Zierikzeesche Él Nieuwsbode .GROOT MODEL MOCCA TRUFFEL REEPEN abonnement; Woensdag 24 Juni 1931. zierikzeesche courant. "I'jT «fifze.0*"0' advertentien Inzending Ad vertent iën HEVEA«SIa BUITENLAND. F E UILLETON7 Hat Huis van den Graaf. BINNENLAND. Meisjes Uit Stad en Provlnoio. Vreest geen Examen fijjo per 8 BuadeB f 1,50, haaeo per poat 1,80. Voor hei hnitenlwsd per J»»r 10,-. AlaoBdorLjjke momae» 5 teil. Teneh^ut Had., Waad. ea Yrjjd. Tel No. 83. - Postgiro 137477. No. 12172. Ullt.-UldllMl M.«SfU. tu 1—8 regel. 10 eta., Tea 4 regel, ea daarborea 30 et», per regel. Beel&me. 80 eta. p. regal Bjj eontreot beleagrjjk. kortlag. laaeadiag op dea dag Taa alt- gave vóór 10 are. ZU> dia 2leh van af heden op ons blad abonnoaron, ontvangen do tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers gratis. altarlljk 10 uur op dea dag v. uitgaaf i/zers/er/c HET VOORSTEL VAN HOOVER. President Hoover heeft een verklaring laten publiceeren waarin wordt medege deeld, dat de regeering der Vereenigde Staten voorstelt de betaling van alle re- geeringsschulden, die op den oorlog en het herstel betrekking hebben, voor den tijd van één jaar op te schorten met in gang van den eersten Juli a.s. De Vereenigde Staten verklaren zich dus bereid voor een termijn van één jaar af te zien van de betaling van de oor logsschulden, mits echter op de voor waarde, dat de aldus van betaling hunner schulden aan Amerika vrijgestelde schul denaars, op hun beurt eveneens een der gelijk moratorium zullen toestaan voor de onderling tusschen hen bestaande schul den en voor de herstelschulden. Het voorstel komt dus hierop neer, dat als de op de Duitsche betalingen recht hebbende mogendheden bereid zijn Duitschland voor een jaar uitstel van deze betalingen toe te staan, de Vereenigde Staten van deze mogendheden geen be taling hunner oorlogsschulden gedurende dat jaar zullen verlangen doch deze jeven- eens uitstel zullen geven. Er zou aldus voor een jaar respijt worden verkregen, waarin men zich zou kunnen wijden aan heteconomisch her stel van de wereld. PRESIDENT HOOVER. Weliswaar zet president Hoover in zijn verklaring nadrukkelijk uiteen, dat tus- sChen de schulden der geallieerden en de Duitsche herstelschulden niet het min ste verband bestaat, dat het herstel- vraagstuk, d.w.z. het vraagstuk der Duit sche oorlogsvergoeding, een zuiver Euro- peesch vraagstuk is, waar Amerika bui ten staat en de regelingen, welke dit land met zijn schuldenaren heeft getroffen, door de regeling van het herstelvraag- stuk niet kunnen worden geraakt.... maar met zijn voorstel erkent Hoover dan toch wel degelijk, dat het gewraakte ver band in waarheid wel bestaat en een op lossing van het herstelvraagstuk niet mo gelijk is zonder de medewerking van 34 Naar het Engelsch. „Wat zeg je nu!" viel Mrs. Llewellyh uit, met zijn gewone heftigheid. „Hoe zou dat nu ooit mogelijk zijn, daar ik toch een eenige zoon van een eenigen zoon ben; zooals mijn vader dit ook was." „Pardon: je grootvader had een stief broer". Andrew werd lijkwit en stamelde: „Die is immers... als kind... gestorven?'" „Ook dit valt nog te bezien. Het lijkt hoogst-waarschijnlijk, na al wat wij nu onlangs te weten zijn gekomen, dat hij niet als kind gestorven is, maar over de tachtig is geworden. Wij hebben nog maar één of twee schakels in de keten van bewijsgronden noodig, om zeker- heid te bezitten, dat wijlen John Willi ams, zooals hij dan genoemd werd, die ongeveer drie jaar geleden op Mod- bury Towers overleed, in waarheid was: Iwan Llewellyn, zoon van gravin Marya Iwanovna, zijn tweede vrouw. Is dit zoo dan zal je afstand moeten doen van „het Huis van den Graaf" met landerijen en de som, vastgezet op de gravin en VRAAGTfrVOORAL HOLLANDSCH- ZWITSERSCHE Amerika, dat tenslotte het leeuwendeel ontvangt van hetgeen Duitschland ter oorlogsvergoeding heeft te betalen. Men heeft eindelijk in Amerika inge zien, dat men zich niet meer afzijdig kan houden en het gevaar erkend, dat de noodlijdende toestand van Duitschland in zijn gevolgen voor heel de wereld moet hebben. Om Duitschland te helpen wil Amerika zijn schuldenaren een uitstel van betalingen verleenen, opdat deze niet door hun verplichtingen jegens de Ver eenigde Staten zouden kunnen worden weerhouden van tegemoetkoming jegens Duitschland. Het voorstel van Hoover is thans bij de regeeringen in onderzoek en de Con sequenties er van zullen nu moeten wor den nagegaan en men mag en moet ho pen, aat een bevredigende oplossing zsl worden verkregen. En in het bijzonder zal men in Frank rijk moeten bedenken, welke zware ver antwoordelijkheid men zou aanvaarden door deze oplossing te vertragen en zich de groote kansen te verijdelen, die het initiatief van de regeering der Vereenig de Staten, thans de wereld biedt om haar te bevrijden van den noodlottigen druk van herstel- en schuldenprobleem. DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. Op ide vraag van het Tweede Kamerlidl den heer Lingbeek betreffende instelling eener deskundige commissie van onder zoek naar de wenschelijkheid van de voortzetting der werken tot afsluiting van de Zuiderzee, heeft de minister van Wa terstaat o.to. geantwoord: 'Uit een sedert het stellen der vraag verschenen nader artikel, is reeds geble ken, dat onjuiste grondslagen zijn ge bruikt voor een betoog, waardoor in sommige kringen ten onrechte onrust is gewekt, omtrent de veiligheid der buiten de afsluiting gelegen dijken. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat de wijziging van de waterbeweging ten gevolge van de uitgevoerde werken ge regeld nauwkeurig wordt nagegaan. Tot nu toe is hierbij geen enkel feit waar genomen, dat niet in behoorlijke over eenstemming was met de verwachtingen omtrent de stormvloedstanden, gegrond op het rapport der Staatscommissie. Ook hierin ligt dus gereede aanleiding om vertrouwen in den arbeid der commissie der commissie te blijven stellen. Een goede huidverzorging ia een eiaoh dea tijda Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een dooa of tube Parol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratia een nuttig boekje over huidverzorging. ZIERIKZEE. Ook het laatst verschenen nummer van „De Kern" 'bevat in „a nutshell" talrijke artikelen uit binnen- en buitenlandsche tijdschriften, van po pulair wetenschappelijken aard, die waard zijn gelezen, onthouden en bewaard te worden. Verschenen is de eerste aflevering van het reeds het vorig jaar aangekon digde omvangrijke werk „Zeeland door de eeuwen heen", dat door de heeren M. van Empel en H. Pieters wordt ge schreven en uitgegeven door de Firma G. W. den Boer te Middelburg. Deze eer steling telt 32 bladzijden druks, interes sante, weinig bekende illustraties in een frisschen, sprekenden omslag, geteekend door W. Abeleven. haar kinderen, met samengestelden in terest van bijna negentig jaren. Je kunt 't missen, het alles betalen en dan toch nog rijk zijn, maar als ik in jouw plaats was, dan zou ik geen moeilijkheden ma ken, waar je zoon het jonge meisje wenscht te trouwen, dat het recht kon hebben, om al die schatten van je te eischen. Het is mijn zaak niet en ik ben er ook niet zeker van, of Hugh zou aangenomen worden, als hij Mary Williams vroeg, maar zoo lijkt het mij". „En toen", zei Jack, terwijl hij dit gesprek voor Amy herhaalde, „mompelde de arme kerel zoo iets van: „de misdaad komt uit" en „de dag der vergelding", en viel hij met een slag op den grond. Het is een beroerte en hij zal aan den linkerkant verlamd blijven, maar de dok toren zijn het er over eens, dat het niet enkel tengevolge van dit onderhoud kan zijn, maar dat hij al lang door zoo'n aanval bedreigd werd... Maar ik ver zeker je, kind, toen ik hem zag vallen, had ik een gevoel, of ik hem vermoord had". „Arme Jack!" zei Amy sussend. „Je hebt je heusch niets te verwijten. De eer ste verstaanbare woorden, die hij sprak, moeten de namen van zijn kinderen zijn geweest, naar ik hoor. Hij is nu buiten gevaar en ligt heel kalm en tevreden, zoolang hij maar een van de meisjes om of bij zich weet. De aflevering vangt aan met een be redeneerd overzicht van de algemeene werken, die in den loop der tijden over dit gewest verschenen zijn: de bekende kronieken van Reygersbergh, van Smal- legange, e. a. Het tweede hoofdstuk is aan de geschiedenis van den bodem ge wijd en verhaalt hoe Zeeland na tallooze' vormveranderingen eindelijk zijn tegen woordige, gedaante verkreeg, van de ver liezen aan grond door de geweldige wa tervloeden, die het gewest teisterdlen, van de volharding, waarmee de bewoners steeds weer den strijd tegen de machti gen vijand aanbonden. Voor de volgende periode (1000—1400) staan reeds tal van schriftelijke bronnen ten dienste; het hoofdstuk, dat hieraan gewijd wordt, zal naast vele namen van stroomen en polders talrijke bijzonder heden over de oudste geschiedenis van onze steden en dorpen brengen. De ver dere geschiedenis van den Zeeuwschen) bodem zal volgen; besproken zullen wor den de middelen waarmee, de organisatie waardoor de strijd tegen het water ge voerd werd. Op deze geschiedenis van den bodem volgen eenige bijzonderheden over de Zeeuwsche bevolking zelf. Dan komt de politieke geschiedenis aan de beurt. Eindelijk hoofdstukken over de economische geschiedenis, de ontwikke ling van het rechtswezen, de geschiedenis van het kerkelijk en godsdienstig leven, enz., enz. In 't bijzonder vragen wij de aandacht voor de illustraties in dit werk, omdat vele daarvan een afbeelding geven van kaarten en platen, die voor deze nog nimmer werden gereproduceerd. Bij Kon. besluit is met ingang van 23 Juli benoemd tot dijkgraaf van den Borrenbroodpolder, de heer C. Gast te Brouwershaven. Gedep. Staten hebben benoemd met ingang van 1 Sept. a.s. tot adj .-commies de béér J. M. Verhage, klerk ,ter griffie, te Middelburg. SEROOSKERKE. De uitslag der ver kiezing van den gemeenteraad, gehou den op 23 Juni luidt als volgt: Aantal uitgebrachte stemmen 130; van onwaar de 8; aantal geldige stemmen 122; kies- deeler 173/7. Uitgebracht zijn op lijst I 58 st. en wel P. Geleijnse Az. 30; P. Berrevoets Sz. 12; S. Geluk 5; A. J. Oosse 8; M. de Blonde 0; C. Hart Cz. 0; Jan Hanse Sz. 0; P. Geleijnse Lz. 0; J. van den Bos 0. Op lijst II werden uit gebracht 64 st., verdeeld als volgt: P. Goemans 20; J. Klompe 17; N. Moelker 4; P. A. Legemate 10; J. J. Pieterse 1; J. A. Kostense 2; J. Verboom Jz. 5; K. J. de Oude, geb. Linders 3; J. Prince 1; J. J. de Jonge 0; C. v. d. Male 1, en W. P. K. Moelker 0. Gekozen zijn ;van lijst I, P. Geleijnse Az., P. Berrevoets Sz. en S. Geluk. Van lijst II, P. Goe mans, J. Klompe, N. Moelker en P. A. Legemate, zoodat de nieuwe raad in zijn oude samenstelling terug zal komen. KERKWERVE. Openbare raadsvergade ring op Donderdag 18 Juni. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Na lezing der notulen worden achtereeu- eenvolgens door den voorzitter voorge lezen de rekening en verantwoording der gezondheidscommissie 1930 (ontvang sten f 1331.22, uitgaven f 940.04, goed slot f 39148); de goedkeuring van Ged. Staten op de geldleening voor de wa terleiding; de begrooting der gezond heidscommissie (in ontv. en uitg. op f 1306.44; rekening 1930 van de brand- weerbond, waarvan de gemeente ook lid is (ontv. f 362, uitg. f |261.145, 'goed slot fl00.855); begrooting idem voor 1932 (in |ontV. en uitg. op f 465.856); begroo ting van den keuringsdienst voor 1932 van Zzee, Kerkwerve en Noordgouwe (in ontv. en uitg. op f3771.75). Bij de HOOFDSTUK XXV. Heel de familie verheugde zich over de verzoening van Mr. Llewellyn met zijn dochters. Ze was op zoo'n natuur lijke wijze tot stand gekomen, dat er geen aanleiding in was gevonden tot eenig gepraat. Mr. Llewellyn was plot seling ziek geworden en had Evelyn en Helena wenschen te zien, zoodra hij spreken kon. Tegenover den ziekteaanval van haar man en de tegenwoordigheid van haar dochters in huis, moest Llewellyn zich wel goed houden. Mogelijk gaf het haar een gevoel van veiligheid, om de meis jes bij zich te hebben, nu in deze crisis. Zij twas niet gewoon, om aan de gezond heid van haar man te denken, vervuld als zij altijd was geweest van ha,ar eigen toestand. In den grond van haar hart moet zij natuurlijk haar kinderen hebben lief ge had, zoodat de ontmoeting dan ook niet zonder wederzijdsche ontroering plaats had. Het kwam bij de meisjes niet op, om haar moeder eenig verwijt te doen; met de veerkracht der jeugd wisten zij zich over dit alles heen te zetten en waren enkel vervuld van de gedachte, dat haar vader ziek was en diat haar moeder haar noodig had. De wijze, waarop de ontmoeting plaatö laatste maakt de heer v. d. Sluis de opmerking, dat we voordeeliger uit zou den zijn, als we hier zelf een slacht plaats hadden. De voorzitter zegt, dat de onkosten daarvan te groot zouden zijn voor de weinige gevallen. Alles wordt z. h. st. goedgekeurd. Eveneens wordt voorgelezen het verzoek van het bestuur der school „Samuel" om be schikbaarstelling van gelden voor nieuwe banken, noodig wegens grooter aantal kin deren in 't derde lokaal, kachel en gor dijnen voor die school. Daar gehandeld zal worden in overleg met het gemeente bestuur stellen B. en W. voor de be- noodigde gelden toe te staan. Nadat de voorzitter en wethouder Viergever een vraag van den heer v. d. Linde en een opmerking van den heer Fondse, 'be treffende bovenstaande hebben beant woord, wordt de aanvraag z.h.st. toege staan. Op het adres van de P.Z.E.M. om ontheffing van de bepaling van artikel 54 van het reglement van motoren en rijwielen, welk adres door den voor zitter wordt voorgelezen, wordt gunstig beschikt z.h.st. Thans is aan de orde de bespreking over en het nemen van een besluit voor aanschaffing van een brand spuit. B. en W. hebben gevolg gegeven aan het besluit in de vorige vergadering om in „vraag en aanbod" een advertentie daarvoor te plaatsen. Een 14-tal aanbie dingen van tweede hands- en nieuwe hand- en motorspuiten zijn ingekomen, die alle worden voorgelezen, waarvan aan de hand daarvan en de bijgevoegde photo's een algemeene bespreking volgt. Het resultaat daarvan is, dat geen hand spuit zal aangeschaft worden, maar een met motorische kracht en dat B. en W. worden gemachtigd verdere onder handelingen aan te knoopen met de ,Fa. v. d. Ploeg te Apeldoorn, naar aanleiding waarvan de raad-^ dan later zijn besluit kan nemen. De wijziging der begrooting 1930, voorgesteld door B. en W., wordt z.h.st. goedgekeurd. Nadat weth. v. d. Cingel nog heeft opgemerkt dat nog geen besluit is genomen op 'het verzoeK van J. J. Boot om vergoeding inzake de arbeidsbemiddeling, wat bepaald wordt voor de volgende vergadering, heeft ver volgens sluiting plaats. HAAMSTEDE. Zaterdag j.l. hield de Tuinbouwvereeniging „SchouwenDuivie- land" een algemeene ledenvergadering in de zaal van hotel Bom, onder voorzit terschap van den heer H. v. Toledo. Deze heette allen welkom, in 't bizonder dhr. J. Adema, controleur bij den plan- tenziektekundigen dienst te Goes, de spre ker voor deze vergadering. Dhr. v. To ledo herinnerde aan den crisis, die ook de tuinbouw doormaakt; hij verklaart zich nog geen pessimist in dezen en heeft vertrouwen in ide toekomst, die, naar hij hoopt, wederom een opleving van den tuinbouw, ook in deze streek' zal geven. Hij bespreekt in 't kort de aan staande stichting der tuinbouwschool te Haamstede en hoopt, dat theorie en practijk in dezen mogen samenwerken tot de opkomst dezer omgeving en mo gelijk tot invoering van nog andere loo- nende teelten. Daarna geeft hij 't woord aan den secretaris, dhr. C. O. J. Hen- drikse, tot lezing der zeer uitvoerige notulen van de vorige vergadering, welke notulen onveranderd [worden vastgesteld. Na behandeling iVan enkele zaken van huishoudelijkeh aard verkreeg dhr. Ade ma het woord voor een causerie over „Plantenziekten in de tuinbouwgewas- sen". Spreker behandelde op zeer zake lijke 'wijze de meest voorkomende ziekten van pruim, appel, peer, perzik, kruisbes, aalbes en een doelmatige bestrijding daarvan, benevens den strijd tegen scha delijke insecten voor deze teelten. Met gespannen aandacht Werd zijn nuttige en leerzame verhandeling gevolgd, waar had, maakte dan ook geen ongunstigen indruk op haar schoonzoon. „Neem mij niet kwalijk, dat deze ont vangst zoo weinig vormelijk is", had zij gezegd, zich tot hem wendend. „Maar er zijn dingen tusschen ons getreden, waardoor onze verhouding verstoord was. Gelukkig zijn die nu uit den weg geruimd". Evelyn vooral was diep getroffen, toen zij haar vader zag, zoo zwak en ver ouderd leek hij, en zoo machteloos en hulpeloos. Het eenige, dat hij er nog met de grootste moeite uitbracht, was: „EvelynI... Helena!... Vergeeft mij!" Holwell was mee de ziekekamer bin nen gegaan en gevoelig van aard, als hij was, had hij zeer goed begrepen, wat er jn de harten van de zusters moest omgaan, toen zij haar vader daar Zoo hulpeloos zagen. „Het doet mij leed, dat ik u zoo ziek vind en ik zal u ook niet lang vermoeien}. Ik wilde u enkel maar zeggen, hoe ge lukkig ik mij acht, dat ik de liefde heb gewonnen van zulk een meisje, als uw dochter". Iets als. een glimlach trok over het ge laat van Andrew Llewellyn en stamelend sprak hij weer: „...word wel beter... 1 Hugh... ik wil de... Hugh zien..." „Binnen enkele dagen zal die hier zijn", luidde het geruststellend antwoord. want er ie een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn ver krijgbaar in kokers van 75 ot. bij Apoth. en Drogisten. in spr. beloofde na de pauze op de excursies een aanschouwelijke verduide lijking te geven. Onder applaus der ver gaderden dankte de voorzitter den spr., die nog enkele gestelde vragen beant woord had, voor zijn duidelijke uiteen zetting. Na de pauze reed men met eeni ge auto's naar den proeftuin, waar drui ven-, meloenen-, boonen-, aardbeienteelt enz. bezichtigd werden en dhr. Adema verklaarde, dat alles keurig in orde was (een genoegdoening voor den actieveni tuinbaas). Vervolgens ging de tocht naar de tuinen van prof. dr. J. M. Janse en dhr. v. Toledo; in deze groote boom gaarden, die ieder jaar vrij groote kwan- tums fruit leveren en vakkundig behan deld Worden, getuige den gezonden stand der boomen en hun flinken aanslag, wer den enkele ziekteverschijnselen bekeken en besproken. Bij dhr. v. Toledo werd door de Firma Timmerman Verbeek te Zierikzee de Pettra's verstuiver met Colodust (zwavelpreparaat) gedemon streerd. In de kassen van genoemden heer werden de reeds vrij zware en ge zonde druiventrossen bekeken en waren eenige jongelui onder het genot van ra- diomuziek aan het z.g.n. krenten der druiven (het .uitdunnen der trossen, tot het verkrijgen van flinke vruchten). Ten slotte reed men naar de uitgebreide cultures van de N.V. „Nieuw Haamstede", waar behalve de kassen- en bakkenteelt (tomaten, komkommers en meloenen) ook de vollegrondsteelt (bloemkool, wortelen, enz.), benevens de bollenvelden en het prachtig te velde staand koolzaad Werden bezichtigd. Men stond verbaasd over de uitgebreidheid der verschillende teelten; O. a. was een veld bezet met 56000 bloem- koolplanten, waarvan reeds druk gesne den Wordt; van dit gewas is ruim 300.000 stuks luitgepoot, ook de andijvieteelt is verbazingwekkend. Evenals alle inrich tingen, die wij bezochten, gat ook deze den indruk van goed beheer en intensie ve teelt. Vergadering en excursie zijn dus vruchtbaar geweest en hebben bij de deelnemers een aangenamen indruk achtergelaten. NIEUWERKERK. De alhier gehouden collecte ter ondersteuning van den Ge- wapenden Dienst 'heeft opgebracht de som van f29.905. STAVENISSE. De zoo gevreesde aard appelziekte (phytorph inf.) vertoont zich helaas alhier weder, zoo goed in de vroege als in de- late soorten. THOLEN. De heer A. J. Voerman, ma joor der rijksveldwacht alhier, is in ge lijke functie met ingang van 1 Aug. a.s. overgeplaatst naar Vlissingen. PROV. STATEN VAN ZEELAND. Bijdrage Provincie verplee g- kosten krankzinnigen. Bij besluit van 23 Juli 1925 werd be paald, dat van wege de provincie een vierde der verpleegkosten per jaar en per patiënt tot een maximum van f210 wordt betaald voor armlastige krankzin nigen. Het totaal bedrag over 1930 was niet minder dan ruim f75000, terwijl de provincie dezen last geheel vrijwillig op zich heeft genomen. Art. 39 der Armen wet brengt de kosten integraal ten laste der gemeente of instelling van weldadig heid; eene verplichting voor de provincie om hierin een bijdrage te verleenen, kent de Wet niet. Waar ook uit anderen hoof de steeds zwaardere offers van de Pro vinciale kas worden gevergd, terwijl an derzijds als gevolg der ernstige crisis de bronnen van inkomsten gedurende de Maar nu trad de pleegzuster tusschen- beide met de waarschuwing, dat Mr. Llewellyn voor dien dag genoeg emo ties had doorgemaakt; dat hij nu persé rust moest hebben. Hugh vond zijn vader al weer heel wat sterker en over het geheel beter, dan toen hij ,op Kerstdag thuis kwam. Dienzelfden avond had hij een zeer ernstig en zakelijk onderhoud met Jack Huish. Dat Hugh's vader ooit weer de oude kon worden, was eenvoudig uitge sloten, maar dat een ander zijn plaats moest innemen, stond vast. En Hugh voelde zich de aangewezen persoon; dus ofschoon hij er van aanleg nooit veel' voor gevoeld had, was hij bereid. „We waren trotsch op je, Hugh, toen je in Oxford promoveerde. Maar wil je wel gelooven, kerel, dat we diu nog trotscher op je zijn?" „Dank je", antwoordde Hugh kortaf. „Ik wist, dat je mij begrijpen zoudtl" Mrs. Tweedie klopte hem op den schouder en zei dat hij „een brave jon gen" was, toen ze dien middag een oogenblik met hem alleen was. Mary Williams keek hem aan, met een blik vol waardeering, toen zij hoor de van zijn koen besluit. En zoo bleef Hugh dus niet onbeloond voor deze opoffering van zijn geestelijke aspiraties. .s 1 (Wordt vervolgd)^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1