GROOT MODEL" vruchten-CRÊME REEPEN PUROL ABONNEMENT; Vrijdag 5 Juni 1931. zierikzsesche courant. 'J ADVERTENTIES Inzending Advertentiën HEVEA-fietsbane)en Bekendmaking. BRANDWEER. Benoeming Keurmeesters. Algemeen Overzicht. Het Huis van den Graaf N.V. VADERLANDSCUE BAKU 6% OBLIGATIES a 100% PRIMA ZUIVERE KRISTAL STIJFSEL Uit Stad an Provlnole. Hoofdpijn 4" en Kiespijn Prjj. per 8 aiuudea f 1,50, fremeo per poet f 1,80. Voor het bmitenlud per jeer f 10, Afioederljjke mnmaere 5 eelt. Vereehflnt Mid., Wied. en Vrfld. Tel No. 82. - Poetgiro 18T8TT. Zierikzeesche Nieuwsbode rei 1—8 regeie dO et»., ru 4 regel» ei durborei 20 et», pee regel. Beolamee 80 ete. p. regel. Hg eontreet beleigrgke kortlig. Iuending op dei dig ru ïit- gere vóór 10 ar*. ■ItarlUkIO aar op dn dog v.oitgnl //ch t/oopend- i/z er sterk Gevonden voorwerpen Een portemonnaie met geld; een zak- haarkam; een riem; een parapluie; een rijwielplaatje; een hangslot; een pet; een zijden lint; een pakje persil; een paar sokken; een vulpen; een beursje met knikkers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee noodigen werkgevers in deze ge meente uit, zich voor het aannemen van werkkrachten te willen wenden tot het Bureau voor Arb idsbemiddeling, gevestigd in het Gat van West Noord-Westen, wyk C no. 494. Het Bureau is geopend, iederen werkdag des voormiddags van 9 tot 10 uur en des namiddags van 2 tot 3 uur. Zierikzee, den 3 Jjni 1931 Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op de bepalingen der Verordening betreffende het brandwezen in deze gemeente; Gelezen het voorstel van de Directie der Brandweer; Hebben goedgevonden: 1° Tot keurmeesters over het opgeslagen hooi en andere veldgewassen ia deze gemeente te benoemen de Heeren: a PAULUS JOHANNIS BIERENS; b. JAN JOHANNES RENDRIKSE; c. CORNELIS KOOPMAN Cz.; d. JOHANNES VAN DE STOLPE. aan welke keurmeesters bij deze de zorg wordt opgedragen om, naar aanleiding van artikel 16 der Verordening betreffende het Brandwezen in deze gemeente, tegen het broeien van opgeslagen hooi en andere veld gewassen behoorlijk te waken en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie by de ingezetenen te verstaan met de Directie der Brandweer. 2°. De ingezetenen te herinneren aan de voorschriften van gemeld artikel 16, en de overtreding daarop gesteld, luidende „De eigenaars en bewaarders van hooi en andere veldgewassen, onaangezien waar deze opgeslagen zijn, zyn verplicht: a te gedoogen, dat de brandmeesters der wyk, als bun dat noedig voorkomt, esn of meer ijzers in de stapels steken; b te zorgen, dat de ijzers zonder toestem ming dier brandmeesters, er niet uit verwij derd worden en ten allen tijde voor hen toegankelijk zijn; c. indien er by broeiing, volgens uitspraak der brandmeesters, gevaar voor brand bestaat, onmiddellijk, overeenkomstig hunne bevelen, de stapel# te verwerken, of op ander doel matige wjjzo in bet gevaar te voorzien" De overtreding van dit artikel wordt ge straft van litt a en b met eene geldboete van ten hoogste f 25, van litt c met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25, Zierikzee, 1 Juni 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS. Secretaris. Italië en het conflict met 't Vati- caan. Staat het fascisme werke lijk sterk? De kabinetscrisis in België opgelost. De Italiaansehe regeering heeft door de politie bij alje kringen van de Katho lieke Jeugdbeweging huiszoekingen ge- FEUILLETON. 29 Naar het Engelscb. „Hoe luidt dit „romantisch vermoe den?" vroeg Mary gretig. „En welk ver band houdt het met mijn liefde voor Rusland?" „O, beste Harriet!" riep tante Sophie, „weet zij (dit dan niet? En had ik er misschien niet van moeten spreken?'1 „Ik geloof, dat zij het niet weet", antwoordde Mrs. Tweedie. „Eerlijk ge zegd, heb ik dit heele vermoeden niet veel gedachten meer geschonken, omdat het, volgens mijn nuchtere opvatting, geen steek hield; toaa.' ik geef toe, dat de ontdekking van dien Russischen ramme laar, gevoegd bij wat Mrs. Grey ver telde van de familie Williams, bij mij wel het verlangen heeft gewekt, om iets naders te hooren van het een en ander' Maiy keek rond in steeds toenemende spanning. „Och, toe, vertelt u het mij!" drong zij. „Meent u... of denkt Mr. Llewellyn.. O, maar dat kan toch niet!... Dat u iets uitgevonden heeft, omtrent den zoek-ge raakten Iwan? Zou dit mijn liefde voor VRAAGT VOORAL HOLLANDSCH- ZWITSERSCHE 'By l&oUVy Vnnkatiai" U uorkf^cpti/ voor belasts Waarden, 's-QBAVENHAGB. met JaarlUkscbe uitloting. Verkrijgbaar bij alle Kassiers daan, omdat zij deze organisatie ervan „verdacht" Zich met politieke agitatie te bemoeien, hetgeen alleen aan de zwarthemden is toegestaan. Men kan dit besluit niet anders opvatten dan een soort oorlogsverklaring aan de Katho lieke kerk. De Katholieke Jeugdorgani saties immers genoten de bescherming en aanmoediging van Z. H. de Paus. Overal ter wereld, met uitzondering dan van de Sovjetrepublieken hebben de Katholieken het recht zich Katholiek te organiseeren. En violgens de leerstellin gen van de Katholieke kerk niet alleen het recht, maar ook de plicht. Maar Mussolini, die in alle andere, dan fas cistische vereenigingen een gevaar voor zijn stelsel ziet, misschien wel terecht, Want er 'zijn onder de Katholieken in Italië, idie niets van het fascisme willen weten, verbiedt en Zendt zijn spionnen tot in de Godshuizen. Niet alleen de Katholieke jeugdorganisaties moeten het ontgelden, ook andere Katholieke in stellingen hebben te lijden van het on besuisd en geweldadige optreden van de fascistische vereenigingen. Talrijke inci denten vallen op het oogenblik in Italië voor. Verschillende gebouwen der Katho lieke actie zijn door de politie gesloten en archieven in beslag genomen. Men kan gerust zeggen, dat er een ernstige toestand in Italië heerscht, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat het contact van het Vaticaan met de Italiaansehe regee ring reeds gedurende enkele weken is verbroken. Ook de Italiaansehe gezant bij het Vaticaan onderhield sinds korten tijd niet meer het gebruikelijke contact met de leiders van de Vaticaansche po- litiek. Hoe de toestand Zich verder zal ontwikkelen is nog niet te voorzien. Hier staan twee tegenovergestelde houdingen tegenover elkaar. Mussolini drijft sinds zijn dictatorschap steeds een onverzoen lijke politiek en van tegemoetkomingen wil dezen modernen Caesar niets weten. Het Vaticaan daarentegen heeft steeds een verzoeningspolitiek gevolgd, maar eens zou ook daar wel eens een einde aan kunnen komen. Naar buiten toe heeft het altijd den schijn gehad, dat het fascisme zeer sterk stond. Niemand Zal ook ontkennen, dat Mussolini in de eerste jaren van zijn bewind orde in de toen wel zeer wan- wanordelijken toestand heeft gebracht,. Maar als men na zoovele jaren thans weer overgaat tot het stichten van een vrouwelijke fascistische toiiitie, geheel pp denzelfden leest geschoeid als de man nelijke fascisten, dan vraagt toen zich af, hoe lang nog zal deze zWarthemden- romantiek de Italiaansehe politiek be- heerschen. Zijn de incidenten rond |de Katholieke kerk Wellicht het begin van een kentlering in de binnenlandsche po litiek? Jules Renkin, leider der Kath. rechter zijde, heeft den Belgischen Koning me degedeeld, dat hij de hem verstrekte op dracht tot het vormen van een nieuw kabinet heeft aanvaard. Te elfder ure zijn liberalen en katholieken het nog eens geworden over een compromis, waaroij waarschijnlijk de gedachte heeft voorge zeten, dat alles moest gedaan worden om althans voorloopig een regeering sa men te stellen, die de begrooting door Rusland verklaren? Heb ik Russisch bloed in de aderen?" Tante Sophie kwam naar haar toe en legde haar sussend de hand op den schouder: „Niet zoo opgewonden, lieve! Wij heb ben igeen tastbare bewijzen, om op te |gaan. Enkel de gelijkenis van het portret van gravin Marya, idie vermoord werd, (en het eigenaardige feit, dat je grootvader nooit heeft kunnen nagaan, wie zijn vader was. Het schijnt mij, dat hij |toch wel in eenig opzicht iets met Rusland tooet hebben uit te staan gehad, want wij weten, dat Russisch speelgoed, als 'deze rammelaar, nooit in Engeland verkocht werd, toen hij nog 'n kind was' Het kostte Mary moeite, om zich in te houden. „Ik heb het portret nooit gezien. U meent, hetgeen gevonden werd in het Huis van den Graaf? Ik heb Mrs. Huish wel gevraagd, om het te mogen zien, maar ze maakte de een of andere ver ontschuldiging; dus wilde ik niet aam dringen. Maar, toe, vertelt u er mij toch wat meer van. Als mijn grootvader de zoekgeraakte Iwan was, dan zou ik uw nichtje zijn... Verbeeld u, ik, die nooit eenige bloedverwanten heb gehad, ik zou daar ineens tot de ontdekking komen, dat ik hoorde tot uw familie!" Nu kon Mary zich toch niet langer het parlement kan laten afdoen en de dringendste financieele moeilijkheden kan regelen. Want meer dan een overgangs kabinet schijnt de regeering-Renkin on der de gegeven omstandigheden niet te zullen worden. Het Vlaamsche vraagstuk blijft in vollen omvang bestaan, al schijnt dan in de onderwijskwestie een overeen stemming te zijn bereikt op den grond- g van eerbiediging van de taal der minderheden. Naast deze onopgeloste kwestie blijft de militaire kwestie drei gen. Velen in België voorspellen het ka- binet-Renkin geen lang leven en voor- izien, dat het in het najaar toch Zal moeten komen tot nieuwe verkiezingen, waarna de socialisten in de regeering kunnen treden en het Vlaamsche vraag stuk een afdoende oplossing kan vinden. BINNENLAND. UITVOERING DER TARWEWET. Het regeeringsbureau voor de uitvoe ring der Tarwewet heeft aan de bakkers organisatie het volgende doen weten: „Het ligt in de bedoeling, de controle bij ide bakkers op de bij hen aanwezige voorraden onvermengde bloem te doen. aanvangen op 1 Augustus a.s. Tot dien dag kunnen de bakkers vrijelijk van den bij hen aanwezigen voorraad van die bloem gebruik maken. Blijkt uit de bo venbedoelde controle, dat dan nog voor raden aanwezig zijn, dan zijn de betrok ken bakkers alleen door het voorhanden1, hebben van die voorraden reeds in over treding en zullen zij moeten zorgen, dat de bij hen aanwezige onvermengde bloem in overeenstemming wordt gebracht met de voorschriften ten aanzien van de samenstelling van bloem gegeven, willen, zij zich niet blootstellen aan een ver volging krachtens de Tarwewet 1931. Het ligt voorts in de bedoeling, aart de bakkers, indien zulks door hen mocht worden gewenscht, voor bijzondere doel einden de beschikking te geven over een hoeveelheid onvermengde bloem, welke in verhouding staat tot hun totaal bloem- verbruik. Uit 'den aard der zaak zullen bakkers, die niet medewerken tot een geregeld verloop van deze regeling, van deze gunst worden uitgesloten. Het is dus in het belang van iederen bakker, er voor te zorgen, dat hij niet overgaat tot het vormen van een abnormalen voor raad onvermengde bloem". ZIERIKZEE. Verschenen is een speciaal. „Wegennummer" van het maandblad „De Zeeuwsche Polder", welk blad gewijd is aan de belangen der polders en Water schappen in Zeeland. De Comm. der Kon. in Zeeland schreef bedwingen; ze verborg het gelaat in de handen en snikte. Mrs. Tweedie begreep, wat er in haar omging, en sloot haar vol teederheid in de armen. „Ik heb heel dwaas gedaan", zei Mary,, toen ze zich eindelijk oprichtte, „en het was onvergeeflijk zelfzuchtig van mij, om u 'zoo van streek te maken; maar het was ook zoo'n overweldigend ge voelen!" „Dat begrijp ik heel goed, Mary, en we vinden je ook in het geheel niet zelfzuchtig. Maar (als je (de gedachte zoo prettig vindt, om een van de onzen te zijn, waarom zouden wij het dan al vast niet aannemen? Ik zie toch niet in, hoe wij ons ooit zekerheid daaromtrent kun nen verschaffen; maar wat belet ons,, om het er voor te houden?" „Zoudt u het dan óók graag hebben?"' vroeg Mary opgetogen. „Maar, kind, je weet toch wel, hoe vreeselijk „Oma" en ik het vonden, om van je ite scheiden, toen je de plaats hadt aangenomen van secretaresse bij Mrs,. Tweedie? Heeft „Oma" je toen niet ge smeekt om je tot haar kleinkind te mogen aannemen? Ik geloof in waarheid, dat ze evenzeer gesteld is op jou, als op haar idrie kleinkinderen!" „Ik dacht, dat zij dit maar zei, omdat zij meelijden met mij had» Maar wat Doos30*60tTube SOclBijApothenOrogistBix in dit speciale nummer een inleiding: Het Zeeuwsche Wegenvraagstuk. Van de hand van den heer A. v. d. Weijde, lid van Ged. Staten, verscheen „De Commis sie voor de Grindwegen in Schouwen", mr. P. Dieleman wijdt een artikel aan „Het belang van goede verkeerswegen en de tertiaire weg". HAAMSTEDE. Benoemd met ingang van 1 Juli tot wijkverpleegster-huisbezoekster der afdeeling Haamstede—Burgh van de vereeniging het Groene Kruis, mej. M. Duvekot te Utrecht. NOORDWELLE. Alhier had een droevig ongeluk plaats. Het 3-jarig zoontje van den heer KI. v. d. M. is bij het spelen in een onbewaakt oogenblik in een sloot gevallen. Ofschoon de dokter en de Zuster snel ter plaatse waren, vermoch ten zij er niet in slagen de levensgeesten bij het ventje op te wekken. DREISCHOR. Maandag 8 Juni wordt ten gemeentehuize alhier uitbetaald de rijkssteun aan de vlasindustrie. De gemeentelijke werkverschaffing in de haven alhier aan werkeloozen is, doordat alle werkeloozen thans op net land werkzaam zijn, stopgezet. ST.-PHILIPSLAND. Dinsdag 2 Juni werd alhier in café Everaers een ver gadering gehouden van de af deeling van den Chr. Landarbeidersbond. De voor zitter, dhr. J. Neele, heette de talrijke aanwezigen welkom. Vervolgens herinner de hij aan de in onze gemeente gevoerde loonactie, waarvan het resultaat was ge weest, dat werkgevers en werknemers zich zouden schikken naar de uitspraak van het scheidsgerecht van West-N.-Bra bant. Thans (is deze uitspraak bekend. Naar aanleiding biervan zijn op een ge houden conferentie de loonen voor St.- Philipsland vastgesteld. Het uurloon zal thans bedragen ,24 cent, vrouwen 15 ct. Alle uurloonen (zijn dus toet 1 cent ver minderd. Het onderhouden van suiker bieten Wordt verlaagd met fl per Ge- met. De boerenknechts worden in de verschillende perioden imet 50 cent per week gekort. De eenigen tijd door de werkgevers te veel afgehouden 2 cent per uur zal worden bijbetaald. De ver gadering gaat toet algemeene stemmen met een jen ander accoord. Daarna komt het hoofdbestuurslid, dhr. Simons, aan het woord. Deze geeft een overzicht van dit jaar in ons land gevoerde loonacties doo-r de landarbeiders en zegt, dat de Chr. Landarbeidersbond zich bij de be paling der loonen steeds afvraagt: „Wat moet de arbeider verdienen pm fatsoen lijk te kunnen leven?" en „Wat kan het bedrijf dragen?" Spreker wijst hierbij op den slechten toestand in het land bouwbedrijf, pp de actie voor regeerings- steun en merkt op, dat de werkgevers ter verkrijging van dezen steun wel de medewerking wenschten van de land- arbeidersbonden, maar daarbij ruimte wil den laten, om, wanneer deze steun on voldoende was, de loonen te verlagen. Hier verzetten zich de bonden tegen en stelden daartegenover: arbitrage. Offici eus sloten allen t2ich hier bij aan. Echter te St.-Philipsfand week men van 't goede spoor, om ie trachten door samenwer king een bevredigende oplossing te krij gen, af, en werd zonder voorafgaande WDDMCFA BfL'-A:7JH)LAK' CfiON/NCSÜ P&EDISBEU&TE& Zondag 7 Juni te Zierihzee. Ned, Hoit, Keik. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Pijnacker Hordjjk; Kleine Kerk. 10 ure, da. Voois. Luth. Kerk: Geen dienst. Geief. Keikè 10.30 en 6.80 ure, dr. v. Lonkhuyzen. Oh*. Geref. Keik. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn (oude tyd). Evangelisatie JeiaSl. 10 en 7 are, Samenkomst. Oud-Geref. Ge*. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tyd). heeft Hugh, Mr. Llewellyn dan, bedoel ik, doen denken, dat ik een van de uwen kon zijn?" „Ik weet het niet precies, lieve", zei Mrs. Tweedie. „Mogelijk dacht hij er net zoo over, als wij, en wilde hij je ook graag als een van de onzen be schouwen". Mary verviel weer in stilzwijgen, ter wijl de andere dames op zachten toon doorpraatten. Het was ruim een half uur later, eer het jonge meisje weer sprak. Toen hief zij het hoofd op en zei vastberaden: „Toch kan het niet mogelijk zijn. Ik heb nog eens nagerekend den tijd, die er verloopen is, sinds Iwan zoek raakte. Het was in 1809, dat de moord werd gepleegd, is 't niet? En Philip, de oudste zoon, was toen al volwassen. De broers scheelden toch zeker niet meer dan tien jaar, zoodat Iwan, èls hij nog leefde, zeker al een heel eind in de negentig moest zijn. En mijn grootva der was vijf-en-tachtig, toen hij stierf. Dus een bewijs, dat hij niet Iwan kan zijn geweest". „Ik sta er over verbaasd, Mary", ant woordde Mrs. Tweedie, dat je het jaar van den moord zoo goed weet; maar er zijn nog verscheidene andere datums, die je waarschijnlijk, öf nooit geweten hebt, öf vergeten bent: Vooreerst waren zullen spoedig bedaren door Mljnhardt's Poad«rs Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijn poeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct en per doos 45 ot. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. bespreking 3 cent op het loon gekort. Gelukkig, alsdus spreker, is een en ander weer in ;de goede banen terug gekomen met vorenvermeld resultaat. In dit ver band wijst spreker op het groote nut der organisatie, en spoort de arbeiders aan, naast een opwekking om in onder ling vertrouwen op goede samenwer king trouw hi.n pochten te doen, om lid te worden van genoemden Bond. De heer Simons oogstte met zijn rede een dankbaar applaus. Enkele nieuwe leden gaven zich op. De voorzitter sloot daar na, met dank voor de opkomst, de ver gadering. De heer Th. A. Boudeling heeft bedankt als (lid-voorzitter van het bur gerlijk armbestuur. Dhr. P. Neele behaalde bij de schiet wedstrijden van den bijz. vrijw. Land- stom te Breda, met 48 punten, een vijf den prijs. Woensdagavond had het 10-jarig zoontje van dhr. F. te Anna-Jacoba- Polder het ongeluk van een kar te vallen. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De dokter constateerde een arm breuk. >v. STAVENISSE. In de alhier gehouden Iwan en Philip stiefbroers en scheelden ze twintig jaar, dus een heel geslacnt. Iwan was één jaar en niet tien, toen hij zoek raakte; dus zou hij precies vijf- en-tachtig zijn geweest op het tijdstip, toen je grootvader stierf. Mr. Williams is immers niet jong getrouwd?" „Grootvader en vader zijn allebei zoo wat op dertigjarigen leeftijd getrouwd. Ik herinner mij nog, dat grootvader zei, hoe hij dit jong genoeg vond voor een man, die geen eigen middelen bezat en geen bijzondere vooruitzichten nad. Grootvader had namelijk niets meer dan zijn inkomen als dominéé en dus Kón hij ook niet vroeger trouwen. Vader was kapitein en toen hij stierf, was hij twee- en-dertig. Van Mrs. Grey heb ik eerst gehoord, dat ik na zijn dood geboren werd". „Die leeftijden kloppen wel", zei Mrs. Tweedie, „maar feitelijk bewijst dit nog zoo weinig. Natuurlijk zijn er wel hon derden mannen van vijf-en-tachtig in dat jaar gestorven 1 De moeilijkheid zit 'm daarin, om de betrekking uit te vinden, die er dan moet bestaan hebben tus- schen John Williams en Iwan Llewellyn. De Russische rommelaar kon een schakel vormen in een serie bewijsgronden, als wij er die op nahielden; maar ander zijds kon dit ook wel puur toeval zijn!" (Wordt vervolgd)'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1