HEEREN BAAI abonnement; Woensdag 2 Dec. 1931. zierikzeesche courant, esst® jaargang advertentie n Inzending Ad vertent I6n Openbare aanbesteding. Uit Stad en Provincie Geen pijnlijke Brandblaren Kloosterbalsem verschaft U wolken van genot. PrIJa p. S maanden ƒ1.60, franco p. post t&O. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 12. Postgiro 117677. Zierikzeesche 0Nieuwsbode van 1—8 regel. 60 et», van 6 regel, en daarboven 20 cta. per regel. Reclames 80 cta. per regel. Bij contract belangrijke korting. No 1224-2 'nzcn<"nï °P dsn dag van uit- ül(g.-R0dicfeur M. i. KOSTEN gave vóór 10 ure. Uiterlijk 10 aar op dei dag uitgaaf BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 16 December van wege de gemeente eene ALGEMEENE OPNEMING zal worden gehouden van de VOET PADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 30 November 1931. Burgemeester, en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee zullen in het openbaar aanbesteden het navolgende, over 1932 te leveren Drukwerk voor deze Gemeente, en wel in twee perceelen, t.w.: Ie perceel: het Gemeente-blad; 2e perceel: de Memorie van Toelichting op de Gemeente-Begrooting. Inschrijvingsbiljetten bij den Burge meester in te leveren vóór 14 Dec. a.s. De voorwaarden der aanbesteding liggen ten Gemeentehuize ter lezing. Zierikzee, den 30 November 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT, lo. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat ter Secretarie ter inzage liggen de voorwaar den, waarnaar in twee perceelen zal wor den aanbesteed de levering van de leer middelen. voor de openbare lagere scholen en het handwerkonderwijs voor 1932, zoomede de opgaaf van het benoodigde materieel. Inschrijvingsbiljetten behooren, verge zeld van monsters, voor zoover deze niet aanwezig zijn, aan Burgemeester en Wet houders te worden ingediend vóór 14 December a.s. Op het inschrijvingsbiljet moet de aan nemingssom voor elke school afzonder lijk vermeld worden. Zierikzee, den 30en November 1981. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNING, Burgemeester. F. NAEREBOUT, lo. Secretaris. ZIERIKZEE. Het Nationaal Crisis-Co mité heeft een ieder opgewekt om iets te willen bijdragen voor leniging van den nood in deze zorglijken tijden. Onze stad, die nooit is achtergebleven, wanneer het gold liefdadig te zijn, zal ook nu niet in dit liefdewerk tekort schieten:. Zoowel particulieren als scholen gaven reeds het goede voorbeeld door bussen en busjes te plaatsen, waar men zijn goede gaven kan brengen. Het is niet alleen de kleine of groote bijdrage, maar ook het mededoogen met de zorgen van anderen, wat weegt. Wellicht is het mogelijk om in iedere buurt of wijk een bus te plaatsen. De burgemeester i s gaarne bereid zijne mede werking te verleenen en houdt zich aan bevolen voor eenige mededeel in g ter zake, zulks in het belang van eene goede overzicht. Wij vragen de zeer bizondere aan dacht, vnl. van onze stadgenooten, om de t.b.c.-vergadering in de Concertzaal, waar de tweede Ned. Tuberculosefilm „Waar een wil is, is een weg", zal worden vertoond. Deze propagandistische rolprent, ver vaardigd in opdracht van de Ned. Centr. Ver. tot bestrijding ider tuberculose, zal 'niet nalaten ook hier, die indruk te maken, welke nog noodig is om elkeen le overtuigen van het zeer groote nut van consultatiebureaux. Op a.s. Donderdag 2 December Zal er op de straat en langs ide huizen een collecte gehouden worden ten bate van het Ned. Herv. Sanatorium „Zonnegloren". De dames Voors, Pijnakker Hordijk en Barnouw, bevelen deze collecte dringend in uw gunst aan. KERKWERVE. Waarschijnlijk door het te kort nemen van den draai bij het café Klaasse alhier, kwam Zondagavond ƒ.1. plm. acht uur, een auto terecht in de afheining van den tuin van bovenge noemd café, welke vernield werd. Geluk kig kon de auto tot staan worden ge bracht, daar zij anders vrij zeker in zuilen U lang eraan herinneren, dat U zich brandde. Geen rauwe open vleeschwonden zullen het gevolg zijn van het door U niet getelde brandwondje. Geen infectie zal U van meet af aan bedreigen. Neem om al die narigheid te voor komen het voor brandwonden aangewezen middel, de on middellijk verzachtende, wondzuiverende en snel genezende ,Ceen goud zoo goed" AKKER's de vlak daarbij liggende put zou zijn terecht gekomen. De inzittenden bekwamen geen letsel! Alleen de auto bekwam eenige schade*. ELKERZEE. Misleid door de duisterni? geraakte Zondagavond de auto van den hee? H. uit Zierikzee te water. Door spoedig toegeschoten hulp werden de inzittenden, de heer H. en zijn zusters, uit hun moeilijke positie bevrijd en be paalde zich het ongeval tot de tnaterieele schade aan de auto. RESTAURATIE RAADHUIS VEERE. Teneinde zich persoonlijk op Ide hoogte te stellen van den toestand van verval, •waarin het Raadhuis te Veere verkeert, heefh de Restauratiecommissie ihet jeere- comité, de Zeeuwsche pers en de Ne- derlandsehe dagbladen uitgenoodigd een bezoek aan Veere te brengen. Dat jheeft thans plaats gevonden. Voordien echter vereenigden de ge- noodigden zich in een der zalen van Middelburgs oude Abdijgebouw thans zetel van het provinciaal [bestuur waar de uitreiking van den eersten [bouw- penning aan den Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. mr. J. W„ Quarles van Ufford plaats vond door den 'heer H,. Dronkers, burgemeester van Veere en voorzitter der restauratie-Commissie, waarvoor de gouverneur onzer provincie, na een geschiedkundige rede, dankte^ Spr. eindigde met de aanhaling van de woorden, voorkomende op de voorzijde van den houwpenning „Huis en goed is eene erve van de vaderen". Die spreuk wijze een ieder onzer op zijn plicht, Aan die spreuk indachtig zal ons Neder- landsche Volk niet talmen om mede te werken tot het behoud van Veere's groot- sche bouwwerk. Na afloop dezer plechtigheid begaven de 'genoodigden zich naar Veere, waar het Raadhuis in de steigers werd bezich tigd, evenals de interresante oude Sohot- sche huizen. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD TE ZIERIKZEE, (Vervolg.) Zitting van Zaterdag 21 Nov. Punt 129a, subsidie aan ide afd. Zierik- zée van de Ver. „Het Groene Kruis", geeft weer aanleiding tot discussie. De voorzitter zegt, dat tot wederopzeg ging aan genoemde af deeling een jaar subsidie van f500 toegekend zal worden onder voorwaarde, dat steeds een staat van ontvangsten en uitgaven zal wor den overgelegd. De heer A. den Boer zou miet deze subsidie een jaar willen wachten. Dan kan z. i. pas geoordeeld worden of de vereeniging werkelijk deze subsidie noo dig heeft. De voorzitter leest een brief van den voorzitter der afd. voor, benevens de begrooting van ontvangsten en uitgaven, welke in ontvangsten aanwijst f 2428,06 en in uitgaven f 2581,741/2, alzoo een ver moedelijk tekort van f 93,68V2- De heer A. den Boer zou dan dit jaar f 250 beschikbaar gesteld willen zien. De voorzitter en de heeren Panny en Catshoek verdedigen de volle subsidie, daar de vereeniging vooral in deze tijd nuttig werk kan verrichten. De laatste zou eerder verhooging dan verlaging voorstellen als de tijden beter waren. "De heer W. den Boer gaat grooten- deels accoord met den heer A. den Boer, daar hij in diens voorstel een goede achtergrond aantreft. Men moet z. i. niet vergeten, dat men hier op een begroo ting moet afgaan. De heer Versteeg is het niet een met den heer W. den Boer, evenmin als de voorzitter. Gehoord de meening der ver schillende leden, trekt dhr. A. den B,oer hierop zijn voorstel in. Bij punt 141, heffing voor het gebruik van openbare gronden en wateren, her innert de heer de Broekert aan zijn oud voorstel inzake de parkeerplaats op het Havenplein. Spr. wijst op de gemeente Utrecht, welke in 5 jaar tijds f 50.000 ontving voor parkeeren. Hij vraagt de meening van B. en W. in deze. De voorzitter antwoordt, dat het voor stel in behandeling is. B. en W. willen de verordening in handen stellen van "de Commissie voor de Strafverordenin gen. Spr. zou het voorstel nu liever laten rusten. De heer de Broekert vraagt, welke oplossing B. en W. aan de hand zullen doen als het Havenplein niet meer als parkeerplaats gebruikt zal mogen wor den? Spr. acht de bestaande toestand treurig en dringt er daarom op aan, dat B. en W. spoedig met een uitvoerig voor stel zullen komen. De voorzitter zegt spoed toe. Bij punt 144, jaarwedden van het per soneel ten dienste van het beheer der openbare werken, komt de in de vorige vergadering aangehouden motie-Gerritsen, inzake de overeenkomst met den ge meente-bouwmeester weer in behande ling. De voorzitter geeft nog een kleine toelichting hierop en leest op verzoek van den heer Catshoek, het betreffende adres van den gemeente-bouwmeester voor, waarin deze verzoekt zijn perio dieke verhooging in te laten gaan op 1 Januari 1932, in plaats van 1 Januari 1933. De Commissie van Fabricage acht het verzoek billijk en adviseert den raad het verzoek in te willigen. De heer Quant verdedigt de houding van de Commissie in deze, met welke houding B^ en W. accoord gaan. De heer Gerritsen begrijpt Bi. en W. niet, welker houding hij belachelijk noemt en verdedigt tegenover het voorstel van B. en W. Zijn motie uitvoerig. Spr. blijft er bij, dat men zich aan de overeenkomst moet houden. De voorzitter beantwoordt den heer Gerritsen en wijst er op, dat men hier met bizondere omstandigheden te doen heeft en B. en W. een breed standpunt wejischten in te nemen. De gemeente bouwmeester heeft een moeilijke taak in deze tijd, en daarom acht spr. deze tege moetkoming volkomen gerechtvaardigd. De heer Panny oordeelt een vervroeg de verhooging ook billijk, daar er veel meer werk is bij gekomen gedurende de laatste 2 jaar ;door de rioleering, ha- veridijkwerken, werkeloosheid enz. Boven dien is het maar voor één jaar. De heer Gerritsen zegt, dat zijn motie rechtsgrond heeft en het voorstel van B. en W. niet. De slechte tijd laat geen verhopging toe en bovendien is het niet billijk tegenover de andere ambtenaren. De heer A. den Boer verklaart zijn standpunt, op de vorige vergadering in genomen, te handhaven. De heer de Broekert ziet in de uitbrei ding der werkzaamheden ook geen mo tief tot salarisverhooging. De voorzitter zegt, dat men in dat laatste ingewerkt moet Zijn en er meer aan vast zit dan men denkt. De heer \V. den Boer blijft bij zijn vroeger ingenomen standpunt. De heer Catshoek zet uiteen, waarom hij de motie-Gerritsen. meer in 't belang van den Gem.-bouwmeester acht, dan het voorstel van B. en W. De voorzitter brengt naar voren, dat deze kwestie een vertrouwenskwestie is en niet vast zit aan een belofte. De heer A. den Boer vindt 't voorstel- Gerritsen een beginselvoorstel en zou dit, vóór idat van Bi. en W. in stemming gebracht willen zien. Aldus geschiedt en de hiotie-Gerritsen wordt nu aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Timmerman, de Broekert, Pan ny, van Schelven en Quant. De voorzitter meent, dat 't voorstel van Bi. en W. met dezen uitslag van de baan is, daar het adres is ingediend, wijl er van korting op het inkomen sprake zou zijin. Nu deze korting wordt toege past, meent spr. dat het voorstel geen reden van bestaan meer heeft. De heer Gerritsen meent, dat B. en W. konsekwent moeten Zijn en hun voorstel dienen te handhaven, daar de meerdere inkomsten er toch zijn. De voorzitter zegt, dat het nog niet vaststaat of de salariskorting zal door gaan, maar los daarvan achten B. en W. verhooging (door de meerdere werkzaam heden verantwoord. Het voorstel van B. en W. om de verhooging op 1 Januari a.s. te laten ingaan, wordt daarna ver worpen met 9 tegen 3 stemmen. Vóór stemden ide heeren Timmerman, Panny en Quant. De heer Gerritsen vraagt bij deze post nog verder of het van belang is, de vischafslag te handhaven, daar deze wei nig opbrengt. De heer Panny zou geen opheffing der vischafslag wenschen. Misschien komt er in de toekomst wél visch. De heer Gerritsen acht hiermede z'n vraag beantwoord. Bij No. 147, Onderhoud van straten en pleinen, zou de heer de Broekert het uit getrokken bedrag ad f7630, gewijzigd willen zien. Spr. is van oordeel, dat de herbestrating hier ter stede niet behoor lijk geschiedt, al worden hooge bedragen uitgegeven, en dringt op beter toezicht aan. De voorzitter is ook van meening, dat het lang zal duren, voordat de straten hier aan redelijke eischen zullen voldoen, maar het zal veel geld kosten ook. B, en W. doen hun best en de tallooze klach ten gaan wel eens vervelen. De heer de Broekert geeft toe, dat ge- heele verbetering financieel onmogelijk is, maar met meer overleg en betere aan- EEN PRACTISCH ST. NICOLAAS- GESCHENK Zóó mag zeker genoemd worden de fraaie ImH Oud-Zilveren Tabakstrommel, gevuld met een heil pond DE Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid I Uw winkelier' heek ze in voorraad vanaf 65 ct per half pond. ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS B54 dacht voor verschillende wegen, is er veel te verbeteren. Dat kost niet zoo veel. De heer Panny vindt ook, dat de stra ten 'de laatste jaren in een beroerde toe stand verkeeren, maar in het afgeloopen jaar is er hier 10.000 M4. straatwerk verricht, hetgeen voor een klein stadje niet weinig is. Spr. vreest echter ook, dat het niet gauw in orde zal komen. De heer Gerritsen zou voor dit jaar van deze post f 4000 overgebracht willen zien naar de post werkeloozensteun. „Dit eene jaar beroerdigheid kan er nog wel bij", zegt spr. Het restant is voor de noodzakelijke bestratingen genoeg. De voorzitter is het hiermede niet eens. Voor het overblijvende bedrag kan er bijna niets gedaan worden, en het is onze plicht, de straten zoo goed moge lijk te maken. Aanneming van dit voor stel zou toch niets anders dan verschui ving der uitgave naar de toekomst zijn. De heer Versteeg informeert, wanneer de Venkel- en Molenstraat eens aan*de beurt komen en de Nieuwe Haven, Meel- straat en Lombardstraat? Eventueel vrij komende keien zouden voor de Gracht- weg gebruikt kunnen worden. De heer A. den Boer zou alle gaten en kuilen vlug weggewerkt willen zien en zou dus niets op deze post willen be zuinigen. Weth. Timmerman zegt, dat men op verschillende plaatsen bezig is. De heer Catshoek zegt, dat eenige jaren geleden besloten is de straten te laten rusten tot de aanleg van waterlei ding en electriciteit klaar zou zijn. Die jaren zijn nu voorbij en zijn er groote bedragen besteed, evenwel zonder resul taat. In; 2 a 3 j|aar is het hier al mis met de straten en bij de Provincie rekent men 20 jaar. Spr. vraagt, waar of dit ini (zit en of de Witte Eijestraat ook eens verbeterd zal worden. Zij staat}, met andere straten, wel op de begroo ting, maar hieraan wordt niet steeds de hand gehouden. De stratenverbetering zou afhankelijk gesteld moeten worden van hetgeen de gemeente voor de werkloo- zen doet. Als de steun aan de werkeloo- zen in 't gedrang zou komen door dej be strating, dan zou hij zeggen: „laat de straten maar liggen". Voor een deel kan hij dus met dhr. Gerritsen accoord gaan. De heer Panny betoogt tegenover den heer Catshoek, dat er wel degelijk ver beteringen zijn aangebracht en wel met oude keien. Nieuwe kosten f8 per M^. en dan zou het te duur worden. Met' het Witte Eijestraat je wordt op verzoek van den heer H. J. Doeleman, nog ©enigen tijd gewacht, zulks in verband met de zware vrachten die er doorheen moeten. Aan het bestaande plan kan niet getornd worden. Verder wijst spr. op den BloR- weg, die een Prov. weg is, die na 3 jaar ook weer verbeterd moet worden. De heer Catshoek brengt hier tegen in, dat de Blokweg verbreed wordt, om hem op het Provinciaal wegenplan te kunnen plaatsen en hier en daar de nieuwe ge deelten moeten worden opgehoogd. Op den duur zal men misschien met oud materiaai nog duurder uit zijn dan met nieuw. De kosten voor nieuwe bestrating zouden op den kapitaaldienst gebracht kunnen worden en aldus den gewonen dienst verlicht. De voorzitter geeft dhr. Gerritsen den raad zijn voorstel in te trekken, hoewel hij het met dezen eens is, dat er wel hoogere belangen zijn dan straten. De heer van der Doe zegt, dat bij hem brood voor steenen gaat en hij dus voor het voorstel-Gerritsen zal stem men. De heer de Broekert zegt, dat hij van de f7630 ook weinig resultaat verwacht en hoewel spr. vindt, dat dhr. Gerritsen wel wat veel wil, acht hij het toch wel een punt van overweging. Dr. v. d. Kwast zou, met het oog op de vreemdelingen, de straten in de beste orde willen houden. Nadat de voorzitter op een vraag nan den heer Versteeg geantwoord heeft, dat de f 4000 bij de post werkverschaffing aan werkloozen zal komen, komt het voorstel-Gerritsen in stemming. 6 leden, n.l. de heeren Catshoek, v. d. Doe, Ver steeg, de Broekert, van Schelven en Ger ritsen stemden er voor, zoodat de stem men staken en dit voorstel wordt aan gehouden. Voorts vraagt de heer Gerritsen, hoe het-beslraten geregeld is met de P.Z.E.M. en of deze nog onkosten moet betalent De voorzitter antwoordt, dat de on kosten ontvangen zijn en op buitenge woon geboekt zijn. Bij No. 160, recognities voor het hebben van reclameborden enz. op - of aan ge meente-eigendommen, merkt de heer Gerritsen op, dat hierin ook ph m. f466 inbegrepen is van de radiodistribütiie. Van gemeentewege zou deze distributie ter hand moeten zijn genomen, maar dan zou nu de betreffende verordening ge wijzigd moeten worden. De voorzitter licht toe, dat de Minister hier de zeggenschap heeft. De heeren Catshoek en Gerritsen zouden B. en W. in overweging willen geven deze distributie alsnog door de gemeen te te doen geschieden, hetgeen winst op levert en bovendien zou men ook wat meer k unnen geven. De voorzitter weet niet of de gegeven concessie direct ingetrokken kan worden, maar zal het nazien. Bij No. 162, onderhoud van markten, beurzen en hallen, klaagt de heer de Broekert over de Beurs, die hij een vrij gevochten terrein noemt. De toestand moet daar z.\. veranderen en het moet een rustig verblijf voor ouden van dagen worden. De voorzitter zegt onderzoek toe. Bij No. 164, onderhoud van wandelplaat sen en plantsoenen, merkt de heer Ver- st.eeg op, dat voor onderhoud van de plantsoenen rond de Nieuwe Kerk f300 ten laste van de gemeente komt. Spr. vraagt, of dit niet f 150 zou kunnen wor den? De heer Panny licht toe, dat dit geheele bedrag bestemd is voor arbeidsloon om het plantsoen te onderhouden. Bij No. 168, kosten van havens, infor meert de heer Catshoek, hoe breed de geul der haven nu is, na het baggeren. Verder of er geen gevaar bestaat voor dijk verzakking en of van gemeentewege daarbij toezicht is geweest, daar zij in deze toch de eerste belanghebbende is? De voorzitter beantwoordt de laatste vraag ontkennend en zal naar een en ander verder een onderzoek instellen. Bij No. 169, onderhoud en bediening van klokken, enz., vraagt de heer W. den Boer, of het niet mogelijk is, dat er op den Stadhuistoren een tweede wijzerplaat wordt aangebracht? De voorzitter zegt onderzoek toe, en wil hier de vergadering schorsen tot 's avonds 8 uur. Aldus wordt besloten. Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1