Zierikzeesche Nieuwsbode PUROL AMSTERDAMSCHE BANK abonnement; STSTtSTMaandag 29 Juni 1931. zierikzeesche courant. 87tt' 12,74 advertenties ERIG a. j. de looze. Inzending Advertentiën feuilleton. Het Huis van den Graaf. binnenland. I Boekh. W. DE VRIES lz„ Zieribzes. BIJKANTOOR BERGEN-OP-ZOOM. KAPITAAL f 55.000.000.- RESERVE f 46.500.000.— Zal vanaf 1 Juli a.s. te Tholen zitdag houden op MAANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG van 9 uur tot 15.30 uur, in Hötel „Hof van Holland". ALLE BANKZAKEN. h{i por S MudM f 1,50, frueo per poet f 1|80. Toor hei baitenlèad per jur f 10, Afaoiderlgke linaera 5 eelt. YereehSet Mud., Waed. en Yrgd. •Ir. A. i. IE LOOZE. UII(.-Rldl«tMr H. i. lOSTEï. te» 1—8 regel. (0 et.., TU 4 regel, ea durborea 80 eta. per regel. Beo lane. 80 eta, p. regel. Bjj «ontreet belaagrfjke korttag. Iaaending op dea dag Tea alt- gare vóór 10 ar*. Het Bureau van dit blad, hoek Schuithaven, is iederen werkdag geopend van des voorm 9- tot des avonds 5 ure ('s Zaterdags van 9—3 ure) tot het plaatsen van advertentiën en het aannemen van abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het groote voordeel gelegen in het plaatsen van advertentiën bij contract van 500-, 1000-, 3000-, 5000- en 10 000 regels. Het tarief hiervoor is verkrijgbaar aan het Bureau en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, ■lUrlQk 10 oar op doe dog v. oitgaof Gevonden voorwerpen Een overjas; een muts; een sok; een ceintuur; een rijwielplaatje; een broche; een pakje gummizolen en -hakken; een rijwielsleutel; een portemonnaie; een vijl; een tabakspijp; een damesrijwiel. BUITENLAND. NED. PAVILJOEN OP DE INTERN. KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS AFGEBRAND. Zondagmorgen' kwart vóór vijt is het Ned. Paviljoen ,op de Koloniale Tentoon stelling in het Bois de Vinoennes totaal verwoest. Op dat uur kwam de nacht waker der tentoonstelling in de vestiaire nabij d.e hoofdingang jvan het groote paviljoen. Toen hij de deur opende, sloe gen hem de vlammen tegemoet. De nacht waker snelde naar de woning van den heer Mooijen, nadat hij de brandmelding op de tentoonstelling in werking had gezet, de Ned. gedelegeerde op de tentoonstelling, Wiens woning op kor ten afstand van het Ned. Paviljoen is gelegen. Hij -Wekte den heer Mooijeir In Hp van nee nuiS om hun het verschrikkelijke nieuws mee te ideelen- De brandweer der tentoon stelling was binnen 6 a 7 minuten ter plaatse. Toen stond het fjchfér reeds vast, dat er weinig of niets te redden viel. De brandweer trachtte te doen wat gij kon, doch kor niet voorkomen, dat het ge- heele N^d- Paviljoen tot den grond toe afbrandle. Te half 7 uur was de ver nieling voltooid en was van 't eenmaal zoo rotsche Ned. Paviljoen niets anders dan ee" Puinhoop over, die door de ^T^dweer werd nat gehouden. jmt^nt de ontdekking van den brand v.rneien wij nog: fo1 de nachtwaker de vestiaire open- de i daar binnen den brand ontdekte, toe7deze juist naar buiten sloeg, hoor de ij verscheidene knallen, welke, naar hescheen, van explosies afkomstig wa- If Toen de brandweer op de plaacs v den torand verscheen, vormde het /iljoen reeds één vuurzee. Met zeer el materiaal verscheen de brandweer r plaatse en spoedig werd met pl.m. 20 tralen water gegeven. De brandweer ,<on niets anders uitrichten, dan er voor zorg te dragen, dat het vuur niet naar andere paviljoens ^versloeg. Met don derend gekraak stortten de vele kleine torentjes van het prachtige paviljoen in. Dan laaiden de vlammen weer op, totdat eindelijk alles één rookende puinhoop was geworden, die door de brandweer werd nat gehouden. Te 10 uur in den 36 Naar het Engelsch. WBOSfï*- Jack en lord Robert hadden haar van Mary overgenomen, droegen haar met de grootste omzichtigheid naar het slaap kamertje en legden haar op 'het keurig- gespreide bed, terwijl Hugh cognac haal de en Lady Bobby een verband aan bracht om het gewonde voorhoofd van de oude. Grusha verroerde zich niet en sprak geen woord; maar na eenigen tijd sloeg zij de oogen op en bleef sinds met den /blik volgen iedere beweging van Mary, die naast 'het bed zat en de oude den pols voelde. „Voor het oogenblik kunnen wij niets meer aan haar doen, tot de 'dokter komt", zei Amy. „Maar Nyanya, bleef jij nu bij haar zitten, terwijl wij gaan thee drinken. Nika zal intusschen op de kin deren passen". De kindermeid scheen niet veel lust hierin te hebben. Lady Bobby stelde toen voor, haar plaats in te nemen, want het werd hoog tijd, dat Mary de met bloed ochtend kon de brand als gebluscht wor den beschouwd. Tijdens den brand liep de heer Mooijen als verslagen rond het paviljoen, zijn stichting. Hij vertelde, wee- arend bijna, dat zijn werk van 25 jaar, gedurefnde welke hij erin was geslaagd, (niet te vervangen voorwerpen bijeen te breingen, verloren zijn gegaan. De belang stelling van de Fransche autoriteiten en andere officieele personen, die op het terreijn vertoeven, is zeer groet. Alge meen wordt de ramp, die het Ned. Pa,- viljoepa heeft (getroffen, betreurd. Het hoofdpaviljoen van de Ned. in tending met al zijn schatten en niet te varvangen kunstvoorwerpen, is geheel een prooi der vlammen geworden. Ook eenige kleine gebouwen zijn door het vuur verwoest. Het vuur vond gretig voedsel in het grootendeels van hout opgetrokken paviljoen. Te 6 uur arri veerde de inmiddels telefonisch gewaar schuwde Ned. gezant te Parijs, jhr. dr. J. Loudon. De door den brand aange richte schade wordt gesöhat op 10 mil' lioen gulden. Alleen het 'hoofdgebouw ,'heeft f 1.2 (mil- lioen gekost. Vele kunstschatten die niet te vervangen zijn, zijn vernietigd, zoodat men van een onherstelbaar v lies kan spreken. Men neemt aan, dat de oorzaak van den brand kortsluiting is. In den loop van den ochtend Kwa men tal van belangstellenden. H.K.H. Prinses Juliana, die te Parijs vertoeft, begaf zich pl.m. half 12 naar toet ten toonstellingsterrein. Het tooofdpaviljoen «..O»'* car ion 'verzekerd. De presi dent der Fransche republiek Doumer, heeft den Ned. gezant, Jhr zijn deelneming Hotuiga rpet de verwoesting van het Ned. Paviljoen. Doos30-60,Tube 80ct,BijApoth.enDn>gijt»n DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. Men weet, dat bij de gehouden loting voor de lichting 1983 uit de 'bus is ge trokken het nummer, toebehoorende aan Jan Rudolph Maria Boele, geboren 28 De cember 1908. Indien er nu voor de lich ting 1933 iemand wordt ingeschreven, die dezen naam draagt en op denzelfden dag jarig is, dan komt deze het eerst in aanmerking om voor die lichting ,als gewoon dienstplichtige te dienen. Is er zoo iemand niet, dan treedt voor dezen naam in de plaats die, welke er (alfabe tisch onmiddellijk op volgt. Bij welken naam of bij welke letter bevlekte satijnen japon ging uitdoen, en Amy moest verschillende orders geven, vooral in veitoand met de houding, die zij wist, dat het personeel zou aannemen tegenover de patiënte. „Het is niet anders dan bijgeloof", zei ze tegen, haar ladyschap, eer ze het ver trek verliet. „Maar het resultaat is, dat ze mij allen, zonder uitzondering, eerder den dienst zouden opzeggen, dan dat zij alleen met haar wilden blijven. Ziet u er niet tegenop? Over een kwartier toen ik terug". „Neen, natuurlijk zie ik er niet tegen op. Maar gaat 'het u nu niet vreeselijk aan het hart voor dat prachtige Iwit satijn? Die japon is een unicum; igeloof mij vrij! U moet mij later toch nog eens vertellen, waarom u die oude „heks" met zooveel onderscheiding behandelt; want dat gaat mij, eerlijk gezegd, (te hoog!" „Wij hopen, dat zij eenige aanwijzingen kan doen betreffende Mary's afkomst en dan konden wij de arme oude ,ziel daar toch niet zoo laten liggen! Ja, het spijt mij wel heel erg van het prachtige satijn; Mary was er zoo'n vorstelijke verschijning in! Maar wij zullen er wel wat anders voor haar op weten te ver zinnen voor den veertienden Januari". Lady Bobby zat in stilte naar de be- wustelooze vrouw te kijken, terwijl zij Eau de Cologne ,4711". De eenigete kwaliteit die uit zuivere alcohol is be reid. Sleohts enkele druppels geven een langdurigen opwekkenden geur. Goedkooper in het gebruik van andere merken Een voornaam gesobenk en een steeds welkom geschenk. Neemt I proef en U big ft ze gebruiken het getal gewone dienstplichtigen zal ein digen, kan niet met eenige nauwkeurig heid worden voorspeld, omdat daarop verschillende factoren van invloed zijn, die eerst later bekend worden, zooals ;het getal ingeschrevenen, het getal vrijge stelden, het getal afgekeurden enz. Wel echter kan worden gezegd, hoe de toestand ongeveer zal zijn, indien de verschillende getallen met belangrijk af wijken van die van: vorige jaren, t Een voorloopige berekening heeft doen zien, dat de laatste gewone dienstplich tigen zich dan vermoedelijk zullen toe vinden onder hen, wier geslachtsnaam begint met een W. Vrij zullen dan gaan het laatste ge deelte van de letter W, de letters X, IJ, Z. en A. en verder het gedeelte, dat voorafgaat aan den uitgeloten naam. TARWEWET. Naar het Corr. Bureau verneemt, zal de Tarwewet 1931 Zaterdag 4 Juli in werking treden. Dat die inwerkingtreding (niet reeds op 1 Jiuli kon geschieden, maar enkele dagen moest worden uitgesteld, vindt zijn oorzaak in technische moeilijk heden in toet maalbedrijf. De nieuwe maatregel van bestuur ter uitvoering van de Tarwewet 1931 zal Donderdag 2 Juli in het Staatsblad verschijnen. OVERBRUGGING HOLLANDSCH DIEP. Namens de Kamers van Koophandel ie Breda, Delft, Dordrecht, Eindhovenj, 's-Gravenhage, 's-Bertogenboseh, Rotter dam1, Tilburg, Venlo, Vlaardingen en Waalwijk heeft een daartoe door die Kamers aangewezen afvaardiging, aan jhr. mr. Ch. J, M. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van den Raad van Ministers, een adres aangeboden over de nieuwe overbrugging van het Hollandseh Diep. In het adres wordt gezegd, dat het automobielverkeer in ons land zonder een nieuwe overbrugging van het Hol landseh Diep, niet tot volle ontplooiing kan komen. Hieraan komt men niet' ^gemoet door een toestaande" - ^-«ust over het J4-V;Diep. Hier baat alleen een vaste brug. Een nieuwe overbrugging van het Hollandseh Diep is verder van groot be lang voor de ontwikkeling van het in ternationaal automobielverkeer tusschen het westen van ons land en België, Frankrijk en o,ok het Rijnland. Het werk wordt een zoo groot natio naal belang geoordeeld, dat het buiten de uitvoering van het rijkswegenplan om aanstonds afzonderlijk ter hand geno men dient te worden. Aan den raad van minister wordt ver zocht te bevorderen, dat de noodige gel den voor de overbrugging bij de Staten- Generaal worden aangevraagd. DE WINKELSLUITINGSWET. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft, naar de „N.R.Crt." ver neemt, aan de gemeentebesturen ejen cir culaire gezonden, waarin wordt mede gedeeld, 'dat het in de bedoeling van den minister ligt, te bevorderen, dat toet tijdstip van in-werking-treding van de Winkelsluitingswet op 1 Maart 1932 wordt gesteld. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Bij beschikking van den minister van waterstaat is ten aanzien van het noodlandingsterrein West-Schou wen, behoudens rechten van derden, ten behoeve van landvliegtuigen in het bin- wachtte, tot Mary terugkwam. Wat was Grusha oud! Haar gezicht leek ,wel een netwerk van rimpels! „Ze zal wel zoo 'blijven liggen, tot ze sterft", dacht haar ladyschap Bobby. „Ik geloof niet, dat ik zoo'n vuile ouwe stakkerd op een van mijn bedden toad neergelegd! Neen, ik denk, dat ik ihaar eerder naar het ziekenhuis had gestuurd. Maar het is allerliefst van de Huishes. Ze zijn 'hier dan al bijzonder gul en gastvrij. Het verwondert mij niet, dat Mary van Rusland houdt. Maar wat kan de ouwe ziel nu te maken (hebben met Mary en waarom moet ze nu zoo ver bazend geschrokken zijn, toen ze naar zeg in het tableau?Het is zonde en jammer van de mooie japon! We moeten toch zien, dat we er dan net zoo een laten maken, want Mary zag er uit om te stelen!" Zoo 'bleef lady Bobby dus bij toet bed zitten, tot Mary haar kwam laflossen en die bleef er toen weer, tot de dokter kwam, die Amy raadde, de oude on middellijk "naar het ziekenhuis te laten vervoeren, daar dit met ieder uur ge vaarlijker werd. Hij was ook ten zeerste veibaasd en getroffen, toen Mrs. Huish zei, dat zij de patiënte bij zich wilde houden. „Ze kan er niet bovenop komen", zei hij. „Zij is half verhongerd en tooven- nenlandsche burgerlijk luchtverkeer, tot wederopzegging ontheffing verleend van het verbod, bedoeld in het eerste lid on der to van artikel 18 der Luchtvaart wet, met dien verstande, dat tusschen zonsondergang en zonsopgang op het terrein niet mag worden geland, noch daarvan mag worden opgestegen. KERKWERVE. De collecte voor den ge- wapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht de som van f7.61. OOSTERLAND. Het alhier met Pink steren gehouden concours, van muziek- en zanggezelschappen heeft voor onze muziekvereeniging, naast de schaduwzijde dat het gezelschap maar een 2e pr. heeft mogen behalen, ook een zonzijde, door dat vele muzieliefhebbers, ziende het ver val van ons corps, waardoor een goede prestatie niet meer mogelijk was het telde nog 15 leden door toetreding het corps hebben versterkt, zoodat het thans ongeveer weer 30 werkende leden telt. Daar er verschillende leden bij zijn, die „Oosterlands Fanfare" jaren 'hebben gediend, is te verwachten dat het corps, z'n plaats, als behoorende tot de beste gezelschappen op ons eiland weer spoe dig mag innemen. Voor den Directeur, den heer A. v. d. Berge, zal het zeer zeker, ,op ideze jaren van depressie, een heel aangename taak zijn, 'het corps nu weer te leiden en te dirigeeren, daar er nu door de bezetting der partijen, op een correcte uitvoering kan worden gerekend. Dat zij ons dik wijls, door concerten op de tent van haar kunnen zal doen wijken, «>ensc ie.n wij-~£öostenands Fanfare" een stijgend succes toe. ST.-MAARTENSDIJK. In de alhier ge houden openbare raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Ged. Staten be richten de ontvangst der vastgestelde verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening. Deze verordening is in werking getreden op 23 Mei 1.1. en houdt o.m. in, de winkelsluiting om 8 uur en het verbod over toet begrinte ge deelte van het Marktterrein te rijden. De Ministers van Binn. Zaken en van Fi nancien hebben de uitkeering bedoeld in de financieele verhoudingswet vastge steld als volgt: f3000 jaarwedden bur gemeester en secretaris; en f3.25 per in woner. In verband met de plaats gehad 'hebbende gemeenteraadsverkiezing zijn ingezonden de ter zake noodige proces sen-verbaal en is medegedeeld dat de toeeren C. M. Quakkelaar, A. L. Hage, P. J. Nelisse, A. Vroegop, J. van Dienst en J. L. Geluk de benoeming tot lid van den Raad hebben aangenomen. Overeen komstig zijn verzoek zal A. v. d. Hoek Machz. geplaatst werden op de lijst voor huurder van een gemeentewoning. Met algemeene stemmen wordt besloten tot aankoop van 26 nieuwe schoolbanken ten behoeve van de eerste klasse der (Open bare school. De weg tusschen de wonin gen van J. M. Bijl en C. Kaashoek zal door het aanbrengen van macadam wor den verbeterd. De heeren A. L. Kamp man en P. M. de Wilde verzoeken de vergoeding ingevolge artikel 13 der La- dien al zoo oud, dat" ze het toch niet langer meer had kunnen uithouden, al was dit ongeval er nu niet bijgenomen. De val is niet zoo erg geweest, maar het bloedverlies, ziet uZe moet ,al negentig zijn. Nu, 'het leven zal bij haar opbranden als een kaars en, ;als u haar waarlijk hier aan huis wilt houden, dan zaj. dit een daad van Christelijke edel moedigheid zijn". „Zie, dat u ons een pleegzuster zendt", zei Jack. „De 'bijgeloovige gedienstigen hier aan huis durven zelfs niet eens dicht bij de kamer komen en ik wil niet, dat mijn vrouw zich zoo overspant". „Ik zal mijn 'best doen", antwoordde de dokter. „Ik weet een zeer geschikte zuster voor u, maar die is niet vrij voor morgen. Kan Mrs. Huish het nog zoo lang zonder hulp van buiten stellen?" „Ik zal hier blijven", zei Mary. „Alleen moet ik Mrs. Tweedie dan even gaan waarschuwen. Ik weet dat ze mij best zal willen afstaan voor zulk een doel". „En ik zal ook een handje helpen"/, viel lady Bo'bby in. „Ik ben een uit stekende verpleegster; vraag dat maar aan mijn man!" Amy weigerde niet, want, als ze een paar van de meisjes er al toe had kunnen krijgen, om bij de zieke te zitten, dan zouden die toch geen hand durven (uit steken, om Grusha te helpen. De kersenpluk is in vollen gang De eigenaars der boomgaarden hebben nn de handen vol, om de spreeuwen en andere vogels op een afstand te houden, teneinde het gewas tegen het aanpikken te beschermen geronderwijswet voor hun kinderen die de U.L.O.-school te Tholen bézoeken. De voorzitter merkt op dat de wet aan spraak geeft. De heer Koopman brengt naar voren dat op weistandsgrens gelet mag worden en dat de heer de Wilde dan hiervoor beter in aanmerking komt dan de andere adressant, die zulk een tegemoetkoming heelemaal niet noodig heeft. Het zou voor hem geen bezwaar zijn den heer de Wilde f 40 toe te ken nen en den heer Kampman to.v. f 10. De heer Vroegop en Hage meenen dat het moeilijk is een weistandsgrens te bepalen en dat toet beter een gelijk bedrag uit te keer en daar men zich anders ,op glad ijs begeeft. Het voorstel f25 per jaar aan elk toe te kennen voor zoover de leerplichtige leeftijd niet is bereikt, wordt aangenomen met 6—-1 stem (Koopman). Zijzclve en Mary en lady Bobby gin gen dus om beurten bij de patiënte wa ken; er viel niet veel meer te doen, dan de droge lippen wat te bevochtigen, en ze namen nu mear met haar beiden plaats aan het bed, om er een fluiste rend gesprek te kunnen voeren. Om bij elven kwam Jack zijn vrouw vertellen, dat hij voor een smakelijk sou- pertje had gezorgd en Amy en lady Bo'bby gaven gevolg aan die pitnoodi- ging, terwijl Mary zoolang bij de pa tiënte zou blijven zitten. „Vertel toch eens even", zei lady Bob by, toen het vijftal gezellig om de tafel zat geschaard, „hoe het toch eigenlijk kwam, dat Grusha de keukentrap was op- geloopen en waarom ze zoo geweldig geschrikt kan zijn, toen ze het tableau van Mary toad gezien?" „Ja, het lijkt vreemd", gaf Jack toe, „maar dit kan misschien dienen, om net toe te lichten". Hij ging naar een kistje, dat in een hoek van het vertrek stond en haalde er het portret uit, dat anderhalf jaar geleden in de ruïne van het Huis van den Graaf gevonden was. „Nu, voor wie houdt u dit?" „Maar dat is toch Miss Williams!" riep lord Bobby opgetogen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1