Zierikzeesche Nieuwsbode rkM "'"AWijsiroop WEENER ZANDGEBAK De Landlooper abonnement; Vrijdag 18 Dec. 1931. zierikzeesche courant. aast» „^rgang,-no. 12249 advertentien EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen, H.H. Kantoorhouders, InschrijviDQ voor dao Dienstplicht feuilleton. DRANKWET. DUISTERNIS. Huiduitslag. Algsmssn Overzicht. Een Koester heeft ct. per pond 12 ct. per ons. g Let wel25 cent per o balf pond kost het slechts. Nd, ia St.-Micolaas is het de tijd weer voor zoo'i fijn goed- 1. A. v. d. MOE, FRISO BAAI Bij hoest -S- Prijs p. S maanden ƒ1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 187677. ■I ,u Dir. A. J. OE LOOZE, Ulfg,-Redacteur M. J. KOSTEN ven 1—S regel. 60 ct»., van 4 regel, en daarboven 20 de. per regel. Reclames SO cta. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave v6ór 10 ure. Olt nummer bestaat uit 2 bilde*. Uiterlijk 10 uur ap dsaslag uitgaaf Zij, dia zich vin af hedau op ons blad abonnoaren, ontvangan da tot t Januari «arschijnanda Dummars gratis. In het met 1 Jan. a.s. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen. De prijs hiervan is van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. De inzending kan geschieden tot en met Meendag £8 December, uiterlijk 's voormiddags 10 ure. die reeds Nieuwjaarswen schen mochten hebben ontvangen, worden ver zocht ons die ZOO SPOE DIG MOGELIJK te doen toekomen. DE DIRECTEUR De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moeten worden inge schreven personen, die geboren zijn in 1913. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden ge geven ter gemeentesecrtarie op Maan dag 4 Januari 1932, des *voormiddags tus schen 10 en 12 uur. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrijving, die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moet plaats hebben, gelden de bepalingen van de Dienstplichtwet en van het Dienstplicht besluit, zooals die zijn opgenomen in de publicatie aangeplakt aan het aanplak bord van het Stadhuis dezer gemeente. Zierikzee, den 17en December 1931. De Burgemeester voornoemd. J. C. A. BANNINK. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Zierikzee ma ken bekend, dat het onderhoud van gra ven, kelders, monumenten enz. op de Algem. Begraafplaats, krachtens Raads besluit van den 21sten November 1931, met ingang van 1 Januari 1932, onder beheer der Gemeente komt. Inlichtingen over de tarieven hiervan zijn voor belanghebbenden verkrijgbaar bij den Opzichter den heer C. M. TIM MERMAN, bij wien opgave voor het on derhoud kan geschieden. Zierikzee, den I8en December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. 19 door IVANS. Tante en neef slenterden dan ook welgemoed het Rokin en het Damrak af, op den terugweg naar het Victoria- Hotel. Op het breede Damrak zijn verschil lende koffiehuizen en, vóórdat men aan den hoek komt, waarop tegenover het Centraal-station het Victoria-Hotel gebouwd is, passeert men eenige nette, kleinere hotels. Aan den ingang van een daarvan was de portier juist bezig een zooeven aangekomen reiziger „in ont vangst te nemen". Die reiziger stond in de verlichte gang en, toen ons tweetal voorbij kwam, viel Fred's blik juist op zijn gezicht. Waar had hij dat gezicht méér ge zien? Als 'n bliksemstraal schoot hem de gedachte te binnen, dat de man, dien hij zooeven gedurende een ondeelbaar oogenblik recht in het gezicht gezien had, geleek op den vagebond, die in het drama, dat zich ten huize van Vrouw Bongers had afgespeeld, waarschijnlijk zoo'n groote rol gespeeld had! Maar deze man was gekleed als 'n heer; zijn gezicht was glad geschoren en het waren vooral de oogen en het hooge, breede voor hoofd, die aan den haveloozen kerel daarginds herinnerden. „Hebt U dien meneer gezien, die daar juist in dat kleine hotel ging?" vroeg BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op 14 December 1931 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Gedeputeerde Sta ten dezer provincie gericht verzoekschrift van JACOB CORNELIS SINKE, wonende te Zierikzee, om vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein aan logeergasten in de benedenzaal en de bo venzaal van het perceel, kadastraal be kend gemeente Zierikzee, sectie B no. 2244, plaatselijk gemerkt D no. 367, en gelegen aan de Appelmarkt aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Zierikzee, den 16en December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De Directeur van het Post en telegraafkantoor te Zie rikzee maakt bekend, dat de uitbetaling der Ouderdomsrente, die zou plaats heb ben op den le en 2e Kerstdag, thans: zal geschieden op 24 December. Wie de duisternis niet kende, zou het licht niet kunnen liefhebben. De waarde van het hoogste goed wordt men ge waar a an zijn tegenstelling en zoo wordt ook de schoonheid van den morgen ge kend door de duisternis van den nacht. Van natuure haat de mensch het duister. Het kind is bang in 't donker en schuw zijn de menschen voor de duisternis der korte dagen, wanneer de zon niet langer haar licht voor ons schijnen doet, wan neer de aarde met haar onmetelijken schat van kleuren en vormen, voor ons niet meer zichtbaar is. Zonder lieht kan de mensch niet voluit leven, niet genieten, niet zijn taak ver richten. En toch heeft hij die donkere dagen zoo innig lief, omdat hierdoor zijii on uitroeibaar verlangen naar licht en ge zelligheid, tot bewustheid in hem komt. Dat deed hem van af de vroegste tijden op middelen zinnen om die beklemmende duisternis te overwinnen. De geschiedenis der beschaving, in het bizonder ook, die van den menschelijken arbeid, loopt parallel met de ontwikke ling van het kunstlicht. De vorm van het gezelschapsleven wordt in hoofdzaak hierdoor bepaald. In donkere dagen worden er kringen van intimiteit geschapen, dank zij de toepassing van kunstlicht. Elk huis kent zijn verlichting, die als een eigen sfeer een of meerdere vertrekken, soms ook de gansche woning doordringt. Dat maakt in die dagen elk woonhuis nog meer tot een afgeslotenheid, een apart heid met een geheel eigen karakter, dat iets werkelijks is en door psychisch ge- voeligen zeer goed kan worden waarge nomen. In de duisternis van den nacht schit teren de sterren. In donkere dagen ont kiemen in het menschelijk gemoed ge voelens van naastenliefde, van toewij ding en barmhartigheid. Verheven lessen, heilige woorden, worden dan beter be grepen en verstaan. Echter niet of belang rijk minder i n dagen van voorspoed, wan neer het licht schijnt uit een wolkenloo- zen hemel. Wij staan zoo gauw klaar om Fred aan zijn Tante. „Hij lijkt sprekend op den landlooper, van wien Oom U gisterenavond verteld heeft". Tante begon te lachen. „Als iemand ééns 'n spook gezien heeft, ziet-i overal spoken!" zeidezij. „Pas maar op! Straks vindt je nog, dat de portier van Victoria óók opdien man lijkt. Je gelooft toch niet, dat die ge vaarlijke kerel plotseling 'n heer is ge worden en ons naar Amsterdam is na gereisd?" Fred moest nu ook lachen. „Dat nu wel niet, Tante! De gelijke nis was heel groot; maar z'n stoppel baard was-i kwijt en z'n snor ook". „Ik denk, dat de werkelijke landlooper die nog wel hebben zal, Fred!" —meen de Tante. „Neem je in acht voor het zoeken van gelijkenissen, jongenI Daar door krijgt 'n mensch dikwijls tegen dezen of genen een redeloos vooroor deel". Met deze wijze les was de zaak van de baan. Maar slechts voorloopig! Want toen Fred nog geen half uur later in z'n bed stapte óp zijn kamer in „Victoria" kon hij de gedachte aan den reiziger, dien hij daarjuist gezien had, maar niet van zich afzetten. Het i speet hem bijna, dat de man zóó gestaan had, dat het licht van de gang hem recht in de oogen had geschenen. Want anders zou hij Fred even duidelijk ge zien hebben als Fred hem, en misschien had hij dan door een beweging ver raden, dat.... Hier brak onze vriend zijn gedachten- gang af. Tante had gelijk 1 Hij zag overal te denken, dat wij die lessen dan niet behoeven; we hebben dan immers geen vertroosting noodig, zooals in tijden van groote smart en zware beproeving. Het zijn immers slechts lampen voor de duisternis. Zoo we echter wijs doen, zullen we de gulden woorden diep in 't hart be waren en ook dan onze lampen bran dende houden om sterk te staan, wan neer de duisternis invalt en rampspoed ons deel wordt. Opdat wij dan niet over rompeld worden zullen. Want al te vaak belemmert uiterlijke voorspoed het vrije uitzicht op geeste lijke verten. Dan mist de ziel haar erva ringen van hoogere genietingen, zoodat haar groei en openbaring worden be lemmerd. In 't menschelijk leven ontmoeten de beide tegenstellingen van duisternis en licht elkaar. Het kind des lichts komt tot hoogere erkentenis va^ ^zijn eigen lieht- natuur, omdat het de egenstelling der duisternis leert kennen. De aan de aarde gebondene leert echter niets, omdat hij het bestaan van het licht niet erkent en hetzelve dus ook niet gewaar kan worden. Oplossing of vereeniging dier beide tegenstellingen is niet mogelijk. Want de duisternis moet vluchten, alvorens 't licht zich in haar openbaren kan. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voor zichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purol- poeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Japan verlaat den gouden standaard. De toestand in Mandsjoerije. De actie van Hitler. Nog steeds woedt en woelt ontoombaar de woeste branding van Ide gelderisis voor de „goudkusten". Thans heeft weer de Japansche schoener „Yen" er aan moeten gelooven. Niet langer heeft deze weer stand kunnen bieden aan het onbereken bare element, dat crisis heet. Ook Japan heeft den gouden standaard verlaten. Wat blijven er nu slechts weinig landen over, wier geldverkeer steunt op 't gele metaal. De voornaamste landen, die den gouden standaard nog bezitten en mee tellen in het wereldhandelsverkeer zijn. Frankrijk, Amerika, Nederland, Zwitser land en België. Duitschland heeft met bovenmenschelijke kracht tot nu toe de Mark op goudpeil weten te houden en 'de laatste noodverordening van Brüning waarschijnlijk laatste in dubbele beteeke- nis, was een stut te meer voor de wan- kelstaande Mark. Over Oostenrijk en Hongarije spreken we niet" eens, een flinke duw en het goud stuift onder die valuta's weg. Zoodra het goud wordt losgelaten en het bankpapier een onge- wenscht groote hoeveelheid bereikt, dan breekt er ook een valuta-concurrentie los,, welke andere landen noopt afweermaat- regelen te treffen: invoerverboden, con- tingenteeringswetten, verhoogde douane rechten enz. De wereldhandel wordt vrij wel onmogelijk gemaakt. Een tarief oorlog van de ergste en ernstigste soort is over de wereld losgebarsten; zal deze oorlog van papieren en verboden er een worden van pantserkruisers en kanonnen? We weten het niet. Maar de oorlogsvelden zijn rijp om te oogsten. Een klein akker tje in Mandsjoerije wordt al onder het mes genomen. Want nog steeds duren de gevechten tusschen Japansche en Chi- neesche troepen voort. Chineesche stu- spoken, sedert hij den vorigen avond al die avonturen had meegemaakt! Het was natuurlijk niets meer dan een toe vallige gelijkenis, die hem parten ge speeld had. En toch.... Fred haalde, van zijn bed uit, met eenige moeite z'n spoorboekje uit den binnenzak van zijn jas, die netjes over de leuning van een stoel naast zijn bed hing. De laatste trein, waarmede men uit zijn woonplaats Amsterdam bereiken kon, kwam half-twaalt aldaar aan. Ja, iemand, die met dien trein gereisd had, zou dat kleine hotel op. het Dam rak bereikt hebben ongeveer op den tijd, waarop Fred daar dien man gezien had, die... Opnieuw dacht hij niet verder. Met een driftig gebaar wierp hij het spoorboekje op den vloer en draaide zich resoluut in z'n bed om, met hef gezicht naar den muur. Nog een ruk aan het koord, dat binnen het bereik van zijn hand hing, en het eleetrisch/ licht doofde. Hij wilde niet langer „pie keren" over het onzinnige denkbeeld, dat nu eenmaal in zijn hoofd had post ge vat. Daarvoor was het toch werkelijk al te dwaas! Gelukkig kwam de vermoeidheid ten gevolge van een langen dag met veel afwisseling, hem te hulp: zeer spoedig sliep hij in. Den volgenden dag was het opnieuw prachtig weer. Tante en neef reden om 'n uur of tien naar de aanlegplaats van de groote booten van de Maatschappij „Neder land". Als Gij hoest, als Uw ontstoken keel U het spreken moeilijk maakt, als Uw bórst vol slijm zit, dat niet los wil komen, als U 't slapen wordt belet door hoestbuien of het gevoel alsof er een blok op Uw borst ligt: dan hebt Gij Abdijsiroop noodig. Een balsem voor Uw borst. Abdijsiroop heeft door haar overtuigende resultaten zich vanzelf een weg gebaand. Wordt door bare aangenaam slijmopJos- sende, verzachtende, hoeststillende werking geroemd bijHoest, Bronchitis, Asthma. ,,Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs F|. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) denten, die niet tevreden waren met de slappe houding van China hebben ern stige ongereldheden in Nanking veroor zaakt. Ofschoon het conflict in Mandsjoe rije op het verloop van een sleepende ziekte gelijkt, is het nog steeds mogelijk dat het tot een zeer ernstige uitbarsting komt, die ook de landen ver buiten het Oosten zou kunnen aansteken. Dit is een algemeen verbreide meening. Misschien is daarom ook verklaarbaar de groote belangstelling, die 't kapitalistische Ame rika voor het bolsjewistische Rusland aan den dag legt. In de Amerikaansehe pers verschijnen voortdurend artikelen van vaste correspondenten in het Sovjet-Rijk, gesteld in een vriendschappelijken toon, die slechts voor ingewijden begrijpelijk is. Doch begeven we ons thans dichter bij huis en nemen wij den politieken toe stand in Duitschland onder de loupe. De oogenblikkelijke toestand in Duitsch land wordt bepaald door de sociaal democraten. De eerste dagen na (de af kondiging van de laatste noodverorde ning was er nog een lichte twijfel of de socialisten de regeering Brüning zou den steunen, hetgeen in dit geval wilde zeggen in het seniorenconvent van den Rijksdag niet stemmen voor een bijeen roepen van den Rijksdag. Dit zou een votum tegen de regeering hebben be- teekend en haar gelijktijdigen val. Deze val is op het oogenblik weer een tijd uitgesteld, maar dit uitstel is geenszins een afstel. De dagen van de regeering Brüning zijn inderdaad geteld. En de soc.- dem. steunen Brüning alleen maar om hun eigen partij te redden. Zij weten wel, dat, als thans de Rijksdag werd bijeen geroepen er dadelijk een ontbinding op zou volgen, nieuwe verkiezingen en als resultaat een enorme winst voor de na- tionaal-'socialisten, een verlies voor de soc.-dem., dat waarschijnlijk aan de com munisten zou ten goede komen. Wat er thans in Duitschland gebeurt, is slechts uitstel van executie. De nat.-socialisten. krijgen toevoer van nieuwe leden, die op een lawine begint te gelijken. De aanname van nieuwe leden is nu voor- Het aankomen van een passagiersboot uit Tndië is altijd een gebeurtenis, wel geschikt om indruk te maken op ieder een, die 'n beetje gevoel heeft voor het wel en wee van zijn medemenschen. Ook bij het vertrek van zoo'n boot heersc'ht meestal een schijnbaar vroolijke stemming onder hen, die hun bloedver wanten of vrienden naar boord brengen. Maar een goed opmerker ontdekt toch al spoedig,, dat die stemming niet ver der gaat dan ide oppervlakte en bij velen dienen moet om het verdriet, dat zij gevoelen, te verbergen. Wanneer dan ook de zware sirene van het schip het laat ste sein geeft, ziet men dikwijls tranen i komen waar zooeven een lach was. I Maar bij het aankomen van zoo'n schip, na gelukkig volbrachte reis, is de stem- ming anders. De wachtende familie- leden en bekenden, wier geduld dik wijls sterk op de proef wordt gesteld (want het uur van aankomst valt soms aanzienlijk later dan men verwacht had), verkeeren niettemin in een voortreffe lijke stemming, in het vooruitzicht van het wederzien van hen, die zoo lang en zoo vèr weggeweest zijn. En wanneer straks de verwachten komen en men hen, na vele jaren, voor 't eerst weer in de oogen kijkt en hun de hand drukt, ja, dan vloeien er óók wel eens tranen, maar dat Zijn tranen van vreugde en dankbaarheid! Het was reeds bijna elf uur, toen het doffe geluid van de sirene de nabijheid! van de reusachtige boot,, de „Hugo ide Groot", aankondigde. Zij was van de overdekte hal uit, waar zoovelen haar wachtten, nog niet te ontdekken: goede- rn INI CD m CD RAVENSTRAAT, ZIERIKZEE. Geel 30<± Groen 35d Rood 40cf. per Vi pond PREDIKBEURTEN. Zondag 20 December te Zierikzee tied. Hes*. Xeik. Nieuwe Kerk. 10 ure, de. Yoors. 's Avonds zeven ure, ds. Enkelaar van Kattendgke. Kleine Kerk. 10 ure, ds Barnouw. Kerstfeest Vrijz. Zondagschool. 5 ure kl. kinderen, 7.30 ure gr. kinderen. Luth. Kerk. Geen dienst Gaiel. Kerk. 10, Leesdienst en 6 ure, dr. v.Lonkhogzen. Oht. Genet. Kerk. 9.80, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 are, ds Hoogendoorn. fiv&ngelisatie Jen6'. 7 are. Samenkomst. Oud-Geref. Ge» 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Griep, Influenza, gevatte Koude, Rheu- mati8ohe pijnen, Hoofdpijn en Kiespijn, zullen Mljnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ot. Bij Uw Drogist. renloodsen en andere gebouwen belet ten het uitzicht naar de zijde, vanwaar zij, langzaam met eigen kracht over het IJ voortstoomend, naderde. Men Kreeg haar eerst in het gezicht, toen zij reeds dichtbij was en er ging onder de jonge ren in de hal een hoera'tje op, toen de geweldige voorsteven, hoog uit het wa ter rijzende, zich plotseling, op nog slechts korten afstand, vertoonde. Enkele oogenblikken later lag zij aan de kade; de loopplank werd uitgeworpen en onmiddellijk idaarop kwamen de pas sagiers van boord: een stroom van men schen, die zich, zoodra zij de kade be reikte, in vele kleine beekjes splitste, die in de wachtende menschenmassa in verschillende richtingen verdwenen. Overal hoorde men nu hartelijke woor den van welkom en begroeting. Tante Van Setten en Fred hadden, van het oogenblik af, waarop de boot zóó dichtbij gekomen was, dat men Üe ge zichten van de passagiers, die aan (die verschansing stonden, kon herkennen, onder deze naar Oom Karei, Tante Anna en de beide jongens Jaap en Henk ge zocht. Fred wist wel niet precies meer, hoe ze eruit zagen, maar als hij ze te zien kreeg, zou hij ze misschien toch wel herkennen! Intusschen noch aan hem noch aan zijn tante gelukte het in het eerst, iets te ontdekken, dat op de aanwezigheid van de familie Hollema uit Indië wees. Eerst geheel achter in de rij der passa giers, ja zelfs met een vrij groote ruimte tusschen hen en de anderen, verschenen de vier menschen, die zij verwachtten. (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1