isSiv? Zierikzeesche ffl Nieuwsbode UNION abonnement: mm u li advertentie» Sra.".ï^^trj;ü'. Vrijdag 26 Juni 1931. zierikzeesche courant. E EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Bezoek van den Commissaris der Koningin. PracBS-vatbaal Hoofdstaoihuraiu. Uitslag dar Verkiezing. Algemeen Overzicht. koop eem RIJWIEL N V. VADEBLANDSCHE BANK 6% OBLIGATIEN a 100% Uit Stad en Provinole. lïïajHEEREN BAAI Hierop letten Bij Pijnen A Olt nummer bestaat uit 2 bladen. ZU, dia zich van af htden op ons blad abonnesren, ootvangan da tot 1 Juli a.s. varschijnsnda nummer» gratis. aitarlfjk 10 aar op doa dag v. aitgaaf Toelating leerlingen tot da school voor aitgsbre'd leger onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS .an Zierikzee maken bekend, dat de aangifte voor toelating van leerlingen tot de Open bare school voor uitgebreid lager onderwijs in deza gemeente kan geschieden vóór 4 Juli a.s. bij het Hoofd dier school, in h»>t school gebouw aan de Lange Sint-Jam traat en wel iederen werkdag tgdens de schooluren. Toegelaten kunnen slechts worden leer lingen, die ten minste zes leerjaren van eene lagere school hebben doorloopen. Aan de school bestaat gelegenheid tot opleiding voor M.U.L.O.-diploma en Kweek school. Met ingang van den nieuwen cursus wordt tevens onderwijs gegeven in Boekhouden en Handelsrekenen. Zierikzeb, den 18 Juni 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. A. BANNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT,- wd. Secretaris. Toelating laerliogan tot da Opsn- bara lagara school B, mot ingang van 1 September 1931. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzeb maken bekend dat de aangifte voor toelating van leerlingen tot de Open bare lagere school B in deze gemeente moet geschieden vóór 4 Juli a.s. bg het Hoofd dier school aan het schoolgebouw in de Nieuwe Boogerdstraat, bg voorkeur op Woensdag 1 Juli a s., des namiddags van 89 uur. De leerlingen moeten op 1 September as een leeftijd van ten minste 5 jaar en 6 maanden hebben en moeten dus geboren zgn vóór of op 1 Maart 1926. Zierikzeb, den 18 Jani 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. A. BANNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT wd. Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente Zie rikzee brengt ter openbare kennis, dat vol gens bij hem ingekomen schrijven de heer Commissaris der Koningin in deze provincie het voornemen heeft deze gemeente te be zoeken, op Dinsdag den 30 Juni a s. en alsdan des namiddags te 2Va ure, in het Raadhuis aan Colleges en bijzondere personen alhier gevestigd, die Zgn HoogEdelgestrenge wenschen te spreken, daartoe de gelegenheid zal geven. 0 Zierikzeb, den 25 Juni 1931. De Burgemeester voornoemd, J. C. A. BANNINK De VOORZITTER van het Hoofdstembureau in de gemeente Zierikzeb maakt bekend, dat het procesverbaal van het Hoofdstem- bureau tot het vaststellen van de uitkomsten der op 24 Juni 1931 gehouden stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeente raad van Zierikzee, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedtrgelegd. Zierikzee, den 26 Juni 1931. De Voorzitter voornoemd, J. C. A. BANNINK. De VOORZITTER van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Raad d*r gemeente Zierikzee, maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is neder- gtlegd het besluit van dat stembureau, waarbij de uitslag der verkiezing is vast gesteld. Zierikzee, 26 Jani 1931. De Voorzitter voornoemd, J. C. A. BANNINKf Dokter Amerika dient Europa genees middelen toe. De Lloedarme jrn- tiënt kan weer op krachten komen. Wat zal Frankrijk doen. Amerika's daad geen zuivere phi- lantropie. Een Oud-Hollandsch spreekwoord luidt: als de nood het hoogst is, is de reddin? nabij. Wel zeer hoog was de nood in het oude Europa gestegen, en vooral in de hartstreek, in het kloppende en zoo naar leven dorstende Duitsche in dustrieleven was het benauwend ernsti? gesteld. Diverse geneesheeren hadden be denkelijk het hoofd geschud bij het ziek bed van den armen Michel. Versterkende middelen hadden zij voorgeschreven, maar de beurs van Michel was zoo gesIonKen en daarvan moest nog zooveel af voor afbetalingen, dat de welgemeende raad een raad bleef, die niet uitgevoerd kon N.v. union] ]R OW l ELF ABRI EK v^ojperi hulst aat1 de PFPlFr-lSWAADT worden. Als we maar eens van die lastige afbetalingen toerden verlost was de kreet, die hoe langer hoe luider door de dalen en over de bergen van 'het Duitsche Rijk klonk. En zooals het meer het geval is als het een gezelschap van mensehen slecht gaat, dan geven ze elkaar de schuld. Zoo geschiedde het ook in Duitschland. De Nationaal-Socialisten en de Communisten lieten geen gelegenheid onbenut om hun wantrouwen in de re geering uit te spreken en het volk op te hitsen desnoods tot gewelddaden. Per sonen, die goed op de hoogte zijn van de Duitsche mentaliteit, 'hadden reeds een spoedige „putsch" voorspeld, uitgaande van de Nationaal-Socialisten, welke voor dit speciale doel waarschijnlijk dan wel een monsterverbond met hun ultra-roode oppositiegenooten zouden gesloten heb ben. Doch zooals eens Amerika de be slissende factor werd, dat de wereld oorlog door de Geallieerden zou worden "gewonnen Amerika heeft heden ten dage nog spijt van dien stap zoo is datzelfde land, waar machtige kapitalen nutteloos in de banken liggen, thans er weer toe gekomen om het verlossende woord te spreken t.o.v. de herstelbeta lingen. De Amerikaansche regeering stelt aan alle belanghebbenden voor alle be talingen in verband met regeerings-, her stel- en wederopbouwschulden voor den tijd van een jaar uit te stellen in dier voege, dat dit uitstel zoowel betrekking heeft op het kapitaal als op de interest en dat die schuldbekentenissen der re geeringen, welke zicb in particuliere ban den bevinden, er natuurlijk van toorden uitgezonderd. Dit is wel de voornaamste inboud van de verheugende boodschap, die Hoover over de wereld liet jkabelen. Amerika zal wel hebben ingezien, dat het bij een bloedarm Europa, dat steeds verder wordt leeggezogen niet het minste t belang heeft en.... wat moet Amerika op het oogenblik nu er toch reeds zoo'n overvloed van kapitaal is, waar men geen raad mee weet, met nog meer geld aan vangen. Aan geld is er geen gebrek, wel aan afzetgebieden en die vindt men in de allerlaatste plaats bij een verarmd volk. Daarom moet men het gebaar van Hoover niet met philantropie betitelen. Amerika handelt in welbegrepen eigen belang. Maar dit alles cijfert de groote waarde van het voorstel toch niet weg. Het behoedt Duitschland voor een alge- heele financieele ineenstorting. Tot nu toe gingen de meeste geldtransporten naar Amerika en FranKrijk, welk laatste land evenmin behoefte heeft aan nieuw kapitaal, de positie van de Banque de Frannce is de beste van geheel Europa en met de voorraden goud, die daar lig gen opgestapeld, weet men geen raad. Maar dit laatste land is bet minst enthou siast over het plan van Hoover, omdat hier nog andere invloeden dan zuiver- financieele een woordje meespreken. Toch zal dit land onder drang van de publieke opinie er wel aan moeten gelooven het moratorium, dat Hoover voorstelt aan Duitschland te verleenen, eveneens te aanvaarden. En daarbij, pluk nu eens veeren van een 'kikker. Duitschland is absoluut onmachtig te be talen en ook met het voorgestelde (mo ratorium is het nog slechts zeer gedeel telijk geholpen. Het staat wel vast dat Duitschland zbl blijven ijveren om ge heel onthevente worden van de zware herstellasten, die meer dan een men- schenleven op de zwaarbeproefde repu bliek rusten, 'het oneervolle testament van een vroegere krijgslustige generatie. Thans heeft Duitschland een jaar tijd om op adem te komen en de -meeste politici daar zullen wel denken, wie dan leeft, wie dan zorgt. Want dit morato rium moet men beschouwen als een eerste stap in ide richting om de wereld oorlog nu eens en voor goed te liqui deeren. Want ondanks verdragen, on danks plan zus en plan zoo, 'hangt de kruitdamp van de wereldwaanzien van 1914—1918 nog steeds over Europa, nu nog, na 13 jaar na het sluiten van de vrede. De stap van Hoover beteekent een merkbare ontspanning in Europa en niet daar alleen. Over de geheele wereld ko men blijken van instemming, want men verwacht en waarschijnlijk wel terecht, dat men hierdoor ook de wereldcrisis kan verlichten. Het is alsof er plotseling een geheel andere stemming in de wereld is ontstaan, een stemming van vertrou wen en vooral van hoop. En de uiterst subtiele barometers, die de beurzen zijn, wijzen naar mooi weer. Het was >dan ook meer dan noodig dat de financieele hemel, die zulk een langen tijd met zware wolken bedekt was, nu eindelijk eens een streepje zonlicht doorlaat. voor belaato Waarden, 'i-QRAVENHAQE. met Jaarlljksche uitloting. Verkrijgbaar bil alle Kassiers KERKWERVE. Dinsdag 30 Juni hoopt de Commissaris der Koningin ongeveer 15.25 n.m. onze gemeente te bezoeken. POORTVLIET. De uitslag van de ge meenteraadsverkiezing is als volgt: Uitgebracht zijn 757 stemmen; van on waarde 39 stemmen; geldig 718 stemmen. Chr.-Hist.: E. v. d. Slikke 135 St., W. Dronkers, 32 St.; G. J. de Graaft 16 st.; E. C. W. A. Geuze 22 st.; M. W. Goud zwaard 2 st.; C. v. d. Male 9 st.; Rj. Verburg 2 st.; C. A. v. Haaf ten 1 st.; C. Geuze 0 st.; J. J. v. d. Slikke 0 st,; totaal 219 stemmen. Gekozen E. v. d. Slikke (aftr.) en W. Dronkers (aftr.). Staatk. Ger.: C. P. Vogelaar 77 st.; M. C. v. As 40 st.; P. J. v. Houdt 15 St., J. v. Oost 3 pt;; J. Vroegop 13 st.; J. v. Doe zelaar 0 st.; totaal 148 st. Gekozen C. P. Vogelaar. Anti-Rev.: M. K. „Krijger 87 St.; A. W. Kjoet 5 st.; M. Lindhout 5 st.; j. Deur- looi 0 pi}.; H. v. IJsseldijk, 4 St.; C. Kur- vink 0 st.; H. Overbeeke 1 st.; totaaj 102 st. Gekozen M. K. Krijger (aftr.). Algemeen Belang: W. Carels 181 st.; H. v. Westen 34 St.; W. J. Boogaart 17 st.; A. Murre 6 st.; J. A. v. Nieuwen- huizen 6 st.; D. ftuist 5 st.; totaal 249 st. Gekozen W. Carels (aftr.), H. van Westen (aftr.) en W. J. Boogaart, in de plaats van C. J. M. Hage, die wegens vertrek uit de gemeente niet candidaat was gesteld. ST.-ANNALAND. Benoemd tot onder wijzer aan ide bijz. school te Berkel en Roderijs, de heer C. Waardenburg, alhier. VERBINDING ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN MET NOORD-BRABANT. Ged. Staten van Noord-Brabant stellen voor aan het Rijk in de kosten van de door hetzelve uit te voeren werken tot verbetering en gekapitaliseerd onderhoud van de aanlegplaatsen en toegangswegen! der na te noemen veren eene bijdrage in eens uit de provinciale kas te verleenen van Yi of 1 16.300 voor wat het veer Numansdorp—Willemstad betreft, van r/6 o; f 2512 voor wat het veer Anna-Jacoba —Zijpe betreft en van y20 0:t f 10.320 voor wat het veer Ooltgensplaat—Din- telsas, te combineeren met het veer Oolt gensplaat—Numansdorp, betreft, dit laat ste bedrag te verhoogen met f450 in geval de in het Hellegat te maken dam wordt aangesloten aan den vasten wal van Overflakkee, en als gevolg daarvan de aan het landeinde van dien dam nabij Ooltgensplaat te maken steiger meer rivierwaarts zal moeten worden verlegd; aan de Rotterdamsche Tramweg-Mpij. te Rotterdam ,over de eerste drie exploi tatiejaren van genoemde veren een jaar lij ksche bijdrage uit de provinciale kas |te verleenen in de exploitatieverliezen van die veren van 1/4 of f2875 voor wat 't veer Numansdorp—Willemstad betreft, van V6 of f4117 voor wat het veer Anna-Jacoba—Zijpe betreft en van y20 of f2250 voor wat het veer Ooltgens plaat—Dintelsas, te combineeren met het veer Ooltgensplaat—Numansdorp betreft, dit laatste bedrag te verminderen met f 750 in geval de in het Hellegat te maken dam wordt aangesloten aan den vasten wal van Overflakkee, en als ge volg de aan het landeinde van dien dam' nabij Ooltgensplaat te maken steiger meer rivierwaarts zal moeten worden verlegd. LANDBOUW EN VEETEELT. MERRIEPREMIEKEURÏNGEN. Donderdag 25 Juni werden te Zierikzee de premiekeuringen vanwege de Z.L.M. door de Prov. Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij gehouden. 2-jarige merries, geb. 1929: 1. Bom1- beuze, eig. W. ten Haaf Hz., Z.zee; 2. Rika, eig. N. A. Deïst, Dreischor; 3. Elza van Steenzwaan, eig. M. H. Krepel, Nieuwerkerk; 4. Jacoba, eig. N. A. Deïst, Dreischor, en 5. Ceres van Maaije, eig. J. Doeleman Jz., Dreischor. 3-jarige merries, geb. 1928, groote maat: 1. Gusta van Ruimzicht, eig. C. Steendijk, Nieuwerkerk; 2. Flore van Maaije, eig. J. Doeleman Jz., Dreischor; 3. Klara van Temp. Mutantur' eig. B. A. Steendijk, Nieuwerkerk; 4. Maria van Bui tenzorg, eig. J. J. v. d. Zande, Nieuwer kerk; kleine maat: 1. Kitty van Groen- hil, eig. S. J. Gast, Duivendijke; 2. Sonja, eig. W. ten Haaf Hz., Zierikzee; 3. Fe- mina van Maaije, eig. J. Doeleman Jz., Dreischor; 4-jarige merries, geb. 1927, kleine maat: 1. Juliana van Temp Mu tantur, eig. B. A. Steendijk, Nieuwer kerk; 2. Mirza van Ruimzicht, eig. C. Steendijk, Nieuwerkerk; 3. Martha van Groenhil, eig. S. J. Gast, Duivendijke; 4. Juno de Bantum, <eig. J. J. Geluk, Schuddebeurs. 5—10-jarige merries, geb. 1926—'21, kl. maat: 1. Elza van Groenhil, eig. S. J. Gast, Duivendijke; 2. Emma, eig. A. J. Steendijk, Nieuwerkerk; 3. Mirza de Moustic, eig. C. v. Oeveren, Capelle; 4. Gerda van Tempora Mutantur, eig. B. A. Steendijk, Nieuwerkerk; 5. Dora, eig. N. A. Deïst, Dreischor; 6. Elza van Temp Mutantur, eig. B. A. Steendijk, Nieuwer kerk; 5—10-jarige merries, geb. 1926—1921, groote maat: 1. Hertha van Groenhil, eig. S. J. Gast, Duivendijke; 2. Flora van Temp. Mutantur, eig. B. A. SteendijK, Nieuwerkerk; 3. Julie, eig. C. v. Oeve ren, Capelle; 4. Martha van Ruimzicht, eig. C. Steendijk, Nieuwerkerk; 5. Bonna, eig. J. J. v. d. Zande, Nieuwerkerk; 6. Sonja, eig. J. A. de Rijke, Sirjansland; 7. Lora, eig. J. J. Geluk, Schuddebeurs; 8. Grada de Bantum, eig, dezelfde (ver toond voor medaille vorig jaar). Z.L.M. Onder leiding van dhr. mr. P. Diele- man hield het dagel. bestuur der Z.L.M. op 15 Juni zijne gewone maandelijksche vergadering. Na goedkeuring der notulen werden o. m. de navolgende onderwerpen behandeld. Uitvoering TarWewet. De secretaris deed uitvoerige mededeelingen omtrent de uitvoering der Tarwewet 1931 en zet de werkwijze in Zeeland uiteen, waarna enkele vragen worden gesteld. Uiencontróle. Met leedwezen werd ken nis genomen van het totaal afwijzend antwoord van het bestuur van de U.C.B. Besloten werd krachtig te ijveren voor een eigen contröle-orgaan. Tarieven ambachtslieden. Besloten werd ota'een tweetal vertegenwoordigers te zenden naar een bespreking op het K-N.L.C. Merriekeuringen. De iheeren C. A. Üe Bruijckere te Oostburg en Alph. Aer- noudse te Sluis, hebben hunne benoeming1 tot keurmeester voor de merriekeuringen aangenomen, evenals de heeren A. L. Stallaert te Kloosterzande en Iz. de Wfil- de te St.-Maartensdijk, als plaatsverv. Ten aanzien van de wijzigingen zal nog een nadere beslissing worden gevraagd. Landbouwlmshoudonderwijs. De nieu we school te Steenwijk 'zal door een com missie worden bezocht, waarna met spoed de plannen voor de schoolbouw te Zie rikzee zullen worden uitgewerkt. Crisis in den landbouw. Het dagel. be stuur nam' kennis van het besluit van de crisiscommissie om niet in te gaan op de voorstellen van de plaatselijke! commissie te Krabbendijke, en ging met de opvatting der crisiscommissie accoord. De crisisactie zal in de eerste plaats ge leid dienen te worden door de centrale organisatie, waarmede geregeld contact wordt gehouden. UrgentieprogrammaUitvoerig Werd van gedachten gewisseld over de verdere punten, dfe op het urgentieprogramma zullen worden geplaatst. Aan het hoofd bestuur zal een voorstel worden gedaan. In het bijzonder werd aandacht geschon ken aan het credietvraagstuk en aan de bietensteun, afschaffing vleeschaöcijns of verhooging van het invoerrecht. Algemeene vergadering. De heer ir. P. G. Meijers, Rijks-landbouwconsulent, te Groningen, zal inleiden „In toelke richting zal het akkerbouWbedrijt zich onder in vloed van de tijdsomstandigheden moeten ontwikkelen". De agenda van het hoofd bestuur en algemeene vergadering wer den vastgesteld. Opening eendenfacht. Besloten werd den Minister te verzoeken, dit jaar de eendenjacht zoo vroeg mogelijk open te stellen, opdat schade aan de veldvruchten tot een minimum worde beperkt. Prijzen kalizouten. Met instemming werd kennis genomen van het adres van de drie centrale landbouworganisaties die op verlaging der kalizouten aange drongen hebben. Afzet aardappelen. Voor kennisgeving werd aangenomen een adres der drie centrale landbouworganisaties aan den Minister, om f 5000 beschikbaar te stellen voor een onderzoek naar de afzetgebie den van Nederlandsche aardappelen. Uitvoercontróle op pootgoed, Met in stemming werd kennis genomen van het adres der drie centrale landbouworgani- njjriV ECHTE FRIESCHE ^^Z0"50ctfHroH» PiLKDJLKJi-E U BTBJM. Zondag 28 Juni te Zierikzee, Wed. Hei?. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ore, do. Voori. Kleine Kerk. 10 ure, du. Barnoaw. Lath. Kerk; .10 ure, da Grottendiek van Dordrecht. Geief. Kerk. 10 30 en 6.30 ure, dr. Lonkhugeen. dhr. Geief. Kerk. 9.30, da. Hoogendoorn, 2 Leeadienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn (oude tgd). Itangelisatie Jeiufil. 10 en 7 ure, Samenkomst. Oud-Gerei. Ge* 9.30, 2 en 6 ure, ds Boone van St-Filips- land (oude tgd). Poeders en tabletten zijn alléén oohta als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert de echtheid. saties om uitvoercontróle op pootgoed van toepassing te verklaren. Bij de rond vraag werd gewezen op de omstandig heid, dat hypotheken worden opgezegd, waardoor Ide landbouwers in groote moei lijkheden komen. Opgemerkt werd, dat de crisiscommissie een adres aan Ged. Staten is gericht, betreffende eventueele garantieverleening, doch hieromtrent nog geen nadere mededeeling kunnen worden gedaan. VEBKOOPINftEN, ENZ. SCHUDDEBEURS, 26 Juni. Heden wer den alhier ten verzoeke van dhr. J. Fie- rens, ten overstaan van notaris Bier- masz, publiek verkocht: Paarden voor f163 en f362. ST.-ANNALAND. Door notaris A. 'J. Bie- rens werd ten verzoeke van de Erven van den heer P. van der Welle Pz. in het openbaar verkocht: 1.09.79 hectare (2 gem. 239V2 R-) bouwland en Zijkant- weg aan den Lagenweg te St.-Annaland. Kooper werd de heer Joh.s v. d. Male te Rotterdam voor f 1850 per gemet. POST EN TELEGBAPHIEo LUCHTMAIL VOOR INDIË. Met het vliegtuig dat Donderdagoch tend van SChiphol naar Ned.-Indië is -ver trokken, werden 24 zakken luchtpost ver zonden met een totaal gewicht van 187 k.g. 700 gr. netto. De zending bevatte 13193 brieven ber>e,den 5 gr., 239 brief kaarten en postwissels, 4033 stukken zwaarder dan 5 gr. en 1201 stuks be stemd voor tusschenliggende landen; to taal 18666 stuks. MIJchardt's Poeders Doos 45 ot. Bij Uw Drogist. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: Naar Hagestein en be dankt voor 's-Gravenmoer (toez.), J. van Rootseïaar, cand. te Poortvliet. ST.-PHILIPSLAND. Beroepen (toez.): ds. C. A. Lingbeek te Voorthuizen, thans lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. VERVOLG CLASSICALE VERGADERING TE ZIERIKZEE, gehouden op Woensdag j. 1. Synodalia. 1. Het in 't alg. regl., art. 3 en in dat voor de benoeming van Kerke- raadsleden en het beroepen van predi kanten, dat de attestatie een jaar in de gemeente moet zijn, zou door zes maan den zijn te vervangen. Classis Sneek had voorgesteld er 4 maanden van te maken, welk laatste voorstel door allen werd aangenomen. 2. Met algemeene stemmen aangeno men, dat de aftredende Kerkeraadsleden in functie zullen blijven tot de nieuw benoemde bevestigd zijn. 3. Dat voortaan jaarlijks de dubbele registers met elkander vergeleken moe ten worden, werd met algemeene stem men aangenomen. 4. Waar in de kerkelijke wetten sprake is van stemgerechtigden in verschillende artt. zullen voortaan zij als zoodanig worden aangemerkt, wier namen op de lijst van stemgerechtigden voorkomen. Door allen goedgevonden. 5. Voortaan zal alleen de Ring de diensten in de vacante gemeente hebben' vast te stellen. De gegeven redactie werd onduidelijk geoordeeld. Door allen aan genomen, de Synode als considerans toe te zenden op voorstel van de pred. Pijnacker Hordijk en Koopmans, de wijzi ging van de woorden: onder goedkeurir

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1