m "'••Abdijsiroop Ruwe Handen abonnement; Vrijdag^ Dec. 1931. zierikzeesche courant, advertentien EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. KINDERFEEST. Uit Stad en Provlnole. ^nneT\Ttfeh& Bestrijdt toch die Bronchitis! Prlj3 p. 3 maanden ƒ1450, franco p. post 1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 117677. Zierikzeesche Nieuwsbode van 1—8 regels 60 erts., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Dit iiummar bsstaat uit 2 bladen. Uiterlijk 10 aar op das slag*, uitgaaf In het mot 1 Jan. a.s. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen. De prijs hiervan is van 1—5 regels 75 coot, elke regel meer 1.& cont. Do inzending kan geschieden tot en met Maanden 28 December, uiterlijk 's voormiddags 10 ure Het kinderfeest van den vijfden Decern*- ber is elk jaar opnieuw voor de ouderen een regeneratie. Heeft het echter zin om telkens weer te getuigen van dit eeuwen oude feest, dat nu toch wel aan een ieder bekend moet zijn? Dat heeft het onbetwistbaar. We staan zelfs over het algemeen nog veel te weinig stil bij sommige der schoone tradities, die uit vervlogen tijden stammend, zich te mid den van al wat beweegt en verandert, weten te handhaven, omdat zij iets van de eeuwigheid in zich hebben. Hun kostbare waarde ervaren wij pas, zoo "wij ze in hooge eere houden. Hoe mooi is nog onze herinnering van die zalige dagen, welke het beste deel vormden onzer kindschheid, de sprookjes hof in 't midden eener nuchtere, koude wereld. Maar in dien hof zelf, o, boe vertrouwd was alles, hoe werkelijk. Latere berinneringen zijn dikwijls flauw en vaag, maar onuitwischbaar zijn de liefelijke indrukken der blijde, eerste jeugd, nog altijd voor ons opblinkend in onverbleekte glans en schoonheid. Het wordt een wederbeleving zelfs, wanneer de feestdag nadert en wij het contact met de jeugd nog niet verloren hebben. Het wordt een kinderfeest voor die ouderen, die zich weer even kind gevoelen kunnen en zich weer even wil len laven aan de oorspronkelijke bron nen van reine levensvreugd en gulle hartelijkheid. Want het Sint-Nicolaasfeest is een festijn voor het hart. Wie daarom geen innerlijke bewogenheid kent en van zijn prilste jeugd af onaandoenlijk is, dien zal het feest als niets voorbij gaan. Er zijn er ook, die eenmaal genegenheid gekend hebben, maar teleurgesteld, door de harde praktijk van het leven, nu tot de scheeve opvatting gekomen zijn, dat het uiterst onverstandig en onvoordeelig is, het hart een te grooten invloed toe te kennen. Wie echter met het hart heeft leeren en durven leven, die zal telkens weer worden opgevoed door de sterkende en reinigende eenvoud van het groote kin derfeest. Want opvoeding duurt veel lan ger dan de kinderjaren,... duurt, zoolang er leven is. Er is wel eens gezegd, dat het ini onzen neerdrukkenden, zwaren tijd zoo moei lijk is om warme belangstelling voor iets te wekken. Ongelooflijke hoeveelheden energie en levenskracht worden opgeteerd door zorg en angst. Dat heeft op heel het zieleleven een verkillenden invloed en steeds trager vloeit de stroom van geestdrift voor wat goed en schoon is. In die zwoele atmos feer wordt elke levensuiting geremd. De sfeer van onmacht en onvrijheid, van leelijke en doode dingen, die in de plaats gekomen zijn van 't mooie leven, waarvan we eens in onze kindschheid droomden,. In zulk een toestand kan het toch nog gebeuren, dat de werkelooze geest door een krachtige impuls van onbevangen levensvreugd, zooals van het algemeene kinderfeest op den vijfden December uit gaat, wordt opgewekt tot nieuw leven, dat al strijdend en worstelend, zich van een schoone toekomst verzekerd weet. Het is weer de. openbaring eener oude en heilige waarheid, zeer eenvoudig zelfs en daarom misschien zoo weinig geacht. Hoe gewichtig daarom het feest van den goéden Sint, waar immers ouderen tot de kinderen gaan, de verkommerde har ten open stellend voor geven en. wel doen. Op dit feest der kleinen wordt groot werk verricht. ZTERIKZEE. De buitengewone alge meene vergadering van V.V.V., belegd op Maandagavond j.l., in het „Huis van Nassau", was druk bezocht. De voorzitter, de heer Gerritsen, riep na opening, de aanwezigen bet welkom toe, speciaal aan het eere-lid, den heer H. J. Doeleman, aan wien V.V.V. veel te danken heeft. Daarop stelde de voorzitter al](ereeirist aan de orde: de linten-prijsvraag. Uitvoerig zette spr. uiteen hoe heit bestuur die prijsvraag heeft ingericht en over welke prijsvraag de meest fan- Ruwe Huid-Schrale Lippen tastisehe verhalen de ronde hebben ge daan. Van de zijde van het bestuur is de striikste eerlijkheid betracht. Wan neer iemand aldus de voorzitter daarvan niet overtuigd is, laat hij dan bedanken als lid van V.V.V.Niemand bedankte en luid applaus onderstreepte deze woorden. Waar de 3 uitvoerende leden van V. V.. -V., ieder apart, een aantal linten knipten, welke lengten apart genoteerd werden en daarop gesloten werden in een verzegelde envelop wist niemand de totale lengte van de vinten, trots alle praatjes, waarop alléén dit spreekwoord past: zooals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten! Over de toekenning van -de drie eer ste prijzen bestaat verschil van meening. Het bestuur is van meening, dat mej,. G. J. v. d. Velde de eerste prijs toekomt, welke meening niet wordt gedeeld door twee barer familieleden. Uitvoerig zette de voorzitter de kwestie uiteen, nadat de personen in kwestie de volle gelegenheid hadden gekregen hun standpunt uiteen te zetten. Deze rechtzaalscène was niet onaardig. Aan 't eind van de besprekin gen werd aan de algemeene vergadering gevraagd bij stemming met gesloten briefjes, uit te maken, wie 't in deze kwestie bij het rechte eind heeft gehad. Het bestuur bleef buiten stemming. 42 stemmen werden uitgebracht vóór het bestuur, 4 tegen, 3 van onwaarde en 1 blanco. Aan mej. G. J. v. d. Velde werd daarop de eerste prijs f150, aan bons, te 'be steden bij verschillende winkeliers, ter hand gesteld. De 2e prijs f75 kreeg mej. M. Kwaak; de 3e prijs f 50 J. Smallegange; de 4e f 25 J. H. S. de Bruijne, terwijl aan de overige prijswinners, welke reeds zijn gepubliceerd, f 10 aan bons of naar Keu ze, vruchtenmanden, dranken enz. wer den overhandigd. Daarna volgde een bespreking over de Winkelweek. Voordat de voorzitter hierover de de batten opende, sprak ide heer W. Merle, namens een comité gevormd uit winke liers, zeer waardeerende woorden aan het adres van het uitvoerend deel van het bestuur van V.V.V., dat de dank ver dient van alle 90 winkeliers, die aan de campagne deelnamen. Namens hen bood spr. 3 fraaie bloe menmanden aan, onder luid applaus dei- vergadering. Het woord herkrijgend, wees de heer Merle op de aanmerkingen, gemaakt door de „beste stuurlui aan wal", -maar V.V.V. was het die ide neringdoenden bijeenbracht en dat moet hun dankbaar stemmen. Veel stof hebben artikelen -opgewaaid die V.V.V. geschonken waren. Men had daarmede anders moeten handelen, 'maar alle menschelijk werk is gebrekkig. Ook dit. 's Menschen roem ligt hierin, dat we opstaan na een val. Spr. kan alles best begrijpen, omdat hij weet hoe deze bonnencampagne verliep. De steun, die men kreeg van den man, welke steeds vooraan staat om de belangen van 'de burgers van Zierikzee te helpen beharti gen, van dhr. H. J. Doeleman, waardeert men hier buitengewoon en daarom bood hij 'dezen een groote pot met Caeteën aan. (Applaus). De voorzitter dankte de commissie voor deze treffende hulde. Het bestuur weet zeer goed en ontkent zulks niet, dat de regeling onberispelijk is geweest, maar toen men de resultaten zag, heeft het bestuur gezegd: de winkelweek is geslaagd! Daarna gaf de voorzitter een uitvoe rige uiteenzetteng van de prijzenindiee- ling. 751 prijzen werden ingekocht, maar toen het aantal bonnen buitengewoon groot werd, heeft men ide prijzen kunnen verhoogen met een 1000 artikelen van „Zeeltndia", waardoor nog 1000 men schen'een prijs konden krijgen: Dit was een fout. Waren er geen taartscheppen geweest, dan hadden de menschen, die dat artikel trokken een niet gehad. In plaats van 1000 nieten, kwamen nu 1000 artikelen. Dit heeft verbolgenheid bij de menschen opgewekt, hetgeen het bestuur spijt. Maar dat ligt pok bij de menschen, die zich de zaak niet goed gerealiseerd hebben. De winkeliers heb ben wat voor hun klanten over gehad, door ze tijdens de winkelweek 5 o/0 korting te geven. De meening van de enkele winkelier, die niet meedeed, was tegenover zijn cliëntèle onjuist! Aan legio verdachtmakingen heeft het bestuur bloot gestaan. Toen er ook insi nuaties kwamen van de zijde van deel nemende winkeliers, werd het te bar. Eén persoon bezorgde iden voorzitter een brief, waarin hem verweten werd, dat na de verloting de prijzen waren ver anderd. Deze schrijver heeft zijn excuses moeten aanbieden, anders was de brief in handen 'gesteld van den Off. van Justitie in Middelburg. Na deze openbare aanklacht werd tot verdere afdoening van zaken overge gaan. Wanneer na de rekening blijkt, dat een batig saldo overblijft, dan wordt dat geld gestort in het „Zierikzeesch D'rt jaar geen catarrh I Ar neemt. Staf is, 45 en 65 cis. Winkelweekfonds", uit welk fonds een hooge prijs zal kunnen worden aange kocht voor een volgende Winkelweek!. Het béstuur werd verzocht in den ver volge scherpe maatregelen te memen te gen die winkeliers, welke de kaartjes van V.V.V. hangen op andere artikelen dan door V.V.V. aangekocht. Dit betreu renswaardig incident heeft zich helaas voorgedaan. De niet afgehaalde prijzen werden hier na 'bij afslag verkocht. Het geld blijft nog ter beschikking voor de rechtmatige eigenaar of eigenares. Het eere-lid, de heer H. J. Doeleman, gaf een uiteenzetting over de door hem geschonden artikelen aan net 'bestuur tot uitbreiding van het aantal [prijzen. Deze artikelen had men beter lals premie kun nen geven of moeten zorgen, dat geen tientallen of meer loten in één hand kwamen. Maar van fouten en klachten worden we groot. Spr. ac'ht het (een een eere-lid te zijn van V.V.V.. terwijl hij de leden daarvan gelukwenschte met een voorzitter als dhr. Gerritsen (Applaus). Nadat de voorzitter dhr. Doeleman had dank gezegd voor zijn gesproken woor den, sloot hij deze bizondere algemeene vergadering. Het Centrale Crisis-Comité alhier, heeft circulaires rondgezonden waar voor wij' hier de aandacht vragen. Het comité doet een beroep op de pffervaar- digheid van allen om nog bruikbare, maar niet meer benoodigde 'kleeding, dekens en schoeisel aan haar af te staan. Deze artikelen kunnen aan het Wijkge- bouw worden bezorgd. Zij worden tevens gaarne afgehaald als men een der co- mitéleden waarschuwt. Ter aanvulling van het zeker aan vele lezers welkome bericht over onzen ouden Neptunus, den pas vergulden wind wijzer op den stadhuistoren, moge nog het onderstaande volgen: Toen men hem in 1853 van Teen 'bliksem afleider voorzag en omlaag jbraöht, vond men op den bol waarop hij stond, ge graveerd: „In April des jaers 1677 is de Neptunus van den toren van 't stad- huys deser stadt af geweest en .opniews verguit ende waren alsdoen Burghmee- sters de heer meester Willem de Jouge van Bruinisse, heer vajn Bruinisse, de heer Willem Ockerse, Tresourieren, de heer Adriaan van Keetenburgh, Cornelis Keij- ser, Cornelis Smeur, Pieter Boeye, secre taris de heer Pieter de Cock". Op dón rand van. den voet staan de letters I.YVRAAK; de laatste twee letters aaneen. Vermoedelijk behoor'en die bij het opschrift van 1677, want toen leefde Iman Ysercorf. Voorts staat er op gemelden rand: 1765 C.D.P.S., wat de beginletters zijn van iden naam van den koperslager Cornelis de Persy, die in 1765 de nieuwe vork aanbracht voor f27,525, terwijl toen Nicolaas de la Haye het schilder- en verguldwerk deed. Om 't ibeeld op den toren te brengen maakte hij gebruik van de hulp van iden scha liedekker Samuel van Leeuwen en diens knecht, wat toen samen f 87,75 kostte. Op den voet van Neptunus 'staan Ide letters J.C.V. 1805, wat de naam moet aanduiden van den toenmaligen smid Ja cobus Koevoets, die in zijn trouwakte ook .genoemd werd Coevoets. Op het kleed van het beeld werd in 1853 de naam geplaatst van den toen maligen schilder en vergulder A. J. Wan- sink. Volgens meting is deze windwijzer, die plm. 50 K.G. weegt, 160 c.M. hoog, ter- Wijl de vork met drietand 264 c.M. lang is. Tot onze groote voldoening is het ge vaarlijk werk van omlaag haljen en we der plaatsen van Neptunus zonder on gelukken afgeloopen en verdienen de moedige mannen, die dit volbrachten, de heer M. Kouwenberg en zoon en hunne helpers een eere-saluut! Nu Neptunus, weer en wind trotsee- rend, in zijn nieuw [gulden gewaad, thans weer frank en vrij in de hooge luchten ons de richting wijst van den wind, is de gelegenheid voorbij hem van dichtbij te aanschouwen. Maar de heer Cock heeft een prachtige stereofoto van het beeld genomen, zoodat belangstellenden door de stereoscoop, opgesteld voor de etalage van de fa. P. C. v. d. Valk, thans kunnen zien hoe de gulden windvaan van het stadhuis er precies uitziet. Met hun neuzen tegen het raam drukt, kijkt de jeugd iederen dag, hoe Nep er toch wel uitziet. Het ligt in de bedoeling telkens andere prachtige stereofoto's voor de lens te plaatsen!, foto's die de heer Cock maakte op z'n vele reizen buitenslands. De heer G. J. Verkaart Chr.zn. van hier, oud-leerling der Ambachtsschool, slaagde dezer dagen te Batavia voor 2e Werktuigkundige bij de K.P.M. De straatcollecte op Donderdag 3 DE INDISCHE RONDE TAFELCONFERENTIE, die te Londen gehouden ia, ia gesloten. Deze sluiting had plaats tijdens de laatste plenaire zittingfder con ferentie in St.-James Palace, welke door den Engelschenjj premier^Ramsay MaoDonald werd bijgewoond. "w Dec. langs de huizen gehouden, heeft de somma van f 104,70 opgebracht. KERKWERVE. Woensdag j.l. tra'd alhier op een hoofdbestuurder, dhr. Vingerling voor den' Ned. Chr. Landarb'eidersbonldj. Spr. zette het werk en doel dezer orga nisatie duidelijk uiteen. Hij wees er op, dat ook de mensch in het maatschappe lijke leven een roeping heeft. God heeft ons den Bond gegeven opdat we gezamje- lijk als één man als arbeider zouden strij den voor het welzijn van ons en onze gezinnen. Spr. wees er op, dat de arbei der hier de risieodrager is van het be drijf. Dat zou moeten veranderen, daarom organiseert U! Het resultaat van deze vergadering was, dat 21 personen zich aainsloten. De leiding zal in het begin in handen zijn van de afd. Zierikzee. BiURGH. Maandagavond jJ. hield de afd. „Haamstede—Burgh" van den Ned. Landarbeidersbond een openbare verga dering in de zaal van hotel v.. d. Moer. Na inleiding door den voorzitter, dhr. S. den Haan, trad als spreker op dhr. F. Bax, met het onderwerp „Werkeloosheid- béstrijding". In 't kort zette spr. doel en streven der vakvereeniging uiteen: de bestaansvoorwaarden der leden te ver beteren en dus in dezen tijd in het bij zonder de bestrijding der werkeloosheid, waarop de arbeider recht heeft. In tijden van betere economische toestanden helpt hij tmet zijn kracht mede, tot overproduc- er op volgt. De werkelooze, die de ge meenschap helpt steunen, heeft er dus recht op, dat de gemeenschap hem steunt. Het N.V.V. heeft steeds gewezen op het vernederende van liefdadigheidssteun; de arbeiders hebben recht op een bestaan. Sedert de oprichting der werkeloozen,- kassen, waartoe ook het N.V.V. het voor beeld gaf, is 90 millioen gulden uitge keerd, waarvan door de arbeiders 37 millioen gulden als contributie is be taald. Uitvoerig zette spr. vervolgens uit een de wijze, waarop door de gemeente werk kon worden verschaft, de te ver dienen loon en, en wie de kosten draagt, in dit geval 25 pCt. Rijkssubsidie. Bij het eijnde dankte dhr. den Haan den spreker voor zijn uitvoerige uiteenzetting van het werkeloozenvraagstulc en wekte hij de aanwezigen op tot de afdeeling toe te treden, voor zoover zij geen lid waren. SCHARENDIJKE. De afd. Ellemeet, Ei kerzee en Duivendijke van het genoot schap voor Kindérherstellings- en Va can - tiekolonies 'hield op 30 Nov. in de zaal van den heer Kooman, eene algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer de Bruyn. Uit de door zuster van Nieuwenhuize, die als secretaresse en als penningmeesteresse van deze af deeling fungeert, overgelegd rekening bleek, dat over 1930 de ontvangsten had den bedragen f40,13 en per 31 Dec. 1929 de afd. een saldo bezat van f 232,56; de uitgaven over 1930 beliepen f 159,27, der halve per 31 Dec. een goed slot van f 113,42. De ontvangsten tot 30 Nov. 1931 bedroegen f 36,60 en de uitgaven f 145,86; per 30 Nov. 1931 derhalve een goed slot van f 4,16. Volgens het uitgebrachte jaarverslag telde de afdeeling in 1930 87 leden en werden met goed gevolg 2 kinderen uit gezonden. In 1931 hadden we verlies van leden te boeken; momenteel bedraagt dit aantal 58. Dit jaar werd 1 kind uitge zonden, de uitslag was niet ten volle bevredigend. Met een woord van dank aan zuster van Nieuwenhuize werden re kening en jaarverslag zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Inmiddels was de zaal tjokvol geloo- pen en werd een aanvang gemaakt met de vertooning van de film: Waar een wil is, is een weg. Deze tweede Ned. tuber- culose-film, vervaardigd in opdracht van de Ned. Ver. tot bestrijding der t.b'.a, deed duidelijk uitkomen, dat in tal van gevallen de strijd tegen de t.b.c. met vrucht kan 'worden gevoerd en het van het grootste belang is, zich tijdig te Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude Jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou. Kinkhoest, Influenza, Asthma* „Voor de Borst** Alom verkrijgbaar. Prijs PI. 1.50, F1.2.75, Pk 46D Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestold* Abdijsiroop». PREDIKBEURTEN. Zondag 6 December te Zierikzee Red. Hes f. S eik. Nieuwe Kerk. 10 en 6.30 ure, ds. Voors. Kleine Kerk. 10, da. Pgnacker Hordjjk en 6.30 ure, ds. Barnouw. Lnth. Kerk. Geen dienst. Gerat. Kssk, 10, dr. v. Lonkhajjzen (Bed. H. Av.) en 6 ure, idem. Ghv. Geief. Kesk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 are, ds Hoogendoorn. Ivangelisatie Jen 81. 7 ure, Samenkomst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandagavond 7 ure, dhr. Koljjn van Papendrecht. wenden tot de consultatie-bureaux. De in deze film ten tooneele gebrachte fi guur van den jongen, zich sterk voelen den smid, die den raad van zijn huis dokter in den wind sloeg en Idit met een vroeglijdigen dood moest bekoopen, ter wijl zijne oogenschijnlijk zwakke zuster, die door bemiddeling van een consulta tie-bureau in eein (herstellingsoord werd opgenomen en geheel genezen daaruit terugkeerde, gaf ons ten deze een dui delijk beeld. Met onverdeelde aandacht werd de vertooning gevolgd en een warm applaus volgde aan het slot. De voorz'. sprak zeer zeker in den geest van alle aanwezigen, toen hij aan het einde der vergadering den vertooner dank zegde voor den leerzamen avond. DREISCHOR. Als directeur van de zatng- vereeniging „Streven naar Beter" alhier, heeft door het bedanken van den heer Joh. F. A. Theewis, de heer K. W. Ever wijn van Zonnemajre de leiding op zich genomen. Bij de Arbeidsbemiddeling alhier, hébben zich 17 werkzoekenden aang|e- jneld, het meerenjdeel losse landarbei ders, doch ook eenige bouwvakarbei ders. Het aantal wer/czoekehden is groo- ter, doch niet allen hebben zich nog bij de arbeidersbeurs aiangemeld. Het stem pelen voor werklooze verzekerden is 1 December aangevangen. Werkgevers, wel* ke arbeidskrachten noodig hebben, kun*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1