20 7o KORTING bil E. HOLTY APPELS. "eerste blad U denkt toch OPRUIMING wel om uw SPOOR (4 MOSTERD abonnement Vriiriao 13 Nnv 1931 zierikzeesche courant. 88ste jaargang - no 12234 wIijuay 10 iiuv. laoi.d|f a de loozei uitg,.r9jactebr mt j. kosten advertentien Inzending Advertentiën binnenland. SPOTKOOPJES. 't Ligt voor U klaar. Alléén lilt adres: NieuWStr. D 236 PUROL er op! Prijs p. 8 maanden J 1.60, franco p. post ÏÜO. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 117677. Zierikzeesche Hl Nieuwsbode van 1—8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regeh Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Olt Nummer bestaat uit 2 blades. UitarlIJk 10 aar op dea dag uitgaaf VREDE. Op wapenstilstandsdag gingen de ge dachten van millioenen uit naar altijd durende vrede der volkeren. Het waren gedachten van ernstig verlangen, waar van de spotters en twijfelaars misschien zeggen zullen, dat dezelve toch niets kunnen uitwerken, omdat hiervan nog nimmer iets gebleken is. Toch is een verlangen naar vrede, zoo als naar alles, wat goed is, op zichzelf al natuurlijk en normaal en het behoort reeds daarom algemeen geëerbiedigd en met sympathie bejegend te worden. Hij nu, die zijn wenschen en verlangens, hoe klein en alledaagsch nog, heeft leeren vormen, is verder, dan wie in 't moeras zijner vage en verwarde droo- men steken blijft. Nog verder hij, die zijn wenschen op verhevener doeleinden rich tend, 'dat heiligdom der stilte binnen treedt, waar hem verheldering en ver dieping kunnen geschonken worden. Maar behalve dat, is elke gedachte een ding, een onzichtbare substantie, een werkelijkheid op haar eigen plan. Zij wordt geboren met een eigen levens kracht en heeft een eigen levensduur. Zij moet ergens invloed hebben, al zal zij gewoonlijk niet meer doen dan een be staande fcegeninvloed eenigszins verzwak ken, zoodat het effect hiervan niet merk baar is. Wanneer de gedachten van ontelbaren al is het maar gedurende een deel van een enkelen dag, op een en hetzelfde waardige en rechtmatige doel gericht zijn, dan wordt de uitwerking naar ver houding zooveel grooter. En nog zeer veel grooter en machtiger zal die in vloed zijn, wanneer die enkele dag een krachtige en algemeene opleving betee- -kënt van ©en gevoel, dat velen reeds gedurende geruimen tijd gekoesterd heb ben ©n niet meer willen loslaten. Zoo voortgaande is d© kans niet uitgesloten om eenmaal toch een duurzame overwin ning te kunnen behalen, hoe geducht en gevoelig de tegenmachten dan ook mogen blijken. Het igevoels- en gedachtenleven der menschheid draagt in hoofdzaak het wereldgebeuren. Elk groot en zuiver ver langen is ©en gevoel van een ledig, dat later blijkt het voorgevoelen der ver vulling van dat ledig geweest te zijn. Het wordt een spanning, wachtend op ontlading en uitwisseling. Nimmer in vervulling gaand, alvorens tot een volle en algemeene rijpheid te zijn gekomen, die dan kan worden geoogst. Zoodat een naar alle zijden groeiende ernst van dat verlangen, den wijzer voortbeweegt naar het tijdstip der vervulling. Nu de gedachten zoo sterk naar den uiterlijken vrede uitgaan, is het thans wel ieen tijd om zich op den innerlijken vrede te bezinnen. Er bestaat een innige betrekking tusschen die twee en wel licht is de ©erste niet duurzaam zonder het bestaan van de laatste. Men kan zelfs verder gaan en zeggen, dat de uiterlijke vrede, die van het hart van zelf volgen zou, zoo deze laatste het bezit war© van alle menschen. Er is echter nog velerlei halfheid in de wereld van onzen tijd. Vooral op geestelijk terrein bestaat er gebrek aan durf en doorzettingsvermogen om wer kelijk geestelijke goederen te veroveren. Vrede is zulk een kostbaar bezit. Wie vol verlangen hiernaar streeft, staat reeds aan het begin ervan. En wie het eenmaal verkrijgt, heeft zijn be stemming op aard© niet gemist. TWEEDE KAMER. De post begrooting. Dinsdagavond heeft de Kamer een aan vang gemaakt met de P.T.T.-bey rooting en daarbij is speciaal over de radio kwestie gesproken. De heer Boon was zeer ontevreden. Terecht klaagde nij over het uitblijven van tal van besluiten, waarop men reeds geruimen tijd zit te wachten. Ten aanzien van het zender- vraagstuk, van de verruiming van den zendtijd in verband met het z.g. Gleich wellensysteem, van den Indischen zen der, van de verdeeling van 5 pCt. zend tijd over de kleine omroeporganisaties was men in het afgeloopen jaar geen stap verder gekomen. De Minister zal nu eindelijk eens tot daden moeten over gaan; blijft hij nog langer „overwegen" dan zal een interpellatie-Boon niet uit blijven. Dhr. Duys, die o.m. eenige staaltjes aanhaalde van de dwaasheden der ra dio-eensuur, gebruikte het grootste ideel van zijn tijd om een philippica tegen de Andera tijden, andere prijzen I 20 ZAMB0S Sigaretten 25 ets. Geen cadeaux eto, 100 °/Q waarde voor Uw geld. volgens hem sectarische A.V.R.O. te hou den. Prof. Slotemaker de Bruine pleitte vooral voor het totstandkomen van één algemeene omroepvereeniging, terwijl daarnaast nog bijzondere omroepvereeni- gingen met eigen karakter wel degelijk reden van 'bestaan zouden hebben. Gaarne zag deze afgevaardigde de vraag door den Minister beantwoord, of de A.V.R.O. inderdaad 'het karakter heeft, dat Exc. Reymer aan deze organisatie heeft toe gekend. Zou op den A.V.R.O. een ver keerd stempel zijn gedrukt, dan zou vol gens dezen spr. nog 'best een billijke oplossing te bereiken wezen. Minister Reijmer kon bij zijn repliek dhr. Boon niet onmiddellijk antwoord ge ven op diens vragen t.a.v. de politiek in den aether. Spr. heeft voor de volle 100 pCt. voldaan aan hetgeen hij verleden jaar heeft toegezegd. De kwestie van het weren van de politiek uit den aether, houdt verband met de verdeeling van den zendtijd. Want dan was er geen plaats voor politieke omroepvereenigin- gen. Wat den zendtijd betreft, herhaalt spr. nog eens, dat de ratio van het al gemeen program was, dat men zou ko men tol samenwerking op voet van al gemeene gelijkheid. Als de AV.R.O. daar toe nu maar bereid was waren wij een grooten stap verder. Intusschen, er moet een beslissing komen en na de begroo ting zal spr. de zaak ter hand nemen; hij zal de adviezen nauwkeurig nagaan en dan de zaak aan de hand van de wet regelen. Bij de Woensdag voortgezette alge meene beschouwingen over de Rijksbe- qrooting constateerde dhr. Albarda (s.d.) dat de Kamer nog nooit zooveel aan dacht besteedde aan 't socialisme. Dit beteekent, volgens spr., dat de vraag: kapitalisme of socialisme, er een is ge worden van practisChe politiek. Spreker komt verder op de financieele beschou wingen van minister de Geer en be roept zich op prof. van Gijn, die een zeer voorzichtig financier is, en het ge oorloofd achtte, wat dieper uit de over schotten te putten. De kwestie der amb tenaarssalarissen is beslist nadat de heer Aalberse gesproken had. Na dhr. Albarda kwam prof. Aalberse (r.k.) aan het woord. Dat de ambtenaren de noodzakelijkheid van salarisverlaging niet kunnen inzien, is zóó menschelijk, dat het haast volkomen begrijpelijk is. Maar al ziet de regeering de noodzake lijkheid wel in, zij vermijde zooveel mo gelijk hardheid. De korting gaat in op 1 Januari, dus precies in het hartje van den winter. Kan de. regeering die hard heid niet wegnemen en de invoering uit stellen tot de winter voorbij is? De regeering kan de kosten van levens onderhoud verminderen door de klein handelsprijzen te doen verminderen in overleg met den middenstand en door de huren der arbeiderswoningen te doen da len, meende dhr. Knottenbelt, die verder onderzoek vroeg zoowel naar de klein handelsprijzen als de huren. Spr.'s frac tie zal tegen de motie-Marchant stemmen. De heer Colijn (a.-r.) sluit zich aan bij den wenseh van den heer Aalberse, dat de salariskorting eerst zal ingaan op 1 April. Verder sluit spr. zich aan bij de woorden van den heer Knotten belt over mogelijke verdere bezuiniging op de onderwijsuitgaven ten aanzien van het doen herleven van het Stopwetje. In verband met daartegen ingebrachte aan de 'grondwet ontleende bezwaren trok mr. Marchant om geen onzuivere stemming uit te lokken, zijn motie be treffende een sociaal- en economisch de partement in. Ook dhr. Schokking sluit zich aan bij deir aandrang om de, salariskorting van de ambtenaren op 1 April 1932 te doen ingaan. Zitting van Donderdag 12 November. Besloten wordt a.s. Dinsdagavond te beginnen met de behandeling van de be grooting voor buitenlandsche zaken en Dinsdagavond tevens te behandelen de conclusie inzake den Kon. Holl. Lloyd. Eenige kleine ontwerpen worden zon der stemming aangenomen, o.m. dat tot instelling van een reservefonds uit het batig saldo van den gewonen dienst der rijksbegrooting voor 1929 en van de vol gende dienstjaren. Hierna worden voortgezet de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting. De heer Schouten (a.-r.) bestrijdt de heeren Albarda en Vliegen. Hij betoogt tegenover den heer Vliegen dat cle soc.- dem. wethouder van financiën van Rot terdam nalatig is gebleven, maatregelen te nemen, toen hij de bui zag aankomen. Spr.'s bezwaren tegen de korting op de uitkeeringen aan gemeenten en provincies zijn nog niet overwonnen. De critiek, uitgeoefend op de banken, acht spreker ongefundeerd. Mej. Groenewey (s.d.) verdedigt het beleid van het gemeentebestuur van Rot terdam tegen de critiek van den heer Schouten. Dhr. Wijnkoop (comm.) bestrijdt dhr. Albarda in diens beschouwingen over so cialisme, dat voor spr. niet meer bestaat. Het socialisme van de s.d.a.p. is fascisme geworden. Minister Ruys dupliceert, evenals min. de Ge\er, die geen bezwaar had tegen het 'laten intreden van de korting van de salarissen op 1 Maart a.s. De motie-Albarda (25 pet. korting op de militaire uitgaven) wordt verworpen met 55 tegen 35 stemmen. Vóór de soc.- dem., de vrijz.-dam. en de com, en de heeren Braat en Floris Vos. De motie- Marchant (geen salaris-korting) wordt verworpen met 57 tegen 34 stemmen. Vóór de soc.-dem., de vrijz.-dem., de com. en de heer Floris Vos. Hoofdstuk! I wordt aangenomen met 86 tegen 3 stemmen. Tegen de communisten en de heer Floris Vos. Uit Stad en Provincie- ZIERIKZEE. Naar m'en ons mede deelt heeft „Het Nieuw Zierikzeesch Dilet- tanten-Tooneel" in studie genomen „Zijn Revanche", tooneelspel in drie bedrij ven, door J. van Randwijk. Wij merken hierbij imiet belangstelling op, dat deze tooneelvereeniging ditmaal niet met een blijspel, doch met een stuk van meer serieuze strekking voor het voetlicht hoopt te komen. Men hoopt „Zijn Revanche", hetwehc ook door 'het beroepstooneel met veel succes werd geggeven, in de Kerstweek in de Concertzaal ten tooneele te voeren. V. V. V. meldt ons, dat de aan de Winkelweek deelnemende Winkeliers, die uitsluitend gas-verlichting in hunne win kels hebben ('t zij muntgas of gas tegen vrij tarief of vastrecht) gedurende deze tijd een korting zullen genieten van 30 procent. ST.-ANNALAND. In de vacature D. Quakkelaar is als raadslid benoemd: de opvolger van de lijst, dhr. C. M. Elen- baas. Naar wij vernemen heeft deze de benoeming aangenomen. PROV. STATEN VAN ZEELAND. Ged. Staten stellen voor een wijziging te brengen in het besluit tot opneming van kasgeld. Ged. Staten stellen voor de bepalingen van het besluit tot het vormen van een reservefonds voor de Prov. slibomboot diensten, volgens welke jaarlijks bedra gen in dat fonds moeten worden gestort te 'beginnen met 1932 voor 5 jaren buiten werking te stellen. Met het oog op den toestand der Prov. kas stellen Ged. Staten voor afwijzend te 'beschikken op de verzoeken van de commissie voor de Hygiëne van het kind in Zeeland, om voor 1931 een extra-subsi die van f 500 toe te kennen tot steun van het consultatiebureauwerk, en van de Zeeuwsche Propagandacommissie van de Ned. Ver. tot afschaffing van al coholhoudende dranken en van den Zeeuwschen Bond der Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding om de subsidie voor het doel der organisaties te ver- hoogen van f 600 op f 1000 per jaar. Dit niettegenstaande Ged. Staten beide doelen zeer* nuttig achten, zoodat het hun spijt niet anders te kunnen en te mogen ad- viseeren. Voor de verbetering van deelen van de wegen Ouwerkerk—Nieuwerkerk en Let op het Fabrieksmerk LORD MAYORDAG IN LONDEN. De offioieele installatie van den nieuwen Lord Mayor van LondenSir Maurice Jenks, heeft Maandag te Londen plaats gehad. De nieuwe hoogwaardig- heidsbekleeder begeeft zich per statiekaros naar de Law Courts, waar de plechtigheid geschiedde. Des avonds vereenigden zioh de hooge Eogelsche politici aan het Lord Mayors banket waar de eerste minister, Ramsay MacDonaldeen rede hield, waarin hij na drukkelijk wees op de economische afhankelijk heid voor al e landen der wereld onderling en dat een bevredigende regeling var het herstel- vraagstuk dringend nood zakelijk is. Gorgel zonder glas en water gorgeMroog met A 25. 45 en 65 ets. PREDIKBEURTEN. Nieuwerkerk—Dreischor (Schouwen) stel len Ged. St. een renteloos voorschot voor van f23.500, beide ingevolge het z.g. Ter- tiairewegenbesluit. HET VEER ANNA-J.-POLDER—ZIJPE. Het Tweede Kamerlid Krijger heeft den minister van waterstaat, op verzoek van 't comité van actie voor dat veer de vol gende vragen gesteld:: 1. Is den minister bekend, dat, na de invoering van, met Rijks- en provinciale subsidie mogelijk gemaakte, verlaging van tarieven en uitbreiding van het aan tal vaarten voor het bij de Rotterdam- sche Tramweg-Mpij. in exploitatie zijnde veer Anna-Jacobapolder—Zijpe, het ver voer van motorrijtuigen dermate is toe genomen, dat het meermalen voorkomt, dat een zeer groot aantal auto's langen tijd moet wachten, op gelegenheid om te worden overgevaren 2. Is de minister bereid, mede te deelen of het Rijkssubsidie aan de Rotterd'am- sche Tramweg-Mpij- is verleend op voor waarde van geschiktheid van de over- zetmiddelen voor liet vervoer van motor rijtuigen, zoo neen, om welke redenen niet en, zoo ja, of de minister dan be reid is te bevorderen, dat aan die voor waarde onverwijld worde voldaan? 3. Is juist, dat, tengevolge van het drukke vervoer van motorrijtuigen, de opbrengst van de vrachten zoodanig is gestegen, dat, met behoud van de sub- sidiën, de exploitatie voldoende loonend zou blijven, indien de tarieven werden verlaagd en. zoo ja, is de minister be reid zoodanige verlaging te bevorderen? RECHTZAKEN: ZIERIKZEE, 10 Nov. Door den kan tonrechter zijn op 7 October j.L veroor deeld, wegens: overtreding motor- en rijwielw.: A. D., 24 j., landarb. teB'haven, bij verst, f2 b. s. 1 d. h.; J. S. B„ 28 j„ monteur te Z.zee, bij verst, fl b. s. 1 d. h.; J. S., 31 j., loswerkman te Z.zee, fl b. s. 1 d. h.; D. V., .18 j., veldarb. te Z.zee, f3 b. s. 3 d. h.; L. P., 22 j., bakkersknecht te Z.zee, fl b. s. 1 d. h.; P. M. R„ 26 j., landb. te Kerkwerve, bij verst., fl b. s. 1 d. h.; K. v. d. W., 64 j„ z. b. te Kerkwerve, bij verst, tl b. s. 1 d. h.; C. v. d. W.. 34 j., landb. te Kerkwerve, f 0,50 b. s. 1 d. h.; C. L., 34 j., arbeider te Eïlemeet, fl b. s. 1 d. li.; L. E., 36 j., arbeider te Eïlemeet, fl b. s. 1 'dh.; J. P. P„ 36 j., koopman te Br.'haven, fl b. s. 1 d. h.; L. H. B., 24 j., veldarbeider te Serooskerke, bij verst, fl b. s. 1 d. h.; R. de W., 29 j., koopman te Bruinisse, fl b. s. 1 d. h.; M. C. v. d. V., 28 j., koopman te Z.zee, bij verst, f3 b. s. 1 d. h.; A. D., 48 j., landb. te Kerkwerve, f 1 b. s. 1 d. h.; J. A. v. d. Bi., 46 j., slager te Dreischor, fl b. s. 1 d. h.; J. W. L„ drukker en zetter te Z.zee, f2 b. s. 1 d. h.; L. J. V., 25 j., grossier te Dinteloord, bij verst. f2 b. s. 1 d. h.; J. v. d. iP., 16 j. te Duivendijke, f3 bi. s. 1 w.t.s.; J. J. S., 15 j., aldaar, geen straf. Overtreding reglement van politie van de Polders en Waterschappen in Zeeland: A. d. B., 40 j., landb. te Z.zee, fl b. s. 1 d. h. Overtr. Arbeidswet: J. C. K., 42 j.,brood bakker te Eïlemeet, bij verst. 2 X f2 b. s. 2 X 1 d. h. Vrijgesproken: J. v. S., 44 j., tuinder te Haamstede. Zondag 15 November te Zierikzee. Ned. Hbxt. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, de. Voors (Bed. H. At.) 's Avonds 6.30 ure, ds. Barnouw. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Pgnacker Hordijk, 's Avonds half zeven ure, dr. Weeda. Luth. Kerk; 10 ure, ds. Grottendiek van Dordrecht. Gexei. Keik. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhujjzen Qht. Gexef. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Xtv&ngeliaatio Joxaök 7 are, Samenkomst. Ond-Geref. Geaa 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen, en allerlei Huidverwondingen H«t verzacht en geneest. DE VISCHMARKT. Hodie mihi, eras tibi. Wanneer ik langs de vischmarkt ga, Krijg ik een wee gevoel; Wiat is het daar den laatsten tijd Een saaie, dooie boel. Er komt geen visehje aan de markt, Er is geen staart te koop. Waar vroeger visch lag, vindt men thans Wat blaren op een hoop. Wanneer ik langs de vischmarkt ga, Dan krijg ik trek in visch; Dan stel ik steeds mijzelf de vraag, Of er geen visch meer is. Geen rog, geen 'bot, geen tong, feeen schar, Geen enk'le pieterman; Waar zit toch onze visschersvloot? Ik snap er niets meer van. Wanneer ik langs de vischmarkt ga, Welt in mijn oog een traan; Dan blijf ik daar, in droef gepeins, Een paar seconden staan. Dan denk ik aan het zeebanket, Aan tong en bot en schol, Die ik daar kocht, voor honderd cent, Een heelen emmer vol. Wanneer ik langs de vischmarkt ga, Vraag ik me angstig af: Sta jij nu óók al, vischpaleis, Met één been in bet graf? Ik hoop het niet, maar ach, ik vrees: Hel einde is nabij. De stroom des tijds sleurt ALLES mee, En straks.... straks volgt ook gij. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. RENESSE. Bij de op Dinsdag 1.1. ge houden stemming voor 4 gemachtigden in het kiescollege voor het benoemen van ouderlingen en diakenen zijn her kozen d e heeren J. Houtman Cz. en KI. Steur. Door het ontstaan der vacatures van A. G. de Ruiter, welke tot diaken is benoemd en A. J. Verboom, welke lieeft bedankt, zijn gekozen de heeren L. Dorre man Mz. en W, van Klooster. BROUWERSHAVEN. Tot leden van het kiescollege zijn gekozen (slfab.) de hee ren: J. van Ast; L. Bolkenbaas; St. Bos; J. P. Everwijn; H. Leendertse; J. H. Leendertse; C. A. van Schelven; J. J. Vink. ST.-PHILIPSLAND. De oogstcollecte

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1