ABONNEMENT; Maanrian "PVNllV 1Q31 ZIERIKZEESCHE COURANT. 88ste JAARGANG - No 12238 ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën Kennisgeving. Uit Stad on Provlnole. FEUILLETON. De Landlooper me' Wylberf HEEREMBAAI vetsc/uift U welken van genok Bij gevatte Koude -r Prijs p. 3 maanden ƒ1.50, franco p. post ƒ130. Voor het bultenl. per Jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 12. Postgiro 187677. Zierikzeesche Nieuwsbode lYiddlUldggZO 110V. 1301. wwwmw y LMZE uitg.-Redacteur M. J. KOSTEN van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. UitirlIJkIO aar op d«odog?.uitgaaf De BURGEMEESTER van Zie rik zee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag, den 23 November a.s., des namiddags te acht uur, op het Raad huis, eene spoedeischende Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Agenda Voortzetting behandeling Gemeente-be grooting, dienst 1932, met bijbegrootin- gen. Stemmingen over aangehouden voorstellen. Zierikzee, den 23 November 1931. De Burgemeester, J. C. A. BANNINK. 1 ZIERIKZEE. Voor de huisacte Staats inrichting slaagde dezer dagen te 's-Gra- venhage, de heer B. C. de Mul, com mies ter gemeente-secretarie alhier. De R.K. Propagandaclub Benedictus XV die al menige welgeslaagde sprekers- avond heeft georganiseerd, is er met veel moeite in geslaagd den gevierden spreker Pater Colsen uit de mijnstreek in Limburg, te bewegen alhier o p Woens dag 25 November a.s. in ;de groote zaal van „Juliana" een causerie te houden over „Wij en het moderne kapitalisme". De prijzen zijn zeer laag gesteld. Voor ver dere inlichtingen verwijzen "wij naar de desbetreffende advertentie in dit nummer. De R.K. Propagandaclub hier heeft succes gehad met haar georganiseerde filmavond, die Donderdagavond in de groote zaal van „Juliana" gehouden is, en waar als hoofdnummer vertoond werd „RIA RAGO", een klankfilm van 't eiland Flores, een R.-K. missiefilm bij uit nemendheid, die in hoofdzaak een recon structie is van een gebeurtenis, die zich op het Kleine Soenda-eiland heeft afge speeld. Voor vele toehoorders en toe schouwers was deze film een openbaring, n.l. voor hen, die nog geen klankfilm hadden beluisterd, maar nog belangwek kender was dan het voorfilmpje, een sprekende film, in de Holl. taal, zij het met Vlaamsch accent. Met belangstelling wud van ue mmspeecn Kennis genomen. Na een komische klank-teekenfilm, kwam de hoofdrolprent „Ria Rago" of „De hel din van het Ndonadal". Het is ondoenlijk, zelf maar een korte inhoud van deze film te geven in een verslag als dit, zon der afbreuk te doen aan de dramatische tendenz, die in deze film ligt en welke is gemaakt met het speciale doel: ver sterking van de missie ter bekeering van de heidenen tot het R.K. geloof. Niette min het filmverhaal is vol spanning en van aangrijpende dramatiek, gespeeld door inlanders, die door hun spel wisten te boeien en iri wier land van den eeuwigen zomer de spannende episoden tot hun volle recht kwamen. Belangwekkend wa ren, uitgezonderd dan de dramistiSche effecten, het leven en de „adat" der Florineezen in de hen omringende tropen- wereld van Insulinde, waar de R.K. mis sies werken onder de blinde heidenen met al de moeilijkheden en gevaren daaraan verbonden. Een volle zaal volgde aandachtig deze prachtige film. Met klem verzoeken wij de aan dacht voor de advertentie in dit num- 12 door IVANS. „Ja, Oom!" zeide hij. „Het is maar beter, dat ik U om raad vraag, want ikzelf weet niet meer, wat ik zeggpn of zwijgen moet". Mr. Van Setten, die hem door en door kende, had het geval in het geheel niet tragisch opgenomen. „Dus 'n nieuwe cliënt voor mij!" zeide hij met 'n glimlach. „Vooruit, Fred! Voor den dag met de spraak, maar vooral niets vergeten of overslaan!" Fred vertelde nu alles, wat op den landlooper betrekking had, en sprak daaibij ook over de belofte, die hij aan Bruno gegeven had. Zijn Oom luis terde toe met groote aandacht en knikte daarbij nu en dan met het hoofd. „Moet ik nu aan den Commissaris al die dingen Vertellen of moet ik erover zwijgen?" Met deze woorden eindigde Fred zijn verhaal. „Wel, beste jongen!" zei Oom. „Na tuurlijk moet je spreken. Je zult mij wel begrijpen, wanneer ik je zeg, dat |e plicht tegenover de gemeenschap gaat boven hetgeen je aan Bruno beloofd hebt. Trouwens, naar wat je mij verteld hebt, kan er van een bindende belofte in dit geval moeilijk sprake zijn, want nie mand kon voorzien wat nu gebeurd is. Maar bovendien: Vrouw Bongers en ïaar zoon wenschen natuurlijk, dat de waar heid aan het licht zal komen; dan krij- mer, van de N.V. Waterleiding-Maatij. „Schouwen-Duiveland", waarin mededee- ling wordt gedaan van de goedgekeurde wijziging van art. 5 der voorwaarden tot levering van water. De restauratie-commissie, die zioh ten doel stelt, belangstelling te wekken voor het .restaureeren van het 'prachtige stadhuis te Veere, heeft besloten tot de t instelling van een bouwpenning. Deze is onlangs gereed gekomen. Zij, die aan het restauratiefonds bijdragen, ontvan gen ab blijk van waardeering Voor hun steun zulk een penning, en wel voor giften van f 6 of hooger een afslag in brons en voor giften van f 25 of hooger een afslag in zilver. Bovendien zullen uitsluitend voor de eerste 12 gif ten van f 500 verstrekt worden van 1—12 genummerde afslagen van den bouwpen ning in goud. Stort uw giften, of gireert ze, op postrekening no. 182289 van den secr.-penningm. der Restauratiecommissie te Veere. In volgorde van binnenkomst der giften wordt u de penning recht streeks door de Koninklijke Begeer te Voorschoten toegezonden. Het bestuur van V.V.V. verzoekt ons te willen mededeelen, dat ten onrechte op de nummerlijst niet voorkomen de Nos. 1621, 1626, 3271, 5391, 6628, 6688, 11388, 13215, 14393, 15663, 16149, 17613, 18514, 21078, 22830, 25331, 26058 en 27400. De bons, welke bovengenoemde num mers dragen, kunnen dus nog ter inwis seling worden aangeboden. WINKELWEEK V.V.V. De extra-prijzen zijn gevallen bij onder staande winkeliers op No.: A. Anker, 138; A. Corn. Anker, 475; Gebr. Appels, 21225; M. van As, 20517; Auto-Verhuurinrichting Mol 9675; J. Ber- revoets, 23841; W. Berrevoets, 21165; G. Blom—Sens, 567; A. den Boer, 20194; Joh. den Boer, 20849; J. J. Borst, 20002; W. A. Bos, 21713; J. E. van den Broek, 647; C. J. L. Buijze, 19161; R. v. d. Bijl, 19537, M. J. Constandse, 21059; P. J. Coomans, 19004; J. Coumou, 10897; J. G. van den Doel, 20619; J. Duvalois, 20095; M. Frenk-Labzowski, 21681; C. Gast, 21623 J. Gast, 20140; S. van Gastel, 16461; Fa. t?u3ïe,A20Ö62f'IzY"Hagè7 17968"; A. Hak, 16447; J. Henning, 17148; Albert Heijn, 18266; Mej. Hildebrandt, 18364, C. P. Holm—Sies, 21110; Fa. A. E. Holty, 5198; H. Holty, 13422; R. P. Hogerheijde, 19244; Y. de Jong, 10139; W. Joppe, 19079; P. Klok, 1832; J. H. Knaap, 20579; Meuwese, 19142; Fa. J. Koevoets, 20641; Fa. E. Kohschulte, 21431; A. de Kok, 4943; W. P. Kooman, 20499; Fa. C. J. Korsten, 6542; G. D. Kosters, 13779; J. E. Kra keel, 21187; J. Krijger, 10107; H. G. Krom, 18425; J. Labzowski, 12731; Mars. Leeuwe, 19437; Gebr. Lokker, 21961; W. v. d. Maas, 20669; Mag. „N.ederland", 20712; W. Merle, 21319; A. van Meurs, 17803; C. de Mooij, 6883; P. Ochtman, 8445; S. Ochtman, 22233; Gebr. de Oude, 21261; D. Padmos, 8337; J. Peute, 11143; L. Peute, 21139; T. C. Potappel, 14523; W. G. Potappel, 17563; J. C. Rensen, 16797; Fa. Risch, 21554; J. C. Schürmann, 6782; J. J. Smallegange, 19350; C. C. D. Tim merman, 10775; L. Uil, 11093; Fa. Vaane, 20479; J. L. v. d. Valk, 21881; Fa. P. C. v. d. Valk, 20459; L. Verhage, 11315; Fr. Verkaart, 9487; W. Verschiere, 18471; C. J. Verton, 4582; J. Viergever, 16351; gen zij hun geld waarschijnlijk geheel of gedeeltelijk terug. Zij hebben immers zeiven de politie gewaarschuwd?" „Maar waarom vraagt Bruno mij dan om toch te zwijgen?" „Daarin zullen we ons nu maar niet verdiepen, Fred! Zooals ik deze zaak zie, mag je zelfs niet zwijgen! De zaken hebben een loop genomen, die je tot spreken dwingt, juist omdat je een eer lijke jongen bent!" Toen zij beiden weer de kamer van den Commissaris betraden, klonk buiten het toeteren van een auto. En bijna onmiddellijk na hen, kwamen er drie heeren binnen. Het waren de Rechter commissaris, de Officier van Justitie en Dr. Wille. Zij waren op weg naar het huisje van Vrouw Bongers en de Com missaris zou zich bij hen aansluiten. De begroeting tusschen Dr. Wille en Mr. Van Setten was 'n beetje stijf, voor al van de zijde van den eerste. Daaren tegen drukten de beide rechterlijke amb tenaren den hun zeer goed bekenden advocaat hartelijk de hand. „Mijn neef heeft U nu het eeri en ander te vertellen" zeide meneer Van Setten tot den Commissaris. „Tot dus verre heeft hij gezwegen, omdat hij zich door zijn gegeven woord verplicht achtte dat te doen; maar hij ziet nu wel in, dat hij tegenover de politie spreken moet". „Goed zoo!" zeide de Commissaris. „Maar wij mogen ons vertrek naar de plaats van de misdaad niet langer uit stellen. Ik zou toch graag zien, dat U en Uw neef mede van de partij waart, Hier begint het I VoorkomGorgel droog H. de Vlieger, 21546; J. de Vlieger, 23829; C. de Vos, 17593; A. J. Wansink, 10151; G. C. Wansink, 49093; Fa. Weltevreden, 6340; Fa. Wed. Weltevreden, 11191- W Wiebols, 4413; G. J. Wilbrink, 23861; H van de Wolff, 17526; A. J. Zevenboom, 6262; A. Finking, 12193; Fokkelman, 14659; Joh. Moelker, 21787; A. Kühl 13749; v. d Vate, 21861Unger, 21753v. Damme, 16541. HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. hield het departement „Haamstede—Burgh" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een (biijeenkomst in de zaal van Hotel Bom. De voorzitter, dhr. W. G. Boot Wz., opende deze bijeenkomst met een woord van welkom, in 't bijzonder aan dhr. L. A. Stofkoper uit Middelburg, den spreker voor dezen avond, en zijn mede leden van de Kamer van Koophandel, de heeren Enzlin en Klok uit Zierikzee. Daar na gaf dhr. Stofkoper de luimige schet sen: „De fietstocht van bootsman Arie", „Bootsman Arie op visite", „Van een aan varing", „Het Circus", „Vlaamsche klap in den Hollandschen ijzeren weg", „De komeet van Halley" en het treffende „Een sober verhaal van een groote daad", alles uit eigen pen, benevens „Koninklijke Vlaai", van Felix Timmerman. Een en ander was vol frischheid, geest en leven. Dhr. Stofkoper boeide zijn hoorders van begin tot einde. Een hartelijk en krachtig applaus van het dankbare publiek was spreker's belooning na elke voordracht. Bij het einde dankte de voorzitter dhr. Stofkoper voor zijn prestatie en het pu bliek v oor zijn belangstelling, terwijl hij tevens aanspoorde om lid te worden van het departement, dat evenals overal el ders, ook in deze omgeving nuttig werkt. DREISCHOR. Vrijdagavond j.l. hield de Vereeniging „Het Groene Kruis" alhier eene buitengewone algemeene vergade ring bij Slager. De zaal was zeer vol. Het doel dezer bijeenkomst was weder om de oude interne kwestie te bespre ken len te trachten hierin verandering te brengen. Het meerendeel der aanwe zige leden wenschte geen verandering in 'de bestaande toestand te brengen, waarop het bestuur unaniem Zijn ontslag nam,met het einde van dit boekjaar, zijn de 31 Dec. a.s. Bij de overdracht jder boeken in begin Januari 1932 kan dan fs te hopen, dat de scheuring in cfezé nuttige vereeniging, die hierdoor zal ont staan, niet al t e groote afmetingen aan neemt, want hiermede zou de lijdende menschheid niet geholpen zijn. ST.-PHILIPSLAND. 9 November ver gaderdie alhier de Gemeenteraad. Afwezig dhr. L. Neele. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. Naar aanleiding van het lezen der notu len zegt dhr. ide Ruijter, verwacht te hebben, dat te St.-Annaland geïnformeerd zou zijn naar de daar geldende tarie- van van het havengeld voor inwonen de schippers. De voorzitter zegt, dat hiernaar niet officiëel is geïnformeerd, omdat deze tarieven hier onveranderd zijn gebleven. Officieus is zulks echter geschied door den havenmeester, endaar- bij is gebleken, dat genoemde tarieven te St.-Annaland zeker niet gunstiger zijn dan hier. Vervolgens deelt de voorzitter mee, dat tot plaatsvervangend burge meester is benoemd wethouder L. J'. v. Nieuwenhuizen. Gekozen moet worden een lid van het burgerl. armbestuur, wegens bedanken van dhr. T. A. Boude- ling. B. en W. stellen voor deze functie en in de auto zijn zes plaatsen. De jon geman kan ons zijn verhaal onder weg doen!" Kort daarop reed de groote auto met haar zes passagiers over de brug en sloeg, naar links, den weg langs de rivier in met den Commissaris aan het stuurrad. Achter haar volgde een klei nere auto, waarin zich te politie-agent Muller >en nog twee agenten bevonden. In snelle vaart ging het langs de rivier, terwijl Fred zijn verhaal deed. Misschien zou fdit aanleiding gegeven hebben tot veel vragen en antwoorden, wanneer men niet, bijna onmiddellijk nadat het geëin digd was, het punt bereikt had, waarop het pad, dat men volgen moest om het huisje van Vrouw Bongers te bereiken, den straatweg af het bosch in voerde. HOOFDSTUK VII. DIJ de heks. De auto's werden, onder bewaking van een der politie-agenten, op den weg ach ter gelaten. Het overige gezelschap in het ge heel dus acht personen wandelde het bosch in. Agent Muller liep voorop met een electrischen lantaren en zijn collega met ieen dito, sloot den stoet. Geen der heeren sprak een woord. Allen schenen eenigszins onder den indruk van het oogenblik. Immers, men wist niet, wat men in de woning van vrouw Bongers vinden zou. Men had haar zwaar mishandeld, zoo als Bruno geschreven had. Misschien had hij overdreven, maar 't kon ook zijn, dat die mishandeling ernstiger gevolgen hebben zou dan hij vermoedde. In elk Wolken van genot en bovendien gratis 'n fraaie Imit. Oud-zilveren Tabakstrommel! Deze fraaie Imit. Oud-zilveren Tabakstrommel ontvangt U bij aankóop van een half-pond D'E Echte Friesche Heeren-Baai vanaf 65 ct per %/2 pond. Zachte, geurige rooktabak van voortreffelijke kwaliteit en een practisch geschenk van blijvende waarde; maak nog vandaag van dit aanbod gebruikt ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS B 52 sge,. in hoofd en ledematen, Kheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, znllen Mijnhard I's Poedsrs U spoedig helpen. Doos 45 ot :ist voor de heeren J. van Strien en J. de Kool. Dhr. v. Strien, raadslid, verzoekt op hem geen stemmen uit te brengen, daar hij een benoeming niet zal aan vaarden. Gekozen wordt met 5 stemmen (1 stem blanco), dhr. de Kool. B. en W. van Bergen-op-Zoom verzoeken ad hesiebetuiging voor hun adres aan den Minister van Waterstaat, betreffende de overbrugging van het Hollandsch Diep bij Willemstad. Aldus wordt besloten. Daarna volgt vaststelling van een wijzi ging in de verordening betreffende de beroepstermijn volgens art. 7 en 9 van de Woningwet. Genoemde wijziging wordt aangebracht overeenkomstig de wette lijke bepalingen. Door B>. en W. van Steenbergen wordt medegedeeld, dat de gemeenschappelijke regeling ingevolge artikel 9 der L. O.-wet is goedgekeurd. Van de Commissie van toezicht op het L. Onderwijs is bericht ingekomen, dat zij voor lid van haar commissie (wegens periodieke aftreding van den heer J. P. Wage) voordraagt, de heeren J. P. Wage en A. F. K. Brandes. Gekozen wordt biet algemeene stemmen dhr. J. p. Wage. Het Comité van Actie voor geval stond men voor een inbraak, waar bij geweld gepleegd was. Een zeer ern stige zaak dus en die nog ernstiger worden kon, wanneer dat geweld voor vrouw Bongers noodlottige gevolgen heb ben mocht. Fred gevoelde zich zenuwachtig en be klemd. Geen wonder! En hij was in zijn hart heel blij, omdat zijn Oom mede- gekomen was. Niettegenstaande alles had hij tegenover Bruno een schuldig gevoel, omdat hij zich niet aan zijn belofte ge houden had. Maar, aan den anderen kant, voelde hij, dat hij in deze onverwachte omstandigheden niet anders had kunnen handelen. Men (naderde nu het huisje aan den rand van de heide. „Zijn we er haast?" vroeg de Com missaris laan Fred, die vlak vóór hem liep. „Daarginds kunt U het licht uit het huis al door de boomen zien" ant woordde onze vriend. „Goed zoo!" Het eeuwige „goed zoo", dat de Com missaris steeds als stopwoord gebruikte, had iets bizonder komisch. Het verhaal ging, dat de man eens aan een gevaarlijk misdadiger de vraag gesteld had, of hij zijn vrouw, die men vermoord in de echtelijke woning gevonden had, gedood had, en dat hij op de daarop volgende bekentenis geantwoord had met: „Goed zoo!" Telkens wanneer Fred het „goed zoo" hoorde, moest hij aan dat verhaal denken, dat zijn oom hem eens gedaan had. En zenuwachtig als hij was had hij dan de grootste moeite te onderdrukken wat ze op school „den slappen lach" pleeg- verbetering van den verkeersweg Zijpe Anna-J.-Polder—Steenbergen verzoekt 1 cent subsidie per inwoner, ter tegemoet koming in de gemaakte en nog te ma ken onkosten. Dhr. v. Strien informeert of hiermee de nieuwe Rijksweg bedoeld wordt. De voorzitter antwoordt bevesti gend. Deze weg is geplaatst op het Rijkswegenplan. Dhr. van Dijke vraagt of hier bedoeld wordt het plan 1932-1937? Weth. L. J. v. Nieuwenhuizen, lid van de weg staai op uei-picm, Dijke heeft gezegd, doch dat men daar weinig mee opschiet. Zoolang de minister van Financiën geen gelden beschikbaar stelt voor nieuw te leggen weggedeelten, komt men geen stap nader. In een gehou den bijeenkomst, waarbij aanwezig wa ren de hoofd-ingenieur-directeur en de ingenieur van den Rijkswaterstaat in N.- Braband, is gebleken, dat voor verbete ring niets definitiefs bestaat. Zooals in het genoemde plan één en ander is op gesteld, wordt de nieuwe weg naar Steenbergen in één rechte lijn aange sloten aan den Slaakdam, afgezien van bestaande wegen, wat natuurlijk veel geld zal kjosten. Het comité is van meening, dat wanneer geen eendrachtige sterke actie wordt gevoerd, het nog jaren zal duren, alvorens we van wegverbetering iets te zien zullen krijgen. In de eerste plaats zal getracht moeten worden, ge daan te krijgen, dat zoo spoedig mogelijk aan het nieuwe weggedeelte zal worden begonnen. Moest blijken, dat zulks niet lukt, dan zal getracht worden, de be staande wegen verbeterd te krijgen, door ver'breeding en verharding van 't weg- den te noemen. En toch lag er in den loop der gebeurtenissen op dit oogen blik niets lachwekkends! „Je kent de woning zeker?" klonk opnieuw de stem van den Commissaris achter hem. „Alleen van buiten! Ik ben er nooit in geweest" zei Fred. „En ik dacht, dat je zulke goede vrien den met den jongen was!" merkte de Commissaris op „Ik mag hem graag lijden" luidde het antwoord. „Maar ik ben nooit ver der gekomen dan het hek van 't huisje". „Deden ze moeite om je er buiten te houden?" vroeg hier plotseling de Officier van Justitie, die z'n ooren goed open scheen te hebben. Dit was nu weer een van die vragen, die Fred in verlegenheid brachten! Hij herinnerde zich dien middag, toen vrouw Bongers naar bu.ten was gekomen en Otto en hem wel degelijk buiten het huis had gehouden door de leugen, dat Bruno ziek was en niet gestoord mocht worden. Even weifelde hij, maar toen besloot hij, tegenover deze heeren van het gerecht vooral geen leugens te ver tellen! „Vrouw Bongers scheen het liever niet te hebben", zei hij, den gulden midden weg kiezende. „Waarom niet?" „Dat weet ik natuurlijk niet!" De Officier van Justitie scheen voldaan en vroeg niet verder, hetgeen een groote verlichting voor Fred was. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1