Zierikzeesche ft Nieuwsbode bericht" hinderwet, abonnement; Maandag 8 Juni 1931. ZIERIKZEESCHE COURANT. J,7»1' «'{^"Jleii «SS advertentie» Inzending Advertentiën buitewlawdT FEUILLETON. Uit Stad en Provinole. Het Huis van den Graaf. ftji per 8 Meende» f 1,80, freeoo per poet f 1,80. Voor het baitenlend per jeer 10, Afioiderljjke lammere 6 ee»t. Veraehjjnt Mild., Woed. en Vrgd. Tol. Ho. 82. - Fortgiro 18T8TT. re» 1—8 regele <0 ete., ter 4 regel» es deuboTen 20 eti. |ii regel. Beelsmee 80 ete. p. regel. Bfj eontreet bolengrtjke korting. Ineending op den dng Ten nil- gere vóór 10 ar*. altarlIJklO aar op des dag f.aitgaai Het Bureau van dit blad, hoek Schuit- haven, is iederen werkdag geopend van des voorm. 9 - tot des avonds 5 ure ('s Zaterdags van 9—3 ure) tot het plaat sen van advertentiën en het aannemen van abonnementen en het doen van be talingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt op merkzaam gemaakt op het groote voor deel gelegen in het plaatsen van adver tentiën bij contract van 500 1000 3000-, 5000--en 10.000 regels. Het tarief hiervoor is verkrijgbaar aan het Bureau en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van HUBRECHT PIETER MAIJS, slager te Zierikzee, om VERGUNNING tot het plaatsen van een eltctromotor van 3 P.K. voor het drjjven van een amoniak- compressor, in het perceel Sint Jacobstraat, wijk D no. 421, kadastraal bekend in ssctie B no. 2C68. Op Maandag 22 Juni a.s., des namiddags twee uurzal in het Raadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het hierbovengemelde tjjdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zfjn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, 8 Juni 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J C A. BANNINS, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. AARDBEVING IN ENGELAND, FRANK RIJK EN NEDERLAND. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, te ongeveer half 2, werd te Lowe stoft, aan de Engelsche Oostkust, een aardbeving waargenomen van aanzien lijke hevigheid. De bewoners der stad werden uit hun slaap opgeschrikt en verlieten ijlings hun huizen. Ook te Knightsbridge werd de aardschok geconstateerd. Te Huil vlucht ten de bewoners, die in hun angst zich geen tijd gunden om zich voldoende te kleeden, de straat op. Er heerschte groote opwinding. Ook aan de Fransche Noordkust is de aardbeving waarneembaar geweest. In Duinkerken en Cherbourg trilden de huizen, terwijl gelijktijdig een onder- aardsch gerommel hoorbaar werd. Nader wordt medegedeeld, dat in het grootste deel van Engeland, o.a. in de Midlands, de Oostkust, de Z.O. en de Z.W. graafschappen en te Londen de aardschokken werden gevoeld. De eerste groote schok had plaats om 0.26 uur Greenwichtijd, terwijl de grootste hevig heid een minuut later werd waargeno men. De schok duurde ongeveer een half uur. Het schijnt dat de materieele schade gering is, terwijl geen ernstige persoon lijke ongevallen worden gemeld. Te Lo westoft zijn eenige schoorsteenen en mu ren omgevallen. Uit verschillende plaatsen in Neder land, o.a. Bosch en Duin, Haarlem, Am sterdam, als ook uit Tholen werd het persbureau Vaz Dias en het Meteorolo gisch Instituut te De Bilt in den loop "lichtloopend van Zondagmorgen opgebeld met de me- dedeeling, dat Zaterdagnacht een aard schok was waargenomen. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt nog het volgende mede: Zondagnacht te 1.50 is op de instru menten van het instituut een vrij sterke aardbeving opgeteekend. Aan de hand van onze 'berekeningen zijn wij tot de conclusie gekomen, dat de haard der aardbeving zich bevindt op 400 K.M. af stand in N.W. richting, uitkomend dus op de Oostkust van Engeland, in de na bijheid van de Washbay (ten Zuiden van de Humber). ZIERIKZEE. Met ingang van 16 Juni 3.s. is de heer J. B. Kloosterman, ont vanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen (gedetacheerd aan de inspectie alhier) overgeplaatst van Rotterdam (directie) naar Eindhoven en toegevoegd aan den Inspecteur der Dir. Bel., Invoerrechten en Accijnzen aldaar. Zaterdagavond is op het Kraan- plein een zoontje van W., wonende op de Nieuwe Haven alhier, met zijn fiets gevallen, juist toen de auto. van K. v. d. Hoek te Kerkwerve uit de richting Duiveland aankwam. De auto reed kalm, maar voor dat ze stilstond, lag de knaap er onder. Het ventje werd bij dhr. Kooij- man binnengedragen, waarna geneeskun dige hulp werd ingeroepen. De doktoren de Vrieze en Boogerd waren spoedig ter plaatse. Het bleek dat het ventje niet ernstige verwondingen had opge- loopen. Den bestuurder ven de auto treft geen schuld. De Auto-Revue is „up to date" en begint in haar Juni-aflevering met „De mooiste autotocht ter wereld. Langs de Rijn naar de Zwitsersche Rivièra en langs den 'besneeuwden Jungfrautop weer naar de lage landen". Dit prettig ge schreven artikel wordt verduidelijkt door fraaie foto's uit Zwitserland, speciaal het Thunersee-gebied. „Het Manneneinland" wordt verlaten na de ontdekking door de „Boston". Met de twee vliegmachines, waarmede de da mes gekomen zijn, nemen ze de mannen mede. Het boeiend verhaal nadert zijn einde. De aardbeving, die in den nacht van Zaterdag op Zondag in Engeland plaats had en die ook te De Bilt is geregistreerd, heeft zich tot in onze pro vincie doen gevoelen. Zoowel te Middel burg als b.v. te Oostburg werd een aardtr'üling waargenomen 'door hen, die te 'bed waren en van wie verschillende personen in hun slaap werden gestoord, terwijl juist zij, die op waren-, het niet hebben bemerkt. De aardbeving Zondagochtend te De Bilt gecontroleerd, is ook in deze gemeente door verschillende bewoners waargenomen, welke eerst het vreemde gerammel van deuren en ramen niet kon den verklaren. Bij de te Amsterdam gehouden Federatieve Examens van het Ned. In stituut van Accountants slaagde voor het onderdeel Financieele Rekenkunde, dhr. P. J. Vink, geboortig te Noordgouwe, NIEUWERKERK. De Chr. Meisjesver. „Ora et Labora" te Kapelle, hield de vorige week haar jaarlijksche uitdeeling. Dit jaar zijn door haar 21 kleedingstuk- ken vervaardigd en uitgereikt aan 10 behoeftige gezinnen van alle gezindten Moge deze vereeniging, om het goede wat zij voorstaat, veler steun ontvangen, OOSTERLAND. De heer Jan Dorst Mz. alhier, heeft tegen 1 September a.s. ont- slag gevraagd als koster der Geref. ge meente alhier. 31 jaar heeft hij alsdan deze betrekking vervüld, waarbij als bij zonderheid kan worden vermeld, dat hij in dit lange tijdvak slechts 3 maal heeft verzuimd zijn dienst te doen. Steeds 80 Naar het Engelsch. ',„Ik zou wel eens willen weten", zei tante Sophie, „of broer Andrew iets meer bekend is van den waren staat van za ken. Als er misdaad in het spel is, dan moet mijn grootvader, Philip |Ll2_ wellyn, zijn geweest, degene, die zich daaraan schuldig neeft gemaakt. Eerst heeft mijn vader en later mijn broer alle familiepapieren onder zijn berusting gehad". „Als wij van Andrew afhankelijk zijn bij onze naspeuringen, dan kunnen wij die net zoo goed nu onmiddellijk op geven: Andrew is hard; hard en stroef!" „Hij zou zeker met genoegen afstand doen van „het Huis van den Graaf",, zei tante Sophie. „En toch ken je wel die oude profetie, dat er geen geluk bestaanbaar is voor het hoofd van het huis Llewellyn, eer de afstammelingen van Iwan gevonden worden". „Mrs. Tweedie!" riep Mary ineens, „ik heb een idéé! Ik geloof, dat oude Grusha méér weet. Herinnert u zich nog wel. hoe ontzet zij was, toen ze mij zag?.... Misschien dat haar ook mijn gelijkeni met Gravin Marya trof, waarvan u sprak, Ze is bijna honderd jaar oud, zeggen ze in Alatyr. Als zij soms de een of andere deelname aan de misdaad, of aan de geheimhouding daarvan op het geweten heeft, zou zij natuurlijk wel zeer ontsteld kunnen zijn bij het zien van een gelaat, dat voor haar als uit den dood herrezen kon lijken!" „Je moet haar eens lOndervragen, als wij in Alatyr terug zijn", antwoordde Mrs. Tweedie. „Je bent nu het Russisch zoo goed meester, dat je in haar taal met haar kunt spreken". Mary nam zich dit ook vast voor en zij verwachtte zéér veel van dit onder houd. HOOFDSTUK XXII. Gedurende de eerste weken van Juli gingen de dames naar Rusland terug en de familie had toen al haar zomerkwar- tieren betrokken. Mrs. Tweedie, Zoowel als Mary, werden allerha.TteU)ftb itsm' De Do. X, de groote Duitsc'ie vliegboot, is na een vlot ten tocht over den Oceaan bij het eiland Fernando de Noronha voor de kust van Brazilië neergestreken. De vliegboot heeft den afstand van de Kaap-Verdische eilan den tof aan het eiland Fer nando de Noronha, zijnde 1429 zeemijlen, in 12 uur en 26 minuten afgelegd. De beman ning en de gasten, die den tocht hebben meegemaakt, wa ren er geestdriftig over. De motoren hebben uitstekend ge werkt. Het brandstofverbruik was 1700 L. per uur. heeft hij trouw en met opgewektheid zijn bescheiden taak verricht. De auto's van de heeren J. B. en G. .G. B. alhier kwamen bij den ingang van het dorp met elkaar in botsing. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor. Beide auto's liepen be schadiging op. Het uitzicht is aldaar voor autorijders zeer kort, zoodat het te verwonderen is, dat er niet meer ongelukken gebeuren. BRUIN!SSE. In de gehouden vergade ring van den gemeenteraad was de heer van den Berg afwezig. In behandeling komt een adres van de olievereeniging Onderling Belang" alhier, houdende ver zoek om voor kaai- en havengeld van hun bergingsvaartuig alleen maar te be rekenen 5 cent per vat olie. B. en W. stellen den raad voor daarop afwijzend te beschikken omdat de verordening op de heffing van kaai- en havengeld be paalt dat voor kaaigeld 5 cent per vat moet worden geheven en bovendien 80 cent per ton havengeld. Na eenige be sprekingen wordt het voorstel z. h. st. aangenomen. Een brief van den Min. v. Waterstaat, inhoudende de beslissing op het door het gemeentebestuur gedaan verzoek om maatregelen te nemen dat de vrees voor schade aan de oester- en mosselcultuur, die bestond in verband met de voorgenomen plannen der regee ring om in het Hellegat een stroom!ei- dingsdam aan te leggen, worde wegge nomen. De Minister doet de toezegging met alle wenschen van 'het gemeente bestuur zooveel mogelijk rekening te zul len houden, door n.l. het plan van uit voering der werken, dat inmiddels is aanbesteed, te wijzigen. Zijne Excellen tie zal de verbinding van den dam met den oever te Ooltgensplaat, de eventueele verlenging naar het Hollandsch diep en de verhooging van den dam als een ge heel open vraag behandelen en den Rijks waterstaat opdragen dit vraagstuk te be- studeeren in overleg met het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche stroo men, de afdeeling Visscherij van het De partement v. Buitenl. Zaken en Land bouw en een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. De voorzitter brengt dank aan allen die 'hebben medegewerkt en het gemeentebestuur hebben terzijde gestaan om dit prachtige resultaat te bereiken, in de eerste plaats aan den heer Ir. van Konijnenburg voor het ter zake uitgebrachte rapport, aan het lid der Tweede Kamer den heer Krijger en aan den heer Vijverberg, voorz. der Vis- scherijvereeniging alhier voor hun kracn- tigen steun. Besloten wordt den Min. een dankbetuiging te zenden voor de ge geven concessies en daarbij den wenscfi uit te spreken dat ook in de toekomst de belangen der visscherij bij Z.Ex. vei lig mogen zijn. Als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur wordt de heer van Konijnenburg aangewezen. Weth. v. Vessem dankt den voorzitter voor het geen hij met betrekking tot deze zaak heeft verricht. Daarna wordt tot hoofd der o.l. school met algemeene stemmen benoemd de heer H. W. Betz, in gelijke betrekking werkzaam te Barneveld en wordt eveneens met algemeene stemmen tot onderwijzer benoemd de heer S. J. Meta en Edith Huish gaven hier op kin derlijk-luidruchtige wijze blijk van. Verheugd en dankbaar sprak de oude dame: „Het is heerlijk, om weer hier te zijn. Dus je weet allen, dat „Hotel Tweedie" weer voor het seizoen geopend is? En ik hoop, dat er een druk gebruik van zal worden gemaakt.... We hielden van Engeland, tniet waar, Mary? Maar in Rus land zijn we toch nog liever!" Margot Franke ging later met Mary, mee naar boven, om haar te helpen uit pakken; en (na heel wat afgepraat te hebben, riep Margot ineens: „O, nu moet ik je toch nog eens iets vertellen! Ouwe Grusha is onlangs bijna verdronken. Ze zit tegenwoordig steeds maar met de ellebogen op de knieën en de kin in de hand op die bewuste plaats in de Tir te staren, waar de Rusalka zich immers zoo dikwijls vertoont, vol gens de boeren. En op een goeden keer schijnt zij 'zóó in die houding in slaap gevallen te 'zijn en vond Wassilli haar, half-onder, half-boven 'water. Ze moet er niets van geweten hebben, want den volgenden dag liep ze weer met pad denstoelen". 1 kwam Wassilli daar?" vroeg J. van de Velde, tijdelijk alhier, de eerste met ingang van 1 Augustus en de twee de met 1 Juli. Aan de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg wordt ontheffing verleend van de bepaling bedoeld in art. 44-Z van het Motor- en Rijwielreglement. De re kening der Gezondheidscommissie te Zie rikzee over 1930 wordt z.h.st. goedge keurd. Na vaststelling van de pensioens grondslagen van eenige ambtenaren, wordt de vergadering na rondvraag ge sloten. ST.-ANNALAND. Nadat het bestuur van de veilingsvereeniging St.-Annaland zich van zijn opdracht gekweten had ,om nadere plannen uit te werken omtrent het veilen van voorgekiemde aardappe len, werd een vergadering gehouden ,om bedoelde plannen te bespreken. Aller eerst werd op voorstel van dhr. W. Goedegebuure besloten, eventueel zelf standig op te treden en niet samen te gaan met Tholen. Ir. Sjebenga bespreekt nogmaals het doel en zet uiteen, dat het volgens zijn inzicht het beste is, een Kon. goedgekeurde vereeniging op te richten. Het bestuur biedt daarna aan het ont werp statuten van z'oo'n vereeniging. Als voorbeeld hebben gediend de statuten van de veilingsvereeniging te Goes, waar men reeds 25 jaar ervaring heeft op dat gebied. Alle artikelen worden gelezen en behoudens enkele redactiewijzigingen goedgevonden. Het meest maakte "wel indruk 'het artikel, waarin de garantie stelling werd bepaald. Deze is als volgt: f 300 maximum per lid, met dien verstan de, dat iedereen slechts aansprakelijk is voor een vast percentage van zijn bruto veilingsopbrengst. Hieruit blijkt, dat voor al het belang van de kleine verbouwers heeft voorgezeten, Want hoe hooger het maximum-bedrag wordt vastgesteld, hoe meer kans er is, dat een groote verbou wer toch dit maximum niet overschrijdt met zijn vast percentage -en hoe minder aansprakelijkheid een kleine verbouwer heeft. De stemming voor definitieve oprichting was echter zoodanig, dat noch dhr. Sie benga noch het bestuur tot oprichting durfden adviseeren. Toch kregen 'wij den indruk, dat vele afwezigen-tègenstanders, na kennisneming der garantiestelling tot voorstanders bekeerd zullen worden. Na afloop der vergadering vereenigde zich dan ook nog een groep, om alsnog een poging te wagen en wij gelooven, dat er ondanks den tegenstand nog dit jaar alhier vroege aardappelen zullen worden geveild. De gemeente-veldwachter, de heer Chr. Schipper, js benoemd tot rijks-veld wachter te Gemert (N.-Br.). ONDEKWIJSo De heer J. M. A. Minderhoud, on derwijzer te Dordrecht, vroeger te A.J.- Polder, slaagde dezer dagen te 's-Gra- venhage voor Esperanto B (onderwijs bevoegdheid). MNDBOUW EN VEETEELT Onder de vele inrichtingen, die ten doel hebben de pluimveeteelt te bevor deren, door zich toe te leggen op ver edeling van het kippenras, neemt Van den Berg's Fokstation te Nieuwer- kerk (Z.), erkend door de V.P.Z., een zeer belangrijke plaats in. Een bezoek aan deze inrichting geeft U de volle overtuiging, dat deze firma met haar tijd meegaat. Welwillend werden we door den heer Van den Berg ontvangen en rondgeleid. Eerst namen we in oogen- schouw het interieur van het opfokhuis, waar de verschillende afdeelingen op temperatuur worden gehouden voor de vele honderden kuikens van velschillen de dagen oud, door kachels, voorzien van een groot rond scherm, dat als een paraplu uitstaat en waaronder de kui kens zich kunnen verwarmen, terwijl bij zonnige dagen ze zich koesteren in de door de glazen zijwanden invallende zon nestralen. Steeds wordt gezorgd voor toe voer van versche lucht, terwijl de ver brandingsproducten door ventilatoren worden verwijderd. Ter weerszijden is buiten dit gebouw gelegenheid voor allen in de buitenlucht te vertoeven, waarvan bij zonnig weer zelfs door kuikens van pas 4 dagen oud, gretig gebruik wordt gemaakt en wat hun ook ten goede komt. De zindelijkheid in deze afdee lingen wordt bevorderd door fijn vlecht werk, waarop de kuikens zich gemakke lijk bewegen en waardoor de uitwerp selen niet met hen in aanraking komen. De voederbakjes zijn zoodanig inge richt, dat zij niet als zitplaats kunnen worden gebezigd, terwijl een verheven heid voor gaas hen des nachts tot ver blijfplaats dient. Na nog terloops het 2e fokhuis te hebben bezichtigd, kregen we toegang tot de centrale broedplaats, waar we kennis maakten met de „Buckeije" of eleetrisehe broedmachine, waarvan in ons land tot heden slechts een vijftal uit Amerika zijn ingevoerd. Duizenden kuikens worden hierin jaarlijks electriscli uitgebroed, die beter zijn dan andere, van op de leg gecontroleerde dieren van hooge productie. Bij een gelijkmatigetem- peratuur van 100 gr. F. ontwikkelt zich het kuiken in de eieren, die bij honderd tallen in schuinstaande rekken zijn ge plaatst, welke met een handle gelijktijdig een beweging kunnen maken van schuin- rechts naar schuinlinks. Een te hooge of lage temperatuur wordt voorkomen door .een daarin aangebrachte zelfrege- lende (constructie, terwijl een ventilator zorgt voor geregelden afvoer van het voor de kuikens schadelijke koolzuur en aanvoer van versche lucht. Op den 18en dag 'worden de rekken met eieren ge controleerd bij licht van een bepaalde kaarssterkte en de niet bevruchte, hoog stens 4 pCt., er uit verwijderd. De rekken worden alsnu geplaatst in de kuikeiiladen, Waar de jonge wezentjes na een paar dagen het eerste levenslicht aanschou wen. Sommige eieren zijn geborgen in soepele gazen zakjes, voorzien met het nummer 'der kip, die ze gelegd heeft. Pas na 2 [maal 24 uren en nadat zij van ringetjes voorzien zijn, worden ze over gebracht naar het fokhuis, waar ze als dan het eerste voeder ontvangen. De eieren voor deze „Buckeye" worden ge leverd door eigen kippen, rasechte witte leghorns, waarvan we in het hole I een tO;om van 95 kippen aantroffen. Daar- Mary, De meeste boeren zijn doodsbang, om een voet te zetten in het bosch van den Graaf". „O, Marfa van nicht Harriet, vertelde zoo iets van een Rusalka en Amy gaf Wassilli orders, om te gaan kijken, wat er gebeurd was. Nu, Marfa vertelde mij later, dat, had Wissilli geweten, wie hij 'daar te zien kreeg, hij dan zeker niet gegaan zou zijn. Ze hebben allen een heiligen schuw van de oude „heks"! Marfa beweert, dat ze al negen-en-negen- .tig jaar toud is". „Daar ziet zij ook wel naar uit", zei Mary. „Ik ga haar vanmiddag eens op zoeken. Zonder jhaar bijstand zou ik nu zeker hier niet eens zijn. Zij is het, die aan Mr. Huish heeft verteld, waar ik was, toen ik verdwaald was geraakt in het bosch. Weet je nog wel? Dus ben ik mijn redding verschuldigd aan dat arme schepsel!" „Herinner je je dat nu alles, Mary? Ik heb het je nooit durven vragen, want ze zeiden, dat je er (niets meer van wist", „In het eerst was dit ook zoo, maar langzamerhand is alles mij weer helder voor den geest gaan staan. Het was een vreemde ervaring, hè? Echt roman- tischl" „Nu, op dat oogenblik vonden wij het anders heelemaal niet romantisch! En, als je Hugh eens had gezien, dan zou je meelijden met hem hebben gehad. Zijn vader was nog izoo wreed, om hem uit huis te jagen, omdat hij zich niet in staat voelde, naar het kantoor te gaajn, zoo lang hij vóór alles naar jou zoeken wilde. Arme Hugh! Het was een harde slag voor hem1, om alles te verliezen en ik gelooi niet, dat 't ooit weer goed zal komen tusschen zijn vader en hem1. Het zal mij benieuwen, wien de oude heer nu zijn geld nalaat. Ze zeggen, dat hij niet lang meer leven zal. Niet, dat hij nu nog zoo oud is, zoo omtrent de vijftig moet hij wezen, maar hij is dem laatsten tijd schrikbarend ver ouderd. Den heelen dag en den halven avond blijft hij op het kantoor en hij en Mrs. Llewellyn moeten erger Idan ooit overhoop liggen, 't Is maar goed, dat de meisjes ook zijn weggeloopen, want ze zouden thuis ,een vreeselijken tijd hebben gehad! Maar mijn Hemel', Mary! Wat scheelt er aan? Je ziet zoo bleek als een doek!" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1