Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Woensdag 3 Juni 1931. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Ad verte ntiën ■itarldklo nur op daadag v.aitgaaf HINDERWET. Kennisgeving. Bekendmaking. feuilleton. Het Huis van den Graaf Vreest geen Examen buitenland. binnenland. FrJ» per 3 maaadea f 1,50, hueo per poat f 1,80. Voor hal baltenlud per jaar f 10,—. AJaoaderljjke aamaera 5 oeat. Varaehgal Mnd,, Waad. en Vrfld. Tel Ho. 32. - Foatgiro 18TITT. raa 1—8 regela (0 ela., ytr 4 regels en daarborea 20 ela. per regel. Keelamea 80 eta. p. regel. Hg eontraet belaagrg ke kortlag. Iaaending op dea dag raa alt- gare vóór 1O mrm. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van PIETER BENJAMIN - en CORNELIS VAN 'T VEER, timmerlieden te Zierikzee, om in het perceel, kadastraal bekend in sectie B, no 252, een 5 P.K. eleotro-motor met vlak- en van diktebank en een 2 P.K. electro-motor met eirkelzaag- machine te mogen plaatsen, door hen is verdaagd tot 1 Augustus 1931, op grond, dat van het districtshoofd der arbeidsinspect e nog niet is ingekomen het bericht, bedoeld bg art. I2bis, 3°., der Hinderwet. Zibrikzeb, 1 Juni 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de. Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 9 Juni 1931, 's namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: Agenda: 1. Vaststelling notulen. 2 Beëediging nieuw benoemd raadslid. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Benoeming van een wethouder. 5. Vaststelling rekening 1930 van de drie bewaarscholen. 6. Vaststelling ambtenaren-reglement 7. Comptabiliteitsbesluiten 8 Verpachting visscherg-perceelen 9. Wgziging besluit tot aanwijzing van een deskundige voor opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Zierikzbe, den 2 Juni 1931. De Burgemeester, J. C. A. BANNINK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee noodigen werkgevers in deze ge meente nit, zich voor het aannemen van werkkrachten te willen wenden tot het Bureau voor Arb-idsbemiddeling, gevestigd in het Gat van West Noord-Westen, wgk C no. 494. Het Bureau is geopend, iederen werkdag des voormiddags van 9 tot 10 uur en des namiddags van 2 tot 3 uur. Zierikzee, den 3 Jani 1931 Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. HET VIJFJARENPLAN DER SOVJETS. Over het vijfjarenplan, dat ten doel heeft Rusland in den kortst mogelijken tijd op communistischen grondslag zoo uitgebreid mogelijk te industrialiseeren, - heeft Dr. Panstingl een belangwekkende voordracht gehouden. Om het doel van het vijfjarenplan te bereiken moeten vooral de basisindu strieën ontwikkeld worden, d.w.z. indu strieën, waarop weer andere zich op bouwen kunnen, dus alles wat samen hangt met ijzer, staal, kolen, electriciteit en werktuigmachines, waarbij ook de voedselproductie in grootbedrijven geor ganiseerd moet worden. Van deze grondbedrijven zijn totnutoe gereed of bijna gereed gekomen de Magnitogorsk, het grootste staalwerkter wereld, dat 4 millioen ton staal per jaar produceeren moet; Dnjeprostroi, 't grootste electriciteits-krachtatalion der wereld, de asbest werken in den Oeral, de traktorenfabrieken te Petrograd en Tsjeliabinsk, een reeks van graangroot- bedrijven, waarvan de bekendste de „Gigant" is, die 220.000 H.A. bebouwt, de moderniseering der petroleumwerken in Baku en Grosny en de ontginning van nieuw ontdekte petroleumbronnen in het Oeralgebied, en eindelijk de door 28 Naar het Engelsch. „O, neen, neen, dat denk je maar!" lachte zij. „Je hebt mij in het geheel niet lief, in dien zin dan, wel te ver staan! En ik jou evenmin; ik voel geen andere liefde voor je, dan als voor een broer. Laat dien ellendigen graaf toch niet zoo'n invloed op je hebben met zijn leugens! Hij is niet waard, dat je zooveel gedachten aan hem wijdt". „Maar, Mary, laat mij Mrs. Heriot dan althans vertellen, dat ik je vroeg, en dat je mij bedankt hebt. Daaruit kan zij dan tenminste zien, hoe wij over je denken!" „Wie is: „Wij"? vroeg Mary. „Baby en ik en Bobby, èn zoo voort. Zij wilde weten, hoe Baby over het ou welijk dacht". „Ik zal je eens vertellen, wat je doen kunt, om haar te laten zien, dat Lady Bobby mij niet veracht. Deel zoo ter loops mee, dat je allen den volgenden winter naar Rusland gaat, om samen te zijn met de Llewellyns en met mij. Dit zal geheel beantwoorden aan het doel; en ik zie volstrekt niet in, waarom je Mrs. Heriot in het geheim zoudt nemen, wat betreft mijn weigering van je aan- de Ford-werken ingerichte reusachtige automobielfabriek te Nisjni-Nowgorod. Deze bedrijven illustreeren duidelijk den grootschen opzet van het plan. Gezien de stijging der productie van ruwijzer, walsijzer en staal, de kolenwinning be hoort het volstrekt niet tot de onmoge lijkheden, dat de Sovjets hun leus: „het vijfjarenplan in vier jaar" in zekere mate ten uitvoer zullen brengen, dank zij de hulp der Amerikaansche ingenieurs, waar van er op het oogenblik zeker 2000 in de Sovjet-Unie zijn. De toeneming der productie is geweldig. Een nieuw stadium in de Russische ontwikkeling is sedert korten tijd inge treden en wel in zooverre, als Rusland nu ook als duidelijk voelbare concurrent door leveringen van industrie-artikelen op de wereldmarkt verschenen is. Wat betreft de kans van slagen van het vijfjarenplan, indien men op de ge- heele wereld een gebied gezocht zou hebben, dat voor zulk een reuzenexpe- riment geschikt was, had men er geen beter voor kunnen vinden dan Rusland, dat rijk aan bodemschatten en daarbij dun bevolkt is en waarvan de bevolking door een eeuwenlang tsaristische regime gewend is zich voor een hooger geweld zonder morren te buigen. Het vijfjaren plan heeft dus kans op momenteel suc ces, echter geen kans op een duurzaam'. Hierbij kojnt nog, dat de Sovjets alle middelen van een onvermoeide en op zwepende propaganda, t;ot dwangarbeid toe, in toepassing brengen, om het plan door te idrijven. De uitmoording van de vroegere beschaafde klasse en de anti- religieuse propaganda duren zonder on derbreking voort. Alles wat de Sovjets in dit opzicht tegenspreken is absoluut onwaar. Het bestaan van de houtkam pen, waar politieke gevangenen den gruwlijksten dwangarbeid moeten ver richten, is een onloochenbaar feit. De Russen hebben inu zelfs kaartspellen met religieuse tafreelen afgedrukt. Door al deze middelen hebben zij be reikt, dat Rusland thans tot één enkel grootbedrijf, de „N.V. Russische Sovjets" samengevoegd is. Die N.V. is een grootë ramp voor alle niet-Russisehe vennoot schappen in de wereld. Ruslancl is heden door en door kapitalistisch. Het is een kapitalisme in zijn ruwsten en meedoo- genloosten vorm, want het concentreert het geheele kapitaal van een Staat - in één hand en kan daardoor op de we reldmarkt met dumpingsprijzen optreden, temeer omdat men verliezen van een bedrijf door winsten van een ander dek ken kan en met geen hooge loonen en dure locale lasten te rekenen heeft. De Soiojets zijn ook imperialisten. Dit bewijst de bouw van den Turksib, den spoorweg van Turkestan naar Siberië, die een geweldig wapen in hun hand is om de hegemonie in Azië te bereiken. En ten slotte is Rusland het meest pro- tektionistische land der wereld. Er be staat geen vrije invoer, aangezien alleen de Staat inkoopt. Dus komt geen spijker en geen schroef over de grenzen van Rusland, als de Sovjets die niet voor hun vijfjarenplan noodig hebben. Hierbij mag niet vergeten Worden, dat de Sovjets een strijdorganisatie zijn, die bewust naar de wereld-revolutie toe werkt, hetgeen reeds de eed van den Sovjetsoldaat bewijst, die zweren moet, al zijn krachten aan het groote doel van de bevrijding van de werklieden der geheele wereld te wijden. De Sou jets ëijn niet anti-militaireyi, zooals ze zoo graag voorgeven te zijn. Ze hebben een ijzeren discipline m hun leger, beschikken over goede |Oorlogsvliegtuigen en giftgassen en hebben bij hun industrialisatie zeer goed erop gelet, dat zij vooral fabrieken bou wen, die in het geval van een oorlog het benoodigde oorlogsmateriaal kunnen leveren. Rusland is economisch en militair ge reed. Het dreigt met zijn vijfjarenplan niet alleen het economisch evenwicht der wereld te ontwrichten, doch ook ons geloof en onze beschaving te vernietigen. Daarvoor behoede ons de Voorzienigheid! zoek. Ik heb altijd gehoord, dat zij, die een blauwtje liepen, dit maar zoo goed mogelijk verborgen hielden. Me dunKt, nu zal jij je toch ook veel te zeer ter neergeslagen voelen, om iemand nu te vertellen, hoe wreed ik je behandeld heb?" Modbury kon niet nalaten te lachen en Mrs. Tweedie kwam binnen op dit geluid, om te vragen, wat er toch eigen lijk was. Zij had den jongen man een vol uur alleen gelaten met Mary, want zij, als zoovele anderen, had wel gemerkt, dat er iets meer dan enkel vriendschap be stond tusschen die twee. Maar Modbury's lachen klonk niet triomfantelijk en niet wanhopend, zoodat de oude dame het onderhoud dan ook best durfde storen. Hij was zeker met zijn aanzoek te voor schijn getreden en had een antwoord gekregen. Mary vertelde haar het heele verloop, van het begin tot het einde, toen Mod bury weg was. Tot nog toe had zij er niets van verteld; vooreerst, omdat zij Mrs. Tweedie nog wat sparen wilde na de vermoeienis van de reis; die zij, met haar zwak gestel, nog niet te boven was; en dan omdat er iederen dag zoo veel andere belangwekkende onderwer pen te verhandelen vielen. „En verbeeld u nu, dat hij mij ten huvvelijic heeft gevreagdl" besloot Mary want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid Ze zijn ver krijgbaar in kokers van 75 ct bij Apoth, en Drogisten. PAUS EN DUCE. P8us Pius XI heeft een protest doen hooren tegen de incidenten, welke zich in den laatsten tijd ten nadeele van le den en instellingen der Katholieke Actie in Italië hebben voorgedaan. Sedert eenigen tijd en juist gedurende de laatste dagen zoo sprak de Paus volgens de „Osservatore Romano" —zijn wij tot ons leedwezen getuige van de eerste zichtbare rijp-wording van de vruchten eener opvoeding, welke het te gendeel is van de christelijke en ook der staatsburgerlijke opvoeding en stel selmatig tot'haat, oneerbiedigheid en ge welddaden leidt. Geen dag hebben wij gedraald met de erkenning van de on schatbare weldaad der wederinvoering van het godsdienstonderwijs in de scho len. Alom echter is men begonnen met de linkerhand datgene te vernietigen wat men met de rechter wilde opbouwen. De droevige gebeurtenissen, welker tooneel in de laatste dagen te Rome en geheel Italië is geweest, heb'ben doen zien hoe ver 'het werk der vernietiging reeds is gegroeid. PIUS XI. Na te hebben gewaagd van zijn diep leedgevoel over de gebeurtenissen, welke de Katholieke Actie en de hem bijzonder nastaande Jeugd- en Universiteitsorgani saties hebben getroffen, vervolgde de Paus o.a.: Daar wij het recht en den plicht hebben ons op een Concordaat te beroepen, heeft de geheele wereld en in het bijzonder de kathotieke wereld het recht te vernemen dat wij niets heb ben nagelaten om de noodzakelijke kal meering te bewerkstelligen. De desbe treffende stappen zijn ondernomen. Dit kan echter den bisschop van Rome en den primaat van Italië er nooit van weerhouden onverwijld en op de na drukkelijkste wijze protest aan te teeke nen tegen datgene wat in Rome en in geheel Italië is geschied en tegen de wijze, waarop men het heeft laten ge- haar mededeeling. „Dit was zeer edel van hem, want hij geeft in waarheid niets om mij en ik had hem wel eens bij zijn woord kunnen houden". „Ja, 'hij is een door en door goede jongen en ik mag hem bijzonder graag. Maar als je er zóó over spreken kunt, kindje, dan heb je hem ook zeker in waarheid niet lief!" HOOFDSTUK XXI. De winter ging voorbij en het voor jaar kwamen nog altijd waren Mrs. Tweedie en Mary in Salisbury. In geen jaren was de oude dame door de koude maanden heen gekomen als Jnu, maar Mrs. Grey had dan ook alle voorzorgen ge nomen, die binnen haar bereik lagen. Zoo had zij dubbele ramen laten aan brengen in de vertrekken, door Mrs. Tweedie bewoond; want, na Mary, be kleedde die een voorname plaats in haar genegenheid. De meisjes Llewellyn en Mary ontvin gen meer uitnoodigingen, dan ze konden aannemen; en Mary wilde Mrs. Tweedie toch nooit zoo lang alleen laten. Lord Modbury en Fred Huish waren gewoonlijk in hetzelfde gezelschap, als de jonge meisjes en het was een zeer gezellige tijd voor allen. Tenslotte ging Mrs. Tweedie toch spre ken over terugkeer naar Alatyr, want schiaden. Men kan van ons geen stil zwijgen verwachten wanneer datgene in de modder wordt gesleurd wat ons het dierbaarste is. Er is een ware storm- getrokken over de Katholieke Actie, en wel, naar ver luidt, op instigatie der hoogste regee- ringsautoriteiten. PICCARD'S JOURNAAL. Professor Piccard heeft een medewer ker van de „Frankf. Ztg." het aan boord van Zijn luchtschip gehouden dagboek ter hand gesteld en deze heeft onmid dellijk daaruit het zinnetje gegrepen, door Piccard neergeschreven nadat het ventiel- touw was afgebroken: „Wij zijn gevan genen in het luchtruim". De reizigers verkeeren in een positie, waarbij de voorraad zuurstof hen nog twintig uur zal kunnen laten ademen. Piccard schrijft: „41 graad hitte in den gondel, de lucht wordt steeds dunner, wij verdorsten, Iiljken den wand. Ik ont bloot het bovenlijk en ga op den grond van den gondel zitten, waar 't nog het koelste is. Wij' moeten ons heel stil en rustig houden iom niet te veel zuurstof te verbruiken en wij moeten de lucht, die wij voor ons leven noodig hebben, rantsoeneeren. „Het eind van het ven- lielkoord gaatt nog meer .omhoog. Wij hebben geen kans meer het te bereiken". Allengs blijkt de druk van de atmos feer Rondom ballon en gondel wat toe te nemen. Hij stijgt van een tiende at mosfeer tot 80 m.m., vijf uur later is de luchtdruk 87 m.m. Nog weer vier uur later -r- het is dan acht uur 's avonds is de luchtdruk buiten 131 m.m. De ballon (daalt dus. Om 20 uur 40 blijkt de (ballon, naar den buitendruk gemeten, 5000 dieter hoog te zijn en naar den druk binnen in den gondel 4300 meter. Om1 20.41 to.onen de barometerstanden gelijkelijk, dat de ballon op 4500 meter hoogte is. De mangaten gaan open. Het gevaar is voorbij, dat de zuurstof of lucht |den reizigers zullen ontbreken. Er volgt nu een zeer snelle daling, waarbij de reizigers de vaart omlaag temperen door zakken ballast uit te wer-~ pen en om 9 uur 's avonds van den 27sten Mei was de ballon veilig geland. Eon Toiletgeheim. Men behoeft niet te zien dat U crème gebruikt; alle crèmes blijven min of meer op de huid liggen. Alleen „Zij"- CJrême wordt volkomen in de huid op genomen, zoodat niemand kan zien dat U crème gebruikt heeft, terwijl de huid er toch soepel door wordt en fraai van teint. WEEROVERZICHT OVER MEI. Het Kon. Mei. Instituut te De Bilt heeft het volgende overzicht van het weer in Mei 1931 gegeven: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 11/2 graad te hoog, in de drie dekaden resp. 1/2, 1 en 21/2 graad. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 20en en 24en resp. 4 graden beneden en 51/2 graad boven normaal. De gemiddelde dagelijkscie maximumtemperatuur was 11/2 graad, 't gemiddelde minimum 2 graden boven normaal. Dagen met minima beneden het vriespunt kwamen op de hoofdstations niet voor. Het aantal dagen met een maximum-temperatuur boven 25 graden bedroeg 4, tegen 3 normaal. De neer slag was onregelmatig verdeeld, maar in het algemeen boven normaal, vooral in het midden van het land, tengevolge van de zware regens op den 7en en 8en. In het midden van het land en in Noord-Holland was de afwijking 60 tot 100 procent boven het normale, in de andere deelen tot 50 0/0, behalve in Friesland en Groningen, waar de hoe veelheid normaal tot iets daar beneden daar had zij meer haar arbeidsveld. Hugh Llewellyn werkte hard in Ox ford. Hij kwam met de Paaschvacantie niet over, maar bleef op zijn kamer „blokken". Tante Sophie vond dit ver schrikkelijk, want zij zag er bezwaar in voor zijn gezondheid; maar Hugh schreef terug, dat hem het studeeren niets geen kwaad deed en dat hij zoo sterK was als een paard. Nicht Harriet had hem iets verteld, van wat er had plaats gehad na het bal op The Towers; ien, ofschoon Hugh blij was, dat het nog niet tot een engagement was gekomen tusschen Mary en Mod bury, verwachtte hij zeker, dat de jonge graaf nog wel eens zijn geluk zou be proeven. Mocht zij dan van inzicht ver anderd zijn, nu, dan was het goéd, dat hij haar immers uit den weg gebleven was, want het zou toch nog jaren duren, eer hij trouwen kon. Mrs. Tweedie had het niet geschikt ge acht, om te herhalen, al wat er had plaats gehad tusschen Mary en haar rid der. Het voorval was haar in vertrouwen verteld en dus had zij zich niet gerech tigd gevoeld om aan Hugh precies de bewoordingen mee te deelen, waarin Ma ry haar weigering had uitgesproken. Had zij Idit Wel gedaan, dan zou Hugh zeker niet in Oxford gebleven zijn. Lord Modbury gaf verscheidene diners en bals omstreeks Paschen. Evelyn en was. Te De Bilt werden 183 uren zonne schijn waargenomen, tegen 202 normaal. ART. 19 GEMEENTEWET. Het Tweede Kamerlid de heer van den Bergh heeft den minister van Binn. Zaken en Landbouw de volgende vra gen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat de nieuwe bepaling van art. 19, tweede lid, van de Gemeentewet, luidende: „Zij, die hun ontslag hebben ingezonden, blij ven leden van den raad, totdat de goed keuring van de geloofsbrieven hunner opvolgers onherroepelijk zal zijn gewor den", tot ernstige moeilijkheden aanlei ding zal kunnen geven, tengevolge van het feit, dat het nieuwe lid, door den den raad toegelaten nieuw lid, althans men, terwijl het uittredénde lid nog eeni gen tijd, somtijds enkele maanden, lid van den raad zal blijven? Is de minister niet van oordeel, dat deze bepaling ten spoedigste opnieuw wijziging zal moeten ondergaan? Of moet uit haar worden afgeleid, dat een door den raad toegelaeten nieuw lid, althans de vacature door ontslagneming is ont staan, geen zitting mag nemen, alvorens de goedkeuring van zijn geloofsbrief on herroepelijk is geworden? Is de minister niet van oordeel, dat, indien dit laatste de bedoeling mocht zijn, hel aanbeveling verdient, een uit drukkelijke bepaling van deze strekking in de wet op te nemen? Is de minister bereid, wijziging of aan vulling van de Gemeentewet in den eenen of den anderen zin te bevorderen? DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koninklijke familie zal na haar ver blijf bij Parijs Elzas en Lotharingen be zoeken en vervolgens nog een reis doen door Tirol. Alvorens daarna in het begin van Aug. het paleis Het Loo te betrekken, zal de Koninklijke familie eerst nog eenige dagen vertoeven ten paleize van de Ko ningin-Moeder te Soestdijk. DAM IN HET HELLEGAT. De door het gemeentebestuur van Brui- nisse op aandringen van de schippers- vereeniging Algemeen Schippers- en Vis- s'chersbelang gevoerde actie tegen den ontwprpen dam in het Hellegat heeft suc ces opgeleverd. In een dezer dagen door het gemeentebestuur ontvangen brief zijn belangrijke concèssen gedaan, en de mi nister deelt nog mee, dat, ofschoon hij door het uitvoeren van de verbeterings- werken geen schade voor de oester- en mosselcultuur vreest, daarbij toch met de wenschen der visschers zal worden rekening gehouden. Na de uitvoering van het eerste gedeelte der werken zal 'n commissie worden benoemd om den in vloed daarvan op de dagelijksche eb- en vloedbewegingen op Volkerak en Gre- velingen te onderzoeken. (N.R.C.), VOORLOOPIGE CIJFERS DER VOLKSTELLING. Blijkens het overzicht van de voor- loopige .uitkomsten van de elfde volks telling op 31 December 1930 gehouden, welke uitkomsten thans door 't Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd zijn, bedroeg de bevolking van Reder - land op dien datum 7.920.388 zielen, (6.865.314 in 1920), waarvan 3.935.635 mannen en 3.984.753 vrouwen. De ver meerdering der bevolking per jaar, die sedert 1849 steeds stijgende was, is in de laatste tien jaren gemiddeld ietslager geweest (dan in de voorafgaande elfjarige periode. De totale vermeerdering in de laatste tien jaren bedraagt 1.055.074. Er werden geboren 1.807.418 personen; er stierven 749.511 personen, hetgeen een vermeerdering van 1.057.907 beteekent, zoodat het overschot van vertrek boven vestiging in die tien jaren moet zijn ge weest 2833 personen. De gemiddelde jaarlijksche toeneming der bevolking sedert de telling 1920 in de verschillende provincies was in pro- Helena genoten van de uitnoodigingen; maar Mary Jton er nu niet meer dien smaak in vinden, als omtrent den Kerst tijd. Voelde zij nu minder lust, om uit te gaan, |dan kon zij zich immers altijd daarmee verontschuldigen, dat zij Mrs. Tweedie niet (alleen liet. De „Familiegeschiedenis" vorderde heel goed onder Mary's bekwame leiding en beide dames verlangden er naar, om in Rusland de laatste hand te leggen aan het werk. „Zie je ,er tegen op om Engeland te verlaten?" vroeg tante Sophie aan Mary, toen de dames 's middags bijeen zaten. „Het spijt mij, om Weg te gaan van al degenen, die hier Zoo, vriendelijk voor mij zijn (geweest, maar het leven in Rus- lana vind jk verbazend interessant. Ik weet niet, hoe het komt, maar ik kan at en toe echt heimwee voelen naar Ala tyr. En jdat, terwijl ik er toch maar, zoo kort ben geweest, maar dadelijk heb ik er mij thuis gevoeld. De taal mag ik ook zoo graagl" „Misschien schuilt er dan toch nog veel waarheid in dat romantisch vermoeden van Hugh, betreffende den Iwan, die verloren ging, meende tante Sophie. (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1