Doorzitien PUROL abonnement; Vrijdag 22 Mei 1931. zierikzeesche courant. advertenties EERSTE BLAD HEVEA -FIETSBANDEN Kennisgeving. brandweer. HINDERWET. Algemeen Overzicht. Hl VIDEILMKIE BJINK 6% OlLIMTIEN i 1007» Uit Stad en Provlnole. HB3MHEERENBAAI fig» par 8 Baude* f 1,50, fruoo per poal 1,80. Voor kei baitenUad per jaar 10,— AJaoaderljjke aamsaora 6 eeai. Veaachyat Mad., Waad. «a Vrgd Tel. No. 38 - Postgiro 137677 Zierikzeesche Nieuwsbode 87«t« JAARBAN6. No. 12159 llf. L J. IE LOOZE, mi|,-li<ntnr 9.1. ROSTEN raa 1—8 regels 00 eta., raa 4 regels en daarborea 80 eta. per regel. Beelaiaea 30 eta. p. regel. By contract belangrijke kortieg, Inaeadiag op dea dag raa alt- gars vóór IO ar*. 011 nummer heetiit uit 3 bladen. //c/21 loop end- //zersferA De BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Zierikzee doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zjjne vergadering van 29 April 1931, no. 11, is vastgesteld de volgende ver ordening: VERORDENING betredende het brand- wezen in de gemeente Zierikzee. Zgnde deze verordening aan de Gedep Staten van Zeeland volgens hun besluit van 8 Mei 1931, no 224, 3e afdeeling,'in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20 Mei 1931 Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 26 April 1931, 's namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Vaststelling pensioensgrondslag. 3. Vergoeding bgzonder onderwgs. 4. Vaststelling begrooting Vleeschkeurings- dienst 1932. 5* Onderzoek geloofsbrief. 6. Opzegging erfpacht 7. Benoeming vertegenwoordiger N. V. Waterleiding-Maatschappg „Schouwen- Duiveland". 8. Verpachting visscherg-perceelen. Zierikzii, den 21 Mei 1931. De Burgemeester, J. C. A. BANNINK. BORQIMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bg de inwer kingtreding der op 20 dezer afgekondigde verordening betreffende het brandwezen in de gemeente Zierikzee, zal vervallen 4e ver ordening tot voorkoming en blussching van brand in de gemeente Zierikzee, vastgesteld bij Raadsbesluit van 4 April 1892. Al het personeel der brandweer, aangesteld krachtens laatstgenoemde verordening wordt mitsdien geacht met ingang van 23 Mei 1931 uit den dienst bg de brandweer te zgn ont slagen en wordt uitgenoodigd de in zgn bezit zgnde ondersche dingsteekenen vóór 1 Juli as. ttr secretarie dezer gemeente in te leveren. Aan het ontslagen personeel wordt bg deze dank betuigd voor de bg de brandweer aan de gemeente bewezen diensten. Ziirikzbi, den 22 Mei 1931. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, J. C. A. BANNINK, Burgemeester, P F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. POTAPPEL, bakker te Zierikzee, om VERGUNNING tot het plaatsen van een electromotor van 2 P.K. voor het drijven van een kneedmachine, in het per ceel in het Korte Groendal, plaatselijk bekend wijk D no. 447, kadastraal bekend in sectie B no. 2039. Op Vrijdag 5 Juni a.sdes namiddags 2,15 uur, zal in het Raadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zg, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór hot hierboven gemelde tgdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Kinder wet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Ziirikzbi, 22 Mei 1931. Burgemeester on Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK. Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Goodulilldag en tewaterlating van Pantserkruiser A. De vrede is geen acuut probleem. Briand. De Volkenbondsvergin Gepève. Kentering in de houding t. o.u. Rus- tand? Zal men er in slagen den crisis fe bestrijden. De politiek van de afgeloopei) week beweegt zich geheel in de sfeer van den Volkerenbond. En als we het woord Volkerenbond uitspreken, dan denken 'we tegelijkertijd aan dat zooveel misbruikte, maar ook zoo vaak onbegrepen woord „vrede". Waarom moeten wij toch zoo dikwijls dat woord gebruiken, waarom gaat er geen dag voorbij, zonder dat de couranten melding maken van gebeurte nissen, die een bedreiging van den vrede vormen of berichten, waarin sprake is van een stap in de richting van den voor bolaate Waarden, 'l-ORIVENHAQB. met JaarUjkschs ultloUng. Verkrijgbaar bil alle Kassiers vrede? Alleen daarom omdat de verschil lende staten nog steeds het middel ;oor- log lom geschillen op te lossen, nog niet hebben afgeschaft, of, zooals een keer een staatsman het heeft uitgedrukt, den oorlog buiten de wet hebben gesteld. Terwijl men 18 Mei in alle landen den vredesdag herdacht, en de school jeugd elkaar door internationale telefoon lijnen vredesboodschappen overbracht, een dag, die z:ijn ontstaan heeft te danken aan de herdenking van Ide eerste te 's-Gravenhage gehouden vredesconferen tie, bereidde men in Duitschland de te waterlating voor van het nieuwe Duit- sche oorlogschip, Pantserkruiser A. En den dag volgende op dien, dat men el kander beloofd had voor vrede te ijveren, was het in Duitschland bijna een natio nale feestdag. De Pantserkruiser A liep van stapel en werd omgedoopt in „Deutschland". „Good Will day" en tewaterlating van het oorlogsschip in zakformaat, dat zijn wel de twee symbolen, die de spanning van den tegenWoordigen tijd aangeven. Doch overigens moet gezegd worden, dat de problemen van oorlog of vrede niet in het brandpunt van de belangstelling van het publiek staan. De menschheid heeft andere zorgen. De groote politieke kopstukken van de Europeesche landen zijn in Genève aanwezig en zelfs Litwinoff, de Russische volkscommissaris van buitenlandsche za ken, met zijn staf neemt aan de beraad slagingen deel. Men weet dat deZe Vol kenbondsvergadering was aangekondigd als een, die zich ernstig zou bezig hou den met 'de Duitsch-Oostenrijksche tol- unie, blaar het heeft niet zoo'n vaart geloopen als men had voorspelt. De tol- unie is ter nader onderzoek verwezen naar het Internationaal Gerechtshof in 's-Gravenhage, die over de juridische al dan niet toelaatbaarheid een oordeel zal hebben uit te spreken. Van de huidige Volkenbondsvergadering kan men zeker wel zeggen, dat deze sterk beïnvloed is geworden door de presidentverkiezingen in Frankrijk, waarbij Briand het onder spit bioest delven. Niet, dat deze neder laag de besprekingen in Genève niet zou, hebben beïnvloed. Briand kwam daar mog eenigszins onder (den indruk van de stem- bring te Versailles en was niet zoo op dreef als 'we dat van hem gewend 'zijn. Zijn aanvankelijk zoo uiterst agressieve houding tegenover de Duitsch-Oostenrijk sche jtolunie had iets Iberustends gekregen. Men had op stormachtige tafereelen in den Volkenbondsraad gerekend en het resultaat is geworden, dat de besprekin gen ,in vroolijkheid afliepen. Natuurlijk en vanzelfsprekend heeft men zich bezig gehouden met de internationale toestand van malaise, die ondanks (Optimistische berichten uit zekere beurskringen on dank, de methode-Coué nog steeds verder rond zich heen grijpt. Eenparig kwam men tot de conclusie, dat de we reld nog nimmer voor zulk een ernstig probleem heeft gestaan als juist dit is. Nadat de besprekingen waren ingeleid over de Duitsch-Oostenrijksche kwestie, kwam men tot de algemeene beschouwin gen over den wereldcrisis. •Litwinoff hield een rede, die met bui tengewoon veel belangstelling werd aan gehoord, vooral ook omdat men er niet de gebruikelijke communistische propa- gandatoon in aantrof, doch nuchter en bezadigd was. Hij begon met te zeggen, dat Rusland op het oogenblik het eenige Europeesche land is, dat een industrieele ontwikkeling kent, doch dat de Sovjets desondanks niet onverschillig blijven voor de crisis der aangrenzende landen. Als oorzaken van deze crisis, de ernstigste, die ooit onder het kapitalistische systeem heeft bestaan, geeft hij aan de zware herstellasten en de internationale schul den. De goudverdeeling in de werelJd is slecht geregeld en bovendien lijden groote gedeelten van de bevolking onder de vermindering van de koopkracht, waardoor in Europa een atmosfeer van politieke onrust is ontstaan. Hij komt er tegenop dat ook Sovjet-Rusland en zijn handelspolitiek een der redenen der crisis zou zijn. Eenigszins parallel met de rede van Litwinoff was de rede van den Engel- schen minister van buitenlandsche zaken Henderson, die evenneens verklaarde dat de tegenwoordige economische crisis de ernstigste is van den modernen tijd. Door een buitengewonen paradox lijden millioenen menschen honger, terwijl de graanschuren van zekere landen in Europa en overzee tjokvol zijn. Milliar- den sommen gelds slapen in de banken, terwijl millioenen menschen niet voldoen de inkomen bezitten om aan hun meest onmiddellijke behoeften te kunnen vol doen. Men moet een oplossing voor deze ramp vinden en ieder prestige ter zijde stellen. Henderson verzekerde Litwinoff, dat alle Volkenbondsleden slechts vreed zame betrekkingen met Sovjet-Rusland willen, onderhouden. De verschillende sprekers hebben memoranda ingediend, waarin richtlijnen te vinden zijn, die tot een herstel van de economische inzin king moeten bijdragen. Deze memoranda, ofschoon van gelijkgezinden geest, loopen wat hun practische plannen betreft nog al wat uiteen. En ofschoon men zich op de conferentie nóg al tegemoetkomend tegenover elkaar gedroeg in de hoog ste nood vindt mèn elkaar —zal het nog zeer te bezien zijn of men tot een prac tische oplossing zal weten te komen. ZIERIKZEE. Het Comité van Actie tot verbetering van den veerdienst Zijpe Anna-Jacobapolder deelt ons het vol gende mede: Na Woensdagmiddag andermaal do,or den Minister van Waterstaat in audiëntie te 'zijn ontvangen, ontving Donderdag avond genoemd Comité bericht, dat de gevraagde subsidie voor dezen veerdienst was verleend, met opdracht aan de Di rectie der R.T. M., dat de verbeteringen moeten tot stand zijn gebracht vóór of .op 1 Juli, vooral wat betreft het inleggen van meerdere vaarten en het verlagen der tarieven. De Directie der R.T.M. voegde in een aan het Comité gericht schrijven hieraan toe, dat zeer binnenkort tot een en ander Zal worden overgegaan. KERKWERVE. Dinsdagavond j.l. werd te Moriaanshoofd in het café van den Bos een bijeenkomst gehouden van aan geslotenen bij de afdeeling Kerkwerve van steunverleening bij ziekenhuisverple- ging, waarin (en waarvoor deze bijeen komst hoofdzakelijk was belegd) de vol gens de statuten noodige commissie werd gekozen. Met volstrekte meerderheid werden daartoe aangewezen de heeren ,G. J. v. d. Cingel, C. J. Heijboer en 'L. v. d. Wekken Mz., die allen de benoe ming aannamen. Deze commissie zal on der elkaar uitmaken, wie van hen zit ting zal hebben in het hoofdbestuur te Zierikzee. De heer Uil van Zierikzee deed vervolgens nog enkele verklarende mededeelingen en beantwoordde nog en kele gestelde vragen. Het aantal aan geslotenen bedraagt.thans 153, verdeeld over 42 gezinnen. HAAMSTEDE. Spoedeischende verga dering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdagavond 19 Mei. Afwezig de heer Gilijamse, wegens verblijf buiten de gemeente. Bij de opening deelt de voorzitter, jhr. L. van Citters, mede, dat deze vergadering belegd is op verzoek der leden, de heeren Dijkman, Landegent en Braam. De heer Dijkman deelt mede déze vergadering aangevraagd te hebben in verband met de werkeloosheid van enkele ingezetenen en vraagt of er mid delen zijn ien gelegenheid is om dezen van gemeentewege werk te verschaffen. Hij' bepleit een verbetering van 't Kamp- Wekken, welke weg naar zijn meening in onvoldoenden toestand verkeert. Wet houder Blom drukt «zijn bevreemding uit over deze spoedeischende vergadering; bij de Zaterdag j.l. gehouden besprekin gen van het college van B. en W. toch heeft hij uitdrukkelijk gevraagd of er werkeloosheid in deze gemeente was, waarop hij van den voorzitter een ont kennend antwoord ;ontving. De voorz. zegt, dat zich eerst na deze samenkomst l enkele personen aangemeld hebben. On- 4 der verwijzing naar een ter vorige ge meenteraadsvergadering behandeld ver zoek der afdeeling Burgh—Haamstede van 5 de S. D. A. P. tot werkeloosheidbestrijdingi s is van het bestuur der genoemde afdee- i ling een schrijven ingekomen met mede- deeling, dat te Burgh een afdeeling van i den landarbeidersbond is opgericht en - men ook te Haamstede een dergelijke afdeeling tracht te formeeren. Dhr. Bolle ziet niet veel heil in een poging om het Kampwekken te verbeteren; zoolang deze weg bepoot blijft met houtgewas, zal hij onvoldoende blijven. Bovendien is het onderhoud ten laste der aangelanden. De heer Blom zegt, dat de werkverschaf- f&j UnnJufcUar' <A VUDDINCFA BR. •&7-POLAJCCRON/NCEN fing de volle aandacht heeft van B. en W. en men dus in dezen niet ingedom meld is, toch acht hij dergelijke poging tot wegverbetering, uit te voeren door enkele Werklieden, idie waarschijnlijk in deze Werkzaamheden weinig onderlegd zijn, bezwaarlijk. Dhr. Braam is van mee ning, dat, als men eenige productiviteit kan bereiken, deze manier van werkver schaffing hem Wel lijkt. De heer van Galen 'zegt, dat men toch in ieder geval de Wërkloozen moet helpen en te werk Zetten en tegen, een redelijk loon. Dhr. Blom zag gaarne in verband met het lastige der kwestie, de wijze van werk verschaffing en loonregeling aan B. en W. overgelaten. Besloten wordt in de eerste plaats zoo noodig werk te geven aan hoofden' van gezinnen en kostwin ners voor ten hoogste 5 dagen per week en :de regeling van een en ander over te laten aan een commissie, bestaande uit het college van Bi. en W. en dhr. Dijkman. De loonen van kostwinners wor den bepaald op ten hoogste f 2, van niet-kostwinners op ten hoogste f 1,50 per dag. In verband met de eventueele kosten der Werkverschaffing wordt mach tiging verleend den daarvoor bestemden begrootingspost op f 1000 te brengen. Een schenking van 'dhr. R. H. v. Schaik, ad f250, als tegemoetkoming in de kosten der gemeentelijke huishouding, wordt onder nadere 'goedkeuring van Ged. St., aanvaard. Bi. en W. worden gemachtigd tot (Overschrijding van den post onder houd van wegen, enz., met 5 a f 600, door aan te koopen macadam voor den Torenweg. Dhr. Blom merkt hierbij op, dat !de polder Westerenban tot onder, houd van dien weg slechts het geringe b'edrag van f 100 per jaar bijdraagt; hoe wel de gemeente de meest belangheb bende is, vindt hij genoemd bedrag te laag en zag hij gaarne, dat op de be grooting van dezen polder voor de eerst volgende 3 jaar voor (dit doel een bedrag Van ten hoogste f 250 gebracht werd. Besloten wordt in dezen met genoem den 'polder in overleg te treden. De voor zitter 'deelt mede, dat de hoekstraat- lantaarns door de P.Z.E.M. thans op vol doende hoogte zijn aangebracht. Bij de omvraag bespreekt dhr. Dijkman een z. i. gewenschte snoeiing van houtgewas in Bouwmansweg, ten gerieve van verkeers- uitzieht. B. en W, zullen daaromtrent een onderzoek instellen. Daarna sluiting. DREISCHOR. Donderdag zijn alhier een 15-tal werkeloozen bij den burgemeester geweest om te vragen hen werk te ver schaffen, iets wat den nood der tijden in erge 'mate kenschetst, daar in geen jaren in deze gemeente iemand zonder werk is geweest. Bij 'monde van den heer Jan v. d. Doe Hz., als vooraanstaand ar beider, werd den nood der werkeloozen uiteen gezet, en den steun van den bur gemeester verzocht .om die maatregelen te Willen treffen, welke ier toe kunnen leiden, dat het reeds vroeger geopperde idéé, van uitdieping der spuikom, zoo spoedig mogelijk zou kunnen plaats vin den, daarmede de werkeloozen werk te verschaffen en hun de kans te geven op die manier in hun onderhoud en die van hun gezin te voorzien. De burgemeester zegde toe zijn medewerking in deze aan gelegenheid zoo spoedig mogelijk te zullen verleenen. ANNA-JACOBAPOLDER. Dezer dagen slaagde mej. B. Goudzwaard voor 't di ploma verpleegster in het gasthuis te Middelburg. THOLEN. Vergadering van den raa.1 dezer gemeente op Woensdag 20 Mei. Voorzitter mr. A. J. van der Hoeven. Afwezig de heeren Aertse en Baay. B. en W. stellen voor geen adhaesie te betuigen, betreffende het verzoek van mobilisatie-invaliden. Op voorstel van de heeren Overbeeke en Dekker, wélke aan voerden dat deze menschen door hun op offering voor het vaderland, terdege recht hebben op hulp, werd besloten alsnog adhaesie te betuigen. Aan de school met den Bijbel werd een bedrag van f 50 ECHTE HUESCHB 20-50 tf.per ons PREDIKBEURTEN. Zondag 24 - en Maandag 25 Mei U Zierikzee (le en 2i Pinksterdag), Ned, Hei?. Keik, Nieuwe Kerk. le Pinksterdag. 10 ure, da. Barnouw (Doopabediening). Kleine Kerk. le Pinksterdag. 10 ure, da. Voors (Extra-collecte voor de zending). Ds. Voors hoopt Zondag Hl Mei in ds Nieuwe Kerk den H. Doop te bedienen. Aangifte Vrijdag 29 Mei van 10 tot 1 uur, bij Mej. Costerus, Meelstraat B 58. Luth. Kerk; Geen dienst Geief. Keik, le Pinksterdag. 10.80 sen 6.30 ure, dr.,v. Lonkhugzen. 2e geen dienst. Uhv. Geief. Keik. le Pinksterdag. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienat en 6 ure, da. Hoogendoorn. 2e 9.39 ure, idem (oude tgd). Ivangelisatie JeiiSl. le Pinkaterdag. 10 en 7 nre, Samenkomst. Oud-Geref. Gem le Pinksterdag. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tgd). Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest Doos 30, Tube 8( ct. Bij Apoth- Drogisten 1 toegekend voor aanschaffing leermidde len. Van de P.Z.E.M. was een schrijven ingekomen, dat zij niet accoord gaat met het in vorige vergadering genomen be sluit, inzake aanleg ondergrondsche ka bel in de Voorstad-Singel en Postweg en de prijs per K.W. gehandhaafd blijft op f 0.40. B. en W. stellen in verband hiermede voor, het vorig raadsbesluit in te trekken en op voorwaarden der P.Z. E.M. in te gaan, daar de kosten voor de gemeente van een o-ndergrondsche ka bel daar ter plaatse f 1400 zouden be dragen, wat in strijd zou zijn met de voorwaarden, waarop de concessie inder tijd is verleend. Verschillende leden voer den hierover het woord. De heer Over beeke merkte op, dat het juist weer Jan boezeroen is, die hiermede wordt getroffen, terwijl het gevaar voor een bovengrondsch net daar ter plaatse, voor de groote gezinnen, welke aldaar wonen, niet denkbeeldig is. De voorzitter vraagt den heer Overbeeke: dus alles wat daar woont is Jan boezeroen? De 'heer Over beeke: ja zeker, doch ook voor de men schen aan de Postweg ben ik tegen bovengrondschen aanleg. Weth. Goossen zegt, dat getracht is bij de P.Z.E.M. deze voorstellen van den raad gedaan te krijgen, doch hierop zijn zij niet ingegaan. Indien wij nu electri- citeit wenschen, hebben wij ons te on derwerpen, terwijl wij hier niet te spre ken hebben van Jan Boezeroen, maar het gaat hier over de Thoolsche burgers. Het gaat niet aan deze f 1400 weg te gooien. De heer Overbeeke is er voor, dat de gemeenté deze f ,1400 betaalt, doch daar dit voorstel niet wordt gesteund, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen de heer Overbeeke. Een verzoek van den heer Fr. Moelker, om schade vergoeding van f 350,— voor de kosten der aan zijn oesterput gemmaakte dam, wordt afwijzend beschikt. Voor de heeren Quist en Overbeeke. De heer Moelker bleef buiten stemming. .Het verzoek werd verdedigd door de heeren Overbeeke ien Moelker. De heer van den Berge meent, dat als dit wordt toegestaan men geen einde ziet, terwijl de heer Goossen op merkt: als straks van de een of andere burger zijn huis omwaait, moet hij dan ook maar komen, bij de gemeente of deze wil betalen. Den ouden dam was aldaar rot en slecht en zij die daar hun bedrijf hebben, dienen dit ook te maken en herstellen. Aan B. en W. wordt een crediet toegestaan van f 450 voor de res tauratie van het carillon. De vergoeding aan 't Armbestuur voor 1930 wordt ver hoogd met f |600. Vastgesteld wordt een ambtenarenreglement. Art. 3 en 39 wor den eenigszins gewijzigd. Inplaats van 12 dagen verlof, moet worden gelezen 8 dagen. Hierover waren de 'heeren Over beeke en Dekker het niet eens (en stel den alsnog voor 12 dagen te geven. Dit wordt met de stemmen van beiden alleen voor, verworpen. Hierna worden B. en W. gemachtigd, in eigen beheer het her stel der havenwerken uit te voeren en dit door werkeloozen te doen verrichten. De kosten worden geraamd op f 1000. Hierna sluiting. Algemeene vergadering der veilings- vereeniging „De Eendracht" alhier, ge houden op Woensdag 20 Mei. Na opening door den voorzitter, de heer C. H. A. Stoutjesdijk, brengt de kassier-boekhou der verslag uit van het afgeloopen dienst jaar 1930/31. De omzet was 122352,60,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1