Zierikzeesche Nieuwsbode .GROOT MODEL mocca truffel REEPEN Inzending Advertentiën N. II. VADE8LANDSCUE BANK 6% 06LIGATIEN a 100% llflalHEERENBAAI Vrijdag 19 Juni 1931. zierikzeesche courant. ADVERTENTIEN EERSTE BLAD HEVEA Algsmaen Overzicht. Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Uit Stad en Provinole. Midi- Ik GeneesAlIes ABONNEMENT; fija per 8 aaaandem f 1,60, frueo per po«t f U80- ^°°r beitenlud per jaar f 10, Afaoaderlgke aamaer» 5 Mal. Tenehfiat Mnd., Waad. en Vrgd. Tel. No. 82. - Poet^iro 18TITT. Taa 1—8 regela <0 eta., w 4 regela en daar bore* 20 eta. per regel. Beolaaaea 80 eta. p. regel, py can tract belangrijke korting. Inaending op dei dag Taa nlt- gaTe vóór 10 «re, SBaaasssaa Olt nummer beataat uit 2 bladen. 2lj, dia zich van af heden op ons blad sbonnesren, ontvangen do tot 1 Juli a.s. verschijnende nummars gratis. sltsrillk 10 nor op de* dap v. aitpaaf FIETSBANDEN! Jicht loopend yzersterk. Toelating leerlingen tot de school voor uitgebreid lager onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS «ra Zierikzee maken bebend, dat de aangifte voor toelating van leerlingen tot de Open bare school voor uitgebreid lager onderwjjs in dez-s gemeente kan geschieden vóór 4 Juli a.s bg het Hoofd dier school, in h*t. school gebouw aan de Lange Sint-Jamt raat en wel iederen werkdag tijdens de schcolaren. Toegelaten kunnen slechts women leer lingen, die ten minste zes leerjaren van eene lagere school hebben doorloopen. Aan de school bestaat gelegenheid tot opleiding voor M.U.L O-diploma en Kweek school. Met ingang van een nieuwen cursus wordt tevens onderwijs gegeven in Boekhouden en Handelsrekenen. Zierikzee, den 18 Juni 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. A. BANNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT, wd. Secretaris. Taalating laerlingtn tot da Open bare lagers school B, met iegang van 1 September 1931. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat de aangifte voor toelating van leerlingen tot de Open bare lagere school B in deze gemeente moet geschieden vóór 4 Juli a.s. bg het Hoofd dier school aan het schoolgebouw in de Nieuwe Boogerdstraat, bij voorkeur op Woensdag 1 Juli a-s., des namiddags van 8-^9 uur. De leerlingen moeten op 1 September a s een leeftjjd van ten minste 5 jaar en 6 maanden hebben en moeten dus geboren zgn vóór of op 1 Maart 1926. Zierikzee, den 18 Jani 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT wd. Secretaris. Wat er in Finland geschiedt. Crisis in den landbouw en Lappo- beweging. De scheepsramp te St.- Nazaire. Duitschland weer rustig. In het hooge Noorden van Europa ligt de republiek Finland. Over het alge meen zien wij deze jonge republiek, die is ontstaan uit het vroegere Russische Tsaren-rijk te veel over het hoofd. Maai de berichten, die zoo nu en dan over deze republiek in de couranten verschij nen, wijzen er op, dat het een land is als elk ander land in Europa en onder de zelfde kwalen gebukt gaat als de staten, die meer in het centrum van Europa liggen. Ook naar Finland is de malaise- storm gewoea en heeft hoofdzakelijk weer /de boeren geteisterd, zoodat reeds zeer velen daarvan in financiëele moei lijkheden zijn gekomen. Het aantal fail lissementen en executies is in sommige gewesten van dit land verbazend hoog. En het komt daar dan ook niet zelden voor dat de boerderijen bij verkoop voor tien of vijftien procent van de waarde worden verkocht. De bevolking heeft met protestdemonstraties en petitionnementen aandrang uitgeoefend op de regeering om bepalingen in het leven te roepen, waarbij executieve verkoopingen van vaste goederen, die eigendom zijn van landbouwers, voor den tijd van enkele jaren verboden zouden worden. Deze actie heeft evenwel weinig succes gehad. Maar thans hebben de boeren andere maatregelen genomen. Zij hebben er zelf voor gezorgd, dat de executieve verkoo pingen niet meer doorgaan. En dezer dagen zijn zij er in geslaagd den verkoop van een groote boerderij in het kerspel Pikhi bij Abo te verhinderen. De eigenaar had de rente van zijn hypotheek niet kunnen betalen, en de hypotheekbank had daarom executieve verkooping aan gevraagd. Toen de veiling zou beginnen hadden zich honderden boeren op het erf ver zameld en eischten dat de verkooping in open lucht zou plaats vinden. Dit werd echter niet goedgekeurd. De veiling be gon daarop in een der kamers van het huis. Alle boeren trachtten naar binnen te komen. Een geweldig gedrang ont stond. Enkelen verlangden, dat de vei ling direct zou uitgesteld worden. Toen het districtshoofd vroeg voor hoe lang, antwoordden zij: tot de regeering en de Rijksdag de eischen van de boeren hebben ingewilligd. Het districtshoofd trachtte toen onder hevig gejoel der boeren de veiling voort te zetten. Er werd belachelijk laag geboden, maar ten slotte "3jn toch tot tien procent VRAAGT VOORAL HOILANDSCH- ZWITSERSCHE voor belaste Waarden, 'l-QRAVENHAGB. met Jaarlljkscb8 uitlating, Verkrijgbaar bij alle Kassiers van de waarde. Toen begonnen de boe ren het volkslied te zingen. Het districts hoofd en de andere ambtenaren stonden op. De veiling werd geschorst. Aan de gouverneurs van alle provincies is een missive gezonden, waarin zij worden aan gespoord om met alle ten dienste staan de middelen te zorgen, dat het gebeurde in Pikhi in andere plaatsen niet zal wor den nagevolgd. De gouverneurs moeten de bevolking duidelijk maken, dat ze door dergelijke daden de goede zaak, die zij denkt te bevorderen, slechts tegen werkt. De regeering is de plannen aan het uitwerken om de landbouwers, die in moeilijke economische omstandigheden verkeeren, te helpen. Dat de toestand in Finland verre van rooskleurig is, blijkt wel uit het feit, dat in de eerste vijt maanden van idit jaar 1700 executieve verkoopingen hebben plaats gehad. Niet onwaarschijnlijk is, dat achter de beweging de Lappomenschen staan, die den vorigen zomer Finland trachtten te terroriseeren, doch ten slotte toch zich moesten terugtrekken en hun actie in meer normale banen moesten leiden. Frankrijk is door een ramp getroffen, zooals die de laatste jaren in de geschie denis van de wereldscheepvaart niet is voorgekomen. We moeten teruggaan tot het vergaan van de „Titanic", die op een ijsberg liep om een scheepsramp te vinden, die zoo verschrikkelijk is als die met ;de „St.-Philibert". In enkele seconden tijds ging een volkomen zee waardig, doch waarschijnlijk overbelast schip met bijna vijfhonderd menschen naar de allesverslindende diepten der zee. Zoo heerschte er vreugde om een genoten zomervacantiedag, zoo was er het akelige masker van den dood, dat de vreugdetrekken deed verstarren. Voor zoover men heeft kunnen vaststellen zijn er pl.m. 500 menschen, vrouwen, man nen en kinderen verdronken.... De nieuwe president Doumer treedt dus aan het bewind onder een omfloerste vlag, want dit scheepsongeluk beteekent voor Frankrijk een nationale ramp. De dreigende crisis in Duitschland naar aanleiding van de afkondiging van de noodverordening, is, dank zij de ge wijzigde houding der sociaal-demo craten, voorloopig afgewend, en ofschoon we niet het optimisme kunnen deelen van de bladen, die schrijven, dat de Duitsche crisis definitief bezworen is, gelooven we toch wel, dat het de eerste weken wel zal losloopen, ofschoon men met de extremistische nazi's en commu nisten in Duitschland op alles moet zijn voorbereid. SprUtol. BlJ aïIe Drogisten Pot 90 eft. Tube 50 cfc. Zeep 60 ct. 3IMN E^TTA N D. TWEEDE KAMER. In verband met een zekere ongerust heid, die de uitvoering der Tarwewet in bepaalde kringen heeft opgewekt, en met het doel om aan die ongerustheid zoo mogelijk een einde te maken, heeft de heer mr. P. J. Oud (v.d.) Woensdag een interpellatie gehouden. In een 12-tal vra gen had de heer Oud neergelegd, wat hij wilde weten en aan de hand van die vragen opperde hij eenige bezwaren tegen punten, die thans reeds bekend gewor den zijn. Er staat nog niets vast, een algemeene maatregel van bestuur is er nog niet en toch doet het regeeringsbuj- reau reeds mededeelingen aan de bakkers en worden in de provincie reeds maat regelen van uitvoering genomen; dit achtte de interpellant niet juist. Minister Ruys Wees er op, dat ten aan zien van de Tarwewet allerlei geruchten de ronde doen, die dikwijls allen grond missen. In de eerstee dagen van Juli zal de aangekondigde algemeene maatregel verschijnen. Bedrijven, die op ongemengde bloem zijn aangewezen, zullen die inderdaad1 mogen betrekken onder controle en met medewerking van een daartoe door be langhebbenden te stichten meelcentrale De prijs en leveringsvoorwaarden van de inheemsche tarwe zijn overgelaten aan de tarweorganisatie en de handelaren en in de meeste streken is reeds overeen stemming bereikt. Om een soepel verloop der onderhandelingen te bevorderen, heeft 'de minister aan partijen doen we ten, dat hij zich kan vereenigen met een richtprijs van f 12,50 per 100 kilogram. Een gedeelte van den prijs zal worden ingehouden voor nadere verrekening met de bedoeling dit bedrag later uit te keeren. Concurrentie zal prijsopdrijving voor komen. Mocht dat toch voorkomen, dan zal de regeering na een half jaar maat regelen kunnen memen. Spr. verwacht een stijging van den broodprijs met 1 cent per 8 ons. De kosten van de uit voering der wet zijn getaxeerd op 25 ct. per 100 K.G., maar zullen vermoedelijk slechts 16 17 leent bedragen. ZIERIKZEE. De door de Kring Schou wen en Duiveland der Gewest. Tarwe organisatie voor Zeeland belegde alge meene vergadering, gehouden op Don derdag 18 Juni j.l. in het „Huis van Nassau" was goed 'bezocht. In zijn ope ningswoord heette de voorzitter, dnr. J. C. van Langeraad, de aanwezigen har telijk welkom op deze eerste algemeene verg., zette vervolgens uiteen waarom de tarweorganisatie er is en legde er den nadruk op dat de" landbouwers moe ten trachten de best mogelijke resul taten van de uitvoering der Tarwewet te verkrijgen, zulks in samenwerking met de handelaren, waartoe hij de mede werking inriep van alle aangeslotenen. Vervolgens las de voorzitter de bekende circulaire voor van het Gewestelijk be stuur voor Zeeland, waaruit we in ons Vrijdagnummer reeds een en ander aan stipten, en drukte er zijn spijt over uit dat de heer Siebenga niet aanwezig Kon zijn om een en ander over de Tarwe wet nader uiteen te zetten. Spr. is ech ter 'bereid zooveel mogelijk de even tueel te stellen vragen te 'beantwoorden. Deze rezen dan ook spoedig uit den boezem der vergadering op. Zoo ont spon zich eenige discussie over het le veren van tarwe aan molenaars, waar bij het bestuur opmerkte, dat er vaak genoeg op verschillende plaatsen en bij verschillende gelegenheden op gewezien is dat van vervoer kennis moet worden gegeven, want waar het gaat om de aanwezige voorraden, kan men dus niet zonder aanvrage gaan verkoopen. Opeen vraag van dhr. H. P. v. d. Zande, ant woordde de voorzitter dat men zich niet ongerust behoefde te maken over de te ontvangen f2.50: de handelaar moet koo- pen volgens de uitbetalingsprijs en niet volgens de richtprijs en hoe de land bouwer ook accoord maakt met den han delaar, hij ontvangt na aflevering toch de f2.50 (ongeveer). De heer v. Vessem informeerde hoe het komt dat hier f2.50 wordt betaald, in Noord- en Zuid-Hol land f 1 en in Groningen de dagprijs, waarop de voorzitter antwoordde dat de 8 organisaties op zichzelf kunnen werken zooals zij willen, al is de wet voor geheel Nederland. De heer Berman vroeg waar wordt uitgemaakt welke kwa liteit men levert. De voorzitter lichtte toe dat de officieele keuring bij aankomst aan de fabriek geschiedt. Bij eventueel meeningsverschil is arbitrage mogelijk. Een monsterkeuring, zooals hier heeft plaats gehad kan dus goed werken, daar men zoodoende weet waar men zich aan te houden heeft. Het is natuurlijk steeds mogelijk, dat men van den hoogere kwaliteit in een lagere wordt ingedeeld en omgekeerd. Eventueel voor- of na deel is dan vanzelfsprekend voor de han delaren. De heer van Dijke deelde mede dat hem van de zijde van de commissie van advies is medegedeeld dat de mo lenaars vrij zijn mits ze aan hun 100 o/0 Zeeuwsche Tarwe komen, Zoodoende zou den de landbouwers evengoed „vrije" tarwe kunnen kweeken als voor de or ganisatie. De voorzitter antwoordt hier op dat ieder lid verplicht is zijn ge- heele voorraad op te geven, het is ecfi- ter niet verplicht lid te worden van de organisatie. Zoodoende kan er toch een vrije markt bestaan. Overigens acht hij deze kwestie niet van belang voor een tarweorganisatie. Daar niemand ver der meer het woord verlangde, dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun opkomst en verzocht hen die iets te vragen mochten hébben, zich te wendem tot een der bestuursleden, welke allen gaarne bereid zijn alle gewenschte in lichtingen te verstrekken. Met een op wekking om mede te werken om tot goede resultaten te komen sloot hij hier op de vergadering. Met ingang van 1 October a.s. is verplaatst van Molengraaf naar Brui- nisse de Rijksveldwachter brig. tit. M. van Engelen. Ten behoeve van het gemeente museum zijn ten geschenke ontvangen: van den heer J. B. Kooijman, een Schouwensche sjees, z.g.n. flaget-sjees, uit de 2e helft der 18e eeuw; een mol- bord en een meekrapzetter; van den heer H. E. Beelaerts v. Em- michoven, een foto van de huizen N.- zijde Oude Haven van A 338 tot on geveer A 348, genomen in 1891; van de familie Kunst o.a. een tinnen peperbus; van den heer C. Mensch, een oud Oost-Indisch kwartje. De boot, die Zondag de deelnemers naar den Vrijz. Landdag te Goes over zal brengen, vaart 7 uur af. De traditie getrouw was de verga dering van de Zierikzeesche Oranjever. Donderdagavond weer slecht 'bezocht. De finitieve plannen werden nog niet ge smeed, doCh wel werd besloten de Ko- ninginneverjaardag, zij het dan op be scheiden schaal, feestelijk te herdenken. Het kardinale 'punt was ook ditmaal de dubbeltjeskwestie. Een lijst zal gepresen teerd worden bij de beter gesitueerden en getracht zal worden met een mini mumbedrag een maximumfeest te vieren. Als eventueele programpunten werden naar voren gébracht: wedstrijd in het versieren van straten, sport (korfbal en athletiek), zwemwedstrijden, ballonwed strijd, tentoonstelling van monsters groen ten, fruit en bloemen (tevens wedstrijd) en een ringstekerij met paarden en sjeezen. Diegene, welke nog een aardig nummer voor 31 Augustus weten ge lieven dit mede te deelen aan denseqe- taris, den heer J. E. van den Broek, Kraanplein. Donderdagavond had in de ge meentekamer (Oude Haven) alhier de eerste kennismaking plaats tusschen de heeren landbouwers van Zierikzee en het afdeelingsbestuur der Christelijke Land- aibeidersbond. Door het hoofdbestuur te Utrecht was de uitnoodiging verzonden en een vertegenwoordiger der organisa tie leidde de 'besprekingen. Deze sainen- spreking wordt gevolgd door een andere op korten termijn. Vrijdag 26 Juni of Donderdag 2 Juli a.s. voor practisch werk. De afdeeling groeit geregeld; thans zijn er pl.m. 80 leden en in voorbe reiding is de oprichting eener adspi- rantenclub. Vele klachten komen geregeld in over den zeer slechten staat van on derhoud van den weg gaande van het veer Anna Jacoba-Zijpe naar de Noord- Brabantsche grens. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, heeft zich naar aanleiding daarvan gewend tot het gemeentebestuur van St.-Philips- land om te verzoeken maatregelen te treffen, die een spoedig herstel van den weg kunnen bevorderen. Een gelijk ver zoek is gericht tot het Bestuur van Piet Waterschap Rumoirt, die mede onder houdsplichtige van dezen weg is. Mej. E. H. J. M. den Boer alhier slaagde voor het 27 Mei en 10 Juni j.l. gehouden examen ter verkrijging van het Hanzediploma, dal haar werd uitgereiiit door de Ned. R.K. Middenstandsbond. ZONNEMAIRE. De uitslag der Woens dag gehouden verkiezing voor den ge meenteraad is als volgt: Lijst I (C.-H.), de heeren Slootmaker, Verseput, van Dijke en de Reus, resp. 36, 13, 1 en 3 st., samen 53 st. Waarschijnlijk ge kozen no. 1 der lijst. Lijst II (S.D.A.P.), de heeren Hooze, van der Meer, Vos hol, van AlmkerK en van Kooten, resp. 80, 45, 1, 1 en 1 St., samen 128 st. Waar schijnlijk gekozen no. 1 en no. 2 der lijst. Lijst III, (A.-R.), de heeren van der Bijl, van Splunder, P. van DijKe en van 'de Panne, resp. 49, 83, 14 en 2 st., samen 148 st. Waarschijnlijk geKozen no. 1 en no. 2 der lijst. Lijst IV (V.B.), de heeren van den Bout, Akkerdaas, Vis, Verseput en Roelvink, resp. 87, 14, 19, ECHTE FRIESCHE 20-50d. per ons FRED IKEEURTKN Zondag 21 Juni te Zierikzee. Ned. Hokt. Keik. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Pgnaoker Hordgk (Doopsbediening). Kleine Kerk. 10 ure, ds. d. Griend. Luth. Kerk; Geen dienst. Geref. Kerk; 10.30 en 6.30 ure, dr. v. Lonkhugzen. Oh». Gexef. Keifc. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tgd). Irangeliaatie Jeraél. 10 en 7 nre, Samenkomst. Oud-Geref. Ge* 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tgd). i t en 4st., samen 125 st. Waarschijnlijk gekozen no. 1 en no. 2 der lijst. Uitgebracht 471 st., waarvan 17 van onwaarde, geldig dus 454 st. Kiesdee- ler 64g/7. OOSTERLAND. De uitslag der stem ming voor leden van den gemeenteraad is als volgt: Uitgebrachte stemmen te Oosterland 661, Sirjansland 155, totaal 816, van onwaarde 14 stemmen. Lijst 1, (A.R.), J. M. de Weeze, 125; A. S. van Hoeve 50; Gov. de Jonge 7; L. Stouten Joh. 17; Mar. Capelle 0; Anth. Kloote 2; totaal 202. Lijst 2 (S.G.P.), M. van As 68; L. M. Bolle Mz. 17; Jac. v. d. Have Fz. 7; M. Bolle 3; Joh. de Jonge 3; C. Krabbe 4; totaal 102. Lijst 3 (Volkskiesvereeniging), J. J. de Vos 193; F. v. d. Hulle 19; H. v. d. Maas 2; A. Timmerman 2; Joh. Dorst Mz. 2; Joh. Hage H.Kz. 5; Joh. Zwager Dz. 3; P. v. Dijke 0; totaal 226. Lijst 4, (C.-H.), H. P. Hendrikse 59; L. v. d. Veer 5; J. H. Viergever 3; J. Stoutjes- dijk 9; P. Bal 11; A. Hanse Dz. 3; to- taat 90. Lijst 5 (V.B.), C. M. Zeijler 78; P. J. Fluijt 69; J.b de Rijke 21; Joz. Beije 9; M, Otte 4; J. H. Flohil 0; totaal 181. Gekozen: J. M. de Weeze (aftr.), A. S. v. Hoeve (aftr.), M. van As (aftr.), J. J. de Vos (aftr.), C. M. Zeijler (aftr.), F. van der Hulle, H. P. Hendrikse (aftr.). li Uw kleine gevallen, en heeft 10 do huid geschaafd, geen nood. Wat Iga er opl Dat ver zacht de pijn direct en binnen een paar dagen la het genezen. Voor alle hufdvenNondingen Iga. '-er groote doo3 fco»J f 0.30 ST.-PHILIPSLAND. Woensdag 17 dezer werd alhier verkiezing gehouden voor den Gemeenteraad. Op gezamenlijke lijsten werden uitgebracht 905 stemmen. Kiesdeeler 1292/7. De stemmen waren als volgt verdeeld: Lijst I, P. J. de Ruijter 157 st., G. E. Noorthoek 2 st.; totaal! 159 st. Gekozen dhr. P. J. de Ruijter» Lijst II, A. M. v. Dijke 206 st., L. Neele 9 St., P. Mol 65 st., M. Verwijs 3 st., Adr. Venvijs 5 St., Joz. Noorthoek 3 st, Jan Quist 3 st., C. den Braber 4 st., J. v. Dommelen 3 St. Totaal 301 st. Gekozen de heeren A. M. van Dijke en L. Neele. Lijst III, A. A. v. Nieuwenhuizen 82 st., Jac. Aarnoudse 39 st. W. Geluk 5 st, C. A. Stormezand 8 st. Totaal 134 st. Gekozen dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen'. Lijst IV, L. J. v. Nieuwenhuizen 161 st, J. Geelhoed 9 pt., Jan Aarnoudse 8 st., J. Men sing 14 st., J. Wagemaker 8 st, J. A. Stols 6 st., A. Beurkens 1 st. Totaal 207 st. Gekozen de heeren L. J. van Nieuwenhuizen en J. Geelhoed. Lijst V, J. v. Strien 80 st., M. J. Nelisse 21 st., P. Boudeling 3 1st. Totaal 104 st. Gekozen de heer J. van Strien. In de samenstelling! van den Raad is geen verandering ge komen, terwijl de leden dezelfde zijn gebleven. STAVENISSE. Uitslag verkiezing ge meenteraad alhier. Uitgebracht 619 st., waarvan 42 van onwaarde. Lijst 1 ver kreeg 206 st. Gekozen L. C. Potappel (aftr.) met 182 en L. Neele Jz. met 9 st. Lijst 2 verkreeg 163 st. Gekozen M. P. Tazelaar (aftr.) met 37 st. en M. C. v. Oudenaarde met 42 st. Lijst 3 ver kreeg 208 st. Herkozen A. G. v. IJssel- dijk en D. Stoutjesdijk, resp. met 126 len 28 st. en gekozen J. W. v. d. Slikke met 19 stemmen. ST.-MAARTENSDIJK. Uitslag Gemeen teraadsverkiezing: Lijst no. 1: C. M. Quakkelaar 153, J. L. Geluk 111, P. Quaak 3. Totaal 267 st. Lijst no. 2: J. van Dienst 201, A. P. Bout 5, A. J. op den Brouw 0, N. de Viet 0, C. M. Zwagemaker 0. Totaal 206 st. Lijst no. 3: A. L. Hage 174, P. J. Ne lisse 83, Chr. Hoek 22, I. Vermeulen 4. Totaal 283 st. Lijst no. 4: M. J. Langejan 115, J. Polderman Az. 3, A. C. Knuist Cz. 3, A. A. den Engelsman 2. Totaal 123 st. Lijst no. 5: M. L. Koopman 175, C.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1