ABONNEMENT; Maandaa 14 Dec 1931 zierikzeesche courant. 88ste jaargang - No. 12247 ADVERTENTIEN Inzending Advertentiër» Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. HINDERWET. BINN EILAND- "feuilleton. De Landlooper Uit Stad en Provincie. Prijs p. 8 maanden ƒ1410, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per Jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tal. No. 82. Postgiro 117677. Zierikzeesche Nieuwsbode maaiiuaU it ucu IJOI. WUBH™ Q|r A DE E00ZE UHgi.RlMMr M, j, KOSTEN van 1—8 regels 60 ets., van 4 «•egels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit' gave vóór 10 ure. Uiterlijk 10 aar op dos dag v, uitgaaf ZIJ, dis zich van af hsdan op oot blad abonoaoren, ontvaogan da tot I Januari varichljaooda nummars gratis. In het met 1 Jan. a.s. nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen. De prijs hiervan is van 15 regels 75 centi elke regel meer 15 o»nt. De inzending kan geschieden tot en met Ha an dan 28 December, uiterlijk 's voormiddags 10 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de be slissing op het verzoek van H. J. DOELE- MAN, Fabrikant te Zierikzee, om op perceel, kadastraal bekend in sectie B, no. 2223 een fabriek van bakkerij-grond stoffen en een laboratorium en proef- bakkerij te mogen uitbreiden en oprich ten door hen is VERDAAGD tot 1 Febr. 1932, op grond dat het onderzoek door de Arbeidsinspectie nog niet is geëindigd'. Zierikzee, 10 December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. HET VEER ZIJPE—A.-J.-POLDER. Op de vragen van het Tweede Kamer lid, den heer Krijger, betreffende het vervoer over het bij de Rotterdamsc'he Tramwegmaatsehappij in exploitatie zijn de veer Anna-Jacobapolder—Zijpe en ver laging van het tarief voor dat vervoer heeft de Minister van Waterstaat o. m. geantwoord: Aan het bezwaar, dat niet alle auto mobielen m^t de veerboot, die volgens de dienstregeling vaart, kunnen worden vervoerd, wordt voor zoover ide dienst dit toelaat, tegemoet gekomen door vóór of na de overvaart volgens de dienstrege ling extra overvaarten in te leggen. Hoewel het aantal overgezette auto mobielen meer dan verdubbeld is, is de opbrengst in de eerste vijf maanden se dert het in werking treden van ide tarief verlaging met f1080 verminderd, zoodat voor verdere verlaging geen aanleiding bestaat. TWEEDE KAMER. Kasvoorschotten aan Gemeenten. Behalve de heer Wijnkoop, die van de voorgestelde regeling betreffende Rijks kasvoorschotten aan de gemeenten heele- maal niets wilde weten, aangezien er hier z. i. schromelijke aantasting der auto- monie plaats zou vinden, en dr. v. d. .Tem pel, welke niet zonder tegenzin het wets ontwerp aanvaardde, hebben de andere sprekers over dit agendapunt het minis ter De Geer al heel gemakkelijk gemaakt. Z.h.s. is het ontwerp aangenomen. 17 door IVANS. Opzettelijk had hij met Fred4 niet meer over het geval gepraat. Hij had best gezien, dat de jongen eenigszins onder den indruk gekomen was van de wijze, v/aarop de Comrnassaris van Politie tegen hem opgetreden was. Er had uit diens woorden en gedragingen een zeker wan trouwen gesproken, vooral sedert 'dat zakmes boven op den zolder bij Vrouw Bongers gevonden was. Die vondst was trouwens tot dusverre niet verklaard dan alleen door Fred's woorden, dat hij het mes reeds eenige 'dagen gemist had. Maar deze verklaring kon zeker niet afdoende genoemd worden. Meneer Van Setten wilde echter Fred's pleizier aan het uit stapje naar Amsterdam niet bederven, door hem op dit punt nu verder te onder vragen. Hij nam zich wèl voor, dat later eens te doen; maar voor het oogenblia was er niet de minste haast bij. Fred's pleizier in het uitstapje scneen dóch al voor een groot deel bedolven. Immers de gedachte aan het avontuur van den vorigen avond Meld hem voort durend bezig. Soms scheen de herinne ring aan alles wat voorgevallen was, hem niet meer dan een droom; maar. dadelijk daarop stonden de gebeurte nissen hem weer zóó helder voor den geest, dat hij de stemmen van den Com missaris en den Officier van Justitie weer meende te hooren. En dan gevoelde hij eigenlijk meer lust om naar de hei te gaan en te zien, hoe het bij vrouw De abnormale omstandigheden leiden tot de noodzakelijkheid te voorzien in de moeilijkheid, dat tal van gemeenten niet gemakkelijk genoeg aan kasgelden kunnen tornen. Dit is een verschijnsel, dat men niet op de idebetzijde van het tot dusverre gevoerde gemeentelijk finan cieel beleid moet schrijven, want daarop is in het algemeen genomen, lang zoo veel niet aan te merken als men hier en daar wel gelieft te beweren. Aldus de eendrachtige meening van dr. Bierema, mr. De Wilde en mr. Oud, welke spre kers er intussChen tevens op wezen, dat zeer zeker in sommige gemeenten de zaken wel wat anders staan en daar de wijze waarop men met het geld om springt niet bepaald den toets der cri- tiek kan doorstaan. Nu de gemeenten niet aan de noodige kasvoorschotten kunnen komen op de ge wone manier, ligt het voor de hand, dat het Rijk in dezen dient te helpen, en thans tijdelijk als bankier van de gemeenten moet optreden. Gegeven die positie is het toch vol komen billijk, dat deze geldschieter, wiens crediet nu eenmaal ook niet onbegrensd is, voorwaarden kan stellen aan hen, dien hij voorschotten verleent. Daarin, zoo zeide dr. Bierema, zit niets verkeendis, neen dat is doodgewoon en alleen men sehen, die spoken zien, kunnen bevreesd zijn voor de mogelijkheid dat de Regee ring nu onbehoorlijk zware en ver gaande voorwaarden zou gaan stellen. Begrooting Wegenfonds. Donderdagavond begon de Kamer met de begrooting voor het Wegenfonds, we?- ke begrooting, na de gehouden debatten, z.h.s. is goedgekeurd. Bij jdeze discussies werd speciaal op de urgentie van over brugging van het Holl. Diep gewezen, waarbij sommige leden een brug bij Wil lemstad noodzakelijk achtten. Minister Reijmer zeide in z'n antwoord van plan te zijn 'de eerste tien jaar door te gaan met het verbeteren van wegen en bruggen, zonder veel te leenen. De wegenverbetering zal geen nadeel mogen doen aan den bruggenbouw. Wat de brug over 't Hollandsch Diep betreft, daarvoor behoeft men niet te pleiten. Het gaat er maar om, waar d© brug zal komen. Sprekers sympathie gaat uit naar een brug bij den Moerdijk. Tegen een brug bij Willemstad heeft spr. bezwaren. Er is nu een streven, om een brug bij Willemstad te krijgen. Er is onderzocht, of de bestaande spoor brug kan worden ingericht ook voor ge woon verkeer, dan wel, dat er een nieu we brug moet kom.cn, hetzij alleen voor gewoon verkeer, hetzij voor spoorweg en gewoon verkeer. Een beslissing kan spoedig worden verwacht. Spr. hoopt be gin 1932 de plaats te kunnen vaststellen', De Kamer zal hierover in volle vrijheid beslissen, maar men behoeft zich over Willemstad geen illusie te maken. Na afdoening van minder belangrijke ontwerpen, werd de behandeling van Landbouw voortgezet. De heer van der Sluis (S.D1.A.P.) be toogde, dat alleen verbetering is te ver wachten, als wanorde en chaos plaats maken voor planmatige productie in den landbouw, waarbij de gemeenschap eigen dom is van den grond1: de socialisatie voor den landbouw. Spr. diende aan 't einde van' zijn betoog een motie i n, waarbij de regeering uit ge- noodigd wordt maatregelen te nemen, waardoor de pachtcontracten, welke zijn gesloten Vóór 1 Januari 1930, worden ont bonden. Een uiting van God's toorn over de zonde, waarin wij leven, ziet dhr. Kers- Bongers gesteld was, dan om met Tante, Amsterdam en Artis te bezoeken. Hij begreep echter, dat aan de ge maakte plannen nu niets meer te ver anderen viel. En juist daarom drong hij er bij zijn oom op aan om dadelijk bericht te mogen krijgen van wat eir bizonders in het geval Bongers ont dekt mocht worden. Oom Van Setten, die bést begreep, wat er bij den jongen omging stelde hem op dit punt tevreden door de boven vermelde belofte, die aan Tante de opmerking .ontlokte, dat het jonge geslacht tegenwoordig wel 'n beetje veeleischend was en 'dat toen zij zou oud als Fred was zij het zeker niet gewaagd zou hebben om ouderen op de kosten van een telegram te jagen, alleen om de eigen nieuwsgierigheid te bevredigen. Deze opmerRing werd door Oom be antwoord met de bedreiging, dat, als zij niet dadelijk met brommen ophield, hij aan Fred eens 'n boekje zou open doen omtrent wat zij, als jong meisje, al zoo van haar ouders geëischt had, waarop Tante begon te lachen en 'n kleur kreeg. Zij had namelijk, toen haar ouders eenig bezwaar maakten tegen (haar verloving (zij was toen pas 18 jaar), in 'n soort van romantische ver voering uitgeroepen: „Ik houd zooveel van 'm! En daarom heb ik het recht, Uw toestemming te eischenlSedert was het 'n vaste gewoonte in de familie gebleven, om wanneer iemand b.v. om de boter vroeg uit ie roepen: „Ik houd zooveel van boter 1 En daarom heb ik het recht, die van U te eisch\en!" Maar van die oude geschiedenis wist Fred natuurlijk niets. Hij verheugde zich er intusschen over ten in de crisis. Op den duur zullen, alle landbouwproducten verliezen opleveren, zoodat wij alle zouden moeten worden geholpen. De sociale verzekering noemde spr. een vloek voor ons volk. Dhr. Wijn koop vroeg intrekking van de Tarwewet, omdat hij meent, dat het publiek ld© millioenen moet opbrengen van duurder brood. Dinsdag komt :de minister aan het woord. ZIERIKZEE. Zaterdagmiddag werd op de bovenzaal van „Concordia", onder pre sidium van ds. H. J. Barnouw, een ver gadering gehouden, teneinde 'een comité van actie op te richten, welk verzoek, daartoe uitgang van Volksonderwijs om ook op Schouwen-Duiveland ^ede actie te voeren tegen het wetsontwerp- Terpstra, dal schade zal toebrengen aan het openbaar onderwijs. Verschillende vereenigingen waren uit- genoodigd vertegenwoordigers te zenden naar deze vergadering; zoo van 'tN.O.G., Oost- en West-Schouwen der ,af(d. van den Bond voor Ned. Onderwijzers, de Z.B.B'. (N.V.V.), de afd. Zzee van de S.D.A.P. en Volksonderwijs. Na uiteen zetting door den voorzitter en andere Iheeren, van het doel 'der formeering van het actie-comité, werden in het co mité gekozen de heeren D. Kosten, ,Oos- terland, A. v. Tooren, A. C. Kwaak, T. C. Schipper, J. v. jd. Gaast, P, ide Bree, ds. H. J. Barnouw en P. A. G. van Dijk. Voorzitter is ds. H. J. Barnouw, secr. dhr. A. C. Kwaak en penningm. J. v. d. Gaast. Dit comité stelt (zich voor in de tweede week van Januari (a.s. te Zie rikzee, een :groote vergadering bijeen te roepen, waarin een Kamerlid ials spreker zal optreden, teneinde het wetsontwerp- Terpstra eens extra te belichten. Zater dag 19 Dec. e.k., wordt te Middelburg in de Schuttershof zeal een meeting ge houden, waar zullen optreden de heer H. M. Roos, voorzitter van de C.B.P.T.T. en de heer J. van Zadelhoff, lid der Tweede Kamer. In de 11 provincies ,van ons land wordt op Zaterdag 19 Dec. e.k. op 't zelfde uur een protestvepga'dering gehouden tegen het aanhangige (ontwerp- Terpstra, dat van madeeligen invloed zal zijn (bij aanneming) voor «het openbaar lager onderwijs in 't algemeen, en voor het platteland in 't bijzonder. Bij K.B. is met ingang van 26 Jan. 1982 benoemd tot voorzitter van het be stuur der waterkeering van 'den Calam. Burgh- en Westlandpolder, de heer G. A. van Zuijen te Burgh. BURGH. Door den burgemeester is een plaatselijk crisiscomité gevormd, be staande uit de heeren W. G. Boot Wz., (voorzitter), G. A. van Z,uijen (secretaris), L. v. d. Klooster (penningm.), J. J. Steu. Kommer, J. Kloet, A. van Zuijen en M. L. J. Muste. HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Vrijdag 11 December. Afwezig dhr. C. Blom, wegens ziekte. Bij de opening drukt de yoorzittër, Jhr. R. Roëll, den wensch uit, dat dhr. Blom spoedig en algeheel m°ge herstel len, Hij dankt dhr. L. L. Bolle en familie voor de door hen geschonken portretten van de heeren L. L. Bolle, J. A. Bolle en M. Bolle, die allen het ambt van burgemeester dezer gem. vervuld heb ben en welke portretten thans in de Raadzaal zijn aangebracht. Ingekomen is een verzoek der Kon. Ned. Luchtvaart- ver. om van gemeentewege als lid toe te treden. Gegeven idje vele subsidie-aan vragen, waaraan niet altijd voldaan kan dat Tante's humeur dadelijk weer. voor treffelijk was, We hebben vroeger al gezegd, dat Mevrouw Van Setten wel eens „brommen" kon maar het nooit kwaad meende.. In de meest genoeglijke stemming tramden Oom, Tante en ineef naar het station. Toen de beide laatsten eenmaal in den trein tegenover elkander zaten ieder in '11 hoekje begon Tante weldra te knikkebollen (thuis had zij het 's ochtends druk in de huishouding en viel, als zij niets deed, dadelijk in slaap), terwijl Fred zich weer#verdiepte in overpeinzingen, die betrekking hadden op de gebeurtenissen van den vorigen avond. Hoe kwam zijn mes toch op den zolder van Vrouw Bongers? Om deze vraag vooral draaiden zijn ge dachten. En nu gebeurde er iets vreemds. Fred had altijd veel aanleg voor wis- en natuurkunde gehad. Nooit miste het, of hij' had voor die vakken een 'hoog,/cijfer op zijn rapport. Vandaar ook zijn voor liefde voor de werktuigkunde, waarin hij te Delft zou gaan studeeren; immers de wiskunde speelt daarin een groote rol. Menig k eer had onze vriend dus moeie- lijke vraagstukken opgelost, waarbij het er vooral op aankwam, uitgaande van een zeker gegeven, helder en logisch dóór te redeneeren. Tegenover de vraag, die het leven hem gesteld had en waarmede zijn gedachten zich thans bezig hielden, voelde hij zich nu plotseling staan als tegenover een wiskundig vraagstuk. Hij' had zijn mes verloren: dat was het gegeven, waarvan hij moest uitgaan. En de slotsom, waartoe hij komen moest, worden, stellen B. en W. voor op deze aanvraag afwijzend te besehikken. Dhr. Bolle verklaart zich voor toetreding, daar J het luchtverkeer in verband met vreem- delingenbezoek ook voor ideze gemeente voordeelen geeft. Besloten wordt een af wachtende houding aan te nemen. Daarna komt aan de orde een voorstel van dhr. Bolle tot verschaffing van Warme melk op het middaguur gedurende ide winter maanden aan schoolgaande kinderen bui ten de kom der gemeente. Hij beveelt deze zaak warm aan. Hij begroot 'de kos ten op pl.m. f130 en vond het onder wijzend personeel tot medewerking be reid. De voorzitter zegt, 'dat B. en W. sympathiek staan tegenover het idéé van dhr. Bolle, ma^r dat de onkosten, die zij hooger ramen met het oog op ©en mo gelijke uitbreiding (waarmee 'dhr. Bolle het niet eens is) een bezwaar zijn. Hij acht een particulier initiatief :n dezen wenschelijker. Dhr. Gilijamse is niet te gen het idéé, maar vindt het biet zoo'n dringend algemeen belang. Dhr. den Boer zegt, dat als deze zaak van de gemeente uitgaat, men geen enkele uitzondering kan maken. Dhr. den Haan vraagt jof 't Burg. Armbestuur mogelijk de kosten der melkverschaffing, waarvan hij zich voor stander verklaart, voor zich zou willen nemen; dhr. 'den Boer zegt: al Was het dan maar in ide allernoodzakelijkste ge vallen. Dhr. Bolle is daarvoor wetl wat huiverig. Genoemd bestuur heeft toch al zooveel te steunen en bovendien zou een steun in dezen allicht voor een bedeeling worden aangezien. Dhr. Braam acht het wenschelijker de kinderen, die .het noodig hebben, van klompen en sokken te voor zien. Tenslotte komt in stemming het voorstel van B. en W. om afwijzend op de 'door dhr. Bolle bedoelde melkver- schaffing te beschikken. Dit voorstel wordt met 4 tegen 2 stemmen (tegen de heeren Bolle en 'den Haan) aangeno men. Thans komt in behandeling de vast stelling eener verordening voor werkver schaffing, zooals deze in overleg met (de commissie van advies m .algemeene lijnen en hoofdtrekken voorloopig is vastge steld. De 'voorzitter zegt, pat die verorde ning beoogt de werkmansgezinnen idoof verschaffing van een behoorlijke «inkomst ter wille te zijn. Daarna volgt .artikels- gewijze behandeling der concept-veror dening. Dhr. 'den Haan wil een besluit van den Raad ten opzichte van den aan vangsdatum en werkverschaffing voor ge zinnen met meerdere Werkkrachten, idus niet alleen beperkt tot het gezinshoofd of daarmee gelijkgestelde. Hij acht de loonen van f 1,75 voor georganiseeirden en f 1.50 voor niet-georrganiseerden te laag, al kan dan voor 'de «eerste categorie een gezinstoeslag tot een maximum van f 1,50 per week en voor de rtweedie ca tegorie van f2.50 gegeven worden; déze toeslag heeft z.i. weinig zin. Hij acht het gewenscht de idagloonen Vvoor geor- ganiseerden vast te stellen dp f2; voor niet-georganiseerden op f 1.75; hij acht dit beter dan een regeling met toeslag. Dhr. den Boer vindt het loon ook niet te hoog, maar zegt, dat we nog niet aan het einde van de crisis zijn en dat ieder een versoberen moet, wat dhr. Gilijamse beaamt, bewerende dat bijna iedereen in dezen tijd lijdt en een op betrekkelijk hoog peil houden der loonen concurren tie der producenten-werkgevers .op de wereldmarkt onmogelijk maakt. Dhr. «den Haan zegt, dat de werkman een crisis meemaakt van de wieg tot het graf. Dhr. Bolle beweert, dat de loonen in (Weste lijk Schouwen in vergelijking met an dere gedeelten van het eiland niet genoemd kunnen worden. Dhr, Braam acht de verordening een ïioodregeling, was deze: het mes was teruggevonden op den zolder van vrouw Bongers! Van zijn gegeven uitgaande, stelde hij zich eerst de vragen: waar en wanneer kan ik het mes verloren hebben? Laat zien: hij had het voor het eerst gemist bij het opstaan op den ochtend, waarop de mondelinge eind-examens be gonnen waren. Dat was dus verleden Dinsdag geweest. Hij had dat gemis toen als 't ware voor kennisgeving aangeno men; veel te vol over het aanstaande examen was hij geweest dan dat hij zich toen het hoofd had kunnen bre ken over de vraag: waar is mijn mes gebleven? Hij had toen wel wat an ders te doen! Dinsdagochtend dus! Maar Maandag!- ochtend, toen hij zijn wandeling begon, had hij het nog gehad, want hij Wad zich er een tak mee afgesneden |om deze zoo lang als 't duurde! als wan delstok te gebruiken. En 'dat was gej- weest...? Juist! Dat was geweest vóór het avontuur, dat „Bruintje" en hem een nat pak bezorgd had. Wat was er tusschen het oogenblik, waarop hij den stok sneed, en den vol genden ochtend gebeurd? Vooreerst dat avontuur met „Bruintje". Bij die gelegenheid.... Opeens maakte onze Fred een lucht sprong in den geest wel te ver staan! Natuurlijk! Toen moest het ged weest zijn! Hij had immers jast en vest, vóórdat hij te water ging, snel uitgetrokken en in het gras geworpen! In ,een van de zakken van het vest droeg hij altijd zijn mes. Dit kon er, bij de haast die hij toen gemaakt had, best uit gegleden zijn. Snel doorliep hij met zijn gedachten maar vindt meer steun van grootere ge zinnen billijk. De voorzitter (antwoordt in 't algemeen, dat in sommige gevallen, waar dit in overleg met de commissie van advies wenschelijk en noodzakelijk wordt geacht, zooals uit het voorgelezen concept blijkt, van enkele bepalingen kan afgeweken worden. Het voorstel van dhr. den Haan ondervinat geen steun bij ide andere leden, waarna de doojr B. en W. voorgestelde verordening z. h. st. wordt vastgesteld. Nadiat nog enkele vragen van dhr. Dijkman omtrent hakken van hout aan een kant der algemeene be graafplaats, het plaatsen van radio-mas ten en Waterafvoer, door den voorzitter op afdoende wijze beantwoord zijn, wordt de vergadering gesloten. Behalve het indertijd door de familie van Citters geschonken portret van wijlen Jhr. L. van Citters, in leven burgemeester ter dezer gemeente, zijn thans ook in de Raadzaal aangebracht de portretten van wijlen de heeren L. L. Bolle, J. A. Bolle en M. Bolle, die allen burgemees ter dezer gemeente zijn geweest. Een en ander is een geschenk van ;dhr. L. L. Bolle en familie. Nog een geschenk in dien geest is toegezegd. In de Vrijdagavond j.l. gehouden vergadering van den Bijz. Vrijw. Land storm werd door Overste Bierman het brevet van scherpschutter le klasse met zilveren beker uitgereikt aan dhr. L. C. v. d. Velde te Haamstede, het scherp schuttersbrevet aan Joh. Landman, C. J. de Koster en H. v. ld. Meij te Haam stede en M. Boot en J. Bakker te Burgh. BROUWERSHAVEN. Vrijdag 4 Dec. ver gaderde Ide raad dezer gemeente. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter, tie bur gemeester. Van de P.Z.E.M. is prijsop gave ingekomen der kosten om de straat verlichting los te maken van de haven- verlichting. De kosten zijn pl.m. f100, meterhuur f0,20 per maand, terwijl het verzetten van de schakelklok voor reke ning der. gemeente is. Gezien 'de bespa ring hierdoor ontstaan, wordt met alg. st. besloten hiertoe over te gaan. Uit de ontvangen rekening 1930 van Apollo" blijkt een voordeelig saldo van f 169,79. Met 5 stemmen vóór wordt besloten de subsidie voor een jaar te verminderen met f25. De heeren Ringelberg en Lij- baart stemden tegen. Het verzoek van den gemeente-veldwachter om onder vrije woning, ook vrij' water te verstaan, wordt met 4 st. vóór toegestaan. De heeren Verhoef f, van Schelven en van Nieuwen- huize waren er tegen. Op voorstel van B. en W. wordt met alg. st. aan den heer J. de Bruijne, op zijn verzoek, wegens benoeming als burgemeester van Opper does, op de meest eervolle wijze ont slag verleend als gemeente-secretaris en ontvanger en lid van het Bi A. Op voorstel van B«. en W. wordt een raadsbesluit genomen inzake het gesloten verklaren van sommige wegen en voetpaden voor fietsen en motorrijtuigen. Op den haven- dijk zal voorbij de sluis een 2e bord worden geplaatst. Het voorstel van B. en W. om een rekening-courant, groot f 5000, aan te gaan bij de Bank van Ned. gemeenten, wordt, na toelichting door den secretaris, met alg. st. aan genomen, evenals dat, om de zekerheids- stelling tyjan den nieuw te benoemen ontvanger te stellen op f2500. Met alg. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen om f2700 a 4 pCt., aflos baar in 27 jaar, beginnende in 1933, te leenen bij het burgerl. armbest., zulks ten behoeve der aangelegde electr. en watervoorziening in openb. en bijz. lage re scholen. Van den Minister is inge komen een schrijven over de werkver- de overige gebeurtenissen van dien dag. Neen! Hij kon Zich niet herinneren, dat er verder iets had plaats gehad, waarbij hij zijn mes had kunnen verliezen. Dat moest haast wel gebeurd zijn, vóórdat hij de rivier in ging. Wie was toen het dichtst in de buurt geweest?.... Als Mevrouw Van Setten niet geslapen, maar op dit oogenblik op haar neef had gelet, zou zij gezien hebben, dat hij plotseling een kleur kreeg. Het antwoord, dat Fred zichzelven op die laatste vraag gaf, was daarvan de oorzaak, of liever zijn kleuren was het gevolg van de moge lijkheden, die het antwoord op die vraag opende. De landlooper!... Deze was niet ver af geweest en het was zelfs mogelijk, dat ihij het mes uit den vestzak had zien vallen. Zou hij het opgeraapt hebben? En medegeno men...? Maar waarom had hij dan niet ook het horloge of iets anders uit Fred's kleeren gestolen? Omdat (het was alsof Fred het antwoord hierop door 'n ander hoorde geven!) omdat hij dan voor de oogen van de toeloopende boe ren in de zakken van die kleeren had moeten tasten, terwijl hij zich, om het mes machtig te worden, alleen maar be hoefde te bukken. Was het mogelijk, dat de landlooper op den zolder van vrouw Bongers ge weest was? (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1