Zierikzeesche Nieuwsbode HuisvIüMentoonsteliing MuziekAttracties natuurlijk ze is ook uitstekend! KI HILINE BARK 6% OllltlTIEK i 111% ABONNEMENT Vrijdag 8 Mei 1931. ZIERIKZEESCHE COURANT ,7,t) JAAR8AM8. Mo. 12153. ADVERTENTIES EERSTE BLAD Inzending Advertentiën ZIERIKZEE OP HEMELVAARTSDAG AMBACHTSSCHOOL DRANKWET. Benoeming Lid van den Gemeenteraad. Algemeen Overzicht. BINNENLAND. Uit Stad en Provinole. ftj» por 3 M»»nds* f 1,50, fnuuo por poil 1 1,80. Voor het ioltenUsd por j»»r 10, Afa»derl{jko aamaion 5 oost. Ver.objjnt Mnd., Waad. en Vrjjd. Tel. Ifo. 32 - Purtglro 13TB7T. WUKAW ||r, a. J, il LOOZt tlltt.-IMiillii N. J. KOSTEN r«a 1—8 regel* 00 et*., tu 4 regel* en dauboTen 20 et*, per regel Beelame* 30 et*, p. regel. »8 eontreet belangrijke kortitg. Iniending op den dig tu «It- gare vóór 10 ar*. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ■ItarlIJk 10 mir op dea dag v. aitgaaf H.H. CORRESPONDENTEN dia ons opgaaf verstrakkoo der Pradikbaurtan, geliavon ar voor to zorgen dia voor Hemelvaartsdag uiterlijk Maandagmorgen in ons bezit zijn. DE REDACTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maben bekend, dat ter gemeente secretarie ter inzage zijn gelegd, tegen ba- taling der kosten in afschrift verkrijgbaar zijn gesteld en aan het aanplakbord van het Raadhuis zjjn aangeplakt de opgaven, be doelt in artikel 31 der D, ankwet ^Staatsblad no. 235 van 1904). Zierikzee, 7 Mei 1931. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, J. C. A. BANNINK Burgemeester. P, F, W1TTERMANS, Secretaris. De VOORZITTER van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is neder- gelegd zgn besluit ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, noodzakelijk ge worden door het ontslag nemen van den heer L. Koopman. Zierikzee, 7 Mei 1931. De Voorzitter voornoemd, J. C. A. BANNINK. De Vlaamsch-Nationalistische Bewe ging. Het gebeurde te Wemmei en de leering eruit. Een motie van den Raad van Vlaanderen Naar een scheuring in België. Sedert maanden kan men een verhoog de activiteit waarnemen bij de Vlaam- sche bevolkingsgroepen in België. Vroeger was de Vlaamsche beweging zuiver een strijd om gelijkgerechtigieid van taal te verkrijgen. Doch dit is sinds lang grondig veranderd. De Vlamingen beginnen zich hoe langer hoe meer cis een apart volk te gevoelen en wat meer zegt als een jong, levenskrachtig in op komst zijnd volk, dat zelf zijn regeer ders wil aanstellen, dat zijn eigen wet ten wil vormen en een eigen politiek wil nastreven. Deze politiek richt ziea hoofdzakelijk tegen Frankrijk en tegen de Fransch-gezinde tendenz, die op de regeeringsbureaux in de Wetstraat te Brussel heerscht. Want de Vlamingen :zien daarin, en waarschijnlijk niet ten -onrechte, een drijven naar oorlog. In hun vergaderingen leggen zij er steeds weer den nadruk op, dat België tot een militair onderdeel van Frankrijk wordt. En daar moeten zij niets van hebben. Hoe gespannen de verhoudingen in België wel zijn, blijkt weer eens duide lijk uit het gebeurde verleden Zondag te Wemmei, een plaatsje onder den rook van Brussel, waar een landdag der Vlaamsc'h-Nationalisten werd gehouden, In het plaatsje was een complete staat van beleg afgekondigd en het wemelde er van politie en gendarmen. De burge meester had den dag tevoren een verbod van samenscholing uitgevaardigd, met het gevolg dat er reeds 's Zondagsmor gens ernstige botsingen ontstonden tus- schen de meetinggangers en de gendar merie. Bij een van die botsingen werd met gevelde bajonet een charge uitge voerd, waarbij de bekende Vlaamsche leider, Dr. August Borms, een bajonet steek in den rug ontving. Het 'heeft maar weinig gescheeld of Dr. Borms was ihet doodelijk slachtoffer geworden van, zoo als hij het zelf noemt, een kozakken- daad. In een interview met „De Schelde" verklaart hij, dat dit optreden van de Belgische gewapende macht, evenals dat van den 24sten Augustus verleden jaar voor belaste Waardon, '(•ORAVENHA.OB. met Jaarlljksctaa uitloting. Verkrijgbaar bij alle Kassiers te Dixmuide hem zoo wonderlijk her innert aan de brutaliteit van de orde handhavers ten tijde van het Czaristisohe Rusland. Later op den dag heeft de burgemees ter van Wemmei, om verder bloedver gieten te voorkomen last gegeven het demonstratieverbod weer op te heffen. Na afloop van de meeting kwam het later te Brussel nog tot botsingen met de fascistisch georienteerde studenten. Daags na de meeting te Wemmei werd een motie bekend gemaakt, opgesteld door den Raad van Vlaanderen, d\e in Antwerpen was bijeen geweest. Deze motie houdt zich bezig met de militaire positie van België, in het bij zonder met Ide plannen der regeering t. a. v. fortenbouw en militaire aaneen sluiting met Frankrijk. Aan duidelijkheid Iaat deze motie niets te wenschen over. Men leest er o. a. in, „dat het kabinet Jasper èn zichzelf èn de Fransche regee ring misleidt, wanneer het militaire plan nen bouwt op de volkomen ongegronde verwachting, dat het Vlaamsche volk op nieuw bereid zou zijn de levende strijd krachten te leveren voor een oorlog, waarbij Vlaanderen geen onkel belang heeft". En verder heet het, „dat de nationale bewustwording in Vlaanderen de moreele zekerheid schept, dat de politieke zelf standigheid van het Vlaamsche volk in een nabije toekomst zal worden verwe zenlijkt en dat de eerste daden van het zelfstandige Vlaanderen zullen zijn: le. de erkenning van het zelfbeso ïik- kingsrecht der bevolking var Eupen, Mal- medy en St.-Vith om, desgewenscht, zich opnieuw aan te sluiten bij haar Duitsehe vaderland; 2e. de afbraak der forten en militaire versterkingen, die op Vlaamschen bodem zijn gebouwd; 3e. de afschaffing v(an het leger, dat vervangen behoort te worden door een beperkte veiligheidsmacht. Dit alles is er gegroeid uit een bewe ging, die in den beginne het aanzien had louter een taalstrijd te zijn. Nu moet men natuurlijk niet verwachten, dat de Vlaamsche beweging vandaag ot morgen een revolutie zal beginnen. Maar zooals uit de berichten van de Vlaamsch Natio nalistische pers blijkt, heeft men met aandacht de Spaansche revolutie gadege slagen. En, er is zelfs geschreven, dat men er een voorbeeld door Vlaanderen in diende te zien. Doch dat zich nieuwe perspectieven hij onze Zuidelijke buren openen, dat valt niet te ontkennen. Pers pectieven, die wel eens zouden kunnen leiden tot een geheel gewijzigde constel latie in België, en niet onwaarschijnlijk tot het uiteenvallen in een Wallonië en Vlaanderen. Dit was wel de voornaamste politieke gebeurtenis dezer week, die mettertijd eenigen invloed op het wereldbeeld kan hebben. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDIË. Naar „Het Vaderland" verneemt, zal aan jhr. mr. B-. C. de Jonge, oud-minister van oorlog in het kabinet Cort v. d. Linden, het hooge ambt van gouverneur- generaal worden aangeboden. Het Nederl. Correspondentiebureau kan dit bericht be vestigen en meldt, dat de benoeming eerstdaags is te verwachten. Jhr. de Jonge werd 22 Januari 1875 te 's-Gravenhage geboren en studeerde in de rechtswetenschappen aan de Utrechtsche universiteit, In 1917 werd hij minister van oorlog in het kabinet-Cort v. d. Linden als op volger van minister Bosboom. Tot 1913 bleef hij in die functie werkzaam. Jhr. de Jonge Was de eerste burger-minister van oorlog in ons land. Na zijn aftreden als minister werd hij benoemd tot directeur der Bataafsche Petroleum (Maatschappij te 's-Gravenhage. In dezelfde functie werd hij in 1921 te Londen benoemd, waar hij zich toen ook metterwoon vestigde. In 1922 trad hij af als directeur en werd hij benoemd tot commissaris van de Koninklijke. ZIERIKZEE. De agent der K.L.M. al hier, onderhandelt over de samenstelling van een zomerdienstregeling voor passa- giersvluchten Zierikzee—Rotterdam, aan vangend 15 Mei en eindigend 31 October. Uit het ontwerp teekenen wij aan, dat het tarief zal luiden: van Zierikzee (Kraanplein)—Rotterdam (Coolsingel) re tour f 16; enkele reis f 8.75. De passa giers worden van Zierikzee v.v. per auto naar en van 't vliegveld vervoerd. Het kost evenveel of men van Zierikzee dan wel van Haamstede uit naar Rotterdam wil vliegen. Ieder passagier mag 15 K.G. bagage medenemen. De dienst wordt al leen uitgevoerd wanneer het vliegtuig 3 X 24 uren te voren geheel bezet is. Niettegenstaande op de eerste dagen dezer week druk gevlogen is, zijn nog velen niet in de gelegenheid geweest om luchttochtjës te maken. De K.L.M. is daar om voornemens in 't laatst van Juli of begin Augustus weer rondvluchten te ko men houden, mits daarvoor voldoende animo bestaat. Men gelieve zich voor dien tijd op te geven hij de agenten der K:L.M., (in Zierikzee bij den heer J. E. v. d. Broek, Kraanplein). HET VLIEGVELD WESTSCHOUWEN. Nu het vliegveld officieel is geopend en het motorengeronk der K.L.M. vlieg tuigen ons niet meer in de ooren suist, zijn we eens naar den voorzitter van het luchtvaartcomité getogen om hem te interviewen over het vliegveld en de opening. We vonden den heer Cock direct bereid met ons een vraaggesprek te be ginnen. Als rechtgeaard Hollander begonnen we met een banaal praatje over 't weer en vroegen ter inleiding: Was het geen groote teleurstelling voor U, dat 't Maan dag hondenweer was? „In zekeren zin", luidde het antwoord, „maar wanneer het dien dag een stralende voorjaarsdag was geweest, was er wellicht maar één vlieg tuig van Waalhaven gestart en de belang stelling der autoriteiten zeker geringer geweest, terwijl nu, trots het slechte weer de belangstelling groot was, zoo wel van de zijde der autoriteiten als van vele particulieren. Dien dag moest pok niet beschouwd worden als een een- daagsch pretje, waar gevaarlijke grap pen met vliegtuigen of parachutesprin gen werden vertoond. Het gold hier een ernstige zaak en ik ben dien dag ruim' schoots beloond voor mijn onvermoeid pogen". Wat was de indruk der bevoegden over het vliegveld, vroegen We verder. „Dat het goed was, hoewel nog niet gansch en al volmaakt. Maar dat komt in orde, wanneer in het Z.W. deel van het veld de poel wordt gedempt en het veld wat grooter wordt gemaakt, omdat bij windstilte de uitloop voor vliegtuigen te klein is. De N.V. „Nieuw Haamstede" zal zeker in den geest handelen van de K.L.M. wanneer aan deze wenken de aandacht Wordt geschonken". Wat denkt U over de toekomst? Ik koester de grootste verwachtingen voor het slagen der nieuwe onderneming, zoo wel wat de ontginningen betreft, als de toekomstplannen 'nopens hotel- en villa- bouw, maar dan dient men in het oo*g te houden, dat de „cost voor de baet" uitgaat. Ik ben overtuigd, dat binnen afzienbaren tijd een zeer winstgevende exploitatie zal worden verkregen en in verband 'daarmede acht ik het niet meer dan billijk ook in 'het 'belang der maat schappij, dat deze haar werkkrachten uit deze omgeving betrekt en verder alles wat ze noodig heeft hier koopt. Wat dit betreft valt er nog wel wat te verbeteren, hetgeen v.n.I. zijn oor zaak vindt in het feit, dat de bestuur- deren der N.V. nog niet het gewenschte contact hebben met de bewoners en de buiten het eiland wonenden worden be voorrecht. Maar aan den anderen kant moet er aan gedacht worden, dat de ontplooide energie stimuleerend dient te werken en de noodige ambitie zich zal moeten ontwikkelen om van de zijde van de eilandbewoners in contact te komen met de exploitanten". Is er veel werk aan geweest om te komen, waar we nu zijn? „Met alle waardeering voor mijn ove rige commissieleden, was het me onmoge lijk geweest te komen waar we nu zijn, wanneer ik niet de steun had ge kregen van den secretaris van het co mité, den heer van den Broek, die ik hulde breng voor zijn onvermoeid pogen". Wat nu? „In de allereerste plaats moet nu gezorgd worden dat er een hangar komt. Die kost natuurlijk veel geld en dat geld moet er komen met steun van rijk, provincie, gemeenten en eventueel particulieren." - DE NIEUWE MARGARINE De bij alle Schouwenaars zoo bekende Plompetoren, het laatste overblijfsel van het vergane dorp Koudekerke, welke dringend restauratie eischt. Hoe staat het met de doortrekking van de lijn naar Vlissingen?". „De Commissaris van de Koningin heeft me verklaard, dat hij als eere-voorzitter van het propagandacomité „Walcheren" spoedig een vergadering hoopt bij te wonen, waarop deze kwestie ter spraue zal worden gebracht en overleg met de K.L.M. zal worden gepleegd alsmede met ons luchtvaartcomité". De laatste vraag, die we deden, luidde: Hoe staat het met de belangstelling? „Die blijft ook na afloop van de ope ning bestaan. Ik heb reeds een brief gekregen van de redactie van het of ficieel orgaan van de Alg. Ned. Ver. voor V.V.V. om deze zaak nog eens in het algemeen te bespreken. Van vele zijden kreeg ik telegrammen en brieven met felicitaties en ik verzoek U vrien delijk aan allen die mij geluk wensehten mijn dank over te brengen. Hiermede was het vraaggesprek afgeloopen. In de vacature-L. Koopman is tot lid van den raad dezer gemeente benoemd verklaard de heer J. Enzlin, die deze benoeming heeft aangenomen. KERKWERVE. Voor de stemming voor leden van den gemeenteraad alhier op 17 Juni a.s., zijn van vrijzinnige zijde candidaat gesteld de volgende heeren: 1. G. J. v. d. Cingel, 2. M. C. v. d. Linde, 3. M. M. Hanse, 4. P. J. v. d. Bos, 5. P. Beije Kz. en 6. J. v. Strien, en van anti- rev. zijde: 1. H. Viergever, 2. G. v. d. Sluis, 3. A. Dalebout, 4. L. v. d. Wekken Mz., 5. J. L. Boot Cz., 6. M. L. den Boer en 7. C. v. d. Wekken Az. ELLEMEET. In de op Donderdag j.l. gehouden kiezersvergadering is de vol gende lijst van candidaten voor den ge meenteraad opgemaakt: 1. M. de Glopper; 2. A. P. v. d. Weijde; 3. P. Gast; 4. A. Geleinse; 5. J. Hanse; 6. J. v. d. Stolpe; 7. D. de Graaf; 8. W. Jonker; 9. J. Bos en 10. J. Korsman. ELKERZEE. De candidatenlijst voorden gemeenteraad van de linkerzijde is Don derdag als volgt samengesteld: 1. T. J. van den Bout (aftr.), 2. A. Ornée (aftr.); 3. L. R. Blom (aftr.); 4. J. van der Weele; 5. IZ, Dorreman; 6. P. D. Everwijn; 7. 7. C. van Splunter. NIEUWERKERK. De dezer dagen ge houden Emmabloemcollecte ten bate der Tuberculosebestrijding, heeft in deze ge meente opgebracht f34,85. THOLEN. Door den Vrijheidsbond al hier, zijn candidaat gesteld voor den gemeenteraad de heeren J. M. Wagema- ker (aftr.), W. Moelker (aftr.), D. W. Klompe, J. Bierens, J. C. Stoutjesdijk, W. L. Klompe, J. K. van Nieuwenhuijzen. ST.-MAARTENSDJJK. De gemeenteraad heeft in een spoedeischende raadsverga dering aangenomen een voorstel van B. en W. werklooze arbeiders werk te ver schaffen door het doen vervoeren van zeezand. Het loon is bepaald op f 0.80 tot f 0.85 per kubieke Meter. Het aantal werkloozen is momenteel nog ruim 100. SCHERPENISSE. Ofschoon door eenige PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Mei te Zierikzee. Ned. Hex». Kexk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Barnouw* Kleine Kerk. 10 ure, ds. d. Griend. Lnth. Kerk, Geen dienst. Gexef. Kerk» 10, dr. r. Lonkhugzen (Bev. lidmaten en Voorber. H. Av.) en 6 ure, idem. Ghi, Gexef. Kexk. 9.30, 2 en 6 ure, Preeklezen, Evangelisatie JexnSl. 10 en 7 ure, Samenkomst. Oud-Geref. Geit. 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. landbouwers voorgesteld was om het loon der landarbeiders met 10 o/o te ver minderen is deze loonsverlaging niet doorgegaan. ONDERWIJS. AMBACHTSSCHOOL TE ZIERIKZEE. Alsnog bevorderd van de le naar de 2e klas, afd. Timmeren: J. Bom en C. J. van der Have te Nieuwerkerk. R.H.B.S.-EXAMENS. De minister van onderwijs heeft bij de B-examens aan de R.H.B.S. te Zierikzee op 1, 2, 3 en 4 Juli aangewezen de navolgende gecommitteerden: dr. R. Weit- zenböck, hoogleeraar aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam, te Ble ricum; dr. J. M. Bijvoet, lector aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, te Amsterdam, Z.; H. P. Geerke, oud- leeraar M.O., te 's-Gravenhage; A. Kolk man, oud-leeraar M.O., te Blaricum; ds. R. Blommert, Waalséh predikant, te Mid delburg. Bij de A-afd. op 9 en 10 Juli: J. Bran- bergen, oud-leeraar M.O., te Amsterdam; prof. H. A. Kaag, hoogleeraar aan de R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg; dr. E. E. Messing, docent aan de Handels hoogeschool te Rotterdam; dr. J. G. Bruins, oud-leeraar M.O., te Dordrecht. Aan de Chr. school te St.-Annaland is tot tijd. onderwijzer benoemd de heer P. Bouma te Hemelvuur (Fr.) Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. S. te Tholen, de heer J. Sa- telus, van Middelburg. LANDBOUW EN VEETEELT. OORDEELKUNDIGE BEMESTING VAN SUIKER- EN VOEDERBIETEN. Suiker- en voederbieten, vooral de laatsten, moeten, om een hooge op brengst te verkrijgen, zwaar bemest wor den. Fosforzuur, kali, maar ook de stik stof dient niet vergeten te worden. Door de bijzonder onzèkere vooruitzichten voor den verbouw van bieten dit jaar, zal men te licht geneigd zijn een gedeelte der Stikstof weg te laten. Een gevolg hiervan zal zijn: mindere opbrengsten en daardoor een hooge kostprijs per 100Q

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1