abonnement; mm* fl| m |HEi 1 advertenties Bij Examens en Openbaar Optreden Inzending Advertentiën ■fflleehieia buitenland. feuilleton. Het Huis van den Graaf. Doorzitten Uit Stad en Provlnole. ï&m, Zierikzeesche 0 Nieuwsbode mim Tel. Ho. 33. - Poetgito 13KTT Woensdag 8 Juli 1931. zierikzeesche courant. erstf/i? Zaterdag j.l. vertrok van het vliegveld „WeBtschouwen" het eerste vliegtuig der E.L.M., de P.H. - A.D.N., voor een vlnoht naar Waalhaven, daarmede een begin makend met het binnenlandsch luchtvaartverkeer. Eenige passagiers vóór den start. blijft men kalm en helder door het gebruik van MIJnhardt's Zenuwtablatten. Glazen buisje 75 ct. De vlasprijzen laten heel wat te wensc'hen over. Er wordt hier gemid deld niet meer dan f75 tot f85 per ge- met besteed. Met de vroege aardappelen gaat het heel wat heter, blijkens de prij zen gemaakt op de veiling. STAVENISSE. Verslag van den raad dezer gemeente, gehouden op .Vrijdag 3 Juli. Voorzitter de burgemeester. Tegen woordig alle leden. Als ingenomen stuk ken komen o.a. aan de orde: 1. De reke ning der gezondheidscommissie te Tholen over 1980, sluitende met een ontvangst van f2159.36 en een uitg. van f 1811.92. Goed slot f347.44. Deze wordt goedge keurd; 2. de begrooting dier commissie voor 1932 met een ontv. en uitg. van f 1177.50. Zullende het aandeel der ge meente ad f53.24 te zijner tijd op de begrooting worden uitgetronken3. een schrijven van de ministers van financien en van binnenlandsche zaken en lando., houdende opgaaf, dat de voorloopige uit- keering, bedoeld in art. 11, art. 3 sub b der wet op de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten 'voor 1931-'32 per inwoner bedraagt f 3.5411 en de uitkeering, bedoeld in art. 3 sub a van dezelfde wet f 3000. Wordt voor kennisgeving aangenomen; 4. een verzoek van de P.Z.E.M. om ontheffing te ver- leenen van het voorschrift in art. 44 sub d van het motor- en rijwielreglement voor wat betreft het berijden van wegen, lig gende binnen de bebouwde kom. Wordt tot wederopzegging verleend; 5. het rond schrijven van Ged. Staten, betreffende het uitzetten van gelden. Besloten wordt goedkeuring te vragen voor het uitzet ten van kasgeld 'bij de plaatselijke boe- renledïïbank tot een maximum-bedrag van f3800; 6. De mededeeling, dat over het 4e kwartaal 1930 f54.24 verschuldigd is als subsidie, op grond van het werkloos heidsbesluit 1917; notificatie; 7. een ver zoek van J. C. Droogendijk, om terzake aanslag in de belasting op de honden teruggebracht te worden van f 5 o(p, f 1; ingewilligd; 8. een schrijven van den voorz. van het hoofdstembureau, waarbij gevoegd verschillende processen-verbaal inzake benoeming van leden van den raad en een dito van denzelfde, betref fende het aannemen hunner benoeming door de 'benoemden; notificatie; 9. ver schillende jaarverslagen. Deze zullen ter lezing worden rondgezonden. De heer van IJsseldijk doet vervolgens als ver tegenwoordiger dezer gemeente verslag vaurtieen op 22 Mei j.l. bijgewoonde ver gadering van aandeelhouders der Water- leidingmaatpij. „Tholen". Daar kwam o.a.. aan de orde de vaststelling der balans en verlies- en winstrekening over 1930, Over dat jaar bedroeg het verlies f16074.905 en van den aanvang der ex ploitatie af f 145104.285, ongedacht de waardevermindering op onroerende goe deren. Spr. zegt, dal bij vernieuwing en van verschillende zijden gewezen werd op den onhoudbaren toestand der maat schappij en dat in verband daarmede me dedeeling- geschiedde, dat de Raad van Beheer, die reeds eerder bij den Min. pogingen deed, ter verkrijging van een beteren toestand, andermaal gehoor bij den Minister heeft aangevraagd om aan te dringen de Maatschappij in haar zie- kelijken staat tegemoet te komen. Dit vooral, omdat volgens vroeger gedane be loften de gemeenten nimmer de dupe zouden worden, terwijl verhooging van tarieven heslist onmogelijk wordt ge acht. De balans met verlies- en winst rekening werd daarop voorloopig vast gesteld met goedkeuring voorts der be grooting voor 1931. De voorzitter dankt dhr. van IJssel dijk voor zijn uitgebracht verslag. Daar op komt aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven der heeren N. Neele Jbz. en M. P. Tazelaar, die tegelijkertijd als lid van den raad gekoz&n, elkaar in den verboden graad van zwagerschap be staan. Beiden voldoen overigens aan de» vereischten. Het lot wijst uit, dat dhr. Tazelaar gehandhaaft blijft, tot wiensl toelating wijders wordt besloten. Verder wordt z. h. st. vastgesteld het aangeboden ontwerp-ambtenarenreg- lement en den rijksveldwachter Contant, die gedurende de ziekte van den gem.- veldwachter diens dienst waarnam, toe gekend een gratificatie van f 35. Uiterlijk 10 aar op doodop t. oitgool vTcft t/oopen& i ONZE TAAK IN INDIË. Nooit nog als in dezen tijd is de aarde zóódanig onder de heerschappij van den mensch geweest. Zijn overdadige energie zendt hij uit over de gansche wereld om haar te bebouwen en te beplanten; zijn technici vervormen haar oppervlakte naar de behoeften eener steeds in rijk- dom en welvaart toenemende bevolking; de verbaasde woestijn aanschouwt spoor trein en auto; stroomen, door de eeuwen voortglijdend in trotsche eenzaamheid, worden overbrugd, door stuwdammen en dijken in ketenen geslagen; zeeën vormen geen belemmeringen meer, dragen de scheepsmonsters, die continenten verbin den; en boven hen zweeft de stoutmoe dige vlieger. Van al deze uitbundige vitaliteit zijn de landen der westelijke beschaving; Europa en de Ver. Staten, de middel punten; zij zijn het hart, dat met krach tige, nimmer rustende slagen dien bloed stroom van energie door het lichaam der landen stuwt. Tot de verste uithoeken ider aarde zendt het Westen zijn gezagneo- bers en opvoeders, zijn ingenieurs en ondernemers; in de tropen en in de ijzige vlakten van Canada, in de oer- bosschen om de Amazone, op de heilige hoogten van Tibet dringt hij door. Geen primitief volk of Westersche nieuwsgie righeid en bekeeringsijver zenden er hun onderzoekers ien missionarissen heen; de Westersche wetenschap wend haar krachten aan om door te dringen in den geest der oude beschaving van het Oosten, waarvan de Aziatische volken de versteende relieken eerbiedig bewaren. Overal is de Westerling. Zijn wil, zijn orde, zijn wetten regeeren. Zijn schep pende kracht beheerscht het al. Algemeen is de wensch om de Neder- landsche politiek gericht te zien op be vordering van de welvaart van Indië onder Nederlandsch oppergezag. Alge meen ook heeft men daarbij op het oog de economische en geestelijke ontwikke ling van het inheemsche volksdeel en meent men deze het best te kunnen dienen door een geleidelijke uitbreiding van de medewerking der inheemscnen aan de bestuurstaak. Sommigen echter verliezen bij dat streven wel wat uit het oog de rechtmatige belangen van het Europeesche volksdeel en van Nederland zelf. Zij mogen er aan herinnerd worden, dat de welvaart van Indië in de aller eerste plaats is te danken aan 'het Neder- landsche bestuur, aan den Nederland- schen ondernemingsgeest en aan de werk - kracht en toewijding van de Nederlan ders in den Oost. Hoe welvarend is ;op Sumatra's Oostkust, met de tabakscultuur, de Iniandsche arbeider in verhouding tot de bevolking in andere streken waar de Europeesche cultuur minder óverheer- schend is. Inderdaad is Nederlands taak in Indië de ontwikkeling van land en volk .onder Nederlandsch gezag. Dit gezag kan voor alsnog in Indië niet worden gemist, en hoe ook de verhoudingen tusschen de beide deelen des Rijks zich zullen ont wikkelen, het doel van Nederland moet steeds zijn, die deelen samen te binden. DE PAUS EN MUSSOLINI. In het conflict tusschen de Paus en de fascistische regeering van Italië is door 39 Naar het Engelsch. (Slot). Natuurlijk hadden zij het stuk speel goed nagekeken, dat zoo verwonderlijk, door drie geslachten heen, bewaard was gebleven. De Russische rammelaar had geheel den vorm van een peer met ben langen steel. Die steel nu zat er in ge schroefd. Met heel veel moeite was die los gedraaid en in de holte, die toen vrij' kwam, bevond zich een smal strookje papier, waarop in Russisch handschrift" stond: „God beware Iwan Alexandrowitch!" Dit was het toovermiddel, dat het ge stolen kind weer terug moest voerenj naar zijn familie. De ingeving van het oogenblik had de stiefzuster vanBrusha tot dit middel haar toevlucht doen nemen. Er moest nu enkel nog ontdekt worden, waar het kind was heen gebracht, toen het wegging uit de hüt in het boscJh» en dit geheim zou nooit opgelost wor den, omdat er niemand meer in leven was, die het drama had bijgewoonjd. Gelijk te begrijpen valt, liet Hugh geen middel onbeproefd, dat eenig licht zou kunnen werpen op de zaak. f Andrew Llewellyn, die veel weeker was gestemd na dien aanval van be roerte, was nu geen geducht tegenstan der meer en Hugh besloot zijn vader alles een nieuw rondschrijven van den Paus een duchtige verscherping gekomen. En in zekeren zin zou men kunnen zeggen, dat er na de voorpostengevechten, die sedert het tot stand komen der Late- raanschc verdragen voortdurend tusschen Kerk en Staat in Italië zijn gevoerd, nu eindelijk een beslissende veldslag staat te worden geleverd. De optimisten, die meenden, dat met de Lateraansche ver dragen de vrede tusschen Kerk en Staat zou komen, moesten al spoedig tot de overtuiging komen, dat hun verwachtin gen al te blijmoedig waren. Men zag voorbij, dat het niet meer het liberale Italië was, waarmee het Vaticaan zici na een halve eeuw van vijandschap ver zoende. Het fascisme verlengt niet alleen de politieke-, maar ,ook de geestelijke onderwerping van het volk aan zijn leerstellingen en hel kan nevens zich geen overheerschende kerkelijke invloe den dulden. Ook de kerk moet zich aan het fascisme onderwerpen, slechts dan is er voor beide in den staat plaats. ,Maar in een dergelijke positie wil de kerk zich niet schikken en zoo is dan tusschen de beide machten: het fascisme en de kerk de geweldige strijd om de ziel van het Italiaansche volk ontbrand, die meer en meer het hoogtepunt schijnt te naderen. Voorloopig beschikt het fascisme in- Italië over de grootste machtsmiddelen en is het Vaticaan onmachtig gebleken de „Aziona Cattolica" die de onmid dellijke oorzaak is van het thans uit gebroken conflict te redden. Maar de kerk geeft zoo gemakkelijk den strijd niet op, als men in fascistische [kringen wel schijnt te meenen en met spanning zal men dus het verloop afwachten van het groote conflict, dat thans in zijn volle scherpte openbaar is geworden. HET FRANSCH—AMERIKAANSCH ACCOORD. De Fransch-Amerikaansche onderhande lingen hebben tot een resultaat gevoerd. Men is te Parijs tot overeenstemming gekomen over een compromis, waarbij de verwezenlijking van het plan van Hoover mogelijk is gewórden, zij het dan ook niet in den vorm als door den Amerik. president aanvankelijk was be doeld, noch op de wijze als de heeij Hoo ver zich had voorgesteld. De Duitsche schatkist gal in het ko mende jaar worden ontheven van de lasten van de herstelbetalingen. Dit be ginsel hebben de Amerikaansche onder handelaars dan toch weten door te Zet ten. Maar de Fransche voorwaarden, die aan de erkenning van dit beginsel wer den verbonden, maken nu nog nader overleg noodig tusschen Frankrijk en de andere onderteekenaars van het plan- Young en al mag men nu ook goede hoop hebben, dat hierdoor de verwe zenlijking van het principe van Hoover's plan niet zal worden verijdeld, er doen zich hier toch nog moeilijkheden voor, die niet mogen worden onderschat. Zullen de onderteekenaars van 't plan- Young het met elkander eens kunnen worden over hetgeen Frankrijk in ruil voor hetgeen het den Amerikanen heeft toegegeven, ter waarborging van zijn speciale belangen heeft verlangd? Het gaat hierbij geenszins alleen om techn. aanpassingmaatregelen. Ook hier is een beginselkwestie in het spel, tengevolge van den eisch van Frankrijk om onthe ven te worden van de verplichting, die het plan-Young het in zake een garantie fonds voor de overige crediteuren van Duitschland oplegt. De zaak is, dat Frankrijk rekening houdend met de mogelijkheid, dat Duitschland na afloop van het schulden- vacantiejaar, nog een verder moratorium zou vragen, waartoe het plan-Young het recht geeft, zich heeft willen dekken voor de gevolgen, die hierdoor voor het zelf zouden voortvloeien. te vertellen in de hoop, zoo ook nog de ontbrekende schakels te kunnen toe voegen in de keten van bewijsgronden. „U ziet", eindigde hij, „als man van eer staat ons maar één weg open; dat is u toch met mij eens?" Andrew had in alle stilte toegeluisterd en op deze rechtstreeksche vraag ant woordde hij, met zenuwachtig-treKkend gelaat: »Ja, jade tijd is gekomen!" En met moeite wist hij, met woorden en gebaren, zijn zoon te beduiden, dat er een zeker pakje brieven uit zijn schrijftafel moest gehaald worden, dat opheldering zou geven omtrent de nog duistere punten. Hieruit bleek, dat Andrew al lang de waarheid had geweten, evenals zijn va der vóór hem. Of Philip Llewellyn nu door berouw daartoe gedreven werd, of uit verlangen, dat zijn erfgenamen zouden behouden, hetgeen hij zich onrechtmatig had toe geëigend een feit was het, dat Philip Llewellyn, toen hij den dood voelde na deren, aan zijn zoon Francis een brief had nagelaten, waarin hij dien meedeel de, hoe hij had gehandeld met het Kleine stief broertje, dat hij zoozeer haatte. „Het geheel geschiedde niet met voor bedachten rade", schreef de schuldige. „Tot op heden begrijp ik niet, hoe mijn vader en zijn vrouw aan hun einde kwamen en ik had ook geen vast plan, om den jongen uit den weg te ruimen. Maar de te volgen gedragslijn werd mij Intusschen men mag hopen, dat hij in dit jgeval niet te hardnekkig zal zijn en eveneens tot een compromis bereid zal zijn, waartoe Frankrijks verklaringen aan het slot van het accoord met Ameri ka afgelegd, den weg blijkbaar open laten. Ware het accoord niet tot stand ge komen, dan zou een volkomen ineen storting van het Duitsche crediet waar schijnlijk onvermijdelijk zijn geweest en zou deze toestand vermoedelijk zijn uit- geloopen op een moratorium van ge heel anderen aard, n.I. van het geheele zakenverkeer in Duitschland. Welke ge volgen dit voor de gansche wereld zou hebben gehad, behoeven wij hier wel niet nader uiteen te zetten. bij Wielrijden en .een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten, verzacht en ge neest men met Doos 30, 60, Tube 80 ot, PUR0L ZIERIKZEE. Te Vlissingen heeft door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart onder leiding van den heer T. L. Mellema uit Groningen, een speciaal examen, voor schipper bij de binnenvaart, plaats gehad voor de kapiteins en stuurlieden van den Provincialen Stoombootdienst in Zeeland. In den afgeloopen winter werd daarvoor te Vlissingen een speciale cursus door 'het Onderwijsfonds georganiseerd. Het practijk-diploma voor schipper bij de binnenvaart voor geheel Nederland werd o.a. toegekend aan den heer J. Verdoorn te Zierikzee, gezagvoerder van de Prov. Stoomboot „Noord-Bie veland "f. Bij Kon. besluit van 27 Juni is, met ingang van 1 Juli 1931, bevorderd tot hoofdcommies bij het Rijksarchief in Zeeland, te Middelburg, mej. dr. D. A. Felix, thans commies bij dat Rijksarchief. De Minister van Financiën maaKt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetens- geld), bij den ontvanger der directe be lastingen te St.-MaartensdijK f 1735.74. KERKWERVE. Bij het heden (Woens dagmorgen boven deze gemeente ge woed hebbende onweder zijn twee wei beestjes, van den landbouwer J. Boot Nz., loopende in eene weide achter Schutje door den bliksem doodelijk getroffen, terwijl een os van J. v. d. Sluijs te Bruinisse uit een weide, onder deze ge meente wordt vermist. SCHERPENISSE. Het dochtertje van L. J. J. had het ongeluk al spelende zoo danig op straat te vallen, dat ze ha^r sleutelbeen brak, waarvoor de hulp van den dokter moest worden ingeroepen,. Nog moest geneeskundige hulp ingeroe pen worden voor een dochter van J. D. H., die met een riek in haar been ge stoken had. ST.-ANNALAND. De ongeveer 16-jarige v. B. tuimelde, door 'het te dicht iangs den kant fietsen, met rijwiel en al in de haven. Daar het water nog slechts ongeveer 1 M. hoog stond, kwam nij er met den schrik, een nat pak en een bemodderde fiets vanaf. Het alhier door „Accelerando" te houden festival ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, is vastgesteld op Don derdag 27 Augustus a.s. Het voor rekening der firma Speijer Brothers te A'dam plukken der zilver uitjes kan nu, dank zij het regentje, be ginnen. Was het droog gebleven, dan had men het beslist moeten uitstellen. vanzelf eerst duidelijk, door de spontane handeling van de kindermeid wie ik een plaats had bezorgd in het Huis van den Graaf, waardoor ik haar meteen het stil zwijgen had opgelegd, tegen dat ik niet verder van haar zou willen weten. Toen zij den jongen een jaar bij zich ge houden had, zond ik hem naar Enge land, nadat ik van te voren een som op hem had vastgesteld, onder een anderen naam. Ik had de firma verzekerd, dat mijn jaarlijksche toelage voor de opvoe ding van het kind en haar eigen tan tièmes onmiddellijk vervielen, zoodra er eenige pogingen in het werk zouden ge steld worden, óf door den jongen, öf door haarzelve, om iets te ontdekken betreffende zijn antecedenten. Dergelijke naspeuringen hebben nooit plaats gehad en op het oogenblik is Iwan Llewellyn dienaar van de Engelsche Kerk en on afhankelijk van bijstand van buitenaf. Hij is bekend onder den naam: John Wil liams. Jij, mijn zoon, kunt doen, zoo als je wilt, wat betreft zijn erkenning. Zijn oude kindermeid vervloekte mij op haar sterfbed en zwoer, dat, zoolang Iwan niet op zijn plaats hersteld zou worden, er geen blijvend geluk bestaan baar was voor het hoofd vsn den huize Llewellyn. Als je bang bent voor die vervloeking, roep Iwan den terug en sta de helft van je bezit aan hem af. Maar als je bent, waarvoor ik je houd, laat de zaak dan rusten!" En Francis Llewellyn had die laatste veronderstelling van zijn vader niet be schaamd, want hij was gestorven, zonder tot herstel van Iwans familie te zijn overgegaan. De naam van de zaakwaarnemersfirma stond wel degelijk vermeld in den be- wusten 'brief, zoodat het geen moeilijk heden zou hebben gebaard, om John Williams uit te vinden, als Francis Lle wellyn zijn plicht had willen doen. En nu stond Andrew, de zoon van Francis, ook al aan het einde van zijn leven, zónder tot herstel te zijn overgegaan. Hugh boog beschaamd het hoofd, toen hij hoorde, hoe zijn vader zijn eer nai verkocht. Want hoe hard en koud en zelfzuchtig zijn zoon hem ook altijd ge vonden had, in ieder geval had hij hem voor eerlijk gehouden. „Men ziet de dingen.... anders in.... als de... slechte dagen... beginnen", stamelde de patiënt. „Mijn kinderen.... ontvlucit- ten mij...., dat weet ik wel.... Zoo kwam de vloek tóch uit.... Tracht het goed te maken.... Hugh....!" „Als je mij het adres wilt geven van je zaakwaarnemer, dan zal ik onmid dellijk stappen doen, om je de hoofd som terug te betalen, benevens den in trest, gedurende den tijd dat je groot vader en jijzelf er van verstoken zijt geweest", zei Hugh Llewellyn tot Mary. „En als ik je van eenigen dienst kan zijn 'bij het bewijzen van je identiteit, of in eenig ander opzicht bij deze ver wikkeling, dan heb je het maar voor 't zeggen!" „Bedoel je daarmee, dat ik het Huis van den Graaf moet nemen en vijftig duizend pond van het geld?" „Je hebt er het onbetwistbaar recht op", antwoordde Hugh. „De identiteit van je grootvader kan bewezen worden, zoo dat er geen twijfel meer mogelijk is; en, als je dat verlangde, dan zou je mijn vader zelfs in de gevangenis kun nen brengen, wegens toeëigening van fondsen, die hem niet toekwamen". Mary sprak, met tranen in de oogen: „Kan je mij nu zóó iets zeggen?" „Dat moest ik immers doen", veront schuldigde hij zich half. „Een aange name taak was het niet, dat verzeker ik je. Ik voel, dal wij geen recht hebben op je vergevensgezindheid; maar zeer edelmoedig zou ik het van je vinden, als je één ding wilde toestaan: mogen wij je volledige schadeloosstelling aan bieden, maar mogen wij dan tegenover de wereld onzen goeden naam behou den? Persoonlijk zou ik de verachting nog kunnen dragen. Vader zal het nooit meer zoo voelen, omdat zijn verstand geraakt is; maar heb erbarmen tegen over 'Evelyn en Helena!" Hij wist eerst niet, hoe hij haar stil zwijgen moest opvatten, maar toen be gon zij, met onderdrukt snikken: „O, Hugh, hoe kan er nu van schade loosstelling sprake zijn! Ik ben immers ook een LlewellynEn ben ik niet degene, die bij jou in de schuld staat, omdatje mij immers je liefde hebt geschonken l"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1