Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT; Maandag 1 Juni 1931. zierikzeesche courant. j?'1* uaraa,ia- - 12162 ADVERTENTIES EERSTE BLAD Inzending Advertentiën DIENSTPLICHT. DIENSTPLICHT. E E N H E I D. Stukloopen BINNENLAND. Uit Stad en Provinole. IPrjja pet 3 ■>»dci f 1,30, hmxeo pet peat f 1,80. Voot hel hiiteBlêsd pet j«»t 10, Ifxouderlfjke mmntts 5 cent. Venehfint Mad., Waid. en Vijjd. TeL Ho. 32. - Po.tgiro 187877. SE LOME .■Mietw H, 1, tOSTEN TU 1—8 tegel. 80 eb., tan 4 regelt ea daaiborem 20 eb. pet tegel. Keelamea 30 eb. p. tegel. eontnot beleagrgke korting. Iaaending op den dag Tan eit- gare vóór 10 ar*. Dit aurnmar baitut uit 2 bladen. altarlljk 10 nar op deo dog oitgiaf Uitspraak in zaka aan vrijstelling. De BURGEMEESTER der gemeente Zie- rikzee maakt bekend, dat bjj besluit van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland van 18 Mei 19 U, A no. 943, Se afdeeling, aan LEONARDUS CORNELIS KENTERS, gewoon dienstplichtige van de liohting 1931 dezer gemeente, v r ij s t e 1 l i n g is verleend wegens broederdienst. Omtrent het indienen van bezwaarschriften tegen deze uitspraak wordt verwezen naar de desbetreffende publicatie aan het aanplak bord van het Stadhuis. Zierikzee, 29 Mei 1931. De Burgemeester van Zierikzee, J. C. A. BANNINK. IntchrIJvingsrogistar en alphabi- tisch register. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat bet inschrpvingregister voor de lichting 1932 met bet daaruit opgemaakt alpbabetiscb register alsmede een afschrift van het door den Heer Commissaris der Ko ningin in Zeeland overeenkomstig artikel 13, zesde lid van het Dienstplichtbesluit samen gestelde gemeenschappelijk alphabetisch register voor den groep Zierikzee, gedurende TIEN dagen, van 1 Juni tot 11 Juni as, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tjjd bezwaar worden ingebracht bp een met redenen omkleed verzoekschrift. Dit moet bö den Burgemeester, ter secrtarie dezer gemeente worden ingediend. Aan den ver zoeker wordt e?n bewjjs van ontvangst afge geven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan den Commissaris der Koningin deze beslist bjj een met redenen omkleed beslait. Zierikzee, 30 Mei 1931. De Burgemeester voornoemd, J. C. A. BANNINK. Hoe meer de mensch boven Zijn per soonlijke neigingen en belangen verhe ven is, destemeer erlangt hij ook geeste lijke grootheid; hoe meer hij echter aan zijn eigen ik gebonden is, des te be perkter is zijn erkennen. Eenmensch, die zich geheel met zijn familie identifi ceert bijvoorbeeld, hare belangen als de zijne beschouwt, voor zijn familie leeft, zonder om1 zijn persoon te denken, zoo iemand omvat met de grootte zijns gees- tes de geheele familie en oefent daar door macht over haar uit, terwijl toch elke begeerte naar macht hem ten eenen- male vreemd is. Een staatsman, die on baatzuchtig de belangen van den staat tot de zijne maakt, is als de ziel van dien staat; zijn individualiteit omvat en doordringt de gansche natie. Zoo voort gaande zou iemand, die het hart van de geheele menschheid vatten kon, dit als zijn eigen erkennen; hij zou een vertegen woordiger der gansche menschheid kun nen heeten, zich één voelend met haar. Zooals het nu nog gesteld is, ziet de persoonlijkheid zichzelf veelal als een eenheid aan die van andere eenheden gescheiden is en welker belangen aan die van haar zijn tegenovergesteld. Dat geldt zoowel voor gemeenschap pen als voor individuen. Zoolang elk hunner zich als iets van elkaar geschei dens beschouwt, kan nimmer een ver- eeniging plaats vinden. Er wordt zoo hard geroepen om den wereldvrede. Maar om dien te bevestigen, moeten de menschen eerst de eenheid, die hun allen, ten grondslag ligt, innerlijk erkennen en begrijpen, dat zij allen slechts schakels van den eenen keten der menschheid zijn. Zonder die erkentenis van de eenheid des wezens bestaat er geen werkelijke liefde tusschen menschen. Want de lief de is slechts dan echt en duurzaam, wanneer daarbij komt de erkentenis der vereeniging. Dat geldt ook voor man en vrouw. Daarbij houden echter tege lijk de hartstocht en begeerte op; want men verlangt niet naar dat, wat men zelf is, doch verheugt zich in het bezit ervan. Daarin bestaat de ware liefde, dat het een zich in het ander zelf erkent. Maar liefde, die vereenigt, wordt vaak verward met begeerte, die verdeeldheid brengt. De begeerte wordt door een voor werp der waarneming opgewekt; de lief de daarentegen is zelfbestaand en eeuwig Zij is als de warmte een kracht' die aan wezig is, ook zonder voorwerp, dat haar aantrekt; maar zij verwarmt en brengt leven in alles, wat zij aanraakt. Een mensch kan vol liefde zijn zonder een voorwerp te bezitten, waaraan hij zich hecht; maar die liefde stroomt in alles in, waar zij ingang vindt. De liefde schept eenheid en versterkt, de begeerte maakt los en verteert. De onzelfzuchtige liefde is de macht, die allen verbindt en vereenigt, die haar niet weerstreven. De tot het ware inzicht gekomen mensch erkent zich ook als eenheid, maar als eenheid is de eenheid van 't geheel als een geheel, dat wel een deel is van 't groote geheel, maar toch in zijn inner- lijkste wezen daarmede identisch is en daardoor in staat het groote geheel in zich zelf, als in een spiegel te herken nen. Het gebonden leven moet zich dik wijls met veel onliefs vereenigen, terwijl het niet zelden van wat lief is scheiden moet. De vreugde en het verlangen wor den duur met smart betaald, totdat na veel teleurstelling en bittere ervaring de zucht naar het innerlijkste, diepste va derland over blijft. Daar kan men de een heid vinden, waar men bevrijd is van alle wisseling en elke apartheidsgedachte. In die eenheid kan men ingaan in 't volle leven, tot de zonnigste plaats, waar geen nacht meer volgen kan. van huid en voeten geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 ot Bij Apoth. en Drogisten. VERHOOGING BROODPRIJS. In verband met mededeelingen als zou als gevolg van het in werking treden van de Tarwewet de broodprijs met 2 cent per brood van acht ons worden verhoogd, wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat bedoelde mededeelingen niet juist zijn. Verhooging van den broodprijs, als gevolg van genoemde wet, zal zich, wanneer al met het oog op de bloem-kwaliteit een wat duurdere 'buiten- landsche grondstof moet worden verma len dan thans, kunnen beperken tot 1 cent per brood van acht ons. DE MILITAIRE DIENSTPLICHT. In Juni wordt te 's-Gravenhage ge loot, wie van hen, die in het kalender jaar 18 jaar worden, in elke gemeente het eerst in aanmerking komt om in vredestijd een militaire opleiding te ont vangen. Van af dat tijdstip kan ieder met vrij groote Zekerheid uitmaken of hij dien tengevolge zal moeten dienen, te meer waar, door het „één-zoon-per-gezin" stel sel de vrijstelling wegens opleiding tot een geestelijk ambt en de afkeuring, elk jaar blijkt, dat de kans om te moeten dienen (voor elke gemeente verschillend) 90 pCt. of meer bedraagt. De wet geeft de gelegenheid om op twee wijzen de militaire opleiding te kunnen volbrengen, t.w.: o. geconcentreerd in de kazernes; b. grootendeels ter plaatse bij 't voor- oefenings-instituut. INWISSELING VAN GULDENS. De mededeeling, die wij dezer dagen nog eens hebben opgenomen, dat met ingang van heden (Maandag) niemand meer zal gehouden zijn de guldens, wel ke een vroeger jaartal dragen dan 1920, in betaling aan te nemen, is voor som migen van onze lezers niet duidelijk ge weest. De oorzaak van die onduidelijk heid ligt in het in het officieele stuk tweemaal noemen van het jaartal 1920: dat n.l. guldens, Welke een vroeger jaar tal dragen dan 1920 niet meer gang baar zullen zijn en dat alleen gangbaar blijven guldens, welke een later jaartal dragen dan 1920. Deze aanwijzing wordt duidelijk, in dien men weet, dat er geen guldens in omloop zijn met het jaartal 1920, om dat er dat jaar geen guldens zijn aan- gemunt. RIJWIELPLAATJES. De rijwielmerken voor het dienstjaar 1 Augustus 1931—31 Juli 1932 zullen van 16 Juli af bij de post-, bijpost- en hulp postkantoren, poststations en postagent schappen verkrijgbaar worden gesteld. terdagavond in hotel „Juliana" voor een groot aantal belangstellenden gaf, mag een succes genoemd worden. 2oowel de leidster, ais de jeugdige zangeressen kun nen met voldoening op dezen avond terugzien, welke de aanwezigen heeft doen genieten van een aardig programma kinderliederen van meestal bekende com ponisten, benevens van eenige mezzo- sopraan-soli, de laatste uitgevoerd door mej. ten Haaf. Hoe frisch klonken de jeugdige stemmen door de zaal, hoe dap per weerden zich de kleuters, vooral bij vaak lang niet gemakkelijke solonummers en hoe leuk was de uitvoering van die nummers welke naast zang ook nog be wegingen vereischten! De bloemenhulde welke mej. ten Haaf in ontvangst had te nemen, was zeer zeker niet in het minst een welverdiende waardeering voor haar leidstertalenten. De pianobegeleiding be rustte (voor 'het grootste deel) bij mej. N. Ochtman, die zich ook uitstekend van haar taak kweet en ook bloemen ont ving. Voorts bij den heer N. J. Visser, wiens muzikale talenten we genoegzaam bekend achten om er verder over uit te weiden. Over 't geheel genomen was het een aardige avond. STAVENISSE. In de Zaterdag alhier gehouden vergadering van Ingelanden van het waterschap „Stavenisse", is op gemaakt een staat van aanbeveling van gezworene, noodig doordat de heer H. J. Dorst met 1 Aug. a.s. als zoodanig moet aftreden wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd. Op dien staat zijn geplaatst resp. de heeren C. M. A. Steendijk, ,L. Hage en D. Gaakeer. DE PROV. EN DE WERKLOOSHEID. De heer L. Onderdijk, lid der Staten van Zeeland heeft de volgende' vragen tot Ged. Staten gericht: Kunnen Ged. Staten mededeelen in hoe verre het in de zitting van 30 December 1930 uitgetrokken crediet van f 15000 voor bijdragen aan de gemeenten in de kosten van werkverschaffing en werk- loozenzorg toereikend is gebleken in ver band met de aanvragen van gemeenten? Zoo 'het crediet niet toereikend is ge bleken, zijn Ged. Staten dan bereid, ge zien de nog groote bijna niet verminder de werkloosheid, vooral ten plattelande, in de a.s. Zomerzitting een voorstel te doen tot verhooging van het verleende crediet? Zijn Ged. Staten bereid in de a.s. Zomerzitting aan Prov. Staten een voor stel te doen tot het verleenen van een crediet, teneinde hen in staat te stellen reeds bij het begin van de winterperiode op dezelfde wijze steun te blijven ver leenen? OïJDEBiW IJS» Mejuffr. D. Ketting, onderwijzeres aan de school met den Bijbel te Oud-Vosse- meer, benoemd in gelijke betrekking te Tilburg, heeft wegens bijzondere omstan digheden voor die benoeming bedankt. OOSTE&LAND. Bij de dezer dagen te Rotterdam gehouden examens voor het diploma verpleging van zwakzinnigen, slaagde o.a. mej. A. J. Viergever Pd., ver bonden aan de stichting te Poortugaal, geboortig alhier. BRUINISSE. Tot hoofdonderwijzer aan de O.L. school is met ingang van 1 Augustus benoemd de heer H. W. Betz, thans in gelijke betrekking te BarneveJd ven de heer J. v. d. Velde is met ingang van 1 Juli benoemd tot onderwijzer aan de OjL. school. De heer v. d. Velde is thans in tijdelijken dienst. HOOFDAKTE-EXAMENS. Tot lid der Commissie, welke dit jaar te Rotterdam belast is met het afnemen van het examen ter verkrijging van de hoofdakte is ,o.m. benoemd de heer W, A. J. M. Stroux, leeraar aan de Rijks kweekschool te Zierikzee. POST EN TELNGSAPHIEo ZIERIKZEE. Van de fa. A. J. G. Streng- holt te Amsterdam ontvingen wij een folder in de Engelsche taal met het suggestieve opschrift Zeeland roept", welke uitstekende uitgaaf beoogt propa ganda te maken in Engeland voor een bezoek aan onze schoone provincie. De vreemdelingenstroom, via de Belgische kust, speciaal naar Walcheren, groeit van jaar tot jaar en 'tis vooral dit eiland dat door zijn gunstige ligging van den touristenstroom profiteert. We misgunnen Walcheren zulks niet, maar hadden wel graag, dat de vreemdeling iets verder Noordelijk trok, om landschap- en oud stedenschoon te komen genieten op ons eiland, Waarop, zij het kort, in dezen keurigen folder, voorzien van reproduc ties van photo's en etsen, de aandacht wordt gevestigd. Frisch en origineel is de voorplaat, een kaart van Zeeland, waarop enkele bezienswaardigheden op de verschillende eilanden. Het „Zoeklicht" houdt van 15—21 Juni a.s. een auto-propagandatocht op Schouwen-Duiveland. Momenteel wordt Zuid-Beveland en daarna Walcheren be werkt. J De eerste uitvoering, welke het zangkoortje ,,'t Nachtegaaltje", dat onder leiding staat van mej. B. ten Haaf. Za* Verplaatst met ingang van 1 Juni a.s. de telefoniste bij den interlocalen dienst, mej. S. C. Bliek, van het 'post- en tele graafkantoor te Zierikzee naar dat te Middelburg. HERVORMING DER RIJKSTELEFOON. De Tweede Kamer heeft door aanne ming van de P.T.T.-begrooting voor 1931 haar sanctie verleend aan een millioenen- pian tot hervorming en moderniseering van onzen telefoondienst. De grondslagen voor deze hervorming van het rijkstelefoon-bedrijf zijn in vier punten samen te vatten: 1. geleidelijke automatiseering van alle locale netten; 2, ver doorgevoerde automatiseering van het interlocaal verkeer, in het bij zonder van dat op kortere afstanden, ge paard met automatische registratie der gevoerde gesprekken; 3. concentratie der bediening van het interlocaal verkeer, voorzoover daarbij de tusschenkomst van telefonisten noodig blijft, in een beperKt aantal groote, goed uitgeruste, centralen 4. het zooveel mogelijk samentrekken van het spinneweb van interlocale verbindin j gen in een beperkt aantal bundels. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. KERKWERVE. Door omstandigheden is ALS VOORBEREIDING VOOR DE GROOTE ENGELSCHE MILITAIRE PEESTEN welke deze maand zullen plaats hebben, beeft te Londen een proef- parade plaats gehad, waaraan een groote troepenmacht deelnam. Een dichte menigte woonde dit fleurige schouwspel bij de stemming voor twee notabelen alhier op Zondag 31 Mei niet doorgegaan. Zij is nu opnieuw vastgesteld op Zondag 7 Juni. ELKERZEE. Tot kerkvoogd zijn be noemd de heeren T. J. van den Bout en Corn, van Splunder, zulks in de plaats van de heeren C. Hanson en N. A. Boogerd, beiden vertrokken naar Zie rikzee. Wetenschappelijke Bericliten. PROF. PICCARD. Aan een vertegenwoordiger van een Augsburgsch blad antwoordde prof. Pic- card op de vraag of hij nog eens een vlucht in de stratosfeer 'zou willen on dernemen, met een beslist „neen". „Ik heb een vrouw en verscheiden kinderen", zei Piccard, „en ik heb nu ondervonden, dat de vlucht toch gevaarlijker is ge weest, dan ik oorspronkelijk dacht". Prof. Piccard deelde ook nog mede, dat het luchtverkeer in de stratosfeer zeer voordeelig zou zijn, dat hij echter met de tegenwoordige middelen niet boven een hoogte van 16 K.M. zou kunnen komen. VOOR DE HUISVROUW. Zeemleeren lappen. Een goede zeemleeren lap moet zacht aanvoelen, elastisch en soepel zijn. Er mogen geen dunne plekken in voorüo- men. Als men er dus een koopt, houde men de lap tegen het licht. Dan ziet men van zelf of er dunne plekken in zitten, (vooral in het midden mag dat niet, omdat de lap daar bij het werk het meeste lijdt), terwijl men tegelijk ontdekken kan of er ook scheuren dicht genaaid zijn. Het is voorts gewenscht, dat de lap een hardige vierkante vorm heeft. De dikste zeemleeren lap houdt men voor het zeemen van houtwerk. De dunne gladde lappen voor het ramen- lappen. Sponsen. Goede sponsen moeten zacht en elas tisch zijn, met liefst zoo klein mogelijke gaten, omdat die het stevigste zijn. Ze mogen geen roestachtige vlekken heb ben, want die vlekken gaan later ver teren. Do sponsen mogen ook geen scher pe, harde stukjes bevatten (kalk), want dat 'wijst er op, dat ze niet met zorg door middel van een zwak zuur be handeld zijn, terwijl deze harde stukjes voorts leelijke krassen op houtwerk enz. kunnen maken. Ook moet de spons uit één stuk bestaan. Aan elkaar genaaide stukjes zijn zeer onsterk. Gebruik ge wone sponsen niet om mee te zeepen, zer-Sfer/c want de zeep gaat er moeilijk uit en dan wordt de spons vettig. Voor gummi- sponsen is het geen bezwaar. Wollen dekens wasschen. Eens in het jaar worden natuurlijs de wollen dekens gestoomd of gewas- schen, meestal tegen den tijd, dat we ze voorloopig althans niet noodig hebben. Men kan ze in een lauw sop wasschen na ze eerst een nacht in water met een .paar handen zout te hebben laten wee ken. Bij het drogen hangt men ze op een lijn en liefst in de open lucht op een winderigen dag. Als ze dan goed droog zijn, klopt men ze stevig met den mattenklopper. Dat maakt ze weer mooi wollig en luchtig. Wanneer men schoone dekens opbergt, ze net als matrassen, die men voorloopig niet gebruikt, in dek- lakens te spelden. Men kan ze ook in een kist wegbergen, met de noodige anti-mot-niiddelen. De strijd tegen de motten. Kamferballetjes nemen nog steeds een belangrijke plaats in onder de motweren- de middelen. Verder heeft men nafta- line, tabak enz., dat op royale wijze tusschen het goed gestrooid wordt. Al is de beste methode het goed, stevig uitgeschuierd en geklopt, in goed geslo ten, motvrije kisten of kasten weg te bergen. Ook zet men wel in de buurt van plekken, waar men speciaal voor motten beducht is, schoteltjes met pe troleum. Motten, evenals muggen, heb ben een doodelijke hekel aan petroleum. Nog een methode is om stukken vloei papier, gedrenkt in petroleum op borden te leggen. Men kan het papier ook dren ken in een oplossing van b.v. 20 gr. kamfer in 1 maatje terpentijnspiritus en 1 maatje wijngeest. HUISVROUW. VERSCHILLENDE BERICHTEN. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zaterdag dagavond is nabij Teteringen bij Breda een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De 19- jarige mej. A. Jansen en het 13-jarig meisje F. Metsers begaven zich om dien tijd kerkwaarts. Op ongeveer 30 meter van hun woning passeerden 'zij den fiet senden 40-jarigen fabrieksarbeider G. Swolfes. Uit 'de richting Oosterhout kwam de vrachtauto van de firma Bos Co. te Utrecht, met een flinke vaart in de richting Breda gereden. Juist toen de meisjes op het fietspad den wielrijder passeerden, verliet de vrachtauto den rij-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1