ABONNEMENT; Woensdag 16 Dec, 1931. zierikzeesche courant. 88stejAARGANGf ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. H.H. Kantoorhouders, "binnenland. FEUILLETON. De Landlooper [n Stijve nek is pijnlijk akker-s Kloosterbalsem "ToTfoTJ- Uit Stad en Provincie. Prijs p. 3 maanden ÏÜO, franco p. post 1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij- dags. Tel. No. 12. Postgiro 117677. Zierikzeesche Nieuwsbode No. 12248 Ultg.-Rsdicteir M, J. KOSTEN van 1—3 regels 60 ets., van 4 ••egels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit* gave vóór 10 ure. Uiterlijk 10 aar op dtadag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ona blad abonoeeren, ontvangen da tot I Januari varachljoanda nummers gratis. In het met 1 Jan. a.s. verschijnend nummer van ona blad worden evenals vorige jaren opgenomen. De prijs hiervan is van 1 5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. De inzending kan gesohieden Hot en met Maandag 28 December, uiterlijk 's voormiddags 10 ure. die reeds Nieuwjaarswen schen mochten hebben ontvangen, worden ver zocht ons die ZOO SPOE DIG MOGELIJK te doen toekomen. DE DIRECTEUR DE RAMP VAN „DE OOIEVAAR". De „Deli-Courant" had een interview met den piloot van de Raaf, Van Dijk, óver de ramp van de Ooievaar. De heer Van Dijk verwerpt de theorie als zou het openstaande luik oorzaak van de ramp geweest zijn. Deze oorzaak kan slechts gelegen zijn in ,de weigering van een der drie motoren op het kritieke oogenblik waarop van den (grond moet worden losgekomen. De meening van den heer Van Dijk is, dat het ongeval uitsluitend is jtoe te schrijven aan 't noodlot, waarbij wijlen Wiersma volstrekt onschuldig is. Deze had geen andere keuze dan te trachten alsnog los te komen, hetgeen even moet zij'i gelukt, daar het vliegtuig over leen 4 meter breed© sloot iwerd gebracht}. Het neerstorten was echter (onafwend baar, daar de invalshoek te groot (was. De motoren van de Ooievaar zullen voor onderzoek naar Batavia worden overgebracht. HET KORTINGSWETJE. Wij ontvingen van het Ned. Corr. bu reau het bericht dat het niet in het voor nemen van den voorzitter der Tweede Kamer ligt, een voorstel te doen tot be handeling nog vóór Kerstmis van het wetsontwerp, dat beoogt de uitkeeringen aan provinciën en gemeenten te vermin deren. DE TARWEWET. Wat betreft de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Wijnkoop, in verband met de werking van de Tarwewet, heb ben de ministers van Binnenlandsche Za ken en Landbouw en van Arbeid, Han del en Nijverheid te kennen gegeven, dat het der regeering bekend is, op grond van gegevens dat de Tarwewet een jaar- lijkscbe belasting beteekent van meer dan 20 millioen gulden, waarvan slechts on geveer de helft, dus ongeveer 10 millioen, in handen van tarwe-verbouwers komt. 18 door IVANS Mogelijk was dat zeker: hij was im mers nog steeds daar in de buurt enj had zelfs den vorigen avond nog om het huis gezworvenIndien het denkbeeld' van den Commissaris, dat de aanvaller van Vrouw Bongers reeds in huis geweest was, vóórdat hij zijn aanval deed, juist was, dan had deze zich misschien op den zolder verborgen gehouden en daar het mes verloren. En dan zou het de land'- looper geweest zijn, die de misdaad ge pleegd had, want deze had immers het mes! Maar... opeens herinnerde Fred zich, dat Bruno en hij dien raadselachtigen man in het bosch gezien hadden, vlak vóórdat de aanval op vrouw Bongers geschied was. Als de man toen dadelijk naar het huisje geloopen was, zou hij de bewoonster alleen gevonden hebben. Waar om den aanval dan uitgesteld en eerst heen-en-weer naar den zolder geloo pen...? En (Fred bracht nu de hand aan het hoofd, want het begon hem te duizelen!) van den zolder af had de man vrouw BiOngers ook stellig niet kunnen waar nemen, terwijl deze met bet geld in haar linnenkastje bezig was. Hoe had hij dan het oogenblik voor den aanval zoo geschikt kunnen kiezen? Fred sloot de oogen. Hij was moe van al dat denken, dat telkens weer tot niets voerde l werk! als gorgelen 25. 45 en 65 cis. het voorkomt verkoudheid. De in de vraag bedoelde uiteenzet ting wordt echter door de ministers nieit beaamd. Zij mëenen te (dien aanzien te mogen verwijzen naar hetgeen door de minsters van Binnenl. Zaken op de inter pellatie-Oud is geantwoord, en voorts naar hetgeen is gezegd in de memorie van antwoord op het voorloopig ver slag omtrent hoofdstuk V der Staatsbe- grooiing voor 1932. In verband daar mede acht de regeering het niet „een gebiedende eisch, dat deze Tarwewet wordt ingetrokken". Hei totaalbedrag der salarissen per jaar van de bij de uitvoering der Tarwewet betrokkenen is f 65.560. Zij, die bij den bloemimport zijn be trokken en door de uitvoering van de Tarwewet nadeel ondervinden, zullen zooveel mogelijk worden tegemoet ge komen. Omtrent de wijze waarop, en de beteekenis der tegemoetkoming kan eerst mededeeling worden gedaan, indien de betrokken groepen over de .regeling zelf tot overeenstemming zijn g ekomen. STEUN AAN DE VLASTEELT. Verschenen is een derde ,nota van wij ziging der begrooting van Binnenl. Za ken en Landbouw voor 1932. In die nota is de memoriepost gewijzigd in een post groot f 960.000. Dit bedrag beoogt steun te doen verieenen voor een uitzaai van vlaszaad van 6000 H.A. op voorwaarde, dat het vlas hier te lande 'zal worden verwefrkt. De bedoeling is, den steuji ten goede te doen toekomen aan gere gelde vlastelers in een omvang, die 'zoo veel mogelijk proportioneel is aan hun teelt over de laatste drie jaren. Steunuitkeering aan telers, die tevens vlassers zijn, vereischt de bijzondere goed keuring van de centrale commissie. On der goedkeuring van den minister kan hiervoor een bijzondere regeling gemaakt worden. Voor het repelen wordt uitge keerd in totaal vijftig gulden per uit gezaaide H.A. aan de telersvereeniging. Voor de verdere bewerking wordt uitge keerd aan de telersvereeeniging een pre mie van f 110 per H.A. van den totalen uitzaai. TWEEDE KAMER. Minister Ruijs antwoordt. De begrooting van het Züiderzeefonds zal, tegen het voorstel van den voojte., niet voor Kerstmis behandeld worden. Minister Ruijs antwoordt dan op de algemeene beschouwingen over de land- bouwbegrooting. Met voldoening consta teert de minister, 'dat de Kamer vrij wel algemeen tevreden is over de ge nomen maatregelen. De Tarwewet. Met genoegen heeft spr. ontwaard, dat deze nuttige wet gunstig werkt en tot tevredenheid in landbouw- kringen leidt. Natuurlijk heeft ide wet nadeelen, dat heeft spr. van het begin af erkend, maar ondanks de critiek durft spr. verklaren, dat de regeering hier niet gefaald heeft. Door onderling overleg en medezeggenschap zijn de scherpe kanten der wet verzacht en de regeering zal op dien weg voortgaan. De steun aan de suiicerbietentelërs. Wat spr. te dien aanzien in de Memorie van Antwoord heeft meegedeeld, heeft blijk baar instemming gevonden bij de Kamer. De heeren Loerakker en Hiemstra heb ben gewezen op de aanspraken van de landarbeiders. Spr. zal ernstig overden ken op welke wijze hij op de beste wijze uiting kan geven tegenover de landbouw- werkgevers van hetgeen spr. van deze Maar terwijl hij nu zijn oogen voor het licht gesloten had, flitste er opeens een verblindend licht door zijn brein. Als... ja, als die man ook vroeger af1 in het huis geweest was! En als... ja, als vrouw Bongers en haar zoon dat wel wisten; als 't met hun goedvinden ge beurd was....? Waarom?... Dat kon Fred zich niet ver klaren! Een gedachte, die alles verklaarde! Maar als dat alles eens zoo was, dan kon het mes bij een vroegere gelegenheid door hem daarboven verloren zijn. En (Fred drukte zijn handen naast zich op de bank en kneep in de kussens!), dan zou er een verklaring zijn en van het feit, dat vrouw Bongers hem (Fred) door een leugen uit het huis gehouden had, en van de omstandigheid, 'dat Bruno hem van de vervolging van den landlooper had teruggehouden! Zij wilden niet weten, dat zij dezen verborgen hielden! En ten slotte waren zij het slachtoffer van dien man ge worden.... Fred opende de oogen en keek naar het voorbijijlende landschap, zonder dat het tot hem doordrong wat hij zag. Hij wist nauwelijks, dat hij in den trein zat, zóózeer was hij met zijn gedachten bezig. Maar nu was hij moe, doodmoe! Hij had zich geweldig ingespannen. En, zonder dat hij het wist, had hij voor een zoo jongen man een kranig stuk werk gedaan: het reconstrueeren van een reeks van gebeurtenissen uit enkele aanwijzi- I gingen. Wèl zat er in de slotsom, Waartoe hij kwam, 'n dikke fout! Maar men is ook niet in 'n vloek en 'n zuchtj professor i in de logica! steunregeling verwacht. Deze zaak gaat spr. zeer ter harte. Ten aanzien van het vlas wijst spr. erop, dat er geen aanleiding is de steun- verleeriing voor meer dan 6000 H.A. te vergrooten, omdat dit niet noodig is, met het oog op de werkverschaffing in die industrie. De regeling van den uitvoer van poot- aardappelen is in voorbereiding, danK zij de medewerrking van de commissie- Lovink. Of deze regeling nog vóór het nieuwe seizoen zal kunnen gelden kan spr. nog niet toezeggen. Het overleg is J gaande en er zal aansluiting worden ge- j zocht bij de Landbouwuitvoerwet. j De motie-v. d. Sluis om 'de vóór 1 Jan. I 1930 gesloten pachtcontracten te iannu- leeren, wijst spr. af. Sjr. eindigt zijn betoog met den wensch dat na deze crisis een periode van op bouw en nieuw leven zal komen. W,at de regeering daarvoor kan doen, zal zij niet nalaten, maar daarbij mag niet wor den vergeten, 'dat alles afhangt van den zegen van Hem, die het al bestuurt. Met den wensch dat ons volk dien zegen zal deelachtig worden, eindigt spr. De motie-Hiemstra (subsidie voor recla me N.F.Z.) wordt verworpen met 48 te gen 30 stemmen. Vóór de isoo.^dem., de vrijz.-dem., de li beralen Van Rappard en Bierema, en de heeren Braat en Wijnkoop. De motie-Van der Sluijs Wordt ver worpen met 56 tegen 21 stemmen. Voor de soc.-dem., de 'heeren Floris Vos, Braat en Weitkamp. De begrooting werd na artikelsgewijze 'behandeling z.h.st. aangenomen. In de avondvergadering kwam hoofd stuk VI, de Onderwijsbegrooting aan de orde. Het is een ongemak en Ge gaat er niet dood aan, maar pijn doet het. Elke beweging kan U de tranen in de oogen doen ko men. Als Gij 's morgens wakker wordt met een stijven nek. neemt dan dadelijk Akker's Kloosterbalsem. Vanaf de eerste behandeling zal de pijn minder worden en morgen vroeg '•is het leed weer vergeten. Gij haalt toch dadelijk een pot. ZIERIKZEE. In de week van 4 Jan. a.s. zullen door de Ned. Blindenbond in onderstaande plaatsen op ons eiland pro- poganda kunstavonden worden (gegeven, voor welke avonden de burgemeesters het initiatief hebben genomen, terwijl eenige andere personen heet icomité van voorbereiding helpen vormen. Zoo wordt op Maandag 24 Jan. een propaganida- kunstavond gegeven te Bruinisse, Dins dag 5 Jan. te Oosterland. Woensdag 6 Jan. te Zierikzee, Donderdag 7 Jan. te Brouwershaven, Vrijdag 8 Jan. te Haam stede, Zaterdag 9 Jan. te Renesse en Majandag 11 Jan. te Nieuwerkerk. De medewerkers voor deze propagan- da-kunstavonden zijn de heeren Herman Bresser, bariton te Arnhem, Willem Streekstra, ged. pianist te Amsterdam en Henri var. den Heuvel te Utrecht, terwijl de heer Joh. v. d. Berg te Oos- ter'beek een propagandarede hoopt te houden, teneinde doel en streven van den N.B.B'. uiteen te zetten en een duidelijK beeld za 1 geven van de verlangens en arbeidsmogelijkneden der blinden. Een gezellige aanblik bood Dins dagmiddag ide Concertzaal, waar velen meest dames, maar ook enkele heeren als gasten van de N.V. Margarineverkoop- centrale te Rotterdam, aan de Idaar keurig ingericht© tafels hadden plaats genomen, ten einde eens of nog eens nader kennis te maken met het, overigens overbekend© product, de „Sanella" margarine. Namens In elk geval, de slaap, waarin de goede jongen nu al heel spoedig verzonk, had hij wèl verdiend! „Utrecht!" Door het geroep van de conducteurs en het leven op 't perron werden tante en néef op 't zelfde oogenblik wakker. „Zoo, jongen, 'n dutje gedaan?" voeg tante, op een toon alsof zijzelve zich niet daaraan had te buiten gegaan. „Ja, tante! U ook?" „Ik heb althans m'n oogen 'n beetje toe gehouden" verklaarde zij. „Of ik geslapen heb, weet ik zoo precies niet". „Nu, i k wèl, Tante!" „Wat!" bruischte Mevrouw Van Set ten op. „Jij zoudt wèl weten, dat ik geslapen heb,,,? Hoe zou je dat. kunnen weten?" „Neen, Tante. Ik bedoel alleen maar, dat ik wel geslapen heb". Er flikkerden een paar ondeugende lichtjes in Fred's oogen. „O zoo, dat is wat anders!" zei Tante, dadelijk tevreden gesteld. „Ikdach, dat je beweren wilde, dat ik geslapen had!" Dadelijk daarop vertrok de trein uit Utrecht en Tante schroefde zich behaag lijk in haar hoekje en... sliep onmiddellijk weer in! Fred daarentegen, die door zijn kort tukje heelemaal was uitgerust, overdacht nog even de slotsom, waartoe hij geko men was: de landlooper, in het geheim door Vrouw Bongers in haar huis opge nomen; de landlooper, haar daarvoor be- loonende met. diefstal en geweld! de Verkoopcentrale heette de heer Honig de aanwezigen hartelijk welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovelen waren omgekomen om iets te hooren uit leggen, te zien en te proeven van de margarine, welke spreker een artikel van vertrouwen inoemde en waarop hoe langer hoe meer de spreuk „Bekend maakt be mind" van toepassing wordt. Hierna gaf hij 't woord aan de demonstratieleidster. Op zeer uitvoerige en duidelijke wijze besprak deze het ontstaan en de geschie denis van de margarine in het algemeen <en verder de aanstelling en Ide bereiding van de Sanella in het bizonder. Op geestige wijze toonde spreekster hierbij o. a. aan hoe de natuurboter feitelijk als een goede namaak van margarine dient beschouwd te worden. Na deze „openbare les" kregen de aan wezigen de gelegenheid Idle Sanella eens in haar meest bekende vorm, n.l. als smeermiddel, te probeeren en wel op droge beschuit en als gesmeerd gingen deze ©r in, evenals de loten, welke tegen betaling van f0,10 of meer door eenige jonge dames van de Lan'dbouwhuisboiid- school werden aangeboden, waarvan d'e opbrengst ten bate komt van het Natio naal Crisiscomité en waarvoor 2 met Sanella gebakken taarten als prijzen be schikbaar waren gesteld. Vervolgens werd de aanldacht gevraagd voor het eerste deel der Sanellafilm!, welke ide winning der grondstoffen in beeld bracht, benevens de weg Idie de hi'elk in de fabriek tot in de karnsl doorloopt. Hierna werden de tongen der aanwezigen wederom1 gestreeld door di verse in Sanella gebakken gerechten, n.l. cake, 'biefstuk en flensen, welke, met een kop thee, spoedig den weg der beschuit volgden, waaruit o. i. wel bleek, hoezeer het gebodene in den smaak viel. De vol gende, in petto gehouden verrassing, n.l. voor i eder een Sanellaverkeerskalender. moest tot groote spijt van den vertegen woordiger, achterwege blijven, daar ge noemde kalenders nog niet waren gearri veerd, maar door het invullen van een kaart kon ieder zich toch van een exem plaar door tusschenkomst van den win kelier verzekeren. Het 2e, gedeeltelijk ge- kleurde deel van ide film, dat nu volgde, toonde de aanwezigen de verdere be reiding der margarine benevens de ver pakking en expeditie, waarbij ten duide lijkste aan het licht kwam; hoe hygiënisch dit alles geschiedt. De Idemonstratieleid- ster deelde hierop mede, dat de loten- verkoop de somma van f28,70 had op gebracht en knoopte aan de film nog een korte mededeeling omtrent ide soci ale verhoudingen op de fabriek vast en liet ten slotte de jongste der aanwezigen de loten trekken, welke de winnaressen der taarten aanwezen. Onder opwekking om bij' gebruik van margarine steeids Sanella te nemen, slooit zij hierop met een woerd van dank ide bijeenkomst, evenals die van 's avonds, 'die nog druk ker was bezocht, ongetwijfeld wel aan haar doel beantwoord zal hebben. Zóó moest het wel geweest zijn! Hij ging den gedachtengang, die hem tot deze slotsom gevoerd had, nog eens nauwkeurig na. Ja! Alles scheen te kloppen! Het kwam er nu dus dubbel op aan om den landlooper op te sporen! Zou hij de politie van zijn vermoedens en rede neeringen in kennis stellen? Neen, dat behoefde niet! De landlooper werd immers toch reeds 'door haar ge zocht. Hij, Fred, stelde er een eer in, op eigen houtje te werken. Aan „Bruintje" zou hij zijn vermoedens rnededeelen en die moest hem inlichten, waarom zijn moeder dien landlooper gastvrij had op genomen. Men fa iet het: Fred nam alles reeds als vaststaand aan! De trein reed de kap van het Weesper- poortstation te Amsterdam binnen en Tante schrikte wakker. Met groote tegenwoordigheid van geest stootte zij Fred aan. „Kom, Fred, wij zijn er!" zeide zij. Maar Fred schudde het hoofd. „U is in de war, Tante! Wij gaan im mers dóór naar het Centraal-station?" „Dat's waar ook!" zei Tante. Gedurende den rit tusschen de beide stations sliep zij niet meer... HOOFDSTUK X. Een vreenïde ontmoeting. Zooals meneer Van Setten had aange raden, werden er kamers in het Victoria- hotel genomen en werd daar tevens wat gegeten. Dit „wat" bestond, in hoofd zaak, uit biefstuk met gebakken aard- De lotenverkoop bracht 's avonds f24.46 op, zoodat f 53.16 aan het Nat. Crisis- Comité kan worden overhandigd. De taart, voorstellende „Kunst en Eer op Marsch", geschonken door den heer H. J. Doeleman, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe repetitie lokaal, is enkele dagen t e bezichtigen in de étalage van R. P. Hogerheide op de Mol. BRUINISSE. Dinsdagmiddag sloeg in de Kerkstraat een voor een wagen be spannen paard op hol. Hollend ging het de Nieuwstraet in, terwijl de voerman het nog over de weegbrug kon leiden!. Van de weegbrug de Nieuwstraat in was echter de d'raai te kort en ging het recht op de barbierwinkel van J. Bal aan. De deur werd geforceerd en een staand houten schot vloog de kleerma kerstafel op door de spiegelruit. Het paard viel en toen men net uitgespan nen en op de been had geholpen, was het weer kalm en ongedeerd. De schade is nogal 'beduidend. SCHERPENISSE. Op de 12 en 13 Dec. (te Bergen-op-Zoom gehouden Nationale ten toonstelling van raskonijnen behaalde mej. Hartog-Bijl met haar Lotharingers twee le en eere-prijzen, twee 2e en 2 derde prijzen, benevens nog andere prijzen voor de mooiste collecte op één na. OUD-VOSSEMEER. Herbenoemd is tot lid van hel Weeezen-Armbestuur, dhr. H. J. Mees en gekozen in ide plaats van den heer M. C. Polderman, die-bedanKtl heeft, de heer S. J. Polderman met 4 van de 6 stemmen;-2 waren uitgebracht op no. 1 der aanbeveling, den heer B. J. van Westen ATot lid Algemeen Armbe stuur werd herkozen de heer Anth. Gunst en tot lid van het Fonds Huijssen van Kattendijke, de .heer M. A. Vermet. Dhr. M. C. Polderman heeft ook ontslag ge nomen als lid van de schattingscommis8ie. ALGEMEENE VERGADERING ran het WATERSCHAPSBESTUUR VAN SCHOUWEN, op Maandag 14 December. Voorzitter, de heer S. J. Gast. Na opening zegt de voorzitter, dat deze vergadering de 200e is, die ge- houjden wordt. Spr. wil daarvan geen feestrede houden, maar hij heeft de no tulen eens nagegaan van de 100e alge meene vergadering, waarin ©enige ma len de naam Boogerd als hoofdingeland vooikomt. Die vergadering werd gehou den 22 April 1901, ongeveer 30 jaar na de vrijverklaring van Schouwen. Nu zijn in de volgende 30 jaar 100 vergaderingen -gehouden, zoodat het voor heemraad Boo gerd een jubileum is. Spr. meent goed te doen dit even te memoreeren. Bericht van verhindering is ingekomen van de hoofdingelanden M. de Glopper ;en Jhr. C. A. v. Cittelrs, de laatste we gens ongesteldheid. Sprekende namens appelen, Fred's lievelingsgerecht. En daar- op ging men met lijn 9 naar dej Plantage om het bezoek aan Artis te brengen, waarop Tante zich niet minder verheugde dan Fred. Het is niet noodig, hier den Amster damsehen dierentuin te beschrijven. Daar toe is deze te bekend en bovendien: wie nauwkeurig weten wil, wat er te zien is, kan dat gemakkelijk elders be schreven vinden. Tante, aan wie (zooals wij reeds gezien hebben) zoo'n uitgang best besteed was, stelde voor, dat men bij Krasnapolski zou gaan eten, om daar na naar Tuschinski te gaan. Bdj Kras napolski was een nieuwe eetzaal geko men en bij Tuschinski werd de sedert zoo bekend geworden film: „De groote Parade" gegeven. Tante wilde op de hoogte v>an haar tijd blijven en Fred had er niets tegen, haar daarbij ter zijde te staan! Nadat dus Artis en Krasnapolski afge werkt waren, toog het tweetal naar Tu schinski en genoot daar intens van de prachtige film, die op zoo meesterlijke wijze de lichamelijke en zedelijke ellende van den oorlog veraanschouwelijkt, zon der nochtans in gewilde gruwelijkheden te vervallen. Fred, hoe 'kalm van aard ook, was ditmaal wild-enthousiast. Men was lang in Artis gebleven. Dien tengevolge was het bij Kras laat gewor den en had men de tweede avond-voor stelling bij Tuschinski bijgewoond. De trams waren óvervol; möör het was ge lukkig prachtig weer. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1