inzending kan geschieden tot en met Maandag £8 December, uiterlijk 's voormiddags 10 ure. op haar hals moeten halen dan noodig is. Indien er aanleiding voor is,zullen noodlijdende gemeenten geholpen worden. De provincies zullen in den regel ook wel bijdragen. Deze begrooting wordlt daarop goedgekeurd. Bij de wijziging der Invaliditeitswet kwam de heer v. id. Waerden (S.D.A.P.) op, tegen de vermindering van de rijks bijdrage aan het Invaliditeitsfonds. Na verdediging van minister Verschuur werd dit ontwerp aangenomen met 47 tegen 21 stemmen. De Ka^er is op Kerstreces tot 9 F ebruari. TWEEDE KAMER. De Onderwij sbegrooting. In de Donderdagmiddag voortgezette vergadering kwam de circulaire over de Avondscholen (Nijverheids-Onderwijs) aart de orde. De heer Ketelaar diende een motie in: uitsprekend, dat de reorganisatie van het Avondnijverheidsonderwijs in geen geval zal ingaan voor het begin van den nieu wen cursus. In het vooruitzicht van den parle mentairen strijd, welke op het Binnenhof zal woeden, zoodra (daar het ontwerp- Terpstra tot herziening der Lager Onder wijswet aan de orde komt, heeft men zich bij de af deeling Lager Onderwijs aan een breed debat te eenenmale ont houden. Mej. Westerman merkte op, dat zij zal trachten bij de herziening van de wet op het L. O., het Esperanto onder de leervakken opgenomen te krijgen. Lichamelijke oefening achte de minis ter gewenseht. Spr. heeft den indruk, dat men in enkele gemeenten de invoering tegen houdt, omdat men vreest, dat dit hooge kosten zal meebrengen voor loka len en leerkrachten. Spr. heeft een cir culaire doen uitgeven, dat zulke hooge eischen niet behoeven te worden ge steld. Z.h.s. i s de begrooting voor O. K. en W. aangenomen. Bij' den aanvang van de zitting van V r ij d a g werd de motie-Ketelaar (zie boven), met 38—36 st. verworpen. Vóór stemde de linkerzijde. Biij de Kamer is voorts ingediend een initiatief voorstel Albarda c. s., tot wij ziging van art. 187 der Grondwet, in dien zin, dat voor de mobilisatie ide vooraf gaande goedkeuring van de Staten-Gene- raa lnoodig zal zijn. Toegestaan is de interpellatie van den heer v. Dijk (a.-r.), over het Zendervraagstuk. Bij een suppletoire arbeidsbegrooting zegt minister Verschuur, dat het plan nog steeds bestaat de werkloosheidsverzeKe- ring wettelijk te regelen. In dezen tijd kan dit plan echter Jgeen voortgang heb ben. Deze supppletoire begrooting wordt z.h.st. aangenomen. Bij de begrooting van het Gemeente fonds zeide minister De Geer dat in de zen tijd de gemeenten niet meer lasten ZIERIKZEE. Het Decembernummer van „Het Vliegveld", geïllustreerd tijdschrift, gewijd aan de luchtvaart, uitgever A. J. G. Strengholt te Amsterdam, bevat, be halve o.m. een goed geschreven artikel, verduidelijkt met enkele foto's, van de hand van 'den heer J. J. Cock, voorzi. van het luchtvaart-comité „Schouwen— Duiveland", dat tot titel draagt „Het vliegveld West-Schouwen". Hiermede vestigen wij gaarne even de aandacht op de uitvoering van „Zijn Revanche", a.s. Zaterdag 2en Kerstdag te geven door het Nieuw Zierikzeesch Dilettantentooneel. Ook ditmaal wekken wij onze lezeressen en lezers op, deze voorstelling van onze plaatselijke tooneejl- vereeniging te gaan bijwonen. Hetgeen wij vorige malen van het N. Z. D. T. moch ten aanschouwen, wettigt het vermoeden, dat wij ook ditmaal in onze verwach tingen niet teleurgesteld zullen worden. Van het „Archief", vroegere en la tere mededeelingen voornamelijk in be trekking tot Zeeland, uitgegeven (door het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, verscheen de jaargang 1931 bij de drukkers van het Genootschap C. W. Altorffer te Middelburg. Als voorwerk treft men erin aan het jaar verslag over 193Q-'3i, door den secre taris mr. A. Meerkamp v. Embden; de naamlijst van directeuren, directrices en leden, en een opgave van de binnen- en buitenl. genootschappen, met welke deze instelling in vriendschappelijke betrek king staat. Als redactioneel artikel vojgt daarop „Hegel herdacht", daarna „Het eiland St.-Joosland", doorwrochte studie met fraaie kaart, van F. P. Polderdijk, en „Een verloren gewaande aanvulling op La Rue's „Geletterd Zeeland", door mr. F. W'. D. C. A. van Hattum. "Zondagavond is in de R.-K. Kerk alhier op plechtige wijze de nieuwe klok ingewijd door den Zeereerwaarden Heer Pastoor J. v. d. Biergh, met assistentie van Pater Justinus O. M. C. Na de ritueele inwijdingsplechtigheid werd de nieuwe klok eenige ©ogenblikken gelui.d. Daarop las Pastoor vandenBergh de oorkonde voor, welke in 'den klokke- toren zal worden aangebracht. In ont roerende woorden dankte hij daarna al degenen, die door hun offergaven en hun belangloozen arbeid, den bouw v,an het torentje en de aanschaffing der nieu we klok hebben mogelijk gemaakt. Vervolgens wees spr. op de beteekenis der klok, welke, na bijna 4 eeuwen lang gezwegen te hebben, de Katholieke bevolking van Zierikzee weer zal op roepen voor hun kerkdiensten; ze zal vroolijk het jonge paar tegenklinken, als Zij ter bruiloft gaan; ze zal vragen om een gebed, als de Priester naar de ster venden gaat. Ze zal met haar klank de afgestorvenen begeleiden, wanneer ze uit de kerk worden grafwaarts gedragen; en eiken dag opnieuw zal Ze- driemaal de „Angelus" kleppen over Zierikzee. De klok is gedoopt met -den naam Willi- brordus, die de patroon is der R.-K. Kerk, Op de klok staat het volgende vers te lezen „Had haast vier eeuw de stem gezwegen, „Die 't Roomsche volk eens riep te saam; „Door offerzin ben ik verkregen, „En Willibrordus is mijn naam- Met Kerstmis zal zij voor 't eerst haar klanken uittstrooien door de stilte van den Kerstnacht, om de Katholieken naar de nachtmis op te roepen. RENESSE. Vrijdagavond 11 Dec. werd in de openb. lag. school een ouderavond gehouden, die bezocht was door een 45-lal personen, waaronder vele moe ders van leerlingen. Na het openings woord van den voorzitter der oudercom missie, den heer C. van Splunter, gaf het hoofd der school, de heer J. M. de Nooijer, een korte uiteenzetting van de gevaren, welke het onderwijs ten platten- lande bedreigen bij aanneming van het wetsontwerp-Terpstra. Een levendige be spreking ontspon zich naar aanleiding van het voorstel van het personeel der school om verandering te brengen in de schooltijden gedurende den winter en over de dit jaar ingevoerde zomervacan- tie van 4 weken. Algemeen kon men zich met de voorgestelde wijzigingen vereeni gen. Mej. G. de Bruine gaf een duide lijke uiteenzetting van de moeilijkheden bij het aanvankelijk leesonderwijs. Met groote aandacht werd haar betoog ge volgd. Het hoogtepunt van een ouder avond is in den regel de bezichtiging van het werk der leerlingen. Ook nu weer werd met groote belangstelling ken nis genomen van een en ander. Daarna nog een causerie van den heer de Nooijer over de rijst- en tabakscultuur in Ned.- Indië, verduidelijkt door een prachtige serie lichtbeelden. In zijn slotwoord dankte het hoofd der school nog in het bijzonder degenen die gezorgd hebben, dat deze mooie avond gezelliger kan worden gemaakt door het aanbieden van eenige consumptie. ELKERZEE. Vergadering van .den ge meenteraad, op Woensdag 16 Dec. Alle leden tegenwoordig. Voorz. de burgem. Op de suppl. lijst van hondenbelasting 1931 wordt alsnog geplaatst de heer Jac. Spits. De begrooting der haven Klooster nol, aanwijzende in ontv, en uitg. f 5854, wordt zonder stemming goedgekeurd, na dat op enkele vragen betreffende even tueel uit te voeren herstellingswerken een bevredigend antwoord is gegeven. De voorz. deelt mede, dat van net be stuur der bijzondere school jnog geen bericht is ingekomen of accoord wordjt gegaan met aan deze uit te keeren be drag ingevolge art. 101,' 9e lid der L.O.- wet 1920, over het jaar 1930. De vast stelling dezer vergoeding zal dus moe ten wachten tot een volgende vergade ring. Aldus besloten. Aan P. K. Dale bout en 7 anderen is ingekomen een verzoek tot betere verlichting van de zuidzijde der gemeente. B. en W. zien bezwaar in de tegenwoordige omstan digheden de kosten der straatverlich ting te verhoogen en stellen voor door het verplaatsen van een lichtpunt te trachten verbetering aan te brengen. Zoo noodig kan worden overwogen of zon der extra-kosten de sterkte van enkele lichtpunten kan worden opgevoerd, zoo te Eikerzee als te Seharendijke. Wordt goedgekeurd. Vervolgens komt in behan deling het voornaamste punt |der agenda: voorziening in de heerschende werkloos heid. De voorzitter (deelt mede, dat de werkloosheid hier reeds een grooten om vang heeft aangenomen. Het burgerlijk armbestuur heeft met ingang van Don derdag 17 December reeds 10 man te werk gesteld. Gaarne brengt d'e voorz. dit bestuur hiervoor (dank. Wanneer de gemeenteraad hiertoe medewerking ver leent, bestaat gegronde hoop, idja* de vlasindustrie ook door het rijk zal wor den gesteund en kan (ook op, die wijze nog voor een man of acht werk worden gevqnden. Voor de overigen zal naar een ander werkobject moeten wordien uitgezien en meenen B. en W. dat hier voor het eerst in aanmerking komt de verbetering van den Platten- eri den Breedenweg. Getracht zal worden hier voor steun te krijgen van het rijk. Wa,ar 1931 reeds ver is gevorderd, kunnen de daartoe noodige gelden wel worden ge vonden, terwijl voor 1932 aan Ged. St. machtiging kan worden gevraagd ten be hoeve der werkloosheidsbestrijding als nog te beschikken over een gedeelte van het goed slot der rekening. 1930 ten bedrage van f 800.— en onvoorzien te verminderen met f 200, waardoor in to taal kan worden verkregen f 1000. Voor stellen B. en W. nog geen belas- tingverhooging voor; het lijdt evenwel geen twijfel of, bij bestendiging van den tegenwoordigen toestand, zal in 1933 daartoe moeten worden overgegaan, in verband waarmee hij een overzicht geeft van den financieelen toestand der ge meente. Resumeerende stllen B. en Wl voor: 1. te besluiten in de kosten van vlasbewerking, bij een loon van f10 per week voor volwassen arbeiders 20 pCt. bij te dragen en 'de regeering te ver zoeken eveneens 20 pCt. voor hare reke ning te nemen; 2. aan Ged. St. te ver zoeken machtiging te willen verleenen tot de bovenvermelde begrotingswijzi ging voor dienst 1932 en aan te drin gen op antwoord v§ór 1 Januari e.k.; 3. aan de regeering "te verzoeken sub sidie te willen verleenen in de kosten der verbetering van bovengenoemde we gen. In verband met punt 1 is het hem aangenaam te kunnen mededeelen1, dat het burg. armbestuur zich bereid heeft verklaard de kosten voor steun aan de vlasbewerking, voorzoover die vpor re kening der gemeente komen, voor zijne rekening te nemen, waarvoor hij dit be stuur gaarne dank zegt. De voorstellen van B. en W. worden zonder stemming aangenomen. Vervolgens komt in behan deling de vaststelling ,eener verordening tot werkverschaffing en steunverleeening aan werkloozen. Als voornaamste punten stippen wij hieruit aan, dat, om voor werkverschaffing of steun in aanmerking te komen, men minstens gedurende een jaar in de gemeente moet woonachtig zijn, van welke bepaling in. bijzondere gevallen door B. en W. kan worden afgeweken; de leeftijdsgrens wordt be paald op 18 tot 65 jaar; zij, die bezit tingen hebben, dit ter beoordeeling van B. en W., worden van deze regeling uit gesloten; de werktijd wordt vastgesteld van Maandagmorgen tot Zaterdagnamid dag 4 uur; het loon op fl.50 per dag, de steun op f 1.25 per dag. De dagen, geldende ajs werkdag, zullen vo(lgens plaatselijk gebruik worden vastgesteld; indien een gezin andere inkomsten heeft, kan de steun geheel of gedeeltelijk wor den ingetrokken. Ook zal worden inge steld een commissie van advies voor werkverschaffing of steunverleening, die B. en W. ten dezen zal adviseeren en zal de verordening in werking treden op 17 Dec. 1931. Aldus wordt deze ver ordening vastgesteld ten ingevolge de aan beveling van B. en W. als leden der commissie van advies benoemd de hee- ren Jac. Spits, G. van Sluis, I. Dorre man, C. de Jonge Lz. en de secretaris- ontvanger van het burgerlijk armbestuur. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de werkloozen gelegenheid wordt gege ven zich te doen inschrijven bij den plaatselijken correspondent der arbeids bemiddeling en wekt de werknemers op zich te organiseeren en aan te sluiten bij een werkloozenkas. Ook doet hij een krachtig beroep op diegenen, die finan cieel daartoe in staat zijn, zooveel mo gelijk werk te doen verrichten en op deze wijze de werkloosheid te helpen bestrijden. Nadat de heer Ornée nog de aandacht der commissie heeft geves tigd op de vuilnisbelt in de Weel te Seharendijke als werkobject en heeft me degedeeld, dat de waterbouwkundige ambtenaar, dhr. Giljam te Seharendijke, zich bereid heeft verklaard, zoo noodig, ten behoeve genoemde werken gratis ad vies te verstrekken, wordt deze verga dering, die door verscheidene werkloo zen werd bijgewoond, door den voor- zitter gesloten. per Vz pond tfeedAvvpefJabaA f BRUIN1SSE. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van den Raad, die door alle leden werd bijgewoond, behalve door den heer de Koning, deelde de voorzitter mede, dat blijkens ingekomen schrijven door Ged. Staten goedkeuring is verleend aan het Burgerl. Armbestuur tot p|u|blieke verkoop van de armen- woningen en op de toegestane pachtsver- mindering aan den pachter D. van den Berge Marsz. Vastgesteld wordt het sup pletoir kohier der hondenbelasting voor 1931 op een bedrag van f 28.50. Op een adres van een 9-tal vereenigingen (Jon- gelings- en Meisjesvereenigingen en het Zondagsohoolbestuur) om bij het gebruik van het gemeentelijk vergaderlokaal een mindere huur in rekening te brengen* dan f 12.50 wordt besloten voortaan bij tiet gebruik voor het vieren van Kerstfeest of jaarvergaderingen f6 huur per avond te vorderen. B. en W;. hadden voorgesteld het lokaal gratis ter beschikking te stel len. Gunstig wordt beschikt op het ver zoek van A. C. Lanïbregtse om vrijstel ling van betaling van een bedrag van f 80.32 wegens verhaal van pensioens bijdragen vanaf 1 Juli 1Ö22 tot 1 Jan. 1931 voor verhooging van het bedrag gesteld voor het genot van vrije woning. Aan het bestuur der Tuinbouwvereeni- ging te Oosterland wordt over 1931 een subsidie verleend van f5.78 zijnde 2/ia deel van het tekort 'der rekening over dat jaar. Afwijzend wordt beschikt op het adres der winkeliers en neringdoen den, houdende verzoek een verordening in het leven te roepen, waarbij wordt verboden het te koop aanbieden van waren of voorwerpen door niet-ingeze- tenen. Om echter adressanten «enigszins ter wille te zijn wordt besloten te be ginnen met 1932, alleen een ventvergun- ning af te geven voor den DDinsdag en den Vrijdag indien deze dagen niet vallen op een Christelijke feestdag of Nieuwjaarsdag en dan aan hen die in de plaats hunner inwoning geen geves tigde winkelnering hebben. De raad sprak tevens den wensch uit, dat ide burgerij de belangen van eigen winkeliers niet uit het oog zal verliezen en bij 't koopen van vreemden, onverschillig ;of zij in hun woonplaats al of piet een winkel hebben, daarmede rekening zullen hou den. Daarna wordt met alg. stemmen her benoemd tot lid' van het Burgerlijk Arm bestuur de heer M. Boone en wordt met 5 st. herbenoemd tot lid der commissie op het lager onderwijs de heer K. Ge luk. Vervolgens wordt vastgesteld een steunregeling voor werkloozen. Voor organiseerden bedraagt de steun: gehuw den en ongehuwde kostwinners f5.40 p. week, benevens 30 ct. per week per ge zinslid boven de 2 personen, tot een maximum van 10 personen, voor kost gangers f 5 per week. Voor ongeorgani seerden bedragen deze cijfers f5;, 30 cent en f 4.50. De geldelijke steun wordt alleen verleend voor het geval geen ob jecten voor werkverschaffing meer aan wezig zijn of vorst en andere omstandig heden den voortgang van deze werk zaamheden beletten. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten den kleinen dam te herstellen, in dien zin, dat de bovenkant wordt voorzien van een be- I tonnen pad. Goedkeuring wordt verleend aan het verzoek van den voorzitter om het gemeentelijk vergaderlokaal gratis be- schkbaiar te stellen op 4 Jan. 1932, wan neer de Ned. Blindenbond een uitvoering wenscht te geven. Bij de rondvraag zegt de heer Goudzwaard dat het nuttig is vóór in de Weststraat grind over den weg wordt gespreid, eerst de slijk weg te nemen. Hiermede zal rekening worden gehouden. De heer Boone acht het noodig om des Zondags de café's te sluiten. Spreker zegt, dat deze (dag Gods dag is, die niet mag gebruikt worden voor cafébezoek en dat het de plicht van ide Overheid is hiervoor te waken. Ook des Zaterdagsavonds moesten de café's wat vroeger worden gesloten. De voorzitter merkt in de eerste plaats op dat deze zaak niet bij een rondvraag kan worden BAVENSTBAAT ZIERIKZEE. behandeld en verzoekt den heer Boone maatregelen te nemen dat jdit op de agenda van een volgende vergadering wordt geplaatst. Overigens weet spreker dat van het cafébezoek in deze gemeente slechts een matig gebruik wordt gemaakt en betwijfelt of de noodzaak voor de sluiting op Zlopdag aanwezig is. Dit wordt door meerdere leden bevestigd. De heer Boone bespreekt pog de plaatsing van palen in de haven, waarop hij van den voorzitter een afdoend antwoord ont vangt. De voorzitter zegt tenslotte dait deze vergadering de laatste is in het oude jaar. Hij memoreert dat allen oij het leven zijn gespaard en spreekt den wensch uit dat God allen genadig nrag zijn en dat in het komende nieuwe jaar allen- met lust en opgewektheid den ar beid mogen hervatten. Daarna wordt de vergadering gesloten. THOLEN. Naar wij vernemen is door de Firma van Heel Co. te Goes, het kapitale bankgebouw van het bijkantoor Tholen, staande aan de Hoogstraat al hier, met bijbehoorende tuinen, uit de hand verkocht aan een harer crediteu ren, de gebr. C. P. en J. Baaij alhier. ST.-ANNALAND. Ten huize van dhr. M. J. Boogaard werd Donderdag 17 Dec. de 13e jaarvergadering gehouden van de vereen, tot bestrijding van de mus- schenplaag. Aanwezig 17 van de 36 le den en 11 begunstigers. Ingeleverd zijn gedurende dit jaar 5205 musschen, 4808 eitjes, 18 kraaien en 20 eksters. Herleid tol musschen vormt dit een aantal van 7799 stuks. Hoogste aanbrenger was A. Goedegebuure Az. Jr., met 2155, opvol ger J. Slager met 1704 stuks. De ontv., met inbegrip goed slot 1930, bedroegen 1 146.525 en de uitg. f 132.56; goed slot alzoo f 13.966. De uitkeering bedroeg 1 cent per musch bevens 5 Cent extra voor die vogels, die in de wintermaandjen worden ingeleverd. Herbenoemd tot voor zitter dhr. J. Slager en tot bode dhr. W. v. d. Boogaart op een salaris van f 80. Ruwe Huid Ruwe Handen Doos 30 cent. Ruwe Lippen i Bij Apoth. en Drogist vebkoopingen, enz. ZONNEMAIRE, 18 Dec. Ten overstaan van notaris Van 'tHaaff, werden heden alhier publiek verkocht: een woonhuis vroeger bakkerij pakhuis en erf, op het dorp, voor f1630 en f100 voor toebeding. Koopers werden de heeren J. C. ide Wilde en C. A. van der Werf te Zonne- maire. AANBESTEDINGEN. Te Steenbergen is aanbesteed 't bou-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1