abonnement; Woensdag 21 Oct, 1931. zierikzeesche courant. 88ste jaargang - no. 12223 advertentien Inzending Advertentiën BERICHT. buitenland. feuilleton. De Landlooper binnenland. Bieten rooien. ZsZVVVVVVVVV Een toiletgeheim. Prlj3 p. 8 maanden ƒ1.60, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 117677. Zierikzeesche Nieuwsbode D|r A j DE L0|)ZE Ullg.-Redacteur M. J. KOSTEN van 1—8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 cis. per regel. Reclames 80 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. UitarlIJk 10 aar op dei dag v. aitgaai Het Bureau van dit blad, hoek Schuit haven, is iederen werkdag geopend van des voorm. 9 - tot des avodns 5 ure ('s Zaterdags van 9—3 ure) tot het plaat sen van advertentiën en het aannemen van abonnementen en het doen van be talingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt op merkzaam gemaakt op het groote voor deel, gelegen in het plaatsen van adver tentiën bij contract. De regelprijzen hiervoor zijn als volgt: 1000 r. te pl. binnen 12 m. 10 ct. p. r. 3000 8 6000 7 10000 5 De Directeur, A. J, Db L002b. HET CALMETTE-PROCES. In het groote gymnastiekgebouw van LübecK, waar een gerechtszaal is in gericht, omdat de ruimte in het officdeele gerechtsgebouw te klein was, is nu reeds een week lang de behandeling gaande van het zg.. Calmette-proces. Als voor naamste verdachte staat daar tereent pro fessor Deycke, de leider van het alge- meene ziekenhuis te Lübeck, waar ver leden jaar 75 zuigelingen zijn overleden na toediening van het Calmette-serum te gen tuberculose. De publieke belangstel ling voor dit proces was ontzaglijk groot, maar daalde bij elke nieuwe zitting, na tuurlijk omdat ter zitting vrijwel alleen ingewikkelde medische problemen ter sprake kwamen, die voor leeken niet te volgen waren. De zaak heeft echter ook een juridische zijde en het is de moeilijke taak van de rechters om uit de verhooren, die steeds weer het ka rakter kregen van een medisch debat, die aanwijzingen te lichten, die tenslotte moeten leiden tot het rechterlijk vonnis, waarom gevraagd is. En, zooveel is ze ker, de zeer ingewikkelde zaak is in den loop der behandeling heel wat dui delijker geworden voor de aanwezige juristen, rij het dan na verscheidene stormachtige tooneelen, die zich ter zit ting hebben afgespeeld. Kort geformuleerd schijnt de zaa«, in het stadium, waarin men thans geKomen is, hierom te gaan: hoe komt het, dat de gebruikte entstof zóó virulent was, dat zij den dood der behanldelde kin deren tengevolge kon hebben? Inlusschen hebben de advocaten van de mede-verdachten alle schuld op doKter Deycke geschoven om de nalatigheid en slordigheid met preparaten, die de mede verdachten ten laste was gelegd, te ver bloemen. Vanzelfsprekend gaf dit aan leiding tot heftig debat, dat zöó hoog opliep, dat de zitting Zaterdag moest worden geschorst, na een treffende ver klaring van, den president der rechtbanK, dat, wanneer de verdachten werkelijk zoo hoogstaande mannen der wetenschap wa ren, als zij voorgaven te zijn, zij niet zouden trachten elkaar zoo zwart moge lijk te maken, maar eerder zouden be kennen, dat zij gedwaald hadden. Deze rede heeft blijkbaar den gewenschten in druk gemaakt. Toen tenminste Maandag de zitting weer geopend werd, verhief prof. Deycke zich en zeide: „Ik heb iets belangrijks te zeggen. Ik wensch hier te verklaren, dat ik bij de 5 door IVANS. „Nu wilde ik je voor één ding waar schuwen, Fred" vervolgde Oom. „Juist omdat hij zoo geheel in zijn beroep is opgegaan (en daf is 'n verdienste!), heeft hij over dingen, die buiten dat beroep vallen, wel eens denkbeelden, die een beetje uit den, tijd zijn. Hij heeft zekere eigenaardigheden, die voor andere men- schen wel eens 'n beetje hinderlijk zijn. Nu hij zich hier komt vestigen, zul je hem, zoolang je nog hier bent en ook later in je vaeamties, zeker dikwijls zien. En ook jou zullen zijn eigenaardigheden dan wel opvallen. Nu wilde ik je ver zoeken, te doen alsof je die niet op merkt, en je er vooral nooit boos over te maken. Je weet hoe hoog Tante haar broer stelt, en| 't zou voor haar een groot verdriet zijn, als Oom Karei en jij eens niet goed met elkander opschoten. Je bent Van nature een kalme jongen en 't z^l je niet veel moeite kosten, je aan zijn eigenaardigheden te wennen. Maar doe daarvoor dar* ook je best. Beloof je me dat?" „Natuurlijk, Oom! Aan mij zal 't niet liggen!" Meneer Van Setten glimlachte. „Dat begrijp ik, Fred!" zeide hij. „Maar je belofte heeft vooral waarde voor die gevallen, waarin 't aan Oom Karei liggen, zou.. Al voel je je eens ver ongelijkt, denk dan) aan wat ik je gezegd heb, en houd)'je belofte!" f' Heem ■MmKr 25. 45 en 65 ets.***' proeven met het Calmette-serum den in druk had, dat de behandeling niet ,alleen onschadelijk, maar ook doeltreffend was. Ik heb daarmee ongelijk gehad. Mijn dwaling was echter een wetenschappe- lijke dwaling. Meent de rechtbank dat zij mij op grond van een wetenschappe lijke dwaling moet veroordeelen, welnu, 1 dan ben ik bereid, de verantwoordelijk heid voor die dwaling te dragen. En die zal ik geheel alleen dragen, dus ver zoek ik, de andere verdachten voor on schuldig te verklaren". WERKVERSCHAFFING. Ingediend is een wetsontwerp totwij ziging van het hoofdstuk voor binnen- landsche zaken der staatsbegrooting 1931. Verhooging van den post voor werkver schaffing en steunverleening van f 6.244.764 tot f 10.000.000 blijkt noodzakelijk in ver band met het feit, dat de regeering dit jaar weder is moeten overgaan tot 'iet subsidieeren van steunregelingen voor crisiswerkloozen en tengevolge van de uitbreiding der werkverschaffing. De raming kan slechts een zeer globale zijn, daar niet bekend is hoeveel aan de gemeenten in de kosten 'harer steun regeling van Rijkswege zal moeten wor den toegekend en omtrent den omvang der werkloosheid in de naaste toekomst, en in verband daarmede van den om vang van de door middel van steun verleening en werkverschaffing te ver- leenen hulp, niet de minste zekerheid bestaat. TWEEDE KAMER. Bij de Tweede Kanier is bericht inge komen van den heer C. J. van Kempen (lib.), dat hij om gezondheidsreden(e!n ontslag neemt als lid van de Kamer. De (heer Van Kempen zal worden op gevolgd door prof. dr. B. D. Eerdmans te Leiden. Zitting van Dinsdag. Bij ide voortzetting van de behandeling van Ide interpellatie van den heer v. d. Tempel (s.d.) over den oeconomischqn toestand betoogt d r. Vos (lib.), dat, wanneer ide industrie weder opleeft, vele blijvende slachtoffers der crisis buiten de bedrijven zullen blijven. Spr. bestrijdt uitvoerig bet protectionisme, waarvan hij veel nadeel verwacht voor export en scheepvaart, en wenscht, dat 'de regeering overleg pleegt met de middenstandsorga nisaties om over de heele linie te komen tot verlaging van de kleinhandelsprijzen. De beer Bakker (.-h.) noemt als oorzaken def crisis de ontzettend zware oorlogsschulden en den ongemotiveerden levensstandaard der volken. Oprichting van een nationaal steuncomité juicht spr. toe. Hij dringt er op aan, dat in gemeen ten plaatsel. comité's gevormd worden door ongeorganiseerden om kleine zelf standigen te kunnen steunen. De heer K u p e r s (sjd.) acht de alge- meene loonsverlaging ongemotiveerd, aan gezien de kleinhandelprijzen nog niet vol doende gedaald zijn. Spr. wil ten aanzien van de werkloozenverzekering geen on derscheid maken tusschen de crisis- en de andere werkeloosheid. ,Het initiatief wil hij niet langer bij de gemeenten laten. De regeering diene een algemeene regeling te treffen. De heer Oud (v.d.) waarschuwt tegen het gevoel, dat de wereld zou staan aan den rand van den afgrond. Voor „Stellig, Oom!" „Nu, dan heb ik je voorloopig niets meer te zeggen, En ga jij nu Otto maar halen voor "ni wandeling op de hei. Maar één (ding: spreek met hem niet uitslui tend over het eind-examen. Ik begrijp wel, dat de, mond er. niet heelemaal over zwijgen kan, als 't hart er zoo vol van is. Maar denk ook eens aan de mooie natuur en aan de vogels en aan den zonneschijn. Hoe frisscher je morgen het mondeling begint, hoe beter 't voor je Zijn zal!" HOOFDSTUK III. Op de helde. Otto Blees was een klasgenoot van Fred en, onder al die jongens, de uit verkoren vriend. Hij was ongeveer een jaar ouder, maar kleiner van stuk dan Fred. Daarbij was hij meer opvliegend en meer jongensachtig dan deze, die voor z'n jaren nog al bezonken in zijn oordeel was, maar» gelukkig geheel miste wat met zoo'n bezonkenheid wel eens gepaard gaat: 'n misplaatste oud-man- netjesachtigheid. Daarvoor hadden hem sport en lichaamsoefeningen bewaard. Hij was alleen wat stil, terwijl Otto een drukke, soms zelfs 'n beetje schreeu werige jongen was. Die twee bevonden zich, ongeveer een uur, nadat het gesprek tusschen meneer Van Setten en Fred geëindigd was, midden-op de hei. Hoewel niemand be weren zal, dat het buitenland niet na- tuur-tafereelen biedt, oneindig indruk wekkender en grootscher dan onze Hol- landsche landschappen, heeft het toch iets buitengewoon ergerlijks, wanneer wanhoopsstemming is geen plaats. Nie mand weet, of deze werkloosheid per manent zal zijn, omdat men de toe komstige ontwikkeling van de dingen niet kent. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huid verwondingen ver zacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. PUROL Uit Stad en Provinole. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen zal binnen afzienbaren tijd tot het bouwen van een landbouwhuishoudschool iworden overgegaan, waarmede èn het landbouw- huishoudonderwijs èn het lager onderwijs gebaat zullen zijn. De vereeniging voor Chr. Winterle- zingen, die hier eenige jaren geleden werd opgericht, is ter ziele. In Sept. werd den precair m toestand uitvoerig besproken en besloten pogingen aan te wenden, meerdere belangstelling te wett- ken. Die pogingen hadden geen resultaat waardoor thans de vereeniging ontbonden is verklaard. De firma Hollenkamp te Rotterdam geeft ter gelegenheid van het bezoeK van het reuzencircus Sarrassani aan Rot terdam, gratis plaatsbewijzen aan haar cliënten 'bij aankoop van kleedingstukken. Gaarne vestigen wij de aandach op de in dit nummer voorkomende adver tentie betreffende de Nuts-Huisvlijtcur- sus. Laten de ouders bedenken dat zij, door hunne kinderen hieraan te laten deelnemen, 'hun iets verschaffen van blij vende waarde. Het Bestuur van V.V.V. meldt ons: In verband met de te houden winitel- week van 519 Nov. a.s. is (het wel licht niet ondienstig nog even in het licht te stellen dat deze geheel iets an ders is dan de in het vorige jaar ge houden étalagewedstrijd. Waar het vo rige jaar de winkelier de koopers tot zich trok door de fraaie etalages, welke hij had gemaakt, zal hij dit thans doen door de afgifte van een bon, waarop fraaie cadeaux zullen worden uitgereikt, en waardoor de kopper tevens in de gelegenheid wordt gesteld mede te din gen in de linten-wedstrijd. Winkeliers, welke niet veel werk van hun étalages wenschen te maken zijn dus als deel nemers aan de winkelweek evenzeer wel kom als zij die het publiek bovendien nog door een fraaie uitstalling tot koo- pen willen doen overgaan. Winkeliers die nog geen lid van V.V.V: zijn kunnen zich natuurlijk nog steeds aanmelden en dus aan de winkelweek meedoen. Laat dus niemand achterblijven en spoedig bons aanvragen bij den secr.. van V.V.V. Van den vertegenwoordiger der N.V. Koudijs' Voederfabrieken B.K. Rotterdam- Barneveld alhier ontvingen we een kleine maar vele goede wenken bevattende bro chure, getiteld „Zoekende Vooruit", waar in genoemde firma haar streven om al de resultaten van vroeger gevonden en nieuw ontdekte voederwaarden „grijp baar" voor den verbruiker te maken, uit- men een Hollander ontmoet, die be weert, dal de natuur in z'n eigen 1 and niets te zien geeft, dal ook maar eenigs- zins de moeite waard is. „Slooten en molens" is dan: de geliefkoosde uitdruk king, die alleen bewijst, dat men zijn eigen land in het geheel niet kent en zelfs niet vermoedt, hoe mooi het is. Ook kan 't zijn, dat zoo iemand zich opzettelijk als ziende blind aanstelt, om dat hij aan „grootschere uitzichten en afmetingen" in het buitenland gewoon is. Bij nader onderzoek blijkt hij dan meestal niet verder dan Brussel of Keu len geweest te zijn! De Hollander, die werkelijk véél gereisd en gezien heeft, leert de natuur! van zijn eigen land steeds meer bewonderen. Nu had noch Fred, noch Otto veel gereisd en gezien. Zij waren zelfs geen van beiden nog te Brussel of Keulen geweest! Maar juist daarom zagen zij hun omgeving zooals die was: de gol vende, bruine heide, met hier en daar plekken van wit zand en lage hellingen, met struiken of dennenhout begroeid. Daarboven de tintelende, helderblauwe lucht, daarop de gouden sluier van licht .en zonneglans; ei* heel in de verte een lange rij zware boomen, met don- groen, hoogoprijzend loover, dat in ronde omtrekken als 'n bergreeks den gezichtskring aan die zijde afsloot. De twee jongelui genoten, zooals ge zonde jongens dat altijd doen van lucht, ruimte en zonneschijn. Zij hadden (natuurlijk) over het eind examen gepraat en over de narigheden, die hen morgen te wachten stonden. Maar nu was het gesprek daarover ver stomd. eenzet. Aan alle kippenhouders e.d. zij deze brochure, vooral nu het legseizoen voor de deur staat, ter ernstige kennis name aanbevolen. Men vrage ze aan en doe er zijn voordeel mee! Bij Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 28 Nov. a.s. tot dijkgraaf van het waterschap St.-Maartensdijk, A. M. Kloet te St.-Maartensdijk; met ingang van 1 Nov. a.s. tot lid van [het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse M. Rijstenbil Az. te Scherpenisse, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Men meldt ons uit Steenbergen: Vrijdagavond vergaderde, daartoe uit- genoodigd, het bestuur van het Actie- verkeerscomité uit Zierikzee in Hotel Til burg. Verschillende autoriteiten waren daar aanwezig, ,o. a. de burgemeester van Steenbergen, dhr. E. de Kol, den Haag, hoofdbestuurslid van de B. B. N., dhrn. Beeht en van Dobbenburg, voor V.V.V. uit Bergen-op-Zoom, dhr. L. J. van Nieu- wenhuizen uit St.-Filipsland en vele an deren. Ofschoon het Comité uit Zierikzee het voorstel (deed de leiding in handen te geven aan een der heeren uit Steenber gen, was de vergadering van meening, deze te moeten laten in die van den voorzitter uit Zierikzee, dhr. de Broe- kert. Deze opende daarna de vergade ring en begon met te zeggen, dat het 't Comité buitengewoon aangenaam was, aan ide vriendelijke uitnoodiging gevolg te kunnen geven, teneinde de heeren uit Brabant eens uiteen te zetten, wat het creeds heeft gedaan, haar ontstaan, het tot nu behaalde succes en welke plannen nog gereed liggen. Deze plannen zijn slechts mogelijk bij voldoende steun, zoowel moreel, als financieel. Mocht zulks niet blijken, d'an meent zij haar taak als geëindigd te kunnen beschouwen, daar geen enkele actie kan gevoerd worden zonder middelen. Een bijzonder woord van dank richtte de voorzitter tot den burgemeester van Steenbergen, voor diens aanwezigheid1, waaruit de conclusie kan getrokken wor den, idat hij sympathiek staat tegen de gevoerde actie en wat nog moet ge daan worden. Immers,, zoo ging hij voort, ons belang is het niet alleen, maar ook een belang voor geheel Brabant. Na breedvoerig te hebben uiteen gezet wat in het laatste jaar is geschied om slechts teen klein' deel tot stand te bren gen, "nam Ide burgervader van Steen bergen het woord en deelde mede, dat het hem genoegen deed met de hee ren te mogen "kennis maken. Hij heeft niet alleen met belangstelling alles aan gehoord, maar ook reeds gevolgd, noe de actie werd gevoerd. Intusschen komt telephonisch bericht van den burgemeester uit Bergen-op- Zoom, dat hij tot zijn ppijt verhinderd was de vergadering bij te iwonen, maar tevens de verzekering gaf van 'zijn volle sympathie en medewerking. Dit bericht werd met applaus begroet. De burgemeester dankte voor de dui delijke uiteenzetting, daarbij niet alleen de verzekering gevende van zijn volle medewerking, maar zeer zeker van de heele gemeente. Dhr. Gerritsen uit Zierikzee hierop het woord nemend, ging uitvoerig na, aan de hand vanl het bekende rapport, welke struikelblok nog in den weg staat door dat de Minister een boot heeft aangewe zen, welke niet geschild is, en spoorde met klem aan: mede te werken deze sta- in-den-weg op te ruimen, omdat de nu Het was karakteristiek voor Fred, dat hij nog met geen enkel woord gespro ken had over zijn avontuur van dien morgen. Hij had de eigenschap, dat hij zichzelven niet graag op den voorgrond stelde. Was dat verlegenheid of beschei denheid In die dagen viel dat nog moeielijk uit te maken. Misschien was het een mengsel van beide eigenschap pen. De jongelui waren in de schaduw van een paar jonge berkenboomen gaan zit ten om 'n beetje uit te rusten. En toen eerst kwam Fred met zijn verhaal voor den dag. Otto was wild-enthousiast. ^,Hoe kun je zoo iets zóó lang voor je houden?" riep hij uit. ,,'t Is een heele roman!" „In elk geval is 't dan nog maar een begin" merkte Fred kalm op. „Maar wat zitten er 'n mogelijkheden in!" klonk het met geestdrift terug, „'n Groentenjongen, die Bruno heet, 'n edelaardig levensredder, 'n geheimzinnige vagebond...!" Otto had altijd litteraire aanvechtingen gehad. Al op,' z'n tiende jaar had hij In dianenverhalen geschreven. „Schrijf jij d'r 'n verhaal over!" lachte Fred. „Dan moet eerst het eind-examen ach ter (den rug zijn" verkondigde Otto met iets van Fred's pessimisme. Weinig vermoedden die beiden, dat er j dan ireeds een vervolg op het verhaal gekomen (zou zijn door de goede zor- I gen van de Werkelijkheid 1 Het bleef eenige oogenblikken stil tus- schen hen. I „ik had wel zin" zei Fred toen, Heerlijk, dat overvloedig, Jonzfg schuimen van Dobbelmann's.Co-co- ro-so (Cocosrozenzeep)! Géén andere zeep, die sterk schuimt I Daarbij zoo krachtig reinigt, p> zoo'lrisch en geurig ;is I Co-co-ro-so, de donzig schuimende zeep wacht UI Koopt eensin stuk bij Uw winkelier. varende boot niet aanpast aan het vaak drukke verkeer. Er moet, zooi ging hij voort, aange drongen worden, dat de weg, voorko mende op het wegenplan, met de meeste spoed wordt aangepakt, waarvoor hij noodig acht een bezoek bij den hoofd ingenieur te Breda,i daarna bij den hoofd ingenieur directeur te 's Hertogenbosch en weerdaarna een bezoek te brengen bij den Minister van Waterstaat, eerst dan bestaat de mogelijkheid te berei ken, in, ieder geval te bespoedigen, dat deze weg verbeterd zal worden. Dhr. Krepel maakt de opmerking, ge zien het feit, dat de steiger te Stavenisse tip-top in orde is gebracht, of de moge lijkheid zou kunnen voorzitten in deze richting het verkeer te brengen? Dit acht hij absoluut verkeerd, met mist en slecht weer zitten wij weer opgesloten. Hoe korter te water,! hoe veiliger. Dhr. Pik merkt op, dat het verkeer in de door dhr. Krepel genoemde richting geheel valt buiten de economische lijn. Iedere gemeente trekt naar zich toe wat maar mogelijk is, maar van Steenbergen attractiepunt, loopt de economische draad naar Rotterdam. Dhr. Gerritsen zegt, dat het verkeer België loopt in richting Bergen-op-Zoom, maar wanneer verschillende actie's moe ten gaan in uiteenloopende richting, kan Men behoeft niet te zien, dat U crème gebruikt. Want, in tegenstelling met alle andere crèmes, die min of meer op de huid blijven liggen, wordt „Zij"- orêmb er geheel in opgenomen. Men ziet dus niet, dat U bet gebruikt, ter wijl de huid er tooh zacht en soepel van wordt en fraai van teint. ,yom eens te gaan zien, hoe Bruintje het maakt na z'n onvrijwillig bad. Hij woont hier niet ver vandaan". „Nou, dan laat ik je alleen gaan" zei Otto, 'n beetje droogjes. „Bruintje houdt er niet van, als je met vrienden komt". „Onzin!" zei Fred, opstaande. „Sa men uit, samen thuis! Ik ben immers niet van plan,' daar den heelen namiddag door te brengen!" „Vooruit dan maar!" Hartelijk was deze bereidverklaring niet, maar Fred liet zich daardoor niet terughouden. Wij hebben gezegd, dat het huisje van vrouw Bongers aan den rand van de heide stond, vlak tegen het hooge hout aan, dat tusschenj die heide en de rivier lag. Het was een gewone, kleine boe renwoning, met riet afgedekt. Aan de voorzijde lagen twee kamers, ieder met één venster, en tusschen die beide ven- vensters bevond zich de voordeur, die eens groen geverfd geweest was, maar nu een „kleur" vertoonde, die geen kleur meer was! Aan de achterzijde van het huisje lag eent deel, die met een dubbele deur in den moestuin uitkwam. Toen de beidei jongens naderden, zoch ten Fred's blikken vergeefs naar Bruin tje, |die anders om dezen tijd gewoon lijk (in den tuin aan het werk was. Dit maal was hijl nergens te bekennen, maar toen (de jongens langs het hek kwamen, verscheen in de deur vrouw Bongers, de heks, zooals de boeren in den om trek 'haar noemden. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1