abonnement; Woensdag 18 Nov. 1931. zierikzeesche courant. 88ste JAARGANG - No 12236 advertentien Inzending Advertentiën Kennisgeving. FEUILLETON. De Landlooper Is Uw arm stijf? akkers Kloosterbalsem ^Z" foTJ' Prij3 p. 3 maanden 'ƒ1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 12. Postgiro 117677. Zierikzeesche Nieuwsbode Dir. A. J. DE LOOZE. Ulfg.-Radicteir M, J. KOSTEN van 1—3 regels 60 cta., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Uitarlijk 10 aur op dm dog uitgoot De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zaterdag, den 21 Nov. a.s., des namiddags te 2 uur, op het Raad huis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Agenda: Voortzetting behandeling Gemeente- begrooting, dienst 1932, met bijbegroo- tingen. Zierikzee, den 18 November 1931. De Burgemeester, J. C. A. BANNINK. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. In de Maandagavond j.l. onder voorzitterschap van ds. Barnouw in de zaal van den heer Vers tra te, ge houden algemeene vergadering van de afd. Zierikzee van „Volksonderwijs" wa ren, behalve 6 bestuursleden, slechts 3 leden aanwezig. Na opening werden de notulen van de vergaderingen van 7 Maart en 28 November 1930, benevens het jaarverslag 1930 goedgekeurd. Uit dit laatste stipppen we aan dat het ledental wederom terugliep (tot 147) en dat er in het bestuur door vertrek eenige wijziging kwam. De rekening over 1930 werd nagezien en accoord bevonden. Zij wijst in ontv. aan f 376.95° en de uit gaven f224.45, alzoo een batig saldo ad If 152.506. De periodiek aftredende 'be stuursleden, Mevr. van RoonVoóren en de heeren J. A. Biermasz en .P A. G. van DijK werden herkozen. Eenige dis cussie ontstond over het verzoek van t hoofdbestuur om een bijdrage ad f0.10 per lid (en eventueel een extra bij drage) te willen verleenen voor het stich ten van een filmfonds. Tenslotte werd na stemming besloten de gevraagde bij drage a f0.10 p. lid te verleenen, terwijl aan het hoofdbestuur zal worden me degedeeld dat de afd. de wensChelijk- heid heeft uitgesproken dat de tekst bij de film in de spelling van De Vries en te Winkel zal worden gesteld. Na uit voerige toelichting door den voorzitter en eenige bespreking werd besloten .aan de Nutsciirsus Houtbewerking een bij drage van ten hoogste f 15 te verleenen voor het aanschaffen van 2 schaven. Voorts ging de vergadering accoord met het idéé dit jaar geen groote propa- ganda-avonld te organiseeren,. zulks in verband met de tijdsomstandigheden. Het blestuur zal in deze nog zien wat er gedaan kan worden. Tenslotte stelde de voorzitter een ingekomen circulaire van het hoofdbestuur aan de orde, waarin dit de verschillende afdeelingen ver zoekt, in hun gemeente contact te zoe ken met vereenigingen, in de circulaire genoemd, teneinde gemeenschappelijk te ageeren tegen het wetsontwerp-Terpstra, door het vormen van een sub-comité van actie. Het bestuur zal de noodige stap pen in deze richting dloen. Met een woord van dlank en opwekking sloot de voorzitter hierop de vergadering. Doen alle spieren U pijn en hebt Ge het gevoel of bij iedere beweging Uw arm uit het lid gaat? Dan moet U eens Kloosterbalsem nemen. Vocht en tocht hebben U parten gespeeld. Wrijf die kou eruit, maar doe het dadelijk zoodat de pijn voor goed weg blijft en dat bereikt Ge met Klooster balsem. Gij zult U daarna als een herboren mensch gevoelen. Dinsdag kwam de Raad dezer ge meente bijeen. Bij den aanvang was dr il. v. d. Kwast afwezig. Later ;op den middag werd de vergadering voltallig. Op verzoek van den heer Gerritsen werd in den aanvang vastgelegd, met het oog op de groote agenda, plus de begrooting, de vergadering om 6 uur te schorsen, om daarna wederom: 8 uur [bij een te komen en dan niet langer samen te blijven dan tot pl.m. 11 ,uur. Een adres van de bewoners van de Weslstraat, waarin verzocht wordt deze straat beter te verlichten en behoorlijk te plaveien, werd voor kennisgeving aart- genomen. nadat nadrukkelijk door B. en W. was 'betoogd, dat het in orde maken van bedoelde straat, waarmede bereids een aanvang werd gemaakt, geen gevolg is van het ingezonden adres. De rekening van het Burger-Weeshuis over 1930 werd z.h.st. vastgesteld op de reeds gepubliceerde cijfers. Een commis sie van 3 werd benoemd tot het nazien der begrooting voor 1932 van dezelfde stichting. De gewijzigde begrooting voor 1931 van het Burg. Armbestuur werd goed gekeurd. De gemeentelijke subsidie wordt met f 3000 verhoogd. Vastgesteld werd een iontwerp-veror- dening betreffende het beroep, bedoeld in de artt. 7 en 9 der Woningwet, leven- als de ontwerp-verordening, betreffende vervoer van benzine per ketel wagen. De secretaris-ontvanger van het Bur gerweeshuis, de heer P. D. de^Vos, blijft gemeente-ambtenaar, ingevolge art. 27, sub 6, van het Ambtenarenreglement. Het voorstel tot vaststelling van de instructie voor een benoeming van ge- meente-geneesheeren wordt aangehou den, nadat over een voorstel-Gerritsen, dat voor dokter De Vrieze dezelfde bepalingen van het nieuwe .ambtenaren reglement gelden, als die zijn toegepast op de in voorstel 8 bedoelde ambtenaar, de stemmen hebben gestaakt. Tegen het voorstel tot het ophoogen enz. van ven gedeelte terrein oij de ga'-; fabriek, verklaarde zich de S.D.A.P.-frac- tie, die meende, dat hier sprake was van werkverruiming en daarom hooger loo- nen dienden te worden gegeven, dan B. en W. voorstelden. Tegen het rooien van een lindeboom in 't Havenpark verklaarden zich 5 le den. De overigen stemden voor; ergo de boom valt onder de bijl des hakkers. Het voorstel tot het verpachten van een perceel mosselverwaterplaats aan E. G. Blommaert, ontmoette geen bezwaren; evenmin het voorstel tot het geven van f 50 subsidie aan de algemeene landbouw, cursus. Na de begrooting zal worden gestemd over de subsidie aan de cursus voor bakkersvakonder wijs. Het voorstel van B. en W. aangaande Ihet adres van d'-e metselaiarspatroons tot het aanbesteden van gemeentewer ken wordt z.h.st. goedgekeurd. De voorstellen, heffing -van 40 opcen ten op de gemeentefondsbelasting en het 11 door IVANS. De laatste vraag was tot Fred gericht en deze ergerde er zich over, dat nij met „jongeman" werd toegesproken. „Natuurlijk weet ik dat" antwoordde hij. „Ik ken Bruno heel goed". „En zijn moeder?" „Die heb ik 'n paar maal gesproken". „Goed zoo!" zei de Commissaris. „Het briefje, dat dit kereltje gebracht, heeft, ligt hier vóór mij". Hij streek met de platte hand de vou wen uit een klein stuk papier, dat vóór hem op de schrijftafel lag. Den inhoud daarvan las hij nu voor: „Verzoeke iemand van de politie te zenden en een dokter. Een inbreker heeft mijn moeder ernstig mishandeld en geld gestolen". „Dat is alles!" besloot de Commis saris, „maar het is gewichtig genoeg". „Dat is het zeker" zei meneer Van Setten. „Maar ik begrijp niet, wat Fred met deze zaak te maken heeft. U ziet hém toch niet voor den inbreker aan?" De Commissaris schudde het hoofd, maar zijn gezicht bleef ernstig. „Toen deze kleine jongen dit briefje uit z'n zak haalde" zeide hij, „kwam er bij ongeluk nog een tweede briefje voor den ',dag. Dat ligt hier ook vóór mij op de tafel. Het is geadresseerd aan Fred Hollema". Op de laatste woorden had 'de Commis- missaris sterk gedrukt. onderhoud der graven, wordt aangehou den tot bij de behandeling der begroo ting, die daarop aan de orde kwam. Al gemeene beschouwingen worden gehou den door de heeren 'W. den Boer, I. de Broekert, P. M. Panny, A. v. d. Doe ep J. Catshoek. Nr, beantwoording door den voorzitter en dupliek van ide sprekers, werd verworpen met 9—7 stemmen een motie-Catshoek, uitsprekende, dat de Raad alsnog adhaesie betuigt aan het adres, door de Ver. van Ned. Gemeenten tot de Kamer gericht; een voorstel-Catshoek Versteeg, om met voorstellen tot salaris verlaging te wadhten totdat het Rijk de korting op de uitkeering aan de ge meenten toepast, werd verworpen met 8—5 stemmen. Over een motie-Gerritsen, uitsprekend, dat de raad zich ,houdt aan de overeenkomst, indertijd met den ge meentebouwmeester getroffen, staken de stemmen. Een motie-Catshoek om de sa larissen, :na 1925 vastgesteld, onaangetast te laten, werd verworpen met 9—4 stem men. Een voorstel-Versteeg jom de trak tementen, 'beneden 1200 niet te ver lagen, werd met 7—6 stemmen verwor pen. Het voorstel van B. en W„ dat door de meerderheid- der begrotings commissie, na intrekking van hun voor stel werd overgenomen, 'werd aangeno men met 85 st. (op f 1000 geen kor ting, f1000 t/m. f1500 30/0, f1501 f2000 4o/o, f2001 en daarboven 5 o/0). Een voorste]-Panny om het presentiegeld voor de lelden van den raad van f3 op f 2 te brengen, werd verworpen met 4—9 klemmen. Aangenomen werd nog een voorstel-Gerritsen om f 10Ö te bezuinigen op het onderhoud van 't stadhuis met 8—5 stemmen en een voorstel tot ver mindering van den post aankoop en onderhoud meubelen met f 100, met 10 3 stemmen. Zaterdagmiddag 2 uur wordt de vergadering voortgezet. NIEUWERKERK. Toen Zaterdagmiddag een der beide vrachtauto's van een firma uit Rosendaal te Zijpe arriveerde wachtte de chauffeur vergeefs op zijn metgezel. Begrijpende, dat er iets niet in den haait was, nam hij den terugweg aan, tot even buiten Nieuwerkerk, waar zijn maat, door 't slippen der wielen in een sloot was terecht gekomen. Een der inzittenden had zich door glasscherven zoodanig verwond, dat hij zich onder geneesKun- dige behandeling van Dr. Schutter moest stellen. Met behulp van een kraan van de firma Anker uil Zierikzee werd de auto uit het water gehaald. De inzit tenden konden met eerstgenoemde auto hun weg vervolgen. De z.g.11. zakjescoliecte voor de zending alhier bedroeg dit jaar f terwijl de zendingsavond in „Rehobotn" nog f5 opbracht, zoodat in totaal f74 kan worden opgezonden naar Oegstgeest. SCHERPENISSE. Het zoontje van C. G., die de paarden van D. v. H. uit de weide had gehaald, liepen voor hem wat .te hard van stal, met het onglelulkkig gievolg dat hij er afviel en daardoor een giroote wonde aan het hoofld bekwam. Geneeskundige hulp moest worden in geroepen. POORTVLIET. De melkslijters hebben iden melkprijs van 12 tot 10 cent per L. verlaagd. THOLEN. Zaterdag j.l. werd uit de loods der stoombootmpij., gelegen aan de Eendracht alhier, vermist een heeren rijwiel, dat daar was geplaatst door iemand van het personnel der boot. Daar het rijwiel tot heden nog niet terecht is, wordt vermoed dat dit is gestolen. ONDERWIJS. HAAMSTEDE. Benoemd tot hoofd der te openen lagere tuinbouwschool, dhr. C. A. Hartog te Vierpolders. OOSTERLAND, Het herhalingsonderwijj" in de o.l. school alhier is Maandagavond 16 November j.l. begonnen. Door 17 leer lingen wordt hieraan deelgenomen. LANDBOUW EN VEETEELT» HOOFDBESTUUR ZEEUWSCHE LAND- BOUWMAATSCHAPPIJ. In de Maandag te Goes in het Land- bouwhuis gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Z.L.M., herinnerde ide voorzitter, de heer mr. P. Dieleman, aan het 25-jarig jubileum van den heer C. Zwagerman op 1 November, als zuivel- comsulent in Zeeland. Spr. hoopte, dat deze nog vele jaren in het belang van den ZeeuwsChen landbouw en veeteelt werkzaam zal mogen zijn. De heer Zwagerman zeide van Zeeland en !de degelijke gastvrije Zeeuwen te hou den en hij eigenlijk omgekeerd hen moest huldigen. Spr. dankt voor de vele vriend schap met zijn onvergetelijk jubileum feest ontvangen. De voorzitter Ideed hierna 0. a. de vol gende mededeelingen: Dat gezien het niet verhoogen van den steun voor suiker bietenteelt verwacht mag worden, dat de uitzaai in 1932 achter zal staan bij die van 1931. Verder, dat me,t 1 October subsidie aan het Rijk is gevraagd voor 14 algemeene landbouw- en 6 alge meene tuinbouwcursussen; 11 cursussen voor volwassenen, 1 in paardenkennis, 1 in hoefbeslag en 2 in pluimveeteelt In verbanfd met gerezen bezwaren bij den Rijksgebouwendienst is een ge wij zigd plan ingediend voor den school- bouw voor Iandbouwhuishoudonderwijs te Zierikzee. Momenteel waren 6 cursussen al of niet in samenwerking met andere orgenisaties gegeven en voor één is sub sidie aangevraagd. Bij de bespreking van het adres van de Holl. Mij. van Landbouw tot de re geering gericht inzake Iden steun van de suikerbietenteelt, noemde de heer Kakebeeke, vice president der Maat schappij f 14,50 een loonende prijs voor bieten. Besloten werd met algemeene stem men om de volgende /notie aan de Tweede Kamer te zenden: Vergadering Hoofdbestuur Z.L.M., heeft met instemming kennis genomen van amendement van den Heuvel e.s. tot ver hooging invoerrecht suiker enz. en dringt met klem aan hij Uw kamer dat amende ment aan te nemen, waardoor de suiker bietencultuur in stand kan worden ge houden, hetgeen zonder meerderen steun dan het aanhangige wetsontwerp in uit zicht stelt niet mogelijk zal zijn. Aangedrongen werd nog eens met klem op meer steun voor de tertiaire wegen. Ter sprake kwam een adres van den Bakkersbond, afd. Zeeuwsch Vlaanderen, Oostelijk deel, waarin .hulp wordt inge roepen tegen den invoer van Belgisch brood. De heer Gast noemde de houding der regeering ten deze slap, de voorzitter wilde de zaak naar het K.N.L.C. over brengen; de heer D. W. Lindenbergh meende, dat de hakkers maar eerst moe ten beginnen met de Tarwewet royaal uit te voeren voordat de landbouw hen kan steunen; de heer de Vael meent, dat deze zaak meer op fden weg der gemeen tebesturen ligt. Het voorstel van den voorzitter werd z.h.s. aangenomen. Tot lid der algemeene commissie voor keuring der gewassen werd herbenoemd de heer I. P. van der Weele te Colijns- plaat en tot lid van de belastingcommis sie benoemd de heer hir. M. C. v. d. Minne te Middelburg. Ingediend was een voorstel van het Dag. Bestuur om enkele salarissen iets te verhoogen, jdoCh de kring Noord-Beve land stelde juist voor eene algemeene verlaging van de salarissen met 5 0/0, vooral ook om naar buiten te laten zien, dat de landbouw het werkelijk moeilijk heeft. Deze motie, die slechts door een der beide leden uit Noord-Bevelanid ver dedigd werd, kon slechts "de stem van dat lid verwerven. Evenals dit jaar zal ook in 1932 geen kringtentoonstelling, waarvoor Tholen aan de beurt was, worden gehouden, maar wel de algemeene vergaderingen de rijtoer zullen in dien kring plaats hebben. De voorgestelde contributieregeling en de begrooting voor 1932 werden daarna z.h.s. aangenomen. De algemeene vergadering zal op Maan- ig 7 December plaats hebben. Bij de bespreking van het urgentie programma van het K.N.L.C., kwam o.a. de kwestie van het Deensche uleesch aan de orde en wees de heer Zwagerman er op, dat de uitvoer daarvan in Dene marken niet wordt belet, maar dat men niet vergeten mag, dat Denemarken ook veel van ons koopt. Spr. voelt weinig voor een invoerrecht, maar wellicht valt met Denemarken te praten over een beperking van den invoer. Inzake het kunnen verkrijgen van bedrijfscrediet vereenigde de vergade ring zich in principe met de meening van den voorzitter, dat hiervoor een organisatie met steun van de tarwe- organisatie, de coöp. suikerfabrieken en de veilingen moet worden opgericht. Naar aanleiding van een vraag van de Holl. M.ij van Landbouw naar de mee ning van de Z.L.M. over een demonstra tieve vergadering was de voorzitter het eens 'met den heer de Buck, dat dit niet giewenscht is en s/echts verbitte ring wekt. Op eetn vraag van den heer D. W. Lindehbergh zeide de heer Stee houwer, inspecteur van het veeartesenij- kundig staats toezicht, dat een quaran taine station te Goes goed mogelijK en ook wenschelijk is. Overwogen zal worden of in 1932 een ontwikkelingsdag wordt gehouden en kwam na nog enkele punten van minder belang de kwestie van den abattoirbouw op Walcheren ter sprake. Aan het slot der vergadering wijdde de voorzitter nog woorden van waar deering aan de nagedachtenis van wijlen „Het bleek, dat niemand iets van dat blriefje had mogen weten, niet waar, baasje?" De laatste woorden waren tot den boe renjongen gericht. „Bruno zei, dat niemand anders er iets mee te maken had" verklaarde deze, „en dat ik vooral niet het verkeer de 'briefje aan de Politie geven moest". „Dat leek ons 'n beetje vreemd, me neer Van Setten!" zei de Commissaris. „U weet wel, meneer, dat ons beroep ons wat wantrouwend maakt" ant woordde de Commissaris. „Uw neef zal er zeker geen bezwaar tegen hebben, dat ik van den inhoud van dit briefje kennis neem...?" „In het geheel niet!" antwoordde Fred, die zich van niets kwaads be wust was. „Waarom?" vroeg de aangespro kene. „U hebt daar juist gehoord, dat mijn neef den schrijver van dat briefje kent". „Maar waarom die geheimzinnigheid tegenover de politie?" „Ik merk niet veel van geheimzinnig heid" antwoordde meneer Van Setten. ,,'t Lijkt mij nog al natuurlijk, dat Bruno erop aandrong, die twee briefjes niet te verwisselen". Hij strekte de hand :uit om het briefje in ontvangst te nemen, maar, met een kort: „Dan zal ik zoo vrij zijn" brak de Commissaris het zelf open. Hij wierp één enkelen blik op den in houd en trok de wenkbrauwen omhoog, zonder iets te zeggen. Daarop stelde hij het aan Fred ter hand. Deze las hardop: „Denk aan je belofte".. En toen bleef het eenige oogenblikken dood-stil in de kamer. Fred had' een kleur gekregen, maar zeide niets. Wat kon dit verzoek, juist op dit oogenblik, beteekenen...? Hij her innerde zich, dat hij aan Bruno beloofd had, te zullen zwijgen over hun onver wachte ontmoeting, dien avond, met den landlooper: Zou die de hand in het spel hebben gehad bij de mishandeling en den diefstal, waarvan in het briefje aan de politie sprake was? Onmogelijk was het niet: hij was verdwenen in de rich ting van het huisjet van vrouw Bongers en die was toen alleen. Maar.... in dat geval zou Bruno er toch zeker geen belang bij gehad hebben, dat hij (Fred) zwijgen bleef! Integendeel, want Fred's spreken zou de politie dan juist op het goede spoor kunnen brengen en tot het terugvinden van het gestolen geld kun nen leiden! Ein toch: Bruno bracht hem de belofte van geheimhouding nog eens extra in herinnering! Terwijl hij hierover nadacht, kwam Fred tot de ontdekking, dat de Com missaris hem strak aankeek met een eigenaardige uitdrukking in de oogen. En opnieuw voelde hij,- dat hij een kleur kreeg. „Wat heb je aan dien groentenj'ongen beloofd, Fred Hollema?" Aldus verbTak "de Commissaris de heer- schende stille en zijn toon was niet heel vriendelijk: er lag een scherpte in, die onzen vriend onaangenaam aandeed. Daar was hij in een mooi parket ge raakt! Het had er allen schijn van, dat hij het wantrouwen van zijn ondervrager had opgewektt en toch... de aan Bruno gegeven belofte mocht hij niet breken! „Ik weet niet, of ik U dal wel zeggen mag, meneer!" bracht hij er eindelijk met eenige moeite uit. .Dat's een vreemd antwoord!" her nam de Commissaris en drukte opnieuw op den electrischen schelknop, waarop de Politie-agent Muller binnentrad. „Zou je zoo vriendelijk willen zijn, Muller" zeide de Commissaris, „aan meneer Van Setten mede te deelen, wat je verleden Maandag gerapporteerd hebt omtrent Fred Hollema?" En Muller, die blijkens het zweet, dat hem op het voorhoofd trad dit geen aangename taak vond, vertelde van zijn ontmoeting op den weg langs de rivier met Fred en den landlooper. „Is die kerel nog in de buurt?" vroeg de Commissaris. „Hij zwerft nog steeds op de hei en in de bosschen rond" luidde het ant woord. „Dat heb ik ook al in mijn rap porten Vermeld. Maar hij weet het zóó aan te leggen, dat wij hem nooit te pak ken kunnen krijgen, al zien we hem soms in de verte. In het Zigeuner-kamp is hij niet". „Goed zoo! Je kunt gaan, Muller!" Ten tweeden male verdween de poli tie-agent. „Het ligt voor de hand, eenig verband te 'zoeken tusschen wat ten huize van Vrouw Bongers gebeurd is en dien land looper" zei de Commissaris, zich tot Mr. Van Setten richtende. „Na wat U zooeven gehoord hebt, zult U teveins be grijpen d8t i« het vermoeden koester, dat uw neef ons misschien op den goe den weg kan brengen". Fred was een flinke jongen, maar hij had nu het gevoel, alsof er een net om hem héén getrokken werd. Onwillekeurig moest hij denken aan Tante die hem zoo dikwijls tegen den omgang met „Bruintje" gewaarschuwd had; maar dan kwam zijn rechtvaardigheidszin er weer tegen op, dat de toevalligheden-, die hem in dit net verstrikt hadden, iets zouden afdoen aan „Bruintje's" karakter of de wensc'helijkheid om met dezen te praten en te wandelen. En toch.... had hijzelf in „Bruintje's" gedrag niet reeds iets vreemds en on verklaarbaar^ gevonden Aldus weifelde hij, niet wetende, of hij den Commissaris alles zou mogen vertellen, dan wel, als eerlijke jongen, de belofte om te zwijgen gestand moest doen. Zijn Oom zag zeer duidelijk, dat hij in tweestrijd verkeerde en "wendde zien daarom tot den Commissaris. „Kunt u mij niet in de gelegenheid stellen, even onder vier oogen met mijn neef te spreken? vroeg hij. „Tegen over mij -«al hij misschien openhartiger zijn." „Goed zoo!'*' antwoordde Ide Com missaris. Enkele oogenblikken later zaten Oom en 'neef samen in een kleine spreekka mer. En het was de neef, die het eerst sprak. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1