PUROL Transpireerende ABONNEMENT; Vrijdag 29 Mei 1931. zierikzeesche courant. 'A' 1S£a '"i^'h'SSk ADVERTENTIES EERSTE BLAD Inzending Advertentiën bericht" H.I. HDEILIM UIB 6% OUTIEII i 110% BELOFTEN. Algemeen Overzicht. SPOOR'/ MOSTERD lonnebmnj H n binnenland, Uit Stad en Provinole. HEERENBAAI Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. frjj» pet 8 ■««•de» f 1,50, frutco per po«t t 'i®". Toer hei hmlteolud per jtu 10,-. JLhoadorljjhe Hammer. 5 oe»l. Tenehtjit Mnd., Wind. en Vrjjd. Tel So. 88. Poetgiro 18T57T. Zierikzeesche Nieuwsbode vu 1—8 regel» 90 et»., vu 4 regel» eu durbovea 80 et», pet regel. ReeUaee 80 et», p. regel, ljj eontreei belugrjjke korting. Imending op den dig vu »lt- geve vóór 10 are. Olt nummer beatut uit 2 bieden. ■IterlIJk 10 nor op dn dag v. oitgnl Het Bureau vau dit blad, hoek Schuit- haven, is iederen werkdag geopend van des voorra. 9 - tot des avonds B ure ('s Zaterdags van 9—3 ure) tot het plaat sen van advertentiën en het aannemen van abonnementen en het doen van be talingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt op merkzaam gemaakt op het groote voor deel gelegen in het plaatsen van adver tentiën bij contract van 500 -, 1000 -, 3000-, 6000 - en 10.000 regels. Het tarief hiervoor is verkrijgbaar aan het Bureau en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. voor belaste Waarden, 's-QBAVENHAGB. met JaarlljksctaB uitloting. Verkrijgbaar bil alle Kassiers In haar weelde van bloesempracht is de natuur nu vol heerlijke beloften, die eenmaal als rijpe vruchten kunnen wor den. ingezameld. Uit ervaring weten wij echter, dat velen niet hun doel zullen bereiken, hetzij zij niet tot volle ont wikkeling geraken zullen ofwel vóór den tijd zullen worden afgerukt. Toch blij ven er gewoonlijk nog meer dan genoeg over om mens€h en dier te kunnen voe den. In tegenstelling echter met de natuur daarbuiten lijkt deze tijd voor menscien en volkeren arm aan beloften, zoo arm zelfs, dat ontelbaar velen den moed reeds lang verloren hebben en geen enkel licht punt meer ontwaren kunnen in de hen omringende dikke duisternis. Op een dood spoor is hun leven aangeland, dat voor hen geen enkele belofte meer schijnt ln te houden. j De geweldige crisis, welke de maat schappij nu op bijna elk gebied door maakt, is op zichzelf wel in staat om de vele slachtoffers in de war te bren gen. Veel, bitter «veel wellicht wordt er in stilte geleden. En de smart, welke niet kan worden uitgeklaagd is vaak het hevigst en verdwijnt ook het langzaamst. Sprekende met menschen, die veel ge leden hebben of nog lijden, hoort men vaak de verzuchting slaken: Och beloof me maar niets van de toekomst of van het mooie der wereld, want daar geloof ik toch niet meer aan, voor mij is er toch geen geluk weggelegd. Alsof de soort en de hoeveelheid der geestelijke goederen niet hetzelfde geble ven zijn. Alsof waarheid, wijsheid, goed heid en schoonheid niet eeuwig zijn. Al moet men die ook tijdelijk missen, dan wil dit nog geenszins zeggen, dat die schatten voor goed verloren zijn. En zoolang zij nog bestaan, en dat is tot in der eeuwigheid, zoolang ook blijft de mogelijkheid bestaan, dat zij Weer in ons bezit kunnen komen. Eeuwig schijnt het licht in de duister nis, maar hoe deze zich ook inspant om het licht te begrijpen, tot heden is haar dit nog niet gelukt. Het blijft zelfs de groote vraag of alien, die zich nu zoo diep ongelukkig gevoelen, vroeger in hun betere dagen en onder schijnbaar gunstiger omstandig heden, toen wel het ware geluk hebben gekend. Want zoo dit 'wel het geval geweest mocht zijn, dan zouden, zoo het hen ook schijnbaar los zou laten, de herinnering daaraan en het geloof daarin echter o'nuitwischbaar zijn. Wat de genietingen des levens ge noemd wordt, is gewoonlijk genot, dat de wereld in verschillende vormen aan biedt. Het is de reactie op wat van buitenaf tot ons komt en dat in over eenstemming is met de begeerte in ons. Zoo deze blijft, dan verlangt zij her haling van 'het kortstondig genot, dat echter telkens weer door teleurstelling gevolgd wordt. Dit geldt voor alle dingen welke;* bezit ons aardsche leven kunnen veraangenamen, maar welker verminde ring of verlies ons smart veroorzaken. Zoodra men echter leert inzien, dat de begeerte naar de voorbijgaande din gen nimmer het beloofde geluk kan bren gen, zal men die begeerte gaan richten, op de geestelijke goederen, die blijvend 'fötj ladfi/e "UnnkflJUor tfi. 9UÜDINQFA BR. •&7POL&K» CRONiNCEN zijn. Er om zoover te kunnen komen, moet de mensch eerst het niets leeren kennen, alvorens iets te kunnen vinden. Uit de duisternis het licht, uit het leed de vreugde. En hoe kan hij gelukkig zijn, die niet onderscheiden kan tus- schen leed en vreugd, wijl hij nooit leed ondervond? Zoo kan deze tijd van zware beproe ving de belofte eener voller openbaring voor de menschheid in zich dragen. Cabinetscrisis in België. Meh wib Kamerontbinding trachten te voor komen. De 63ste Volkerenbonds zitting en de. resultaten. De ver kiezing in Cabalonië. De moeilijkheden, waarvoor de Belgi sche regeering zich de laatste maanden geplaatst zag zijn dan eindelijk uitgelooi- pen op een kabinetscrisis. Het kabinet- Jaspar is gestruikeld over de oorlogsbe grooting, waartegen vooral in de linksche en Vlaamsche pers begrippen die in België vrijwel synoniem zijn een ster ke propaganda was gevoerd. De regee ring had de oorlogsbegrooting waar schijnlijk onder drang van die perscam pagne van >220 millioen francs terugge bracht op 175 millioen francs. Doch toen Weigerden de liberalen, de anti-Vlaarri- sche georiënteerde partij, verderen steun aan de regeering. Uit de nederlaag van de regeering kan men de stijgende macht van de Vlaamsch Nationalistische be weging concludeeren. En tniet alleen daar uit. Want ook uit de angst bij de meer derheidspartijen, Idie het niet op een Ka merontbinding willen laten aankomen, omdat daardoor de Vlaamsch Nationalis tisch gezinde candidaten in versterkte colonne het parlement "zouden binnen marcheeren. Men tracht thans op alle mogelijke manieren concessies aan de Vlaamsche beweging te doen, maar de laatste, die "met den dag groeit en zich machtig begint te gevoelen, neemt slechts met een schouderophalen deze lapmid delen in ontvangst. De liberalen hebben dit ministerie doen vallen, maar daar zij slechts iweinig in getal zijn, zullen zij de laatsten zijn, idie een nieuwe re geering zullen kunnen formeeren. De katholieken en de liberalen voelen wel voor een uitvoering van de oorspronke lijke oorlogsbegrooting, maar daarmede zal de parlementaire rust allerminst te- rugkeeren. Poullet, die door velen den man geacht werd om den crisis te kun nen oplossen, .omdat hij voorstander van het fortenplan was, heeft den opdracht van den koning om als kabinetsforma teur te fungeeren niet aanvaard, daar zijn gezondheidstoestand dit niet toelaat. Deze staatsman, behoorende tot de katho lieke democraten, genoot ook links zeer veel sympathie ien stond bij de Vlaamsch Nationalisten goed aangeschreven. De wei gering van Poullet heeft de oplossing van de crisis zeer moeilijk gemaakt. Doch dat men bij de meerderheidspartijen alle krachten in het werk zal stellen om een oplossing te vinden; staat vast. Want een Kamerontbinding thans zou betee- kenen, dat het Vlaamsch Nationalistische element versterkt in de Kamer zou weer- keeren. Men voorspelt, dat de huidige crisis wel eens drie tot vier weken zou kunnen duren. De 63ste zitting van den Volkenbond behoort dan weer tot het verleden. De deelnemende staatslieden zijn weer naar hun respectievelijke landen teruggekeerd en hebben al naar gelang de resultaten, die zij bereikt hebben lof dan wel af keuring van hun vaderlandsche persorga nen toegezwaaid gekregen. In de toon aangevende Duitsche persorganen was men niet te spreken over de houding van Brüning t. o. van de Duitsch-Oosten* rijksche tolunie. Men kon er zich mee vereenigen, dat de zaak voor het Inter nationale gerechtshof Zal worden ge bracht, doch men vond, dat het daarmee dan afgeloopen had moeten zijn. Maar VRAAGT F'T\ Let op het Fabrieksmerk n.v union Irijv/ielfabrieK I[d -:n hulst aah de .DEDEHbVAART de Volkerenbond krijgt de eindbeslissing te nemen. Men hoort in Duitschland reeds stemmen opgaan, die op een afscheiden van den Volkerenbond aandringen. Zondag zijn de eerste verkiezingen pjn- der republikeinsch bewind in Cabalonië gehouden. Deze verkiezingen golden Ide provinciale staten, welk college een con stituante 'zal vormen, die met de voor- loopige regeering een grondwet voor het land Zal opstellen. Hierin zal Worden vastgelegd, welke bevoegdheden de Ca- talonische regeering Zal behouden en welke de Spaansche regeering zal krij gen. De stemming vond plaats door de gemeenteraadsleden, die op 12 April Zijn gekozen, doch lang niet elke partij Was het met deze wijze van stemming eens. Trouwens ide geheele verkiezing heeft niet dat ordelijk vcrJoop gehad, zooals wij 'dat in Nederland kennen. In 32 dis trieten is de stemming ongeldig ver klaard, omdat de stembussen zijn stuk geslagen. In 31 andere districten moet een aairvullende stemming Worden ge houden, omdat men de raadsleden belet had ter stemming te komen. Inderdaad Spaansche toestanden! Door Zon Verbrande Huid, Doorzitten bij Wielrijden en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met 1 Dooien 30-60 ea 90 ct. Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten DE TARWEWET. Het Ned. correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar wij vernemen zal de rijksaceountant M. de Bloeme worden belast met de controle in verband met de uitvoering van de Tarwewet 1931. Naar aanleiding van de in enkele bla den verschenen berichten omtrent een te verwachten bloemprijsverhooging met f 16 per 100 k.g. in verband met een aan de importeurs van tarwebloem te verleenen tegemoetkoming, welke ongev,. f 3.600.000 per jaar zou eisehen, vernemen wij, dat deze cijfers volkomen uit de lucht zijn gegrepen en de daardoor zooowel bij de verbruikers als bij de industrie verwekte ongerustheid op geen enkele reëele basis berust. De plannen omtrent de tegenover de bedoelde importeurs aan te nemen houding zijn nog niet vastgesteld en alle berichten daaromtrent zijn dus praema- tuur. Maar vast staat, dat niemand ter verantwoordelijken plaatse aan een der- hooging, als waarvan deze berichten ge wagen, denkt. Voor de niet-direct bij de Tarwewet betrokkenen, dus het... maar al te direct betrokken 'broodetende publiek is bet op 't oogenblik de vraag: wordt het brood na 1 Juli duurder en zoo ja, hoeveel? Welnu, men kan aannemen, dat het brood over een maand voorloopig 2 ct. (per 800 gram) in prijs zal stijgen. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Op een vraag van het Tweede Kamer lid Braat: Is de minister bereid mede te deelen, of door hem reeds maatregelen genomen worden om de salarissen van de amb tenaren hier te lande in overeenstem ming te brengen met de algemeene con junctuursdaling en de daaruit voort vloeiende daling der prijzen van de le vensmiddelen? heeft de minister ven financiën geant woord: De ondergeteekende is tot de verzocite mededeeling bereid. De gestelde vraag wordt in ontkennenden zin beantwoord. ZlERIKZEE. Ten behoeve van het ge meente-museum zijn geschonken: door den heer C. W., een ongevouwen zilverbon van f 1door den heer P. C. van Immer zeel, een blikken zwavelstokbak (solfer- bak) en een geschonden Jacoba-kruik; door den heer N. Verjaal, particulier te Dreischor, een ijzeren haardplaat van 1687 en door den heer F. C. van Meteren, 2 fpto's in lijst, de eene voorstellende „Parklust" en de andere de kegelbaan met deelnemers, achter de nu opgeheven sociëteit „Ons Genoegen", in de Post- straat. De afdeeling Onderlinge Vrouwen bescherming (O. V.), waarover eenigen tijd geleden in ons blad melding is ge maakt, heeft zich geconstitueerd en wil nu door ledenwerving haar positie zoo krachtig mogelijk maken. Gaarne ves tigen wij de aandacht op het sympathieke doel van O. V., n.l. steun en bescherming geven aan gevallen en moreel zwakke vrouwen en meisjes. De nummering der lijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing luidt als volgt: 1. lijst J. M. Uijl (S.G.P.); 2. lijst L. Doeleman (V.B.); 3. lijst A. Timmer man Cz. (A.R.); 4. lijst R. Gerritsen (V.D.); 5. lijst J. Catshoek (S.D.A.P.); 6. lijst A. den Boer (R.-K.); 7. lijst I. de Broekert (C.H.) De Zzeesehe Paardenloterij noudt dit jaar haar 50e verloting. In 1882 op gericht, werd den 1 Juni van dat jaar de verloting bij den heer Verwer ge houden. 2000 loten werden toen uitgege ven, terwijl 40 prijzen waren beschikbaar gesteld. .Langzamerhand is het aantal lo ten uitgedijd tot vele duizenden en werd het kwantum prijzen grooter. De laatste jaren is er eenige teruggang in de loterij te bespeuren, mede door de van regeeringswege getroffen maatregelen, maar het aantal personen, dat tegen de Paardenmarkt nog een lot aankoopt, is nog vrij groot. KERKWERVE. De gehouden collecte en de busjes aan de deur in de Kerk al hier hebben opgebracht f 20,94, welk bedrag aan het zendingscomité wordt opgezonden. DREISCHOR. Door het gemeentebestuur is een 8-tal werkeloozen te werk ge steld in de 'haven, tot het in orde bren gen van de scheepszaten. Hiermede is een voorloopig begin gemaakt van ge meentelijke werkverschaffing. THOJLEN. Waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting, geraakte Donderdagmor gen de vrachtauto van den winkelier Mar. Goedegebuure, in de nabijheid van de hoeve „Luchtenburg", onder deze ge meente, plotseling in brand. In eem mo ment stond de geheele carosserie in lich te laaie. Door de emotie en schrik, ge raakte G. buiten bewustzijn, gelukkig ech ter had hij bijtijds de autto verlaten. De auto was volgeladen met kruide nierswaren, zoodat de schade meer dan duizend gulden bedraagt; een en ander Wordt echter door verzekering gedekt. Van de auto en inhoud is niets over dan de voorwielen en het geraamte. In inliemen kring van het secre- tariepersoneel vierde heden de heer J. Laban, gemeente-secretaris alhier, zijn 25- jarig jubileum. Namens den raad werd hij gecomplimenteerd en op waardeeren- de wijze toegesproken door den burge meester, mr. A. J. van der Hoeven, daar na door den heer Blaas, namens het sepretarlepersoneel en hierna nog een persoonlijk woord door het raadslid Overbeeke. Namens de gemeente werd hem een boekwerk „De wereldgesehiede- nis" van dr. J. Romeijn, aangeboden. Van het personeel ontving hij een mooie rooktafel. De heer iLaban dankte allen voor de waardeerende woorden en voor de aangeboden cadeaux. Donderdagmorgen vond de dijKbaas de Jong aan den Zeedijk op het eind der Eendracht, een heerenrijwiel, iheeren- costume en volledige onderkleeren on beheerd liggen. Daar alles nat was van den dauw, wordt vermoed, dat het er den geheelen nacht heeft gelegen. Daar hij een ongeval vermoedde, is door hem direct de politie gewaarschuwd, die in eep der zakken een portefeuille vond met een kaartje ten name van P. O. van de Lepelstraat, gemeente Halsteren. Daar genoemde persoon, welke ongehuwd was, dien nacht niet was thuis gekomen, wordt vermoed, dat ihij daar ter plaatse is .gaan zwemmen en vermoedelijk is verdraken. ECHTE FftlESCHE 20-50ctperom PREDIKBEURTEN.] Zondag 31 Mei te Zierikzee. Ned. Hew. Keik. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. A. W. Voor* (Doopabediening). Kleine Kerk. 10 ure, ds. Barneuw* Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk; 10.30 en 6.30 ure, Leesdienst. Ohi. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst (oude tgd). Evangelisatie JeruSl. 10 en 7 ure, Samenkomst. Oad-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk (oude tgd). Pot 90 ot. Tabe 50 ct. Zeep 60 ct. ST.-MAARTENSDIJK. In plaats van den heer A. H. Stolk, die naar elders ver trok, is aangesteld tot depóthouder van wege het Ned. Bijbelgenootschap, de heer C. D. Noordhoek, bij wien van nu aan de diverse bijbeluitgaven van het N.B.G. zijn te bekomen. Door het Hoofdstembureau voor den gemeenteraad zijn de ingeleverde candi- datenlijsten ter verkiezing van leden van den gemeenteraad op 17 Juni a.s. door het lot als volgt genummerd: 1. lijst Quakkelaar; 2. lijst van Dienst; 3. lijst A. L. Hage; 4. lijst Langejan; 5 lijst Koopman en 6. lijst Vroegop. ST.-ANNALAND. Op het te Bergen op Zoom gehouden concours hippique be haalde de heer J. F. Brooijmans alhier den 3en prijs in het concours schoonste tweespan ingeschreven merriën met Fld- rei en Mirza. OUD-VOSSEMEER. Een tweetal koeien van mej. de wed. van Tilbeurgh alhier, waren Woensdagmorgen gebracht opeen hoeve onder Tholen. Woensdagavond wias een der dieren op eigen houtje Weer op haar ouden stal bij de wed. van Tilbeurgh teruggekeerd. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit ia het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bua en ia evenals Parol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. AFD. ZEELAND VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Donderdag vergaderde bovengenoemde afdeeling te Middelburg, onder voorzit terschap van dhr. P. Dumon Tak, burge meester van Middelburg, die speciaal den Commissaris 'der Koningin in Zeeland wel kom heette en hem namens allen com plimenteerde met zijn 10-jarige ambts jubileum, de verzekering gevende, dat hij allen aan zich verplicht heeft door de 'wijze, waarop hij zijn hoog ambt opvat. Een krachtig applaus toonde, dat de aanwezigen het hiermede volkomen eens waren. De voorzitter wees er verder op, dat het aantal aangesloten gemeenten tot 70 is gestegen, maar dat er toch nog een 30-tal geen lid zijn. Naar aanleiding van een schrijven der gemeente Axel over verlaging van huu- ren van met rijkssteun gebouwde arbei derswoningen, omdat de loonen sedert de vaststelling van den huurprijs gedaald zijn, wees de voorzitter er op, dat kos ten van verlaging wel op de gemeenten zouden moeten drukken, maar dat men ook door verlaging van het rentetype het gewenschte resultaat kan bereiken, al zal dit ook ten deele ten voordeele van het rijk komen. Spr. adviseerde de kwestie in handen van het bestuur te stellen, dat ook overleg met de directie der vereeniging zal plegen. Aldus be sloot de vergadering. De heer J. Huizinga, burgemeester van Terneuzen, werd als bestuurslid her kozen. De Commissaris der Koningin bracht dank voor de uitnoodiging, die wijst op, eene goede verhouding tusschen Ged. St. en de gemeentebesturen. Spr. hoopte, dat binnen enkele jaren alle gemeenten in Zeeland lid der afdeeling zullen zijn. Voor de tot hem gerichte woorden van den voorzitter en de daarmede betoonde instemming bracht spr. ook dank. In de 10 jaar heeft hij bijna nooit iets onaan genaams met de burgemeesters, secreta rissen of |Ontvangers gehad. Spr. geloofde, dat het een keurkorps is. De secretaris van Goes, de heer van Ballegooijen 'de Jong, kwam terug op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1