NATIONALE CRISISHULP. ABONNEMENT: ADVERTENTIE N Vrijdag 27 Nov. 1931. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Uit Stad en Provincie. Elke week één cent. Gele landen bij rokers fRheum&tiek Klooster balsem Prijs p. 3 maanden ƒ1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per Jaar ƒ10.Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 12. Postgiro 117677. Zierikzeesche fè Nieuwsbode van 1—3 regels 30 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Dit nummer boataat uit 3 bladou. Uiterlijk 10 agr op dca dag v. aitgaaf BINNEN LAND. TWEEDE KAMER. Waterstaat. De Kamer heeft Woensdag de Wajer- staatsbegrooting afgehandeld. Allereerst werd de afd. Spoorwegen aangesneden. Minister Reijmer vond de onbewaakte overwegen niet de oorzaak van de vele ongelukken, maar wel de roekeloosheid. Met de motie-Boon inzake maatregelen om te voorkomen, dat 'de tram op Flakkee wordt opgeheven, was spr. het in beginsel eens. Die motie is overbodig, omdat spr. reeds stappen heeft gedaan om de tram te bestendigen. Dhr. Bioon trok dan ook z'n motie in. De heer Duijs diende een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat het ge- wenscht is, dat !de regeering reductie verleent voor de vrachttarieven van land en tuiribouwr artikel en, welke naar het buitenland, worden verzonden. De motie kreeg evenwel geen meer derheid De heer Krijger bepleitte verbetering van de Tramhaven te Zijpe, waarop de minister antwoordde, dat hij hoopte, dat een oplossing zal worden gevonden. Bij de afd. Rijkspostspaarbank herin nerde 'de heer Joekes aan de maximuml- rentevergoeding van 3 pCt. Spr. betreurt het, dat die renteverhooging nog niet is ingevoerd. Volgens den minister laat de economische toestand dit voorloopig nog niet toe. Hij zal er nog eens roet zijn ambtgenoot van Financiën over spreken. ZIERIKZEE. Nu het geheele werk van den heer P. D. de Vos, „De vroedschap van Zierikzee", ingebonden voor ons ligt, willen we hier even het uiterlijke kleed bespreken, waarin dit boek gestoken is. En dan mogen we gerust schrijven, dat dit standaardwerk niet alleen den schrij ver, maar ook den uitgever alle eer aan doet. Het verdient een aparte plaats in de boekenkast van onze medeburgers, wien de geschiedenis van onze stad ter harte gaat. Het lijvige werk is keurig in zwart linnen gebonden, de titel in gouden let ters, terwijl rechts onderaan 't wapen van Zierikzee, in de heraldieke kleuren prijkt. De' druk op houtvrij papier is met zorg uitgevoerd, terwijl de lettersoorten geen eischen stellen aan het oog van den lezer, maar zich prettig laten ver werken. Waar over den inhoud van dit meester werk reeds een feuilleton in ons blad verscheen, benevens een vers, dat nog eens extra den arbeid en bekwaamheid van den schrijver belichtte, mogen we thans volstaan met dit complete werk nogmaals aan te kondigen, opdat 't een ruime lezerskring vindt, 'die het zoo zeer verdient. Receptenboeken zijn over het alge meen droog, al wordt veel nat in den tekst voorgeschreven. De Sluis' Biskwie- fabriek heeft een receptenboek je uitge geven, dat sterk afwijkt van het gewone genre. Het is n.l. in romanvorm geschre ven. In dit bizonder recept en werk je gaat men op zoek naar een lekkere pudding. Natuurlijk vindt men er een en even na tuurlijk is het, dat de „Boudoir Melange" daarbij dienst doet. Mevr. WittopKoning schreef dezen recepten-roman en deze autoriteit beweert, dat met „Boudoir Me lange" een pudding o verheerlijk is. Leest en proeft! Heden, Vrijdagmorgen, stapte D. P., bij het turflossen op de Nieuwe Haven, ter hoogte van het Karsteil, met een rrand turf op zijn schouder, bezijden de plank, die van het schip naar de wal lag. P. viel in 'de haven en kwam*'doordat het eb was, in de modder terecht. Door W. Lokker werd de man op 't drogej ge holpen. 't Ongeval liep met den schrik eni een bemodderd pak af. Voor belangstellenden is morgen, Zaterdag, de in een nieuw gouden kleed gestoken windwijzer van den Stadhuis- toren, Neptunes, bij de Firma Gebr. Gudde, in de Verre Nieuwstraat, te bezichtigen. Maandagmorgen wordt het beeld weer op Z'n verheven standplaats gebracht. Ten behoeve van het Gemeente museum zijn de volgende voorwerpen geschonken Van den heer A. N. Th. de Bruijne te Burghsluis: een aldaar opgegraven zand- steenen waterspuwer (afkomstig vermoe delijk van 'de goot van een of andeij kerkgebouw); van den heer A. v. Zuijen aldaar: een z.g.n. butterlogge; van N.N.: vele huishoudelijke voorwerpen in koper, tin, glas, zilver, enz. p.a. kastjes, kope ren doofpot, thee-emmer gmet ketel, pijpenstanders, tabakspotten, drinkglazen met z.g.n. slingers in den voet,' fleschjes voor muisjes bij doopmalen; van den heer B. Gil jam te Ouwerkerk: een zilve ren draagpenning, door diens vader ge wonnen bij een wedstrijd van de boog- In den Boekhandel J. E. VAN DEN BROEK, Kraanplein alhier is een Bus aanwezig waar ieder uwer groot en klein, rijk en arm, de gelegenheid .wordt geboden, zoo mogelijk wekelijks, een klein bedrag in te werpen. De Burgemeester van Zierikzee heeft zieh bereid verklaard maandelijks de bus te ledigen, terwjjl de Zierikzeesche Nieuwsbode het bedrag op deze wijze ontvangen, zal kenbaar maken. Helpt allen mede aan dit schoone doel „Na lang zoeken eindelijk datgene, wat ik voor mijn tanden noodig lieb t Nadat ik het drie maal gebruikt had, waren wijn tanden helder wit, hoewel zij er door het vele roo- ken bruin en leelijk hadden uitgezien. Ik zal geen ander merk meer gebruiken dan Chloro- dont." B., Horst Bergf Verlangt alleen de E echte Chlorodont-tandpasta met rood-wit- E blauwegarantiestrook,tube35ccnten60cent! g sdhutte,rsver. „Sint Sebastiaan" te Zie- zee, 'den 5 Aug. 1849; van den heer G. J. Bajrendsen te Eindhoven: een houten strafbord, oudtijds gebruikt in de school te Serooskerke (Sc'h.); van den heer J. A. Krakeel: een houten bord met de namen der vrijlieden van het Sint Jans- gilde te Zierikzee. Door de bekende Douwe Egberts Ta baksfabrieken werd ons t er beoordeeling gezonden een 'half pond Douwe Egberts Echte Friesche Heerenbaai, verpakt in een Imit. Oud-Zilveren '(Tabakstrommel. De fraaie trommel, welke een half pond tabak kan bevatten, heeft een goed ge slaagde reliefversiering en zal ongetwij feld voor iederen rooker een (gewaar deexd bezit vormen. De tabak van deze, meejr [dan 175 jaar bestaande fabrieken, is te bekend, dan dat Wij er hier nog over zouden be hoeven te schrijven. De trommels met inhoud worden in den St.-Nicolaas- en Kersttijd verkrijg baar 'gesteld tegen den prijs welke men anders voor een half pond Douwe Eg berts Echte Friesche Heerenbaai betaalt. De Imit. Oud-Zilveren Trommel .waarin het half pond tabak is verpakt krijgt men dus gratis. Voor een afbeelding van de tabaks- trommel verwijzen we naar de betref fende advertentie in dit blad. De V.V.V. houdt a.s. Maandagavond in het „Huis van Nassau" een algemeen© veirgadering. Men zie de betrekkelijke advertentie in 'dit nummer. HAAMSTEDE. Dinsdagavond j.l. werd de aangekondigde bazar geopend ten bate der restauratie van de Ned. Herv. Kerk. Bij jde opening heette ds. Kentie allen welkom, in 't bijzonder Burgem. en Weth., die door hun tegenwoordigheid blijk van belangstelling gaven. Spreker dankte de leden der Chr. Meisjesvereeniging „Tri- fena", van wie het initiatief van deze bazar uitging,' en het Comité, voor de vele bemoeiingen, de gevers en geefsters uit alle deelen van ons land, die door hunne schenkingen in geld en natura hunne belangstelling hebben getoond. Hij drukte 'den wensch uit, dat de bazar in verband met het goede doel naar wensch mocht slagen. Daarna zongen leden der Meisjesvereeniging met orgel begeleiding een toepasselijk lied. Onder- tusschen was het ruime consistoriegebouw geheel met bezoekers en bezoeksters ge vuld, op sommige oogenblikken wel wat al te vol. De iraat versierde stands met hun aanlokkelijke uitstallingen van hand werken, bloemen en alleraardigste klomp jes, kindergoederen, koffie, thee, Choco lade, einz., speelgoed en galanteriën, de mooie Verlotingstent, waarin o. a. Rood kapje, het aantrekkelijke postkantoor, waar men direct na het koopen der pak- ketkaart, het pakket kon afhalen, 't rus tige 'zitje en de koffie- en theeschenkerij, de uitstekende consumptie, leverde, alle attrddtie's, die vlug en veel koopen in de hand werkte, temeer, daar de prijzen Zeer matig warein. Ook sjoelbak en grab belton mochten zich in groote belangstel ling verheugen. Woensdag was er weder om druk bezoek. Wij hopein, dat deze bazar een steentje moge bijdragen tot de hoognoodige restauratie van dit eeuwenoude - en imposante kerkgebouw. BURGH. In de gehouden jaarvergade ring van het Ziekenfonds „Helpt elkan der" bleek uit het verslag van den pen ningmeester, dat er veel zieken in het afgeloopen boekjaar zijn geweest, zoo dat de uitkeeringen vrij hoog waren. De ontvangsten bedroegen f435,98, de uit gaven f710,02, en het nadeelig slot dus f 274,04. Besloten werd om1 hen, die als nog lid' wenschen te worden, daartoe in de gelegenheid te stellen onder voor waarde, dat eerst een half jaar gecontri bueerd moet zijn, vóór recht op uitkee- ring wordt verkregen. De uitkeeringen werden voorloopig vastgesteld op 13 we ken per jaar. ZONNEMAIRE. Te Batavia slaagde voor diploma A bij de Kon. Pakk. Mpij1., dhr. A. J. van Leersum, leerling van de Am bachtsschool te Zierikzee. Gedurende de bietencampagne wer den op de weegbrug te Zonnemaire (Veer) gewogen 4.201.190 K.G. bieten. In 1930 bedroeg dit gewicht 8.913.480 K.G., een vermindering dus van 4.712.290 K.G.; dat komt neer op circa 55 pCt. Men vreest, dat de volgende campagne nog min|der drukte zal geven. STAVENISSE. De suikerbietenoogst al hier, is thans afgeloopen. Er werden in deze campagne alhier slechts 5 millioen K.G. bieten verscheept, tegen ongeveer 11 millioen in het vorige jaar. Naar men verneemt, zal het muziek gezelschap „O. B. K." alhier binnenkort een bazar, ter stijving der kas organiseeren. SCHERPENISSE. De laatste bieten van dezle campagne zijn per scheepsgelegen heid naar de fabriek verzonden. Waar andere' jaren de campagne eerst met Kerstmis eindigde, is ze dit jaar (dbs wel Zeer kort geweest. Een en ander is wel het gevolg van de veel mindere uitziaai. UITZETTTEN EN OPNEMEN VAN KASGELDEN. Ged, Staten van Zeeland hebben een circulaire gericht tot de colleges van B. en W'. in die provincie, waarin 'zij wijzen op de moeilijkheden voor de ge meenten om kasgeld uit te zetten of wel om 'kasjgeld op te nemen. Deze moeilijkheden zouden naar hun meening wel te ondervangen zijn, als gemeenten, die kasgeld wenschen uit te 'zetten, we ten, bij welke gemeenten zij die zouden kunnen plaatsen, en gemeenten, die be hoefte aan kasgeld hebben, op de hoogte zijn van de gemeenten, welke die be schikbaar hebben. Ged. Staten' dringen er op aan, in beide gevallen hun college er mede in kennis te stellen, opdat zij de betrokken gemeenten met elkaar in contact kunnen blrengen. Zij laten de gemeenten vrij in het bepalen van de voorwaarden, maar meenen, dat een rente, overeenkomende met het geldende promesse-disconto (thans 31/2 pet.) zoowel voor geldgevende als voor geldnemende gemeenten be vredigend moet worden geacht. ONDERWIJS. NOORDWELLE. Alhier is de cursus voor vervolgonderwijs met 9 leerlingen aangevangen. Met het doel om ter gelegenheid van St.-Nicolaas de schoolkinderen weer, als andere jaren, een aangename .avond te bezorgen, circuleert in samenwerning van het personeel der school en de oudercommissie, in deze gemeente daar voor een lijst. ELKERZEE. De cursus voor vervolg onderwijs aan (de openbare school wordt gevolgd door 8 jongens en 7 meisjes; die aan de bijzondere school door 7 jongens en 5 [meisjes. DUIVENDIJKE. Aan den cursus voor vervolgonderwijs aan de openbare school nemen 13 leerlingen deel. NIEUWERKERK. Voor de vacante be trekking van onderwijzer aan de .open bare school alhier hebben zich 13 solli citanten aangemeld. OUD-VOSSEMEER. Donderdagavond 1.1. werd in de O. L. school een ouderavond gehouden, waarbij pl.m. 60 ouders aan wezig waren. Mej. Sakko hield 'n lezing over: Bruin de Beer; de heer Boot over Een storm in de Oostzee, en dhr. Fluijt over: Gehoorzaamheid, die alle zeer in den smaak vielen. De heer Stoutjesdijk, voorzitter, kon niet meer in aanmerking komen als voorzitter, als hebbende geen kinderen meer op school, en de heer C. de Wilde bedankte als zoodanig. Gekozen werden de heeren A. Klippel, J. Geuze, A. C. Heijboer, A. Roggeband, en M. Kievit. De heer Fluijt, hoofd der School, wees op de gezelligheid dezen avond, ook door het schenken van melk door de dames. De heer Stoutjesdijk slqot ver volgens de bijeenkomst. Km&Nimws. Ned. Herv. Kerk. SEROOSKERKE. In plaats van ds, Koopmans van Eikerzee, zal in het ver volg als consulent in deze gemeente op treden ds. van Griethuijzen van Noord- gouwe. NOORDWELLE. In den voormiddag van Zondag 13 Doe. zal door ds. Iterson uit Dordrecht de bevestiging plaats heb ben van den he Cr W. J. Klaar, cand. t.d. H. D., terwijl Z.Eerw. des namiddags te Rejiesse zijn intrede hoopt te doen. TE RIVES ALTE in de Pyreneëen, de geboorteplaats van maarschalk Joffre, hefc standbeeld van den overleden maarsohalk pleohtig onthuld door den Fransohen minister van Oorlog Maginot. Ook de weduwe van maarsohalk Joffre was bij deze pleohtigheid tegenwoordig. ELKERZEE. Toezegging van beroep aan cand. R. Boschloo te Almen. OUDrVOSSEMEER. Benoemd is tot kerkvoogd, de heer M. K. van Nieuwen- huijzen, vac. 'ds. F. de Gidts. THOLEN. Gekozen tot notabelen de heeren L. van Vessem en M. Moeliker CzJ. Deze week is alhier opgericht ©en afdeeling van den V.C.J.Bi. (Vrijz. Christel:. Jongereribond) met 11 leden. Tot leider- voorzitter werd in de oprichtingsverga dering gekozen de heer J. Kristalijn, tot secretaris Joh. H. Bal en tot penning- meesteresse, mej. G. Laban. Ccref. Kerk. OUD-VOSSEMEER. Woensdagavond 1.1. werd op Dankdag in de Geref. Kerk een zanguitvoering gegeven door het Chr. Kin derkoor en door de Chr. Gemengde Zang- vereeniging, onder leiding van den heer Toornstra, hoofd der School met den Bijbel. De nummers, vooral ook die van het Kinderkoor, werden tot groot ger noegen van de talrijke aanwezigen, idie tegen een gering bedrag toegang hadden verkregen, aangehoord. OUD-VOSSEMEER. Zondagavond 6 uur wordt een afzonderlijke dienst gehouden, in verhand met het verzoek om op dien dag, aan alle gezinten gedaan, een predi king te houden, waarbij de nood der tijden het onderwerp zal zijn, waarop de aandacht gevestigd zal worden. PREDIKBEURTEN. De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akkers Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet Oud te worden, voordat ge oud ztjtl „Geen goud zoo goed YERKOOPINGEN, ENZ* BRUINISSE» 21 Nov. Heden werden alhier, ten verzoeke van dhr. W. v. d. Vate te Nieuwerkerk, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht, de volgende onroerende goederen Gemeente Bruinisse. 46 A. 80 c.A. bouwland, genaamd „De elf Boompjes", aan den Molenweg, f 1020. Kooper werd dhr. I. Hage te Oosterland. 48 A. 90 c.A. bouwland alldaar, d f 1150. Kooper werd dhr. L. M. v. d. Bos Jz. te Bruinisse. 41 A. 50 c.A. bouwland, genaamd „De Kieblok", bij den Zeedijk, a f 925. Kooper werd dhr. J. Goudzwaard te Bruinisse. 45 A. 70 c.A. bouwland aldaar, f910. Kooper werd dhr. G. de Waal Rz. te Bruinisse, 1 H.A. 9 A. 60 c.A. weiland, genaamd „No. Nul", in den Stelhoek, h f782. Koo- pers werden de heeren Gebr. Geluk te Bruinisse. Gemeente Oosterland. 84 A. 80 c.A. bouwland, genaamd „De steek", aan den Ouden Dijk, f 701. Kooper werd dhr. K. Geluk te Bruinisse. 2 H.A. 7 A. 80 c.A. weiland, aan den Gantelweg, a f 490. Kooper werd dhr. T. v. d. Have Lz. te Oosterland. 1 H.A. 32 A. 50 c.A. weiland daarnaast, f 765. Kooper werd dhr. A. van 't Hoff q.q.te Oosterland. 3 H.A. 33 A. 80 c.A. weiland, aan den Hooge weg, f526. Kooper werd dhr. C. A. Struijk q.q. te Sirjansland. Alles per 40 A. 33 ü,A. Zondag 29 November te Zierikzee Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds Barnouw. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Voors. 's Avonds 6 30 ure, ds. Gerritsen van Nieawerkerk. Lutli. Kerk; 10 ure, ds. Makkink van Leiden. Geief. Kerk! 10, dr. v. Lonkhagzen (Be v. lidmaten) en 6 ure, idem. Ghr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds Hoogendoorn. Svangelisatie Jeiuël. 7 ure, Samenkomst. Qud-Geref. Ge* 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Zondag 29 November. Korkwerve. 6.30 ure, ds. Kentie. Serooskerke. 6.30 ure, ds. v. Griethugsen. Burgh. 6.30 ure, ds. Rugsch v. Dugteren. Renesse. 930 ure, ds. Koopmans (Extra- collect e noodl. kerken en pers.) Noordwelle. Geen dienst. Haamstede. 9.30 ure, ds. Kentie. Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Elgersma. Oud-Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 2 30 ure, Afscheidsrede ds. Koopmans (Extra-coll. voor de kerk). Geref. kerk. 9.30, ds. Vogelaar (Bed. H. Avondm.) en 2 ure, idem. Brouwershaven. 10 ure, ds. Drost. Geref. kerk. 9.30, Leeskerk en 2 ure, dr. v. Lonk huizen van Zierikzee. Zonnemaire. 9.30 ure, ds. Rugsoh v. Dug teren. Geref. kerk. 930, Leeskerk en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwe. 9.30 ure, ds. v. Griethugsen Dreischor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. 9.30 ure, ds. Pgnacker Hordgk. Evangelisatie. 2 ure, gewone dienst. Nieuwerkerk. 9 30 ure, ds. Gerritsen, Geref. kerk. 9.30, Bev van ds M. Heuseveldt. door ds. J. D. v. d. Velden van Rotterdam, 2 Leesdienst en 6 ure, Intrede van ds. M, Heuseveldt. Geref. gem. 9, 2 en 5 30 ure, Leesdienst. Hötel de Meebaal. 7 ure, Evangelisatie- prediking. Oosterland. 9.30, dr. Weeda (Bed H. Av.) en 6 ure, idem (Nabetr.) Geref kerk. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds. v. d Velden van Rotterdam. Geref. gem 9.30, 2 en 5.30 ure, dhr. Remgn. Sirjansland. 2 ure, ds. Waardenburg (Orgelcollecte). Bruinisse. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, Leeskerk. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Unger. Geref. gem. 9.30, 2 on 6 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Gerof. kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra. St.-Fillpsland. 9.30, ds. de Bres en 2 ute, Leeskerk. Oud-Geref. kerk 9, 2 en 5 80 ure, Leeskerk. Tholen. 9 30, ds. Wolfenberger en 2 ure, ds v. Rootselaar. Geref. kerk 9.30 en 2.30 ure, dr. Veltenaar. Geref gem 9 30, 2 en 6 ure, Leeskerk Vrjje Geref. gem 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.^Maartensdijk. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds. de Bres. Oud-Geref. gem. 9.S0 en 2 ure, Leesdienst. Oud-Vossemeer, 9.30 en 2 ure, ds de Gidts. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vreug denhil. Oud-Geref. gem. 9 30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Woensdag 2 Dec. 6 ure, ds. Boone van St -Philipsland. Poortvliet '9.30, ds. v. Rootselaar en 2 ure, Leeskerk. Geref. kerk. 9 30, 2 en 6 ure, dhr. de Vries. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 utc, Leeskerk. Scherpenisse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Moerman. Geref. gem. 9.30, 2 es 5.30 ure, Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1